Mr. TH. HEEMSKERK t EEN REEKS VAN ONGELUKKEN MET BLAUWZUURCAS. G. G.D.-personeel op de Marnixbedwelmd. Ons nieuwe feuilleton Het Belangrijkste. Vacantiegrenzen. 49e Jaargang No. 15018 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 13 Juni 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per weck ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72^3. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Telefoon Nos.: Directie 13082 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIcN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ035. Reclames ƒ0.00 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels 0-60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedereu dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenvercekering voot Maand- cn Weckabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden 600.-. Verlies van Hand. Voet of Oog (400-, Duim f 250-, W ijsvingc: f 150... Elkeandetevingetf I 50.-. Arm-ol Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op bet Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000... Overlijden f600... Verlies van Hand. Voet of Oog f400... Verlies Duim f75- Verlies Wijsvinger f75- Verlies andere vinger f30- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM. 13 Juni. De Aanvalswapenen. De vier technische commissies (voor het Leger, de Vloot, de Luchtmacht en de Che mische en Bacteriologische Wapenen) heb ben na zeven weken hun rapporten te Ge- nève uitgebracht, en de resultaten zijn. zoo- aJs u weet. allerbedroevendst. Meerderheids besluiten kunnen in Genève niet tot daden leiden zoover is het internationale stelsel nog niet ontwikkeld en eenstemmigheid is door de commissies alleen bereikt ten aan zien van: le zware artillerie met een kaliber van minstens 250 m.M., 2e tanks met. een tonneninhoud van meer dan 70. 3e militaire •Vliegtuigen met- een „nuttige last" (dat zijn bommen) van 5000 K.G., 4e alle chemische cn bacteriologische wapenen, 5e brandbom men en vlammenwerpers. Over artillerie met een kaliber beneden 250 m.M.) waartoe alle veldartillerie behoort, men herinnert zich wel dat het z.g. lichte veldgeschut niet boven de 75 en 77 m.M. komt)over de rest van de tanks, over slag schepen. duikboot en. vliegtu ig-moedersche pen enz. hebben de commissies het niet eens kunnen wordenHetgeen dus wil zeggen dat er een aantal landen is (bij elke categorie telkens een andore groep) die deze moord tuigen niet als aanvalswapenen beschouwt. Als men er de volken naar vroeg, die door deze deskundige adviseurs mede vertegen woordigd worden, zou men zonder eenigen twijfel de tegenovergestelde meening te hoor en krijgen. Laat ik het nog wat eenvou diger zeggen: „als men er ieder naar vroeg, die eerlijk voor zijn meening dorst uit te komen". Nu moet de „Algemeene Commissie" de rapporten der technische commissies behan delen. Zullen de politici het fraais van de generaals en admiraals, dat door den Ne- derlandschen gedelegeerde Vliegen spottend betiteld wordt als „wetenschappelijke leer boeken in strategie" gelaten slikken? Dat jrangt van de volken af! Onze correspondent in Genève bericht dat de Nederlandsche militaire deskundigen geenszins remmend op de ontwapeningsactie der burgerlijke Nederlandsche gedelegeerden gewerkt hebben, en hun integendeel daarin hebben bijgestaan. Het is verheugend dit te 5sernemen, maar blijkbaar is het bij vele an dere delegaties heel anders- gesteld. Het hangt er trouwens maar van af welke in structies die deskundigen van de boven hen jstaande ministers van Oorlog, Marine en Luchtvaart, in het algemeen van hun regee ringen, hebben gekregen. Men krijgt den in druk dat zij in vele gevallen gebruikt wor den als werktuigen, die de politici voorzien moeten van argumenten om hun weigering op te baseeren. De zoogenaamde militair- Wetenschappelijke kant van de zaak, die in Werkelijkheid niets anders inhoudt dan na tionalistische zelfzucht, wantrouwen en vooral angst, moet dienen als achterdeur om Weg te komen van het vreeselijke vooruit zicht, een besluit te nemen. Natuurlijk is het hopeloos onvoldoende, al leen de hierboven genoemde categorieën van wapenen, waarover eenstemmigheid be reikt werd, af te schaffen. In de practijk zou dat eigenlijk niets te beteekenen hebben. Af schaffing van één groep geschut zou niet beletten dat de kanonnen fabrieken bleven bestaan, en in geval van oorlog onmiddellijk het afgeschafte type weer zouden gaan aan maken. Hetzelfde geldt voor de zware tanks en bombardementsvliegtuigen. Een ..verbod" alleen helpt niets. Het is pure dwaasheid daaraan nog voor een secon de te gelooven. Wie eenig begrip heeft van oorlogspsychose, en wie zich maar even her innert wat er in den Boerenoorlog, en later in den wereldoorlog, van de verbodsbepalin gen terecht kwam, kan daar geen twijfel meer aan koesteren. Als het groote gekken huis eenmaal is losgebroken zijn alle ver dragen vodjes papier, voorbestemd om zoo spoedig mogelijk verscheurd te worden. Spel regels worden niet nageleefd als er geen scheidsrechter is en zeker niet als de spelers in staat van dronkenschap verkeeren. In het algemeen is nu wel gebleken dat de aanwezigheid van de militaire deskundigen in Genève geen nut heeft. Eerder het tegen deel. Hoe eerder zij naar huis teruggestuurd worden, hoe beter. Veeleer moeten wij onze hoop vestigen op de financiëele zijde van het vraagstuk: de vermindering der budgets en de controle daarop. Het bespottelijke resul taat van den arbeid der vier technische com missies heeft alleen deze waarde, dat het door de eerlijke oorlogsbestrijders gebruikt kan worden als middel om de slaperige volks- massaas verder wakker te schudden. Ik hoop dat dat- tenminste met, alle kracht gebeuren zal. Het is goed propagandamateriaal. Daarvoor onze welgemeende dank. De hee- ren hebben dit zelf blijkbaar niet gesnapt, hetgeen niet verwonderlijk is. Van ..die bur gers" hebben zij nooit veel begrepen. Dat is hun niet geleerd.... R. P. WEER EEN S.-D. RAADSLID UIT AMSTERDAM'S RAAD. DOOR FUSIE VAN AMBTENAARSBONDEN. Naar liet Hbld. verneemt zullen de Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst en de Ned. Ambtenaarsbond fusioneeren. Het hoofdbe stuur zal dan in Den Haag worden gevestigd, zoodat dc heer F. van Meurs. voorzitter van den Ned. Bond van Personeel in Overheids dienst, ook naar de residentie zal verhuizen cn als raadslid van Amsterdam moet be danken. Zondagmiddag is mr. Th. Heemskerk, mi nister van staat, in het Diaconessenhuis te Utrecht om half twee op 79-jarigen leeftijd overleden. Onze Haagsche correspondent schrijft over dit verscheiden: Toch wel heel onverwacht is oud-minister Heemskerk aan zijn werk ontrukt. Nog Vrij- j van de vorige week hoorden we den bijna tachtig jarigen grijsaard als een jong man, buitengewoon helder van voordracht, met een stem als een bazuin zijn meening te berde brengen over het ontwerp-Dormer t.z. van de Godslastering. En thans luttel aantal dagen daarna is hij niet meer. Mr. Heemskerk wilde zich Zaterdag op reis naar het buitenland begeven, ten einde in een Duitsche badplaats zijn iaarlijkschen kuur te doen. Tol Utrecht slechts kwam hij daar moest hij in den Zaterdagnacht nog geopereerd worden Hem heeft dezelfde kwaal ten grave gesleept, welke wijlen Dr. J. Th. de Visser had getroffen. Mr. Heemskerk was een man, die gaarne vertoefde in de publieke colleges, hij was een parlementariër uit de oude school fijn van vormen, every inch a gentleman, groot en vlug van verstand, een heldere woordvoer der van fijnen geest. Hem kenmerkte de Gallische „esprit". Wijlen Mr. Heemskerk vertoefde gaarne in de publieke colleges hoe kon het ook an ders, wanneer men de zoon is van een man, een groot man ook, die driemaal minister was. Geboren werd Mr. Heemskerk op 20 Juli 1852, te Leiden studeerde hij van 18701876. In zijn studietijd woonde hij samen op ka mers met een anderen fijnen geest, Prof. v. d. Vlugt, den grooten strijder voor de Fin- sche onafhankelijkheid. Hij vestigde zich na zijn promotie als ad vocaat te Amsterdam het was voor de Kamer altijd een buitengewoon genot, wan neer hij uit zijn advocatenpractijk „gevalle tjes" ging vertellen om het debat te illustree- ren. Het werd de Kamer dan duidelijk, dat minister Heemskerk niet alleen een succes vol pleiter was, maar dat hij in die practijk ook heel wat menschenkennis had opge daan. In dien Amsterdamschen tijd duurde 't niet lang, of hij werd tot een publieke functie geroepen. Van 18831908 was hij lid der Noord-Hollandsche Staten, van 1S89 1895 en van 19001908 was hij lid van den Raad der Hoofdstad, van 19011908 als wet houder. Vandaar was zijn roep als bestuur der uitgegaan. Als wethouder van Financiën en Gemeentebedrijven is hij een der meest beteekenende mannen der hoofdstad ge weest. En het was dan ook niet te verwonderen, dat hij eenmaal minister zou worden. Par lementaire ervaring had hij bovendien al ge noegzaam opgedaan. Immers, langdurig bracht- hij in de Kamer door daar voelde hij zich thuis als weinigen, daar leefde hij. We hebben wel eens het vermoeden uitge sproken. dat. zou hij eens niet herkozen worden, het leven voor hem alle bekoring zou hebben verloren. In de Tweede Kamer zat Mr. Heemskerk van Mei 1888Sept. '91. van April 1893Sept- "97. van Sept. 1901Febr. 1908 en van September 1925 tot zijnen sterf dag. In 1908 werd de heer Heemskerk belast met de vorming van een ministerie, waarvan hij zelf de premier zou worden en de leiding op zich nemen van het departement 'van Binn. Zaken en Onderwijs. Dit ministerschap duurde tot- 1913. toen de linkergroepen de meerderheid kregen en na een langdurige crisis, het extra-parlementaire kabinet van Minister Cort v. d Linden werd gevormd In hetzelfde jaar 1913 werd dc oud-minister lid van den Raad van State. Het moet hem een groote voldoening zijn geweest, dat de verkiezingen van 1918 't hem weer mogelijk maakten in de parlementaire sfeer terug te keeren. In de eerste twee ministeries-Ruys de Beerenbrouck beheerde de heer Heems kerk de portefeuille van Justitie. En een jurist was de heer Heemskerk. Gaarne bemoeide Mr. Heemskerk zich met de politiek. Zooals hij zeide op zijn 75sten verjaardag omdat anders de politiek zich met den burger bemoeit. De heer Heemskerk verdedigde in de Kamer tot zijn ouderdom groen en frisch" de a.r. beginselen. Hij was een trouw medestander van Dr. Kuyper. Al was er dan wel eens een heel groot ver schil van meening. Aanvankelijk was Mr. Heemskerk niet anti-rcvolutiormair, dacht hü liberaal als Een dokter die gast was, vermist. Onopgemerkt openstaand luikje de oorzaak. Het m.s. „Marnix van St Aldegonde" van de Mij Nederland, dat aan de Javakade te Amsterdam ligt. is Zondag het tooneel ge weest van ernstige ongevallen. Door den G.G.D. werd het schip ontrat. Zooals men weet heeft dé G.G.D. hiervoor een speciaal vaartuig. Er wordt uit dit schip blauwzuur in dc ruimen cn andere deelen van het schip loegc'.alen om langs dezen weg de ratten te dooden. De beambten van den G.G D. treden daarna deze ruimten met gas maskers binnen; dit geschiedde ook Zondag volgens de voorschriften. Tijdens het gas sen werd de beambte Beukelaar onwel en begaf zich naar de „breek" van het schip om frissche lucht te krijgen. De breek op her. schip is de plaats waar men van den wal op het schip komt. Inplaats dat dc toestand van dezen beambte daar verbeterde werd hij er ger en viel hij bewusteloos neer. Naderhand is gebleken dat op die plaats geen versche lucht was, maar een stroom van blauwzuurgas. zijn vader. In zijn studententijd debatteerde hij, als rector van het. Leidsch studenten corps zelfs met Dr. A. Kuyper. In 1874 verde digde hij stellingen, die de A.R. beginselen sterk veroordeelden. Toeh is hij een overtuigd Anti-Revolutionnair geworden. In 1880 kwam hij tot een ander inzicht naar men zegt geschiedde dat onder den invloed van de herinneringen aan zijn moeder. Steeds weer heeft hij do A.R. beginselen daarna met vuur verdedigd. maar nimmer heeft hij menschcn van zich verwij derd. Steeds weer wist hij door zijn vriende lijke opgewektheid de harten zijner tegen standers te winnen. En daarenboven had men in alle groepen groote waardeering, zoo- al niet voor zijn juridische kennis (een bui tengewoon geheugen had Mr. Heemskerk) dan toch voor zijn scherp juridisch vernuft. Buitengewoon vlug was hij van verstand en begrip. Men heeft wel eens gezegd, dat mi nister Heemskerk zich niet gaarne inspande. Wij weten dat zoo niet hij was misschien te vlug van begrip, het zinde hem niet uit voerige rapporten door te nemen, wijl hem dat meer irriteerde, dan vermoeide. Irriteer de. omdat men niet strcng-logisch zijn be toog opzette, meer betoogde dan noodig was, te wijdloopig was. Steeds weer heeft Mr. Heemskerk de A.R. beginselen verdedigd. Toch is er eens een conflict geweest tusschen Dr. Kuyper en Mr. Heemskerk. Onder leiding van Mr. Heems kerk was het kabinet-de Meester ten val gebracht door de verwerping van de oorlogs- begrooting van Minister van Rappard. Dc heer Heemskerk was toen wel, volgens goede parlementaire zede. verplicht een kabinet te vormen. Hij werd zelf premier. Dr. Kuyper heeft het den heer Heemskerk echter zeer kwalijk genomen, dat dit alles buiten hem was gegaan. „Driestarren" regende het toen, waartegen Mr. Heemskerk zich in een bro chure heeft moeten verdedigen. In de Kamer was Mr. Heemskerk in zijn element. Een verward debat wist hij te ont leden en tot helderheid te brengen. Hij for muleerde zuiver, bewonderenswaardig. Hij heeft o.m. bij het jongste debat over de on dersteuning van de Zuiderzeevisschers in vollen omvang de leiding der Kamer geno men, waarvoor Minister Reymer dan ook ls gezwicht. Het was een waar genoegen ook Mr. Heemskerk zijn weg te zien vervolgen door de Kamer, om bij alle groepen en alle frac ties een aardig, geestig mopje te gaan lan ceer en. Mr. Heemskerk is Wel geen leider van de A.R. partij geweest, wel van '25—'29 leider der Tweede kamerfractie En thans nog nam hij bij het debat hee! dikwijls dc leiding samen met den heer Colijn waar. Grove po litiek voerde hij daarbij nimmer. Als minister heeft minister Heemskerk dc herziening van het Wetboek van Strafvorde ring doorgezet, ook die van het Zeerecht, vervolgens gebracht een herziening van de Faillissement-swet. Van zijn hand is ook de Dienstweigeringswet, de Psychopatenwet en de nooit toegepaste Antl-revolutiewet. Veel verbeteringen bracht de minister in het strafstelsel. Ook drong hij tot meer differen tiatie in de strafmaat 'dc geldboete leverde hem meer mogelijkheden». Onder zijn be wind werd de Kinderrechter ingevoerd cn het wetboek van Militair Strafrecht. De heer Heemskerk had een bekenden Europeeschen naam Niet alleen dat hij voorzitter was van de Nederlandsche afdee- ling der Internationale Unie, op meer dan één Congres dier Unie sprak de heer Heems kerk. Hij was voorts president van de, in den Haag gehouden intern, conferentie tot codi ficatie van het internationaal privaatrecht. De overledene was voorts curator van dc Vrij" Universiteit. Een groot man. een groot parlementariër is heengegaan. De oude garde sterft weg. Na Kuyper, Lobman, Schaepman, Tydeman, Drucker. Dit kwam uit een der daarnaast liggende hutten. Daar was vermoedelijk door hei. dichtslaan van een deur een ventilatieluikje opengegaan. Door deze opening stroomde het giftige gas naar den breek, ongeveer op schouderhoogte. Beukelaar werd daar gevon den door dr. Hofman die met dr. Levie. bei den verbonden aan het Koloniaal Instituut als gasten het werk van den G.G.D. aan boord bijwoonden. Dr Hofman knielde bij Beukelaar neer en gaf hem een injectie. Toen dr. Hofman opstond, kwam hij in het zelfde geval te verkeeren als de beambte B. Hij ademde eveneens giftige gassen in en is toen ook neergevallen. Zoo is daar op die plaats een zevental beambten van den G G. D. met het blauwzuurgas in aanraking- gekomen. Personeel van dc Mij. Neder land en van den Havendienst heeft toen bemerkt wat er aan de hand was en een andere ploeg, die elders op het schip bezig was met ontratten, gewaarschuwd. In allerijl zijn toen de bewusteloozen op den wal gebracht, waarbij de leider van den ploeg van den G.G.D. dr. Peters ook nog onwei werd. Plotseling miste men dr. Hofman. Ver moedelijk is hij van het. dek dat hier geen verschansing heeft in het water gevallen. Men heeft hem niet weer gezien. Ook dreg gen heeft, nog geen resultaat opgeleverd. De beambten van den G.GD. waren spoe dig bij kennis, behalve Beukelaar. Deze laatste heeft men naar het OI. Vrouwen gasthuis vervoerd. Zijn toestand was Zondag avond bevredigend. thans de jongeren Troelst-ra. Nolens, de Vis ser. Heemskerk. Zü behoorden tot de zelfde tijdsperiode nog. Thans groeit een ander geslacht op, met nieuwe idealen. De opvolger van Mr. Heemskerk als Ka merlid is de heer Mr H. Bijleveld, oud-minis ter van Marine. Wanneer deze bedankt, wat niet. onwaarschijnlijk is, dan is Mr. H. Dam- brink de aangewezene. De begrafenis van het stoffelijk over schot van mr Th. Heemskerk zal te 's-Gra- venhage gesohiedeen Donderdag 16 Juni. „HET MYSTERIE DER EEUWIGE JEUCD". In ons nummer van Woensdag begint een nieuw feuilleton. Wij hebben ons het publicatierecht verze kerd van een werk van den bekenden schrij ver Wa lth er KI oe p f f e r, getiteld „Het mysterie der eeuwige jeugd" („Lucifer's Ende"). Dit is een zeer spannende roman, die in den modernen tijd speelt. Een profes sor doet een belangrijke wetenschappelijke ontdekking. Voor hij die bekend kan maken, wordt hij evenwel door een „misdadig genie" ontvoerd, opdat deze die ontdekking zal kun nen exploiteeren. Een broer van den ontvoer den professor ,en amateur detective, beleeft heel wat avonturen voor hij er in slaagt het „misdadig genie" te ontmaskeren en zijn broer te bevrijden. Er komt alles aan te pas: auto-renwagens, vliegmachines, duikbooten, enz. Dc Fransch-Engelschc besprekingen. (2e blad. le paR.j De Oceaani'licgcr Stanley Hausncr gevonden. Eert weck op zee rondgedreven (2c blad, le pag.) Mr. Th. Heemskerk overleden. (le blad. le pag.) Een reeks otigclukkcn met blauwzuurgas. G.G.D.-personeel bcdioclmd, een dokier vermist. (lc blad, le pag.) Dr. L. Simons, stichter van dc Wereldbiblio theekoverleden. (2e blad, 2e pag.) De Rembrandt-tcntoonstelling tc Amster dam. (2e blad. 2e pag.) Het muziekconcours in Haarlem-Noord. (2e blad. 4e pag.) Tekqrt op de Staatsbegrooting van 170 mll- lioen. (2e blad. 2c pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P Dc Aanvalswapenen (lc blad. le pag.) Jhr J. C Mollerus Hoe groot dc achteruit gang is. (2e blad, 3e pag.) T. Schelling: Voor uw Tuin. (2e blad, 3e pag.) iHct. aantal paspoorten dat dezer dagen in onze provin ciale hoofdsteden wordt af gegeven is ongeveer gelijk aan vorige jaren De vacanties loon naar werken. Komen weer voor allen aan, En in duizenden gezinnen reinst men. waar men heen zal gaan. Weliswaar zijn velen onzer Noodgedwongen op dc duit. Maar juist in een tijd van zorgen. Wil er toch weleens uit. Dit is logisch, wat verstrooiing Is een redelijke wensch. Maar in dezen tijd. wou 'k zeggen. Is ook daarin toch een grens. Laat ons die niet overschrijden. Ik bedoel, ln dit verband. Houd uw dure crisisduiten. Ditmaal eens in eigen land. Evenveel vacantlegangers Worden nog gepasporleerd. Als in vroeger, beter jaren En dat lijkt me nou verkeerd. Daarbij denk ik niet uitslui'.cnd Aan hc-t rollen van uw geld In de hand van landgenooten, Ook al mag dat zwaar geteld. Maar er is in deze kwestie Ook een sterk moreele kant. Overtuig u, dat er ook nog Schoonheid is in Nede-rland. U kunt nergens in de wereld Voor de crisis aan den haal, Heusch men zucht ook in den vreemde, Zij het in een andre taal. P. GASUS. Prof. Piccard zal deze week voor de tweede maal opstijgen ioor een tocht naar de stratosfeer. Men ziet den hoogleer aar met zijn passagierMax Cosyiio by den nieuwen gondel.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1