Doumer's nationale uitvaart. BUITENLAND. Rijksdagleden voor het gerecht. HEEREN BAAI De Contingenteering aan de orde. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 14 ME! 1932 Gregor Strasser vrijgesproken. De drie andere nazis tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Gaan de veroordeelden in hooger beroep? Précaire toestand der Oosten rijksche financiën. De regeering richt zich tot den Volkenbond. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Vrijdagmiddag stonden voor de snelrecht- bank te Moabit de nationaal-socialistische Rijksdagleden terecht, die gisteren bij de incidenten in den Rijksdag betrokken waren, nl. Heines, Weitzel. Stegmann en Strasser. De afgevaardigde Krause, die uit de hechte nis ontslagen is, stond thans niet terecht omdat de getuigenverklaringen met elkaar in strijd zijn. Tegen één uur werd het voor het voor ge rechtsgebouw in Mobat reeds ongewoon druk. Een groot aantal Schupo's was aanwezig om zoo noodig de orde te kunnen handhaven. Voorzitter van de rechtbank was dr. Masur die tegen half twee de zitting opende en de noodige formaliteiten vervulde. Als getuige waren Rijksdagleden, beambten van den Rijksdag en twee journalisten gedagvaard. Bij het verhoor verklaarde het nationaal- socialistische Rijksdaglid Heines, dat hij zonder meer toegaf dr. Klotz een oorvijg te hebben gegeven, nadat deze hem op onge looflijke wijze beleedigd had. Toen Heines in het Rijksdagrestaurant binnenkwam om een sigaret op te steken zou Dr. Klotz namelijk gezegd hebben: „ook zoo'n zwijn". Heines •was toen op hem toegeloopen en had gezegd: „jij bent de vent die ook de brochure ge schreven hebt", en had hem een oorvijg ge geven, waarna hij weer naar de zittingzaal was teruggekeerd, zonder te weten wat er verder in de wandelgang gebeurde. Het Rijksdaglid Stegmann verklaarde dat hij zijn collega Heines te hulp was gescho ten en Klotz eveneens een oorvijg had gege ven. Weitzel verklaarde dat hem in het res taurant een stoel tegen de beenen was ge worpen. waarvan hij nu nog een gapende wond aan het scheenbeen had. Kellners had den hem uit het restaurant gedrongen, waar od hij naar de wandelgangen was gegaan. Toen Dr. Klotz in de wandelgang in het ge deelte der nationaal-socialisten kwam had hij Weitzel, dat als een grove provocatie gevoeld, want dit gedeelte van de wandelgang was slechts bestemd voor afgevaardigden van de rechterzijde, en twee dagen tevoren was nog een verordening van den Rijksdagvoorzitter bekend gemaakt, dat niemand die zich niet in gezelschap van een afgevaardigde bevond deze gang mocht betreden. Strasser verklaarde, dat Klotz smaadschrif ten tegen de nationaal-socialistische partij heeft geschreven, die gratis waren verspreid en dus ongetwijfeld door anderen betaald moeten zijn. Toen hij Klotz zag heeft Strasser geroepen: ..Dat is de vent die de pamfletten heeft geschreven, dat is dezelfde kerel die we gens verduistering uit de partij is gezet en een paar maal in het gekkenhuis tijdelijk een gastrol heeft gegeven". Aangeraakt had hij Klote echter niet. Volgens persberichten zou hij, Strasser, in het Se niorenconvent gezegd hebben, dat het jam mer was dat Klotz niet was doodgeslagen. Dit is echter in strijd. met de feiten. Nadat de verdediger der nationaal-socialis ten, de advocaat Dr.. Frank ontslag van rechts vervolging tegen Strasser heeft geëischt, wordt als eerste getuige een Rijksdagbeambte gehoord, die verklaarde dat, toen hij met- Klotz in de wandelgang was verschenen, zij plotseling door nationaal-socialisten waren omringd, die riepen: ,.Er uit met de hond", en van alle kanten op Klotz hebben ingesla gen. Het is echter niet juist-, dat Klotz op den grond is gevallen en dat men hem getrapt heeft. Of Strasser Klote eveneens heeft ge slagen. heeft de beambte niet kunnen con- stateeren. De voorzitter van het Schepengerecht wees tenslotte hot volgende vonnis: Veradchté Strasser wordt vrijgesproken. De verdachten Heines, Wi'tzel en Stegmann worden wegens het toebrengen van licha melijk letsel, in vereeniging gepleegd, zoo mede wegens beleediging ieder veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. De verdachten worden veroordeeldt tot de betaling der kosten van het geding, voor zoo ver het de vrijspraak betreft, valFbn zij ten laste van den staat. Van nationaal-socialistische zijde wordt vernomen, dat de veroordeelde Rijksdagleden tegen het vonnis in hooger beroep zijn ge gaan. Bondskanselier dr. Büresch heeft Donder dag den vertegenwoordigers van Duitsch- land, Italië, Engeland en Frankrijk mede gedeeld dat de Oostenrijksche regeering in een schrijven aan den secretaris-generaal van den Volkenbond den Bond advies vraagt met het oog op den financieel politieken toe stand van Oostenrijk. Het eerste deel van het schrijven behan delt den toestand der deviezen, terwijl het tweede deel betrekking heeft op de handels politieke zijde van het Oostenrijksche Eco nomische probleem. Dr. Büresch heeft tegelijkertijd den Vol kenbond er van in kennis gesteld, dat Oos tenrijk direct na de vorming eener nieuwe regeering in den zin der voorgenomen actie der groote mogendheden zich zal wenden tot zijn nabuurstation en tot al die staten die bereid zijn concrete voorstellen te doen voor de handelspolitieke onderhandelingen. Het belangrijkste deel van het schrijven bespreekt de noodzakelijkheid van nieuwe beslissingen met het oog op den toestand der valuta. Er worden twee mogelijkheden onder oogen gezien: De staking der betaling van deviezen voor den buitenlandschen schui- dendienst en het verbruik der aanwezige de viezen. De Oostenrijksche regeering is het^er over eens, dat de staking van de verschai- fing van deviezen voor den buitenlandschen schuldendienst nadeelige gevolgen zou kun nen hebben voor het financleele aanzien van Oostenrijk, indien niet de toonaangevende in stanties. in het bizonder de Volkenbond een dergelijke maatregel als gerechtvaardigd zou beoordeelen. Duitschland. Dr. Goebbels aangeklaagd. De Berlijnsche vice-president van politie dr. Weiss heeft, naar verluidt, een aanklacht ingediend tegen dr. Goebbels, aangezien hij zich beleedigd voelt door een uiting van dezen tijdens de bakende gebeurtenissen in den rijksdag. Amerika. Een Internationale Financieele Conferentie? De financieele commissie van het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden heeft besloten er bij president Hoover op aan te dringen de belanghebbende mogendheden uit te noodigen tot een internationale financieele conferentie. China. 120 Chineezen gedood, bij Sjanghai Kwan. In een verbitterd gevecht tusschen Japan- sche troepen en Chineesche vrijwilligers bij Sjanghai Kwan werden volgens Japansche berichten 120 Chineezen gedood. Het is den Japanners pas na langdurigen strijd gelukt de Chineezen. die onder opperbevel staan van maarschalk Tsjang Hsoe Liang, den vroege- ren gouvereneur van Mandsjoerije, op de vlucht te drijven. Frankrijk. Ex-koning Alfonso door arbeider aangevallen. Toen het stoomschip „Strathaird", komen de van Malta, te Marseille landde en ex- koning Alfonso XIII aan wal ging, bracht een Spaansch arbeider hem verscheiden vuist slagen toe. De arbeider werd gearresteerd. De man, aldus seint Reuter, die ex-koning Alfonso bij zijn aankomst alhier, aanviel, heet Conzales Macanares. Hij is 38 jaar oud en woont te Marseille. Om geen achterdocht te wekken, deed hij, toen zijn vroegere vorst naderde, alsof hij aan het werk was bij den bouw van een loods. Plotseling sprong hij op ex-koning Alfonso toe en zonder een woord te zeggen gaf hij hem verschillende vuistslagen in het gezicht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. MEER ETEN KAN IK WERKELIJK NIET. Hoe vaak hebt U dat al niet gehoord. En toch wilt U, dat Uw man en kinderen meer eten, omdat U meent, dat zij daaruit hun krachten moeten putten. Geeft U hun eens OVOMALTINE en neemt U het zelf ook eens. OVOMALTINE is de '„veredelde" bijvoeding, een superfood bij uit nemendheid. Het is de ideale drank aan de ontbijttafel. Zegt het U 'ets, dat anderhalve dessertlepel OVOMALTINE in een kop dnnk- -warme melk de voedingswaarde der melk met 80 verhoogt. OVOMALTINE is een krachtvocdsel, een extract uit de beste natuurproducten. OVOMALTINE versterkt icdcren. Voor 70 cent heeft U reeds een busje. Speciale inspecteurs van politie haastten zich den ex-koning te bevrijden Macanares is in staat van beschuldiging gesteld wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. België. Kabinets-reconstructie op handen? De Belgische premier Renkin heeft ver schillende besprekingen gevoerd met Vlaam- sche ministers en andere Vlaamsche per soonlijkheden, aldus seint Reuter. In parle mentaire kringen doen geruchten de ronde over een op handen zijnde kabinets-recon structie. Deze geruchten worden echter noch bevestigd noch tegengesproken. Litauen. De opvolger van gouverneur Merkys. Volgens goed ingelichte kringen komt de Litausche consul-generaal in Londen, Gluys, ernstig in aanmerking als opvolger van Merkys. (Reuter). Genève. Geen overeenstemming betref fende de internationalisatie der luchtvaart. Gistermorgen vergaderde onder voorzitter schap van den Belgischen senator De Brouckère de deskundigencommissie voor de burgerlijke luchtvaart. De commissie kon niet tot overeenstemming komen over de kwestie van de eventueele internationalisee- ring der burgerlijke luchtvaart. Het denk beeld der internationaliseering werd voor namelijk verdedigd door de Fransche, Belgi sche. Poolsche en Joegoslavische deskundigen terwijl het van Amerikaansche, Duitsche. Engelsche, Italiaansche, Nederlandsche en Zweedsche zijde bestreden werd. Het resul taat van de werkzaamheden der commissie, welker zittingen verscheidene dagen duur den, zal ter kennis van de Ontwapenings conferentie worden gebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. ECHTE FRIESCHE N ^-^20-50 cf. perons^y */KctpunlcH aa, vocr^rUsckAardcarrk at Kopavxrk. Massale demonstratie van heel een volk. (Van onze Parijschen correspondent.) Zes uur 's ochtends. Het eene forenzen treintje na het andere snelt voorbij: propvolwachten. Eindelijk en dan nog dank zij inmenging van een stationschef een plaatsje vrij. We staan aan de Gare Saint Lazarete midden van agenten die geroepen zijn om den stroom van reizigers te leiden naar de uitgangen. Zoo iets hebben we nog nooit gezien. We herinneren ons nationale begrafenissen, van Foch, van Joffre, van Sarrail, van Bokar.ows- ki, van Fayolle, van Maginot, van Briand, maar zoo iets, zoo iets imposants, zoo iets geweldigs zagen we nimmer. In al die vorige plechtigheden kwam de nieuwsgierigheid om een hoek gluren; hier was het medevoelen dat millioenen naar de Champs Elysées, Place de la Concorde, naar Notre Dame en Panthéon dreef. Waar we anders voortschre den tusschen een haag van woelende en joelende menschen, daar gingen we hier voort tusschen opeengepakte rijen menschen die stil, ontroerd het hoofd ontblootten.Het is in ae letterlijke beteekenis van het woord een nationale begrafenis geweest. Over de poort van het Elysée hangt een enorme rouwsluier. Iets verder wacht een pompeuse wagen, in zwart en zilver, met vaandelbundels op de vier hoeken, getrokken door zes paarden. De hekken van het paleis zijn stijf gesloten, maar daar binnen is het een druk beweeg van autoriteiten die door zijdeuren zijn binnengekomen. Op de Place Beauvau. voor het ministerie van Binnen- landscheZaken wachten de eerste troepen van de Garde te paard, om de eerbewijzen te brengen. En misschien is het hier, vlak voor het sterfhuis .waar slechts enkele agenten de wacht houden, de plaats, waar men het meest intens het tragische van dit oogen- blik zal ervaren. Straks als de deuren zullen opengaan, als cavalerie, infanterie, als bloe men wagens aan ce rouwkoets zullen vooraf gaan, als allerlei hoogwaardigheidsbekleeders zullen volgen, dan lost de tragedie zich op in het pompeuse, in het overweldigende hier is het drama dat zich voltrekt: een ar me vrouw, zij het ook de weduwe van een chef van een Staat, die ondersteund door haar kinderen wèg wordt geleid op haar Cal- varie tocht. De rouwkoets nadert voor het bordes. In de verte tromgeroffel en een dof kanonschot. Zeven enorme wagens, beladen met kransen en bloemstukken zijn reeds langzaam vooruit gegaan. Een eenvoudige, eikenhouten kist wordt haastig ingeschoven onder de natio nale driekleur. En dan, ineens, wijd gaan de vleugeldeuren open en het is een fonke ling, één schittering van uniformen en ambstgewaden. Daar. naast den lijkwagen, in groot tenue, maarschalk Lyautey, admiraal Durand Viel, minister Sarraut, de schrijver Dorgeles, Charlety, rector van de Universi teit. En vlak daarachter de familie van Dou- mer. Héél, héél langzaam vormt zich de stoet. Albert Lebrun, de nieuwe President van de Fransche Republiek, die héél alleen voort schrijdt, slechts voorafgegaan door drie la keien, wordt gevolgd door Koning Alben van België, gekleed in generaalsuniform. Naast hem, met zijn berenmuts op van kolonel van de Garde, de Prins van Wales, de hertog van Aoste, prins Peter van Servië, de keizer van An nam. Vervolgens de voorzitters van Senaat en Kamer, het corps diplomatique in schit terende ambtsgewaden, de officieele verte genwoordigers van buitenlandsche vorsten huizen en regeeringen, delegaties van regee- ringslichamen, Tardieu, gevolgd door alle ministers, de vertegenwoordigers van de rechterlijke macht in kleurige toga's en her melijnen mantels, die van de Académie Frangaise, de honderden en nog eens hon derden vaandels van de oud-strijders En daar schrijdt men voort, plechtig lang zaam door de Avenue Marigny, tot de impo sante Champs Elysées voor ons liggen. Tus schen een compacte menigte, met moeite in bedwang gehouden door dubbele rijen militai ren en agenten, schouder-aan-schouder, die in doodsche stilte het hoofd ontbloot. Presenteert geweer. Eén korte, machinale beweging. Slechts de langzame schreden op het plaveisel klin ken. Fluisterend wijst men elkaar de bekende menschen aan die volgen' in den stoet: maar schalk Lyautey en maarschalk Pétain, Bon cour, Chéron, Paul Rcynaud, Bérard, gist men naar de origine van de dragers van de bonte uniformen Het schouwspel is werkelijk overweldigend. Alle straatlantaarns zijn met- rouwcrépe om- floersdEerst even een bonte kleurenmen geling, de hooge praalwagens met bloemen- schat en dan de sombere zwarte massa, de zwarte dekkleeden en in de boornen, overal waar maar het minste plaatsje is één com pacte menigte. Palace de la Concorde. De stoet wordt nu ineens voorafgegaan door troepen die in de zijstraten stonden opgesteld, door de dele gaties van oud -str i j dersve reenigingenAr tillerie. cavalerie, muziekcorpsen die Cho pin's en Beethoven's treurmarsch blazen met- gestopte trompetten schrijden langzaam voort door de eindeloos lange Rue de Ri- voli. Allerlei vaandels en vlaggen staan ge groepeerd rond het beeld van Jeanne d'Arc. Het Hotel de Ville is ge li eel met rouwdoek behangen. Dan gaan we de brug over, tus schen een haag van Gardes te paard. En hier beleven we het meest imposante oogen- blik. De klokken beieren van de oude kathe draal en tot op het „parvis" klinkt het droeve STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. De heer Colijn wil de Kamer uitschakelen. Meer contingen teering gevraagd. Anderen er tegen. Schoenenindustrie achterlyk? Moet alles van contingenteering komen. Wie koopt er kleeren bij het gewicht? 13 Mei. Het ontwerp tot instelling van den Eco- nomischen Raad is door de Kamer aange nomen zonder hoofdelijke stemming. Alleen de heer Wijnkoop die overigens weer eens interpelleeren wil. nu over voedselschaarsch- te op Java wilde geacht wezen te hebben tegengestemd: hij vond, dat het ontwerp in de richting ging van een fascistisch staats bestel. Op die gedachte was nog niemand geko men. Er zijn heel wat liefhebbers om te spreken over de contingenteering van de artikelen schoenen, tricotgoederen, wollen en halfwol- lenstoffen en bovenkleeding van groote en kleine heeren en dames. Donderdag de heer IJzerman, vandaag spraken mej Katz, bene vens de heeren Dr. Vos, v. d. Wijs, Locque- felt, Colijn en Oud. En nog ls het eind van het sprekerslijstje niet in zicht. Dr. Colijn hield de kortste redevoering. Men mag zeggen van Dr. Colijn wat men wil. een ..pietepeuter" is hij niet. Hij ziet een Kamer dagenlang praten over maatregelen, die de regeering neemt, hij hoort discussieeren over vrager, of er 65 of 62.50 pet moet gecontin- genteerd worden, hij gelooft, dat een minis ter beter het percentage bepalen kan. dan dat de Kamer dat beoordeelen kan hij wil sneller zaken doen en wil nu van dat alles af. Hij kan daarvan alleen af. wanneer art. 3 van de crisislnvoerwet geschrapt wordt, welk artikel de minister van Arbeid en Eco nomische Zaken dwingt tot het vragen van de goedkeuring der Staten-Generaal op con- tingenteeringsbesluiten. Dit artikel kwam in de wet door aanvaarding van een amende ment-Oud. De heer Colijn nu wil dat artikel buiten werking stellen voor het geval de mi nister niets anders doet dan den normalen invoer handhaven. Zou er met de contingen- teeringsbepalingen een verandering in onze handelspolitiek komen of daarnaar gestreefd worden, dan wil de heer Colijn natuurlijk wél bespreking in de Kamer. Wat dus. kort en goed, de heer Colijn wil is: terugkomen op de aanvaarding van art. 3, zooals het thans luidt. We geiden: Dr. Colijn is geen pietepeuter. Hij houdt van breede maatregelen en ver trouwt op de verantwoordelijkheid van an deren. Maar de Kamer heeft nu eenmaal haar eigen controle-taak. En die taak geeft ze, wat we ons levendig kunnen indenken, niet op. Er is bovendien ook om de opname van art. 3 min of meer gevochten moeten worden. De heer Oud verklaarde zich tegen de schrapping van dat artikel. Contingentee ring zei hij is zulk een scherp wapen, kan zooveel kwaads brouwen, het gaat hier om uiterst gewichtige dingen (wie weet wan neer contingenteering bescherming gaat wor den?) dat de Kamer den plicht heeft nauw lettend toe te zien dat de wet gebruikt wordt, alleen voor het doel. waarvoor ze bestemd is, We vermodder., dat de meerderheid der Kamer er niet anders over denkt. koorgezang van de absoute. In het portaal staat de hooge geestelijkheid, Mgr. Verdier, bisschop van Parijs aan 't hoofd, opgesteld om de hooge vertegenwoordigers binnen te leiden en dan het stoffelijk overschot van te begeleiden naar de hooge catafalque, midden in het sdhip van de kerk. Albert Lebrun, sa men met de familie van Doumer, nemen links van het altaar plaats: Koning Albert, <ie Prins van Wales, prins Peter en de hertog van Aoste aan de overzijde. Een enorme kroon met zwarte rouwdoeken en driekleu rige wimpels hangt af boven de catafalque en op de vier hoeken, op enorme kandelabers walmen groene vlammen. Duizenden kaar sen werpen een lichtaee over de stil-neer knielende menigte. Het is een fantastisch schouwspel. Ineens klinkt een Requiem-zang. de stem van een solist, de zwarte toon van het machtige orgel waarop in een gindschen hoek geantwoord wordt. De Rue Sou ff lot klimt op naar het Pan théon. Ter weerszijden zijn ernorme tribunes gebouwd. Op het bordes van het Panthéon zelf welks gevel verborgen gaat onder een rouwsluier, is weer een catafalque gebouwd en het is daar, dat voor enkele uren. opdat de groote menigte nog eenmaal zal kunnen defileeren, de kist wordt opgesteld. Als de of ficieele stoet aankomt dan nemen de familie leden rechts van de catafalque plaats en rechts Tardieu, Bouisson. voorzitter van de Kamer, Rabier, vice-president van den Se naat, Albert Lebrun, president van de Repu bliek, Koning Albert, de Prins van Wales, Prins Peter van Yougo-Slavië, de hertog van Aoste en de keizer van Annam en achter hen het corps diplomatique en de ministers. Vlak daartegenover, in de breede tribunes, allen die in den stoet volgden. Een geweldige ontroering maakt zich van de menigte meester, wanneer Tardieu in een magnifieke redevoering, na de verdiensten van Doumer te hebben geschetst, spreekt over den mensch, over de nobele figuur, goed vader en echtgenoot, die viel door moordenaarshand Diep gebogen, onder een rouwsluier, moeizaam ondersteund, de arme mevrouw Doumer Eerst één zoon, die vieltoen een tweede,een derdetoen een vierde... Maar daar schallen reeds de horens. Generaal Gouraud heeft zich. gevolgd door zijn staf. recht tegenover de catafalque op gesteld. Een breed saluut met zijn sabel cn reeds defileeren in cadens de eerste troe pen, vaandel, muziek vooraan. Infanterie, garde, Saint Cyre, Polytechnische School, Marine, Koloniale troepen, Alpeniers, artil lerie en infanterie volgen elkaar op. In de verte deint de menigte. Ls bijna niet meer te houden. In de overvolte worden elk oogenblik de roode kruis-troepen gevraagd, om bijstand te verleenen. En nauwelijks is de laatste troep gepas seerd, vervaagt de marschmuziek in een zij straat, of alle polltiecordons worden verbro ken en duizenden en tienduizenden stormen naar het Panthéon om daar, ineens in een treffende stilte voor'het laatst te defileeren voor den, voor haar geliefden President. De groote, de nationale begrafenis is be gonnen. HENRY A. TH. LESTURGEON. Er was een groep sprekers, die betoogde, dat do minister lang niet ver genoeg ging met zijne contingenteering. Het waren de r.k. leden v. d. Wijs en Locqucfelt. die met allen nadruk welke zij ontwikkelen konden, er bij den minister op aandrongen toch als- je blieft verder te gaan. Vele industrieën werker, beneden kostprijs, zeiden zij. Ons land is hetvergaarbekken voor wat andere landen kwijt willen. Hier wordt door vreemden invoer bewerkt, dat me nige industrie dreigt ..afgeslacht" te worden. Elders wordt de invoer geweigerd. Ons land moet dus wel meenden zij ten einde ook voor den verminderden afzet compensatie te vinden, contingenteeren. Zij spraken in som bere woorden over den toestand der in dustrie. Er moest veel meer invoer worden ingeperkt. Beide heeren waren v'.ak voor de vier con- tingenteerlngsoiïtwerpen. Wanneer er win keliersklachten opkwamen, over bedreigden handel in door het publiek gewilde artikelen, dan zeide de heer Locqucfeer uit goeden bron te weten, dat de winkeliers alles kon den krijgen waaraan ze maar behoefte had den. Daartegenover stond een afgevaardigde als de heer IJzerman, daartegenover stonden vandaag ook de heeren Dr. Vos en Oud. Niet ieder bedrijf dat in moeilijkheden ver keert, moet geholpen worden F.r moet ook gevraagd worden hoe die moeilijkheden ont staan zijn zei Mr. Oud. Hij had bijv. be zwaar tegen de contingenteering van schoe nen wijl hij de droevige omstandigheden in de schoenenindustrie alleen kon toeschrij ven aan bedrijfsaohberlijlcheid. Alleen dan zoo betoogde Dr. Vos cn Mr. Oud mag er gecontingenteerd worden, wanneer er overmatigen invoer ls. Welnu geen van beiden kon bij een der voorgedragen artikelen een overmatigen invloed onder kennen. Daar kwam nog bij. dat in tegen stelling tot vleesch de artikelen, voor wel ker contingenteering thans de Kamergoed keuring werd gevraagd, dikwijls, naar Mr. Oud's formuleering. persoonlijk bepaald zijn d.wz. de persoonlijke voorkeur van den consument speelt zulk een groote rol. Daarom was hij het ook met Dr. Vos eens. dat de con tingenteering van kleedingstukken zooveel meer zij-werkingen heeft, dan die van vleesch. De handel is hier veel sterker bij betrokken. Er zijn zooveel ongekende uitwer kingen. De beide heeren wezen ook nadrukkelijk op de gevaren voor onze handelsbalans. Zonder invoer geen uitvoer. Voorts had Dr. Vos er bezwaar tegen dat goederen werden gecon tingenteerd, welke, hier te lande hcelemaal niet worden gefabriceerd als rubberjassen, de „betere" dameskleeding. wiroterpantof- fels. baby-goederen enz. Waarvoor was dat noodig? Voorts werd er geklaagd over den langen duur der periode, waarin men op een invoervergunning moest wachten. Mej. Katz zag geen uiterste noodzaak cn achtte het onjuist, dat de contingenteering van damcsconfectie gaat per gewicht. Welke dame nu koopt er een kleedingstuk per ge wicht? vroeg zij. Mej. Katz had ten slotte groote bezwaren er tegen, dat waar het hier niet alleen een kwestie betrof van industrie, maar ook van handel, de landelijke bond van winke liers in damescon-fectle niet voldoende zijne bezwaren had kunnen te berde brengen bij de crisisinvoercommissie. INTIMUS. DE MUITERS VAN DARTMOOR. STRAFFEN TUSSCHEN 15 MAANDEN EN 12 JAAR. Reuter meldt uit Londen, dat van dc der tig gedetineerden, die schuldig werden be vonden aan deelneming aan do muiterij in de gevangenis van Dartmoor. 21 zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen variecrend tusschen vijftien maanden en twaalf jaar, van het oogenblik af waarop zij hun huidige straf zullen hebben uitgezeten. Negen anderen werden vrijgesproken. AANSLAG OP EEN BRUG TE SE VILLA VERIJDELD SEVILLA, 13 Mei (Reuter). De guarda civil heeft vijf syndicalisten gearresteerd, die gewapend waren met revolvers en bom men en van plan waren de Helfa-brug in de lucht te laten vliegen. HET LUCHTSCHIP ..LOS ANGELES" BUITEN DIENST WASHINGTON. 13 Mei Het Amerikaan sche luchtschip ..Los Angeles" zal onttakeld worden en op 30 Juni a.s. buiten dienst wor den gesteld. (Reuter). DE JUNKERSFABRIEKEN. INTERESSE VAN FOKKER? Volgens de ,.B. B. C." moet Fokker een der Interessenten zijn voor de vliegtuigfa brieken van prof. Junkers. ERNEST KRI LL WEGENS OPLICHTING VEROORDEELD. HAMBURG. 13 Mel (W. B.) Het Ham- burgsche .Schoeffengerichf' heeft den in verband met den moord op Rosa Luxemburg bekenden .luitenant" Ernest Krull, een op lichter. wegens bedrog jegens twee vrouwen, wie hij had verteld, dat hij politiecommis saris cn „Regierungsrad" was en geld had afgeperst, tot zes Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. DE „OHACO" ZET KOERS NAAR MEMEL. DANZIG, 13 Mel (Wolff) Het Argentijnsche oorlogsschip „Chaco" dat in Gdingen Pool sche gedeporteerden aan land heeft gezet en daarna de haven van Danzlg heeft aan gedaan, heeft vanmiddag weer zee gekozen. Het eerstvolgende doel van het schip is Memel, waar het vier Litauers aan land wil zetten. Dan gaat het schip naar Cardiff om dc laatste gedeporteerden van boord te laten gaan.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9