r\ HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 11 JUNI 1932 TWEEDE BLAD ZWARE BRAND TE ROTTERDAM. BRANDWEERLIEDEN DOOR ROOK BEDWELMD. Vrijdagavond ongeveer half zeven werd Rotterdam opgeschrikt door een zeer feilen brand. Een dikke zwarte rookwolk steeg van den. Linker Maasoever op en was tot ver in de omgeving zichtbaar. Het vuur woedde in een opslagplaats gelegen aan den Breeden Hilled ijk bij de Maashaven. De opslagplaats behoorde toe aan de N.V. Rubberhandel „Excelsior". Zij bestond uit een tweetal lood sen en een open terrein, tezamen 1400 M2 groot. De opslagplaats was geheel volgestuwd met zeer brandbaar materiaal, w.o. hoofdza kelijk rubberartikelen, oude autobanden en platen rubber. Het vuur verspreidde zich zeer snel zoodat de opslagplaats in een minimum van tijd in lichterlaaie stond. De brandweer heeft met 21 stralen o.a. van drie motorspuiten en een drijvende spuit gewerkt. De vuurzee nam eerst af toen de opslagplaats geheel was afgebrand. De brandweer moest nog tot in den nacht met nablusschen aan den gang blijven. De hevige hitte was oorzaak dat een aan tal ruiten van huizen in de omgeving, nl. aan de Tolhuislaan, sprong. Naast de opslag plaats staat een houten gebouw van de Scheepvaartvereeniging Zuid'. Ook dit ge raakte in. brand. Met alle macht concen treerde de brandweer zich op dit gebouw. Hoewel gedeeltelijk gehavend, wist men het tenslotte te behouden. Twee spuitgasten ge raakten door den hevigen rook bedwelmd en moesten worden bijgebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Het personeel had de opslagplaats om half zes verlaten. De schade wordt geschat op f 30.000 waarvoor de N.V. Excelsior verzekerd is. MR. TH. HEEMSKERK De toestand van mr. Th. I-Ieemskerk blijft zorgelijk. AGENDA. Heden: ZATERDAG 11 JUNI Schouwburg Jansweg: „Suiker freule". 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Rembrandt Theater: „Es wird schon wie der Besser". Op het tooneel: Vernier en R.i- cart, Parijsche straatzangers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De Spaansche Vlieg". Op het tooneel: „Barandini" met zijn pop August. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Richard Tauber, de groote attractie. Op het tooneel: eerste klas variété attractie. 2.30 en 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort. Groot Badhuis. Fuentefls G. R. Serenaders. ZONDAG 12 JUNI Schouwburg Jansweg: Suiker freule". 8.15 uur. Groot Bondsconcours van R.-fë. Harmo nie- en Fanfarecorpsen te Haarlem-Noord. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102,. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 24 uur. Zandvoort. Groot Badhuis. Fuente"s G. B. Serenaders. Noorder-Bad. 1 uur: Groote turndemon- stratie. MAANDAG 13 JUNI Bakenessergracht 13: Rozekruisers-Ge- nootschap: Genezingsdienst. 8.15 uur. N.V. Technische en Luxe-metaalindus trie „Cuprea". Buit. alg. vergad. Lange Hee- renvest 122, v-m. 10.30 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch- en Vaart-Apotheek. Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. DE BLOEMBOLLENHANDEL EN DE CRISIS. AAN DE TOEKOMST BEHOEFT NIET GEWANHOOPT TE WORDEN. In het Weekblad voor Bloembollencultuur schrijft E. K.(relage) o.m. over den bloem - bollenhandel en 't al dan niet gewenschte van regeeringssteun Wij ontleenen aan dit artikel het volgen de: Er wordt thans hier en daar opnieuw ge roepen om regeeringssteun voor het bloem- bollenbedrijif. Hce zou de regeering moeten motiveeren om een bedrag vair vijf of tien millioen voor het bloembollen bedrijf beschikbaar te stellen, om tot een gedwongen inkrimping te komen, nadat van de bollenstreek zelve uit tot vóór kort alles in het werk is gesteld om de teelt uit te breiden tot in de uiterste hoeken van het land? Hoe kostbaar en in ge wikkeld zou het toezicht moeten zijn, om ver zekerd te zijn, dat ieder van de misschien 10.000 bloembollenkweekers zich aan de voor geschreven inplant of inlevering houdt? En hoeveel jaren achtereen' zou men dezen steun niet moeten herhalen, wilde men er vol doende blijvend resultaat mede bereiken? Hoe kan van de regeering verwacht wor den dat zij in deze Yichting iets zal doen, wanneer haar bij onderzoek blijkt, dat, zelfs nu nog niet noemenswaard is ingekrom pen over de geheele linie, dat zelfs in streken die door bijzondere omstandigheden noodlij dend zijn, nog bij tal van noodlijdende be drijven uitplant werd vastgesteld? Een verstandig kweeker of exporteur - kweeker en dezen zijn er gelukkig velen krimpt zijn cultuur in en besteedt al zijn zorgen aan zijn verkleind kraam. Niet ver standig is het alles aan te houden, en door dikwijls gedwongen verwaarloozing. onvol doende bemesting en bewerking, zijn kraam te doen verarmen. Hierin schuilt bovendien een groot gevaar. Het is van het grootste belang te zorgen, dat de uit te voeren bollen aan hooge eischen blijven voldoen, ondanks de lage prijzen, die ervoor bedongen kunnen worden. Indien lengevolge van onvoldoende zorgen in onze culturen de kwaliteit der bollen bij export te wenschen over zou laten, zou daarmee onbe rekenbare schade aan het vak in zijn geheel worden toegebracht. Behoud van het afzet gebied is aller belang en dit zou vooral in dezen tijd in gevaar komen bij slechte be diening van onze buitenlandsche klanten. Ook de ziektebestrijding moet in dit ver band met onverminderde kracht worden voortgezet, evenals de onpersoonlijke reclame thans noodiger Is dan ooit. Deze dingen liggen binnen het bereikbare en wanneer ieder naar mate van zijn krach ten, in dezen geest medewerkt, zal daarmede meer bereikt worden, dan door heil te ver wachten van ongetwijfeld goed bedoelde plannen, die niet voor uitvoering vatbaar zijn, omdat een groot deel en niet het minst belangrijke der vakgenooten er zijn medewerking niet aan zou verleenen. Dit lijkt een schrale troost in dagen, waarin de moeilij;kheden nog steeds toenemen, nu weer door de onverwachte contingenteering in Denemarken. Daartegenover staat, dat liet bloembollen bedrijf nog steeds is en vermoedelijk ook wel blijven zal een nationaal monopolie, en dat het buitenland ondanks malaise en malaise- beperkingen mog steeds bloembollen wensclit uit Nederland. Laat ons daarom alle krach ten inspannen om door buitengewoon zorg vuldige bediening, door het voorkomen van bederf gedurende de verzending (een belang rijk probleean op ziöh zelf!) in één woord door ons artikel een zoo gunstig mogelijke beoordeeling van onze klanten te verschaf fen, het onmisbaar te maken voor de buiten landsche gebruikers en daardoor onze bloem bollen te handhaven op de wereldmarkt. Ook 1932 is nog een jaar van lage prijzen en overproductie. Het herstel van het even wicht tusschen vraag en aanbod heeft reeds slachtoffers geëischt en zal nog slachtoffers eischen. De zwakken vallen en verdwijnen onvermijdelijk. Maar aan het vak in zijn geheel zij het ook minder uitgebreid dan het thans nog is behoeft zeer zeker niet gewanhoopt te worden. Het heeft een toe komst en het koant maar op standvastig vol houden aan voor degenen die van die toe komst de vruchten willen plukken. Wijze woorden van Napoleon III Waarom Optimist? Nog eens: de Orang Pendek. De heer en mevrouw Pithecanthropes, en de humor van den Schoolmeester. Gelukkige Natuurvolken! Toen Napoleon m nog geen keizer van Frankrijk was, maar het reeds had gebracht tot candidaat voor het presidentschap van de Tweede Republiek, sprak hij deze gedenk waardige woorden: „Een groote natie moet weten te zwijgen, en als zij spreekt dat nim mer tevergeefs doen". Woorden, die in gouden letteren in alle zit tingzalen van het Palais des Nations te Genève behoorden te worden gegrift Het woord „groote" zou er dan nog wel uitgela ten kunnen worden. Want nimmer in de ge schiedenis der wereld is er namens zooveel naties zooveel vergeefs gepraat als thans. Een tweede zin in dezelfde redevoering van dezen Bonaparte zou aan M. Edouard Herrioo opgedragen kunnen worden: „Als men de eer heeft aan het hoofd van het Fransche volk te staan, is er een onfeilbaar middel om het goede te doen, en dat is: het te w i Hen". Tot dusver is het niet erg duidelijk wat monsieur Edouard wil, en ofschoon ik een optimist ben kom ik niet zoover als het be paald geweldige optimisme van dien Engel- schen journalist, die juichend de Fransche regeeringsverklaring begroet heeft met: „Het ziet er hoopvol uit Alle mogelijkheden blij ven open". Dit kan men ook van Genève zeggen. En jvij zeggen het al zoo lang.... Toch blijf ook ik optimist, al is liet op andere gronden dan die van dien Engelsch- man. Het zijn de slechte tijden waaruit de groote geboren worden. Binnen heel korten tijd zal men in Genève niet meer vergeefs praten, en zal men het goede willenomdat er geen andere uitweg meer zal zijn. „Van conferenties behoeven wij niets meer te verwachten; die zijn hopeloos", heb ik ergens in een artikel gelezen, en erom ge lachen. Er zal, eer de wereld tien jaar ouder is, nog harder en algemeen om zulke uitla tingen, die in dezen tijd zoo talrijk zijn, ge lachen worden. Weet u wat de conferenties zijnen niet alleen de conferenties, maar al de interna tionale instellingen van thans, met den Vol kenbond voorop? De eerste pogingen tot in ternationaal bestuur van een wereld, die niet anders meer kan! Van die geweldige groep naties, die onderling zóó afhankelijk van el kaar geworden zijn, dat geen enkele meei afzonderlijk, zonder de samenwerking met de andere, kan bestaan! Als iets ons dat dui delijk maakt is het een wereldcrisis, zooals er in uitgebreidheid en intensiteit nimmer één bestaan heeft. Er was een tijd waarin steden en dorpen elkaar bevochten Die liep ten einde toen zij niet meer buiten eikaars steun konden, toen grooter eenheden werden ge vormd. De gewesten gingen elkaar bestrijden, tot ook dat ten einde liep, tot onderling han delsverkeer en onderling begrip, onderling besef van wat onvermijdelijk was geworden In the struggle for life, den geweldigen strijd om het leven die liet diepste oerinstinct nan VIERHONDERD DIPHTERITIS- LIJDERS TE WERKENDAM. EPIDEMIE EISCHT DERTIG DOODEN. Naar wij in de Maasbode lezen doet zich te Werkendam een diphteritis-epidemie voor. die thans aan het afnemen is. Er zijn niet minder dan 400 gevallen voorgekomen, waar bij 30 doodelijke. Behalve kinderen was ook een aantal vol wassenen aangetast. Ook te Hardinxveld werden diphteritisgevallen waargenomen. DE IIEER J. H. SCHATER HERSTELD De heer J. H. Schaper woonde gisteren na langdurige afwezigheid wegens ziekte weder de vergadering van de Tweede Kamer bij. VRUCHTENWIJN UIT NEDERLANDSCII FRUIT. In het Handelsblad lezen wij, dat te Wa- geningen thans proeven worden genomen met het bereiden van vruchtenwijn uit Ne- derlandsch fruit, teneinde een nieuwe afzet mogelijkheid te scheppen voor den door exportverboden getroffen handel. Een Duit- scher dr. Krumbholz doet in samenwerking met prof Sprenger onderzoekingen. MINISTER VERSCHUUR NAAR FRIESLAND De minister van economische zaken en ar beid mr. Verschuur bezoekt Zaterdagochtend en Zaterdagmiddag in Friesland een aantal inrichtingen op het gebied van veeteelt en zuivelbereiding. den mensch is, de naties deed ontstaan. En zij bestreden elkaar tot.tot wij thans in deze nieuwe phase van wereldconferenties zijn gekomen: dit wanhopig zoeken naar een eenheid, die onvermijdelijk is geworden. De Volkenbond kan niet bezwijken, en de conferenties kunnen niet. ophouden. Gij kunt op beide schelden zooveel gij wilt.... het verandert niets aan de feiten. In honderd jaar tijds is eerst een oorlog tus schen Nederland en België een onmogelijk heid geworden (de groote mogendheden zou den zooiets niet meer toelaten)en daar na een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch- land.... de groepen van mogendheden be letten die.en nu de oorlog tusschen groe pen van mogendhedenhet geheel belet ze. Waarom? Om zijn levensbelangen, omdat er iets gegroeid is zoo wijd-vertakt, zoo nauw-luisterend naar elke storing, elke on regelmatigheid, dat ieders belang gemoeid is bij het. voorkomen daarvan. Is er niet een lichtelijk komische kant óók aan het schouw spel van een wereld, die voor het ontstellen de feit staat van haar eigen onderlinge af hankelijkheid en maar wanhopig zit te con- fereeren over de theorieën van het Verleden dat dood is? Het proces heeft, ondanks alle: schijnbai'e bewijzen van het tegendeel, al te snel gewerkt. Te snel voor ons besef. En ai confereerende beginnen de vertegenwoor digers der naties maar heel langzaam en va gelijk te bevroeden, wat internationaal ont staan en niet meer af te breken is, en dwingt tot nieuwe vormen. Dit is, in heel weinige en onvolledige woor den, de basis van mijn optimisme. Er is een internationaal stelsel ontstaan niet van boven af, maar van onder op. Het is er, en nu moeten wij ermee werken. Maar de con ferenties kunnen het nog niet. en loopen er pratend en disputeerend om heen, Tot op een goeden dag, die nadert, het licht zal dagen over dit stelsel, met het verlossende besef: het is er al, en wij moeten het han- teeren. Want het wil niet meer weg. Het zoeken naar een Anderen Mensch. be oefend in het Bovcn-Rokangebied aan Su matra's Oostkust, is begrijpelijk maar zal VAANDELUITREIKING AAN LANDSTORMKORPSEN. Op het terrein Langenberg te Ede zijn "hedenmorgen onder groote belangstelling, zoowel van militaire als van burgelijke auto riteiten door den Minister van Defensie, veertien (koninklijk erkende vaandels in dienst gesteld van die Landstornikorpsen. die tot heden nog geen koninklijk erkend veidteeken voerden. PATER TH. KANNEGIETER f Te Mariëndaal bij Grave is na langdurig lijden plotseling overleden pater Th. Kanne- gieter, een der bekendste kanselredenaars in de groote steden. MEJ. RIBBIUS PELETIER RAADSLID? Naar de Tel. verneemt ligt het in het voornemen van mr. S. Mol, die benoemd is verklaard als lid van den gemeenteraad in de vacature dr. J. van den Tempel, te Am sterdam, te .bedanken. Zijn opvolgster op de lijst is mej. mr. E. Ritobius Peletier. secre taresse van het partijbestuur der S.D.A.P. speciaal belast met de vrouwenpropaganda. EEN ARRESTATIE TE BOSKOOP. Het Volk meldt, dat Vrijdagmiddag een vrije socialist door zes poli tie-agenten, twee veldwachters en vier marechaussees uit de tuinderij gehaald Is, waar hij werkzaam is, als verdacht bij de jongste relletjes den politie-agent Van Buren te hebben mishan deld. Hij werd eerst naar het stadhuis ge bracht en vandaar per auto naar Den Haag overgebracht, waar hij is opgesloten. niet de gewenschte oplossing geven. De be staande menschensoort zal de wereld beter moeten maken dan zij thans is. Want de Ne- derlandsch-Indische regeering heeft aan het betrokken gewest laten weten dat het moest uitscheiden met de jacht op den Pendek. Van het interviewen van den Anderen Mensch zal dus geen sprake zijn. Inmiddels heeft een controleur de regeering te Buitenzorg be richt dat hij in het bezit is van ee"n compleet Orang Pendek-geraamte, en het naar het Zoölogisch Museum zal opzenden. Het. is 't geraamte van „een grijsharig kind". 70 c.M. hoog. Ook in Europa zijn wel grijsharige kinderen te vinden, al zijn die hooger dan 70 c.M., en leven ze nog. Overigens gooit prof. Dubois, de ontdekker van het stuk kaakbeen waaruit hij den Pi- thecanthropos erectos construeerde, nu hee- lemaal roet in het eten. Hij heeft geen be langstelling voor de Orang Pendeks. die vol gens hem een van de vele dwergvolken zijn, die de wereld bezit, en met zijn Pithecan thropes niets te maken hebben. Anderzijds wordt de Pithecant.hropos weer met weinig eerbied behandeld door een En- gelsch blad, dat in koeien letters aankondigt: ..Oudste Man blijkt Vrouw te zijn geweest." Het blad komt met deze vervaarlijke ont hulling op gezag van Dr. Alex Hrdlicka. con servator aan het Smithsonian Institute, die de overblijfselen van den Javaanschen aap- mensch in Haarlem heeft bezichtigd. Het Engelsche blad vindt het ..een slag voor de mannelijke ijdelheid" dat de aapmensch van 500.000 jaar geleden een vrouw en geen man was. En dan nog wel een gezette matrone van middelbaren leeftijd! Mijn mannelijke ijdelheid is volkomen on gedeerd. Dit Engelsche blad. en dr. Hrdlicka ook, moeten hun eruditie eens wat zien uit te breiden door de lectuur van de Verzamel de Werken van den Schoolmeester. Deze zegt immers ergens, in zijn karakterschets van den leeuw: „Heeft hij nog niet onlangs in Lon den een juffrouw verslonden0,... Of neen, nu ik mij wel bezin, was hij het niet. het was de leeuwin". Dit grapje staat m.i. in beteckenis volko men gelijk met de ontdekking van dr. UIT DE STAATSCOURANT. Met Ingang van 19 Juli is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. D. Jensema als burgemeester der gemeente Stedum. MET DE „ZEPP" MEE. De directeur van den luchtvaartdienst, de heer E. Th. de Veer zal den tocht over ons land van de Graf Zeppelin meemaken. Financiëele berichten. N. I. S. U. De Nederlandsch Indische Suiker Unie be haalde in 1931 een winst van f 1458. Op de preferente aandeelen wordt 6 pet. dividend uitgekeerd, op de gewone aandeelen niets Van de dochtermaatschappijen werd geen dividend' ontvangen. De bedijfsresuhaten waren niet onbevredigend, doch er was te weinig vraag. De Sumatra Rubber Cultuur Mij,, behaalde een exploitatiewinst van f 26,663. die voor af schrijvingen zal worden bestemd, (v. j. f 288.336). MOEARA ENIM De Petroleum Maatschappij ..Moeara Enim" maakte in 1931 een winst van 1' 1.187.417 (v.j. f 3.332.500). Het dividend op do gewone aandeelen zal bedragen II 115 pet. (v. j. 22 8 15), dat op de winstbewijzen f 7.75 (v.j f 29), dat op de oprichters aandeelen f 72.50 if 272.50). GERRITSEN VAN KEMPEN. Het dividend der N.V. Koninklijke Neder- landsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken Gerritsen en Van Kempen te Zeist zal bedragen 20 pet. (v.j. 26 pet.) Hrdlicka, met overigens dit verschil, dat de Schoolmeester er liet grappige van besefte en dr. Hrdlicka blijkbaar niet. De Engelsche krant zéker niet. Prof. Dubois zal door deze critiek van de zijde van het Smithsonian Institute wel niet diep getroffen worden. Wat komt het- er op aan of hij mevrouw Pithccanthropos of den heer Pithccanthropos gevonden heeft? Sluit het vinden van mevrouw's hoofdbeenderen uit, dat meneer bestaan zou hebben? Ik zou het tegendeel met beslistheid willen vast stellen. Maar om nog even op den Pendek of Lctjo terug te komen: het spijt mij van hart*1 dat wij er zoo weinig van te hoor on zullen krij gen. Het zal aan mijn gebrek aan anbhrapo logische belangstelling liggen, maar ik vind die levende natuurvolken vee'l Interessanter dan de schedels en kaken van onze voor ouders van vijfduizend eeuwen geleden. Benijdenswaardige natuurvolken! Laten het dwergen zijn! Wat hindert dat? Zij ken nen geen crisis, geen kantooruren, geen mi trailleurs. duikbooten en gifgassen, geen klas senstrijd en geen Buitengewoon. Bijzonder, Openbaar. Voorbereidend. Lager. Meer Uit gebreid, Middelbaar of Hooger Onderwijs, geen radio en geen bioscoop, geen harmo niums of orchestrions, geen auto's en geen vliegtuigen, geen lipsticks en geverfde wenk brauwen, geen smoking-pantsers en geen dwangbevelen, geen deftigheid en geen pro letariaat. geen jenever en geen prohibitie, geen fascisme, communisme, syndicalisme, radicalisme, geen opvoedings-systemen en geen psycho-analyse, geen gemeenteraad en geen Tweede Kamer, geen Zij kennen alleen de Natuur, en elkaar. Zij hebben scherper zintuigen dan wij. zij loopen harder dan wij, zij klimmen en zwem men en vlsschen beter dan wijEn zij hebben den Tijd! De geliG.kigen OPTIMIST. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 6(1 Cl», per regel

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5