Haarlem's Dagblad No. 15000. BUITENLAND. Graaf Saito Japansch kabinetsformateur. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 23 MEI 1932 fWEEDE BLAD Een compromis tusschen het leger en de meerderheid in het parlement. De candi- daten voor de portefeuille. Uit Genève: Duitschland, Italië en Engeland bereid Oosten rijk financieel te steunen. Het Grieksche kabinet Venizelos dient zijn ontslag in. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De kabinetscrisis te Tokio neeft een onver wachte wending genomen. Na een bespreking met den „ouderen staats man" prins Sayongi heeft admiraal graaf Saito zich bereid verklaard een nationaal kabinet te vormen Zondag is graaf Saito door den koning in audiëntie ontvangen. In welingelichte kringen verluidt, dat graaf Oesjida, minister van Buitenlandsche Zaken zal worden en Takahasji minister van Fi nanciën. Het verstrekken van de opdracht een kabi net te vormen door den keizer aan admiraal Saito kan beschouwd worden als een com promis tusschen de eischen van het leger en die van de Syaukai partij welke de meerder heid in het parlement heeft. De leider dezer partij, Soezoeki, heeft verklaard dat hij voor het geval hij met de regeeringsvorming zou worden belast, opnieuw een partijkabinet zou samenstellen. Of een kabinet Saito een meerderheid in het parlement zal kunnen vinden, is de vraag. Er wordt reeds gesproken van parle- mentsontbinding. Volgehs Reuter is het mogelijk, dat Wakat- soeki, de leider Minseito-partij, zal worden aangezocht, de portefeuille van Financiën te aanvaarden, terwijl admiraal Okado wordt genoemd als minister van Marine. In de Vrijdag gevoerde vertrouwelijke be sprekingen tusschen de bij het Donau-vraag- stuk belanghebbende mogendheden is in zoo verre een wending gekomen, dat Duitschland, Engeland, en Italië zich principieel bereid verklaard hebben aan de Oostenrijksche re geering ter over-winning van de ernstige fi- nancieele moeilijkheden een leening te ver strekken. Daar van Fransche zijde echter nog ern stige bezwaren hiertegen be'staan, zal het voorloopig nog niet kunnen worden doorge voerd. Wanneer een leening wordt verstrekt, zal de Oostenyijksche regeering voorloopig van het afkondigen van een transfer-mora torium kunnen afzien. Over de groote en de voorwaarden van een nieuwe internationale leening aan Oosten rijk zijn nog geen overeenkomsten getrof- fen. Het verluidt dat van Fransche zijde in den Raad van den Volkenbond thans weer het plan van Tardieu naar voren zal worden gebracht. Minister president Venizelos heeft Zater dag in de Kamer medegedeeld, dat de regee ring zal aftreden. Venizelos Venizelos raadde aan, uit de democratische oppositie een nieuwe regeering te vormen, teneinde onlusten te voorkomen, die zekerlijk zouden ontstaan, wanneer de regeering zou worden overgenomen door de partij der mo narchisten. In den loop van zijn redevoering verdedig de Venizelos onder beroep op artikel 48 van de Duitsche rijksgrondwet de door hem ont worpen beperking der persvrijheid. Na de Kamerzitting reed Venizelos naar den staatspresident Zaimis. teneinde hem het verzoek om ontslag te overhandigen. De staking onder het personeel van Post, Telegrafie en Telefonie is Zondagmorgen ge ëindigd DuitscWand. Nieuwe belastingen ter finan ciering van den werkloozen- steun. De nieuwe belastingnoodverordening, wel ke thans in ontwerp gereed is, bevat volgens Wolff verschillende maatregelen tot finan ciering van den werkloozensteun. Zoo zal een belasting van 1 1/2% worden geheven op het inkomen van alle personen met een vast in komen van meer dan 300 mark per maand. De opbrengst hiervan wordt geschat op 325 millioen mark. Voorts zal de crisisbelasting worden verlengd tot het einde van het be- grootingsjaar 1932—1933. hetgeen 45 millioen zal opleveren. De zg. burgerbelasting zal dit jaar nogmaals worden geheven, waaruit voor de gemeenten een opbrengst van 250 millioen zal voortvloeien. Daar het aantal werkloozen op gemiddeld 5,9 millioen wordt geschat, zal voor de steun- verleening in totaal 3018 millioen mark noo- dig zijn. Hiervan wordt circa 1,1 milliard ge dekt dooi de bijdragen in de werkloosheids verzekering. zoodat het rijk en de gemeenten de rest ad 1,9 milliard zullen moeten op brengen. Het kabinet heeft intusschen nog niet over deze noodverordening beslist, zoodat wijzi gingen in het ontwerp mogelijk blijven. De Pruisische regeering treedt af. De Pruisische minister-president Bra-un heeft, den president van den landdag een schrijven gerióht, waarin hij mededeelt, dat de Pruisische staatsministers hunne functies ter beschikking stellen, nu de verkiezings periode van den ouden landdag op 20 Mei is afgeloopen. Het schrijven, dat 19 Mei is ge dateerd, bevat noch een motiveering. noch de medeeling, dat het kabinet Braun de loopen- de zaken zal afwikkelen. Het kabinet Braun is dus formeel afge treden. Het schrijven zal bij de bijeenkomst van den Pruisischen landdag door den voor zitter worden voorgelezen. Eng eland. ProfEinstein contra Genève. Prof. Einstein, die eenige' weken te Christ- church in Oxford heeft doorgebracht, en thans met lord Ponsonby op weg is naar Genève in verband met de ontwapeningscon ferentie, heeft, volgens Reuter, in een inter view verklaard, dat het ontwapeningswerk te Genève op een verkeerde manier is begon nen. „Wij zijn er niet van overtuigd", aldus prof. Einstein, „dat het huidige geslacht of het volgende de ontwapening zal verwezenT lijken als resultaat van hetgeen de vertegen woordigers der regeeringen thans te Genève doen". Ter illustratie van zijn zienswijze deed Einstein het volgende verhaa.1, dat hij ook eens aan een Amerikaansch gezelschap had verteld: In een Amerikaansche stad waren veel misdaden voorgekomen en de toestand werd zoo ernstig, dat de burgemeester een vergadering belegde ten einde na te gaan, wat er zou kunnen geschieden. Hij stelde de agenda voor de vergadering vast, en het eerste punt was, hoe groot het mes mocht zijn, dat iedere inwoner voor zijn eigen be scherming bij zich zou hebben. „Ik geloof", aldus Einstein, „dat dit ook slaat op de ont wapeningsconferentie". Op de vraag, op welke wijze prof. Einstein voornemens was zich met de besprekingen te Genève in te laten, wilde Einstein voor het oogenblik liever niet antwoorden. China. Algemeene proteststaking afgekondigd. De federatie van postbeambten heeft, naar Reuter meldt, wegens ontevredenheid over bepaalde maatregelen, door den minister van verkeerswezen genomen met betrekking tot den postdienst, een algemeene werksta king van postpersoneel voor geheel China af gekondigd. Amerika. Duizend bankiers dringen op onmiddelliike schulden- egeling aan. Ongeveer duizend, naar aanleiding van de jaarvergadering van de nationale vereeniging der spaarkassen, te New-York bijeengeko men bankiers drongen op een onmiddellijke rechtvaardige regeling der oorlogsschulden aan. In een resolutie, die aan president Hoover is gezonden, stellen zij de benoeming eener commissie voor, die onderhandelingen met debiteuren-landen zal openen. De bankiers vereenigden zich met de kor telings door het spoorwegbedrijf geuite wen- schen van gelijke strekking. (Reuter) Japan. invoerrechten op 27 artikelen. De commissie, welke is ingesteld «voor het bestudeeren van het Japansche douanetarief, stelt, naar Reuter mededeelt, voor, bescher mende rechten te heffen op 27 artikelen, die tot dusver van alle rechten waren vrijgesteld, zulks met het doel, door de op deze wijze te verkrijgen inkomsten de begrooting in even wicht te brengen. Ook stelt zij voor. de rech ten op sommige andere artikelen met 35 pet. te verhoogen, ten einde het verlies, veroor zaakt door de daling van den wisselkoers, te compenseeren. Men raamt, dat door deze maatregelen de inkomsten met 16 millioen yen zullen stijgen. UIT HET RAPPORT VAN DE „GEORGES PHILIPPART". BERLIJN, 22 Mei (Reuter)Uit het rapport van den kapitein van de „Georges Philippart" blijkt nog, dat de kapitein om twee uur des nachts door den dienstdoenden officier met de mededeeling werd gewekt, dat een dame in haar hut brand had ontdekt. Op de comman dobrug trof de kapitein den eersten en twee den officier, die reeds om 1 uur 35 gewekt waren, doordat het alarmsein in de bagage- ruimte van het schip op onopgehelderde wijze plotseling begon te werken. Den nacht te voren had het toestel eveneens, op onop gehelderde wijze gewerkt. Merkwaardiger wijze' was ook in het radiovertrek, dat van de hut waar de brand uitbrak het verst verwij derd is, tegelijkertijd brand uitgebroken, zoo dat het niet mogelijk was. SOS.-seinen uit te zenden, waarbij nog kwam, dat de batte rijen van het hulpstation leeg waren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. p«r regel Ziedaar dan nummer vijftienduizend vijftienduizend keeren Is Haarlem's Dagblad al gedrukt in onze goede stad, Dit is geen reden en geen feit om druk te jubileeren, Maar 'k wijs toch op dien mij/paal in het leven van ons blad. Wat is er, in dien langen tijd van bijkans vijftig jaren, En voor die vijftienduizend nummers niet een werk verricht, Denk u eens in een stapel van zoo'n aantal exemplaren, Een hoogte om te duizelen, een imposant gewicht. Wij willen op dit kwantum zelf niet in het minste snoeven, Gij alien hebt een taak verzet sinds vijftig jaar gelee, Maar 'k mag toch in gemoede even bij de keurmacht toeven, Die deze arbeidstaak voor ons vol ijver daaglijks dee. Daar zijn de drommen schrijvers, die als goede journalisten Den inhoud schreven van de krant met welversneden pen, Die 't nieuws dat niet vanzelve kwam, toch steeds te vinden wisten, Het gilde met den speurneus, die ik vol respect erken. Een deetvan hen „beschouwde" en een ander „recenseerde", Met een deskundig oordeel in de zaak waarover 't ging, Waarbij een elk de eerlijkheid steeds boven alles eerde, Want eerlijkheid is t motto onzer krant in ieder ding. En dan spreekt in den nieuwen tijd, nu alweer vele jaren De krant tot u niet slechts in woord, maar evenzeer in beeld, Dus fotografen werken mee, en knappe teekenaren, Zij hebben in de groote taak ook voor hun part gedeeld. Wij komen voorts aan de techniek, het maken van de kranten Het zetten, gieten, drukken en wat er nog meer toe hoort Die werkers hebben evenmin den tijd voor lanterfanten, Het tempo van het krantbedrijf stuwt hen voortdurend voort. Hun kennis van hun vak is groot, het vak met vele zorgen, Zij dienen 't met de liefde, aan een kostbaar goed gewijd, Hun werk, vereenigd tot de krant, geeft nooit respijt tot morgen, Het moet vandaag gereed en dat op vastgestelden tijd. Dan zijn er zij, die onverpoosd de krant administreeren, Zij houden boek en weten ook, wat krantarbeid beduidt, Er zijn er die chauffeeren, corrigeeren, expediëeren, En meer nog, maar die laat ik er nu kortheidshalve uit. Wel noem ik nog de groote groep die trouw weer alle dagen, In weer en wind, in warmte en kou de versche krant u biedt, Zij zijn het, die 't gereed product naar zijn bestemming dragen Almee een factor in 't geheel, dus hen vergeet ik niet. Wat is er in die vele kranten nu al niet gesproken Van dichtbij en van he el ver af, van droefenis en vreugd, Waar iets belangrijks is geschied, het heeft nog nooit ontbroken In woord (en beeld soms) in de krant, sedert haar prilste jeugd. In advertenties is met haar van alles aangeprezen, Een schakel voor den handel, industrie van stad en land, Een schakel- tusschen hen die produceeren en die lezen, In het moderne menschbestaan onmisbaar als een band. En alles in een tempo dat geen kans laat op verpoozen, De snelheid van den tijd is wel het grootste langs ons pad, Dat wel langs vele doornen gaat, doch zelden over rozen, Toch zijn we in de kracht van 't leven, niet der jaren zat. Wij gaan maar door met pogen om het beste te presteeren, Wij gaan vol opgewekten moed door alle zorgen heen Ai mij, ik praat al veel te lang, u moet mij excuseeren, 'k Moet noodig aan het werk voor nummer vijftienduizend-één. P. GASU6. OEN OCE R. DE D. VIGO. 22 Mei (V. D.) De vllegboot DO X is om 20 uur 45 vlot gedaald. ZWEEFVLIEGER VER ONGELUKT. Op den laatsten dag van de te Borkum gehouden zweefvlieg-week is een zweeftoestel bestuurd door den piloot Oelsner van de vlieg groep Hamboni, tengevolge van het breken van een der vleugels, omlaag gestort. De be stuurder was op slag dood. VOORLOOPIGE BALANS VAN HET KREUGER-CONCERN. STOCKHOLM, 21 Mei (Reuter). Aan de heden gehouden jaarlljksche algemeene ver gadering van aandeelhouders in de Kreuger Toll A.-B. werd een voorloopige geconsoli deerde balans per 31 Mei 1932 voorgelegd. Deze balans toont een totaal aan schulden ten bedrage van Kr. 1.038 millioen. De totale activa beloopen Kr 352.2 millioen, zoodat de passiva de activa overtreffen met Kr. 686,5 millioen. De algemeene vergadering werd voor on- bepaalden tijd uitgesteld. WENDING IN DE LINDBERGH- AFFAIRE? CURTIS ZOU ZIJN BEKENTENIS HERROEPEN. NEW YORK, 22 Mei (Reuter). Naar ver luidt, is John Curtis voornemens een groot deel van zijn bekentenis met betrekking tot de Lindbergh-affaire te herroepen, ondér voorwendsel, dat de politie deze bekentenis slechts van hem verkregen heeft door hem vrees aan te jagen. Een spoor van de moordenaars? Er Is een ontdekking gedaan, aldus wordt aan de Courant geseind, welke, naar men hoopt, spoedig zal leiden tot de arrestatie van de moordenaars van Lindbergh's kindje Een ambtenaar van den staat Maryland heeft namelijk medegedeeld, dat op den dag vóór de ontdekking van het lijkje een drank smokkelaar, dien hij reeds kende, hem mede deelde, dat het kindje ontvoerd en gedood was door drie mannen, waarvan er een ver slaafd was aan verdoovende middelen. De man verklaarde verder, dat het lijkje ver borgen was op nog geen vijf mijl afstand van het huis van Lindbergh en hij wist ook mede te deel en, dat het kind met hamerslagen gedood was. Hij verzocht den ambtenaar de politie hiervan in kennis te stellen, omdat de langdurige nasporingen naar het kindje hem in zijn beroep van clandestien drankhande laar belemmerden. Dit verhaal werd door den ambtenaar als een verzinsel beschouwd, totdat het lijkje den volgenden dag gevonden werd. Toen bleek namelijk, dat liet medegedeelde op waarheid berustte. HONGAARSCH OCEAAN VLIEGER VERONGELUKT. ROME, 21 Mei (V.D.) De Hongaarsche oceaanvlieger George Endres, die door de Zondag beginnende Internationale oceaan- vliegerconferentie met hun vliegtuig „Recht vaardigheid voor Hongarije" van Boedapetst naar Rome waren gevlogen, is bij de landing op het Romeinsche vliegveld verongelukt. Het vliegtuig, dat in glijvlucht was gedaald, is over den kop geslagen en in brand gevlogen. Endres en de piloot Bittay werden gedood. Endres heeft, naar men zich herinneren zal, den oceaan in Juli 1931 tezamen met den vlieger Magyer van Harbour Grace inet eind doel Boedapest overgestoken. AGENDA. MAANDAG 23 MEI Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102 Tentoon stelling van schilderijen Louis Hartz en A. L. Koster. 107.30 uur. Palace: „Gloria". Op het toonecl: Tibor Comp., Spaansche acrobaten. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Een uur bij jou." Op het tooneel: Joe and Fellon, orig. English dancers. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Alles voor een man" en „Schip in nood". 8.15 uur. DINSDAG 24 MEI Schouwburg Jansweg: Eerste Bcveoka- avond. Marguerite Couperus, avond van het Nederlandsche Lied. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van schilderijen Louis Hartz en A. L. Koster. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11596. Firma Be^emann en Sncltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5