LETTEREN EN KUNST Indant ren FLY-TOX m VERKRUYSEN DE LANGE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 2 JUNI 1932 HET TOONEEL Het Russisch Ballet van Monte Carlo te Amsterdam. Het Russisch Ballet van Monte Carlo heeft gisteren zijn tournee door Holland aangevan gen met een opvoering in den Stadsschouw burg te Amsterdam. In hoeverre deze dan sers en danseressen of hun leiders nog con tact hebben gehad met het oude Keizerlijk Russisch Ballet is moeilijk na te gaan-, maar zeker is het. dat zij stammen uit de Russische school. Er is in dit ballet dezelfde discipline, dezelfde volmaakte techniek en dezelfde liefde voor de dans als bij de volgelingen van Anna Pawlowa. Maar in de uitgevoerde balletten voelt men toch meer den invloed van moderne kunstenaars als Diag'ïiilew, Fo- kine en Nyinski. Niet in het eerste nummer „Les Sylphides", ,,une rêverie romantique", die gedanst werd op muziek van Chopin, expresselij k hiervoor georchestrecrd door Vittorie Rieti. Dit was nog geheel het klas sieke ballet, zooals ook Anna Pawlowa dat gaf: solo-dansen met omlijsting van het corps de ballet. Het was. alsof deze Russen hiermee wilden demonstreeren dat zij ook ouderwetsche dansen volkomen meester zijn. En het was volmaakt Het werd in deze ylc lichte sfeer een wonder-teere droom, ge heel één met de poëzie van Chopin's walsen, préludes en mazurka's. gespeeld door het Utrechtsch Orkest onder leiding van Kol- pikoff. Wie durft nog smalen op 't ..ouderwetsche balletals hij zóó ziet dansen? Hoe prach tig was dit alles van telkens veranderende groepeering. hoe mooi werden steeds de groepen losgewikkeld. zwermden de witte fi guren als blanke vogels uiteen om daarna elkander weer in rust terug te vinden. Het was even licht en teer en immaterieel als de muziek van Chopin, al klonk die nu en dan in deze bewerking van Rieti wat zwaar en log- In Les Sylphides waarin de Choreogra phic nog van Fokine is trof ons reeds het expressieve dansen van Tamara Toumanova, die ook in de volgende balletten de eerste onder haar zusteren zou blijken te zijn, en het veder-lichte dansen van Riabouchinska. In de twee volgende balletten La Con currence op muzek van George Auric en het divertissement uit Le Bourgeois Gentil- homme. waarvoor de muziek door Richard Strauss werd gecomponeerd stonden wij meer m dezen tijd. Dit was de zuivere ballet pantomime. waarin muziek expres voor het ballet is gecomponeerd en met de decors, cos- tuums. ensceneering en chorecografie éen is. Gaarne zouden wij dezen avond ook iets heb ben gezien van de zwoele hartstochtelijkheid. de gloeiende passie, zooals die tot uiting komen in moderne werken als Borodine's Prince Igor of in Rimsky Korsukow's Shehé- razade. Het programma was dezen eersten avond wat te veel op het burleske ingesteld en daardoor wat eenzijdig, Maar niemand zal wel getwijfeld hebben aan de superiori teit van deze volmaakt technisch geschoolde, meest jonge krachten. Zeer grappig was La Concurrence, dat ge heel in den stijl ook in costumeering van een 30 jaar terug was gehouden. Het ge heel deed nu en dan aan een revue-soène denken, maar dan ook tot in de perfectie opgevoerd en door de uitvoering tot kunst gesublimeerd. Allergeestigst de hoekige in deze groteske volkomen passende bewegingen van de verschillende paren, die soms aan pop pen deden denken, en verbluffend in zijn virtuosen, strak-rhythmischen en acrobati- schen dans Leon Worzikovsky als de bede laar. En ook hierin toonde Tamara Touma nova zich een danseres van subtiele gratie en van superieure techniek. Maar het hoofdnummer van den avond kregen wij toch na de pauze: het ballet-di vertissement van Le Bourgeois-Gentilhom- me, waarvoor de muziek door Richard Strauss op verzoek van Max Reinhard is gecompo neerd. Dit werd grotesk door den schijnba ren ernst in de opvoering. Genoten heb ik in ditballet van de superieure danskunst de zer Russen. Welk een voortreffelijk danser. David Lichine die Cléonte danste met een souplesse en een wervelende vlugheid, zooals wij het alleen van de Russen kennen. Maar bovenal welk een ontroerend dramatisch ac cent in den dans van Tamara Tournanova als Lucille. Ja, dat was toch wel het mooi ste en meest pure van heel den avond, een dans in mineur, waarin de vrouw al haar smart en leed uitdanst. Hier kreeg de dans diepe innerlijke beteekenis. steeg hij uit bo ven louter bewegingskunst, was het niet meer alleen het lichaam, maar de ziel. die zich uitdanste. Hier werd de dans in waar heid een ontroerend, expressieve kunst. Het publiek toonde zich aan het slot en thousiast en huldigde de kunstenaars met luide bravo's. Zij die van superieure ballet- kunst houden, kunnen Zaterdag en Zondag nog te Amsterdam van deze Russen genieten Dan staat o.a. op het programma Fetrouch- ka van Stravinsky, een werk, waarin deze Russen zeker in hun element zullen zijn. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Afd. Haarlem der K. N. T. V. Jkvr. J. Repelaer van Driel. Dc Woensdagavond in Hotel .Den Hout' ge houden jaarlijksche vergadering van de Afd Haarlem der Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. eenlging werd voorafgegaan door een cause rie en voordrachten van Jkvr. Jacoba Repe laer van Driel. .Het- lied door alle tijden" was de titel van haar onderwerp, dat eigenlijk bestemd is om drie avonden te vullen, maar waarvan zij ditmaal een beknopt uittrek sel gaf ,,Wat is de oorsprong van het lied? Waar om zingen we?" zoo begon spreekster. „Zang is gemoedsuiting. Zang was er vóór er van een lied sprake kon zijn. De primitieve mensch uitte zijn gewaarwordingen, vooral die van angst, in kreten, evenals het kind. Uit de angstkreet ontstond de magische spreuk, hieruit de religieuze zang: in schrik aanjagende en andere bovenmenschelijke macht uitgaande verschijnselen werden go den gezien.-Dit vindt men overal terug: in Egypte, in China enz. Zelfs is volgens de overlevering van een der volken de wereld door een schreeuw geschapen. Nietsche zei dat muziek uit an^st geboren was; Pijper heeft de vraag gesteld: ..waarom musiceeren wij?" en antwoordt daarop: ..Uit angst voor de stilte". ..Een andere bron voor het lied ontsprong uit het rythme van den arbeid. Hieruit ont stond het volkslied, welks oorsprong en tijd meestal onbekend zijn. Dit „volkslied" stoor de zich niet aan het begrip „nationaliteit", dat pas in de laatste 3 eeuwen zooveel el lende heeft veroorzaakt. Dezelfde melodieën duiken op verschillende plaatsen op: hier in een herberg, daar in een kerk, en telkens weer in anderen vorm. Zoo vindt men de me lodie van het beroemde lied „Heb jij een hoedje op van de bedeeling enz." ook bij Beethoven terug. Dikwijls scheurde zoo'n melodie in flarden, die elders weer aaneen geregen werden. Intusschen heeft het volks lied steeds een grooten invloed op de ontwik keling der muziek uitgeoefend, wijl de mu sici er telkens als op een gezondmakend mid del op moesten teruggrijpen. ..De kiemen van het lied ondergingen ster ke veranderingen die groote onderlinge ver schillen vertoonen naarmate men Oostersche of Westersche landen in 't oog vat. In de eerste heeft zich meer het langzame, droo- merige, in de andere het rythmische lied ontwikkeld Ongetwijfeld hebben klimaatin vloeden daarbij een rol gespeeld De spr. draagt dan een prachtige melo die voor die door de gondolieri in Venetië ge zongen wordt op een tekst van Tasso. „Eigenaardig is, dat in het bergland de melodie-intervallen grooter (tot den omvang van een none toe) zijn dan in het vlakland." Met Iersche, in hun karakter bijna Ooster sche. liederen en met een Grieksch slaap liedje doet spr. ons dan kennis maken. „In de middeleeuwen komt het Kunstlied op. Troubadours en Minnezangers verbrei den het. „Van veel belang voor de ontwikkeling van het lied is de Romantiek geweest, die stroo men liederen gebracht heeft. Het Classicisme gaf het bindende in den mensch. de rust; de Romantiek gaf het ontbindende, de bewe ging. Bach verdraagt weinig of geen vrijheid van tempo. Schumann veei". De groote ontwikkeling van het lied in den tijd der romantiek wordt ons gedemonstreerd met eenzelfde tekst door Ad. Jensen en Hugo Wolf verklankt. In beide Spaansch dans- rhythme, maar in dat van Jensen slechte, in dat van Wolf volmaakte declamatie. Goethe's „Erlkönig" hooren we achtereen volgens als coupletlied van Corona Schröter. Reichhardt en Zeiter. Goethe stelde dit laat ste boven de compositie van Schubert! Wolf is nog sterk-romantiscn in zijn melos, maar modern, evenals Debussy, in zijn eer bied voor het woord. „Het romantische lied maakte deel uit van het huiselijk leven; het moderne lied is meer voor het concertpodium geschreven". Het verschil in het aanvoelen der natuur tusschen den romanticus en den impressio nist wordt ons getoond met Meeress til le" (Schubert) en „La Grotte" (Debussy). Het eene geeft stemming, van binnen uit, het andere een impressie als een fotografie. „De behoefte om te zingen is ten deele verloren gegaan door de nieuwe uitvindin gen. die het gemakkelijk, te gemakkelijk ma ken om muziek te hooren zonder die zelf te moeten uitvoeren. Maar dit is toch niet het zelfde. Het zelf-doen, het zingen als ziels uiting moet weer terugkeeren. Misschien kan, nu aan het zingen van het sololied geen be hoefte bestaat, het gemeenschapslied verbe tering brengen. Dit kan zelfs internationaal worden en zóó tot verbroedering leiden." Spr. zingt dan tot besluit een slaapliedje van Strawinsky: een zeer eenvoudige melo die. waarvan de begeleiding eigenlijk voor 3 clarinetten geschreven is! Zij speelde die na tuurlijk op het klavier en zei „tot onze ge ruststelling" dat zij precies de noten ge speeld had. Maar daarna zong ze de melodie nog eens, nu onbegeleid en nu klonk die veel mooier! Met een korte peroratie eindigde Jkvr Re pelaer van Driel haar belangwekkende voor dracht. die door alle aanwezigen met groote aandacht gevolg was. De voorzitter der afdeeling, de heer George Robert, dankte de begaafde kunstenares, die zelve haar zang uitstekend aan het klavier begeleid had. en bracht haar een hulde, waarmee allen van harte instemden. K. DE JONG. STADSNIEUWS CHRIST. TEHUIS VOOR MILITAIREN. DE RECEPTIE. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Vereeniging Christ. Tehuis voor Mili tairen, heeft het bestuur in hotel Lion d'Or Woensdagmiddag een receptie gehouden. Aanwezig waren o.a. de heer W. Roodcn- burg, wethouder van onderwijs, ds. C. J. van Paassen, oud-voorzitter, overste G. van Ree- nen, hoofdbestuurslid van den Ned. Militai ren Bond. ds. W. J. van Elaen, de heer P. J. Hoogendonk, namens de jubileumcomité Oud-Bezoekers, majoor L. J. Schmidt, com mandant van den motordienst. de heeren P. J. Jongejan en J. W. Stroes, respect, voor zitter en secretaris van Pro Rege. de heer Tillema, voorzitter der afdeeling Vogelen zang—Bennebroek van den Biz. Vrijw. Land storm. en militaire afgevaardigden van de huidige lichting. Na de receptie begaf men zich naar het Tehuis aan den Jansweg, waar ds. G. J. Waardenburg de bazar opende. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. ZateTdag 4 Juni, organiseert de afdeeling Haarlem van de V. D. J O. een propaganda- feestavond in Café Rusthoek te Bloemendaal. Mr Dr. A. M. Joekes. ïïd van de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL za! een propa ganda-rede uitspreken met he tondenwerp; „De Jongeren, ce democratie en het natio nalisme". Een bal zal den avond besluiten. De dans muziek hiervoor wordt verzorgd door een ensemble onder leiding van Herman Stmts. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 5» 60 Ct». por r«-*et. Wijnhandelaren - Distillateur» Kantoor: Bakenessergracht 25 - Telefoon 10396 PRIMA OUDE UNIE GR A A N-J EN E V ER 2 JAAR OUD Per Literflesch f 3.10 per halve Literflesch f 1.60 Depót Groote Houtstraat 146 Telefoon 11145 Zijlstraat 32 Telefoon 10438 EEN NIEUWE DRAAGBARE BRANDSPUIT. DEMONSTRATIE IN DE DOELEN. Hollandsche jongens zijn als wichelroeden: zij ruiken om zoo te zeggen waar water is. waar kans is om wat te knoeien, achter 'n sproeiwagen aan, bij een brandspuit Maar gisterenavond kregen ze niets te knoeien, moesten ze buiten de Doelen blijven, mochten ze alleen maar kijken, hoe de oude ren het deden. Want op de binnenplaats werd een nieuwe, draagbare spuit geprobeerd. Ze mochten kijken naar de opspuitende waterstralen, die hoog boven de kastanje op de plaats uitpluimden. daar een regenboog veroorzaakten en in stofregen neerdaalden op de argelooze toeschouwers, die achter borden en in regenjassen beschutting zoch ten Ze konden hoogstens hopen, dat een hun welwillende spuitgast een straal in hun rich ting zond. daar boven op den muur, opdat ze althans iets meekregen. Maar ze kregen niets meer. En een enkele uitte z'n misnoegen daarover in een loflied op Kovacs Lajos. waar een zang op Jan van der Heyden beter op zijn plaats ware ge weest. Deze nieuwe spuit voorziet in een behoefte. Er zijn n.l. plekken in den omtrek, in den polder bijv die met de groote auto's moeilijk te bereiken zijn. Ter vulling van dit hiaat heeft de firma Kronenburg in Culemborg op aanwijzingen van de Haarlemsche brandweer een kleine motorspuit geconstrueerd, die aan genoemde bezwaren tegemoet komt. Het toe stel kan op zijn tweewielig wagentje op luchtbanden gemakkelijk door het terrein buiten de wegen om naar den vuurhaard ge bracht worden, En is ook dit niet mogelijk dan wordt het op de sleden van het karretje afgeschoven en kan dan door 6 man gedra gen worden. Het gewicht dan is slechts 390 kilo. De capiciteit is 1000 liter water per minuut. (Een baby-spuit levert hoogstens 500 liter per minuut). Er kunnen 4 stralen met 15 m.M. uitlaat gegeven worden, en 2 met 20 m.M. Doch ook de proef met. een uitlaat van 30 m.M. leverde goede resultaten op. Door den hoogen druk van 4 atmosferen is het mogelijk zelfs met een slang van 200 M. lengte nog een capaciteit te krijgen van 800 Liter per minuut. De motor loopt door middel van benzine al leen wat het bijvullen zeer vergemakkelijkt Trouwens, de motor kan 4 uur werken, zonder dat bijgevuld hoeft te worden. Voor groote branden is deze spuit, met zijn krach- tigen straal dan ook geschikt. Het toestel is ingericht- voor open water, zou echter met- een speciaal apparaat ook op de waterleiding kunnen worden aangesloten. Het bezit slan gen, straalpijpen, koppelingen enz.,* die pas sen op de andere Haarlemsche brandspui ten De Haarl. brandweer heeft de spuit 6 maanden op proef, doch de commandant, de heer v. d. Broek, die ons welwillend alle in- lchtingen verstrekte, verwachtte wel, dat de spuit zal worden aangeschaft. Want ze is noodig. Ze wordt ondergebracht in het spuit- huis op de Groote Markt. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, woonde het slot der demonstra ties, die zeer goed slaagden, bij. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Beunderman, Kleverparkstraat 6. kinder- bril: Bureau van Politie. Smedestraat 9. bei tel; v. Twuyver. van Oosten de Bruynstraat 197 motorhapdschoen; Kennel Haerlem, Re- gentesselaan 42. hondje: 2 katten: Van Veen Barendsestraat 26 rood. hondenpenning; Kennel Fauna. Parklaan 119. hondjee 3 kat ten Burgstede, Obistraat 53, idem. Star, Jansstraat 47. portemonnaie; Nes. Staring straat 25. idem; Kramer. Brouwersplein 29. zegelring; Leewis Staringstraat 23, rijwiel- belastingplaatje; Filipsen. Heerensingel 37 b, reticule: de Boer. Burretstraat 10 rood; rij - wielbclastingplaatje. CENTRUM COMITe „KONINGINNEDAG". PRIJSUITREIKING. De prijsuitreiking van de op Julianaaag gehouden en door het Centrum Comité geor ganiseerde wedstrijden had Woensdagmid dag in den Schouwburg aan den Jansweg plaats. Dc zaal was flink bezet met jeugdige prijs- winners en- winsters. -die nu en dan een va- derlandsch lied aanhieven. De voorzitter van het Centrum-Comité Mr. Dr. F. A. Bijvoet, deelde de prijzen uit, welke bestonden uit kaarten, waarop de jon gens en meisjes, die een len. 2en of 3en prijs gewonnen hadden een spaarbankboekje var. de Nutsspaarbank krijgen waarop voor hen is ingelegd f 5. f 2.50 of f 1. Als zij 18 jaar zijn geworden kunnen zij het boekje met de rente tot hun beschikking krijgen Verder waren er o:k nog andere prijzen, als poppen en boeken Na de prijsuitreiking werden verschillende aardige films vertoond. VOOR DE WERKLOOZEN. DE O. S. P VOOR EEN GEZAMENLIJKE ACTIE MET S. D A. P. EN H. B. B. Het bestuur van dc afdeeling Haarlem van dc Onafhankelijke Socialistische Partij heeft een schrijven aan de besturen der federatie Haarlem der S.D.A.P. en van den Haarlem sehen Bestuurdersbond gezonden, waarin o.a gezegd wordt: ..In verband met de voortdurende aanval len op de uitkeerlngen der werkloozen (en de loonen der arbeiders in de werkverschaf fingen) waardoor het loonpeil der geheele arbeidersklasse ln Nederland wordt bedreigd, stellen wij u voor een krachtige gezamen lijke actie te beginnen, niet alleen gericht op afweer van deze aanvallen, dus op afwijzing van verdere verslechteringen der ultkeerin- gen. maar vooral op verbetering der huidige steunregelingen (en van dc loonen en arbeids voorwaarden der arbeiders ln de werkver schaffingen)". Gemeend wordt, dat het de hoogste tijd is, om met alle ernst en kracht te werken voor het tot stand komen van gezamenlijke en alle arbeiders omvattende acties De O S.P. is gaarne bereid hierover te beraadslagen. Tenslotte wordt medegedeeld, dat indien mocht blijken dat de S.D.A.P en de H.B.B. tot dez.e gezamenlijke actie niet bereid zijn. de afdeeling der O.S.P. zelfstandig zal trach ten deze taak te vervullen. VROUWENGROEP UIT DE VRIJHEIDSBOND De afdeelingen Haarlem, Bloemendaal en Heemstede van de Vrouwengroep uit de Libe rale Staatspartij „De Vrijheidsbond" hebben een bijeenkomst georganiseerd die op Don derdagmiddag 9 Juni as. in „Dreefzlcht" zal worden gehouden en waar zullen spreker.: mei. Joh Westerman. lid der Tweede Kamer over het, onderwerp: „Protectie ^n con tin - genteering" en mevr. A KosterClay, lid van den gemeenteraad te Berkhout, over het onderwerp: .Wat op het platteland politiek en huishouding op het oogenblik te zeggen hebben". HANDEL MAATSCH. A. RESINK. In het verslag van de jaarlijksche aan deelhoudersvergadering van bovengenoemde N.V. is een zetfout geslopen. Het dividend voor de serie C. werd niet op f 40. doch op f 30 per aandeel vastgesteld. GENOOTSCHAP „ONZE TAAL". In het bijzonder gericht tegen germanismen. Teneinde zoo mogelijk den wassenden stroom van vreemde insluipsels in onze taal te keeren hebben eenige personen zich ver- eenigd tot een studieclub welke den naam heeft gekregen van Genootschap „Onze Taal", en waarvan het doe! is omschreven als volgt: Het bevorderen van de zuiverheid der Nederlandsche taal. in het bijzonder, in dit tijdsgewricht, ten aanzien van germa nismen. Dit doel zal het Genootschap trachten te bereiken, ten eerste dnor mid-re 1 van onder linge gedachtenwisseling tusschen de leder, over vragen van taalgebruik, in een door he; Genootschap uit te geven orgaan en vervol gens door het verstrekken van de leden van lijsten van zuiver Nederlandsche woorden en uitdrukkingen ter vervanging van barbaris men en van germanismen in het bijzonder. Het bestuur van het Genootschap heeft gemeend eerst dan op dit gebied met vrucht werkzaam te kunnen zijn, wanneer het kon beschikken over de medewerking van perso nen wier gezag ten aanzien van vragen van taalgebruik algemeen zoude worden aan vaard en tot dat doel heeft het bestuur zich gewend tot de hoogleeraren in de Neder landsche taal aan de Universiteiten in ons land met het verzoek zitting te willen ne men in een Raad van Deskundigen en aldus het bestuur bij zijn taak terzijde te staan. De raad van deskundigen is thans tot stand gekomen en bestaat uit dc heeren Dr. A. Beets, redacteur van het Woorden boek. te Leiden; prof. Dr. J. van Ginneken. Hoogleeraar aan dc R.K, Universiteit te Nij megen; Prof. dr. J. H Kern. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; prof. dr. G S Overdiep. hoogleeraar aan dc Rijksuniversiteit te Groningen; professor dr J. Prinsen J.Lzn.. hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en prof. dr. J Wille, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Men kan het Genootschap steunen door toe te treden als lid of donateur. Het be drag der contributie is zoo gesteld, dat wei nigen zich daardoor weerhouden zullen be hoeven te gevoelen. Wanneer velen aan dezen oproep zullen gehoor geven, zal het Genootschap spoedig winnen in aanzien en in het vermogen om het beoogde doel daadwerkelijk te bevorde ren. Het dagelijksch bestuur van het Genoot schap bestaat uit de heeren C. K. Elout, voorzitter G. ter Huppen, secretaresse en Ir. J P Smits penningmeester. Ta! var. vooraanstaande personen hebben hun instemming met het streven van het Genootschap betuigd, om minister «Fhr. Ruys de Becrenbrouck. BRUENINC'S VAL. Groote ongerustheid in Engeland. Het spreekt vanzelf dat ce Ergclsche pers veel aandacht schenkt aan dc jongste poli tieke gebeurtenis in Duitschland: en bij a..e bladen zonder uitsondering is die aandacht vermengd met cnstelter.:s en ongerustheid. In de besprekingen is duidelijk een onder toon waar tc nemen van kritiek op de hou ding van den Rijkspresident. De mogelijke gevolgen van hei ontslag van het kabinet Bruenlng voor dc Conferentie to Lausanne worden onderzocht en van dat standpunt bezien vond men den loop der gebeurte nissen. hoezeer voorzien, be".leurenswaard.g. Dc uitlegging is vaak da: de val van Brue- ning tevens de val zal blijken te zijn van Duitschland's parlementaire democratie ..Vroeg of laat kan blijken", schrijft de Daily Telegraph dat Bruenlngs ont slag wat meer dan een ministerie aan haar einde heeft gebracht". En verder heet het m dit blad dat de atmosfeer, niet alleen ie Lausanre. maar ook te Geneve en elders, zal moeten lijden bij de wetenschap dat de so bere en op verzoening gerichte machten in Duitschland zijn verslagen en dat de toe stand er spoedig zal worden beheerseht door hen die. om in termen van Hltlerteme te spreken, „den natltnalen wil van verzet" vertegenwoordigen. De Times vreest de ernstigste gevolgen 'voor den internen toestand ln Duit- .'aland Indien zal blijken dat Bruenlng voorgo- de teugels van het bestuur heeft overgegeven en dit blad vindt het van bijzondere betee kenis dat Dr. Bruenlng do eerste rijk-kan selier is van de Dultsche republiek die is af getreden niet als resultaat van verlies van vertrouwen bij den Rijksdag maar als geve j van verlies van vertrouwen bij den presi dent. „Het zal een Eurapeesche ramp zijn", besluit dit blad in een lang hoofdartikel waarin het Bruenlng's eigenschappen lof toezwaait, „indien een tartende en nega tieve houding tegenover Frankrijk te Lau sanne dc onveranderlijke politiek van Duitschland wordt Zulk eer. politiek zm juist nu zeer ongelegen komen nu steeds meer verantwoordelijke personen i:i Frank rijk bereid zijn een redelijke schikking te maken." Vaststellend dat geen partij of groen van partijen in Duitschland klaarblijkelijk verlangend is de verantwoordelijkheid voor de houding van Duitschland in Lausanne te aanvaarden en dat de tegenstanders van d-n gevallen leider tot heden geen politiek in de plaats hebben gesteld van die van Bruenlng, verwacht de Times voorloop-g in Duitsch land een politiek van onzekerheid, waarin e Socialisten waarschijnlijk op den achter grond zullen treden en de partijen van Ree h tec. h zich machtiger zullen doen gelden. De Morning Post ziet achter de re geer ingscrisis in Duitschland machtiger man nen dat Hitler en sterker invloeden dan die van de Nazi's. „Oud instinct en de ;'rang der gebeurtenissen hebben Duitschland opnieuw onder het Pruisisch juk gebracht De News Chronicle vin t. de voor stelling dat Hindenburg's houdir-r werd in gegeven door overwegingen- van binnenland se hen aard en ntet door meeningsverschH on het gebied van buitenlan ische politiek h t meest, verontrustend, aangezien er uit blijkt, dat. de machthebbers In Duitschland n t schijnen te beseffen dat de buitonlandsche politiek de eerstvolgende maanden dc g.vn- sche toekomst van Duitschland zal beheer- schen. Ten slotte vreest de Daily Herald, die verwacht dat Duitschland straks zal worden geregeerd door soldaten, landbezitters en persoonlijke vrienden van Hindenburg, dat deze crisis in Duitschland zal worden aan gepakt als oen excuus voor uitstel van de Conferentie tc Lausanne. Het Labourblad vindt dat onduldbaar en bc'.o gt dat Lau sanne tot eiken prijs door moet gaan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. A t Doodt vliegen, muggen met Geqarandeerd afdoende. Let op de blauwe eerpakking. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of met geplaatst, wordt de kopij den inzender ntet teruggegeven UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN NAAR BUITEN. De nood van de Centrale Commissie tot ultaending van zwakke kinderen naar bui ten is zoo hoog gestegen. zoowel door het gemis van gemeentesubsidie als coor de t te- neming van het aantal kinderen» voor wie uitzending noodzakelijk is dat financleelc hulp dringend noodzakelijk is. Na dc vorige oproeping mocht de commis sie enkele giften ontvangen waarvoor zij hartelijk dank zegt maar die giften zijn geenszins voldoende om den nood merkbaar te verlichten. Met aandrang worden alle in gezetenen van de gemeente Vclsen ultgenoo- •digd. als nog een gift of toezegging tot Jaar lijksche contributie aan één der onder staande adressen tc doen toekomen. Bovendien zal op Woensdag 8 Juni een „Boschvlocltjesdag" gehouden worden. Met vreugde begroet de commissie dc talrijke dames, die zich met den verkoop willen be lasten; echter de schare verkoopsters is nog niet groot genoeg. De commissieleden zullen gaarne opgaven ontvangen van meer hulp krachten. ,.A1 weer dus bloempjes verkoopen en k :o- pen het begir.-t te vervelen!".... Ja. maar dc nood dringt en dwingt! De Centrale Commissie roept in hot belang van de zwak ke kinderen uit onze gemeente, wier gezond heid bedreigd wordt, uw aller hulp in. Helpt mede op 8 Juni as. de Boschvicoitjcsdag te doen slagen! A J. VAN LEUSEN, art«, van TylJweg 34, Velsen. Zr WESTRA, Ruysdaelstraat, LJmulden (Oost). Zr. DE BEURS.Trompstraat 47, Umulden (Oost). Zr. BENES, B rlonlostraat 5 rood. IJmuldcn Oost). Zr. POSTUMA. Wij kers tr. weg 25. Velsen i Noord Mej LUST, Stationsstraat 1, IJmuiden 'Oost).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7