De Krach van het Kreuger-concern. OP SLOTENBURC HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 MEI 1932 In het Luciferspaleis. Twee directeuren van het Kreuger-concern aangehouden. Moeilijk heden bij het onderzoek der politie. Acht millioen telegrammen moeten stuk voor stuk doorgelezen worden (Van onzen Sbockhoïmschen correspondent.) Tündstickspalastethet hoofdkwartier van hel Kreuger-concern. Stockholm, 26 Mei. Vastra Tradigardsgatan is een stillestraat in het centrum der stad. Vroeger hadden de rijkste adellijke geslachten van Zweden er hun hulzen, dicht bij Jacobskyrkan, die nog dé kerk is van de Stockholmsche aristocra tie. dicht bij de Opera en bij Kungstradgar- den. het groote park met het prachtige uit zicht over den Stroom op het Koninklijk Slot. Tegenwoordig parkeeren de winkelende da mes 's middags in Vastra Tradgardgatan- haar auto's en leest men er op de naambord jes. dat de Kamer van Koophandel, de Odd Fellows, A. B. Kreuger Toll. A. B. Huvud- staden, Bolidens Gruvaktiebolag en enkele andere bekende instellingen' en ondernemin gen er zetelen. Maar het meest imposante gebouw van deze straat draagt geen op schrift. geen naambordje, 'n Zware' grijze gevel met vele raaien, een groote poort, die afgesloten wordt door een hanügesmeed De binnenplaats van het Luciferspaleis met de fontein van Care Milles. ijzeren hek, een prachtig specimen van Varmlandschehemslöjd, dat als een enorme zwart-kan'ten sluier hangt voer het door zicht op de zonnige binnenplaats, waar kost baar groen marmer ramen en deuren omlijst en de beroemde Diana-fontein van Carl Mil les het middelpunt, vormt. Velen loopen er lar.gs zonder te weten, dat hier het hoofd kwartier is gevestigd van de Zweedsche Lu cifersmaatschappij. var het tot voor kort nog zoo belangrijk geachte Kreuger-concern, zon der te weten dat achter deze muren de al gemeen bewonderde en door velen veraf goodde Ivar Kreuger zijn plannen die na wel van ganseh anderen aard blijken te zijn, dan men steeds dacht uitwerkte. De dolfijnen in den bak van de fontein spuiten niet meer. al neemt het Noordsche voerjaar ook nog zulke zomersche allures aan. In de verlaten kantoorlokalen staan de schrijf- en rekenmachines onder hun zwarte kappen, er ligt niets op de vele schrijfta fels en de loketten zijn gesloten. In een hoek heeft een schoonmaakster een emmer laten staan. Ben van de twee blankmetalen liften is buiten dienst gesteld, op de deur van de andere vertelt een papiertje met Engelsche tekst, hoe je manoeuvreeren moet om naar boven te komen'. In lange, lichte gangen han gen kostbare schilderijen en de stoelen zijm-er bekleed met zware, handgewezen stof, t-er- wijl de tafeltjes gesierd zijn met fijn inleg werk. Er heerscht een overdadige luxe in dit stille kantoorgebouw, dat veel van een. paleis heeft. En hier, waar een maand of wat geleden nog te dag en te nacht gewerkt werd waar voortdurend geratel van schrijfmachi nes klonk, waar jochies gingen en kwamen met telegrammen en brieven en. een inge wikkeld systeem van lichtsignalen diende om te veel geloop te voorkomen. hier realiseer je feitelijk pas goed, dat het Kreuger-con cern over den kop is. Kreuger Toll is failliet verklaard op eigen verzoek; teneinde pogingen tot recon structie van de Lucifersmaatschappij moge lijk te maken wordt er in den Rijksdag onder hoogspanning gewerkt aan een nieuwe mora- toriumwet: Telefonaktiebolaget L. M. Erics son is misschien nog te redden als Morgan wat toeschietelijk is en men hier in Zweden filnk meehelpt; Cellulosa-Aktiebolaget komt waarschijnlijk weer terug aan de bank, die haar enkele jaren geleden aan Kreuger ver kocht. maar er, behalve negen millioen rente nimmer iets voor kreeg; verschillende doch termaatschappijen zullen, los van het con cern, misschien voort kunnen bestaan, an dere zullen liquideeren en een groot aantal verdwijnt waarschijnlijk op even geheimzin nige wijze als ze zijn ontstaan. Zooals wij in onzen vorigen brief al voor spelden, heeft de politie, direct nadat het faillissement was uitgesproken, haar onder- INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN. a 60 Cts. per regel. VERVERIJ EN CHEM. CR. HODTSTR. 5a WASSCHERIJ TEL. 10771 STOOMEN VAN PERZISCHE KLEEDJES EN TAPIJTEN Stoppen van alle mogelijke artikelen. zoek in de affaire-Kreuger aanmerkelijk uit gebreid. Zij heeft besloten een der directeuren van Kreuger Toll, Erik Sjöström, te ar resteeren cmdat hij zich schuldig ge maakt zou hebben aan bedri&gelijke hande lingen tegenover de credieteuren. Al drie weken geleden had de politie voldoende be wijzen in handen om tot aanhouding van Sjöström over te gaan. maar m?n zag hier toen van af, om dat Sjöström ziek was. In- tusschen is de patiënt nog niet beter gewor den. hoewel zijn toestand toch n;et zoo ern stig schijnt te zijn, dat hij geen kerais kan nemen van wat er in de kranten- staat over de verklaringen, die de drie reeds eerder ge arresteerden directeuren var. dochterender- nemingen en de twee accounta r.-ts van Kreu ger Toll voor de rechtbank en bij de ver- hooren op het hoofdbureau van politie heb ben afgelegd. Daarom besloot men Sjöström naar de ziekenzaal van 't huis van bewaring over te brengen, maar zijn huisarts ver zette zich hiertegen, hoewel de politicdokter die den patiënt enkele malen onderzocht, van meening was, dat het transport geen r adeeligen invloed op den toestand van Sjöström zou hebben, Daarop is de genees kundige raad bijeengeroepen om zijn oordeel over dit geval uit te spreken, maar hij wist niet beter te dicen, dan het advies van een specialist te vragen en- hiervan zal het dus afhangen of Sjöström n-u gearresteerd wordt of dat hij voorloopig in zijn woning onder bewaking komt te staan. Woensdag is een andere directeur va.n het Kreuger-concern- aangehouden, majcor Ahlströ-m, die al een paar dagen in geregeld verhoor was geweest. "Vermoedelijk wordt hij vandaag of morgen gearresteerd en dan kan de politie gaan on derzoeken. wie n-u in aanmerking komt voor een korter of langer verblijf in het hoofd bureau. Want het wordt vrij zeker geacht, dat ook enkele andere vooraanstaande per sonen uit de leiding van het Kreuger-con cern zich schuldig gemaakt hebben aan straf bare feiten. Zoo is het geenszins ondenk baar, dat enkele commissarissen, die in goed vertrouwen cp Kreuger en op de accountants belangrijke publicaties onderteekend hebben tegen de lamp zullen loopen, terwijl volgens geruchten, die zeer wel waarhedd kunnen bevatten, op groote schaal goederen aan het faillissement onttrokken zouden zijn.Hetzal vermoedelijk echter nog wel een-igen tijd du ren. voor de politie over kan gaan tot de aanhouding van de personen die zich hier aan' schuldig gemaakt zouden hebben. Want inspecteur Sandström en zijn detectives kun nen niet heksen en het materiaal, dat onder zocht moet worden, wordt eiken dag grooter, terwijl toch In de eerste plaats alles uitgeplo zen- moet worden, wat verband houdt met de tot nu toe gearresteerde personen. Een dezer heeren, Brediberg, directeur van vijf dochterondernemingen in Zwitserland en Liechtenstein heeft, zoo?ils wij den' vorigen keer al mededeelde-w, verklaard, dat hij in- opdracht v-an Kreuger gespeculeerd heeft. Brediberg zou d<us een van de persoonlijke agenten van Kreuger geweest zijn en om nu na te kunnen gaan, in hoeverre hij in dit opzicht misschien strafbaar is, moeten de relaties busschen Kreuger en zijn staf van agenten onderzocht werden', hetgeen in hoofdzaak a-lleen kan geschieden door alle telegrammen, die Kreuger hun in den loop van de laatste drie, vier jaren zond, zorg vuldig na te lezen. Nu bewaart de directie van de Telegrafie van elk telegram gedurende een jaar een afschrift, dat echter alleen door den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. of er komen nieuwe verbruikers van (RFTEIWtyÊR's ettpeéauéde Weet U hoe dat komt 1 Koopt dan zelf maar eens 'n pakje van 13 ct. per 1/zons afzender opgevraagd kan worden Namens een executeur-tesiementair van Ivar Kreu ger en namens A. B. Kreuger Toil zijn in derdaad de afschiften van de telegrammen die door Kreuger Tc-ll werden verzon den opgevraagd. Reeds drie weken lang zijn nu twaalf tele grafisten bezig met het uitzoeken van de te legrammen die sedert April van het. vorige jaar werden verzonden. Zij hebben er reeds anderhalf millioen doorgewerkt en bijna twee duizend daarvan zijn naar de politie ge stuurd. In totaal moeben acht millioen af schriften waan'an er vele in code zijn stuk voor stuk doorgelezen worden om de telegrammen, die door Kreuger verzonden zijn, er uit te kunnen, schiften. Maar nu wil het toeval, dat de afschriften van de tele grammen van 1928. 1929 en 1930 nog niet door de papierfabriek, die ze als oud papier had opgekocht, verwerkt zijn. en dat de po litie ook gaarne kennis zal willen nemen- van de telegrammen, die Kreuger toen aan zijn geheime agenten zond. Zoodat het bij het doorlezen van die acht millioen afschriften wel niet zal blijven. De lezer kan, als hij er lust in heeft, nu zelf uitrekenen, hoeveel tijd alleen dit onderdeel van het politioneele on derzoek in beslag neemt, wanneer de directie der Telegrafie niet rog een paar dozijn tele grafisten voor dit karwijtje ter beschikking stelt.- C. G. B. (Nadruk verboden.) VEENARBEIDERSSTAKING OPGEHEVEN. EMMEN, 28 Mei -V.D.i De stakende arbeiders in het veendistrict Barger-Ooster- veen hebben gisterenavond besloten de sta king op te heffen en Maandag het werk te hervatten. De loonsverlaging wordt door de werkgevers teruggebracht van 10 tot. 9 pro cent. en is thans door dc arbeiders op advies der hoofdbesturen der arbeidersorganisaties aanvaard. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN Breedijk 27 v. Philadelphia te Rotterdam Dinteldijk Vancr. n. R'dam via Liverpool 25 (4.37 n.m.) 500 mijl Z.W. v. Valentia. HALCYON LIJN Rozenburg 26 van Newport naar Lissabon HOLLAND—AFRIKA LIJN Amstelkerk i.thuisreis) 26 te La Pallice Springfontein (uitreis) 25 «4 21 n.m.) 35 mijl Z.O. van Niton. Nijkerk (thuisreis) 23 van Port Amelia HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Streefkerk (thuisreis; 27 te Duinkerken ROTTERDAMSC HE LLOYD Indrapoera (uitreis) 27 (2 v.m.) Colombo Bondowoso (thuisreis )p. 27 (4 v.m.) Sagres Bal oer an 'thuisreis) 27 van Singapore Tapanoeli 27 van Batavia naar Rotterdam Palembang thuisreis) 27 (9 vjn.) van Pt. Said ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alphacca (thuisreis) 26 van Rio Janeiro STOOMVAART MIJ. OCEAAN Phrontis Batavia n. Amsterdam 27 v. Pt. Said Alcinous 26 v. Batavia en A'dam te Londen KON. HOLL. LLOYD. Montferland uitreis 26 Mei 19 uur te Mon tevideo. K. N. S. M. Almelo, 28 Mei tusschen 2022 uur te Rot terdam verwacht. Amazone, 26 van Vigo naar Lissabon. Atlas 24 te Curacao. Baarn. 26 van Rotterdam naar Antwerpen 26 Mei 24 uur Vlissingen gepasseerd. 27 Mei te Antwerpen. Bacchus, 26 van Valencia naar Cullera. Ceres, 26 van Bourgas naar Varna. Colombia, 26 22 uur van Plymouth naar Havre. Euterpe. 27 te Amsterdam. Fauna, 26 te en van Santander naar Oporto Hebe, 26 15 uur 30 Lydd gep. 27 te Rotter dam. Hermes, 27 te Amsterdam. Merope. 26 van Amsterdam naar Rotter dam. 27 te Rotterdam. Midas. 25 te Curacao. Nereus, 25 te Stettin. Orestes. 26 van Amsterdam naar Rotter dam. 27 Mei te Rotterdam. Orion, 26 van Amsterdam naar West-Indië. Perseus. 27 Holtenau ge'p. Simon Bolivar 26 9 uur Azoren gepasseerd (uitg.) Theseus. 26 van Kopenhagen naar Aalborg. Venezuela 26 van Curasao naar Po. Ca- bello. KON HOLL. LLOYD. Waterland 27 Mei te Amsterdam aangeko men. RADIO-PROCRAAMAA DINSDAG 31 MEI. HILVERSUM 296 M. 8.00 AVRO. Tijdsein. 8.01 Gramofoonmuziek 9.00 Het AVRO-kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt; 10.01 Morgenwijding; 10.15 Gra mofoonmuziek: 10.30 Voordracht door Jac queline Rooyaards-Landberg; 11.00 Orgelcon cert door Willem Dortmond. m.m.v, Rie Dijs- Oghel, zang; 12.00 Tijdsein; 12.01 Het om roeporkest o.i v. Gerard Hemmes; 2.15 B. L. M. Sekreve; „Parfumerieën; 2.45 Verzorging zender; 3.00 Knipcursus voor beginners door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 28 e les; 4.00 Piano-recital door Egbert Veen; 4.30 Kinder uur door Antoinette van Dijk; 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest (refreinzang Bob Schol- te). 6.00 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.30 Kovacs Lajos; 7.30 Cyclus „Moderne Fransche Kamermuziek" o. 1. v. Casper Höweler, solist Georges Enderlée, piano; 7.30 Groningsch programma door Mr. J de Vrieze en Geert Teis Pzn., 3.15 Aanslui ting met het. Concertgebouw. Leiding Nico Treep, solist Edith Lorand. viool. Tijdens de pauze causerie door W. Vogt; „Met den hoed rond": 1030 Vaz Dias; 10.45 Gramofoonmu ziek: 11.00 Aansluiting met het Carltonhotel te Amsterdam. Dansmuziek door John van Brück and his Boys; 12.00 Tijdsein en slui ting. HUIZEN. 1875 M 3.00 KRO. Morgenconcert. 10.00 Gramofoon muziek; 11.30 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin O.P.: 12.00 Tijdsein; 12.01 Politieberichten; 12.15 Het KRO.-trio o.l.v. Piet Lustenhomver; 145 Verzorging van den zender; 2.00 Vrouwenuurtje; 3.00 Mode cursus door mevr. C. Cippens-Beurs; 4.00 Het KRO-orkest o.l.c. Johan Gerritsen; 7.00 Gramofoonmuziek; 7.10 Dr.. F de Boer; „Een stierengevecht in Barcelona"; 7.30 Politiebe richten; 7.45 Verbondskwartiertje; 8.00 Gra mofoonmuziek; 8.30 „Een lieveling van het publiek". Blijspel in drie bedrijven van Bruno Frank vertaald door Fred. Sterneberg; op te voeren door het Ver. Rott. Hofstadtooneel, regie Jan van Ees; 9,45 Vaz Dias; 10.00 ,De opening van den vischtijd" bezongen door G. H. Goossens; 10.00 Het KRO-kunstensem- ble ol.v. Piet Lustenhouwer. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Het Radio-orkest ol.v. Franz André; 6.50 Gramofoonplaten8.20 Het Symphonie- orkest o.l.v. Arthur Meulemans; 9.20 Concert en Gramofoonmuziek. KALUNDBORG 115 M. 12 20 Strijkorkest o.l.v. Max Skalska: 3.20 Concert door het. omroeporkest ol. van Emil Reesen; 9.55 Piano-recital door Egon Petri; 10.35 Gellin en Borgström, harmonicavir- tuoozen. BERLIJN 419 M. 7.30 Populair concert; 8.20 „Cantate op den' dood van Haydn" door Cherubini: 9.30 Pro gramma van Breslau; 10.50 Berichten. HAMBURG 372 M. 11.50 Populair concert! 6.15 Concert; 8.50 „Norddeutsche Theatercultuur", m.m.v. Het operapersoneel van het Landestheater; 10.30' Populair concert door het Noragorkest o.l.v. Seeker. KóNIGSWüSTERHAUSEN 1635 M. 2.20 Gramofoonmuziek; 4.50 Concert uit Berlijn; 8.50 Programma van Mühlacker;? 10.10 Programma van Londen Regional. LANGENBERG 472 M. 11.40 Gramofoonmuziek; 1.25 Middagcon cert o.l.v. Wolf; 5.20 Uit Frankofort, Vesper concert door het omroeporkest van Frank fort; 8.50 Het kamerkoor van de West. oirw roep zindt o.lv. Zimmermann Duitsche volks-J liederen. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Orgelconcert door Reginald Foort: 1.20 Populair concert, door Leonardo Kemp en zijn' orkest; 9.40 concert door het B.B.C.-orkest;-' 10.55 Ambrose's Blue Lyres in het Dorches ter Hotel. PARIJS (EIFFEL) 1446 M. 8.50 Solstenconcert. PARIJS (RADIO) 1725 M. 8.05 Gramofoonmuziek; 12 50 Gramofoon muziek; 8.20 Cabaret-programma. MILAAN 331 M. 7.50 Gramofoonmuziek; 8.35 Populair mu ziek; 9.05 Operette-uitzending. ROME 441 M. 8.20 Gramofoonmuziek; 9.05 Concert; 10.35 Concert. WEENEN. 517 M. 9.20 Militair concert: 10.55 Populairconcerfc door de Robert Hügell-kapel. WARSCHAU, 1412 M. 4.55 Concert door het omroeporkest ol.v. Br. Wolfstal; 8.35 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. J. Ozimniski; 10.25 Piano recital door Eustache Horodyski; 11,10 Dans muziek. BFROMTTNSTER. 459 M. 10.05 Concert o.l.v. Dr. Nef (Ravl, Honeg- ger, S-travinski) FEUILLETON door THéRèSE VAN ARENDSBERG. 13) Ellen was diep aangedaan, en het trof allen. Iedereen wist toch. dat zij als een arme weeze hier in betrekking was gekomen, en verheugde er zich over. dat hare trouwe toe wijding aan de familie Van Sloten zoo tref fend werd beloond. Toen de kerk uitging was hunne korte wandeling tot het huis van den burgemees ter een ware zegetocht; iedereen vloog naar hen toe om hen geluk te wenschen, en allen kon men het aanzien, dat dit engagement de goedkeuring van het publiek wegdroeg. Toon Meta hen zag aankomen, liep zij hen tege moet. terwijl zij hardop riep: „Dag pa, dag lief. best moedertje!" en vleiend vroeg ze Ellen of zij, nu iedereen het toch wist, haar maar voortaan altijd zoo noemen mocht, waarop Van Raven haar ten antwoord gaf, dat zij dit maar aan Groqtmama moest vra gen Dien middag was het feest op Slotenburg! Iedereen beijverde zich om het jonge paar te komen gelukwenschen, en de baronesse htm- ne belangstelling te doen blijken in hare herkregen gezondheid, 't Was een prachtige zomerdag, alles stemde tot lof en dank. en terwijl Ellen naar bulten zag. en al die pracht van groen en bloemen zich voor haar oogrn ontvouwde, kon ze zich onmogelijk voorstellen, dat dit dezelfde omgeving was, die ze 't eerst in sneeuw en ijs had aan schouwd. De baron had blijkbaar een .geheimpje met zijn trouwe echtgenoote, telkens zag hij haar zoo veelbeteekenend aan, en eens hoor de Ellen mevrouw fluisteren; „Nu nog niet, straks aan het dessert". Zij vroeg aan Van Raven, wat of dit wezen kon, doch geloofde het alleen maar een van zijn gewone grap pen zou wezen, zoodat ook Ellen, zoodra zij eenmaal aan tafel waren gezeten nauwelijks .meer aan die woorden dacht Doch toen Hen drik het dessert had binnengebracht, be stelde de baron hem twee flesschen cham pagne uit den kelder te halen om het drie dubbele feest te vieren, en zag toen zijn vrouw zoo echt guitachtig aan. dat allen nu wel begrepen, dat er meer achter zat. Toen aller glazen gevuld waren, stond de grijze zeventigjarige landheer van zijn zetel op. en vroeg alle aanwezigen om met hem hun glas te ledigen: ten eerste op de thans voor 't eerst weder in hun midden vertoe vende, herstelde zieke; ten tweede op de beide gelukkige verloofden, en ten derde op de gezondheid en het welvaren van den aan staanden Dr Howard! En toen allen daarop met. verbazing elkander aanstaarden, voegde de baron er aan toe: „Ja Edmond, zie me niet zoo verbaasd aan, ik heb immers als uw voogd een afdoende stem in uwe toekomstplannen Wij weten, dat het uwe illusie steeds was dokter te worden, en daar Ellen nu voor hare toewijding aan ons het hoogst mogelijke geluk ontving, zoo hebben mijne goede Mathilda en ik ons voor genomen. dat' uwe belooning voor al uwe ge hechtheid aan ons zal wezen, dat wij een som van drie duizend gulden jaarlijks op u vastzetten, ton einde uwe studiekosten te dekken; doet ge uw best, dan kunt ge in acht jaar tijds uwen dokterstitel verwerven, en dan zullen we weer verder zien". Edmond liet den ouden heer nauwelijks uitspreken om uit te roepen: „Dat is te veel geluk op eens. o. mijnheer, dat kan ik niet m één oogenblik omvatten. Zal ik dan éénmaal mijn hoogsten wensch en die van mijn onvergetelijken vader ver vuld te zien? O, Ellen, help mij onze dier bare weldoeners te danken: ik kan het niet". „Edmond", zegt nu de barones, „Ellen wordt ons kind door den band des huwelijks, gij zijt het ons geworden door al de liefde, die gij ons in deze moeilijke dagen hebt be toond, beschouw óns dus als uwe ouders, en als zoodanig, wilt ge dit toch wel van ons aannemen". Meta, die niets van dit alles begreep, vroeg nu in eens met haar liefste stemmetje: „Oom Edmond. blijf jij nu bij Opa en Oma. zoodra papa moedertje hier weghaalt?" waar op Edmond, het kleine ding een kus gevend, antwoordde: „Neen Meta, maar je grootouders willen van mij een knap en kundig dokter maken, en wie weet of ik nog niet eenmaal een van u allen tot hulp kan wezen. En dan zich tot den heer en mevrouw Van Sloten wendend, zegt hij: „Dierbare pleegouders, ik neem uw edel moedig voorstel dankbaar aan, en geef u de plechtige verzekeimg, dat ik u toonen zal. hoe ik uwe weldaden weet te waardeeren". Lang, zeer lang nog. zaten ze allen bijeen op dien prachtigen zomeravond; de zon was langzamerhand ondergegaan, de sterren verschenen aan her, uitspansel, en nog altijd vertoefden zc in het ouderwetsch vertrek, schaars verlicht door het wegstervend dag licht Er werd weinig gesproken, maar des te meer gedacht en gevoeld, in dien kleinen kring onderling zoo nauw verbonden. De drie ouderen, schoon zij de zaligheid van deze oogenblikken ten hoogste waardeerden, sloe gen toc'p hunne blikken nog even achter waarts, en toefden bij 't herwonnen geluk, bij zoovee! liefs toch eene wijle bij 't leed. fat dit alles was voorafgegaan De drie jong ster. daarentegen, dachten alleen aan de schoone toekomst die voor hen lag. en die zij alle drie zich zoo verschillend droomden. Beproefd en gelouterd in de school van het leven, beschouwen zij die ouder zijn hef ge luk op geheel andere wijze dan de jeugd; zij nemen het aan als een heerlijk geschenk, dat zij dankbaar aanvaarden, terwijl de jongeren van jaren het willen overweldigen, verove ren met forsche kracht, tot eiken prijs. HOOFDSTUK IV. De zomer liep ten einde; de rozen waren bijna uitgebloeid, de perziken en de abriko zen begonnen te rijpen, en de wilde wingerd tooide zich met zijne mooiste kleuren, van rose tot bruin-rood. Was het voorjaar bij zonder koud en guur geweest, de nazomer scheen dit te willen vergoeden, door weken achtereen eiken dag even zonnig en vroolijk te doen zijn. De familie op Slotenburg leefde bijna geheel buiten; gezeten in haar luier stoel genoot mevroxiw dagelijks van haar meer en meer terugkeerende krachten, en de baron scheen nu wel tien jaar jonger, dan twee maanden te voren toen hij zoo in angst en zorg verkeerde. Van Raven en Ellen gevoel den zich hoe langer hoe gelukkiger in eikan ders beZit; het zachte karakter van het jonge meisje, scheen opwekkend en verheffend op den strengen, stijven burgemeester te wer ken, terwijl Ellen zich door hare nieuwe waardigheid ouder en ernstiger betoonde, dan voorheen Eén slechts werd met den dag stil ler en meer in zichzelven gekeerd, en dat- was Edmond, die zijn vacantie zag opkorten en wist, dat slechts enkele dagen hem nog van Beverloo scheidden. Wel vond hij het heerlijk om daar het groote nieuws te kun nen verbreiden, dat hij voor dokter zou gaan studeeren, maar hij gevoelde tevens, dat de drie en een halve maand van nu tot Kerst mis. hem zeer zwaar zouden vallen. Daarbij kwamen juist in dit tijdsbestek zooveel her- inneringsriagen voor: zijn eigen verjaardag die van hunnen vader en diens sterfdag, en dat alles moest hij alleen verwerken. Ellen 'had nu Van Raven om haar te troosten, maar hij had geen enkele afleiding dan zijne boe ken en hij voelde, dat Beverloo hem dubbel zou afvallen, nu hij op Slotenburg zoo'n Keerlijken zomer had gehad. 't Was de laatste avond van zijn verblijf aldaar, dat Meta hem vroeg of zij samen eens zouden gaan naar de brug achter in het bosch, waar zij allen hun naam in een boom stam hadden gesneden. Ten einde het kleine meisje niet teleur te stellen voldeed hij aan haar verzoek, en toen ze samen door het bosch dwaalden, en zij met haar zacht stemmetje hem vroeg om toch heusch niet al te bedroefd te zijn. want dat zij iederen dag aan hem wilde denken, en de dagen zou tellen tot hij terugkwam, toen werd het hem te machtig en niettegen staande zijn voornemen om zich flink te hou den, voelde hij, dat er tranen opwelden in zijn oogen. ..Meta", zeide hij. „gij weet niet hoe goed mij uwe woorden doen. Uw grootvader heeft zijn vrouw om hem te helpen, bij de zorgen des levens. Ellen zal nu weldra in uw vader al haar geluk vinden: ik sta alleen voor al les. Meta wilt gij mijn troosteresje worden? mag ik u schrijven, als mijn last mij te zwaar wordt, als ik me eenzaam en verlaten gevoel, en wilt ge me dan antwoorden? En het kleine meisje, dat voor 't eerst van haar leven gevoelde, dat zij onmisbaar was voor 't geluk van een ander, antwoordde met ernst, ver boven hare jaren: „Oom Edmond, zoolang ik leef, zal ik u helpen en troosten waar ik kan. ik zal u nooit vergeten, en u dikwijls, heel dikwijls schrijven". (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 8