Josephine Baker in Zandvoort Bezoek aan de Amsterdamsche havenwerken ÖP SLOTENBURC ROERMOND KRIJGT ZIJN TUNNEL met een doorgaanden verkeersweg door het Roermondsche Veld. De geprojecteerde groote verkeersweg loopt bij en langs de huizen in het midden der foto. BRUGGENBOUW IN NEDERLAND. Men ie thans druk bezig met de werkzaamheden voor de pieuwe brug over het MerwedekanaaL Een in wording zijnde landpijlcr, die nog in de houtconstructie ie. DOOR DE VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN GEMEENTEWERKEN, werd Vrijdag de Amsterdamsche havenwerken bezichtigd. Tijdens de bezichtiging. JOSEPHINE BAKER heeft Vrijdag met baar gezel- tchap een bezoek gebracht aan Zandvoort. Josephine In de haringscène. OP DE TENTOONSTELLING „MOEDER EN KIND", die de volgende week in het R.AJ.-ge bouw fe Amsterdam geopend wordt, h men hard aan bet werk met de voorbereidingen. ZELFS IN HET EENVOUDIGE ZIT SCHOONHEID, en de kunstzinnige fotograaf opname maakte, bleek daar een juisten kijk op te hebben. FEUILLETON door THéRèSE VAN ARENDSBERG. 24) „U zijt het, die allen gelukkig maakt, en men mag u zelfs niet danken", ze 1de Van Raven bewogen; „maar als u straks Meta's gezichtje ziet, wanneer wij haar dit besluit mededeelen, dan 7A\ dat uw grootste dank gijn". 's Middaga aan tafel begon Van Raven dat punt aan te roeren door Meta te zeggen, dat. tij allen van oordeel waren, dat Edmond dit aanbod moest aannemen. Meta zeide, dat zij ook overtuigd was het hem niet te mogen ontraden, maar dat zij niettemin zeer tegen dien tweeden eenzamen winter opzag, daar Edmond haar geschreven had. dat hij den eersten tijd, dat hij ln zijn nieuwe woon plaats was, weinig zou kunnen overkomen, en voegde ze er druilend bij: ,.ik word pas t Maart 18 Jaar". „Ja Meta. 't is waar. dat duurt nog een eeuwigheid voor twee verliefde harten", ant woordde haar vader, „maar als we nu eens aan Edmond voorstellen om inplaats van Maart, Juli als trouwmaand vast te stellen, en den ouden dokter of hij de praktijk zou willen blijven waarnemen tot half Augustus, dan kondet ge eerst samen naar Zwitserland gaan, hoe zou je dat lijken?" „O hoe zalig", riep Meta vroolijk, „wat zal Eddie dat heerlijk vinden! Ik schrijf hem oogenblikkelijk dat verrukkelijk plannetje. Papa", voegt ze er dan innig bij. „laat het dan op uw verjaardag. 11 Juli zijn". rll juli, goed zoo', zeide de baron, „dan is de dame 17 Jaar en 4 maanden, inderdaad een mooie leeftijd, om als waardige dokters vrouw te pareeren. Moeten de poppen en het theeserviesje ook mee?" „Ondeugende grootvader", plaagde Meta, „u zult eens zien, hoe deftig lk me houden zal. en welk een verstandig huishoudstertje ik zal blijken te zijn. Wat zal Ed gelukkig zijn met mijn brief, de arme jongen zag zoo tegen zijn eenzaam verblijf in dat boeren dorp op. Maar nu gaan we samen! en van daag over vier weken is hij al hier! Hoera, leve mijn doktertje!" De Meimaand was ruim half verstreken, toen Edmond op een mooien lente-avond op Slotenburg aankwam; hij had Meta willen verrassen en daarom den dag en het uur niet vermeld. Meta wandelde met haar grootvader een klein eindje den grintweg op toen ze beiden, in de verte, een heer zagen aanko men. „Nu. dat gebeurt ook niet lederen dag", zeide de baron, „zou dat de dolende ridder zijn, waarvan je moeder vroeger droomde?" „Misschien?" lachte Meta. doch eenige oogenblikken later juichte ze: „Grootpa, 't Is Eddie! Ziet u 't niet. hij wuift" en weg holt ze hem tegemoet. Slechts eenige minuten later liggen ze in elkanders armen en diezelfde Meta. die moedig de acht maanden scheiding droeg, snikt nu als een kind. Edmond tracht haar tot kalmte te bren gen, en begint met haar te plagen, da.t ze heusch nog gegroeid is, dat het hoog tijd wordt dat zij heur haar gaat opsteken enz. Weldra nemen allen den terugweg aan, en Edmond brengt heel Slotenburg ln opschud ding door zijn vroolijk roepen: „Ellen, waar zit je? En u lieve, beste Groot moeder in spc? En waar is mijn aanstaande vader?" Tn cén oogwenk waren allen bij elkaar en ieder beijverde zich om het den reiziger zoo aangenaam mogelijk te maken. Meta was stil van blijdschap ze vergenoegde zioh slechts met hem die haar zoo innig dierbaar was, aan te zien. „Nu eerst eenige dagen luieren, Edmond, en dan weer druk aan 't werk", zeide Ellen, „er is nog heel wat af te doen. Vooreerst heb ben we plan de volgende week eens met jul lie Je nieuwe woonplaats te gaan zien, en denk eens, hoe heerlijk, de oudeluitjes gaan ook mee, dan veel regelen, bestellen, uitzoe ken en koopen en heden over vijf weken dan moeten jullie al aanteèkenen; 't zal een druk ke tijd worden!" „Hoe drukker hoe liever", antwoordde Ed mond, „des te korter zal ons de tijd vallen tot 11 Juli". En druk waren inderdaad de weken, die thans voor hen aanbraken, doch gelukkig waren ze tevens. Als eene trouwe moeder hielp Ellen Meta met alles, en menig bank biljet werd haar door den ouden heer in de hand gestopt, want ,,'t moet alles er keurig netjes uitzien, hoor Ellen, Koenraad van Sloten heeft maar twee kleinkinderen; voor jou jongen zal ik later nog wel eens in de beurs tasten hoor!" Het dagje naar Edmond's nieuwe stand plaats. liep ook heel genoeglijk af. 't Was een lief, vriendelijk dorp, met mooie omstre ken; het huis en de tuin waren allerliefst ge legen. De prijs was ook alleszins billijk, zoo dat deswegen geen enkel bezwaar bestond, en 't deed Edmonds eergevoel zoo aange naam aan, dat hij dit van zijn eigen kapi taaltje kon bekostigen. Dc dag, waarop zij in ondertrouw zouden worden opgenomen, was daar, eer ze een van allen er op bedacht waren; 't was een droge formaliteit, doch op Meta's verlangen werd er een feestdag voor alle armen van Aal- heim van gemaakt, een extra uitdeeling, en verder op de markt muziek en vuurwerk, waarbij zij allen zich ook even vertoonden. Naarmate haar trouwdag naderde, gevoelde Meta zich met den dag ernstiger gestemd, er lag haar sedert maanden iets op het hart. dat loodzwaar op haar drukte, en dat zij wilde trachten weg te nemen, voordat het te laat mocht blijken te zijn. Edmond zag, dat haar iets hinderde, en toen zij hem hare ge moedsbezwaren mededeelde, was hij eenige oogenblikken stil van aandoening, voordat hij antwoordde: „Meta ik wist dat je een engel waart, maar dat je zoo zelfvergeten zou zijn, dat had ik niet durven denken. Of lk het goed vind? Kind, moet je dat mij nog vragen? Word ik door jou al niet oneindig rijker dan ik ooit had kunnen droomen, en daarenboven, Koen- raad is 't eenig kind van mijn zuster. Neen, lieveling, stel dat voornemen niet uit. De oudelui zijn sterfelijk en wij ook; ga nog voor ons huwelijk uwen grootouders uw ver langen mededeelen". Getrouw aan die afspraak ging Meta op den laatsten avond voor hun trouwdag, toen het huis reeds vol gasten was en de oudelui zich na het diner in hunne eigen vertrekken hadden teruggetrokken om krachten te ver zamelen voor de vermoeienis van den dag van morgen, haar voornemen ten uitvoer brengen. De oudelui werden alzoo op eens in hunne kalme rust gestoord door een zacht kloppen op de deur en met een vriendelijk: „Mag ik even?" kwam Meta naar binnen. Evenals ze het in hare kinderjaren zoo menigmaal deed knielde ze ook nu neder voor hare zoo be minde grootouders, en vroeg met haar lief ste stemmetje, of zij hun den laatsten avond van haar jonge meisjesleven een verzoek mocht doen en of ze haar vooraf wilden be loven het toe te staan. „Dat ligt er aan", - beweerde1 Grootpapa vroolijk, „verbeeldt je, dat je vroeg om mor gen niet te behoeven te trouwen, dat zou een kolossale opschudding geven". „Neen Grootpa", zeide Meta lachend, ..zoo dwaas ben ik niet. Ik trouw morgen, heel deftig en plechtig, dat suit n zienj ig iets heel anders". En dan heel zacht en erns'.ig vervolgt ze „Grootpa en Grootmoe', ik hoop, dat God u nog lang, zeer lang voor ons zal sparen, dat betwijfelt u toch zeker niet, maar als eenmaal die droeve dag aanbreekt, dat u van ons wordt weggenomen, dan zal ik rijk worden niet waar, en Koehtje zal dan nieta bezitten?" Ha natuurlijk, lieveling", antwoordde de oude heer, „jou eigen moeder was ons eenig kind; al het onze wordt door haar, het uwe", „Dat vreesde ik", zeide het jonge bruidje eenvoudig, „en Grootpa, u weet toch even goed als ik, dat Edmond., die lee'ft voor zijrt vak, nooit Slotenburg zal kunnen adminis- treeren, daarbij weet u ook hoe weinig hoog wij onze eischen van weelde en rijkdom stel len. Grootvader, maak uw kleindochtertje op haar laatsten bruidsdag nu nog gelukkiger dan zij het toch al is en maak een bepaling, dat Slotenburg en al wat daartoe behoort, na u het eigendom zal worden van uw klein zoon Koenraad Van Raven. Grootpa en Groot ma. ik geloof zeker, dat mijn eigen lieve moeder het ook zoo zou hebben gewild". „Kind", zeide de baron ernstig, „ik begrijp en ik waardeer je gevoelens, maar deze zaak gaat jou niet alleen aan. Weet Edmond hier iets van? Door jou wensch in te willigen wordt je fortuin van meer dan zes ton op vier gereduceerd". „Of Edmond het weet?" vraagt Meta. en haastig de deur openend, roept ze met lulde stem: „Eddie, kom eens even hier?" Toen deze dadelijk daarop binnenkomt, zegt zijn aanstaande grootvader tot hem: „Mijn jongen, Meta doet ons daar een ver zoek, waarover ik u wensch te raadplegen. Zij wil Slotenburg met al de inkijmsten daarvan bij ons overlijden afstaan aan'Koenraad, hoe denkt gij hierover? Haar fortuin wordt daar door met 1/3 verminderd'. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16