DE BILT ELECTRICITEIT Kantteekeningen. HAARLEM'S DAGBLAD HERINGA 4 WUTHRICH - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) DE SCHOOLTANDARTSEN DIENST. VRAGEN VAN MR. L. G. VAN DAM. Het lid van den Raad, Mr. L. G. van Dam, heeft verlof gevraagd, om in de Raadszitting van a.s. Woensdag de volgende vragen te mogen stellen 1. Is het juist, dat door den schoolarts aan de Hoofden van Scholen is bericht, dat een der schooltandartsen tijdeiijk aan den schoolartsendienst is onttrokken om te hel pen bij den Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst-, zoodat zijn scholen moeten ■worden verdeeld over de andere tandartsen, zoodat het bezoek van den tandarts op de scholen zeldzamer zal worden? 2. Is het juist, dat de schoolarts in het vorenbedoelde bericht mededeelt, dat door dit geringer tandartsbezoek door de kinde ren schade wordt ondervonden? 3. Indien de eerste vraag bevestigend moet worden beantwoord, hoe is dit dan te rijmen met de mededeeling van den Wethou der van Onderwijs in de laatste Raadszitting, dat de bedoelde arts in de middaguren bij den Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst zou worden gedetacheerd en in de morgen uren als tandarts werkzaam zou blijven, zoo dat de schooltandartsendienst in geenen dee- le door de maatregel werd getroffen? bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Hot Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid te Haarlem, afd. van het Nationaal Crisis Comité, bericht met hartelijken dank de ontvangst- van de na volgende inschrijvingen en giften: Voor 1 keer: Fam A. f 6.50, M. G f 2. L. H. V. f 1. K, van S. f 1, G. M. f 1. R. G. f 1, W. K. f3. St. Josephhuis St. Tr. f 5. V. f 2.50, R. C. B. f 1, B. N. f 2. G. A. M, f 2, B. H. N. f 2.50, Jac. v, d N f 2.50, B. f 7.50. Per maand G. P. H f 2, v. T. f 0.50, J. N. M. van L. f 1. A. W. Tj. f 1.50, I, P. f 1. Zieken huis v Pens. St. Joh. de Deo f 10, Th. v. d. H f 2.50, J, V. E. f 1. Giften: St. Josephsch. f 27 50, R.K. Mulo f 30.55, St. Bavosch. f 7, Mej. M, de L f 10. I d. J. v. E. f 5, J. F. L. van H. f 20, Pers. Fran ken Broodfabr. f 33.25 (21e bijdr.i, J. C. van G. f 5. Ambt. Prov. Gr. f 175, Rustoord Wes- terhoutpark f 27.50. N.V. Aks. Mij. ,.de Ne derlanden" van 1845 f 10.55, Pers J. J. B. f 86 30. Pers. Dr. A Kuvpersch. f 8 20, Corrie V M, f 5. V. f 1, W. W. f 2, C. P. en F. van Z. f 2, n. W. r. f 4 O. L. S nr. 5 f 3, O.L.S. nr 19 f 3. Personeel Stadsbiblloth. f 10, Pers. St. Theresiasch. f 4, Ambt. G. E. B. f 4.50, Pers. St. Josephsch. f 6, S. K f in. h.b.S a f 26.76, Pers Franken's Broodfabr f 30.40 (22e bijdr.), M. C. de J. f 5. Penningmeester van het. Comité is de heer W Koi vinus. Santpoorterstraat 11 Het giro nummer van het comité is nr. 4000 (nummer van de Twent-sehe Bank. Haarlem), waarop giften voor het comité kunnen worden ge stort, met vermelding van bestemming. De navolgende zaken, scholen en instellin gen verklaarden zich gaarne bereid om bus jes te plaatsen, waarvan de inhoud geregeld aan het comité zal worden overgemaakt,: Boekhandel Westerhoutpark L. te Wel- SCher. Wilhelminabazar J. R Korstjens. Fir ma W Worst. Manufactuurhandel A Schrei de:- en Co., Firma J. Goosens, Firma J Th. Kort. F'rma L. A. Beuken, Manufac'urenhan- del Oebrj, Braakman. N V. Verkoophuis L. P. Karthaus, J M, Stap. Boek- en Muziekhandel', v. d. Laans Modemagazijnen. Firma Wisbvun en Llffman. Fa. P. de Gruyter Zn.. Diek- nnnn's DelieatesK"nhandel, F. du Ma'ne. Het Huis met de Luifel, W, van Deutekom, Firma Gebrs. Boelens, Firma B de Vries. P Faber, Kantoorboekhandel Gebrs. Korstjens. Firma W. van Amerongen. Harry van Beek. Firma K. Samson, N,V. Schla'mann's Conf en Manhand. de Faam". F. FonviMe, Vern- hout/s Boekhande:- „Veko" HBS. 5-1 c. B, Santpoorterplein. St.. Canisiusschool, Linseho- terstraat. Stads Biblio'heek en Leeszaal. Gym nasium Prinsenhof. Chr. Opl. School. Dreef. School Nic. v d Laanstraa'. SI. Luc'agesticht Kloosterstraat. Doenbare Werken. Haarlem; Strafgevangenis Haarlem, Een gereeelde bijdrage werd toegezegd aan hot comité door- R.K T.vceum, Zijlweg- RK Leeszaal, H.B.S. A -met, 5-j. c. steekpartij te amsterdam. AMSTERDAM. 24 Mei. In een logement aan de Stroom a rkt is gisteravond, tengevolge van een twist wegens een familie-aangelegenheid, een vechtpartij ontstaan tusschen drie perso nen. waarbij een van hen, een 21-jarigen jon geman, een vrij ernstige steekwonde in de zijde is toegebracht De politie, die gewaar schuwd werd. heeft een man van 39 en een van 32 jaar aangehouden en in het bureau Warmoesstrnat opgesloten Wie van hen den steek, waarbij waarschijnlijk een mes is ge bruikt., hepft t/oegpbracht. stond hedenmor gen r.og niet vast. Vermoedelijk zal daarom trent meer klaarheid komen als het slacht offer, dat in het Binnengasthuis is opgeno men, gehoord zal zijn Vanmorgen is de gc- stokene door zijn ouders bezocht: van den aard van zijn verwondingen zal het afhangen of de arrestanten op vrije voeten gesteld of in bewaring gehouden zullen worden. VLEKTYPHUS IN HET GEBIED VAN WILNA. REEDS MEER DAN 100 DOODEN? WARSCHAU. 24 Mei. (V. D.) In een aantal districten in hot Wilnagebicd heerscht een vlektyphus-epidemie. Tot nog toe heerscht de ziekte in een twintigtal dorpen, waar ruim 750 personen er door zijn aangetast. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden daar van reeds meer dan ICC personen zijn over leden. JAARCIJFERS De Algemeene Handel Mij. van Onroeren de Goederen te 's Gravenhage keert 6 pet. dividend uit. De Cultuur Mij. Kaliwocngoc Plantaran leed in 1931 een verlies van f 151.288 (v. J. winst f 15.784,1. DINSDAG 24 MEI 1932 Komedianten trokken voorbij, door Johan Fabricius (Den Haag, H. P. Leopold's U. M.) Boerenbloed, door Jac. Gazenbeek. Amsterdam, Van Holkema en Wa- rendorf In zeer korten tijd hebben Fabricius' Ko- j medianten het al tot een tweeden druk ge bracht. Hetgeen niet te verwonderen valt, want, na het „Venetiaansch Avontuur" dat hier indertijd waardeerend besproken werd. zijn deze komedianten al weer beter ge slaagd, ja een voortreffelijk, vlot loopend verhaal geworden, dat de schrijver ons als eerste deel eener trilogie voorstelt, waarvan de twee-derden, die nog volgen moeten, slechts met moeite dit eerste zullen kunnen overtreffen. Komedianten trokken voorbijheel in den aanvang vertelt Fabricius ons daarvan Maar het is vooral om wat zij in het kleine Italiaansche stadje Todi achterlaten, dat de verhalenreeks op het getouw gezet wordt. Bij de herbergiersvrouw laat de moeder, die tot den komediantentroep behoort een lief klein meisje van een paar maanden achter. Met een beursje, een briefje, een bundel kleertjes, t Kind heet Marietta en zij gaat de heldin der trilogie worden. Zonder een historische roman te willen zijn is Fabricius' opzet romanesk: er is om zijn verhaal de sfeer geweven van het achttiende-eeuwsch Italië cn hij suggereert die sfeer zoo uitmun tend. dat er geen datum of jaartal bij noo- dig is en er dan ook niet in voorkomt. Ma rietta brengt haar eerste jeugdjaren in het gezin van Vacca. den herbergier door, een geestig geteckenden Harpagon figuur, die zelfs de moedermelk door zijn vrouw aan de kleine verstrekt, aan de gemeente in reke ning brengt. Bovendien zijn Vacca en zijn zoontje gevaarlijke sinjoren voor een meisje van vijftien jaren. Marietta Is ongeveer zoo oud als ze uit het herbergiershuis vlucht en bij zuster Maddalena, in het stille klooster buiten de stad, wordt opgenomen, met toe stemming van het Stadsbestuur, wiens pupil ze ook bij Vacca geweest is. Maar tot zuster zal ze hot niet brengen hoewel ieder, van de oude abdis tot de jongste novice, vol lof en liefde voor haar is. Haar lot, zooals dat ligt in Fabricius' hand, zal haar uit het klooster weer in de wereld terugbrengen. Zonder dat, zou de trilogie onwaarschijnlijk geworden zijn. Zij heeft een prachtigen klankrijken stem en als de nieuwe bisschop van Todi bij zijn eerste bezoek aan het klooster, door zusters en novices wordt toegezongen, ont dekt hij dat geluid temidden der andere stemmen. De nieuwe bisschop is een we- reldsch prelaat die muzikaal is en van mooie boeken houdt en die zijn jeugd te Venetië heeft doorgebracht. Hij heeft plezier in de kleine Marietta en vraagt de abdis hem haar af te staan: in het bisschoppelijk paleis is weinig vertier en zijn oude huishoudster zal haar van alles leeren, terwijl hijzelf voor haar verdere opvoeding zorg zal dragen. Wij zijn, nietwaar, in Italië en in de achttiende eeuw. En de geroutineerde lezer voelt al wel de moeilijkheden die in de toekomst voor bisschop en pupil zijn weggelegd. De laatste is bij haar komst nog een kind, maar zal binnen weinige jaren volwassen zijn, de eerste is in de kracht van zijn leven en over schat zich zelf waar hij meent straffeloos met vuur te kunnen omgaan. Maar hij blijft sympathiek, deze romaneske bisschop en Marietta blijft het ook. In de schildering van Marietta vooral is Fabricius, naar het mij voorkomt, bui tengewoon gelukkig, wat de logiek van haar denken en doen betreft. Trouwens, hoeveel gemakkelijker schijnt meestal een vrouw die lief heeft, psychologisch te reconstrueeren, dan een man bij wien de liefde slechts zel den het alles-overige negeerende, het eenig- belangnjk is. Tegenover de klaarte van Marietta's genegenheid en zich offeren willen staat in des bisschops overpeinzing soms even iets troebels, wat niet direct uit zijn positie tegenover haar voortvloeit. En in het drietal van Antonio en diens ouders is een element van onwaarschijnlijkheid ge kropen, waartegen de overweging dat het verhaal romanesk en de figuur Antonio hier noodig is, hen niet in bescherming neemt De teekening van dit trio zou, bij minder uitvoerigheid van detail bij een zachte ver doezeling naar den achtergrond, waar het per slot thuis behoort, nóg meer kleur aan Marietta's conflict gelaten hebben. Nu be steedt men meer aandacht aan Antonio's moeder, dan Fabricius ons wil wijs maken dat zij waard is. Goed gezien is het slot van dit eerste deel: Marietta's vlucht, nu voor goed uit Todi weg, onder' het beschermend zeil van Cesare's vrachtwagen. Op reis naar Rome, naar „de lokkende verten", zooals het deel zal hecten waarnaar we met belang stelling zullen uitzien. Fabricius is een prach tig verteller en klaarblijkelijk, als zijn vader, een goed „me-Ueur en scène". De wijze van indeeling der stof, de groepeering verraadt evenzeer den vakman als de bijna op zich zelf staande tafereelen (het optreden dei- komedianten in het eerste hoofdstuk, de feestmaaltijd in het klooster, uit het. derde). De schrijver zal van dit werk plezier bele ven, ook bij een tweeden druk zal het wel niet blijven. En men kan dit boek zijn suc ces gunnen. Het boek van Jac. Gazenbeek heeft qua- liteiten, doch op ander terrein. Zoo „Boeren bloed" een debuut is, verdient het met respect begroet te worden. In de eerste hon derd pagina's herkent men den realist, die na Zola, en den jongen Querido bij ons. voorloopig een beetje uitgepraat scheen. Of het speciaal Veluwsche boeren zijn waar de hartstochtelijke Stien de koppen op hol brehgt.we zouden dat misschien alleen kunnen merken aan den ouden boer die in Het Woord naar een tekst zoekt om de zwangere Stien de deur uit te zetten. Zooals ook het Woord misbruikt wordt in het krui denierswinkeltje waar Stien's zwager de klanten beduvelt en een huiszegen boven de weegschaal hangt. De Veluwe en het Woord zijn wel zoo innig met elkaar vergroeid dat de buitenstaander er alleen de bochels en knoesten aan ont dekt. Maar daar het Woord op Stien geen vat heeft en haar opgezweepte hartstochte lijkheid noch speciaal Veluwsch noch zelfs boersch is, blijft de benaming Veluwsche roman alleen als plaatsaanduidend te aan vaarden. De lezers zullen reeds gemerkt heb ben dat er met Stien dingen gebeuren waar van het omstandig relaas niet voor ieder ge schikte lektuur uitmaakt. Maar dat heeft met het schrijftalent van den heer Gazen beek niets te maken. Dat blijft zelfs in het laatste gedeelte aanwezig, hoewel die vijftig a zestig pagina's compositorisch uit een an der vaatje getapt schijnen, dan de (voor mijn gevoel véél betere) eerste honderd. Als we naar verwantschappen zouden willen zoe ken, kwam voor de eerste helft Querido, voor het slot van het verhaal Alie Smeding in aanmerking. Is dit boek dus onpersoonlijk? Ja en neen. Het Is zeker buitengewoon knap van factuur. Het Is een kunstwerk voor zoo- ver liet van Stien in haar exuberante levens kracht een statue schept die ons bijblijft en het wordt zwak waar het. werk zijn lijn ver liest en in een sentimenteele tirelantijn ein digt. Of Gazenbeek een artist is dan wel eenvoudig een goed schrijver zal uit verder werk - indien dat komt - wel blijken. Hij behoort in ieder geval tot de boekenmakers, die wat kunnen. J. H. DE BOIS meldt: Hoogste barometerstand 769.6 m.M. Acu- rari. Laagste barometerstand 752.5 m.M. Den Helder. en voorspelt zwakke tot matige winden uit Westelijke rich tingen, zwaar bewolkt, met tijdelijke opkla ringen, waarschijnlijk nog regenbuien, aan vankelijk iets koeler. Uit het buitenland: In het groote depressie gebied nam de kern bij Noorwegen af, terwijl zich een nieuwe over de Noordzee vormde en een derde over Polen. De hooge druk op den Oceaan breidde zich tot IJsland uit en begint zich nu Oost waarts te bewegen. Het buiige weer houdt nog bijna overal aan. In Ierland waaien gure Noordelijke winden, over Noord-Scandinavië koude Noord-Oostelijke en voor de eerstvol gende dagen is nog geen stijging van tempe ratuur te wachten. In HernÖsand in Zweden viel 27 m.M. neer slag, gedeeltelijk sneeuw, ook in het Noorden van ons land en in Zuid-Frankrijkis zware regen gevallen. Thermometer Hoogste gisteren 64 gr. F. Laagste hedennacht 52 gr. F. Hoogste heden 55 gr. F. Barometer Stand van heden 752 m.M. (Veranderlijk) Vorige stand 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. W. KUIPERS Zn., Opticiens Zijlstraat 97, Telefoon 12726 Thermometer 24 Mei: Hoogste gisteren 62 F. Laagste heden nacht 50 F. Hoogste heden tot 12 uur 57 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 Mei. Bevallen 19 Mei: H. W. BakkerNieuwen- dijk, d.; 20 Mei: C. 'OerlemansHoeve, z.; M. J. Uittenbosch—Wolzak, z.; G. E. Stege— man—Arink, d.; J. T. N. van Baak—Berg- manns. z.; 21 Mei: G. P. KopKloos, z.; J. C. Jansen—Versteeg, z.; J. Koks—van Roo- den, z.; 22 Mei; G. HouwinkAdema, z. Overleden 20 Mei: W. J. Visser—de Loos, 83 j., Nieuwe Gracht; 21 Mei; E. Schulpzand, 45 Parkstraat; L.- C., 3 j., d. v. A. Schipper, Kamperlaan; 23 Mei: T. Zwaagman—Gie- zen, 37 j., Hazeparslaan. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren: Erpst Adrianus, zoon van P. van Geldorpvan Schagen. Eliza Johanne, doch ter van P A. ArensMannaart. Getrouwd: Nicolaas Johannes Wortel en Johanna Cornelia Catharina Geertruida van Hoof Bennebroek. Overleden: 18 Mei 1932: Maria E. Burghard 74 jaren. Catharina A. C. Wessels, 66 jaar. OFFICIER VAN DE DO X TE WATER. VL1EGBOOT BIJNA TF. PLETTER GELOOPEN. SOUTHAMPTON, 23 Mei (Reuter). De lan ding van de Do X te Calshot verliep vlot. Bij het meren heeft zich evenwel een klein on geval voorgedaan, dat nog goed is afgeloo- pen. Een der officieren, die een ankertouw trachtte te grijpen, is tengevolge van het te ver buitenboord buigen zijn evenwicht kwijt geraakt en gevallen. Hij werd spoedig onge- pikt. Ondertusscheu hadden de nogal hoog opslaande golven de vliegboot doen afdrij ven. Bijna was een der vleugels tegen een kademuur gestooten. Nog bijtijds echter wist men een der motoren op gang te brengen, die de boot buiten ge-vaar bracht. SPORT EN SPEL GOLF kennemf.rden haag (3—2). Te Zandvoort is de competitiewedstrijd Kennemer Golf Club—Den Haag gespeeld. Des morgens zijn de foursomes gespeeld. De uitslagen luiden: Mr. H. C. Gallois en M. C. Ruet spelen all square met J. R. Koning en F. H. J. Holdert; H. A. D. Mispelblom Beyer en jhr. R. van der Wijck winnen van jhr. P. Quarles van Ufford winnen van Jhr. J. van Spengler 2/1 A. C. Ruet en A. C. baron van Heerdt spelen all square met A. E. Rahusen en mr. w. E. baron van Till. In de middaguren zijn de singles gespeeld. Mr. H. C. Gallois speelt all square met jhr. P. Quarles van Ufford, H. A. D. Mispel blom Beyer verliest van J. R. Koning 2/1. jhr. R. van der Wijck speelt all square met F. H. J. Holdert; A. C. Ruet wint van A. E. Rahusen 3,2; A. C. baron van Heerdt ver liest van jhr, J. van Spengler 4 3; M. C. Ruet verliest van W, E. baron van Till 2 1. De eindstand luidt 3—2 voor de Kennemer Golf Club, POSTDUIVEN. „de ZWALUW". Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Vilvoorde, afstand 162 KM. De prijzen werden als volgt behaald: W. Dier- manse 1 5 8 19, W. Bakker 2 4 13, H. C. Hart man 3 18, Th. d. Reep, 6 12, M. Riebeek 7 14 16, J. v. Heerden 9 10 11 15, C. Wilkes 17, J. Hommers 20. Wedvlucht van Mons, afstand 219 KM. M. Riebeek 1 18 19, W. Diermanse 2 3 6 8, H. Everts 4 7 13 17, Th. de Reep 5 11, J. v. Heer den 9, W. Bakker 10 20, J. Hommers 12 15. H. C. Hartman 14, H. Bewarder 16. DAMMEN. clubkampioenschappen „haarl. damclub" Maamdagavond j 1. werden bovengenoem de wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. van der Giessen remise met H. Greeuw, A. de Jong remise met J. B. Sluiter Jr.; p. G. van Engelen remise met J. P. van Eijk. Promotie-degradatie Hoofdklasse/2de klas se: P. G. M. Ottolini St. wint van H. van Lu nenburg Jr.. A. Kiel wint van J. Otter, J. Poppen wint van W. van Pelt. Promotie-degradatie 2de klasse/3de kjasse: Ph. F. Amelung wint van J. H. Reedijk; Th Wesselman wint van F. W. de Pater. ZWEMMEN ZWEMCLUB „HAARLEM". Nu het buitenwater zoo langzamerhand op temperatuur begint te komen, zijn de oefen uren in Stoop's Bad voor de rest van Mei vaarwel gezegd. Voor buiten oefenuur hèeft „Haarlem" de beschikking gekregen over de gemeentelijke Zwem inrichting aan de Hout vaart, afdeel ing abonnés op Woensdag avond van 78 uur. De overige dagen zal ook in -de zelfde inrichting gezwommen worden, behalve Dinsdags aan. de Kleverlaan. Het begin van de competitie van den Haar- lemschen Zwem bond ïs gesteld op Vrijdag 3 Juni met de wedstrijden: adspiranten Haar lem aH.V.G.B. b en Haarlem 3HP.C. 5. VOETBAL. voeballende damspelers. Zondagmiddag j.l. werd te Amsterdam op het „Constantius"-terrein aJd. Kalfjeslaan de jaar lij ksche voetbalwedstrijd gespeeld tus- schen een elftal, samengesteld uit voetbal lende leden der Amsterd amsche Damvereeni- ging „Gezellig Samenzijn" en een elftal der „Haarlemsche Damclub". Het einde kwam met 32 voor de Haar lemmers. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE AANLEG VAN WEGEN IN WERKVERSCHAFFING. Het Bestuur van de „Chr. Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte" te Haarlem heeft aan het gemeentebestuur van Heemstede zijn plannen kenbaar ge maakt. voor -de stichting van een kinderhuis en ziekenhuis. De terreinen aan de Oost zijde van den Achterwég" werden daarvoor aangewezen. In verband hiermede heeft ge noemd bestuur aan B, en W. verzocht, den Achterweg aan den openbaren dienst te ont trekken, omdat het verkeer over dien weg groote bezwaren zou opleveren. B. en W. zijn bereid, aan dit verzoek te voldoen en verder over te gaan tot den aan leg van een verbindingsweg van den Meer weg met den GT.pperweg en van een twee den weg, die weer de verbinding tusschen den Meerweg en bedoelden verbindingsweg tot stand zal brengen. Tevens ligt een ruiling van grond met ge noemde vereeniging in de bedoeling, waar door een betere toegang van den Glipperweg naar de Valkenburgerlaan en den Voorweg verkregen wordt en tevens de mogelijkheid, om ter plaatse een dubbel, zoo noodig een drievoudig tramspoor te leggen. Dit valt, aldus B.- en W., zeer toe te juichen in ver band met het vervoer van bezoekers van en naar de sportvelden. Voorts zal de gemeente daardoor de beschikking krijgen over eenige perceelen bouwterrein (tezamen pl.m. 2500 M2.) nabij den geprojecteerden toegangsweg van den Glipperweg naar de sportvelden, ter wijl genoemde weg ter plaatse nog kan wor den verbreed. Het bestuur der vereeniging voornoemd en notaris van Niekerk te Haarlem willen van hun vaarrechten in de sloot, die van de Van Merlenvaart in Noordelijke richting loopt, afstand doen. Dientengevolge zal aan kosten voor brugbouw ongeveer 18000 kunnen wor den bespaard. Het bestuur der genoemde vereeniging is bereid, de bedoelde transactie met gesloten beurzen te doen plaats hebben. Een en ander hebben B. en W. vastgelegd in een voordracht aan den Raad. De aanleg van de wegen, in werkverschaffing uit te voeren, zal 84.500 kosten, waarin begrepen 20.800 aan arbeidsloon. Door dezen aanleg wordt pl.m. 25000 M2. bouwterrein verkregen. B. en W. vragen de noodige credieten. VOGELENZANG J. VAN SNIPFENBERG. t Zaterdag is te zijnen huize te Bennebroek overleden de heer J. van Snippenberg, oud- hoofd der openbare lagere school te Vogelen zang. Een paar jaar geleden vierde hij on der veel blijken van belangstelling zijn veer tigjarig jubileum. Niet lang daarna is hij ziek geworden en toen hij voelde, dat zijn krachten ontoereikend werden, vroeg hij ontslag. Met ingang van 1 Augustus 1931 werd hij gepensioneerd. De heer Van Snip penberg, die in Vogelenzang en Bennebroek zeer gezien was, begon hier zijn loopbaan als onderwijzer. In 1919 werd hij tot hoofd der school benoemd. Behalve schoolhoofd was hij ook secretaris van den Vogelenzang- schen polder; bestuurslid der afdeeling Ben nebroek van de Noord-Hollandsche Vereeni ging „Het Witte Kruis"; diaken en voorzan ger te Bennebroek en penningmeester van het Ziekenfonds Bennebroek-Vogelenzang en Omstreken. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zou plaats hebben heden Dinsdagmiddag twee uur op de Protestant- sche Begraafplaats aan den Glipperweg fee Bennebroek. HILLECOM gevonden voorwerpen en dieren. Bureau van politie een belastlngmerk in étui, een huissleutel, een zilveren armband van polshorloge, een actetasch met inhoud. W. Brouwer Loosterweg III No. 50 een korte werkjas. J. van der Reep, Meerstraat No. 18, een rijwielbelastingmerk. J. van der Hulst, Patremoniumplein, een nummerplaat N- 30937. Kraak, Treslongdwarsstraat No. 9, een slinger van een automobiel. Joh. van der Steen, Treslongdwarsstraat No. 21, een bad- costuum met witte riem een badmuts, een haarkam, een paar badschoenen. een bad pak, twee baddoeken. P. Zuiderduin, Vosse- vaart, twee jonge duiven. L. van Lierop, Ju- lianastraat No. 9, een zwart vulpotlood. Bevallen: M„ J. Coenen-van der Pouw, d. G. M. Jonkheer-Adriaanse, z. Getrouwd: P. Koster en C. van der Wilden. S, Vermeere en C. M. Ket. C. J. van der Wiel en M. H. van der Linden. J. A. C. van Lierop en J A. Bakker. HAARLEMMERMEER de officieele opening van een bad en zweminrichting Vanwege de vereeniging „Bad- en Zwem inrichting Hoofddorp" werd in de Land bouw te Hoofddorp een propaganda-avond gehouden voor de zwemsport. Bij afwezig heid van den voorzitter, Dr. Nanninga, hield de heer Heilker, na allen welkom te hebben geheeten, een causerie over het nieuwe zwembad. Hierna trad als spreker op de heer Wesselo met een lezing over het nut van zwemmen in 't algemeen en van het sport- zwemmen in 't bijzonder, afgewisseld door lichtbeelden die een leerzaam beeld gaven van de zeer voorname plaats, die de zwem sport in de rij der sporten inneemt. Van de geboden gelegenheid om zich op te geven als lid van de zwemsportvereeniging, werd een druk gebruik gemaakt, zoodat deze vereeniging wel reeds als opgericht kan wor den beschouwd. De officieele opening van de Bad- en Zwem inrichting is bepaald op Vrijdag 27 Mei des avonds te 7 uur en zal worden opgeluisterd door demonstraties van leden van den Ne- derlandschen Zwembond en de Amsterdam- sche Reddingsbrigade. personalia. De Rijksontvanger, de heer J. A. B. v, d. Ven, die van Hoofddorp naar Helmond weri overgeplaatst, hoopt op 1 Juli a.s. deze be trekking aldaar te aanvaarden. dat liep verkeerd. Een jonge man, afkomstig uit 's-Hertogen- bosch, doch laatstelijk verblijf houdende te Nieuw-Vennep alhier, had een rijwiel verze kerd en eenige weken later voorgegeven dat de fiets gestolen was met het doel om de verzekeringspremie in handen te krijgen,Dit liep echter verkeerd, want de politie kreeg er kennis van dat het geen zuiver zaakje was, hetgeen ook bleek toen de man zichzelf kwam aanmelden om de noodige opheldering te geven. Hij had volgens zijn mededeeling het rijwiel van de beate onderdeelen ontdaan en het overblijfsel daarna in de Ringvaart geworpen. Dit werd, toen de politie aan het dreggen ging, inderdaad op de aangewezen plaats gevonden. SANTPOORT EEN HONDERDJARIGE. „Opoe Maarschalk" vertelt. EEN KWARTET VAN 366 JAREN. Vrijdag 3 Juni a.s. hoopt de oudste in woonster van Velsen, mejuffrouw W. P. Petersvan Wint, in de wandeling „Opoe Maarschalk" genaamd, wonende te Sant poort, haar honderdsten verjaardag te vieren. We hebben haar geïnterviewd. Het was wellicht de eerste maal in haar lange leven, dat haar een interview werd afgenomen. Toen we aan haar woning kwamen, kwam het krasse oudje, hoorende dat er iemand „van de krant" was, rap naar beneden. Er was niet veel noodig om haar aan het vertellen te krijgen. Met rechtmatigen trots vertelde ze, dat ze nog heel kras was. Het geen we trouwens al hadden opgemerkt. De kwalen des ouderdoms waren tot nu toe aan haar voorbijgegaan. Ze is nog vol levenslust. „Waar bent u geboren?" vroegen we. „Op Noordwij k, meneer". En vlot vertelde ze ons het een en ander van haar levens loop. Ze was één van de twaalf, waarvan er nog vier in leven zijn: zij bijna honderd, een zuster 94, een broer 88 en „m'n jongste broer is pas 84". Samen dus 366 jaar! „Zeven en twintig jaar getrouwd geweest meneer, en al zeven en veertig jaar weduwe". Van de vier kinderen van „opoe Maar schalk" zijn er nog twee in leven. Maar on danks dat haar gezin niet zoo talrijk was als dat van haar ouders, zijn er veel loten aan den stam Peters ontsproten, n.l. 26 kleinkin deren en 60 achterkleinkinderen. Bij haar huwelijk kwam ze in Noordwijkerhout te wonen, waar ze bleef tot haar 84ste jaar. Nu 16 jaar geleden kwam ze in huis bij haar in middels overleden dochter, die gehuwd was met den heer Maarschalk. Hieraan heeft ze haar pseudoniem „mejuffrouw Maarschalk" te danken. Ongetwijfeld zal 't der honderdjarige op haar verjaardag niet aan belangstelling ont breken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2