HAARLEM'S DACBLAD MAANDAC 30 MEI 1932 «en daad. WIJ zijn. aldus spr., de kern der tegenwoordige generatie, die de massa moet bewegen tot de daad, door zelf voor te gaan. Zoolang men leeft in een kapitalistische we reld kan men kapitalistische, di. militairis- lische politiek verwachten, waartegenover individueele en massale dienstweigering ge steld moet worden. Do heer Alfons Jacobs uit Antwerpen sprak over Dienstweigering in Vlaanderen. Hij bracht de groeten der Vlaamsche jonge ren over, In België wist men voor twee jaar nog niet wat dienstweigering was, wat zijn oorsprong vond in de ongeletterdheid van een groot deel der bevolking. Dc dienstweigering in België is anders dan hier, op andere gronden begonnen, maar thans gaat ze in anti-mill- tairlstische richting. De straffen erop zijn zwaarder dan hier, daar de weigeraars voort durend kunnen worden veroordeeld tot 45- jarigen leeftijd toe, onder invloed van Frank rijk. Voor den komenden winter zullen 302 jongeren dienstweigeren (applaus). Van pacifisten is niets te verwachten, en ook niet van politieke partijen. Het moei ko men van een beweging boven de partijen staande. Spr. voorziet, dat individueele en massale dienstweigering niet voldoende zui len zijn. Men moet verder, en het middel tegen elke oorlogsvoorbereiding is sabotage. Om den „duurzamen vrede" te bewaren, wordt een bewapeningswedstrijd gehouden. Ilij illustreerde met cijfers, dat de bewape ning ln België van heden zeer veel uitge breider is dan in 1914. HIJ eindigde met de hoop, dat in Vlaande ren het volgend jaar een dienstweigerings congres gehouden zal worden en dat het in Frankrijk ook zal komen. Hierop werd besloten met algemeenc stem men aan de Hollandsche en Belgische dienst weigeraars in de kerker een brief van sym pathie-betuigingen te zenden. De middag werd geopend met het zingen van de Internationale, die op voorstel van den voorzitter gezongen werd, waarna de heer Priem namens het syndicalistisch over heidspersoneel het congres toesprak en zeide daarmee volmondig in te stemmen. De heer Con;|tanco uitte protesten tegen de klassejustitie (lijfstraffen in de gevangenis), en tegen rassenjustltie (in Amerika). Spr. is voor dienstweigering, omdat die leidt tot sociale revolutie. De heer W. C. Setteur had als onder werp de Christen en de Dienstdwang. Het gebod: Gij zult niet dooden, is afdoende. Men mag niet dooden, ook al gebiedt de overheid het. De ware Christen moet den krijgsdienst weigeren. Hij zette zijn standpunt op R. Kath. grondslag uiteen. Wil de staat oorlog, dan past slechts één woord: Neen! Als ge- loovlgon moet men God meer gehoorzamen dan den Staat. Motie. Met algemeene stemmen werd hierop een motie aangenomen van protest tegen de ge vangenhouding der dienstweigeraars, vóór hun bevrijding. Dc heer Albert de Jong over Anli- Militarisme van de daad sprekende, wilde het vooral hebben over de militaire indus- trieele dienstweigering in fabrieken, mijnen, op spoorwegen en schepen, De bedrijven worden erop ingericht om, in dien noodig, de grootst mogelijke oorlogs productie te leveren. De fabrieken worden opgenomen in het oorlögsapparaat, en dus ook de arbeiders. Spr. las hierop een lange, door den heer van Wijk gepubliceerde lijst voor van oorlogsbedrijven in Nederland. De verhindering van den oorlog ligt uitsluitend in handen der arbeidersklasse, wat met en kele voorbeelden verduidelijkt werd. Spr. constateerde echter het feit, dat de socialis tische arbeidersbeweging niets doet tot oor logsverhindering. De arbeider, d.l. hij die werkt, doet, wat hem wordt opgedragen. Maar elk is moreel verantwoordelijk voor wat hij doet. Dit besef echter wordt niet meer be grepen. De arbeidersklasse denkt niet aan oorlogsverhindering, wat, spr. haar kwalijk neemt. Er moet een begin gemaakt worden en dc vakorganisaties hebben de plicht na te gaan wat en waar de oorlogsbedrijven zijn, hoeveel arbeiders daar zijn en hoeveel geor ganiseerd, hoe de invloed versterkt kan wor den, en tot het instellen van cursussen. Men vergete niet, dat, wat de arbeidersklasse niet wil, ook nooit gebeuren kan. In de enkele pauzes werden de aanwezigen vergast op muziek van twee violen en piano, wat zeer gewaardeerd werd. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING De ontslagneming van zoethouder Laan. De Raad spreekt den wensch uit, dat de heer Laan op zijn besluit terugkomt. De steunregeling voor werkloozen komt 8 Juni weer aan de orde. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Zaterdagmiddag, onder lei ding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex. Afwezig de heeren De Clercq en De Les- trieux Hendrichs. De voorzitter geeft den heer Laan het woord, om een toelichting te geven op zijn ontslagneming als wethouder. De heer Laan (lijst Laan) zegt. dat hij zich genoodzaakt heeft gezien zijn ontslag in te dienen. Spr. is den laatsten tijd in het college van B. en W. behandeld op een ma nier. die beneden alles is. Hij heeft een brief ontvangen van het dagelijksch bestuur over dc verdeeling van de werkzaamheden en met de mededecling dat hij had te zorgen, dat, alles over de commissies ging. In B. en W. is spr. verweten, dat hij vijf jaar lang de werkloozen heeft laten door werken, maar d i t dagelijksch bestuur heeft toch niet te maken met besluiten door een vorig dagelijksch bestuur genomen. De vorige burgemeester en de toenmalige wethouder hebben spr, gevraagd, die zaak te regelen. Ook dezen winter zijn de werkloozen op verzoek van eenige raadsleden nog aan 't werk gehouden. Vond het dag. bestuur dit verkeerd, dan had men dat werk maar stop moeten zetten. Dit heeft men niet gedaan, maar alles door laten gaan tot spr.. die eeni- gen tijd afwezig is geweest, terug was. Dan moet men ook geen aanmerking maken. Over het overschrijden van de begrooting met f 100.000 en over de ontstemming die de raadsleden tegenover spr. zouden ge voelen (spr. heeft daarover in de couranten gelezen) zullen de raadsleden nog we) spre ken. Aan spr. is fn B. en W. verweten, dat hij niets in de vergadering bracht, maar al les ..op zijn eigen houtje" deed. Hem werd toen gezegd dat, besloten was dat alles wat Publ Werken aangaat, eerst in B. en w. zou komen. Over 't algemeen is daar seen be zwaar tegen, maar het is toch vaak onmoge lijk, omdat dc dingen dikwijls geen week of een maand uitstel kunnen velen. De manier, waarop een en ander in B. en W. aan spr. is medegedeeld, was onbehoor lijk, niet welwillend. Spr. heeft een stuk opgemaakt, waarin werd voorgesteld dat de werkloozen om de twee weken zouden werken en dat er bin nen afzienbaren tijd een andere loonrege ling zou komen. Maar die menschen zouden niet verlaagd mogen worden, zonder dat er 20 pet. van spr.'s eigen hoog salaris af zou gaan. Dit stuk is blijkbaar weggeraakt. In ieder geval moet naar spr.'s meening niet worden overgegaan tot de Rijksregeling, want het is niet goed, dat iemand die geen kostwinner is. niets krijgt. De wijze waarop de burgemeester de me- dedeeling van spr. dat hij ontslag zou nemen ontving, heeft spr. gegriefd. De burgemees ter zei alleen: „Dat is goed, meneer Laan". Geen woord van spijt werd geuit. Er is over gesproken dat de burgemeester financiën zou nemen en Dr. Bornwater Publ Werken. Goed, dat zou f 2000 uitsparen. Maar de burgemeester, die uit een klein ge- meentetje komt, heeft nog niet bewezen, een financieele specialiteit te zijn. Hij heeft bovéitdien al genoeg te doen aan de uit voering der raadsbesluiten en dit kan ook wel wat beter. De heer Laan eindigt met de hoop uit te spreken, dat de Raad zijn ontslagneming zal billijken. De voorzi ter begint met te zeggen dat hij met de berichten in de bladen niets te maken heeft. Spr. heeft zich over de zaak niet uitgelaten tegenover journalisten. Dc kern van het conflict met den heer Laan ligt hierin, dat hij een volkomen ge brek aan besef heeft van wat zijn rechten en wat zijn wettelijke verplichtingen zijn. Dit is de 4e ontslagaanvrage van den heer Laan. Is het dus vroeger altijd zoo botertje tot den boom geweest? De heer Laan ge draagt zich als wethouder als de leider van een fabriek. Spr. echter beschouwt het bur gemeesterschap als een taak, hem opgelegd door de wet. Herhaaldelijk zijn er klachten geweest in den Raad, dat de heer Laan zijn gang maar is gegaan. Dat de Raad zich daarbij neer legt, in afweging van overige qualiteiten van den heer Laan. is des Raads. Maar de heer Laan heeft dezelfde politiek gevolgd in B. en W. En daartegen zal de burgemeester zich b 1 ij v e n verzetten. De heer Laan denkt B. en W. rustig te houden door te zeggen: die verantwoordelijkheid neem ik wel op me. Maar dat gaat op den duur niet. Van dezen winter bleek dat zonder voor kennis van den voorzitter en van Dr. Born water de geheele financieele reserve was ge bruikt voor den loopenden dienst. De heer Laan: „Dat had de Raad beslo ten!" De voorzitter, voortgaande, zegt dat wer ken worden uitgevoerd, waar de andere le den van het college niets van weten, zooa'.s de profielverandering van den Hoogen Duin en Daalschen weg. Inzake rioolverbetering is het toch ook niet noodig, zonder voorken nis van B on W. te handelen. Het ontslag van den heer Laan werd het college als 't ware naar het hoofd gegooid met de woorden: ,.De heeren willen mij aan banden leggen. Dat kan ik niet hebben. Dan ga ik maar weg!" Spr. ontkent, dat er tegenover den heer Laan incorrect gehandeld is. Wat er ook besloten wordt noch de bur gemeester. noch wethouder Bornwater, wil len afstand doen van eenige van hun rech ten of verplichtingen. De wijze, waarop B. en W. op sleeptouw zijn genomen, komt niet meer terug. Spr. geeft toe, dat de omstandigheden hebben geleid tot de dictatoriale handelwijze van den heer Laan. Het geval betreurt spr.; zes maanden lang heeft hij getracht een conflict te ontwijken, maar nu is Spr. toch aan één kant blij, dat het zoo ver gekomen is. De heer Casséc (VD.) vindt het merk waardig, dat de berichten in de bladen over dit geval in groote trekken overeenstemmen Die berichtgeving is zeer tendentieus ge weest. De quaestie van het overschrijden van de begrooting met een ton, waarover de kranten geschreven hebben, is een storm in een glas water. Voor 't grootste deel heeft de Raad hiervan geweten. Dat er ontstemming in den Raad zou zijn tegen den heer Laan is evenzeer onjuist. De burgemeester voelt zijn verantwoorde lijkheid. Dit is te prijzen. Maar de burge meester is verantwoordelijk voor de u i t- voering, de Raad voor het nemen dei- besluiten. Spr. had het beter gevonden als de voor zitter dadelijk enkele van de nu door hem genoemde zaken in den Raad had gebracht en op tactische wijze meer preventief was opgetreden. Aan den Raad is nooit medege deeld dat de financieele reserve op is. De Raad kan dan ook de verantwoordelijkheid van B. en W. in dezen niet deelen. De heer Schulz <S. D. A. P.) betreurt de ontslagneming. Spr. heeft ook wel cri- tiek geoefend op den wethouder, maar diens werk had toch voor een groot deel spr.'s sym pathie. De begrooting is niet overschreden, want er waren veel suppletoire begrootingen Dat deze noodig waren komt doordat de be trokken posten te laag geraamd waren. Spr. vraagt of de berichten over deze zaak aan de kranten door ambtenaren verstrekt kunnen zijn. Het is van belang, te weten hoe de gelijkluidende berichten in de kran ten zijn gekomen, want de accountantsrap porten waren nog niet in het bezit van den Raad. Het is moeilijk, over die cijfers te de- batteeren, ook over den staat, dien de heer Laan nu aan den Raad heeft toegezonden. De quaestie der reserves is door den voor- zitter foutief voorgesteld, want met mede werking van de financieele commissie en van den Raad is besloten, uit de reserves ver schillende kapitaalsposten te financieren. De heer Noorman <S. D. A. P.) sluit zich bij de heeren Casséc en Schulz aan. De Commissie voor Sociale aangelegenheden kreeg bericht van het aftreden van den heer Laan met de mededeeling dat de begrooting van de wegen met f 100.000 was overschre den. Dadelijk is dit toen door den Directeur van Publ. Werken, den heer De Jong, tegen gesproken. Hoe de kranten nu tóch dat be richt hebben kunnen publiceeren is spr. on begrijpelijk. De heer Krom er (V.B.) meent, dat dit conflict te voor/Jen is geweest. De heer Laan is langzamerhand door de omstandig heden de machthebber in de gemeente ge worden. Maar de burgemeester vat zijn taak op zooals 't behoort. En wanneer men dan toch in 't college van den anderen kant tel kens „ik, ik, ikhoort, is dat moeilijk te tolereeren. Toch zou het heengaan van wethouder Laan een groot verlies voor de gemeente zijn. De gemeente heeft zulk een krachtige figuur noodig. Spr. vraagt den heer Laan wat toe te geven: anderen mogen toch ook hun eischcn stellen. De heer Hogen birk (C. H.) is het ge heel met. den hoer Kremer eens. De zaak is volstrekt, niet hopeloos. Spr. weet, dat alles nog in orde komt. als dc heer Laan financiën aan den burgemeester wil overdragen. Dit INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. VOOR DE SLACHTOFFERS DER OVERSTROOMING Wie? Waar? Vraagt ge nog? Maar lezer, gij verdrinkt zelf ln de overstrooming met bui- tenlandsche Tandpasta's, waaraan Neder land tegenwoordig bloot staat. Wanneer ge zelf nog niet werkeloos zijt, dan vindt ge toch Uw aandeel in de crisiskosten verre kend in een hoogeren belastingaanslag. In Nederland wordt voldoende en zeer goede tandpasta gefabriceerd. Wij noemen hier slechts het reeds 20 jaren bestaande merk Niva Tandpasta, als ongetwijfeld een dei- beste. De verpakking en grondstoffen worden zooveel mogelijk in Nederland vervaardigd, zoodat ge door het gebruik van Niva Tand pasta verschillende Nederlandsche indus trieën steunt. Uit een voor eenige jaren in gesteld onderzoek is gebleken dat. Niva een der weinig merken was. dat aan de eischen van een werkelijke antiseptische tandpasta voldeed. Daar U er slechts weinig van op den borstel behoeft te doen, is zij in het ge bruik zeer voordeelig. Probeert haar eens. Niva is verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten in tuben van 25 en 75 cts., waarmede U resp. 30 en 100 maal Uw tanden kunt poetsen. zal spr. en de meerderheid van den Raad aangenaam zijn. Partijen moeten nog maar eens binnenskamers praten. De heer Luden (C- H.) sluit zich aan bij den heer Hogenbirk. Aan het ingekomen accountantsrapport moet niet te veel ge wicht gehecht worden; het geeft geen re den tot een overhaaste beslissing en bevat geen aanklacht tegen iemand. Het zal voor den heer Laan moeilijk zijn, te doen wat hij doen moet: in het gareel te rugkomen, maar spr. hoopt toch dat de heer Laan op de een of andere wijze voor de gemeente zal behouden worden. In tweede instantie verdedigt de heer Laan (lijst Laan) nog nader zijn beleid en zegt o m. zich in 't geheel niet schuldig te gevoelen. Maar spr. is nu 67 cn acht den tijd wel gekomen om te bedanken. Als wet houder van Publ. Werken alleen zal hij geen voldoende taak hebben. Dc heer Prinsenberg (R.K.) hoopt dat wethouder Laan voor Bloemendaal be houden blijft. De moeilijkheden zijn eigenlijk al 'n jaar of 8 oud. Vaak is er een conflict geweest tusschen den heer Laan en den Raad, bij voorbeeld in Mei 1930, toen de be grooting van f 100.000 voor de wegen en voet paden met f 145 000 overschreven was. De heer Laan heeft toen gezegd, dat hij nooit meer een crediet zou overschrijden, zonder den Raad er in te kennen. Wel nu: laat hij jiat doen en altijd credieten eerst aanvragen. Wethouder Dr. Bornwater (partijloos) merkt op dat de heer Laan heeft gedaan, alsof er geen nieuwe burgemeester was ge komen. De heer Laan oefene meer zelfcritiek en trachte in B. en W. met de andere leden goed samen te werken. Dan kan alles nog goed worden. De heer Schulz (S. D. A. P.) zou wil len dat de heer Laan zijn bedanken nog aanhield, dan kunnen de financieele com missie en de Raad dc zaak nog eens be kijken. De heer Prinsenberg (R.K.) dient een motie in, waarin de Raad den wensch uit. dat de heer Laan op zijn besluit terugkomt. Nadat de voorzitter er op gewezen heeft dat de heer Laan nog 10 of 12 dagen bedenktijd heeft omdat hij nog 14 dagen na zijn ontslagaanvrage wethouder moet blij-, ven, wordt de motie-Prinsenberg met alge meene stemmen aangenomen. (De beide wethouders blijven buiten stemming). De nieuwe steunregeling'. Aan de orde komt het in ons blad ver melde voorstel van B. en W. inzake de werk loozen zorg. De'voorzitter merkt op, dat bij een eventueele verwerping van de voorstellen van hoogerhand naar alle waarschijnlijk heid zal worden ingegrepen. B. en W. zijn dus onder een zekeren dwang. Hoogerhand is van oordeel dat Bloemendaal door zijn loonen in werkverschaffing de loonen in het parti culiere bedrijf ontwricht- De heer Kremer (V.B.) stelt voor de loonen terug te brengen op f 21 voor de ge huwden en f 13 voor de ongehuwden. De heer Casséc (V.D betreurt het dat er geen advies is van de sociale commissie. Spr. vindt wat B. en W. voorstellen buiten gewoon ingrijpend en voor het oogenblik on aanvaardbaar. De heer Schulz (S. D. A. P.) vindt het voorstel ergerlijk; ook de wijze waarop het is ingediend- Er is geen toelichting bij. Het betreft hier geen steun maar werkverrui ming. Bovendien is de financieele -toestand der gemeente goed. Er is een reserve van 512 ton. (Geroep: Die is er niet meer!) Een gezin met 4 kinderen heeft minstens f 22.35 per week noodig. alleen om in het leven te blijven. De heer Prinsen beg (R.K.) betoogt, dat er inderdaad een groot verschil bestaat tusschen de loonen te Bloemendaal in werk verruiming en in het particulier bedrijf. Maar spreker kan zich toch niet geheel met- het ontwerp besluit vereenigen en beschouwt de voorgestelde regeling als tijdelijk. Tegen den winter zullen aanvullingsbepalingen moeten gemaakt worden. De heer Noorman (S. D. A. P.) deelt mede, dat bij het Crisis Comité volgens ge ruchten bericht is ingekomen van eenige hoogstaangeslagenen, dat zij alleen steun zullen kunnen geven aan dat Comité, als de loonen verlaagd worden cn stelt voor, dat vóór verdere behandeling de commissie voor sociale belangen eerst advies uitbrengt. Wethouder Laan (lijst Laan) zegt dat hij een ander voorstel heeft ingediend, waarbij om de twee weken zou worden ge werkt welk voorstel door den voorzitter is verscheurd. De loonen moeten naar de laag te, maar dan niet van één categorie die het het slechtst kan missen. Spr. vindt het uitstekend, dat het voorstel nog eens bekeken wordt Zijn eigen voorstel zou hij dan opnieuw moeten formuleeren. De heer B olieman (R. K.) betoogt dat een loon van f 17 niet voldoende is. De heer Hogenbirk iC. H.) is van oor deel dat het loon aan werkloozen iets bene den dat in het particulier bedrijf jmoet zijn. Spr. zou zich met f 54 kunnen vereenigen, te betalen over drie weken, dus gemiddeld f 18 per week. Er zou dan 2 weken in die 3 weken worden gewerkt. De voorzitter geeft toe, dat er hiaten in de regeling zijn. Inderdaad zal ook in zake de ongehuwde kostwinners iets ge daan moeten worden. Maar B. en W. zijn van oordeel geweest dat men af moest van de idéé: te Bloemendaal wordt in werkver ruiming f 26 per week verdiend. Dit trekt- te veel werkloozen uit andere gemeenten. Brief wisseling van het Crisis-Comité met particu lieren heeft B. en W. niet bereikt. De kwes- 1 tie van de jonge werkloozen wordt door het Crisis Comité bekeken. Het voorstel van den heer Laan is beschouwd als een toelichting op het onderhavige voorstel. Daarmede is dus een misverstand geweest Wethouder Dr. Bornwater (partijloos) zegt dat het niet mogelijk was de zaak eerst in de commissie voor .sociale belangen te brengen, omdat er blijkbaar nog al haast- bij de zaak was. In de commissie heeft spr geadviseerd, het voorstel te amendeeren Toch heeft de commissie nog haar advies in gediend. hetgeen spr. betreurt. De heer Kremer (V. B.) wil het voorstel aanhouden en terugwijzen naar de commis sie voor sociale aangelegenheden. De heer Dor hout Mees (lijst Laan) vraagt of er geen aanleiding is, nu de ver laging van alle salarissen en loonen te over wegen. De voorzitter "zegt dat dit veel tijd zal kosten. Het voorstel van den heer Kremer wordt z. h. s aangenomen. Het punt zal in een volgende vergadering weer aan de orde komen, op Woensdag 8 Juni Punt 2 der agenda f vaststelling van het besluit tot voorbereiding van een uitbrei dingsplan wordt aangehouden. Hierna sluiting. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De beurs opende hedeninorgen op een slechts weinig veranderd koersniveau, doch weldra bleken de verkoopers in de meerder heid, ten gevolge waarvan de noteeringen algemeen terugliepen. De politieke inzeker- heid in Duitschland en dividendpasseering op de verschillende preferente aandeelen der City Service «waren hieraan voornamelijk de bet. De Youngleening verloor wederom ruim 1 pet., de locale fondsen waren 2 a 3 pet. lager. AMSTERDAMSCHE BEURS. MAANDAG 30 MEI 1932 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENTGING KA VOOR HAARLEM 1 30 Staatslcen. Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II.. Staatslcen. BnJtl. 6 l/2pct,Duitschl 1930 (Youngleen) 7 pet. Duitschl. 1924 (Dawesleen) Schecpv. Mijcn. Oude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Nod. Indnstrieën Binl. Accoustiek Als- K.zijde Unie A.N.I.E.M, (Nat. Bezit) v. Berkel's Patent Calvé Deltt...... Nederl. Ford.... Ned. Ind. Gaa (Nat. Bezit Gom. Boz. Philips Unilever N.V. Indnstrieën Bnltl, Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel Centr. Publ. Scrv. Cities Service General Aviation Intern. Nickel Nevada Copper.. North Amer. Cy. U. S. Steel Banken BinncnL Koloniale Bank Cert. Handel MiJ, Indische Bank Banken Buitenl. DeutscheRelchsb. 3 Fransche Ban- ken PetroL MiJ. Binl Kon. Petroleum Perlak Petroleum BuitL Continental Oil. Shell Union Cultunr Maatsch. H. V. A. Java Cultuur N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Alg.Exploratle Billiton II Boeton Tabak Maatsch. Dell Batavia Ta bak Dell Maatsch. Besoekl Senembah Rubber Maatsch. A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Ned.Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cultuur Ondern. Spoorw. Buitenl. Comm.Mllwaukee Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacific Prolongs tlekoers 101* 78 27* - 28 38* 2* 8 41 40 2 21* 153 16 42 84 160 60 88* ih 11* l 3Vs l H 4* 2Vs 15 38* 37 53* 47 76 273 113* 64 4* 3Vg 131* 85* 55 29 93 123 9 77 100 28* 8 23 16 3 'Si. 38 1.4a 128 80 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE EERSTE INDRUK IS DE BESTE. Mooie, witte tanden, die met de heerlijk verfrisschegH Cf ïlorodont-tandpasta onderhouden zijn, geven aan ieder uiterlijk ecu eigen bekoring. Een proci overtuigt U- Per tube 35 cent. COöP. HAARLEMSCHE GROENTEN. EN BLOEMBOLLENVEILING. OVER DE LIQUIDATIE. De vorige week namen wij uit het Week blad voor Bloembollencultuur een stukje over betreffende de Coöperatieve Haarlem- sche groenten- en bloembollenvciling, waar in gewezen werd op het feit dat door ge noemde veiling in liquidatie 60 pCt. is uitbe taald, dat deze uitkeerlng velen heeft ver wonderd. omdat insiders begin Mei zouden verzekerd hebben, dat 80 pet., zoo niet meer, beschikbaar zou zijn. De redactie vroeg hoe dit mogelijk is en be sluit: „Wij gelooven niet alleen te staan, wanneer wij aandringen op bekendmaking van de juiste toedracht van zaken, opdat een einde kome aan de veronderstellingen, die bedektelijk worden geuit on die niet bevor derlijk zijn voor het vestigen van het zoo noodzakelijke vertrouwen in de nieuwe on derneming, die straks haar werkzaamheden gaat beginnen". Wij plaatsten reeds o»n communiqué van het nieuwe bestuur dezer veiling, waarin bovenstaand bericht tegengesproken werd Het bestuur verzoekt ons nog het volgende stukje uit het Kweekersblad over te nemen: Van zeer bevoegde zijde wijst men op de groote onjuistheid van het bericht, door de nieuwe veiling te vereenzelvigen met de in liquidatie verkeerende zaak cn op bedekte- lijke wijze wantrouwen in de nieuwe onder neming te wekken. Dc N.V. Haarlemsche Vel ling staat immers geheel los van de oude vei ling en heeft er alleen het gebouw, de inven taris en de emballage van overgenomen. Natuurlijk betreurt de liquidatie-commis sie, dat in eerste instantie niet meer dan 60 pCt. uitgekeerd kon worden, maar ieder, die verstandig denkt, zal beseffen, dat door een in liquidatie verkeerend bedrijf niet meer uitgekeerd mag en kan worden dan werkelijk aanwezig is. En toen het bedrag van 60 pCt. werd vastgesteld, was er niet meer aanwezig. Dat heeft niets met de be weringen van insiders te maken, doch is alleen een gevolg van de trage betalingen. Gelukkig zijn er na de uitkeering van 60 pCt weer gelden binnengekomen, zoodat binnen kort een nieuwe uitkeering te wachten is. Er is geen enkele reden tot een ter verant woording roepen van een commissie, die alles doet wat in haar vermogen is om een moei lijke zaak op de meest voordeelige wijze voor de betrokkenen op te lossen. DE H.O.V. Het eerstvolgende concert der H. O. V., waarbij Dick Weiman, (bariton) Amsterdam zijn medewerking zal verleenen, vindt plaats op morgen, Dinsdag, in de Gemeentelijke Concertzaal. COÖPERATIEVE VERBRUIKERSVEREENI- GING „DE EENDRACHT». De leden van bovengenoemde coöperatie, zijn tegen Dinsdagavond. 31 Mei in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertge bouw opgeroepen tot verkiezing van een be stuurslid in de vacatu re -Hooman s en even tueel tot verkiezing van een commissaris of een lid in de commissie van advies. Verder stelt het bestuur een paar regle mentswijzigingen voor en wordt de vertoo ning van de Coöperatieve film „Twee We gen" aangeboden. HET N. O. G. Het hoofdbestuur van het N.O.G. benoemde tot leden der propagandaeommissie voor Noord-Holland o.a. de heeren F. K. Witmer en E. Geerts Mzn. van Haarlemè UITZETTINGEN. De twee huisuitzettingen waarvan wij Za terdag melding maakten hebben niet plaats gehad in de Lekstraat (Haarlem-Noord), maar in de Leliestraat. DE MARECHAUSSEE, DIE ONMIDDELLIJK SCHOOT. WAT DOET DE MINISTER? Over het doodschieten door de mare chaussee in Limburg van iemand, die op eerste bevel niet onmiddellijk van zijn fiets staptp, heeft het lid der Tweede Kamer L. de Visser den minister van justitie gevraagd of de regeering zulks toelaatbaar acht en of zij onmiddellijk maatregelen tegen herhaling wil treffen. De heer De Visser vraagt verder: Is het juist dat het slachtoffer een weduwe met tien kinderen onverzorgd achterlaat? Zoo ja, is de regeerin'g dan bereid de nage laten betrekkingen voor het verlies schade loos te stellen, en waarin zal die schadeloos stelling bestaan? BOMAANSLAG IN EEN HOLLANSCHE STAD. ..HELSCHE MACHINE GEVONDEN TE ZAANDAM. Te Zaandam is naar aan de N.R.C. gemeld wordt, in de serre van het feestgebouw Thalia een bom gevonden, die voorzien was van een tijdmeter en ontplofbare en brand bare stoffen bevatte. Het voorwerp is door de politie in beslag genomen. Aangezien het gebouw Thalia het eigen dom is van de gebroeders IJdcnberg, aan wie ook de huizen behooren, waarover een huur- staking gaande is, wordt het vinden van de bom daarmede in verband gebracht. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 31 Mei 1932 's avonds van 8 1.4 9 1/4 uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Suite gothique Introduction-Choral. Menuet gothique. Prière. Toccata. 2. Rapsodie pastorale 3. a. Scherzando b. Cantilène 4. Messe de Mariage a. Entrée du Cortege b. Bénédiction nuptiale. c. Offertoire. d. Invocation. e. Laus Deo (Sortie). L Boëllmann. Th. Salomé. G. Pierné. Th. Dubois.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6