VOOR DE FORENSEN. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 MEI 1932 Een boek over de Spoorwegen. Dezer dagen is bij den Amsterdamschen uitgever Andries Blitz een boek over de Ne- derlandsche Spoorwegen verschenen, waarin de schrijver (J. B. Uges, die zich onder het pseudoniem Nono verborg) een interessante kijk geeft op dit groote bedrijf. „Klaar ach ter?" is de eigenaardige titel. Wij raden de forensen, die veel tusschen de spoorwielen zitten aan, dit mooi ge- illustreerde beek te koopen. Het is voor hen in het bijzonder belangwerkkend om kennis te maken met hetgeen zich „achter de scher men" afspeelt. Om een Indruk te geven van dit werk ont- leenen wij er een gedeelte aan over de elec- trische treinen: Eigenaardig, nauwelijks waren de electri- sche treinen in gebruik genomen (Amster damRotterdam en HaarlemIJmuiden aanvangende winterdienst 1927/28), of het reizend publiek had het een en ander op deze treinen aan te merken. Men vond de zitplaatsen niet ruim genoeg, men had hin der van tocht en men kon in deze treinen geen gesprek voeren door het lawaai dat de rijtuigen maakten. Van zijn ontevredenheid over de toch zoo comfortabele electrische rijtuigen gaf men uiting in brieven aan de Directie der N. S., in ingezonden stukken en in het klachten- boek. Zooals het gewoonlijk gaat bij de invoe ring van iets: zij, die zelf nooit* wat anders gemaakt hebben danbokken, sparen den stichters van het nieuws hun critiek niet. Echter is zoo'n bui van misnoegdheid en gepruttel al zeer spoedig overgedreven. Evenzoo is zulks gegaan ten opzichte van de electrische treinen. Het bleek dan ook, dat de ontevredenheid over de inrichtingen der rijtuigen maar een opwelling van fitzucht was. Iets zonder meer goedkeuren gaat nu eenmaal niet, dat staat niet. Men is nu zoo zeer gesteld op de electri sche treinen, dat men op de geëlectrifi- ceerde baanvakken bij voorkeur niet met een stoomtrein reist. Vol zijn de electrische. Het is niet te be grijpen v/aar plotseling al die reizigers van daan komen. Dit is niet alleen geconstateerd na het electrificeeren der genoemde trajecten, ook na de electrificatie der baanvakken Am sterdamAlkmaar en HaarlemUitgeest (in gebruik neming: 15 Mei 1931) is hetzelfde gebleken. Eensdeels een geluk, omdat de exploitatie der electrische treinen nog niet dat voor deel afwerpt, hetgeen men er van verwacht. Het is waar, steenkolen worden gespaard, maar daar staat tegenover, dat de electri sche stroom niet gratis verkregen wordt. Op het Noordernet, dus op de baanvakken AmsterdamHaarlemIJmuiden, Haarlem —Uitgeest en Amsterdam—Alkmaar wordt per maand voor ongeveer.f 100.000 stroom verbruikt. In de wintermaanden wordt dit bedrag nog een tikje verhoogd door dat dan de rijtuigen (electrisch) verwarmd worden. De stroom wordt geleverd door de P. E. G. E. M. (Prov. en Gemeent.-Electr. Mij.). In het te Uitgeest opgestelde transforma tie-station wordt door de P- E. G. E. M. draai stroom onder 50.000 Volt ingevoerd. Deze spanning wordt door de Nederland- sche Spoorwegen omgezet in draaistroom van 10.000 Volt, waarmede de langs de lijn opgestelde onderstations te Alkmaar, Runx- putte, Uitgeest, Krommenie en Beverwijk ge voed worden. In deze onderstations wordt de 10.000 Volt draaistroom door middel van transformato ren gereduceerd tot 1500 Volt draaistroom., welke daarna in een gelijkrichter omgezet wordt in 1500 Volt gelijkstroom, die langs kabels naar de bovenleiding wordt gevoerd. De onderstations op de lijnen Amsterdam Rotterdam en van de Z. H. E. S. M. wor den door de Centrales te Amsterdam, den Haag en Rotterdam gevoed met 10.000 Volt draaistroom. In die onderstations wordt deze spanning In 1500 Volt draaistroom omgezet en daarna gelijkgericht tot 1500 Volt gelijkstroom. Deze onderstations bevinden zich te Am sterdam, Haarlem, Lisse, Leiden, den Haag, Delft en Schiebroek. Ten behoeve van het onderhoud en om bij storing deze spoedig te kunnen opheffen is het electrisch net in 3 secties verdeeld, elk met een storing-bureau. Deze zijn gevestigd te Haarlem, Leidschendam en Uitgeest. Zooals uit het medegedeelde af te leiden Is, wordt op 1500 Volt gelijkstroom gereden. Het remmen van den trein geschiedt niet electrisch. doch door middel van de Wes- tinghouse-rem. „Maar wat gebeurt er", wordt er meer dan eens gevraagd, „als de wagenvoerder onder het rijden zijn bewustzijn verliest?" Dan wordt de trein automatisch tot stil stand gebracht. Hierbij speelt de z.g.n. doo- de-mans-handle een voorname rol. Onder het rijden moet de wagenvoerder doorloopend de rij kruk ingedrukt houden (de druk is 5 K.G.) Laat hij die kruk los, dan is niet alleen de stroom verbroken, doch remt de trein. Om den wagenvoerder de gelegenheid te geven om bijv. zijn neus te snuiten (de andere hand moet hij aan de remkraan hou den) is ter vervanging van het drukcontact in de rij kruk 'n tweede aangebracht. Dit con tact is een smal pedaal, dat zoodanig aange bracht is, dat de wagenvoerder het met de punt van zijn schoen kan bedienen. Wil hij dus de rij kruk loslaten dan kan hij blijven rijden door het pedaal omlaag gedrukt te houden. Dit kan hij echter bezwaarlijk lan gen tijd volhouden, omdat, zooals gezegd, het pedaal slechts plaats biedt voor de punt van een schoen en de druk. evenals bij de rijkruk. 5 K.G- moet zijn. Wordt geen der beide contacten bediend, dan remt de trein automatisch. Vergt de electrische stroom telkens een groot bedrag, de aanschaffingskosten der rijtuigen nemen ook een rib uit het spoor- lichaam. Voor een motorrijtuig wordt f 100 000 be taald en voor een aanhangrijtuig f 50.000, beide ongeaibht welke klasse. Loopt er een zoogenaamde „lange Rotter dammer" op de baan, dan rolt er een klein millioentje weg. Op dit oogenblik bezitten de Ned. Spoor wegen 125 motorrijtuigen en 129 aanhang- rijtuigen 1), waarvan de gezamenlijke aan schaffingskosten dus bedragenik durf het niet te zeggen. En als ik dan nog vertel, dat de kosten van het onderhoud en der herstellingen per jaar meer dan f 800.000 bedragen, dan ik schei er mee uit, het duizelt me. Het onderhoud en de herstellingen geschie den voor wat het electrisch gedeelte betreft aan de Centrale te Leidschendam. voor het overige verricht men die in de Werkplaats te Haarlem. Eens in de 4 a 5 dagen worden de rijtuigen gereviseerd in de revisie-loodsen te Leid schendam en te Amsterdam (bij de Spaarn- dammerstraat). Over de bovenleiding dit: het zal menig een opgevallen zijn. dat op sommige punten in plaats van enkele masten, dubbele of beter poorten opgesteld zijn. Dit houdt verband met den bodem. Waar de grond niet genoeg van hou-vast is, worden zoogenaam de portalen opgericht. De kosten van den aanleg der bovenlei ding kunnen hier niet in cijfers uitgedrukt worden omdat dc zetter geen nullen genoeg heeft. Men denke onder weg over dit alles na als men toch niet praten kan van het lawaai van den trein. 1) Hieronder zijn niet begrepen de 23 mo torrijtuigen en de 26 aanhangrijtuigen, die op de lijn RotterdamScheverüngenKur- haus gebruikt worden. STADSNIEUWS EEN NIEUWE ZWEEFCLUB IN OPRICHTING. DE A. N. Z. V. IS ONTBONDEN. Herhaaldelijk is in dit blad reeds geschre ven over het zweefvliegen, de nieuwe, nobele sport, waarvoor meer en meer belangstelling begint te bestaan. Was het allereerst de Eer ste Nederlandsche Zweefclub te Noordwijk, die de zweefsport in Nederland introduceer de weldra richtten enthousiaste jongelui in onze stad zweefclubs op, waaruit de natio nale „Algemeene Nederlandsche Zweef Ver- eeniging" ontstond. De A.N.Z.V. maakte in snelle volgorde eenige stadia van ontwikke ling door, zij had den afgeloopen zomer een kamp te Egmond. doch tenslotte bleek de wenschelijkheid om den arbeid meer plaat selijk te verdeelen en zoo werden den laat- sten tijd in alle deelen des lands gewestelijke en plaatselijke vereenlglngen opgericht, waarin de A.N.Z.V. zich thans heeft opgelost. De A.N.Z.V. is ontbonden. Te Haarlem zullen de zweefenthousiasten een nieuwen vorm vinden voor de beoefening van hun sport in de in oprichting zijnde Kennemer Zweefver- eeniging. Woensdagavond is in de bioscoopzaal der M.T.S. een propaganda-avond gehouden ten einde de moderne sport van het zweefvlie gen wat meer bekend te maken, dan zij tot nu toe geworden was. Een vrij groot aantal hoorders, meest Jon gelui, heeft den propaganda-avond, die onder leiding stond van ir. H. J. Meewis, leeraar aan de M.T.S. bijgewoond. De heer W. van Hulst, luitenant bij den motordienst te Haarlem heeft de hoorders door middel van een filmpje en lantaarn plaatjes doen kennis maken met vorm en typen van het materiaal (de lestoestellen „Zögling"" en „Kassei") en wijze van vliegen (wegschieten met een katapult en besturen met roer en ailerons). Hij heeft uiteengezet, dat men thans beoogt diegenen die de Duit- sche „hoogescholen" der zweefvliegkunst (Röhndal, Rossitten bij Koningsbergen) wenschen te bezoeken, een vooropleiding te geven, waarin zij reeds het brevet A (20 se conden vliegen) en B (1 minuut vliegen met S-bocht, kunnen behalen. Heeft men die ver worven, dan kan men zich 'vrijelijk begeven in de „opwinden", De heer L. A. de Lange, reserve-officier vlieger te Soesterberg heeft vervolgens van de techniek van het vliegen, de luchtstroo- mingen en het gebruik daarvan, een ver klaring gegeven. De heer De Lange schetste verder hoe op initiatief van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart het zweven plaatse lijk georganiseerd werd. Van 15 Juni tot 15 September zal weer een kamp gehouden wor den te Egmond. Ter propaganda heeft de Kon. Ver. voor de Luchtvaart een speldje in den handel gebracht. In de pauze heeft ir. Meeuwis nog eenige organisatorische mededeelingen gedaan, waaruit wij aanhalen, dat zweefvliegen duur is en men alle reparaties zelf dient te ver richten. Verscheidene aanwezigen gaven zich voor de nieuw te stichten vereeniglng op. Na de pauze heeft de heer A. E van Goor den Oosterlingh, die evenals de heer Van Hulst houder is van het „zeebrevet" zweef vliegen interessante mededeelingen gedaan van zijn ervaringen met' zweven te Grönau, het zweefcentrum in het Reuzengebergte. MOTORDIENST. De reserve le luitenant Ir. A. Tromp is bij Kon. Besluit benoemd tot reserve le lui tenant voor speciale dienst der artillerie en overgeplaatst bij het Staatsbedrijf der Artil lerie-Inrichtingen. Voor herhalingsoefeningen zijn onder de wapenen gekomen reserve-kapitein W. L. Tiel reserve-adjudant onderofficier L. J. van Noordwij k en 8 dienstplichtige sergeanten van de lichting 1926. ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ. f Vrijdagavond 20 Mei houdt de O.S.P. af deeling Haarlem, een Cursusvergadering in Olympia, Kinderhuissingel. Als spreker zal optreden Willy Decker uit Dortmund, die spreken zal over „De politieke toestand in Duitschland na de verkiezingen". Verder zal binnen zeer korten tijd een al gemeene propagandatocht door Haarlem worden gehouden. Een uitgebreid propa ganda-plan ontworpen door' het bestuur ver kreeg de goedkeuring van de leden. Reeds vele malen hebben de propagandis ten der O.S.P., de stad voorzien van platen, welke tot opschrift droegen „Op voor socia lisme nu", doch die reeds den volgenden dag door politie-agenten waren verwijderd. Over dit laatste optreden heerscht ontevreden heid bij het bestuur der O.S.P., die deze zaak dan ook nader onder het oog zal zien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cu. p«r reSet WAARSCHUWING Hierbij maken wij bekend, dat de firma Vermey Sieyn, O.Z Voorburgwal 145, te Amsterdam, Telef. No. 41137, de alleen lmportrice is in Nederland van de Merk Producten der Tide Water Oil Comp. te New-York (VEEDOL TYCOL) en dat geen andere oliefirma's in Nederland deze merken kunnen voeren, noch kunnen zeggen of schrijven dat zij olifin der Tide Water Oil Comp. verkoopen. Hoofdagent voor Noordhollnod H. J. H E E R E N. Beek en Duin, Overreen, Tele'oon 10535 NOOIT MEER OORLOG FEDERATIE. VOORDRACHTEN VAN Sir. L. G. VAN DAM EN Ds. MISPELBLOM BEVER. In het gebouw van den Protestantenbond heeft de Nooit Meer Oorlog-Federatie Kring Haarlem en Omstreken. Woensdagavond den Dag van Goeden Wil, Good Will Day, her dacht door twee voordrachten. Mr. L. G. van Dam. over Nationale Ont wapening of Ondergang sorekend. herinner de aan den 18den Mei 1899. toen de Vredes conferentie in Den Haag geopend werd, waar als eenig blijvend resultaat het Hof van Arbitrage (nog geen rechtspraak) is geboren. Die dag wordt herdacht, omdat dat het be gin van de internationale rechtsorde was. En zonder deze is geen wereldvrede mogelijk. Dat die rechtsorde komt. ligt geheel in de lijn der historische ontwikkeling: steeds heeft eigen richting plaats gemaakt voor rechts ordening. door de geheele geschiedenis heen. Die internationale rechtsorde is er nog niet. maar langzaam voltrekt zich de ontwikkeling. Hiervoor ligt niet alleen een aanwijzing in het feit, dat het historisch steeds zoo ge schied Is, doch ook in het paralellisme met het economisch leven. Een gemeenschap van belangen (nevens verschillen) is over de ge heele wereld gevestigd. De internationale rechtsorde komt na de staatssouvereiniteit. En wat is de taak in die ontwikkeling voor Nederland? aDt het die sfeer helpt bevorderen, en dat het zich daar in inpast. Dat het breekt met eigen richting. Het middel tot oplossing van geschillen moet het beroep zijn op het recht, zoodat de lands verdediging haar beteekenis verloren heeft. Bewapening is de grootste bedreiging voor de ontwikkeling der rechtsgedachte. „Noodig voor de veiligheid" is de spreuk, waarmee men schermt en geld los krijgt voor bewapening. Iedere uitgave voor leger en marine werkt echter de onveiligheid in de hand. Spr. wekt een ieder op. bewust mee te wer ken aan den opbouw der rechtsorde, en te streven naar nationale ontwapening. Ds. J. H. Mispelblom Beyer begon met het jaar 1098 in de herinnering terug te roepen, het aanvangsjaar van de kruistoch ten. Reeds nadien zij er kruistochten ge weest, in den nieuwen en in den allernieuw- sten tijd. Bijvoorbeeld de Westersche avon turiers, die geen ridders waren, doch kooplui Voor hen was de heele wereld het Heiligl land dat door de bezitters niet gewaardeerd kon worden. Wel door hen zelf. En Nederland was daarbij steeds Haantje de Voorste. Japan zou thans graag een kruistocht wil len doen om den Stillen Oceaan, het belang rijkste gedeelte van de wereld te beheer- schen. De conflicten Japan—Rusland. en JapanAmerika ontstaan. Doch dit zijn te- eenstellingen tusschen Staten, niet tusschen Volken. In dit verband wijst spr. op het thans nog juistere woord Statenbond, in- plaats van Volkenbond. Over de bestrijding van het militairisme sprekend, zei ds. Mispelblom, dat het niet alleen een strijd is tegen leger en vloot, doch vooral tegen een geest van slaafsche onder danigheid eenerzijds en machtsbegeerte an derzijds. De mensch moet zijn menschelijk- heid ontdekken, zijn geweten, de eerbied voor zichzelf en voor anderen moeten ontwaken. Daar is het militairisme beangst voor. want een geweten kan niet gebroken worden. Op grond van de eerbied voor 't geweten moet men in vredestijd positie kiezen. Men heeft het recht om te leven en erkent dat recht van een ander. En men wil niet dooden. Een der Geneefsche staatslieden heeft ge zegd: „Wij kunnen niets doen, als de volken niet aether ons staan". Welnu, laat de vol keren zich achter hen scharen en hen, in de door hen gewenschte richting dringen. De vrede komt niet door het woord, doch door het laten gelden van zijn persoonlijkheid. Wanneer het Neen, het Wij willen niet aan groeit. dan komt er geen oorlog meer. De heer J. Op 't Eynde heeft de sprekers ingeleid, in de pauze een opwekking gespro ken tot het koopen en lezen van vredeslitte- ratuur, en tenslotte den avond gesloten. Het vrijzinnig kerkkoor van Haarlem- Noord onder leiding van den heer Zuidweg verleende zijn medewerking. DUITSCHE GASTVRIJHEID VOOR HOLLANDSCHE SCHOLIEREN. Een der groepen leerlingen van het Kenne mer Lyceum te Bloemendaal, die een week In het. Schoolhuis van het Lyceum in de Ar- denen heeft doorgebracht, heeft tot be sluit van dit verblijf een driedaagsch bezoek gebracht aan de Duitsche stad Trier. Dit bezoek der beide klassen van de gym- nasiumafdeeling van het Lyceum was op school voorbereid door een voordracht met lichtbeelden van den Rector, door verschei dene ouders van leerlingen bijgewoond. De ontvangst in de stad Trier was aller merkwaardigst: namens de stadsregeering was voor alles gezorgd, voor toegang en ge leide in alle bezienswaardigheden van de oude Romeinsche stad, voor een wandeling naar den Kockelsberg, voor een boottochtje naar Pfateel. Maar wat het aardigste van alles was: de Hollandsche Jongelui zijn voortdurend ln gezelschap geweest van Triersche gymna beleefdheid en gastvrijheid der Triersche overheidspersonen, stellig bedoeld als propa ganda voor de prachtige Moezelstad, maar op zichzelf bijzonder aangenaam en nuttig. INBRAAK. In der. iT3.>,-:-?*n nacht heeft men kans gezien om zich door middel van een valschen sleutel toegang te verschaffen tot het per ceel Vooruit-gangstraat 120. Een kast werd opengebroken en eenige kasten doorzocht. Er wordt een bedrag van f 100 vermist. De poli tie stelt een onderzoek in. Voor den Kantonrechfer. Dc kinderwagen. Betaalt u de schade aan een overbelasten kinderwagen toegebracht, als deze achteruit rijet van het trottoir tegen uw auto op? De terechtstaande automobilist wel. Hij reed heel kalm op de Langebrug. toen 't bovengemelde plaats gehad.Deze gang van zaken klopte niet met wat de eigenares van den kinderwagen en de brugwachter ver klaarden. Die hadden duidelijk gezien, dat de auto met het spatbord den wagen op het voetpad had aangereden. De wagen, die groot was, op twee kinderen berekend (ge tuige). Die klein was, voor één kind ge maakt en bemand met twee (verdachte). Daar heb je 't weer: wie moet geloofd wor den verdachte of getuige? De waarnemend kantonrechter helde naar de laatste over en veroordeelde den eerste tot f 8 subs. 8 dagen. De autobestuurder hield zijn. lezing van het achteruitrijden vol. En ik vraag u nogmaals: betaalt u. a'.s u van uw onschuld overtuigd bent, een schade van tien gulden? Maar mis schien heeft dit niets met schuld te maken en sprak alleen het goede hart. De automo bilist trok zijn vulpen en wilde het adres van de getroffen vrouw noteeren. opdat hU den beschadigden wagen kon laten halen en repareeren. Maar hoe dat gegaan is. weet ik niet De zaak voor het kantongerecht was afgedaan en de partijen moesten op de gang de scha deregeling voortzetten. Dit was een eenigszins duistere zaak. Niet zoo zeer omdat het een geval betrof van rij den zonder licht ,als wel om de omstandig heden waaronder. Klaar was, dat verdachte op 6 Febr. des Zaterdagsavonds ln de Bree- s tra at te Beverwijk gereden had met een auto zonder licht. Dat hij door een agent tot stoppen gedwongen was Dat hij toen veel later terecht stond wegens chauf- feeren ..onder den Invloed". En dat hij daar van vrijgesproken was. „Omdat ik niet dronken was", zei ver dachte. „Wegens gebrek aan bewijs", zei de amb tenaar. En ik maakte mijn gevolgtrekkin gen. De autobestuurder stond thans terecht wegens rijden zonder licht op dezelfden tijd. En het duistere nu van de zaak was mij de houding van verdachte. Ik kan me voorstel len dat hij tot stoppen gemaand,'niet midden op den weg wilde blijven staan, maar naar den kant reed. Dat is veilig rijden. Aldus verdachte. Maar ik kan me niet voorstellen, dat hij dat zóó woest moest doen, dat de agent, om zijn veege lijf te bergen, terzijde moest sprin gen. Dat is geen veilig rijden. Aldus de amb tenaar. Ik was het volkomen eens met den agent, die midden op den weg staande, zijn hand tot stoppen opstak. Als je dat doet aan den kant, dan lijkt het net of Je bonjourt. Aldus de agent. Ook was het duister, waarom verdachte niet kon zien, dat zijn licht niet brandde. De huurauto, die hij bereed, was honderden malen door den verbalisant gereden. En deze verklaarde, dat als het lampje op het dash- bord uit was. ook de andere lampen uit wa ren. Tenzij dat eerste lampje stuk ls. En dit bleek niet het geval. Want de auto werd naar een garage gereden, een kleine verandering aan een zekering aangebracht, en alle lam pen ook op het dashbord. brandden! „Het zou toch dwaasheid zijn", merkte ver dachte op, „om in de drukke Breestraat zon der licht te gaan rijden." Dit leek mij dan ook. Dwaasheid of wat anders. De ambtenaar achtte dit feit ernstiger dan andere zaken van zonder licht rijden. Ver dachte is afgeleid geweest of dronken. Ern stige gevolgen zouden hieruit ontstaan kunnen zijn. Vijf-en-twlntlg gulden. De kantonrechter zal over 8 dagen von nis wijzen. Het ziet er dus nu ook voor ver dachte „niet licht" uit. Financiëele berichten. GEEN DIVIDEND „DE SCHELDE". Aan het jaarverslag der Koninklijke Mij. .De Schelde" Scheepswerf en Machinefabriek te Vlissingen Ls ontleend: Behalve in de afdeeling Scheepsbouw kon gedurende het jaar 1931 met nagenoeg volle kracht worden gearbeid. Het financieel resultaat komt ongeveer overeen met dat van 1930 en zou in normale tijden tot uitkeerlng van een matig dividend hebben geleid. Helaas drukt echter op het oogenblik dat dit verslag wordt opgesteld, do Wk. malaise zwaar op het bedrijf: nieuwe orders iasten, jongens en meisjes, die mèt den ver-1 van belang zijn niet te bekomen, de bezet- tegenwoorciger van het gemeentebestuur het bezoek aar. de Romeinsche oudheden, de wandeling en het boottochtje meemaakten, die enkele malen met de lyceïsten den maal- tijd gebruikten en op den laatsten avond een feestelijke samenkomst met de Hollanders hadden, waarop weer gezellig gepraat en ge lachen, muziek gemaakt engedanst werd. Voor de Hollandsche scholier waren deze dagen ln verschillend opzicht uiterst leer zaam. niet het minst door het prettige sa menzijn. dagen lang. met de Duitsche jon gens en meisjes. De leiders van het Holland sche gezelschap de leeraren Dr. Van Esveld Dr. Buitenhof, waren verrukt over de har telijke ontvangst en goede verpleging in der. gemeentelijken jeugdherberg .Bchnei- dershof", maar vooral ook over de betoonde tlr.g der fabriek is reeds ingekrompen tot dc helft van de normale en dit personeel zal ln snel tempo nog verder verminderd moeten worden. Het is te voorzien, dat de strijd om het bestaan zwaar zal worden. Nu de kans om orders voor den bouw van schepen te bekomen zoo uiterst gering ls. heeft de directie aanvankelijk met succes getracht opdrachten te bekomen voor bruggenbouw, waarvoor zij bij de verleden jaar voltooide moderniseering, de afdeeling Scheepsbouw heeft ingericht. Tot hare ver bazing is evenwel door den Rijkswaterstaat besloten, de scheepswerven niet in de gele zenheid te stellen mede te dingen naar d- bruggen voor h?t wegenplan, en werd de Maatschappij ook voor andere bruggen uitge sloten. Het protesteeren bij de Regccring te gen deze ernstige benadeeling heeft tot dus ver nog geen afdoend effect gehad. Onder de gegeven omstandigheden mag de kaspos'.tic niet door een dividenduitkeerlng worden ver zwakt en stelt de directie voor. de beschik bare winst in plaats van ten deele als in 1930 geschiedde, ditmaal geheel aan dc reserve voor afschrijving toe te voegen. JAARCIJFERS. Het Twentsche Centraal Station voor Elec trische Stroom levering maakte in 1931 een netto winst van f 374012 (v. j. f 415.975). Uit gekeerd zal worden 8 pet. dividend (onv.) De Eerste Hollandsche Levensverzekering Bank N V. te Amsterdam, boekte zeer gun stige uitkomsten. De winst overtreft die van 1930 aanzienlijk. De belangrijke waardever mindering door koersverlies kan gemakkelijk gedragen worden door de krachtige extra reserves Het w'.nstsaldo bedraagt f 422.618. Eer. gedeelte zal bestemd worden voor reser veeringen. aan aandeelhouders zal uitgekeerd worden 24 pet. over het bedrag hunner ver plichte storting ionveranderd) en bovendien f 72 50 per oprichtersaandeel. Over het on verplichte gedeelte van het aandeelenkap»- taa! zal een ultkeering geschieden var 7.4 pet. Na reserveering zullen de gezamenlijke extra reserves gestegen zijn tot f 81.700. De Dcdemsvaartsche Stoomtramweg Mij. ziet zich genoodzaakt aandeelhouders uitstel van betaling te verzoeken, voor de rente en aflossing. Er Is een verliessaldo van f 55.892. De BllIItoti Maatschappij leed in 1931 een verlies van f 1.567.869 (v. J. f 7.375). MAILDIENST HOLL.—AM. LIJN. De N V. Maildienst der Holland—Amerika Lijn boekte in 1931 belangrijk minder gun stige resultaten dan ln het vorige Jaar. nl. door het zeer verminderde passaglersverkeer tusschen de Vereenigde Stater, on Europa. De passage-ontvangsten van het ss. Staten dam alleen verminderden daardoor van f 6 800.000 tot f 4.200.000. De vrachtenmarkt bleef het geheele Jaar slecht. Ook de resul taten van de rondreizen van de Statendam en Volendam waren minder gunstig dan ver leden jaar. De exploitatierekening sluit met eer. voordeelig saldo van f 965.035 (v. Jaar f 200 138V Na afschrijving cn aftrek van in terest sluit de winst- er. verliesrekening met een nadeelig saldo van f 588.133 (v. J. winst f P14 212). Gezien een schuld van f 474 359 aan dc HollandAmerlkalijn wordt obligatiehouders verzocht om ln 1932 en 1933 geen aanspraak ken. Vertrouwd wordt, dat de rente betaald kar. worden. Ten behoeve hiervan zal geleend op bepaalde aflossingen cn uitlotingen to ma- worden cn zullen hypotheken gevestigd wor den op de ss „Statendam" cn „Volendam". Dividend zal niet worden uitgekeerd (v. J. 3 pet, pref. en 5 pet. gew. aandeelen). GEEN DIVIDEND DELI SPOOR. De Dell Spoorweg Mij. zal dit Jaar geen dividend uitkeeren (vj. 10 pot.) GERZON. Gebr. Gerzon's Modemagazijnen, gevestigd te Amsterdam koeren 10 pet, uit (v.J. 16 pet.) Het preferente dividend ls 6 pet. (v.J. 6 1/2 pet.) ROTT. LLOYD. De directie der Rotterdamsóhe Lloyd heeft eigener beweging haar belooning verlaagd van 2 1/4 pet. der bruto vracht tot 13 4 pet. VERLIES BIJ DE A. R. M. De Amsterdamsche Rijtuig MIJ. keert wederom peen dividend uit. Er is een verlies van f 336.665 (v.J. winst f 151.257). JAARCIJFERS. De Hollandsche Export Mij. keert 10 pet. dividend uit (onv.). In de vergadering van het Blaauwhoeden- veem-Vrieseveem ls meegedeeld, dat f 130.000 op ponden verloren is. 1932 zette minder gunstig in. De Stoomvaart Mij. Hillegersberg zal over 1931 geen dividend uitkeeren (v.J. 4 1/2 pet.) CALVé DELFT. De N.V. Fransch-Hollandschc Oliefabriekcn Calvé-Delft zullen op de preferente aan deelen 0 pet. en op de gewone 4 pot. dividend uitkeeren De N.V. Gemeenschapelijk Bezit van Aan deelen Holland—Amerika Lijn zal dit Jaar geen dividend uitkeeren. Door de afschrij ving op aandeelen bij de H.A.L. is kapitaals vermindering bij het Gemeenschappelijk Be zit niet te vermijden. De Peudawa Petroleum Mij. boekte over 1931 een verliessaldo van f 29.924 (v.J. f 89.842) De Twentsche Trust Mij. koert over 1931 een dividend uit van 40 pet. (onveranderd). Op de winst- cn verliesrekening van de West-Borneo Cultuur Mij. komt een saldo- verlles voor van f 22.017 (v. J. f 14.966). De N V. Amstel-Hotel te Amsterdam heeft over 1931 een nadeelig saldo van f 20.941 (vo rige Jaar was dc winst f 73.160). In het Jaarverslag van de N.V. Burgerhout's Machinefabriek cn Scheepswerf wordt mee gedeeld. dat het verlies bedraagt f 209.090 (v. J. f 3.337). Het bedrijf is in 1932 stil ge legd wegens gebrek aan opdrachten. Met obligatiehouders en crediteuren zal men zich dienen te verstaan ter opschorting van de rentebetaling en de aflossing van de 7 pet. obligaties en ter regeling van andere betalin gen. Crediteuren hebben reeds uitstel ver leend. De bedoeling is de werf In goeden staat te houden tot heropening eventueel mogelijk is. In het Jaarverslag der Vereeniglng van Gemeenschappelijk Bezit van -Aandeelen in de Nod. Mij tot 'net verrichten van Mljn- bouwkund'.ge Werken wordt, melding gemaakt van een winst van f 19.308. (v. J. f 8.752 welke winst zal bestemd worden voor afschrij vingen en reserveeringen. De Cultuur Mij. der Vorstenlanden leed een verlies van f 506.479 (v. j. winst f 273.431). De As^irantiemaatschappij „De Nederlan den van '1845" leed een verlies op effecten van f 3.078.678 en zal een dividend uitkeerer. van f 64 per aandeel (onveranderd). LUCHTVAARTBERICHTEN Specht 17 Mei, 1.50 uur op Schiphol van Batavia. EKSTER 17 Mei te Jodpoer van Djask. uitreis. HAVIK, 17 Mei te Djask van Jodpoer, thuis reis.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11