wnovw ÜftMtASlS De Vrouw in de XXe eeuw. Schoonheidsontwaken. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 19 MEI 1932 WET ONDER. DE KA5T..- Als de zon weer warm gaat schijnen, dan komt Robbie op visite om van zon, zee en duinen te genieten. En net als de lente brengt Robbie een nieuw leven met zich mee, zijn eigen leventje, dat hij zoo goed weet in te richten. Voor Robbie is niets onbereikbaar. Domme groote menschen kunnen droomen, verlan gen, zuchten. Hij is niet zoo passief. Wil hij verandering in zijn leven brengen', welnu, dan doét hij dat. Hij heeft een trouwpartij gezien en thuis gekomen is hij ook meteen een gelukkig brui degom. De bruiloft wordt vorstelijk, hoewel héél snel gevierd. De bruid is voor ons on zichtbaar, maar ze zit naast Robbie op den divan die tot rijtuig dient. Het bruidspaar rent in duizelingwekkende snelheid alle plechtigheden en feesten af. Net zijn ze in het rij tuig gestapt of ze moeten er alweer uit! De feestmaaltijd wordt in één hap verorberd. Ze komen ook nog in de opera. „Kijk", zegt de bruidegom daar komt het muziekkorps al aanmarcheeren". Robbie is een kind van zijn tijd en weet natuurlijk meer van stadion festijnen dan van opera-uitvoer in gen. In de opera zingen ze een heel kort liedje. Dan komt er niet meer. Het bruidspaar gaat weer in het rij tuig en is in tien tellen thuis. Daar rent Robbie vol enthousiasme naar een aan- gekleeden teddybeer en roept verrukt tegen zijn bruid: „Kijk eens, we hebben al een kind ook! Het zat op den keukenstoel!" Dat zou een nieuw feest waard zijn. Maar Robbie is plotseling geen bruidegom meer. Hij ziet, dat er tafel gedekt wordt en hij verandert gauw in een huisknecht. Hij heet nu Hein en draagt ijverig borden aan. En even later, als we het toevallig over "ijs hebben, laat hij het tafeldekken in den steek eri is hij opeens kampioen schaatsenrijder. Hij zwiert door de kamer en komt opgewon den vertellen: „Ik heb het alweer gewonnen, den honderdsten prijs! Geweldig! En hij krijgt zijn prijs: een stukje papier met een schip er op geteekend, dat Robbie eens maakte toen hij schilder was.... Tramconducteur, winkelbediende, clown, ontdekkingsreizigerwat is Robbie al niet op één dag? Robbie gaat minachtend aan de werkelijk heid voorbij. Alles gebeurt zooals hij het prettig vindt. We spelen verstoppertje. Robbie heeft een bal verstopt. „Je mag overal zoeken" zegt hij, „maar niet onder de kast".... Dus zoek ik niet onder de kast en kan daardoor den bal maar nergens vinden. Het wordt een erg lang spel dat heeft hij juist gewild. Had ik al dadelijk onder de kast gekeken stel je voor, dan had ik den bal immers meteen ge vonden. Daarom heeft hij mij even inge licht. deze lessen, zich niet voldoende rekenschap geven van de eischen welke deze tijd stelt aan lederen mensch op gebied van praetische bekwaamheid. Er zijn er die bang zijn, dat voor de jeugd, die alleen lager onderwijs zal genieten, te veel tijd verloren zal gaan aan dit onderwijs ten bate van het gezin; wie mej. Westerman •hoorde, moest haar toegeven, dat er bij de toenemende hoeveelheid kennis veel meer moet worden gezift, zoodat veel, dat vroeger op de programma's kwam, zal moeten worden geschrapt en zoo ook het gewone onderwijs meer practisch tot zijn recht zal komen. Daarbij weid er in elke klasse maar een tweetal uren in de veertien dagen besteed aan de opvoeding voor de gezinstaak, waartoe in de 7e klasse pas het koken werd gerekend, voor jongens zoowel als meisjes, terwijl daar ook bovendien 2 uur voor de jongens vv-den bestemd voor toevallige reparaties; de meisjes moeten dan weer koken. In andere klassen valt het onderwijs in handwerken voor meisjes wel samen met tuinarbeid, .touwsteken, vlech ten van matten en dergelijke voor jongens. We geven slechts in groote trekken iets van het denkbeeld, dat nader uitgewerkt, pas volkomen kan worden beoordeeld. We wilden slechts betoogen, dat hier de school het gezin kan aanvullen, terwijl voor de kinderen die de middelbare school of meer uitgebreid lager of voorbereidend hooger onderwijs genieten, wellicht andere mogelijkheden zullen worden geschapen. Wantvoor hen is er niet al leen het aankweeken van handigheid, maar iets van opvoedkunde voor de aanstaande moeders en vaders is zeker wenschelijk, ai ware het om hen voor te bereiden voor dit deel van hun verantwoordelijkheid bij huwe lijk. Henri Borel wees er onlangis terecht op. dat er te weinig wordt gedacht aan de vader- gevoelensDoor ook bij de opvoeding tot- de gezinstaak de toekomstige vaders te be- tr;kken, wordt die fout hersteld. We moesten ons hier bepalen tot enkele opmerkingen, omdat er op dit gebied zoo veel misverstand heerscht. We twijfelen niet. of in de toekomst zal de noodzakelijk'- van bewuste opvoeding tot de gezinstaak meer algemeen worden erkend en daardoor en door een gezonde .toepassing van het beginsel kan het mogelijk worden de maatschappij weer in de goede lichting te sturen. EMMY J. B. En 's avonds lees ik hem sprookjes voor: Sprookjes zijn dikwijls erg griezelig en Rob bie wil niet griezelen. „De grootmoeder vindt het prettig als de wolf haar opeet". Hij zegt het half vragend. En ik geef gauw toe. „O, ja, het is niets ake lig". „De wolf is lief." „Ja, de wolf is lief". „Roodkapje vindt het ook wel prettig, dat de wolf haar opeet." „Ja, en hier is de houthakker al, om haar weer uit den buik van den wolf te halen." „Doet de houthakker den wolf geen pijn?" „Nee". Alles is even prettig en heerlijk. Blauw baard slaan we tot nu toe maar over, maar Robbie zou er ongetwijfeld ook een vroolijk, prettig verhaaltje van maken, waarin iedereen tevreden was, de vrouwen uit Blauwbaards gruwelkamer incluis. Robbie rent door de duinen, stapt langs het strand kijkt in den tuin naar de nieuwe blaadjes en grapjes. En ik denk, hoe goed hij het verstaat telkens een nieuw le ven te beginnen en hoe slecht de groote menschen dat kunnen de groote menschen die ook juist in lentedagen een nieuw leven zouden willen beginnen, maar die afhankelijk zijn gewonden van zooveel uiterlijke omstan digheden. BEP OTTEN. DE HOED. Het onderwerp „hoeden" behoort op het oogenblik toch zeker tot een van de gewich tigste van de nieuwe mode, want van pen aardig, koket opgezet kiepje hangt vaak 'de geheele indruk van onze persoonlijkheid af. Niet alleen zijn de modellen zoo verschil lend mogelijk, de manier van opzetten is ook een groot punt van belang en vooral komt het er bij verschillende modellen op aan hoe of men gekapt is. Zoowel de mate lot als het klokmodel en de baretvorm, alle op hun passende wijze gegarneerd en opge zet, vindt men onder de hedendaagsche mo dellen. En hoewel wij deze modellen in het afgeloopen winterseizoen reeds droegen, is de mode door een verandering in de garnee ring en door de veranderde manier van dra gen absoluut nieuw. Ook door de nieuwe ma terialen krijgt men soms veranderingen die ongeloofelijk zijn. Neem b.v. het aardige kwieke hoedje van bruin picotstroo, dat onze afbeelding U laat zien. De bol, die laag is en precies het hoofd neemt, heeft een breedere rand, die aan de linkerzijde opgeslagen wordt ge dragen terwijl rechts de rand naar beneden zit. Om den bol is als garneering een steen rood lint welk van achteren in een vlinder achtige opstaande strik eindigt. Buitenge woon eenvoudig en tochbuitengewoon chique, dat is het vooral, waardoor de tegen woordige Lentemode zich doet kennen. DE HUISVROUW EN DE VERFKWAST. De huisvrouw gaat in het voorjaar ook dik wijls met de verf- of verniskwast aan den gang. Hier zijn een paar voorbeelden: Dat stof blik, dat er zoo uitziet, kunt u, vooral van achteren met zwarte spirituslak een nieuw verfje geven. Hetzelfde kunt u doen met de kolenkit. De stelen en stokken van lange en korte stoffers kunt u weer mooi rood maken met roode spirituslak. Geverniste houten voorwerpen, die een opknappertje noodig hebben, moeten eerst met fijn schuur papier afgeschuurd worden en dan met blanke vernis bestreken. En is u aan het schildea-en geweest en heeft u verf overgehouden? Zet die dan niet zoo weg, want dan droogt de verf uit. Zet dus de verf onder water. Dit laagje water wat er opstaat, sluit de verf van de lucht af. De verfkwastjes moeten na ge bruik schoongewasschen worden in zeepsop, terpentijn of spiritus en dan weggezet worden in een potje met water. ASPERGES. Aspergetijd is weer in aantocht, namelijk van half Mei tot 21 Juni. Sleep-asperges met harde eieren worden als volgt bereid: Schil de asperges te beginnen een eind on der de kopjes, of schrap ze. Snijd dan de harde ondereinden eraf en bewaar deze voor soep. Wasch de asperges, bind ze dn bosjes van ongeveer 10 en kook ze met ruim water en zout ongeveer 1 uur. Zonder touwtjes schikt men ze dan op een schotel en dient er om heen hardgekookte eieren en gesmolten boter, zout en nootmuscaat. INGEZONDEN RIEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Zooals de milde stralen der voorjaarszon een bloesem van schoonheid aan boom en struik toovcren, wekt het dagclijksch gebruik van „Zij"-Crème een nieuwe lente in Uw huid. Ja prijzen van 20—<3045 en 75 cent. Jonge meisjes, die zich een zwart jurkje X./AT. A1 Ar-w iir i ir\ rse -rr-^-r hebben aangeschaft, wat ze later toch wat WAT MADAME MODE ZEGT., somber vinden, bijv. een zwart kleedje dat moeder nog voor ze gebruiken wil, kunnen daaruit twee aardige Jurkjes maken. Vooral ln het voorjaar zullen ze in den smaak vallen» Het lijfje en rokje worden netjes van elkaar gescheiden. Bij het zwarte lijfje wordt dan een Schctsch geruite rok gedragen. In de stof van zijde, dan kiest men voor de schotsche stof ook zijde, doch als de stof van wol of laken is, dan neemt men de thans zoo moderne crêpe stof. Men garneert het lijfje nu met wit bont en pariemoe r knoopen, maar ook een lus van schotsche stof aan de kraag en manchetten zal aardig stan. Voor de zwarte rok blijft nog een veel grooter keuze over om een leuk geheel te maken. Zij die iets voelen voor een zijden, bijv. genopte blouse, of iets met valencienne kant jes, toonen we hier enkele vlotte model letjes. Ook een gekleed jakje, dus van wol, hetzij stof of gehaakt, zal in den smaak val len en is daarbij prac tisch, omdat het bij mooi weer gedragen kan worden zonder manteltje. Een grappig, scheef staand fleurig hoedje en het versmade zwar te juxikje zal liet doen. YVONNE. HET HUWELIJKSPROBLEEM OPGELOST Niet lang geleden werd melding gemaakt van een echtpaar in Londen, dat ieder op zichzelf leefde, niet omdat zij het niet goed met elkaar konden vinden, maar juist, omdat zij het zoo erg best hadden samen, en die prachtige overeenstemming niet wilden verstoren, door mekaar's eigenaardigheden^ van-alle-dag te keeren kennen Zij beweer den in allé ernst, dat dit naar hun meening de beste oplossing was van alle huwelijks problemen: elkaar volkomen vrij laten, ieder apart wonen, en zoo nu en dan eens met elkaar uit eten gaan, of naar een schouw burg. De jonge vrouw verklaarde, dat zij zich nooit verveelde, omdat zij genoeg zorg had voor haar baby, en dat dit haar het ideale huwelijk toescheen Ziehier de oplossing van het huwelijks probleem! Eenvoudig genoeg, dunkt me; al leen maar Jammer, dat het geen oplossing is, doch slechts een nieuwe manier, om de moei lijkheden te ontloopen En er Ls nog nooit een probleem opgelost, zonder dat de moeilijk heden doorwerkt en vernietigd waren, maar dit echtpaar meent het nu te kunnen doen, door er netjes in een kringetje om heen te loopen. Eigenlijk verdient zoo'n experiment niet veel mee'r dan een schouderophalen, omdat het nauwelijks ernstig kan worden opgeno men. Maar aan den anderen kant is het toch ook weer iets, dat wel degelijk gevaarlijk kan zijn voor opgewonden jonge menschen, die het huwelijk in hun eigen kring als iets on mogelijks zijn gaan beschouwen, zooals het nu is, en die dit een uitstekende oplossing vinden. Toch moet het resultaat van een dergelijk experiment onherroepelijk zijn: egoïsme. Dat bestaat toch al, zal men misschien zeg gen: Ja, helaas wel, maar des te meer reden, dat het nog niet aangewakkerd zal worden ook. Want wat denkt u, dat er van mede leven met elkaar's moeilijkheden, de kleine zorgjes, terecht moet komen, als men elkaar alleen maar ziet onder fleurige, opgewekte omstandigheden, zoodat iets voor elkaar over hebben, eigen ik wegcijferen, totaal overbodig wordt? Het echtpaar spreekt af, om samen ergens te gaan eten, ze ontmoeten elkaar op het af gesproken uur, en de man stelt voor om den volgenden avond naar die of die kennis te gaan samen. Maar de vrouw heeft een an dere afspraak gemaakt en is dus verhinderd; zij stelt op haar beurt voor, om een anderen dag eens een flink eind te gaan wandelen: nee, hij heeft geen zin, het gaat niet door. Noch in de eene, noch in den ander komt het op, dat een zuivere, goede verstandhou ding alleen, mogelijk is, wanneer de beide partijen zich opofferingen getroosten, en dan niet in de groote levensproblemen alleen, maar, wat vaak veel moeilijker is, in de klei ne dingetjes van iederen dag, die vaak nau welijks opgemerkt worden, maar die toch zooveel innerlijken strijd kunnen kosten. Een ingehouden boos woord, goed kunnen luisteren op zijn tijd, geduld, wegcijferen van eigen moeheid, de minste kunnen zijn bij een oneenigheid en meer van dergelijke schijnbare kleinigheden, die toch van zoo veel belang zijn voor de verstandhouding, die ln het gezin heerscht. Daarmee wil ik niet de ellende onder schatten, die een chronisch slecht humeur bijvoorbeeld in een gezin kan teweeg bren gen, en die meestal met nog zooveel opoffe ringen toch niet te overwinnen is! Maar dit Engelsche echtpaar doet niet eens moeite, om zich bij elkaar aan te pas sen; het gaat alleen maar van het standpunt uit, dat dagelijks samenleven moeilijkheden meebrengt, die hun zelfzuchtige leventje kunnen verstoren, en dus gaan zij niet sa menwonen. Maar trouwen willen zij toch wel, want zij zijn verliefd op elkaar, en zij mee- nen, dat dit gevoel alleen voldoende is, om een dergelijk huwelijk aan te gaan. Wat ook inderdaad zoo is, alleen maar Jammer, dat het den naam van „huwelijk" niet mee'r verdient. E. E. J.—P. Opvoeding tot de Gezinstaak. In de jongste jaarvergadering van de Ned. Vereeniging voor VrouwenbeLangen en gelijk Staatsburgerschap werd een fout hersteld, welke bij de fusie der beide vereenigingen. waaruit de nieuwe Vereeniging met den langen {naam is ontstaan, werd gemaakt. In het beginselprogramma werd toen n.l. ver geten uit het vroeger program der fusion- neerenden over te nemen: „Opvoeding tot de gezinstaak", een beginsel, dat, zooals door verscheidene leden werd opgemerkt, feitelijk altijd stilzwijgend is gehuldigd, maar dat in dezen tijd, met zijn nieuwe eischen en nieuwe moeilijkheden, nieuwe verplichtingen oplegt. Daarom is het niet voldoende, dat men in theorie overtuigd is, dat de jeugd naast haar andere voorbereiding voor het leven, ook wordt geleid in de richting, welke haar be kwaamt voor de taak, welke eenmaal haar deel zou kunnen zijn. Men moet zich bewust zijn, dat er meer opzettelijk en practische moet worden gewerkt voor de ontwikkeling van die eigenschappen in de jongens en meisjes, welke hen in staat zullen stellen, volwassenen, als vaders of moeders, als ooms of tantes, als onafhankelijke menschen, zich te redden in elk gezin, dat zij zelf vormen, of waarin zij een schakel zullen zijn De vereeniging met den langen naam heeft het beginsel aanvaard, onafhankelijk van de uitwerking er was reeds een programma ontworpen voor de toepassing ervan in de lagere school, dat in de vergadering werd toegelicht, maar zeker, als er meer tijd was geweest, wel zou zijn bestreden. Zij heeft door de aanneming getoond den eisch van den tijd te begrijpen, want juist de jongens en de meisjes uit onzen tijd die in zoo hooge mate vrijheid genieten, die zoovele voorrech ten bezitten, zooveel kennis vergaren, door zoovele invloeden van het gezin worden ver vreemd moeten zich wel rekenschap leeren geven van hun plichten ten opzichte van het gezin, moeten niet enkel slordigjes en spelend in het kamp. maar netjes en gezellig in het warme thuis in koude winterdagen, kunnen meehelpen aan de kleine handreikingen aan moeder, in huiskamer en keuken. Zij moeten don rechterhand zijn van moeder bij de zorg voor de kleintjes en als er een ziek is, even kunnen inspringen, of ook in de ziekenkamer niet geheel onhandig en onbruikbaar zijn, omdat zij nooit de handen leerden uitsteken. Hoofdzaak is intusschen dat de jonge man en het jonge meisje beiden, als zij in het huwelijk treden, zekere voorbereiding be zitten, welke, als zij wordt verkregen, in een stoomcursus van 3 maanden, welke enkel Jcoken of enkel huishoudelijke bezigheden omvat, de jonge vrouw niet behoedt voor heel wat onaangename ervaringen, het gezin niet voor schade, welke niet altijd tot het materieele beperkt blijft. De jonge man en het jonge meisje! Twee dingen zijn nJ, ver anderd en maken, dat men 'thans meer op zettelijk voor de opvoeding van de gezinstaak moet zorgen: In de eerste plaats is de ge zinstaak in alle opzichten zoo gewijzigd, wor den er zoo andere eischen van efficdencij, paedagogische kennis van hygiëne etc. ge steld, dat 'het gezin zelf niet altijd de goede leiding kan geven, dat de moeder zelf niet voldoende onderlegd is om het jonge meisje, dat bovendien tijd noodig heeft voor de be roepsopleiding, thuis in te wijden in de ge heimen van de 'gezinstaak. De tweede verandering is deze, dat de nieuwe man zijn vrouw, die zijn zorgen deelt, die geroepen is ook in de maatschappij mee te leven, niet meer alleen laat werken in de huishouding, maar haar daar ter zijde staat, met kleine handreikingen, welke meer op zijn weg liggen, maar welke ook van hem handig heid vergen. Moet zij veel doen, dat vroeger de dienstbode deed, hij moet dikwijls het werk van den electricien, den timmerman, den be hanger overnemen, of in huis de karweitjes verrichten, welke meer lichaamskracht eischen, terwijl menig echtgenoot het niet erg vindt, als zijn vrouw ziek is, de kleintjes aan te kleeden, of de tafel te dekken. Dit is het eene gedeelte van de gezinstaak de aankweeking van handigheid door handen arbeid en kooklessen, door veel dat in de school in een vervolgMasse zou kunnen wor den geleerd, zonder dat de andere takken er onder behoeven tc lijden. We zullen hier niet het uitgewerkte rapport, dat mej. Westerman in de Vereeniging toelichtte, bespreken, maar we gelooven, dat zij, die zich verzetten tegen EEN DAACSCHE JAPON. Op het oogeblik hebben de uitbundige en opvroolij kende kleedingdetails „de" voor keur. En waarom, dames, zouden wij ons niet in zoo'n vroolijk kleedje steken, juist voor de japon, die wij iederen dag moeten dra gen? Een vroolijk aanzien doet wonde ren in deze trieste tijden. Het lijkt wel of de mode-ontwerpers het er allen over eens zijn, dat juist de vrouw dit seizoen al het vroolijke en blije moet brengen, wat tegenwoordig maar al te vaak ontbreekt. Daarom heeft men nu stoffen in den han del gebracht die wat fleurigheid betreft, om het hardst met elkaar wedijveren, maar niet alleen wat kleur betreft, ook de prijzen zijn thans zoo, dat het heel moeilijk is om de ver leiding te weerstaan en juist omdat de stof fen zoo goedkoop zijn, meerdere japonnetjes aan te schaffen. Onze afbeelding geeft U een alleraardig ste japon die zelfs op twee manieren gedra gen kan worden, en wel met of zonder pelle- rine. Als materiaal is genomen bleu katoenen stof, in drie verschillende kleuren bleu, ter wijl de kleuren streepsgewijze in elkaar uit vloeien. De taille is gemaakt van kunstzijde In de lichtste kleur der streepen. Deze taille is geheel gedrapeerd, wat een schraal figuur tje Iets voller doel lijken, want ook de zoo zeer geliefde slanke lijn, is tevens aan het verdwijnen, zooals U, om U heen ziende, zult opmerken. Daarentegen maakt dit model een gezette figuur veel slanker, dat komt hoofd zakelijk, omdat vlak onder de draperie van de blouse een streng aansluitend heupstuk komt dat puntig oploopt tot aan de maag. Voor gezette figuren kan de ceintuur ver vallen, omdat de aangeknipte rok slanker maakt zonder ceintuur. Vanaf het nauw- aansluitende heupstuk is de rok naar onde ren toe klokkend geknipt, niet al te wijd, omdat voor een dagelijksche japon geen meters stof noodig zijn. De zoom kan recht worden genomen, of, zooals ook de mouw van de pellerine laat zien, met groote schul pen afgewerkt. De mouw van de taille is glad aansluitend <m wordt aan den pols met een kleine schui ne bies afgewerkt. De pellerine wordt „en- forme" geknipt en bestaat eigenlijk meer uitsluitend uit het rugpand met de mou wen, zoodat de voorkant der blouse geheel onbedekt blijft. Vindt U een pellerine te gekleed, welnu, dan doet U hem uit en bij mooi weer, als U zonder mantel van Uw werk naar liuls gaat, trekt U hem weer aan. De mode is, ondanks het niet zoo plotse ling is gegaan, doch nu wel heel anders als het afgeloopen seizoen, want een dergelijke daagsche japon is toch een genoegen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14