De Nederlanden in Frankrijk. KIBAB Cel: op de fdein^eól RUI HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 24 MEI 1932 Waar Neerland's roem voortleeft.... (Van onzen P ar ij sc hen correspondent). Iedere rechtgeaarde Hollander kent het oude gezegde: de Schepper schiep de aarde maar Nederland werd geschapen door de Nederlanders. Onze voorvaderen ontrukten ons land aan de golven; daar waar eens de zee was is nu vruchtbaar land. Maar t Is niet alleen het land tusschen Rijn en Maas dat ontworsteld werd aan de golven; in het Zuid-Westen van Frankrijk, in de beide Charentes en in het Poltevin vindt men uit gestrekte gronden, 'oosschcn en weiden, die ge wonnen werden op den Oceaan. En 't zijn weer de Nederlanders geweest die in vroeger eeuwen, iten tijde van Lodewijk XIII en Lode wijk XIV, daar de eerste dijken bouwden, en sluizen en kanalen groeven. Is 't wonder dat de Nederlander die in deze streken komt me: buitengewone onderscheiding wordt ontvan gen? dat ieder zich beijvert om het hem zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo is het ons gegaan, toen we. op uitnoodi- ging van de vereeniging „Les Amis de l'Ouest" en onder leiding van Mr. Bsineix. oud-hoofd redacteur van Paris Midi en Paris Soir, een reis ondernamen naar dezen weinig beken den uithoek van Frankrijk. Men kan zoodra men in Nïont aankomt letterlijk geen stap doen of men vindt touchante herinneringen aan de Nederlanders. Hier is het een oud Protestentsch kerkje, daar een oud huisje met gevelsrteenen met inscripties, ginds een molen, men vindt er nog tal van echt oud- Hollandsche namen. Arrivés is mijn naam, zoo stelde een lid van den gemeenteraad zich aan ons voor. De geschiedenis hoe we aan dezen min of meer zonderlingen naam zijn gekomen zal u misschien Lnteresseeren. Mijn voorouders, ten tijde van Lodewijk XHI kwamen naar hier; ze hadden een echt Hollandsche naam, moei lijk uit te spreken door de hier reeds geves tigde Fransche bevolking en daarom noemde men heen „les arrivés". En die naam is geble venzoo heeiten we nu ai sedert eeuwen, Arrivés. Ook ik ben vain Hollandsche origine, deelde een ander ons mede, en dat is, hoewel we nu al sedert eeuwen Fnanschen zijn, zoo sterk gebleven, dat elke volgende generatie het zich als een familie-plicht aanrekent om manstens eens in zijn leven een reis naar Nederland te ondernemenop het oogen- blik is zijn dochter voor enkele weken in Ne derland om het land van haan: voorouders te bezichtigen Elders dn het de naam van een kanaal van een streek: „Le Pays-Bais", die ons her inneren aan het werk van de voorouders. Soms moest men zich geweld aandoen om zich in een ander land dan Nederland te wanen: het was t echt-Hollandsche landschap, sap pige weiden met bote koeien, kanaaltjes met wilgen, hooge populieren erlangs, vroolijk draaiende molens. Doch we loopen op ons verhaal vooruit, fcifc. De reis van Parijs naar Niort., uitgangs punt vain onze tocht, werd ondernomen in gezelschap van enkele 'bekende Fransche j schrijvers: Mr. Beóneix, reeds genoemd, Char les Brun, den dichter en grondlegger in Frankrijk van het zicfh steeds sterker ont wikkelend regionalisme, van Mare Varennes, die nieit alleen een verdienstelijk letterkundige is maar tevens secretaris-generaal van de Compagnie des Wagons-Lite (en dank zij hern werd ons een geweldige feestmaaltijd aange richt in den restauratiewagen)van Cu manski auteur van talrijke romans en „Prince des Gourmets", Ernest Perrochon die met ,,Nène" den Prix Goncourt behaalde, enkele Fransche en buitenlandsche journalisten. De ontvangst, in Niort was al dadelijk aller hartelijkst; het eerste contact met de bewo ners getuigde van het voortleven van de goede oude Fransche traditie, gastvrijheid. Een van de belangrijksteen oudste industrieën van Niort is de handschoenenfabricatie. Wan neer ge in aanmerking neemt dat hier in Niort per dag 3500 huiden worden verwerkt en dat uit elk schapenhuidje drie paai- hand schoenen worden gesneden, dan krijgt ge een indruk van den omvang van dit bedrijf. Het zijn dan ook enorme, uitgestrekte fabrieks complexen waar honderden mannen en jonge meisjes werk vinden. Dat wat men gewoon lijk ,.peau de Suède" noemt, is niet anders dan een schapenhuid, die zoodra het- dier ge dood is, nadat de wol is weggeschoren, naar de handschoenenfabriek wordt verzonden. We hebben van het begin van de bewerking af tot op het oogenblik dat men ons gracieus een paar mooie handschienen aanbood de diverse stadia van wording kunnen volgen. Het langst duurt het zuiveren, niet alleen wat het schoonwasschen betreft, maar ook het ont doen van de fijne haartjes, welke na het scheren achterbleven en waardoor het looien bemoeilijkt wordt. De eigenlijke huid moet met behulp van uiterst fijne machines ont daan worden van den opperhuid, waarin de haarzakjes zijn geplant. Wanneer dit is ge schied gaat de huid voor vier weken in een bad van levertraan en eenmaal doordrenkt, begint het hameren, teneinde de noodage soe pelheid te verkrijgen. Teneinde het vet te verwijderen gaat de huid dan in verschillende baden, na het drogen begint het snijden van de handschoenen. Eén beweging van de per sen waaronder de huid wordt geschoven en in groote vormen ligt het palm- en rug-be- deksel van den handschoen voor ons. Ten einde deze twee stukken nu aan elkaar te- voeger., teneinde ook dc noodige versierselen aan re brengen naden stiksels, zoompjes manchetten, gaat het uitgesneden patroon I naar de enorme ateliers waar honderder. mensjes achter Singers zitten om zoo der. handschoen te voltooien. Het gaat alles met koortsachtigen haast. Ieder heeft zijn vaste werk volgens het Taylorsysteem en zoo heeft men hier in Niort de productie kunnen opvoe ren tot de quantbteifcen waarvan we hierboven reeds gewaagden. De tweede belangrijke industrie is die var. landbouwmachines en wel speciaal van die welke dienen om graan, koren, tarwe, erwten of aardappelen te schiften naar de grootte. De z.g. trieur-Marot is een mechanische zeef en bestaat uit een plaat, waarin duizenden putjes van een bepaalde grootte zijn geslagen Door een handle nu wordt deze metalen plaat welke in ronden vorm is gebogen in wenteling gebracht en elke holte krijgt nu precies het korreltjes dat er in pas:. In enkele minuten kan men zoo hectoliters koren schiften, korrels voor zaaien of voor direct verbruik. De stad Niort zelf telt menig belangrijk historisch bouwwerk. Het stadhuis, waar ons na bezichtiging van een aardige schilderijen tentoonstelling van regionale Vunste naars, een eerewijn werd aangeboden door het gemeen tebestuur, is niet oud, maar wel hoogst merk waardig is de prachtige en goed geconserveer de vesting, dateerend uit de middeleeuwen, het bolwerk tegen de Engelschen. waarin een mooi museumpje is ondergebracht. Deze "neele streek en La RocheUe was het midden punt is van 't begin van de Hervorming af 't terrein geweest waar de strijd tusschen Protestanten en Katholieken woedde. In die streken waar de grond rij k is. waar men nu nog vele kleine eigenaars vindt zijn de Protestan ten in de meerderheid; elders telt men de meeste katholieken. Het museum van Niort bewaart talrijke allermerkwaardigste souve nirs aan de tijden van onverdraagzaamheid. En wanneer men. zoo tegen het vallen van den avond, wanneer de zon purperrood on dergaat, is opgeklommen naar het hoogste terras, naar de tinnen van het oude feodale slot en men heeft vandaar het uitzicht over die rijke laaglanden, dan begrijpt men dat de „Niortais" trotech is op zijn grond ontwoe kerd aan de baren. HENRY A. TH. LESTURGBON. STADSNIEUWS Voor den Politierechter. De zes snorders. Wie herinnert zich niet het onvergetelijk gedicht van Breeroo: Aront Pieter Gij sen en Miemes, Jaap en Leen En Klaasje en Kloentje, die trokken samen heen Naar 't dorp van Vinkeveen. Dat v/aren er ook zes, wier vroolijke dag eindigde in een frissche kloppartij, waarbij bebloede koppen gemaakt werden. Zoo verging het ook de zes Amsterdamsche chauffeurs, leden van het edele snorders- gilde, die naar Haarlem waren getogen om zoo ze zeiden, een wagen te koopen. Van koop of onderhandelingen daartoe bleek echter niets, wel, dat de snorders een paar dames hadden opgesnord, van wie een van wege haar omvang als „Dikke Marie" werd aangeduid. Schoon de zaak, waar 't bij den politie rechter om ging, eigenlijk om Dikke Marie draaide, wijl zonder haar het drama zich waarschijnlijk niet had afgespeeld was zij niet als getuige gedagvaard, maar ik heb een aan zekerheid grenzend vermoeden, dat zij, 't hoofd gedekt met een rood cn wit sport petje, als toehoorster achter de bali stond; een der chauffeurs toch gaf dit duidelijk te kennen. De snorders dan hadden, al of niet in ver band met den auto, dien zij koopen wilden, hun dag verdeeld over verschillende café's en streken 's avonds in gezelschap van Ma rie neer in zoo'n inrichting op de Krocht, 't Geviel, dat een andere bezoeker, wien iets bekend was omtrent een verhouding, die er bestond tusschen Marie en zekeren Piet, meende in 't voorbijgaan te moeten zeggen: ,,'k Zal Piet halen" of zoo iets. De tafelge- nooten van Marie beweerden, dat er gezegd zou zijn: ,,'k Zal sterke Piet halen" en de chauffeurs, die door 't gesnor in de verschil lende café's blijkbaar prikkelbaar waren geworden, zagen in dat woord sterke blijk baar een aanduiding, dat er iemand zou ko men, die hun zessen van Marie zou denken te berooven en dat was te veel voor de eer van Amsterdamsche snorders van wie er een, die zoo'n beetje de rol van advocaat of rechter van instructie vervulde, blijkens zijn strafregister al een paar keer voor mishan deling en geweldpleging was veroordeeld. Hij is gansch geen onbekende bij de Amster damsche politie, maar dat doet hier verder niets ter zake. De geest van Sterke Piet dan riep de strijdlust wakker en het duurde niet lang of net als bij Arend Pieter Gijsen vlogen de bierglazen door de zaal en daalden de stoelen neer op de hoofden van kastelein en bezoeker, waarbij echter ook een der chauffeurs een deuk in den schedel bekwam En bezoeker, die wegens zijn forsche ge stalte waarschijnlijk voor Sterke Piet werd aangezien, moest het vooral ontgelden. Het heette, dat hij gezegd zou hebben, dat hij de zes Amsterdammers voor zijn rekening zou nemen, waartoe hem de tijd echter niet werd gelaten, want een goed gerichte slag met stoel of een bierglas velde hem ter stond ter aarde- Marie had de vlucht ge nomen. Nu moest dat zaakje voor den politierech ter worden uitgezocht, wat niet gemakkelijk was. want de chauffeurs beweerden de aan gevallenen te zijn en de tegenpartij beweer de hetzelfde, maar onpartijdige getuigen zeiden, dat stoelen en bierglazen slechts uit de richting van Marie's gezelschap waren gekomen en dat dit nobele gezelschap den aanval was begonnen. Twee der heeren er kenden geslagen te hebben uit noodweer natuurlijk de rest had niet geslagen. De officier van Justitie vond, dat allle zes in vereeniging geweld hadden gepleegd, waarop een maximumstraf staat van 6 jaar. maar spreker vroeg slechts een maand voor ieder De rechter zal over 8 dagen schriftelijk vonnis geven. Laat me besluiten met een variant op Breeroo: Gij burgers welgemoed. Mijdt der snorders feesten, want ze zijn zelden goed, Of t kost iemands bloed. En drinkt met mijn een roemer wijn Dat is u wel zoo goed. Zaansche huurstakers. Tijdens de Zaansche huurstaking had men het sleutelgat van iemands deur dichtgepia- muurd en een zestienjarige jongeling wierp zich op als de reddende engel voor de juf frouw. die achter het geplamuurde sleutel gat woonde. De jongeling dan maakte de achterdeur open. ging door het huis en kwam de voordeur weer uit, terwijl daar eenige personen op korten afstand hadden postgevat. De jongeling werd met eenig hoon geroep ontvangen, waarop hij branie, zooals jongens van 16 jaar kunnen wezen tegen de zeven of acht mannen had gezegd: INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Verstandig koopen en boven dien geld besparen. Zooiets zal de huisvrouw te genwoordig toch niet mogen verzuimen. Dit is thans mogelijk door Sneeuwwitglcor te gebruiken. Op ieder pak bevindt zich een bon ter waarde van 1 ct. 10 dezer bons kunt U inwis selen voor een groot pak Edelweiss-Zeeppoader 1ste kwaliteit. ZECPFAM1EU* Oi H»»S 4 lA* BRCR0. MlMOim „voor wie moet ik mijn jasje uittrekken?" „Dat was geen verstandig gezegde", zei de rechter en de jongen moest dit beamen, want hij bond daarmee eigenlijk den strijd aan. die een zeer ongelijke was. Nu wilde een der mannen in laffe verontschuldiging nog wel beweren, dat de Jongen niet alleen ge sproken had van Jasje uittrekken, doch dat hij zelfs den aanval begonnen was door te schoppen, maar zooiets kan je van een amok maker verwachten, niet van een doodnuch- tere Zaansche Jongen, al is hij dan wat branie met zijn mond. Zeker is. dat hij een paar opstoppers kreeg en een gevoelige schop even beneden den ruggegraat, die hem nu na een maand nog aan het geval herinnerde. Van vechtlust bleek toen niets meer bij den jongeling en waarschijnlijk zal hij wat voorzichtiger in zijn uitlatingen zijn. als hij weer eens een juffrouw uit de plamuur wil helpen. De twee Zaankanters. die geslagen en ge schopt hadden stonden deswegen terecht: de slager kreeg f 15, de «chopper f 20 boete. JUBILEUM. 6 Juni zal de heer S Piso den dag heiden- ken, dat hij 45 jaar bij de drukkerij Ruijgrok alhier in dienst is. UITVOERING HAARLEMSCHE MEISJES- CLUBS. Woensdag a.s. zal de jaarlijksche uitvoe ring der Haarlemsche Meisjes Clubs plaats vinden in de groote Concertzaal. Reeds eenige maanden geleden hebben de verschillende clubs enkele nummers in studie genomen, om op dien avond aan familieleden en belang stellenden een zoo goed mogelijk beeld te ge ven van wat er op do clubs zelf gebeurt en waartoe de leden na flinke oefening in staat zijn. Het programma ziet er aantrekeklijk uit: een mooi zangspel, poppenspel, is met veel zorg voorbereid onder leiding van mej. Jesserun. Verder geven de driehoekmeisjes der Ned. Meisjes Clubs, waaronder dit jaar ook de Wijkclubs) demonstraties en volks dansen terwijl orkest- en orgelclub voor af wisseling zorgen. Mej. C. ten Boom heeft de leiding. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Tot gecommitteerden bij de eindexamens van de Middelbare Technische School te Haarlem, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd: Voor de afdeeling Bouwkunde: den heer J. Boterenbrood, architect B.NA. te Amsterdam. Voor de afdeeling Weg- en Waterbouw kunde: den heer Ir. W. J. Burgersdijk, Directeur van dc N.V Noord-Zuid-Hollland- sche Tramweg Mij. Haarlem Voor de afdeeling Werktuigbouwkunde: den heer Ir. J. P. Boozaardt, Chef van de Werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwe gen, Zwolle. Voor de afdeeling Electrotechniek: den heer Ir. F. Stokhuyzen, Hoofdingenieur van de Stedelijke Fabrieken voor Gas en Electri- clteit, Leiden. Voor de afdeeling Scheepsbouwkunde: den heer Ir. G. H, Hoffmann, Ingenieur van de N.V. Werf Conrad te Haarlem. De eerste gecommitteerde is aangewezen door het Bestuur van de Mij. tot bevordering der Bouwkunst B.N.A., de overige vier zijn opgegeven door het Kon. Instituut van Inge nieurs. De uitslag van de overgangsexamens der M.T.S. zal 9 Juli bekend worden. Het prac- tisch gedeelte van het eindexamen vindt plaats van 22 Juni tot en met 28 Juni; het schriftelijk gedeelte van 29 Juni tot en met 5 Juli; het mondeling gedeelte van 8 Juli tot en met 15 Juli. Uitslag 16 Juli. Er nemen 94 candidaten aan het eind examen deel. Het toelatingsexamen wordt gehouden op 19. 20. 21. 22 en 23 Juli e.k. CONCERT IN DEN HOUT NIET DOORGEGAAN. Wegens het plotselinge koele en ongun stige weer is Zondagmiddag het concert in de stadstent in den Hout, van de Haarlem sche Orkestvereenigtng niet doorgegaan. ECHO PLECHTIG ..IN GEBRUIK GENOMEN" Zondagmiddag is het Echobosch te Mul- derberg, cat onlangs door de gemeente Mui- den is aangekocht en waarin o.a. de beroem de echo hoorbaar is, officieel voor hot pu bliek opengesteld in tegenwoordigheid van den gemeenteraad en genoodigden. Burge meester De Raadt hleldt een toespraak, waarna het bosch werd bezichtigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. De juiste wijze om mooie witte tanden te krijgen tevens den tand- aanslsg op de tanden to doen verdwijnen, is de volgende: U drukt oen st. ook Chlorodont-Tandpasta op den drogen Clilorodont- Tandenborstel «speciale borstel niet gekartelde insnijdingen), borstelt het gebit iu alle richtingen, ook van beneden naar hoven, doopt eciwl dnmna don borstel in water en spo.*H met Chlorodont-Mondwater gorgelend flink na. Het resultaat zal U verraden! De onooglijke tandannslag is verdwenen en U behoudt een heerlijk frisch gevoel. Verlangt nadrukkelijk Clilorodont-Tandpasta. Prijs per tube 35 cent en 60 cent HET VROUWEN-VREDES. CONGRES TE GRENOBLE. WIL GEEN INTERNATIONALE GEWAPENDE MACHT. De Fransche vrouwen op het Vrouwen- Vredescongres te Grenoble hebben net plan der Fransche regeering tot bewapening van een Volkenbond verworpen. Mad. Gabriëlle Duchêne. de presidente van de Fransche sectie, wist ook de vrouwen delegaties van de 26 op 't congres vertegenwoordigende landen te brengen tot eenstemmige verwerping van het plan voor een internationale gewapen de macht. Het congres liet duidelijk blijken dat het niets wilde weten van geweld, ais middel ter oplossing van conflicten, noch van een in ternationale macht voor politie-doeleinden of van welk internationaal lichaam can ook. dat gewapender hand tusschenbeide zou kunnen komen. JAARVERSLAG NOORD-HOLL. EXPLOITATIE MIJ. Uit het jaarverslag over 193! van de N.V. Noord-Hollandsche Exploitatie Maatschappij te Heemstede blijkt, dat de winst heeft be dragen f 91 297.80 1 2. waarbij komt het on verdeelde winstsaldo van het vorige jaar a f 3.691.82. zoodat er een totaal winstsaldo is van f 94.989.62 1 2. hetwelk voorgesteld wordt aan te wenden voor afschrijving op hypo theek u. g., hulzen, vorderingen op en deel namen in dochtermaatschappijen. NED VEREENIGING VAN CHRIST. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afdeeling Haarlem van bovengemelde vereeniging houdt Woensdag 25 Mei een ledenvergadering in het gebouw van den Haarl. Chr. Besturenbond. De agenda ver meldt o.a. bespreking der agenda voor dc Algem. Jaarvergadering te Utrecht op 27 en 28 Mei alsmede het benoemen van een afge- vaardgde. Voorts zal er bestuursverkiezing worden gehouden, wegens het periodiek af treden van mej. M. Wezelman en de heeren J. Schuilenburg en Joh. de Wijs. Verder zal een aantal nieuwe leden worden geïnstal leerd. REISGIDSJE VAN DEN BOND VAN FORENSEN De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Algemeenen Bond van Forensen heeft de leden aan zich verplicht door hun aan te bieden een beknopt gidsje van de spoor lijnen, trams en autobussen naar en in Haarlem. De tijden van vertrek en aankomst naar de voornaamste plaatsen staan er in. Het is een handig boekje, dat ongetwijfeld vele nuttige diensten zal bewijzen. JAARVERSLAG VAN HET N. V. V. IN DRIE JAAR 100.000 LEDEN MEER. In het jaarverslag van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen wordt mee gedeeld, dat het ledental op 1 Januari 1932 bedroeg 319 985. Het aantal aangesloten or ganisaties was gestegen tot 30. In drie jaar vermeerderde het ledental met 100.000. Medegedeeld wordt, dat ook de an dere vakcentralen groeiden, behalve het N. A. S. Het Roomsch-Katholiek Vakverbond groeide in de jaren 1919—1932 van 97.618 tot 184 055; Het Christelijk Nationaal Vakver bond van 47.743 tot 103.126 leden; het Na tionaal - Arbeidssecretariaat liep van 33-638 tot 20.742 leden terug. Het financieele weerstandsvermogen van de bij het N. V. V. aangesloten organisaties steeg in de verslagjaren sterk. Zonder het bezit der werkloozenkassen was het gezamen lijk bezit, op 1 Januari 1932 f 14 324.288: het stakingsfonds is ruim 2 millioen gulden rijk Het totaal bezit op 1 Januari j.l. was dus ruim 16 millioen gulden. Door de aangesloten bonden werd ontvan gen aan contributies met inbegrip van de bijdragen aan de werkloozenkas over de ja ren 1929 tot 1931. een bedrag van f 27.520 3 58 De daarin opgenomen contributies voor de werkloozenkas beliepen een bedrag van f 7.638.177. In de verslagjaren is door de di verse organisaties uitgekeerd aan staking en uitsluiting een bedrag van f 2.678.093. Op 27 Februari 1932 waren 227.050 werk- loozen in ons land, ingeschreven bij de orga nen der arbeidsbemiddeling. Het aantal leden van werkloozenkassen be droeg in Januari 536.914 Daarvan waren werkloos 174.144 personen of 32.4 pet. De uitkeerlngen van alle werkloozenkassen tezamen hebben in 1931 bedragen f 24.900.000 het jaar te voren f 11.563.500 en in 1929 f 8 117.800. Daarvan is uitgekeerd uit de kas sen der bij het N. V. V. aangesloten organi saties resp. in de jaren 1929. 1930 en 1931. f 4.234 100, f 6.755 700 en f 12..634.400. De helft dezer sommen is door de arbeiders zelf betaald. GROOTE AFTOCHT VAN P. T. T.-AMBTENAREN. VELEN MAKEN VAN DE BEZUINIGING GEBRUIK. Het aantal verzoeken om eervol ontslag met toepassing van het wachtgeldenbesiult ingediend door ambtenaren van het P.T.T. staatsbedrijf beneden den rang van com mies is thans reeds grooter dan zonder voor afgaande andere maatregelen ingewilligd zal kunnen worden, lezen wij in de N.R.Ct Op dien grond zuilen de gevraagde data van ingang der op wachtgeldstelling, voor zoover zij vóór l Juli a.s. gesteld waren niet in acht genomen kunnen worden, terwijl voor een deel dezer aanvragen de datum van ingang nog later gesteld zal moeten worden. NOODWEER IN DE PROVINCIE GRONINGEN. Tijdens verschillende onweersbuien, die zich in het laatst der vorige week boven het Noordelijk deel van de provincie Groningen hebben ontlast, is zeer veel bliksemschade aangericht, lezen wij In de Msb. Op ver scheidene plaatsen ging de bui gepaard met een wervelstorm, waardoor tal van schoor steenkappen en dakpannen sneuvelden, kip penhokken werden opgenomen en op eeni- gen afstand weer neergeworpen en boomen ontworteld. In Siddeburen werd het badhuis van den LANGS DE STRAAT. De Nachtegaal. Ik heb de nachtegaal gehoord! Hel was zoo'n doodstille, zoele avond, zoo als je ze alleen maar in den voorzomer schijnt ie hebber.. Er was wat maneschijn en de boomen staken zwart af tegen een zil verblauwe lucht. Een pannendak blonk in het maanlicht. En de booglampen langs den weg waren schaars gezaaid. Uit eer. boschje klonk onophoudelijk, zoo zuiver en vast als ik het nog nóóit heb ge hoord. het gezang van de nachtegaal. Zweeg het stemmetje eens een oogenblik. dan hoorde Je heel in de verte een antwoord klinken En, bij dat heerlijke gekwinkeleer, in die doodstille zoele zomeravond, over den maan- verllchten weg wandelder vele minnenden. Ze waren totaal geabsorbeerd. En ik, een zaam en bescheiden langs de heg schrijdend, heb toen de stoute veronderstelling ge waagd. dat deze lieden, onder dondergerol en bliksemgeflits. Ja bij slagregen, zich evengoed of nog beter thuis zouden hebben gevoeld als in dezen mooien zomer nacht Want wie van hen had oog of oor voor het maanlicht over ce velden, voor het nach tegalen lied je? De oogen waren nu eenmaal in beslag genomen door uitzending en ont vangst van vurige blikken, de ooren vingen het zoet en voor oningewljden totaal onwijs gefluister der mtaoenden op Toen ben ik tot de conclusie gekomen, dat zoo'n mooie maannacht met bljbeiioorer.de nachtegalen eigenlijk bestemd is voor de zulken. die zich alléén of in gezelschap van een trouwen hond op weg begeven om mot open oor en oog te genieten van lied en licht Waarmee ik maar zeggen wou. dat Ik de nachtegaal gehoord heb! heer Joh. Lentyng omvergeworpen. Gelukkig bevond zich op dat moment niemand in het gebouw, zoodat geen persoonlijke ongevallen voorvielen. Te Noorddijk. Ten Post, Weiwerd en Barlo werden dieren lp de weide dcor het hemel vuur getroffen en gedood. Te Zilldhorn sloeg de bliksem op de telefoonleiding in het post kantoor. waardoor don geheelen Zaterdag geen der aangesloten abonne's van de tele foon gebruik kon maken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Dr.H.NANNING's .®UJ /I.ÏO p,fi- Financieele berichten. JAARCIJFERS De N.V. Gewapend Betonbouw „Dc Kondor" te Amsterdam zal 12 pCt. dividend uitkecren. tvorig jaar 20 pCt.'. De Amsterdam -Tapanoell Rubber Cul tuur-Mij. boekte een nadeelig saldo van 96.478 (v. j. 28.214). Nieuws uit Indië. GROOTE SCHADE OP MIANGAS. VLOEDGOLF VERWOESTTE 91 HUIZEN. BUITENZORG, 23 Mei, (Aneta). Een telegram van den dlenstdoenden resident van Menado aan de regeering meldt, dat het gouvernementsvaartulg Alelda. dat op ont vangst der berichten van den vloedgolf op Mlangas naar dit eiland was vertrokken, is terug gekeerd Gerapporteerd wordt, dat van dc 95 hulzen er 91 zijn verwoest. Tienduizend klapperboomen zijn ontworteld, van de over blijvende 3000 klapperboomen zijn de krui nen zwaar beschadigd, evenals de voedsel- aanplant der bevolking. De totale schade Is voorloopig geraamd op 75.000 Maatregelen tot tijdelijke huisvesting en voedselvoorzie ning zijn getroffen. Financieele steun van het Smeroefonds is gevraagd. De assistent-resident ter beschikking van den resident te Menado vertrok spoedig met het gouvernementsvaartuig Zwaluw naar Miangas voor een algeheelc regeling. GF.F.N VERDERE SALARISKORTING. BATAVIA, 21 Mei (Aneta), De regcering heeft op een door het lid van den Volksraad den heer Moneaud de Froldeville ingedien de schriftelijke vraag over de salariskortin gen medegedeeld, dat ln het Jaar 1932 geen verdere korting zal toegepast worden, tenzij buitengewone omstandigheden daartoe zou den nopen. In welke omstandigheden de re geering zich volledige vrijheid van handelen moet voorbehouden. 214 MENSCHEN AAN MILTVUUR BEZWEKEN. KENDARI, 21 Mei (Aneta). Miltvuur eischte hier 214 mcnschelijke slachtoffers. Het juiste aantal moet hooger zijn. maar de rapporten van dc deels uit de kampongs ge vluchte bevolking, komen slecht binnen. GROOTE BRAND IN HET MEDANSCHE. MEDAN. 21 Mei. (Aneta Hedennacht ontstond brand in een perceel in het cen trum van Bag&n Siaplapi. De brandweer was het vuur na anderhalf uur meester. Het blus3Chingswerk stond onder leiding van den controleur. Dc brand werd beperkt tot twee blokken perceelen. waarvan er 23 warden vernield. Twee hiervan waren verzekerd voor resp. 3000 en 1000. De overige perceelen, waaronder dat. waarin de brand ontstond, warcr. niet verzekerd. Er hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. De raming van de schade bedraagt 70.000. AARDBEVING EN UITBARSTING OP TIMOR KOEPANG (Timor) 23 Mei (Aneta) Hedenmorgen G uur plaatselijken tijd is 'een uitbarsting ontstaan van den vulkaan iyewoto Bilebaki. nabij Larantoeka voorafgegaan door een aardbeving. Dc controleur van La rantoeka is naar dc plaats des onhells ver trokken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7