BUITENLAND. VON PAPEN's KABINET. STA TEN- GENERAAL'. Treffen van eenzijdige deviezen-regelingen HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 2 JUNI 1932 TWEEDE BLAD Voor het grootste deel samengesteld. Von Neurath minister van buitenlandsche zaken! Dr. Schaetzel niet tot het kabinet toege treden. De S.D.P. keert zich in een manifest tegen de „reactionnaire concentratie". - Fran- sche aanvallen op Von Papen. ;aen Socialis tische deelneming aan de regeering Herriot. TWEEDE KAMER. Het wapen tegen Duitschland. Wij laten ons zóó maar niet wegdringen! Groote eenstemmigheid in de Kamer. Een gevaarlijk wapen? De heer v. d. Waerder. wil een adviescom missie voor crisisaangelegenheden. Heden spreekt de minis ter, die zeer dankbaar is. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De Rijkspresident heeft Woensdagavond te ongeveer half negen den heer Von Papen ontvangen die hem verslag uitbracht aan gaande de door hem gevoerde besprekingen bij de kabinetsvorming. De volgende ministerslijst werd bekend ge maakt: Rijkskanselier: Von Papen. Binnenlandsche Zakën: Freiherr von Gayl. Economische Zaken: Dr. Warmboldt. RijksweerbaaTheid: Generaal von Schlei cher. Voedselvoorziening en Commissaris voor de Oostelijke gebieden: Freiherr von Braun. Posterijen en Verkeerswezen: Eltz von Ruebenach. Bovendien werd Oberregierungsrat Planck benoemd tot staatssecretaris voor de Rijks kanselarij. Heden is de benoeming te verwachten van Dr Goerdeler tot Rijksminister van Arbeid van Dr. Guertner tot minister van Justitie en van Freiherr von Neurath tot Minister van Buitenlandsche Zaken. Slechts de bezetting van de portefeuille van Financiën is nog dubieus. De nieuwe rijksminister van justitie, Franz Guertner. die 51 jaar oud is, is na zijn juri dische studiën beëindigd te hebben, in Beier- schen justitieelen dienst getreden. Tot het uitbreken van den oorlog was hij ..Personal- referent. in het Beierschc ministerie van justitie. Den oorlog heeft hij meegemaakt ais kapitein der reserve aan het front. Na zijn terugkeer in Maart 1919 was hij eerst officier van justitie bij het gerechtshof te München, waarna hij in 1920 weer in het ministerie van justitie trad. In Augustus 1922 werd hij als vertegenwoordiger van de Beiersche midden partij Beiersch minister van justitie, welke functie hij in alle volgende kabinetten tot heden toe bekleed heeft. Freiherr Eltz von Ruebenach staat sinds 1924 aan het hoofd der spoorwegen voor het district Karlsruhe. In het jaar 1375 werd hij te Wahn in Rijn land geboren. Van 1911 tot 1914 was hij technisch expert bij het consulaat generaal te New-York. Freiherr von Braun, de minister voor voed selvoorziening werd in 1878 als zoon van een riddergoed-bezitter in Oost-Pruisen geboren. Tijdens de oorlogsjaren werd hij benoemd bij het ministerie van Binnenlandsche Za ken. Later was hij regeeringspresident te Gumbinnen. Door de Pruisische regeering werd hij ter beschikking gesteld aangezien hij het decreet van den toenmaligen Ober president August Winnig waarin deze zich achter de regeering Kapp stelde in zijn dis trict publiceerde Sinds 1927 is hij directeur- generaal van der Raffaisengesellschaft en als zoodanig lid van den Rijksraad voor Eco nomische Zaken. De Rijksdagfractie der Beiersche Volks partij heeft Woensdagavond een fractiezit- ting gehouden waarin allereerst den alge- meene politieke toestand werd besqroken. Hierbij bleken de aanwezigen het algemeen er over eens te zijn dht de actieve deelne ming der Beiersche Volkspartij aan een over gangskabinet Von Papen niet mogelijk kan zijn. Tegen zeven uur hedenavond heeft den voormalige Rijksminister van Posterijen. Dr. Schaetzel, een bezoek gebracht aan den heer Von Papen dien hij op de hoogte stelde van het genomen besluit. Dr. Schaetzel heeft het aanzoek tot het kabinet toe te treden van de hand gewezen. Met betrekking tot verschillende berichten in de bladen heeft Dr. Goerdeler medege deeld, dat het gerucht als zou hij het aanbod, tot dc nieuwe regeering toe te treden hebben aangenomen, niet in overeenstemming is met de feiten. Juist is dat onderhandelingen wor den gevoerd. Het partijbestuur van het Centrum deelt volgens het W. B. mede: Zonder op de per soonlijke ofschoon zakelijk niet verdedigbare motieven nader in te gaan. waarmee de heer Von Papen aanleiding vond den bekenden stap te doen. constateert de centrumpartij, dat zijn besluit bewust in strijd met de op vatting der partijleiding is geschied. De daar uit voortvloeiende consequenties liggen voor de hand. In de door het bestuur der SP.D. aan de partijgenooten gerichte proclamatie wordt o.m. verklaard dat de nieuw te vormen regee ring een „kabinet van reactionaire concen tratie" is, hoewel het zich als „kabinet van nationale concentratie" aandient, Er be hoort geen enkele arbeider tot het kabinet. Ook de middenstand is uitgeschakeld. Dit ka binet is de eerste Rijksregeering sinds 1918. waarin de georganiseerde arbeidersklasse zonder eenigo vertegenwoordiging blijft, Ken merkend is dat dit kabinet speculeert op de tolerantie der N.S.D.A.P. welke tot voorwaar den stelt intrekking van het verbod der S. A. en alle strafverordeningen inzake politieke terreur, zoomede spoedige verkiezingen. De nationaal socialisten hopen, aldus vervolgt de oproep, na nakoming dezer voorwaarden onder toepassing van een zeer bloedige ter reur door het particuliere leger den toe- komstigen Rijksdag naar hun wenschen te installeeren. Dit plan der reactie te door kruisen, is de taak der georganiseerde arbei dersklasse. Thans is het, oogenblik gekomen dat de reactionaire krachten zelf de verant woordelijkheid op zich moeten nemen. Thans moeten de nieuwe heeren ter conferentie van Lausanne tomen in staat te zijn het ver scheuren van het verdrag van Versailles en de schrapping van alle lasten door te zetten. Zij moeten thans toonen dat zij dc belasting verordeningen der regeering Bruening zullen opheffen. De Parijsche pers keert zich fel tegen de opdracht van Von Papen tot het vormen van een kabinet. Eenige bladen stellen Hin denburg verantwoordelijk voor de kabinets crisis en verwijten hem ontrouw en ondank baarheid jegens zijn linksche kiezers. Von Papen heeft, afgezien van enkele uitzonde ringen, hier een zeer slechte pers. Alleen de gematigde bladen herinneren er aan, dat hij verscheidene malen in Parijs is geweest, teneinde met katholieke kringen aldaar een eerlijke overeenstemming te zoeken. Het ..Journal des Débats" noemt van Pa pen daarentegen een niets ontziend mensch, die er niet voor is teruggeschrikt sabotage daden tegen Amerikaansche fabrieken te richten, toen Duitschland nog met Amerika in vrede leefde. Hij heeft zijn diplomatieke immuniteit misbruikt en inbreuk gepleegd op de meest elementaire internationale wet ten. Uit zijn vroegere handelingen kan men thans de waarde afleiden, dien men moet hechten aan de verklaringen en verplichtin gen van de a.s. rijksregeering. Dc „Matin" noemt den nieuwen rijkskan selier ultra-reactionnair. Van Fransche kant kan men zijn kabinet niet die autoriteit ge ven, die een Duitsche regeering moet heb ben, om het Duitsche rijk te vertegenwoor digen op groote internationale conferen ties. De buitenlandsche politiek zal weliswaar brutaler zijn dan ooit, maar zich in het al gemeen binnen het kader bewegen, dat reeds door Stresemann na de Ruhrbezetting is gesteld. De buitenlandsche politieke correspondent van de ..Internation" Fernand de Brion. is van meening, dat de nieuwe regeering van Engelschen kant met een zekere Vel willend - heid wordt opgenomen. Het tragische in den loop der Fransch-Duitsche betrekkingen is het feit, dat op de moeilijkste oogenbiikken aan beide kanten mannen tegenover elkaar staan, wier politieke opvoeding en gedachten gang en temperament het minst geschikt zijn elkaar aan te vullen en wederzijdsch begrip mogelijk te maken. De directeur van het semi-officieele blad „Giornale d'Italia", Gaida, neemt als eerste uitvoerig stelling tot den nieuwen toestand m Duitschland. Rijkspresident von Hindenburg heeft Bruening duidelijk te verstaan gegeven, dat zijn wijze van regeeren onmogelijk was. Dc alarmeering die de opmarsch van Hitler in het buitenland heeft doen ontstaan, is vol gens Gaida overdreven en partijdig. Van een Italiaansch en Europeesch standpunt bezien, moeten de laatste Duitsche gebeurte nissen gevolgd worden met alle vriendelijke opmerkzaamheid en sympathie. Het is thans duidelijk, dat men in Duitschland een heer schappij van Hitier tegemoet gaat. Deze zal de natuurlijke heerschappij zijn van de nationale meerderheid, en in over eenstemming zijn met den wil van het volk. Een politiek rustig en economisch geordend Duitschland is dan ook een waardevolle bij drage voor de economische saneering van Europa. Een nieuw sociaal hersteld Duitsch land. met een vaste en rechtvaardige staats macht beteekent volgens het fascistische Ita lië een waardevol vast punt tegen al de ver schillende ontbindende richtingen in po litiek. financiën, en moraal, die Gaida deca denten-an archie noemt. Het congres van de socialistische partij te Parijs is gesloten nadat de volgende resolutie werd aangenomen: „Het congres neemt kennis van het ant woord. dat Herriot gisteren op zijn voorstel heeft gegeven en van de resolutie, die is aangenomen door het bestuur van de radi caal socialisten. Het congres stelt vast dat de besprekingen welke het uitgangspunt hebben gevormd voor het congres van de socialistische partij zijn geëindigd. De practische beteekenis van deze beslis sing is de afwijzing van een deelneming aan de regeering. Daarentegen heeft de socialis tische partij de mogelijkheid tot steun aan de radicaal-socialistische regeering openge laten. Duitschland. Een speciale wacht in den Pruisischen Landdag. Woensdagmiddag kwam de Pruisische Landdag in plenaire zitting bijeen. Bij de t-oegangen weixi een scherpe controle uitge oefend. Na de opening om 2 uur 15 door den voor zitter Kerrl. krijgt de Duitsch-nationaal Borck het woord. Hij deelt mede. dat zijn fractie twee voorstellen wenscht in te dienen In een dezer voorstellen wordt gesproken van den ..ophitsingisarbeid der sociaal-demo cratische vrijden kersbonden". (Interrupties bij de sociaaldemocraten: Ongehoord!) In het tweede voorstel wordt aangedrongen op bescherming van het ChristeLijtk onderwijs door een desbetreffend wetsontwerp. De voorzitter zeide dat 'het communistische voorstel, om de politie het Landdaggebouw te doen verlaten betrekking heeft op maat regelen vair den voorzitter, waarover het Huis geen oordeel kan uil-spreken. (Onrust bij de communisten). De nat, soc. Kube stelde voor in verband met de botsingen "bij het optrekken van de marinewacht den Beriijnschen hoofd-com- missaris van politie Grzesinski en een aantal inspecteurs en agenten direct te ontslaan en beide laatstgenoemden voor de rechtbank te dagen. Besloten werd, dat twee commissies INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTR AAT16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN belast zullen worden met een onderzoek van de klachten over de Pruisische politic on de rechtspleging. Des ochtends kwam. naar Wolff meldit, het seniorenconvent bijeen, om de agencla vast te stellen. Er zal ook een speciale Landdag-wacht wor den ingesteld, die uit rechercheurs zal be staan. Men verwacht, dat de Landdag dot 21 Juni zal worden verdaagd. Eerst na de verkiezingen in Hessen, dus na laatstgenoemden datum, zal de nieuwe premier worden gekozen. De Centrum fractie heeft in den Pruisischen Landdag een motie ingediend waarbij de pre sident van den Landdag zal worden verzocht de bij de vechtpartij welke op 25 Mei in den Landdag plaatts had, ontstane mate- rieele schade vast te stellen en de kosten om te slaan over de betrokken nationaal-socia listische en communistische afgevaardigd :m Frankrijk. Herriot premier en minister Van buitenlandsche zaken? De nieuwe Fransche Kamer is Woensdag middag voor de eerste maal bijeengekomen. Tardieu was niet aanwezig, aangezien zijn regeering is afgetreden. Eenige ministers hadden plaats genomen op de plaatsen welke zij als afgevaardigden hebben. De oudste lid, dat als president optrad, heeft hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den ver moorden president Doumer en hield vervol gens de gebruikelijke inaugureele rede. Ver volgens werd de zitting tot Vrijdag verdaagd. In goed ingelichte kringen verluidt dat Herriot naast de functie van premier ook de portefeuille van buitenlandsche zaken zal nemen. België. Vertrouwensvotum voor de regeering Renkin. De Kamer heeft, naar Reuter uit Brussel seint, met 101 tegen 73 svemmen ce me:ie van vertrouwen in de nieuwe regeering- Re nkin aangenomen. De socialisten cn Vlaamsch-Nationalisten stemden tegen. Er waren drie onthoudingen. China. Generaal Ma vernietigend door Honjo verslagen. Omtrent den slag bij Charbin tus?chen JapansChe troepen en Ohdnèesche afdeelingen onder leiding va.n generaal Ma Tsjan-sjen worden nog de volgende bijzonderheden be kend: generaal Ma, die thans wordt be schouwd als een der verbitterdste vijanden van de Mandsjoerijschc republiek, heeft in den loop van de vorige weck groote troepen concentraties in de nabijheid van Charbin doen plaats vinden. Ofschoon hij een open lijken strijd met de onder bevel van generaal Honjo staande Japansche troepen zoo zorg vuldig mogeliijk vermeed, is hij er toch in geslaagd, de stad door het opblazen van bruggen, het opbreken van spoorwegverbin dingen en het vernielen van telegraafdraden bijna volkomen van de buitenwereld te iso- leeren. Maandag is het generaal Honjo ge lukt. met een leger, samengesteld uit Ja panners en Mandsjoerijsche regeeringstroepen in contact te komen met de Chineezen en hen met behulp van de modernste oorlogs middelen. zooais eskaders bommenwerpers en tanks, vernietigend ie verslaan. Amerika. Economische wereldconferentie beoogt opheffing der tarieven. Het staatsdepartement en het departe ment van financiën zijn bezig met de voor bereidingen voor de economische wereldcon ferentie. Er wordt verklaard, dat de conferentie be oogt een omverwerpen van de tariefmuren, waardoor een verbetering van den normalen wereldhandel en een stabiliseering van de prijzen der grondstoffen wordt nagestreefd. Verder zal worden behandeld de kwestie der centrale banken, die in crisistijden de gouddekking van andere landen aanvallen en daardoor de paniek vergrooten. Het aan- munten van zilveren munt moet worden ge propageerd, zonder echter den zilveren standaard vast te leggen. Verder zal men zich bezig houden met de preferente han delsverdragen van verschillende landengroe pen en met zekere douanetarieven. Men neemt aan. dat de conferentie in Augustus in Londen zal plaats vinden. REQUISITOIR IN HET SKLAREK- PROCES. REVUE DER BESCHULDIGDEN. BERLIJN 1 Juni (V.D.) In het Sklarek- proces heeft heden de ambtenaar van het O. M. Jager, zijn requisitoir gehouden. Hij ging uitvoerig de transacties van de Stadt- bank na en achtte Leo en Wdlly Skiarek schuldig aan voortgezet bedrog en het voort gezette misdrijf van valsoh'aeid in geschrifte ten nadeele van de Stadsbank, evenals aan bedrog ten nadeele van de Dresdenerbank en de Ortban-k. De boekhouders Lehmanm en Tucn zijn naar de meening van den Officier schuldig aan medeplichtigheid aan ihet be drog der Sfclareks. De boekhouder Lchmonn heeft zich bovendien schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte. Het communistische gemeenteraadslid Gabel, heeft zioh schuldig gemaakt aan medeplich tigheid aan het bedrog van de Sklareks tegenover de Dresdenerbank. De directeuren der Stadtbank. Schmidt en Hoffmann, moe ten schuldig geacht worden aan ernstige passieve corruptie. De Officier :s echter van meening, dat ce beide directeuren der Stadt bank door ce Sklareks zijn misleid en niet op ce hoogte zijn geweest van de vervalschingen, die de Sklareks hebben gepleegd. 1 Juni. De Kamer heeft met 4944 stemmen het wetsontwerp-Donner aangenomen, dat straf rechtelijke voorzieningen treffen wil tegen het krenken van godsdienstige gevoelens door smalende Godslastering. De Herv. Geref. afgevaardigde Peereboom nam toch wel een heel eigenaardige houding aan. Een scherpe critiek leverde de heer Peereboom op het ontwerp. Maar toch ver klaarde hij te zullen voorstemmen, wijl hij de goede bedoeling van het ontwerp erkende en niet den indruk wilde vestigen, dat hy tegen elk wetsvoorstel van Minister Donner zijn stem zou uitbrengen. De Kamer heeft verder haar aandacht ge geven aan het wetsontwerp van minister Verschuur, dat. ter wereld gekomen als een voudig clearing-ontwerpje, toen het in de Kamer vanmiddag kwam van inhoud geheel veranderd was: thans vroeg het van de Ka mer aan de regeering de bevoegdheden te geven, welke deze noodig heeft om zelfstan dig eenzydige deviezenregelingen te treffen. Het ontwerp vroeg dus wel heel veel van de Kamer. Intusschen schijnt de Kamer dat vele wel te willen geven. Natuurlyk onder den indruk van de feiten, welke ook voor de regeering de aanleiding zijn geweest tot het wijzigen van den oorspronkelijken inhoud van het ontwerp. Duitschland is ongeneigd onzen boterinvoer ruimer toe te staan, on danks onderhandelingen. Nu hoopt de regeering met het scherpere ontwerp dat de mogelykheid wilde ope nen een eenzydige deviezenregeling vast te leggen door den boterinvoer te bevorde ren. Dat Duitschland tegenover ons een on aangename houding aanneemt, hebben de heeren Weitkamp en van Voorst tot Voorst wel heel sterk onderstreept zij laakten het in onze Oosterburen, dat deze den oudsten inspecteur van boter in Duitschland. van de markt wilde dringen. Wanneer de regeering a zeide. welnu de heeren Pleskens en Weit kamp zijn bereid met den minister het heele alphabet door te nemen. De heer van Voorst en ook de heer Kor- tenhorst gelooven ook, dat ons land den scherpen maatregel zoo maar niet zonder meer tegen ons behoeft te laten nemen, wijl Duitschland groot, belang heeft bij zyn uit voer naar ons land. Er zyn echter andere afgevaardigden en nu niet de eersten de besten o.a. Dr. Lovink en Dr. Colijn. die betwyfelen, of Duitschland. ook al zou de eenzydige deviezenregeling werkelijkheid worden, onzen boterinvoer wel ruimer baan zou geven. Wat dan weer zou strekken tot na deel van den handel en de scheepvaart. Intusschen. deze beide heeren drukten zich zeer gereserveerd uit, zij hadden alleen maar enkele Duitsche courantenberichten te hun ner beschikking cn daarom wilden zij toch niet de regeering de middelen onthouden, die deze meende noodig te hebben om af te zien van dc houding van „Lamme Goedzak", zoo als dc minister 't onlangs noemde. Er was werkelijk in de Kamer groote een stemmigheid Welke groep ook aan het woord was. allen wilden den minister de bevoegd heid cevcn. waarom hy vroeg. Behalve dan natuurlijk dc heer Wijnkoop, die om wat anders vroeg. De heer Wynkoop, hoewel met. stentorstem poneerende, dat het kapitalisme, ook in ons land, bezig was in elkaar te zak ken, vroeg met aandrang de handelsbetrek kingen met Sovjet-Rusland weer aan te knoopen. Dc heeren v. d. Waerden. Bierema, Weit kamp, Fleskens, Oud, Colijn. Lovink zij begrepen allen, dat dc regeering om de be voegdheden vroeg. Natuurlijk ligt er in het ontwerp een mo gelykheid om "het vryhandclstelsel te verla ten Maar toch erkende b.v. Mr. Oud. dat thans in dezen crisistijd, nu voortdurend meer bronnen van bestaan dreigen verstopt te geraken, cr byzondere maatregelen wel eens moeten worden genomen, gelijk in oor- logstyd. maar dat de regeering daarenboven met het onderhavige ontwerp "t doel had. niet den wcdorzijdschen handel zooveel mo gelijk in te perken, maar juist uit te werken, dat wanneer het buitenland ons belemme ringen in den weg legt, de regeering kan in grijpen om die belemmeringen uit den weg te ruimen, Duitschland moet bewogen worden meer toe te laten van onze producten. Intusschen, dc heer Oud was met de an dere afgevaardigden, die we zooeven opnoem den, huiverig den bewindsman zoo maair zonder meer de gevraagde bevoegdheid te geven. Niet dat hij, gelijk by de contingcn- teering de regeering wilde nopen van eiken maatregel, die zy trof, later de bekrachtiging der Staten-Gcneraal te vragen. Want zou de Kamer dan b.v. een bekrachtigingsontwerp verwerpen, dan zou de regeering door hot Parlement gedisquallflccerd zijn tegenover het buitenland en dat gaat natuurlijk niet. De heer Colijn betoogde voorts, wat. wil dc regeering succes hebben met de toepas sing van het ontwerp, zy zeker moest weten, dat dc Kamer achter haar stond, en dat de Kamer zeker moest, weten, dat heel het voik achter haar stond. Dr. v. d. Waerden en Mr. Oud wilden dc regeering zonder meer zoo maar geen groote bevoegdheid geven. Alle Kamerleden zouden echter hun bezwaren zien wegvallen, wan neer een gedachte werkelykheid werd. welke reeds bij den aanvang van het debat door Dr. v. d. Waerden werd geopperd, de gedach te n.l. om uit de Kamer een commissie te benoemen, welke regelmatig met den mi nister van Economische Zaken contact zou houden. Een commissie dus. als de Commis sie van Buitenlandsche Zaken. Alleen dan deze vergelijking als betrekking hebbende op de figuur volgen het Reglement van Orde! Want het moest zeker geen commissie worden volgens den heer Bcumer. welke, als de Commissie voor de Buitenlandsche Zaken vrywel nooit bijeenkwam en waarvan men dan ook niets hoorde. Die commissie gaf z.i. slechts blijk ervan, hoe spoedig een man nenhand gevuld kan worden. Neen de commissie voor Crisisaangelegenhcden zou anders moeten werken. En daarom hoopte de heer Beumer, dat dc minister, wanneer hy zich zou uitspreken over het denkbeeld van zulk een commissie, hy zou uiting geven aan zyn voornemen om regelmatig overleg te plegen met haar en van zyn instemming met een ter kennis van de andere leden dei- Kamer brengen van een verslag van het in die commissie besprokene. Over dat alles hoort de Kamer morgen den minister, die vandaag nog de gelegenheid had uit te spreken, hoe dankbaar hy wel was voor de eenstemmigheid van de Kamer Dat de heer wynkoop er dan anders over dacht, was volgens den minister alleen om de eenstemmigheid geen eentonigheid te doen worden. EERSTE KAMER. De Indische Begrooting. Alleen het financieel aspect heeft dc aandacht. Dc Kamer vordert goed. Be zuiniging op dc volksontwikkeling, of op de weermacht? In elk geval: voorzich tig. Heden spreekt reeds de minister. De Eerste Kamer heeft vandaag de Indi sche begroot ing behandeld. Dat Is een heel merkwaardige behandeling geworden. Zóó kort hebben we 't nog nooit bygewoond: dc besprekingen vorderden zoo goed. dat mor gen reeds de koloniale bewindsman aan het woord is. Niet alleen is de behandeling merkwaar dig geweest door de kortheid van den duur. Ook aan de samenstelling van het sprekers- iystje: twee sociaal-democraten, de hoeren Dan/ en Moltmaker. weike een volkomen geiyk gericht betoog hielden, twee christe- lyk-hlstorischen, dc heeren Lobman en Ter Haar welke nóg gelijker gericht waren, voorts de heeren Fock cn Steger. Geen senator Mondeis, die ander met zijn esprit de debatten verlevendigde, geen vrijz.- democraat. Want de hoogleeraar Kranenburg sprak over niets anders, dan over de aan Ir. Soekarno verleende gratie en dat met enkele woorden. Men ziet 't alleen dc heer Fock is by deze sprekers de Indische specia liteit. Behalve Prof. Steger die nooit in Indië was. zyn de anderen allen Oostinje-vaarders, die aan de Oost een bezoek brachten. Ton slotte was de behandeling ook op vallend wyi met heel gerlhgc uitzonderingen, alleen over de financiën van Indië werd ge sproken en niet over b.v. allerlei staatsrech- tcriyke theorlën, zooals vroeger het geval was. Dc financiën van Indic het behoeft wel geen betoog, dat de heeren Lohman. Foch en Ter Haar scherp stonden tegenover de heeren Moltmaker en Danz. De heeren Lohman. Fock en ter Haar. de eerste vooral, batoogde met vele cijfers, dat de stand der Indische financiën zeer precair is. Zóó slecht dat het niet anders kan. of op alle gebieden van staaiswerkzaamheid moest wel ingegrepen worden op alle gebie den. geen uitgezonderd. Zij zagen voor een belangryk deel de oorzaak daarvan iin een min of meer zorgelooze politiek van den vroegeren Gouverneur-Generaal. Had deze eer der naar waarschuwingen geluisterd, dan had dc heer de Jonge thans niet de klacht te hooren gekregen, dat hij te diep moest in snijden. Maar diep insnijden, dat achtten dc drie heeren, helaas, onvcrmydclijk. waarby zy ook betoogden, dat een gezonde finan- cieele toestand van de allergrootste beteeke nis is voor de Inlandsche bevolking. Zy betoogden alt. omdat de beide s.d. af gevaardigden scherpe critiek hadden op het beleid dor Indische regeering. Deze zagen het Indische volk door dc bepalingen achteruit gaan. in onderwijs, hygiënische verzorging, irrigatie, arbeidstoestanden enz. ZU riepen de regeering op daarmede ten snelste en uit gebreid voort te gaan. Want. wat zy ln Indië gezien hadden, byv bctr. de woningvoorzie- ndng. dat was zonder meer laakbaar: de meeste inlanders hebben geen tafel, geen bed. geen stoelen, hun loonen zyn beneden het uiterste minimum. Waar tegen dan weer de andere heeren de overweging zetten, dat men met Europeesche vergelijkingen voor zichtig moet zyn. Intusschen begrepen de beide s.d. Senato ren wel. dat de regeering een voorzichtige financieelc politiek wilde voeren, maar die voorzichtigheid was h.i. toch ook gesauveerd, wanneer men een eind maakte aan de be wapening voor Indië en de militaire uitgaven en wanneer men tot het aangaan van lecnin- gen durfde besluiten. Wat de militaire uit gaven betrof geloofden de heeren Lohman. Fock en ter Haar, dat een belangrijk gedeelte daarvan dienen moest voor de handhaving van orde en rust. En wat het loencn aangaat, geloofde hij dat, met de huidige positie van de lceningsmarkt en met. liet beroep, dat de Indische vlottende schuld by consolideering daarop doet. het welslagen onmogelijk is voor cultureelc dingen thans te leenen. De heer Steger drong aan op een nauwere economische samenwerking tusschen Indic en Nederland; Prof. Kranenburg .prak de meening uit tegenover die van de oud- Gouverneur-Generaal Fock dat het Juist van de kracht van het gezag getuigde, toen het aan Ir. Scekarno gratie had geschonken. De heer Fock gevoelde veel voor een Raad van Experts hier te lande, tot adviseering van den minister van Koloniën. De heer Moltmaker opponcorde tegen nog verdere korting op de salarissen. Een pro bleem van zeer emstigen aard. waarover men morgen nader van den minister hoopte te vernemen, was de werkloosheid onder de Europeanen. INTIMUS. DIJKDOORBRAAK AAN DEN COLORADORIVIER. 2500 GEZINNEN GEVLUCHT. NEW-YORK. 1 Juni. (V. D.) Uit Blythe (Colorado) wordt gemeld, dat het Paloverde- dal tengevolge van een di. .kdoorbraak door het water van de Coloradorivier. die den hoogsten waterstand sedert 1921 bereikt heeft, ten zeerste bedreigd wordt. Een far mer. die do dijkdoorbraak ontdekte ijlde met zijn auto door de bedreigde streek om de be woners te waarschuwen. 2500 gezinnen heb ben zien voorbereid om te vluchten. Alle in de streek beschikbare mannen zijn naar de plaaL- waar de dijk is doorgebroken, gezon den. ten einde met zandzakken het gat te dichten.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5