PEEKxCLOPPENBUM FINANCIEELE KRONIEK. ONZE HEEREN COSTUUMS OP SLOTENBURC HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 23 MEI 1932 De onzekere tendenz op de beurzen wegens het voortduren der averechtsche crisisbestrijding. De Rijksmiddelen in April. Ver minderde bedrijvigheid in de Unie. Het verslag van Philips. De Indische regecring op den goeden weg. De beurshandel geschiede nis. Over het algemeen is in de afgeloopen week een nieuwe daling van prijzen en koersen uitgebleven, de stemming op de goederenmarkten en de effectenbeurzen is echter nog hoogst onzeker en het publiek onthoudt zich nagenoeg geheel van den fondsenhandel De botsing van belangen, nationaal en internationaal, is zoo groot, dat de naaste toekomst met groote zorg moet worden tegemoet gezien. De averechtsche crisisbestrijding wordt van verschillende zij den toegegeven, maar niettemin voortgezet. In vele kringen houdt de verarming aan en terwijl van den Staat steeds grooteren en meerderen steun wordt gevraagd, slinken de staatsinkomsten in versneld tempo. Ook de Opbrengst van de Rijksmiddelen hier te lande geeft daarvan blijk. Ondanks eenige nieuwe heffingen en de verhooging der invoerrechten, blijft April 1932 f312 millioen beneden April 1931. Dat tenslotte de opbrengst over vier maanden aan vier twaalfde van de raming gelijk bleef, is aan toevallige omstandigheden te wijten. Zoo vloeien bijvoorbeeld de baten uit de Inkom stenbelasting in de eerste helft des jaars doorgaans rijker dan in de tweede. Voor zoo ver de rijksmiddelen met de conjunctuur verband houden, zijn de cijfers bedroevend. Zoo daalde bijv. het statistiekrecht van f 277.777 in April 1931 tot t 184. 562 in April 1932. Zegelrechten, successierechten. Do meinen, Loodsgelden e.d. hebben reeds be langrijk minder opgebracht dan de raming. De opbrengst der beursbelasting valt met f 271.252 nog niet eens tegen; maar voor vier maanden is rond f 800.000 minder dan verleden jaar ontvangen. Ook de Nederlandsche Staat komt dus fi nancieel voor steeds grootere moeilijkheden. Er zal snel en krachtig moeten worden in gegrepen om groote tekorten te voorkomen of te dekken. Een verblijdend verschijnsel hierbij is dat desondanks van een afnemend vertrouwen in de schuldbrieven van den Staat geen sprake is en dat ook die van Provincies en Gemeenten hun koersen vrij wel kunnen handhaven. Het staat trouwens ook zoo, dat er geen middelen te bedenken zijn waardoor men zijn kapitaal absoluut veilig kan stellen tegen de greep van de crisis. Kapitaal en arbeid, welke aan de crisis weten te ontkomen, zullen door den fiscus worden achterhaald. Voor de beurzen, die de representante zijn van het kapitaal, zijn er derhalve nog geen redenen voor optimisme, zoolang het einde der noodmaatregelen niet in het zicht. Dit geldt niet alleen voor ons land, maar ook voor de Vereenigde Staten, waar de. effecten beurzen deze week weer 'een flauw verloop hadden. Nog altijd staat daar niet vast, op welke wijze men de crisis zal .-bestrijden. De neiging om het met nieuwe bankbiljet ten te doen, is nog niet ten volle onderdrukt. De cijfers, welke bekend worden over den gang van het bedrijfsleven, wijzen op een verderen teruggang. Vooral in de Vereenigde Staten, die zich gedurende een reeks van jaren op een steeds groeiende export heeft ingesteld, is de aanpassing bij den slinken- den buitenlandschen handel uiterst moei lijk en gaat zij met groote kapitaalsvernieti ging gepaard. Men kan zeggen, dat over het algemeen het Amerikaansche bedrijfsleven voor niet meer dan 25 pCt. emplooi vindt. Wel heeft de beurs op de kapitalen der In dustrieën en spoorwegen groote kapitalen afgeschreven, maar telkens blijkt dat de koersen nog verder kunnen dalen. Het In dexcijfer voor aandeelen aan de voornaam ste beurzen is thans lager dan ooit n.l. 33.3 pCt. tegen 116.6 begin 1929 en 100 pCt. In 1927. De verslagen, welke thans over 1931 in komen, vallen slechts in enkele gevallen mee, maar wijzen meerendeels groote verlie zen aan. Dat van Philips Gloeilampen fabrieken maakt een gunstïgen indruk door de hechte financieele positie, welke uit de balans blijkt. Het geheele Philipsconcern beschikt over niet minder dan f 66 millioen eigen middelen. Maar het financieel resul taat over 1931 is wel simpel. Een exploitatie winst van rond f712 millioen tegen f 12.8 millioen in 1930 en f 43 millioen in 1929. Bovendien moet de exploitatiewinst over 1931 feitelijk nog met f 9 millioen wegens nood zakelijke afschryvingen worden verminderd zoodat er een verlies van f 112 millioen ontstaat voor een bedrijf, dat f 90 millioen kapitaal heeft uitstaan; van een bescheiden rendement is derhalve geen sprake meer Men moet zijn hoop stellen op een herstel van de koopkracht en op de drastische be zuinigingen, welke de directie heeft inge voerd en nog invoert. Voorts wekken de nieuwe uitvindingen op het gebied van prac- tische gebruiksartikelen de verwachting, aat Philips ten slotte haar bedrijf seven wicht weer zal kunnen terugvinden. Intusschen wordt in verband met de talrijke invoeroe- lemmeringen een groot deel der fabrikage naar buitenland verplaatst, wat niet alleen met nieuwe uitgaven gepaard gaat. maar tegelijkertijd met zich brengt dat in Eind hoven gebouwde fabrieken en installaties overbodig' en mitsdien waardeloos worden. Ze staan gelukkig nog slechts voor enkele millloenen op de balans, tei-wijl zij bij de verzekering tegen brandschade aangenomen zijn voorca. f 100.000. Met betrekking tot de fondsenmarkt moge nog worden opgemerkt, dat de Memorie van Antwoord op de Indische begrooting van 1952 een goeden indruk heeft gemaakt. De nieuwe raming van het tekort is weliswaar grooter dan de eerste, n.l. 125 millioen tegen 87 millioen, maar de minister is niet zonder hoop dat door verdere besparing en nieuwe belastingen tenslotte het noodige evenwicht zal worden verkregen. Voor de houders van Indische fondsen een hart onder den riem! Over den beurshandel behoeft weinig of niets te worden gezegd; dit terrein zal de overzichtschrijver, als het niet anders wordt, langzamerhand aan den geschied schrijver moeten overlaten. LETl'lNGA. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL DE AFSCHEIDSAVOND VAN NEL STANTS. DE CARDELUITENANT. Zoo heeft Nel Stants Zaterdag in den Stads schouwburg dan ook afscheid'genomen van het Haarlemsch publiek Eer flink bezette zaal is er getuige van geweest en heeft de jonge actrice, die in korten, tijd een zoo mooie carrière mocht maken, duidelijk laten voelen, hoe zeer zij de sympathie in Haarlem heeft gewonnen en men haar heengaan be treurt. Nel Stants had voor haar afscheid de rol van de tooneelspeelster in Molnars De Gar deluitenant gekozen. Een gelukkige keuze, want hierdoor werd het een opgewekte avond, zooals het bij het heengaan van de jonge kunstenares onder deze omstandigheden be hoorde. En in De Gardeluitenant stond zij heel het stuk door naast Verkade. den artist, aan wien zij als actrice zoo veel te danken heeft en zonder wiens steun zij waarschijn lijk nooit op een zoo glansrijke loopbaan zou kunnen terugzien. Zij speelden ook vroeger reeds vele malen de twee dankbare rollen, die wij nu 20 jaar geleden voor het eerst van Eugen Burg en Mariette Olly hebben ge zien. Verkade heeft voor dit blijspel altijd een zekere voorliefde gehad hij gaf het oa. in den tijd van de tooneelstaking met Fie Ca- relsen als de tooneelspeelster en de voor stelling van Zaterdag bewees, dat het nog altijd onder de geestigste stukken van Molnar gerekend mag worden. Verkade laat in beide rollen sterk het tooneelspelerstype accen- tueeren. wat aan de voorstelling iets onge woon levendigs en amusants geeft. Zij beiden dragen het stuk. al komen er dan ook 'n paar aardige bijfiguien in voor. zooals de criticus geen enkel Hollandsch INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per re8«t Vanaf ƒ20.- Faniaisie Model FLORENCE Speciaal voor Jongelui acteur ook Hans van Meerten niet heeft in die rol ooit Retzbach. van de eerste Duit- sche bezetting overtroffen de „Mama" door Peronne Hosang goed getypeerd en het „hitje", waarvan Henriette van der Kop ook pleizier heeft gehad Maar het groote succes was voor Verkade en Nel Stants, die wij Za terdagavond niet zonder leedwezen voor het laatst naast elkander zagen optreden. Tenzij het verlangen naar de planken mevrouw Stants te machtig wordt en zij weer naar ons land terugkeert. De sympathie, die op deze afscheidstoumee zoo duidelijk overal naar haar is uitgegaan, zal er haar wel van over tuigd hebben, dat zij hier altijd weer welkom is. Carel van Hees sprak mevrouw Stants op hartelijke wijze na afloop der voorstelling toe. Er is altijd iets weemoedigs in een af scheid zei de directeur van onzen Stads schouwburg maar treurig is dit afscheid toch niet. Vele sprekers hebben in andere steden het verlangen uitgesproken mevrouw Stants weer op de planken terug te zullen zien. maar is zoo'n wensch niet egoïstisch tegenover iemand als de van Ons scheidende actrice, die uit eigen wil heengaat, omdat zij elders het geluk hoopt te vinden? „Wij heb ben" zoo sprak van Hees „dat besluit te eerbiedigen, en ik spreek er den wensch bij uit, dat het nieuwe leven u het geluk moge brengen, dat u er van verwacht." Behalve bloemen van den Stadsschouw burg bood de heer Van Hees mevrouw Stants namens kunstvrienden een ets van Jossaud van de St. Bavokerk te Haarlem aan. De heer Tjebbo Franken voorzitter van het Tooneelverbond die als tweede spreker het woord voerde, zeide o.a., dat deze af scheidsavond niet alleen gevoelens van wee moed en vreugde wekte, maar ook van trots, omdat Nel Stants als oud-leerlinge van de Tooneelschool een der velen Is, die met haar succesvolle carrière het groote nut van de school voor ons toon eel heeft bewezen. Met bloemen huldigde ook hij de vertrekkende actrice, die hij al het denkbare geluk in haar nieuwe vaderland toewenschte. En toen was het de beurt aan de Haar lemmers om te getuigen. Staande bracht men Nel Stants een lange en hartelijke ova tie, welke een oogenblik onderbroken werd toen de actrice zelf het woord nam en op eenvoudige, heel sympathieke wijze het pu bliek bedankte, „Ik ben heel blij, dat ik van avond nog eens voor een zoo volle zaal te Haarlem heb mogen spelen", zeide zij. Op nieuw een daverend applaus. Nog eens wuir- de Nel Stants het publiek toe en het gordijn sloot zich voor het laatst voor de actrice, die voor ons steeds Rosalinde, St. Joane, Vivie Warren en Maya zal blijven. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. „T. O. N. E. V. O." „DE NALATENSCHAP.' omdat ze zoo geurig is fRFTEM EVERS PATENTBAAI en PATENTKRUb 15-20 en 25 cf per Vz ons „T.O.NE.V O." dat het seizoen zou sluiten met de opvoering van Henk Bakker's ..Ramon Tamello" iDe Held van 't Witte doek', heeft aan dit voornemen geen gevolg kunnen geven door ziekte van eenige werkende leden*. Daar om ging Zaterdagavond in den schouwburg aan den Jansweg H. V Esmond's blijspel in drie bedrijven: ,J>e Nalatenschap", een stuk met geen bijzondere eigenschappen, hier en daar, vooral in UI. wat langdurig en weinig geestig voor een blijspel, maar waarvan hef toch te begrijpen is, dat dilettanten er hun keus op laten vallen, omdat er eenige zeer speelbare scènes en dankbare verrassingen in voorkomen. De nalatenschap die Sandy Verral. de hoofdpersoon, ten deel valt. bestaat uit een jonge dame. in haar kleeding een ontel baar aantal .modes" tea> achteren en in haar doen en laten al zeer weinig overeen komst met de moderne jonge vrouw verloo- nend. Hij verwacht een kind .met goud blonde lokken en blauwe oogen". voorziet zich dus van een hobbelpaard, een teddy-bear en een kinderjuffrouw. Groot- is de teleurstel ling „als het kindje binnenkomt", maar al les loopt tenslotte goed af: de „baby", Eliza, wordt onder leiding van een actrice. Vera Laurence, die eerst met Sandy zou trou wen, maar daarna aan dien rijken oom Geor ge de voorkeur geeft., herschapen tot een gansch niet verwerpelijke partij'n bekoorlijk meisje, dat al dadel ijk liefde-op-het-eerste gezicht voor oom Sandy had opgevat en aan het eind van het stuk in de armen vliegt van Sandy die gezegde armen maar al te gaarne voor haar openhoudt. Behalve Vera heeft ook Sandy's veel oudere vriend, Mon- tagne Jorden, aan Eliza's opvoeding ge werkt. door haar muziekles te geven en even lijkt het er op, dat deze vriend lief en leed met Eliza zal gaan deelen, maar gelukkig voor hem en voor Sandy wint zijn ge zond verstand het, Van zijn genegenheid voor de aardige leerlinge. Dat een en ander tot vermakelijke situaties aanleiding geeft is duidelijk en herhaalde lijk klonk dan ook een luide lach door de maar matig bezette zaal. Dit was voor een niet gering deel te dan ken aan het spel vol humor van den heer Van der Schaaf, wien dergelijke rollen- wel liggen. Mevr. De Vos' uitbeelding van Eliza volgden wij met veel genoegen. Weg was gelukkig het stijve en telkens terugkeerende armge baar, dat- ons bij deze dilettante wel eens ge hinderd heeft en zij wist gevoel te leggen in haar spel. zooals bijvoorbeeld in de scène, waarin een tante van Sandy haar tracht over te halen tot een huwelijk met Mont-agne Jorden. Mevr De Vos had blijkbaar ernstig werk gemaakt van- deze rol. De actrice van mevrouw Andrée kon ons minder voldoen. Het was alles te vlak, te weinig sprekend. Deze actrice was een lieve, schaafde jonge dame. echter niet de ge raffineerde vrouw die zij blijkens haar han delingen- toch is. De oudere vriend van den heer Van ELten, was natuurlijk goed en bovendien deed het deugd, als een niet altijd goed verstaanbare dame aan het woord was geweest, weer eens een- goede duidelijke „tooneelstem" te hoo- ren. De heer Stompé gaf een correcten be diende en mevrouw Van Kouterende Zaaier en de heer van Kordelaar beeldden de behoudende tante en de niet minder con servatieve oom van Sandy naar behooren uit. Mej Windt, de Jongste kracht, van T.O.N E V O die zich het kleine rolletje van de kinderjuffrouw zag toebedeeld, blijf*, nog wat „gedwongen", maar gaat toch wel vodr- uH. Voor mevrouw C var. Kouterei-. -de Zaaier was het feest. Zij vierde nl. haar 12 1 2-jarig jubileum. De heer Van der Schaaf, voorzitter var. T O.N.E.V.O sprak haar hartelijk <*n waardeerend toe. prees haar groote bereid heid en haar enthousiasme voor de vor- eeniging. Als stoffelijk bewijs van dankbaar heid b:od hij „Cor een wandlampje en oen bloemenmand benevens een oorkonde, door een der leden geteekend. Met een kort woord dankte de JubUaresse. den wensch uitsprekend, dat zij nog veie Ja ren bij T.O.NE.V.O. zou spelen. E. V. V. s. u. KUNST- EN FEESTAVOND. Het programma van den kunstavond der Verecniging Vrienden van de Sovjet Unie vermeldde in de eerste plaats de medewer king van het ensemble ..Blaue Blusen" en het fanfarecorps ..Freiheit". beiden uit Keu len. Zooals bekend is. werden deze kunstge zelschappen enkele dagen Rcleden. vlak voor hun aangekondigd optreden in Utrecht, over de crens gezet, als gevolg waarvan eenige wijzigingen in het programma moesten wor den aangebracht. Ter vervanging van de ver vallen nummers werden thans een drietal voor openbare vertooning verboden films ge draaid. Een der bestuursleden der V.V.SU.. de heer Roose. zeide in een kort openingswoord, dat de uitwijzing der Duitsche kunstenaars op volgens hem ongemotiveerde gronden was geschied, aangezien hun papleren volkomen in orde waren gevonden. Spreker stelde voor een protest te zenden naar den minister van justitie. alsmede de autoriteiten van Utrecht en Zaandam, die geweigerd hebben de gezelschappen te laten optreden Hier mede gingen de aanwezigen accoord De groep Agitprop (AgitaMe en propagan da) heeft %p dezen avond enkele proeven van zijn kunnen gegeven. Ui'gevoerd werden ditmaal o.m. een aantal 1 Mei scènes en een paar satvrisch bedoelde schetsen, waarin de politiek der sociaal-democratie, de Installatie van het nationaal crisiscomité, ed. aan crl- tiek onderworpen wordt. Een en ander gaf ons den indruk, dat de menschen van de Agitprop zich met veel ambitie voor hun werk geven, ofschoon de afwerking van som mige scènes voor verbetering vatbaar is Het dient erkend, dat men met het massale uit zeggen der strijdVuzen dikwijls een sugges tief effect bereikte. Zeer veel bijval oogstte de nog zeer jeugdi ge Jan Uvenhoven, jonprsto lid dor V.V.SU., met zijn harmonicaspel. En terecht, want de kleine musicus bleek over een flinke dosis vaardigheid en muzikaliteit te beschikken. Van de films werden allereerst vertoond de staking ln Twente, opgenomen door Am- sterdamsche amateurfotografen en l Mei demonstraties in de Duitsche hoofdstad. Laatstgenoemd journaal was in het bijzon der bedoeld als protest tegen de politie en haar optreden tegenover dc cummlnlstische betoogers. Als hoofdnummer ging tenslotte de Rus sische film „De kellnrr uit het Palast hot el" van de Prpmetheus-fabrieken ln Moskou. Deze rolprent waarin de hoofdpersonen bui tengewoon sterk spel te zien geven, draagt het karakter van een aanklacht tegen het „svsteem" van het oude czarenreglnxo. Nog zij vermeld dat. ten bate van de werk- looze leden verschillende attracties waren georganiseerd. Er bestond veel belangstelling voor dozen avond: de groote zaal van het Concertge bouw was goed bezet. NIET AARZELEND DE STRAAT OVERSTEKEN! Zondagavond te ongeveer half 9 wilde de 60-jarlge mej. v. W- -Z„ wonende in do Kon- nemerstraat alhier, van den vluchtheuvel op het Plein oversteken naar het trottoir aan de Westzijde. Zij aarzelde daarbij en een auto reed haar aan. Zij bloedde uit het hoofd en werd door leden van O. D., r>rr auto der firma Mathot, naar de Marla-Stichting ver voerd. waar zij ter observatie werd opgeno men. Haar toestand is niet zonder levens gevaar. WIELRIJDSTER GEVALLEN Zaterdagmiddag om pt.m. 3 uur reden twee wielrijdsters naast elkaar op den Schoter singel. Op een gegeven oogenblik raakten de stu ren elkaar en een der wielrijdsters. de 17- jarige A. W.. viel en brak haar rechter- onderarm. Door een lid van O. D. werd zij verbonden. Zij kon loopend naar haar wo ning gaan. FEUILLETON door THéRèSE VAN ARENDSBERG. 7) Het weder bleef koud en guur, de heele vacantie; 't was een schraal voorjaar, zooals de boeren het noemden, m^ar Edmond amu seerde zich niettemin uitstekend, en zag met leedwezen zijn tijd opkorten. Burgemeester Van Raven, die ook zeer met den levenslus- tigen jongen was ingenomen, nam hem dik wijls mede, als hij voor zaken In naburige gemeenten moest wezen en vreemd, terwijl Ellen zich tegenover dien ernstigen man nooit op haar gemak gevoelde zag Edmond heelemaal niet tegen hem op, en kon uren achtereen met hem over zijn studies zitten praten. Van Raven wist bij eigen ondervin ding, hoe noodig het is met jongens van dien leeftijd dikwijls te spreken over het verre verschiet, dat voor hen ligt. Dat toch geeft hun moed om zich te worstelen door die moeilijke Jaren, waarin hunne jeugdige hoof den, als 't ware worden volgepropt met zoo veel verschillende takken van onderwijs, dat hun bijna geen oogenblik vrije tijd over blijft. Maar hoe Edmond er ook tegen op zag. toch kwam er een einde aan die heerlijke weken, en 't was met tranen ln de oogen. dat hij van Slotenburg en zijne bewoners af scheid nam Meta mocht op haar uitdruk kelijk verzoek met Ellen mederijden om hem weg te brengen en toen zij bij het afscheid haar frisch kindergezichtje tot hem ophief om zijn afscheidskus te ontvangen, zeide hij eensklaps door zijn gevoel gedreven: „Meta, ii€f meisje, wil jij Missie troosten als oom Edmond weg is en wil jij soms met haar over mij spreken", waarop het kleine ding trotsch op dit blijk van vertrouwen antwoordde: „Ja, oom Edmond, dat beloof ik u. ik zal zorgen, dat Missie iederen dag aan u denkt" ..Tot wederziens Edmond". zeide Ellen een voudig. groet allen te Beverloo van mij en zeg hun. dat ik gelukkig en tevreden ben". Nog één groet, nog één kus en voort ging de trein, terwijl de beide meisjes met oogen vol tranen naar Slotenburg terugreden, want Meta had van haar vader afgebeld om heel den dag bij Missie te mogen blijven, ten ein de haar wat te troosten Na het eten kwam de heer Van Raven zelf zijn dochtertje halen, en vroeg met veel har telijkheid aan Ellen, of het afscheid haar niet zwaar gevallen was, terwijl hij tevens met genegenheid over Edmond uitweidde. Ellen beweerde, dat zij zich zelve zeer on dankbaar zoude vinden, zoo zij nu zat te kniezen en te treuren, nadat de familie Van Sloten haar zulke heerlijke dagen had be reid. maar niettegenstaande hare opgewekte woorden, klonk hare stem onvast, en allen zagen, hoe zij slechts door fermen wil, zich- zelve kon beheerschen. Plotseling stond ze op en met een ,Jch will" zich vermannend, stelde ze Meta voor om nog eens even samen krijgertje te spelen, ze zouden dan, beweer de ze. beiden goed slapen. „Wat een lief schepseltje is Ellen toch", zeide de oude dame, nadat de twee jonge meisjes den tuin in waren gegaan; „zij laat mij zoo dikwijls aan Emilie denken, jou ook niet Van Raven?" „Ik vind juffrouw Howard, veel ernstiger dan mijn kind-vrouwtje was", antwoordde de burgemeester, „maar overigens hebben zij veel gemeen, zooals gij terecht opmerkt Voor u is het een groot geluk, dat mijn vriend Van Havelt u deze jonge dame aan beval. maar ook voor Meta is het eene ont zettende aanwinst. Mijn meisje is nu zever, jaar, zooals u weet, wat dunkt u mama, zou ik haar naar de dorpsschool zenden, of een gouvernante nemen? Ik sprak er verleden Zondag ook met juffrouw Howard over, en zij raadde me ten stelligste aan, Meta ge woon op de schoolbanken te doen plaats nemen. om haar omgang te doen krijgen met kinderen van haar leeftijd, zij het ook niet van haar stand". .En Ellen heeft gelijk," zeide mevrouw Van Sloten, Meta mag niet langer zoo een zelvig worden opgevoed, ze moet stoeien en dollen, wilt ge van haar maken een flink meisje met een gezonde ziel en een gezond lichaam. Later kunt ge verder oordeelen. Wellicht zal ons leven niet zoo lang meer duren, en hoe heerlijk zou de gedachte mij zijn, dat onze lieve Ellen wellicht nog een maal Meta's gouvernante zou worden „Juffrouw Howard de gouvernante van Meta, dat nooit!" viel Van Raven zijne schoonmoeder ruw in de rede, „hoe kunt u zoo iets voorstellen!" Verbaasd en verschrokken zag de oude vrouw op; zoo'n uitval was zij van haar goeden hartelijken schoonzoon niet gewoon Misschien had ik hem niet moeten zeggen, dat Ellen mij aan Emilie herinnerde, zeide ze in zich zelve, dat heeft hem zeker pijn gedaan, ik zal voortaan beter op mijne woor den letten. Na Edmonds vertrek werd het leven op Slotenburg weer even stil. als het den heelen winter geweest was; het zachte voorjaars weder deed zich nog wachten en daardoor kwamen de oudelu: bijna nooit buiten, en Ellen bleef meest bij hen. Ieder jaar waren er in Mei op Slotenburg een of twee diners waarop dan om de beurt alle notabelen van Aalheim werden genoodlgri, maar ook deze werden telkens van de eene week op de an dere uitgesteld, daar het weder niet uitlokte om naar buiten te gaan. en de jonge groen ten zich nog deden wachten. evenals het frissche groer. en de bloemen, waarmede dc tuinman de tafel zoo keurig wist te versie- De eenige gebeurtenis van aanbelang in al die weken was het plotseling overlijden van den heer Hofman, den voogd der beide Howards. Voor hun hart was het geen groot verlies, want beiden kenden hem weinig, en dan nog alleen als een koel en berede neerd man van zaken, maar daar zij totaal geen bloedverwanten in Holland hadden, en de voogdij over twee jongelui bijna geheel zonder fortuin, geen gemakkelijke zaak is. vond Ellen het een zeer treurig incident Jhr. Van Havelt schreef haar. dat hij ter wille van hen beiden het wel op zich zoude willen nemen, doch daar zijn vrouw er met het oog op hun talrijk gezin bepaald tegen was, vreesde hij, dat er geen andere weg op zou zijn dan aan de Engelsche familie te schrijven, en hun advies in te winnen. Dit vooruitzicht stemde haar zeer treurig, wat zou dan wellicht met haar, en wat met Ed mond geschieden? De oudelui Van Sloten merkten dadelijk op. dat Ellen geen prettige tijding ontvan gen had, en vroegen haar naar de reden van haar mistroostig gezichtje. Tot eenig antwoord reikte ze den baron den brief over. Deze doorliep den inhoud en bleef toen eenige oogenblikken stil Sn gedachten ver zonken. Daarna stond hij haastig op, en gaf zijn vrouw Van Havelt's schrijven met de woorden: „Lees Jij ook eens Mathilda, en zeg mij, wat jij hiervan denkt". „Mevrouw Van Sloten ziet slechts even den brief ln. en zegt dan. haar echtgenoot met een liefdevollen blik aanziende: ..Koenraad, wij kennen elkander nu al bijna veertig Jaren, ik weet dus al wat- ir. jou omgaat evengoed als jij zelf. Durf jii het aan. beste man. doe het dan Ellen en Edmond zuller. zeker niemand liever tot I voogd hebben dan Jou". ..Wat", roept Ellen uit. ..zoudt u dat wil len doen voor ons, mijnheer? O, hoe heer- I lijk zou dat zijn: maar zal het u niet te veel last veroorzaken op uw leeftijd?" ..Last is niets", zeide de baron ernstig, „maar ik aarzelde een oogenblik. om de vol gende reden Mag ik mij zelf wel aanbieden? Ik ben ruim zeventig; Edmond heeft nog zes jaar een voogd noodig, zal ik zoolang nog in 't leven blijven? Dat Is op eiken leef tijd wisselvallig, maar op den mijne Is het dat dubbel Maar zoo gij het aandurft met den ouden man, ik ben bereid, en eigenlijk ben ik ook de aangewezen persoon naar mijn oordeel. Dus. kindlief schrijf Jij zoo straks aan burgemeester Var. Havelt. dat dc zeventigjarige Koenraad Van Sloten van Slotenburg zich gaarne zag benoemd tot voogd van de minderjarige Ellen en Ed mond Howard. Netjes in den vorm uitge drukt, hè? Maar altijd mits ook Edmond het goedkeurt, dat begrijpt ge". „Mijn broer zal er even blijde mede zijn aLs ik", hervatte Ellen; ..wat hebt u u zelf toch een last op den hals gehaald, toen u mij ln huls hebt genomen, kon ik het u maar ooit vergelden". „Begint het oude deuntje weer", lachte de baron, „wie weet wat jou nog te wach ten staat; met twee oude menschen kunt ge nog heel wat overtobben" Het antwoord van Edmond was één Juich kreet van blijdschap, en ook burgemeester Van Havelt voegde er een woordje bij om zijn ingenomenheid te betuigen, dat zijn pleegkinderen ln zulke goede handen over gingen. Van Raven was de eenige. die zijn afkeuring over de zaak deed blijken. Hij vond Papa Van Sloten te oud voor zulk een post van verantwoording: allerlei verwik kelingen konden nog ontstaan in de toe komst vooreerst Edmonds carrière, en dan ook met Ellen, voor 't geval, dat zij vóór hare meerderrajirheid ln 't huwelijk zou tre den; kortom hij opperde allerlei bezwaren, zonder evenwel den baron te kunnen over halen van zijn voornemen af te zien. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7