AMELIA EARHART'S SOLOVLUCHT GESLAAGD. Zaterdagmiddag is de vliegster in Ierland gedaald. Het woord is aan Chameleon-japon. De gemeente-financiën. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 15000 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 23 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS i ER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcrcn dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50—, Elke andere vinger f 1 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 Mei. Amelia. Miss Amelia Earhart, die blijkbaar alleen bij den Burgerlijken Stand bekend is als Mrs. Putnam de roem dringt „de mevrouw" ge heel weg heeft de daad van Lindbergh nagedaan en is in haar eentje den Atlanti- schen Oceaan overgevlogen. Zij heeft het niet tot Parijs gebracht, zooals hij, en is bij Londonderry in Ierland neergekomen, maal laat ons daar niet van spreken. De glorie zit in het vliegen over den Oceaan. Dat heeft zij gedaan, zelfs in korter tijd dan Lindbergh. Volgens de officiëele tijdopnemers had zij er 15y2 voor noodig, volgens haar eigen horloge 13 1/2 uur. Aangezien de officiëele tijdopne mers natuurlijk weer van die mannen wa ren, die in hoffelijkheid te kort schieten, moeten wij Amelia's opgave maar aanvaar den. Al was dat horloge misschien wel zoo'n pols-gevalletje van twee bij vier centimeters, waarin ik, eerlijk gezegd, nooit veel vertrou wen heb gesteld. In elk geval is nu, volgens moderne rede neerwijze, bewezen dat vrouwen minstens even goed in het Oceaan vliegen zijn als mannen. Een heele rust. Welken eeret-itel moeten wij miss Amelia nu toekennen? Vanzelf denkt ge aan „man netjesputter". Maar bij gedegen onderzoek in de encyclopaedic (Putter: zie Vink, enz.) komt ge tot de conclusie dat putters zich in het bijzonder eigenen voor „gebruik" als ka mervogels. Dat is dus heelemaal niet toe passelijk. Laat ons de Oceaan-heldin liever als Mr. Amelia gaan betitelen. Met dit al begint de overbodigheid van ons, mannen, steeds duidelijker te worden. Ik zeg: de overbodigheid, want mevrouw Van AmmersKüller laat in haar nieuwsten ro man, handelend over Den Appel en Eva, haar heldin (genaamd Puck) ergens zeggen: „In den tijd, toen vrouwen nog stelselmatig dom werden gehouden, wisten ze het door hun intuïtie alléén al aardig ver te brengen. Vandaar het misbaar van de he er en der schepping, toen we onze hersens óók nog wilden gaan gebruiken". Alstublieft. De tijd dat de hersens in wer king werden gezet ligt al zeer lang achter ons. Nu komen de koelbloedige heldinnen van het type-Amelia erbij, en de gespierde heldinnen van het type-Zus Braun en -Willy den Oude, welke laatste jongedame, naar ik zie, de hónderd meter pas gezwommen heeft in een tijd, die de beste prestatie van den mannelijken zwemkampioen van Nederland bijna evenaart. Nog een jaartje of zoo en de pootige Willy zwemt gezegden kampioen ex- glad uit.... Er zullen natuurlijk weer mannen zijn die daarover dan misbaar maken. „Allemaal de kif", zooals, in mijn vrije vertaling, Jo van Ammers haar Puck laat zeggen. Het zal nog duidelijker tot uiting komen als, in een van haar eerstvolgende boeken op haar geliefde chapiter, mevrouw Van AmmersKüller de een of andere vliegende of zwemmende of misschien wel voetballende juffrouw woor- den in de mond legt terwijl zij na afloop van haar prestaties rustig een pijp zit te rooken, die ons mannen heelemaal weg- hoonen. Ergens in een verslag van „Amelia's hel dendaad lees ik van „den staalharden glans" in haar oogen. Nieuwe triomf! De staalharde glans heette vroeger een bizonder attribuut te zijn van de sterksten onder ons, mannen. Nu? het mocht wat. En dezelfde coxtcs- pondent die dit verslag schrijft is verrukt als Amelia zich verwaardigt te zeggen: „U hebt goede vliegers in uw land"„Dat geeft je dan toch wel even een gevoel van tx-ots" schrijft de cox-respondent, vermoedelijk heel verheugd dat ze er niet bij gezegd heeft: „Al zijn het dan ook maar mannen, en al is er nog geen enkele Hollander alleen over den Oceaan gegaan". Voorwaar, wij worden steeds ovex-bodiger. Zij hadden die superieure intuïtie al, zoo als Puck opmerkt, en die hebben zij xiog. De rest, de verschillende dingetjes die wij beter heetten te doen blijkt eigexxlijk xiu pas in goede handen te komen. Weliswaar bekoren vrouwen met „staalharde glaxxzen" in heur oogen ons niet, maar wat ter v-*ereld doet dat er toe? Dat behoort bij het onbeduidexx- de „misbaar". Als ïxxijn tijd gekomen is om te sxxeven (ik hoop tenminste nog dat het niet eerder zal gebeuren) zal een hoofd redactrice met staalharden blik mij opvol gen. De hemel weer waarom er nog geexx hoofdredactrices van dagbladen zijn misschien alleen omdat dit beroep altijd voor vrouwen toegankelijk is geweest? Een burgemeesteresse zal Haarlem met ijzeren hand bestuxexx, terzijde gestaan door een comissarisse van politie, welker borstelige wenkbrauwen zich zullen fronsen als zij aan den haars inziens te milden blik van haar voorgaxxger, den heer Tenckinck, denkt. Op de bruggen van oxxze zeekasteelen zullen ge- zagvoersters staan, welker adelaarsblik de gansche bemanning (neen: bevrouwing na tuurlijk) doet sidderen. De laatste man aan boord zal de kok zijn. Omdat geexx exxkele yx-ouw koken kan. Natuurlijk behoeft u xiiet te vreezen dat dc presidente van de Nederlandsche Bank zich in beleggingen in vreemde valuta zal verga- loppeeren. Haar intuïtie sluit zulks geheel uit. Het Nederlandsch Elftal, bestaande uit elf zwaargesplerde dames ,zal vele goals scoren door toedoen van juffrouw Lagendaal (doch ter van een vex-geten voetbalman uit het doixkere verleden). En haar portretten zullexx verschijnen met den ondertitel „Het Natio nale Kanon". Etc. Wat er voor de mannen zal overblijven (behalve de oplossing van het dienstboden- vraagstuk verwezenlijken, en als „kinder mannen' babies voortduwen) weet ik xxiet. Ik hoop deze vex-volmaking van het femi nisme niet meer te beleven. Misschien helpt de Natuur hen een handje, en zullen zij een zoo verschrikkelijk geniale intuïtie gaan ontwikkelen,, dat de intrigeerende dames van het verleden herleven in een meneer Du- baxry, een meneer de Pompadour Brr! En miss Dempsey zal, in het wereldkam pioenschap boksen, mademoiselle Georgette Carpentier knock-out slaan. Miss Amelia Earhart heeft wel groote ver schieten geopend. Weer een stuk illusie weg. Een stuk illusie vande vrouwen R. P. ZWARE AARDBEVING IN MIDDEN-AMERIKA. Talrijke woonhuizen ingestort Reeds tien lijken geborgen. WASHINGTON, 21 Mei. (V. D.) Volgens be richten uit Midden-Amerika heeft zich aldaar een hevige aardbeving voorgedaan, welker centrum Salvador was en die ook het omlig gende land over groote afstanden heeft ge teisterd. Voornamelijk de stad ZTaratecoluca. in de nabijheid van San Vicente is getroffen. Het aantal gebonden is buitengewoon groot. 10 dooden zijn reeds geborgen. Talrijke woon huizen zijn ingestort. Het Amerikaansche marinecorps in Maax- gua heeft een hulpexpeditie uitgezonden. TWINTIG ARBEIDERS BEDOLVEN. HOOP OP REDDING NOG NIET OPGEGEVEN. aZtendsg zijn, naar Reuter uit Yohannes- to-urg orxeïdit in de Robinsdeep- (Mijn on geveer twintig inlandsche mijnwerkers door een plotselinge aardvei-schuiving bedolven. Onmiddellijk toog een reddx'ngsexpeditie aan het werk, ten einde de ongelukkigen zoo mo gelijk te redden. Men heeft de hoop op hun behoud nog xxiet opgegeven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Nu is het tijd om Uw Brandstoffen in te slaan. - Prijzen zeer voordeelig. N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. J. H. KRUL Jr TELEFOON 11617-14106 OVERVEEN L. P. NOë f Te Bloenxendaal is overleden, 63 jaar oud, de heer L. P. Noë. oprichter der N.V- Oliefa- briekeix Noë en Co. te Haarlem. Om den smokkelhandel aan de Hollandsch- Duitsche grens tegen te gaan hebben d-e douane-autoriteiten toegestaandat op enkele dagen in de roeek bepaalde hoeveel heden vleesch en koffie zonder douane rechten over de grens gebracht mogen wor den. Een jeugdige landgenoot wordt hier boven gefouilleerd om te zien of hij het maximum niet overschreden heeft. In recordtijd over den Oceaan. V.D. meldde Zaterdagmiddag uit Londen: Miss Amelia Earhart is 'te Londonderry in Ierland geland. Amelia Earhart. Zij heeft den afstand van New Foundland naar Londonderry afgelegd in den recordtijd van 15 uur en 39 minuten. De afstand be- bedraagt ruim 2026.1/2 mijl. Bij haar aan komst weigerde Miss Lindy iets tot zich te vememexx. Zij werd Onmiddellijk per auto naar Londonderry gebracht, waar zii haar in trek heeft genomen in een klein hotel. Ruw weer boven den Oceaan. Miss Earhart, bijgenaamd Miss Lindy, was in dexx afgeioopen nacht om 22 uur 50 M.E.T. van New Foundland opgestegen voor een Oceaanviucht, diexx zij met succes volbracht. Zij landde om 15 uur 45 in de nabijheid van Londonderry op een weiland. Na haar landing telefoneerde zij onmiddellijk met Dublin, mededeelende, dat zij bij haar landing, een noodlanding, niet was gewond ook het vlieg tuig is ongedeerd geblevexx. Gedurende den overtocht had de uitlaat van haar machine zeer slecht gefunctionneerd, hetgeen 10 volle uren geduurd had Over een grooten afstand heeft zij te kampen gehad met hevige stor men, regen en voor een gedeelte van den weg ook met mist, hetgeen den tocht zeer bemoei lijkt had. Bovendien was de benzinemeter gebroken,. zoodat de aviatrice zich genood zaakt had gezien in Ierland een noodlanding te doen. Miss Earhart verklaarde verder, dat zij zich onmiddellijk (telefonisch in verbinding wilde stelen met haar echtgenoot, den uitgever Putnam. Het is mogelijk, dat zij naar Londeix zal gaan, maar dat zal er van afhangen wat lxaar echtgenoot zal zeggen. Zij is 'buitengewoon verheugd, dat de overtocht goed gelukt is. Miss Lindy heeft met haar vliegtuig twee groote prestaties geleverd. Zij is zoowel de eenige vrouw, die alleen over den Oceaaxx is gevlogen als de eenige vrouw, die tweemaal den Atlantischen Oceaan per vliegtuig is over gestoken. De Tel. verneemt nog over de landing van nxevr. Earhart Oogenblikkelijk na haar landing, Stapte de pilote uit het toestel exx holde in Qiaar vlieg pak naar het dichtstbijzijnde huis. De eerste pex-soon die haar 'begroette, was de eigenaar van het 1 terrein, waar zij was geland. „Waar ben ik?" vroeg de aviatrice. Het antwoord verrastte haar wel eenigszins en stelde haar tevens teleur, daar zooals men weet, haar einddoel Frankrijk was. Teleurstelling te Parijs. PARIJS, 21 Mei (VD.) Het bericht, dat Miss Earhart in Londonderry in Ierland was geland, heeft op het vliegveld van Parijs onder het in grooten getale aanwezige pu bliek groote teleurstelling veroorzaakt Vele sportvrienden en bewonderaars waren reeds in den ochtend naar het vliegveld gegaan om bij de landing tegenwoox-dig te kunnen zijn. De politie had reeds uitgebreide maatregelen genomen om het vliegveld vrij te houden en de van uur 'tot uur aaxxgroeiende menigte op een afstand te houden. Omstreeks twaalf uur was ook de Amerikaansche ambassadeur Edge aangekomen. De pilote vliegt verder LONDEN, 22 Mei (VD.) De Amerikaansche aviatrice Amelia Earhart is hedenmiddag van Londonderry gestart naar het Engelsche vlieg veld Hanworth, met bestemming voor Parijs Te Londonderry was een groote menigte samengestroomd om de koene aviatrice uit geleide toen. Miss Earhart heeft geiukwenschtelegram- men ontvangen van president Hoover, van den Engelschen minister van luchtvaart en van den Amerikaanselxen ambassadeur te Londen, Mellon. Jo van Ammers-Küller' „Het gaat in hoogste instantie niet om de vruchten van den boom der kennismom pelde hij. „Om karakter gaat heten meest van alom hart". Uit „De Appel en Eva") Dc modeontwerper Poiret zou bezig zijn, een japon te ont werpen ,die chemisch zoodanig is geprepareerd, dat zij in enkele weken tijds eenige malen automatisch van kleur verandert.) Paul Poiret. de modekoning, Vroeger wijd en zijd beroemd, Leek juist zelf wat uit de mode Hij werd zelden meer genoemd. Zooiets moet je niet gebeuren, Als je modekoning bent. Anders raak je licht je troon kwijt Aaix een ander pretendent. Daarom moest hij iets verzinnen Dat, zijn roem herstellen kon; Blijkbaar is dat nu gevonden: De chameleon-japon. Een japon, die straks de dx-aagster 's Avonds groen heeft uitgedaan, Trekt ze, na genoten nachtrust D'andren morgen geel weer aan. Als ze 's middags daix weer thuiskomt, Is ze rood of hemelsblauw. 's Avonds is ze bruin of lila. 's Nachts zijn alle jurken grauw. 't Lijkt, bij oppervlakkig kijken. Wel heel aardig en goedkoop. Maar ik heb. met wat ervaring, Op het laatste weinig hoop. Strakjes koopt de vrouw japonnen, Zes in één, ïriaar je zult zien, Dat de prijs zal uitgedrukt zijn Naar een maatstaf één voor t.iexx. Voor ons mannen is het trouwens Zelfs geen nieuwtje, welbeschouwd, Met de kleedingkleux-verandi-ing Zijn wij sedert lang vertrouwd. Want mijn trouw jas met panden, Waar 'k in trouwde, en die toen Van het allerzwartste zwart was, Is nu uitgesproken groen. P. GASUS. HILLEGOM Een groot tekort op de loopende begrooting. Zullen de opcenten op de Fondsbelasting op 80 gebracht worden? Ook in de gemeente Hillegom zal het nog ter elfder ure noodig zijn om de opcexxten op de Fondsbelasting te verhoogen Het belas tingjaar 19321933 is wel reeds met 1 Mei in gegaan, maar aan de Kroon zal toestemming gevraagd worden, om alsnog de opcenten te verhoogen Dit is mogeli..k als de inspecteur der belastingen te Leiden daartoe wil mede werken Zijn toestemming is reeds gevraagd. Er is op de loopende begxxxoting voor 1932 een nieuw tekort geraamd en wel van f 45000. Dit wordt veroorzaakt omdat het raadzaam geoordeeld wordt de uitgetrokken bedragen voor armenzorg exx werkloozensteun alsnog belangrijk te verhoogen. Daarmee zal meer dan f 40.000 ge'moeid zijn. Als men dit geheele tekort van f 45.000 op de opcenten op de Fondsbelasting wil ha len, zal het noodig zijn om de opcenten die aanvankelijk op 25 gesteld waren, op te voe ren tot 80. Als men daartoe zou overgaan, zou de opbrengst op enkele duizenden guldens na voldoende zijn om het gat te stoppen. De overgang is daix evenwel zeer gx-oot. In het vorige belastingjaar (19311932) werden geen opcenten op de Fondsbelasting gehe ven. Nu zou men er 80 heffen exx dan nog wel in de tweede klasse. Dan zou Hillegom dus dezelfde fondsbe lasting met opcenten en klasse hebben als Haarlem. Het concurreerende Heemstede heeft tot heden geen opcenten op de Fondsbelasting en Bennebroek heft er 34, Haarlem heft 100 opcenten op de Perso- neele Belasting, Hillegom daarentegen slechts 50. Het is voor het loopende begrootingsjaar evenwel niet meer mogelijk een gedeelte van het tekort te dekken door de opcenten op de Personele Belasting te verhoogen, omdat dit belastingjaar loopt van 1 Januari tot 31 De cember. Van ac Fondsbelasting 19321933 komt slechts 2 3 ten goede aan den dienst 1932. omdat dit belastingjaar loopt van 1 Mei tot 30 ApriL Als Hillegom dus rxu tot 80 opeen- Graaf Saito, Japansch kabinetsformateur. (2e blad, le pag.) Het Griekschc mijdsterie-Venizelos dient zijn onslag in. (2e blad. le pag.) Amelia Earhart in recordtijd over den Oceaan. lie blad, le pag.) Dc gemeentefinanciën van HillegonEen groot tekort op de loopende begrooting. (le blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Amelia. (le blad, le pag.) Lettinga: Financiecle Kroniek. (2e blad, 3e pag.) T. Schelling: Voor uw Tuin. (2e blad. 2e pag.) J. B. Schuil: De afscheidsavond van Nel Stants. (2e blad, 3e pag.) ten op de Fondsbelasting zou gaan, zou 13 van de opbrengst ten goede komen aan den dienst 1933. Het is evenwel aan te nemen, dat het col lege van B. en W.. dat nxorgen de dekking van het tekort van f 45000 zal bespreken, het uiterste zal willen doen om andere bronnen van ixxkomsten of bezuinigingen te vinden, opdat het niet noodig zal zijn tot 80 opcenten op de Fondsbelasting te gaan. Wen weet dat in het Overleg de quaestie aanhangig is gemaakt van een korting op de salarissen en looxxen van het gemeen;eperso- neel. Naar wij vernemen zijn de ambtenaren in dit Overleg tot volledige overeenstemming met den vertegenwoordiger van het gemeen tebestuur gekomen. Met de vertegeixwoordi- gers der werklieden werd slechs gedeeltelijk ovex-eeixstemnxlng bereikt. Ook deze quaestie komt morgen in het college van B. on W. Met belangstelling wordt het praeadvies van B. en W. over deze aangelegenheid ver wacht. Wij hoorden mompelen, dat er wel veel kans Is, dat B. en W. de voorstellen van lxet Overleg zullen overnemen, onxdat. die be langrijk lager zijn dan het. kortingspercen tage, dat indertijd door den burgemeester Mr. Pont aan onzen redacteur als zijn per soonlijke meening werd gegeven. Dit percen tage was 10 a 15%. terwijl wij nu hoorden, dat als de voorstellen van het Overleg aange nomen zouden worden, de korting ongeveer zou overeenkomen met de bij het kortings- wetje voorgeschreven percentage van 3'V,. Als bij B. en W. geen overeenstemming wordt bereikt, zal van dit college wel een meerderheids- en een minderheidsnota aan den raad uitgaan, waarin verschillende voor stellen zijn verwerkt. Een der wethouders is zooals men weet voorzitter van het Georganiseerd Overleg. Wat het begrootingstekort over dit jaar betreft, vernemen wij nog het volgende: De bedragen voor armenzorg. werkver schaffing en werkloozeixsteun zijn voor het nog loopende deel van dit jaar belangrijk verhoogd. Het betreft, hier ovenwei een raming, die gebaseerd Ls op hetgeen in de nu verspreken 4 1/2 maand is xiitgegeven en op de veronderstellingdat de werkloosheid dezen zomer niet belangrijk aal afnemen. Wij hoorden evexxwel in de kringen van het gemeentebestuur verluiden, dat van een der groote bollen kweekers de mededee-ling is ingekomen, dat verwacht haxx wordendat door de bollenkweekers, die zeer spaarzaam zijn geweest met het aanstellen van perso-- neel, binnemkort meer personeel zal worden aangesteld. De ervaring ls, dat de tuinen door de toegepaste bezuiniging veel lijden, waardoor meer schade aaix de bollen wordt toegebracht, dan gespaard wordt op het ar beidsloon. Als deze verwachting zou uitko men en meer arbeiders aangenomen, zou met eeix lager bedrag voor steun en armen zorg volstaan kunnen worden als nu bij supple toire begrootdng wordt, aangevraagd. Het hangt hier evenwel geheel af van de de vxaag hoe lxet verder op de arbeidsmarkt zal verloopen. Tot heden heeft men allccix met gissingen kunnen werken. Zeker heid dat meer pereoneel aangesteld zal worden ls er niet. Een nadeel van hooge opcenten op de Forensenbelasting voor 1932 1933 zou zijn, dat de inwoners in een crisistijd belasting moeten betalen naar de inkomsten van het kalenderjaar 1931, wat in het algenxeexx nog vrij goed is geweest. Die hooge belasting zou dus thans, nu de inkomsten zeer sterk ge daald zijn, dubbel zwaar drukken. Wat do finaixcicele resultaten over het afgeioopen jaar 1931 betireft. is nog te mel den, dat de gemeenterekening hoogstwaar schijnlijk zal sluiten met oen voordeelig saldo van f 20 000. Daarover is evenwel reeds op de begrooting van dit jaar beschikt. Aanvankelijk was lxet batig saldo van 1931 op 46.000 geraamd. Een tegenvaller dus van 26.000. Maar men moet daarbij bedenken, dat doordat de aanslagen voor de straatbe- lastlng heel laat zijn uitgegaan, niet meer dan een vijfde van die belasting (waarvan de opbrengst op 19.000 geraamd was) ten goede gekomen is aan den dienst 1931. De voorstellen over de belastingen en de kortingen op de jaarwedden zullen binnen kort in den raad komen, evenwel nog niet a.s. Donderdag. PERSONALIA. Aan de Universiteit van Amsterdam Ls be vorderd tot arts de heer S. C. van Waalwijk van Doorn (geboren te Schiedam) wonende te Heemstede,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1