VOOR DE FORENSEN. FLY-T@X WAARSCHUWING LINCOLFABRIEK HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 9 JUNI 1932 Hoe de spoorweg-dienstregelingen ontstaan. De forensen interesseeren zich in het bij zonder voor het spoorwegverkeer. Dus ook voor de dienstregelingen. De Alg Bond van Forensen tracht her haaldelijk wijzigingen in den treinenloop te verkrijgen omdat de forensen daarmede ge baat zijn. Daarom is van belang kennis te nemen van de wijze waarop die dienstregelingen ontstaan. Wij lezen daarover in het boek „Klaar achter?" van J. B. Uges (uitgave van Andrie Blitz te Amsterdam). Het woord „dienstregeling" doet velen da delijk denken aan het meest populaire boekje; het spoorboekje. Niet ten onrechte wordt hoog opgezien tegen het zoo gecompliceerde werk als het samenstellen van een reisgids. Inderdaad is het een werk, dat met groote nauwgezetheid geschieden moet. En dat gebeurt dan ook, althans onze spoorgidsen hebben de renom- mé hoogst betrouwbaar te zijn. Er zijn natuurlijk reizigers, zelfs vele reizi gers, die wel eens in de meening verkeeren, dat ze een fout in den spoorgids gevonden hebben. Ze spreken er dan zeer luidruchtig een spoormenaar over aan. of schrijven over hun vangst naar de Hoofdadministratie te Utrecht. Gewoonlijk blijkt dan, dat de lieden beter schetteren en schrijven, dan lezen kunnen, want hun speurdersoogen zijn niet gevallen op een klein teekentje, dat naar een noot onder aan de blijdzijde verwijst. Een fout vinden in den Nederlandsche spoorgids staat ongeveer gelijk met het vinden van een speld in een hooiberg. En dat wil wat zeggen voor een weide, dat uit cijfer tjes en teekentjes samengesteld is. Voor dat met het opmaken van de nieuwe dienstregeling begonnen wordt, wor den door den Spoorwegraad de uit het pu bliek ingekomen wenschen en klachten be handeld. In den Spoorwegraad hebben zitting: Ver tegenwoordigers der Nederlandsche Spoor wegen, vertegenwoordigers der Regeering. vertegenwoordigers van de Kamers van Koop handel, van verschillende vereenigingen en van dén handel in het algemeen. In ruimeren zin gesproken bestaat dus de Spoorwegraad uit vertegenwoordigers der N.S., eenige regeeringspersonen en vertegen woordigers van het Nedgrlandsche publiek. Eenmaal per jaar wordt een Europeesche Dienstregelingsconferentle gehouden (1931 te Londen, 1932 te Brussel) ter bespreking van het internationale verkeer. Alle spoorwegmaatschappijen zijn daarbij vertegenwoordigd. Een per jaar, en wel ongeveer half Mei, verschijnt een nieuwe dienstregeling. Voor den wlnterdienst wordt een „gewijzigde" dienstregeling uitgegeven. Allereerst worden van de loopende dienst regeling, en dan uitsluitend voor de reizi gerstreinen. graphischc voorstellingen zwart op wit gedrukt Op die gfaphieken worden de komende wijzigingen aangebracht. Van die gTaphieken wordt, het ontwerp gemaakt in den vorm van de dienstregelingsbiljeten, die op de stations in vestibules en de perron? aangebracht zijn. Dit ontwerp wordt met- nota's van wijzigingen ter goedkeuring naar den Minister van Waterstaat gezonden. Na dat deze regeeringspersoon zijn sanctie daar aan gegeven heeft, wordt de reisgids het spoorboekje samengesteld. Van den nog geldenden reisgids wordt van elke bladzijde een proefdruk gemaakt. Die proefdrukken worden op groote vellen wit papier geplakt en de daarmee belaste amb tenaren werpen zich op de vellen papier om de noodige wijzigingen aan te brengen. Wat dan uit hun handen komt. doet een leek aan spijkerschrift denken. Niettemin is het voor de zetters, die in hun vak artisten zijn, zoo helder als kristal. Zoo worden dan voor het dikke spoorboekje 350 bladzijden Binnenland bewerkt en voor het dunne boekje 176 bladzijden. Naar die verzameling hiëroglyphen wordt een proefdruk gemaakt. Deze wordt gecor rigeerd enom kort te gaan: drie keer wordt de geheele boel gecollationneerd. Over de intusschen verschenen wijzigings bladen zal ik maar niet eens spreken Aangezien de oplaag zeer groot is (kleine gids ongeveer 400.000 ex. en de dikke gids ongeveer 1.50.000 ex.) en dc boekjes eenige dagen vóór de nieuwe dienst aanvangt voor het publiek verkrijgbaar moeten zijn, gaat dc dikke reisgids 4 weken van tevoren ter perse; de dunne 6 weken. Omdat gewacht moet worden op de opgaven uit het Buiten land. wordt met het drukken van het ge deelte ,.Buitenlandsche aansluitingen" het laatst 15 dagen van te voren begonnen. De nieuwe teekentjes en uuraanduiding na 12 uur 's middags, welke bij het publiek zoon' onaangename ontvangst gehad heb ben. zijn internationaal. Of er nu minder vergissingen gemaakt worden, betwijfel ik. Nog steeds heeft menig een last met uit te rekenen hoe laat nou eigenlijk de trein van b.v. 17.36 vertrekt, en logisch denkende menschen zeggen dat een trein met vertrektijd 0.00 in 't geheel niet vertrekt, omdat 0.00 niet bestaat. Het is volgens hen 12 uur, of 24 uur en nimmer 0 uur. Voor die bewering is iets te zeggen. Ook is het publiek met het charivari, dat naast de tijdkolommen gedrukt is, nog lang niet vertrouwd. Het komt meer dan eens voor dat b.v. iemand op een Maandag naar een trein staat uit te kijken, die alleen op Zondag loopt. Behalve de reisgidsen en de aan de hand daarvan gedrukte dienstregeling-biljetten, welke in hoofdzaak ten gerieve van het pu bliek gemaakt worden, verschijnen er bij eiken nieuwen dienst uitsluitend voor het personeel: tijdtafels, voorschriften betref fende den loop van personenmaterieel. den loop van goederenmaterieel. den locomotief- dienst en ook de sporenstaten De sporenstaten zijn formulieren waarop de tijden van aankomst en vertrek der trei nen aangegeven staan met vermelding van de betrokken sporen. Elk station het spreekt zijn eigen sporenstaat. Uit het bestaan van sporenstaten is dus op te maken, dat elke trein zijn vaste ver- trekperron en ook aankomstperron heeft en wel op elk station waar hij komt. Bij spoor- versperringen, of om andere oorzaken wordt wel eens van den spoorenstaat afgeweken, doch dan ih dat toch maar tijdelijk. Op enkele stations zijn voor wat vertrek betreft, voor het publiek begrijpelijke, uit treksels van den sporenstaat gemaakt, welke op de perrons, in tunnels en vestibules op gehangen zijn. Op die staten (vertrekperror.- staten» wordt dan ook niet gesproken van „sporen" maar van „perrons". Voor zoover mij bekend treffen we thans alleen te Am sterdam C.S. en te Hilversum vertrekperron- staten aan. Te Amsterdam C.S. zijn boven dien aankomstperronstaten en wel in het controlehuisjes in de vestibule Zoo'n drukwerk-lawine, die tegen een nieuwen dienst zich op de spoorwegen stort, bevat niet eens alle gegeevns. welke noodig zijn voor een behoorlijke uitvoering van den dienst. De loop van de watertreinen, zand- treinen wordt in geen dier boeken voorge schreven. Dat zou niet mogelijk zijn omdat die treinen op aanvraag loopen. Het z.g.n. inleggen dier treinen geschiedt op de In- spectiebureaux. Per aanschrijving wordt den betrokken stations mededeeling gedaan en voorgeschreven hoe er mee te handelen is. Die aanschrijvingen vormen op zich zelf ook een sneeuwjacht. Een nieuwe dienstregeling heeft inderdaad veel van een zware bui, die gedurende eenige dagen extra werk over de spoorwegen stort. Het zijn wijzigingen, niets dan wijzigingen, die de spoormenschen van hoog tot laag te verwerken krij gen En zonder zich af te vragen; is ieder van het personeel voldoende op de hoogte met alle veranderingen, welke iedere nieuwe dienst met zich mee brengt, neemt het pu blick in de treinen plaatsen twijfelt niet aan een goede overkomstkrijgt zelfs niet het idéé om te twijfelen. Dit kan niet ander dan pleiten voor het spoorwegpersoneel. Tot zoover deze aanhaling. Het rijk ge- illustreerde boek bevat voor forensen en andere treinreizigers zooveel aardige en in teressante bijzonderheden, dat wij den aan koop sterk aanbevelen. STADSNIEUWS NED. REISVEREENIGING. DE REIZEN. In de dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ned. Reisvereeni- gng zijn mededeelin/gen gedaan over de voor dezen zomer uitgeschreven reizen. Hieruit is o-.m. gebleken, dat het met de aangifte voor de beide „Generale's" de groote reizen met-eigen extra-treinen bij zonder goed gaat. Voor de Generale naar het AppenzeHer land, waaraan 400 leden kunnen deelnemen, zijn thans ree is 300 deelnemers ingeschre ven, zoodat het doorgaan van deze reis ver zekerd is. De aanmelding voor' de Generale naar Trier gaat nog oorspoediger. Het maximum vastgesteld op 300 deelnemers, is reeds in die mate overschreden, dat een tweede groote reis naar Trier van 13 tot 20 Augustus moest worden uitgeschreven Hiervoor zijn nu reeds weer 100 personen geboekt. Het reis programma voor deze nieuwe reis is geheel gelijk aan dat van de eerste Generale naar Trier. Ook zal opnieuw een ontvangst van het Gemeentebestuur plaats vinden. Een openluchtspel (wijn-oogstfeest) wordt ter eere van de Nederlandsche gasten ingestu deerd. De Noorsche Reizen der Ned. Reisvereeni- ging trekken bijzonder. De algemeene voor zitter. de heer Sabel, leidde reeds enkele reizen naar Saudesjoen: de dezer dagen aangekondigde reis daarheen verheugt zich eveneens in groote belangstelling. Een> nieu we zeer belangwekkende reis naar Noorwe gen wordt in Juli ondernomen met als stand plaats Voss. Wanneer U een doos -Lincol Wrijfwas koopt cn de ledige Lincoldoos (welke in bruikbaren staat is) terug geeft, ontvangt U daar 5 centen voor. INGEZONDEN MEDEDEELING EN a 60 Cts. per regel. Dp. H.NANKING's bate van het sanatorium voor arbeidsthe- rapie „Zonnestraal" te Hilversum. 25 Juni wordt de dag waarop onder de leuze „de sterken voor de zwakken tegen de tuberculose' de offervaardigheid van het gansche volk wordt ingeroepen voor de Zon nestraal-hulp aan t.b.c. patiënten. Op „Zonnestraal" kunnen nu 130 patiënten verpleegd worden. Door de uitbreiding wor den evenwel zwaardere financieele eischen aan het verpleegfonds gesteld, in verband met de toeneming der algeheele kostelooze verpleging. ONTHEFFÏX G WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend dat zij ter gelegenheid van het muziekcon cours der R.K Harmonie St. CaeoLLa inge volge de Winkelsluitingswet 1930 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voege, dat de winkels ten noorden van de ZaanenlaanZaanen- straat op Zondag 12 Juni 1932 voor het pu bliek mogen geopend zijn, daarin mag wor den verkocht cn het verkochte medegenomen VRTJE KATHOLIEKE KERK. Zaterdag 11 Juni en Zondag 12 Juni zal Mgr. Bonjer de Vrije Katholieke Gemeente bezoeken. Zaterdag zal Z. H. Eerw. in dc St. Ra- phaëlskcrk aan de Popellaan in het Kin- heimpark. des avonds acht uur. Vespers en Lof celcbrceren cn Zondag 12 Juni des ochtends half elf zal een Priesterwijding plaats hebben en door Z. H. Eerw. een Hoog mis worden opgedragen.- PUBLICATIE VAN HET BEZUINIGINGSRAPPORT. BIJ DE BEGROOTING IN SEPTEMBER? Naar de Tel. verneemt zal openbaarmaking van het rapport der bezuinigingscommissie Weiter geschieden tegelijkertijd met de in diening van de stukken der rijksbegrooting 1933 in dc derde week van September a.s. NIEUWE SALARISKORTING HET RIJK? BIJ VOORSTEL DER BEZUINIGINGSCOMMISSIE Het. rapport der bezuinigingscommissie- Weiter stelt aan de regeering vcor, op de in de Bezoldigingsbesluiten vastgelegde salaris sen van burgerlijke ambtenaren en militairen een uiforme korting toe te passen van 8 pet voor de gehuwden en van 13 pet. voor de on- gehuwden De vergoeding voor reis- en verblijfkosten zullen belangrijk worden verlaagd. Tevens zal strenge controle worden ingevoerd op.de noodzakelijkheid en doelmatigheid van de dienstreizen. Het voornemen bestaat- de door het Rijk vcerleende of nog te verleenen gratificaties met 25 pet. te verminderen. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. Het departement Haarlem van de Neder landsche Maatschappij voor Nijverheid hield Woensdagavond in café Brinikmanm zijn jaarlijksche ledenvergadering. Voorzitter was de heer G. J. Droste. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer Maurits, ontleenen wij, dat. hot aantal leden 167 bedraagt en het aantal do nateurs 31. Het vorig jaar bedroegen deze getallen resp. 195 en 34. Deze teruggang gaf het bestuur aanleiding, middelen te beramen om het ledental weer te doen stijgen. Er wer den veertig uit-noodigingen verzonden om als lid toe te treden. Het is aan de ongunstige tijdsomstandigheden te wijten, dat slechts enkelen aan die uitnoodiging gevolg gaven. Er werden zeven getuigschriften met ©ere prijzen uitgereikt. De ontvangsten bedroegen f 6496,79, de uitgaven f 1085,04; het batig saldo bedroeg f 5411.75. Beide verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. De heeren A. J. Enschedé en C. Stapel Jr. werden tot bestuursleden gekozen in de plaats van de periodiek aftredende heeren B. F. Enschedé en J. H. J. Keiler. Daarna volgde oen bespreking van de agenda voor de 155ste jaarlijksche alge meene vergadering, die te Haarlem zal wor den gehouden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd ce heeren G. J. Droste. J. J. Swens en A. H. baron var. Harderbroek. ZONNESTRAAL COLLECTE. Op de D'nsdagavond gehouden vergade ring van het „Zonnestraal-Comité", waar alle vereenigingen welke deel uitmaken van het Zonnestraal-Comité te Haarlem waren uitgenoodigd, werd het dag. bestuur als volgt samengesteld: A. Eizema, voorzit ter. L. Arends, Jansstraat 24 rd. en G. Fla meling, penningmeester. Verschillende voorbereidende maatregelen voor 't welslagen van den Zonnestraaldag op 25 Juni 1932 zijn getroffen. Aanmelding van collectrices of collectan ten kan plaats hebben bij de leden van he' comité en Spaarne 94. Er zijn er minstens 500 noodig. Zooals men weet komt deze collecte ten VOOR IIET NATIONAAL CRISISCOMlTc De inzameling op de hoofdburcaux der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht ten bate van het Nationaal Crisiscomitc heeft f 188 opgebracht. VERANDERING BIJ RIJKSWERKINRICH TINGEN. Igcdiend is een wetsontwerp tot opheffing van de Rijkswerkinrichting voor mannen te Iïcorn. tot inrichting van een nieuwe werk inrichting te Groningen en tot overbrenging van de Rijkswcrkinrichting voor vrouwen van Gorinchem naar Breda. UIT DE PERS. Onderhandelingen met dieven. De Telegraaf Is het niet eens met de bezwaren tegen de onderhandelingen, die de verzekeraars gevoerd hebben met de dieven van de kostbaarheden op kasteel „Neyen rode". Het blad doet daarover de volgende mededeelingen Toen alle officieelc inmenging zonder effect was gebleven, heeft een te goeder naam en faam bekend staand particulier de tective op verzoek van assuradeuren wien men het moeilijk kan aanrekenen, dat zij niet klakkeloos een vermogen aan schade be talen zich met de affaire bezig gehouden. Het resultaat was positief: Hij kwam de vind plaats van een deel van den buit op het spoor. Om dat dee' in handen te krijgen moest hij een bedrag betalen dat in geencr lei verhouding staat tot de verzekerde scha- desom. Dit bedrag was dan ook geen koop prijs, maar een bèlooning. Thans stonden de assuradeuren voor dc moeilijkheid: doen of niet doen? Doen beteekende een aanzienlijk commercieel vQordeel, maar ook, naar thans blijkt, in sommlger oogen een lmmoreele handeling. Assuradeuren (bij verzekeringen voor groote bedragen teekenen veelal meer- de: - assurantiefirma's ieder voor een eedeel- te) hebben, naar ons bekend is, aan drie zij den juridisch advies ingewonnen. Geen dezer adviezen luidde op niet-doen. De advocaten in kwestie zijn geziene dragers van het ,.no- bile officium Éérst na dit degelijk wikken en wezen w-erd de beslissing genomen. De hier weergegeven feiten maken dc be stempeling der assuradeuren als helers tot een sensationcelc overdrijving. Alle pp de po lissen voorkomende assuradeuren staan in en buiten hun branche te goeder naam en faam bekend, zoodat het niet aangaat hen zonder behoorlijke kennis van de feiten in discrediet te brengen. Dat alles neemt niet weg. dat en zoo hebben de verzekeraars het óók gevoeld de gevolgde methode geenszins fraai ls." De Telegraaf meent echter, dat er eerst een verbod van dergelijke handelingen moge ko men, opdat men zeker wete, wat men doen mag en wat niet. Financieele berichten. SOMBER VERSLAG NED. HANDEL MIJ. AAN HERSTEL VOOR INDIÏ NIET GEWANHOOPT. Het jaarverslag van de Nederlandsche Handel MIJ. begint, zooals ditmaal alle jaar verslagen met een schets te geven van de crisis, in het bijzonder wat betreft Ned.- Indië. Het is echter niet aan te nemen, vervolgt het verslag, dat een zoo belangrijk productie gebied als Indië blijvend zijn beteekenis voor de wereldmarkt zou verliezen. Menige crisis heeft Indië doorgemaakt en steeds heeft het zich uit een tijdelijke inzinking, hoe ernstig deze zich ook liet aanzien, weder weten te verheffen. Dikwijls heeft het zich zelfs ver heugend snel kunnen herstellen. Het komt ons voor. dat zulks ook thans op den duur niet zal kunnen uitblijven, maar dat het herstel des te vroeger zal intreden, naarmate men zich eerder aan de nieuwe verhoudin gen zal weten aan te passen. Voor vele zaken zal een nieuwe basis, een nieuwe-waardeering moeten worden gevonden. De winst en verliesrekening vermeldt o.a.: Afschrijving en reserveering op deeln. in on- dern. en vorderingen op deze f 1.100.073 afschrijving cn reserveering op andere cul- tuurbelangen f 1.639.285. agentschap in Suriname f 411.156 (468.921». afschrijving op vaste eigendommen f 608.554 (831.857) en in het credit; provisie, interest, en wissel-reke ning na aftrek van afschrijving en reserve op dubieuze debiteuren cn voor belasting f 9 648.429 (18.685.109), Reservefonds f 6.000.000 Dividend wordt niet uitgekeerd (v. j. 6 12 pCt.). De rcchtstreeksche vorderingen voor eigen rekening op Duitschland beliepen op 31 Dcc. j.l. f 21.759.900, waarvan f 5.204.600 op ban ken cn bankiers <f 4.931.200 vallende onder de StiUhaltung)f 11 665.300 op banken en bankiers f 4.101.901 vallende onder de StiU haltung, in welk bedrag begrepen het be kende crediet aan den Staal Bremen ten be hoeve van den Noordd. Lloyd en in het be lang van den Kon. Holl. Lloyd, f 4.890.000 op het Duitsche Rijk. Verder zijn onder ge noemd hoofd opgenomen f 1.435.600 vorde ringen op Oostenr. banken en bankiers, f 825.600 vorderingen op Hongaarsche ban ken en bankiers, f 300.000 Hongaarsch- Schatkistpapier. De jaarlijksche algemeene vergadering van deelhebbers !s onder voorzitterschap van Dr. C. J. K. van Aalst Woensdag gehouden. Vertegenwoordigd waren 53079 aandeelcri. rechtgevendc op liet uitbrengen van 52 stemmen. De vo' "r; de aan h*t e ndc der ver gadering. dat het Commissarissen en Directie spijt, dat over het afgeloopen boekjaar geen dividend kan worden uitgekeerd. Wij zijn er van overtuigd, dat wanneer een gunstige verandering in de toestanden in treedt. waarop v;" oe+en blijven vertrou wen zulks onze maatschappij, dank zij de veelzijdigheid van haar bedrijf spoedig ten goede za! komen. In de vacaturen, ontstaan in het College van Corrirt^-riR^ Hoor het bedanken van de heeren E. P. dc Monchy Ran en J. H. Veder, werd voorzien door de verkiezing van de heeren C do Monchf en W. Ruvs B.Ezn. De heeren Mr. F. J. Sprenger, P. Echauzier en P. E. Tegelberg, die als Commissaris aan de beurt van aftreding waren, werden als zoo danig herkozen. JAARVERSLAG H. V. A. BEZUINIGING. BEPERKING, PRIJS- VERLAGING. Het jaarverslag van de Handels Vereeni- ging „Amsterdam" vermeldt o.a. het vol gende: Door de beperking van den aanplant in het bijzonder wat de suikercultuur betreft zagen wij ons genoodzaakt onze personeel- formatie belangrijk in te krimpen. Do oogst was aan het einde van het jaar slechts ten deele verkocht. Onverkocht is thans nog circa 54 pet. Het verlies bedraagt f2.780.924. Hierin is begrepen het voordeelig saldo ad f 2.708.611 op het op 31 December 1930 onverkochte restant van den oogst 1930. Als gevolg van de op aanplant 193132 toegepaste beperking zullen in 1932 dc fabriek Koenir en Bedadoeng niet malen. De slechte economische toestanden in het oosten heb ben een zeer ongunstigen invloed op den af zet der Javasuiker gehad, waardoor de voor raden belangrijk toenemen en een belang rijke inkrimping van den Java suikeroogst 1933 is geboden. Wij hebben besloten den oogst 1933 onzer ondernemingen te beperken met 50 pet., zoodat verscheidene onzer fa brieken in 1933 niet zullen malen. De voortdurende daling van den produc tieprijs heeft ook het resultaat onzer diverse cultuurondernemingen sterk beïnvloed. Te gen het eind van het verslagjaar waren de prijzen op een zoo laag peil gekomen, dat wij behalve groote bezuinigingen ingrijpende veranderingen in de expolitatle dier onder nemingen hebben moeten invoeren. Het totaal resultaat onzer diverse cultuur onder nemingen op Java en Sumatra was een winst van 15 160.153 Hierin is begrepen het voordeelig saldo ad f 2.918 078 op het op 31 December 1930 onverkochte restant van den oogst 1930. Op Sumatra werd een aantal ondernemin gen tijdelijk gesloten. De productie der di verse ondernemingen zal ten deele worden beperkt, ten deele ook worden geconver teerd. Gezien de groote voorraden per 31 Decem ber 1931 en het tot heden uitblijven van verbetering in de marktpositie onzer ver schillende producten wordt voorgesteld op deze rekening ten laste der winst- en ver liesrekening af te schrijven f 4.000.000 De reserve voor belastingen is te hoog gebleken Zekerheid daaromtrent bestaat ten aanzien van een bedrag van 1 2.512.000, hetwelk der halve naar dc verlies- en winstrekening ls overgebracht. Dc winst inclusief saldo Ao. Po. bedraagt na afschrijving op dc kapitaalrekening onzer suikerondernemingen ad f 21812 cn op de rekening producten cultuurondcmemingcn ad f 4.000.000 en na reserveering van f 5.000.000 ten gunste van het loopende jaar f 2.000.868 "6.366.248). welk bedrag toelaat een uit keering van 5 pet. dividend aan aan deelhouders over het kapitaal ad f 40.000.000, hetgeen dus f 2.000.000 verelscht, waarna f 868 resteert voor overdracht naar nieuwe rekening. De Hollandsche Bank voor de Middelland- sche Zee behaalde In 1931 een voordeelig saldo van 1 605.492 - (f607 945). doch daar van wordt f 581 727.— voor afschrijvingen bestemd, terwijl f2.500 000 onttrokken wordt aan de statutaire reserve voor debiteuren- reserve. Er blijft over een statutaire reserve van 1750.000.—. Dc Exploitatie Mij. Schevenlngen behaal de in 1931 een batig saldo van f 16.993. Dividend zal niet worden uitgekeerd. De Gerofabrlek te Zeist behaalde een winst van f 1.411 <v. J. f37.149.—). Dividend zal niet worden uitgekeerd. De Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika maakte oen winst van f 546.615.Een di vidend van 6 pet. (als v. j.) zal worden uit gekeerd. De Bank-Associatie te Amsterdam maakte in 1931 een winst van f 328.212 (v. j. f 422.560), welke bestemd zal worden voor afschrijving en reserves. INGEZONDEN .MEDEDEI LINGEN a 60 Cts. per regel. Doodt vliegen, muggen met Gegarandeerd afdoende. Let op de blauwe verpakking. INCEZONDEN t'oor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven DE ONAFHANKELIJKE SOC. PARTIJ EN DE HAARL. BESTUURDERSBOND. Onder het opschrift: „Een waarschuwend woord en een verzoek aan den wnd. voor zitter van den H. B. Bzendt de O. S. P. ons het volgende Ingezonden stuk: Het Ls noodig. helaas noodzakelijk. In het openbaar een waarschuwend woord en een verzoek te laten hooren. t.o.v. het optreden van den wnd. voorzitter vnn den Haarlcm- schen Bestuurdersbond. den heer v. d. Win den. Bovengenoemde functionaris, in dienst, van de moderne arbeidersbeweging heeft t.o v. een zijner inede-arbe :d*rs. eveneer moderngeorganLseerd in den HBB. e- n hou ding aangenomen, die op zijn minst uitgr •'rukt arbeidersonwaardig genoemd moet wor den. Wat toch is het geval? Regelmatig, jaren achtereen heeft en heb ben de propagandisten voorheen zich scha rende om het orgaan ,.Dc Socialist", den uit- gestooten linkervleugel in d« S.D.A.P thans met het orgaan .Dc Fakkel" van do O.S.P. gecolporteerd voor en In het gebouw ..De Centrale", gebouw van do moderno-arboi- dersbéweging ter nlaat.se. h®tzt1 mét of zon der vergunning. Wij consta'eercn het feit. dat daarvoor als „regel" do mogelijkheid heeft bestaan. Evenwel, schijnt bovenge noemde leider eigendunkelijk een anderen maatstaf te moeten aanleggen hetgeen tot uitdrukking ls gebracht op jl Zaterdag 28 Mei, toen een modern georganiseerd arbeider stond te colporteeren zooals gewoonlijk met het orgaan „De Fakkel"; hem werd verzocht daarmede te eindigen en. indien hij daaraan geen gehoor gaf. de functionaris en 2e voor zitter van den HBB de hulp van de politie zou inroepen. Zeer spoedig verscheen dan ook een 5-tal agenten om den dader op te sporen. Dit optreden van dezen leider heeft, naast de zeer sterke ontstemming welke in de rijen van de modern georganiseerde arbeiders, po litiek lid van de O.S.P.Ls ontstaan, het be stuur aanleiding gegeven, deze kwestie aan een ernstige bespreking te onderwerpen. Het verbod mist iedere schijn van ..Democratic", mmers zijn de leden van den H.B.B. daarin niet gekend. Waar de leden, modem georea- nLseerden en politiek lid van de 05.P. wol in eekend zijn (en dat ook als hun plicht be schouwen). is het feit, dat zij iedere week. door middel van hun vakcontributie een fi nancieel offertje bijdragen tot het onderhoud van het gebouw ..Dc Centrale" Wenscht men d.w.z. een beslissing met „de leden" uit te lokken, over „verboden colportage", dan cischt het socialistisch sentiment, dat bij algemec- nen regel toepassing moet vinden, waarbij uitzonderingen zooals thans blijkt het gev U te zijn, uitgesloten moeten worden geacht T een wereld die in brand staat zijn er torn waarachtig wel belangrijkere vraagstukk u voor de moderne arbeidersbeweging aan orde, die om oplossing vragen, dan boven vermeld .kleinzielig gedoe". Afdeeling Haarlem O.S.P. H. J. KLEIN, Voorzitter. W'J zonden dit stuk aan het bestuur van den Haarlemschen Bestuurders Bond. die daarbij de volgende aantcckenins maakte: Wij danken u voor de toezending van het bijgaand ingezondene cn laten hieronder volgen de verklaring van het bestuur van don Haarlemschen Bestuurdersbond over de be doelde kwestie. Reeds weken terug nam het bestuur van den H.B.B. het besluit de colportage met „Dc Fakkel" in dc Centrale niet toe te staan. Tot nog toe gaven colporteurs aan een vriendelijk verzoek r.m de colportage niet in doch voor de Centrale voort te zetten gehoor. Ook in het besproken geval heeft onze waarnemend voorzitter den betrokken colpor teur gewezen op het besluit van het bestuur en hem vriendelijk verzocht de colportage in de Centrale te staken. Toen de colporteur weigerde hieraan te voldoen is de medewerking van dc politic in geroepen. Namens het bestuur van den H B B. A. EIZEMA. Secr,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7