Het woord is aan S. O. S.! Bezuiniging op Ziekenhuis verpleging. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 15003 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 26 Mei 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. abonnementen: per week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad; per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post ƒ0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icdcren dag) 13 regels f 0.30. elke regel meer f 0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 150.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geril. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—, Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f 75-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HET HAARLEMSCHE CEMEENTEPERSONEEL. De ontslagen losse werklieden. Een verklaring van B. en W. in den Raad. In de zitting van den Haarlernschen ge meenteraad van Woensdagmiddag is men zie het verslag breedvoerig gesproken over het verleende ontslag aan een 5Ü-tal werk lieden die bij de gemeente in lossen dienst waren, waarbij menschen zijn die 68 jaar in dienst zijn geweest. Daarbij bleek, dat de ontslagen een uitvloeisel zijn van dedooi den raad in de vorige zitting aangenomen bezuinigingsvoorstellen van B. en W. De wethouder van Openbare Werken Mr. J. Gerritsz deelde mede, dat aan ongeveer 50 losse werklieden ontslag gegeven is. Er zijn nog ongeveer 70 losse werklieden in dienst gehouden. Het is de bedoeling de losse menschen die nog aangehouden zijn in een arbeidsreserve op te nemen, om hen zoo het eenigszins mogelijk is aan den gang te hou den. Als er dan voor iemand in deze reserve opgenomen geen werk is aan een bedrijf waar hij nu werkt, dan is er kans, dat hij aan een ander bedrijf tijdelijk geplaatst kan worden. De 50 menschen die ontslagen zijn krijgen eenigen tijd wachtgeld. Het gemeentebestuur hoopt, dat voor dit wachtgeld afgeloopen zal zijn. de menschen geplaatst kunnen worden bij den aanleg van de nieuwe begraafplaats aan den Vergierden weg in Haarlem-Noord. De voorbereiding van dit werk wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Verder wordt ook voor bereid de verhooging van de gronden die in dertijd van den heer Stut in Haarlem-Noord zijn aangekocht. Voorts deelde wethouder Gerritsz mede, dat B. en W. besloten hebben dit jaar geen vast personeel der gemeente te ontslaan. Dit wil niet zeggen, dat wel in het volgend jaar vast personeel ontslagen za-1 worden, maar B. en W. kunnen zich niet verder dan voor dit jaar aan een toezegging binden, omdat men niet, voorzien kan hoe de toestanden zien verder zullen ontwikkelen. De wethouder van financiën Mr. M. Slingenberg deelde mede, dat het steeds moeilijker wordt om den kapitaaldienst der gemeente te verzorgen. De stad is voor de kapitaalsuitgaven afhankelijk van het rijk. Als het rijk ons niet helpt - zoo zei hij - kun nen wij niet eens het werk van de nieuwe be graafplaats financieren. Ook is de hulp van het rijk noodig voor de uitvoering van de aanhangige plannen voor den bouw van ar beiderswoningen. De gemeente moet dus zoo veel mogelijk op alle uitgaven bezuinigen. Vandaag dat los personeel waarvoor geen werk meer was, ontslagen moest worden. B. en W. trachten evenwel de slagen die zij moeten toebrengen zoo zacht mogelijk te maken. BELGISCH KROONPRINSELIJK PAAR TERUG UIT INDIë. Aneta seint uit Batavia d.d. 25 Mei: De graaf en gravin De Retihey hebben zich lieden ingescheept aan boord van de „Ba- loeran" teneinde de terugreis naar Europa te aanvaarden. protest van straatmakers tegen ontsl."*g. ADRES AAN DEN RAAD VAN HAARLEM Het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straten- en Wegen bouw, heeft aan den Raad der gemeente Haarlem een adres gezonden, waarin het zegt, dat ontslag is aangezegd aan straat makers e.a. personeel, waaronder verschillen de arbeiders zijn. welke 10 tot 25 jaar en lan ger in rechtstreekschen dienst van Haarlem e.a. (geannexeerde) gemeenten regelmatig zijn werkzaam geweest, door welk dienstver band voor sommigen pensioenaanspraken zijn ontstaan; dat met inbegrip van de alge- meene loonkorting van 7 pet. het straatma- kerspersoneel thans een loonderving in to taal van pl.m. 37 pet. moet ondergaan, waar van aanvankelijk de uitgesproken bedoeling was, hierdoor ontslag te voorkomen; dat ten tijde van gunstige conjunctuur deze werk lieden den dienst der gemeente Haarlem hebben aanvaard in het vooruitzicht op een event, aanstelling, ofschoon voor hen daar voor ook de gelegenheid in andere Gemeen te openstond; dat intusschen van deze gele genheid tot plaatsing zoowel in vasten ge- meentendienst als bij particuliere werkge vers door anderen is gebruik gemaakt terwijl de werkgelegenheid door de crisis op buiten gewone wijze is verminderd; dat de behoefte aan geschikte werkkrachten in het straat- makersbedrijf en de noodzakelijkheid van vaste aanstelling door de gemeenten alge meen erkend wordt en in normale omstandig heden ook in dit geval reeds zou zijn toege past; dat door de noodzakelijk geachte be zuinigingen bedoelde groep van werklieden op buitengewone wijze' wordt getroffen, ook door het verlies van in uitzicht gestelde aan spraken op pensioen enz.; redenen, waarom adressant- verzoekt, te willen bevorderen dat maatregelen worden getroffen de werkgele genheid zoodanig te regelen dat dit straat- makerspersoneei in dienst kan worden gehou den. DE HAARLEMSCHE FINANCIëN. WINST UIT HET GRONDBEDRIJF OM HET TEKORT OVER 1931 TE DEKKEN. De gemeenterekening over 1931, die thans door B. en W. wordt opgemaakt, zal dit is nu reeds te zeggen met een belangrijk te kort sluiten. Dit tekort is veroorzaakt door dat veel meer aan armenzorg en werkloozen- steun is uitgegeven dan begroot was. Dit tekort van 1931 zou drukken op den dienst 1933. B. en W. willen evenwel trachten dit tekort over 1931 zooveel mogelijk weg te werken, omdat het al moeilijk genoeg zal zijn om voor 1933 „de eindjes aan elkaar te knoopen". Daarom zullen B. en W. in een vol gende zitting aan den raad voorstellen, om een deel van de winst die het Gemeentelijk Grondbedrijf in 1931 gemaakt heeft, aan te wenden ten gunste van den gewonen dienst. In 1931 heeft het Grondbedrijf voor meër dan 2 millioen gulden aan grond omgezet, waarbij in het algemeen hoogere prijzen bedongen konden worden als de vastgestelde boekwaarde. Het is evenwel nog niet te zeg gen hoeveel B. en W. van de gemaakte whist willen bestemmen voor dekking van het te kort. Volgens hardnekkige geruchten zouden Lilian Harvey en Willy Fritschde gevierde sterren uit menige operettefilmhet plan hebben binnenkort met elkaar in het huwelijk te treden. Marcelle Capy: Er is een grens,, ivaarbij de liefde ophoudt te bestaanen eigen liefde haar plaats in neemt. Ook de scheepvaart is gekomen Tot de Heeren in Den Haag. Met de steeds maar meer g e hoorde, Zij 't niet steeds verhoorde vraag. Onze scheepvaart is noodlijdend, Dat is niet te veel gelegd, De bewijzen zijn voorhanden Tastbaar, veel enopgelegd. Lang is men nog blijven hopen, Tot het laatst heeft men gewacht, Maar de uitkijk heeft geen tijding Van een beter wind gebracht. Havens mogen veilig wezen. Liever dan steeds op de rèe Werkeloos te blijven liggen. Gaat men met den Haag in zee. Zonder vrachten zit de scheepvaart Aan de crisisboeien vast, 't Best geschipper mag niet baten. Men zit leelijk voor den mast. Met de handen in de zakken, Staan er alle hens aan dek. Want de schuit is wel zeewaardig. Maar helaas, 't bedrijf is lek. Het is: pompen of verdrinken En de kracht vermindert, snel, Als de Staat nu mee wil pompen, Redt men het misschien nog wel. En als iets moet blijven drijven, Is 't de scheepvaart uiteraard. Die nu niet vaart door malaise Maar bij welvaart wel weer vaart. LOONSVERLAGING BIJ PHILIPS AFGEWEZEN. Het personeel van de Philipsfabrieken, voor zoover georganiseerd in de Nederland- sche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, heeft, naar wij in Het Volk lezen, loonsver laging afgewezen. de bezuinigingen der gemeente KORTINGEN VOOR DE HOOGE AMBTENAREN Bij het gemeentebestuur van Haarlem is ingekomen een brief van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland ten geleide van hun Koninklijk goedgekeurd besluit van 27 Jan. 1932 tot toepassing van een tijdelijken aftrek op de bezoldigingen van den burgemeester, de wethouders, den secretaris, den ontvan ger en de ambtenaren van den burgerlijken stand dezer gemeente. de boottochten voor lichame lijk gebrekkigen. 170 PERSONEN GAAN MET „SNELVER- BAND" MEE. Men zendt ons de tweede verantwoording der binnengekomen bijdragen. Inzameling door: Dudok de Wit- f 4.05. mej L. f 10.05, mej. R. van A f 12. mej. H. A. van B. 7.85. mej A. van B. f 14.95. mej. A. de B f 10.20, mej. A. G. f'29.75, Mevr. F. J. G. P. f 6.50. mej. E. v. d H. f8. B.E.Kf 53.60. mej. E, L. f 4.50. mej. W. Q. f4. mej. L. H. f 12.60, en bijdrage heer A. S. te B. f 25, te zanien f 37.60. mej. O. S. f 2, mevr.. G. A. S. f 9. mej. S S f 15.15. Hr de V. f 5.15. D B f 5.15. A G. B. f 25. J H. f 1. mej. J. H. f18.70. A v. d. H. f 8.15. A. K. f 11. G K f 5.50. L. S. M. f 3.25. T O. f 13.20. J. P. Jr. 3.50. J. H. R. f 24.45, H. S. f 12. A J. S f 17.05. J. A. V. f 37 70 J. H. V. f 2.50. E."v. d. W. f 14.50. E. de W. f 12 80. w. de W. f 19 30. D. Z. f 21.70. In casso. Stort- en Ophaaldienst f 27.15. Wa terleiding f 3.25, totaa: f 52 10 Saldo Reispot tocht Bloeiende Betuwe Snelverband f 2.75. Aan alle gevers en medewerkers onzen hartelyken dank. Het aantal volwassen gebrekkige deel nemers aan den boottocht, op 30 Juni a.s. bedraagt ongeveer 100 personen, terwijl on geveer 70 kinderen d entocht op 7 Juli zullen meemaken. Mits het weer maal meewerkt zullen wij zooals steeds wederom een genotrijke dag hebben, Louis Contran zal weer zijn uiterste best doen, doch geen regen meebrengen terwijl de goochelaar en jongleur Mr. Con- radi het zijne er toe zal bijdragen om de prettige stemming nog meer te verhoogen. Nog enkele auto's hebben wij noodig voor het vervoer der gebrekkigen op Dondorciag 30 Juni Hun, die hiervoor hun auto beschik baar willen stellen, wordt beleefd ver zocht dit even schriftelijk of telefonisch aan het secretariaat der Bootcommissie te willen opgeven. Telefoonnmmer 16130. Hoe die verkregen zal worden. De meerderheid van den Haarlernschen gemeenteraad heeft zich vereenigd met het voorstel van B. en W. om bezuiniging toe te passen op de uitgaven voor zieken- en krank- zinnigen-verpleging. Op de begrooting voor 1932 was daarvoor in totaal 1.340.000 uit getrokken, B. en W. willen nu in het nog resteerende deel van dit jaar op die uitga ven 40.000 bezuinigen. De specificatie is: exploitatie St. Elisabeth's Gasthuis 20.000, kosten verpleging van min- en onvermogen de patiënten in ziekenhuizen: 10.000, ver pleging van armlastige krankzinnigen even eens 10.000. De wethouder van financiën, Mr. M. Slin genberg heeft, toen in den raad stemmen opgingen om deze bezuiniging te ontraden, medegedeeld, dat B. en W. meenen, dat door die bezuinigingen de belangen der patiënten niet in het gedrang zullen komen. De kosten van het levensonderhoud zijn gedaald, het is dus aan te nemen, dat op de exploitatie van het gasthuis 20.000 te bezuinigen is. Nu ook de exploitatiekosten der krankzinnigenge stichten verminderd zijn, zullen B. en W. bij de besturen van de inrichtingen waar de Haarlemsche patiënten verpleegd worden op verlaging van de verpleeggelden aandringen. Tenslotte meenden B. en W. dat, daar geble ken is, dat de verpleging van on- en min vermogende patiënten in de ziekenhuizen in de laatste jaren zeer sterk toegenomen is, er op dien post ook wel bezuinigd kan worden, zonder dat het gevaar zal komen, dat iemand die ziekenhuisverpleging noodig heeft, die niet zal verkrijgen. Omdat ons bleeks dat het bezuinigings plan van B. en W. wat de ziekenhuisverple ging aangaat-, eenige ongerustheid veroor zaakt heeft, hebben wij informaties inge wonnen hoe men de beoogde besparing ver krijgen wil. Allereerst werd er ons op gewezen, dal Mr. Slingenberg terecht de aandacht gevestigd heeft op de sterk toegenomen ziekenhuisver pleging. Sinds 1928 (het eerste jaar na de annexatie) is het aantal patiënten dat voor gemeenterekening in de ziekenhuizen opge- nome wordt met meer dan 20% gestegen. In 1931 werden 800 patiënten meer opgenomen dan in 1928. Dit komt omdat zoo zei onze zegsman er somtijds te gemakkelijk toe overgegaan werd, patiënten in de ziekenhuizen te doen opnemen, hetgeen in de hand gewerkt wordt door overvloedige ziekenhuisruimte. Laat men de sociale omstandigheden buiten be schouwing, dan is ziekenhuisverpleging slechts noodig voor menschen, die geopereerd moeten worden. Behalve patiënten, waarvoor opneming we gens operatie resp. ongeschikte sociale om standigheden noodzakelijk was. zijn er meer dere opgenomen, die met eenige opoffering van den kant, der huisgenooten thuis had den kunnen blijven. In den loop der jaren is de offervaardigheid van de menschen in het algemeen sterk ge daald. Gezinsleden vinden het al gauw las tig om een ernstige zieke in huis te verple gen. Vroeger werd, met daadwerkelijke hulp van familieleden, getracht om een zieke 7.00 lang mogelijk thuis te verplegen, maar nu wordt er integendeel door velen naar ge streefd om als het eenigszins mogelijk is, op neming in een ziekenhuis te verkrijgen. Waarom? Men moet niet denken, dat een patiënt die alleen verpleging noodig heeft het in een ziekenhuis beter heeft dan thuis, mits de gezins- en familieleden slechts wil len medewerken om de verpleging en op passing zoo goed mogelijk te doen zijn. Na tuurlijk moet er voor gezorgd worden, dat de ligging van den patiënt- goed is (als daar aan iets hapert kan het Burgerlijk Armbe stuur daarin voorzien), terwijl ook goed voedsel gegeven moet worden. De Genees kundige dienst zorgt er evenwel voor, dat zieken die het niet betalen kunnen, alle ver sterkende middelen krijgen die noodig zijn. Daarbij wordt zoo vervolgde onze zegsman niet karig gehandeld. Ook is er een middel om zóó noodig hulp in de huishouding te verstrekken. Er moet dus op gelet worden of een zieke thuis verpleegd kan worden. Een vrouw die longontsteking heeft en verpleegd zou moe ten worden in een kamer waar ook haar tien kinderen spelen, moet ongetwijfeld in een ziekenhuis opgenomen worden. Daarentegen kan een andere lijder aan longontsteking die op een vrije kamer ligt en voldoende hulp heeft, zonder eenig bezwaar thuis verpleegd worden. Tusschen deze twee uiterste geval len liggen tallooze nuances, die elk op zich zelf bekeken moeten worden. Een bepaalde maatstaf is daarbij niet aan te nemen. Het onderzoek kan uitwijzen, dat in verband met gunstige huiselijke omstandigheden een lij der aan longontsteking thuis verpleegd zal kunnen worden, terwijl het noodig kan zijn een lijder aan bronchitis (welke ziekte toch minder ernstig is) in een ziekenhuis op te nemen, omdat de huiselijke omstandigheden ongunstig zijn. Alle patiënten die om hun ziekte zieken huisverpleging noodig hebben zullen ook in het vervolg opgenomen worden, maar de pa tiënten die evengoed thuis kunnen blijven mits de nabestaanden zich wat ongemak ge troosten, zullen geweigerd worden. In dezen tijd. nu. vele mannen en ook inwonende kin deren werkloos zijn, is het in sommige ge vallen gemakkelijker geworden om zieken thuis te verplegen. Wethouder Mr. Slingenberg heeft reeds in der. raad gezegd, dat hii verwacht, dat door beter overleg tusschen den Geneeskundigen Dienst en de doctoren, de beoogde bezuini ging verkregen zal kunnen worden. Wij kun nen daaraan toevoegen, dat de directeur Dr. J. van Konijnenburg dezer dagen met het bestuur van de vereeniging van huisartsen zou confereeren, om hun medewerking te vragen. Verder vernamen wij nog dat in de tot heden gevolgde werkwijze geen verandering komt. Als een huisarts voor een patiënt op neming in een ziekenhuis noodig acht. geeft hij daarvan kennis aan den Geneeskundigen Dienst. De directeur, of de adjunct-directeur dr. W. J. H. Masclihaupt, stellen als zij het noodig achten persoonlijk een onderzoek In. Toestemming tot opneming wordt wel gege ven zonder onderzoek, een eventueele afwij zing geschiedt alleen na onderzoek. Het is aan te nemen, dat dit onderzoek thans wat nauwlettender zal geschieden. Bij een verschil van meening tusschen den Geneeskundigen Dienst en den huisarts, kan arbitrage aangevraagd worden. Die bestaat hierin dat beide partijen te zamen één on- partijdigen dokter aanwijzen om zijn mce- ning te geven. Als men het over den scheids man niet eens kan worden, kan de burge meester iemand aanwijzen. Tenslotte vroegen wij onzen zegsman, is er geen onbillijkheid in. dat de gemeente, die indertijd met de ziekenfondsen een overeen komst sloot voor de ziekenhuisverzekerine, nu minder mild zal zijn met het opnemen van verzekerde patiënten. Het antwoord luidde: Van een onbillijk heid kan geen sprake zijn. De overeenkomst met de ziekenfondsen waarborgt, den betrok kenen geen ziekenhuisverpleging. Alleen is vastgelegd, dat als verzekerde personen in een ziekenhuis opgenomen worden, de ge meente de kosten niet geheel of gedeeltelijk verhalen zal. Bovendien moet bedacht, wor den, dat na het sluiten der overeenkomst het opnemen in de ziekenhuizen sterk is toe genomen. De gemeente zou al zeer veel moeten bezuinigen op de opnemingen 0111 te dalen tot het aantal opnemingen dat in 1928 heeft plaats gehad. B. en W. hebben aan den raad medege deeld, dat het de bedoeling is om nog in 1932 op de ziekenhuisverpleging f 10.000 te bezui nigen. Zou die bezuiniging bereikt worden? Daarop antwoordde onze zegsman: Het is moeilijk te zeggen. B. en W. hebben natuurlijk moeten ramen. Bij de nieuwe beslissingen over de opneming in de ziekenhuizen wordt niet naar het te bezuinigen bedrag gekeken. Wie verpleging noodig heeft krijgt die. Eerst na verloop van eenigen tijd zal het finan- cieele resultaat daarvan op te maken zijn. Tweede Kamer: Steun aan de veeboeren aanvaard. Onderhandelingen niet Duitsch- land zonder succes. (2e blad. 2e pag.) Eerste Kamer: Steun aan de Nederl. Bank aangenomen. (2e blad. 2e pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (2e blad, 3e pag.) Hevige vechtpartijen in de Pruisischen Land dag. Verscheidene afgevaardigden gewond. (2e blad. ie pag.) Regeeringsverklaring van den Belgischen premier Renkin. (2e blad, le pag.) Bezuiniging op Ziekenhuisverpleging. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het Pruisische Gevecht. (le blad. 2e pag.) B. de Jong van Beek cn Donk: De zeven en zestigste zitting van den Volkenbond. (2e blad. le pag.) Ton Ruygrok: Langs de Straat ..Joej". (3e blad. 2e pag.) Voor de Forensen: De belastingen. (le blad. 3e pag.) De voetbalvereeniging stormvogels" twintig jaar. (4e blad. le pag.) salariskorting en belasting aangifte. DE KORTING ER MEESTAL NIET IN OPGENOMEN. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld. bestaat bij onderscheidene personen een misvatting over de invulling van hun aangiftebiljet Inkomstenbelasting 1932—1933. Er is n.l. gebleken, dat sommige In de meening verkeeren. dat. wanneer een salari-kortmg is opgelegd met ingang van «en datum na 31 December 1931, hiermede bij h?t doen \\n aangifte voor de Inkomstcnbelaritng 1932 1933 rekening behoort te worden gehouden Deze meening is niet juist, Wanneer het dienstverband over het ge- heele afgeloopen kalenderjaar heeft bestaan en op 1 Mei 1932 nog bestaat, behooren de inkomsten volgens ar:. 13 der wet te wor den opgegeven, die genoten zijn over 1931. Veranderingen, die in de beloenlng zijn aan gebracht na dat tijdstip, moeten voor het belastingjaar 1932—1933 buiten aanmerking gelaten worden. wetsontwerp-terpstka gewijzigd. SPOEDIG PUBLICATIE? De Maasbode verneemt, dat het wijzigins- ontwerp van de Lager Onderwijswet, na be handeld te zijn door de comm:s«Se van voor bereiding der Tweede Kamer, door Minic;er Terpstra op enkele e-ssentieele punten is her zien. De publicatie van dit laatste ontwerp be nevens samenvatting van het overleg tus schen den Minister en de commissie-Beumer is in de eerste dagen der volgende week te verwachten. GOUVERNEMENT VOOR DUIZENDEN BENADEELD. Chineesche firma kocht geroofde producten. DUIZEND INLANDERS SCHULDIC. Aneta seint uit Soerabaja: Het Soer Hbld, mqldt. dat bij een onder zoek, ingesteld door den ass.-resident van Toeloengagoeng, legio inlanders zijn ver hoord, die in volledige bekentenis een schan daal hebben blootgelegd, dat Jarenlang ge woekerd heeft en dat bestaan heeft in een grooten roof in de bosschen op dc Wilis door de bevolking en uit een systematisch en roof van kinabast, uit de Gouverncmcntsbosschcn voor de onderneming Soemberpandan, eige naar Tan Kiong Liang te Kertosonc. Het on derzoek bracht uit, dat dit geval reeds lang onder de aandacht van de lagere ambtena ren was gebracht, maar zonder succes. Het onderzoek omvat, behalve dc zaak van op koop van gestolen hout ook die van kinabast door bovengenoemde onderneming, die in dc laatste vier jaren 10.000 M3 brandhout ver bruikte en voorts nog een massa timmerhout ten behoeve van den bouw van een fabriek, loodsen, bruggen en hulzen. Dc onderneming Soemberpandan heeft aan de Kinafabriek to Bandoeng in den loop van een viertal jaren 30.000 KG. droge kinabast geleverd, zulks terwijl haar eigen aanplant van klnaboomen slechts 212 bahoe bedroeg. Het staat vast. dat de onderneming profijt' getrokken heeft uit al deze boschdiefstallen. Deze gerucht makende zaak waarin ongeveer 1000 Inlan ders zijn gehoord zal vermoedelijk behan deld worden door den Raad yan Justitie.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1