LETTEREN EN KUNST Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 JUNI 1932 I De dichter René de Clercq t René de Clercq. Het is nog geen drie maanden geleden dat wij in dit blad, ter gelegenheid van de Goe- the-herdenking, René de Clercq's weergevipg van de Faust-legende bespraken en dat werk de waardeering deden toekomen, waar het recht op had. Nu is Zondag ook aan dit leven, vol van enthousiasme, zuivere dichter lijkheid en activiteit een onverwacht einde gekomen. Hij stierf in Maartensdijk bij vrienden gelogeerd om van een maagaan doening te herstellen, in ons land dat hem in zijn ballingschap opgenomen had en hem tot nieuw vaderland geworden was, Al voelde hij 't wellicht anders en was Nederland hem slechts een deel van dat Groot-Nederland, dat Noord en Zuid omvat, en dus ook in feite zijn land was. Zware slagen treffen deze dagen de groep voorstanders dier Groot-Nederlandsche ge dachte. Bijna op één dag roept de dood den Nederlander L. Simons en den Vlaam De Clercq op om heen te gaan uit het werk dat hen vervulde, en, zeker voor De Clercq uit sluitende levenstaak bijna, geworden was. En dat terwijl De Clercq al had hij misschien het uiterlijk van een grijsaard, pas 54 jaar oud. nog een vruchtbare werkzaamheid in het vooruitzicht mocht hebben. Hij had het uiterlijk van een profeet las ik ergens; van een reusachtige gnoom, elders. Mijn eigen indrukken: een herinnering aan wij len generaal Booth van het Heilsleger, als men De Clercq en face aan den Over- veenschen heer Raaymakers, vroeger van de Rijksverzekeringbank, als men De Clercq en profiel ziet. Hij, de in zijn land ter dood ver oordeelde, was naar het uiterlijk een vroeg tijdig grijsaard, in zijn actie een sterke strij dersnatuur, in zijn innerlijk de dichter ge bleven als hoedanig hij bij ons de meeste kans zal hebben te blijven voortleven. Wij, Noorderlingen kunnen misschien de belang rijkheid van het activisme niet zoo hevig verdedigen als een De Clercq, een Thiry en zoovele andere ^begaafde Vlamingen dat kun nen, het kan ons zelfs voorkomen of die hevigheid ook bij de meest-belanghebbenden zelf aan het luwen isdes te grager zijr. wij er op uit de artistieke verdiensten onzer taal-geburen omhoog te beuren en te loven De Clercq heeft, vooral vóór den oorlog, vele en mooie gedichten gemaakt (gebun deld bij Van Looy verschenen). Het zuiverst leefde hij zich toen misschien uit in een eenvoudige natuurpoëzie, waardoor het kwam dat hij soms met Adama van Scheltema op één lijn gesteld werd. Hij heeft in ieder ge val met dezen gemeen dat de met de kunst- prestatie vermengelde politieke propaganda de eerste geschaad heeft. Verder romans, verhalen en Bijbelsche drama's. De compo nist Hubert Cuypers schreef muziek bij De Clercq's verhaal in verzen „Terwe", hij zelf componeerde muziek bij enkele zijner liede ren, doch het populairst zijn wel die versjes geworden welke door Emiel Hullebroek zijn getoonzet. Nog in allerlei andere richtingen gingen Dé Clercq's belangstelling en activi teit. Hij was een tijd lang directeur van het Museum Wlertz in Brussel (tijdens de Duit- sche bezetting) en propageerde in Neder land (tijdens zijn ballingschap) het werk zijner landgenooten, die naar hier waren uitgeweken. Een enthousiast, misschien soms wat naief de verhoudingen overschat tend man, maar van wien versregels als deze. uit „De Eenden" prachtig zijn als een ets van Charles Jacquc, den schildcr-kippenfok- ker van Barbizon. Het avondt grijze-lijze; de lucht is koel processiewij ze Gaan de eenden uit den poel. Geen happen nu, geen wroeten, geen kwakend hennegroeten; Maar kop heel hoog en kuit heel laag, gewichtig-traag, met vasten val van roode voeten, en spannend vlies van teen tot teen draai-waggelcn ze achtereen Voorop de woerd, licht te onderkennen aan brée gestalte en statigheid, een glanzig-groenen kop, en glanzig- groene pennen op grauwe pluimkes plat geleld. Ilij steekt den weg uit, metend zijn stap, door aarde cn stroo, langs kot en stal; cn treedt, cn trapt, en kijkt niet om. wel wetend dat heel zijn volkje volgen zal, enz. enz. HAARLEMSCHE SCHILDERS. Nietwaar? Wie zoo de natuur aanschouw de en teekenen kon, moest wel een char meur worden. Dat is De Clercq dan ook Mn hoogo mate geweest. Doch in pollticis kon zelfs een geniaal charmeur als Heemskerk de derde doode dezer dagen geen genade vinden bij onza zwaarwichtige hoogmogen- dcn. De Clercq's veelzijdigheid. een per soonlijke charme heeft misschien zijn ontplooiing tot een figuur van be'.eekenis in den weg gestaan. J. H. DE BOIS. KUNSTZAAL REEKER. Totaal aspect en gemiddeld gehalte van deze tentoonstelling verschilt niet zoo zeer veel van de exposities die wij op Kunst Zij ons Doel plachten te bezoeken; de over- groote meerderheid der exposanten zijn trouwe Doelisten en zoo de directie van de Kunstzaal Reeker deze Haarlemsche-kunst- shows permanent maakt, kunnen die op de Waag veilig achterwege blijven. Of de publie ke belangstelling voor het werk der Haar lemmers ook permanent levend gehouden kan worden zal moeten blijken; onze repor- terstaak zullen wij om niet telkens in her haling te vervallen daarop eenigszins moeten inrichten cn na elk bezoek trachten het merkwaardigste ln onze aanteekeningen op te nemen, zonder daarmee te willen zeg gen dat het niet-vermelden steeds een afwe zigheid van merkwaardigheid beduidt. Maai er zal allicht telkens bij die gelegenheden wel op iets de aandacht gevestigd kunnen worden dat opmerkelijk en de moeite van het onthouden waard is, zonder daarom, juist van de erkende bonzen van het Haarlemsch schllderdom te zijn. Van den etser Antoon Pleck blijft ons bijvoorbeeld van deze tem toonstelling een miniatuurachtig schilderij tje bij, een dorpsgeveltje uit Renesse, dat hij zoo volkomen gaaf wist te houden, zoo knus- illustratief. maar tegelijk zoo zuiver van kleurgehalte, dat het de belangrijkheid van een groot doek krijgt. Misschien was het nóg harmonieuser als de blauwe paal links wat minder solo speel de, maar afgezien daarvan lijkt het mij in Pieck's genre een meesterstukje. B L. Schou ten Jr. kende ik niet. Hij zou een leerling van Pieck kunnen zijn, te oordeelen naar zijn eenlge, maar opmerkelijke Inzending een klein, fijn-gedetailleerd etsje van het Maria portaal der Sinte Walburgiskerk in Zut-phen. Een gevoeligheid die zich in uitvoerige de tail-verzorging uit, vindt ge in Th. Hekker's „Boerderij te Noordwijk". Er zit daar een naïviteit en eerbied jegens de natuur in. die ge bij de oudere generatie bij een Eduard Karsen hebt leeren kennen, en die technisch gesproken zelfs nog meerdere jaren terug gaat. Reeds in de eenzelvigheid van een fi guur als Hekker, die temidden der woeste golven van allerhand modernisme, zich zelf durft blijven, zit voor mijn gevoel een hooge- lijk te waardeeren element. Hij behoort niet tot wat de Franschen „les peintres de race" noemen; maar wel tot de „peintres du sen timent". Een klein Wintertje door Bufié be hoort ook tot de dingen hier, die door een gevoeligheid in de kleur bijblijven. De schilder v. d. Colk, 'n leerling van Jacob Ritsema expo seerde reeds vaker in Haarlem, doch kon dan door mij niet besproken worden. Uit zijn „Zanderij" hier geëxposeerd, leert men hem uitmuntend kennen. Hij is een serieus schil der, die, naast een thans vrij zeldzaam respect voor het vak als zoodanig, een na tuurlijke begaafdheid bezit om de dingen, die zijn o.og aanschouwt, ook als schilder te ondergaan. Hij is een laat-imprëssioriist 'van een te waardeeren zuiverheid en zonder zweem van humbug. Als het niet zulk een afgezaagde term was, zou men graag van „eerlijk" werk hier spreken. In zijn buurt hangt eeh naaktstudietje van Heiloo, dat ik al eens eerder meen gezien te hebben, en dan opnieuw waardeeren kan. evenals het portretje van De Heer. Met de „Wiener Conditorei" van den jon gen Haarlemschen schilder Schutte komen wij op een ander terrein. Een gecompliceerd figuurstuk aan te pakken en er in eene of andere richting iets behoorlijks van te maken, daartoe geraakt men niet dan na de noodige studie en de verworven capaciteiten eener serieuse opleiding. Het dilettantisme laat hier in den steek of wordt lachwekkend. Bij Schutte zijn capaciteiten aanwezig en ging ernstige studie vooraf. Zog wordt zijn aardig schilderij met de drie snoepende meisjes op deze expositie dadelijk een ding, dat uit den band springt. Het werd iets. Het Is nog in hoofdzaak de knap-illustra tieve kant die ons in dit werk boeit; de kleur is nog niet. als kleur, van zoo'n diepen in houd. als ge wenschen zoudt. en doet sym pathie vermoeden met sommige Münchener's uit de Jugend-periode (Erler bij voorbeeld). Maar de jonge man die dit maken kon. be looft veel. Bij dien aanleg zal met de jaren de rijpheid komen en hij zal blijken niet al zijn krult verschoten te hebben. Een beetje bezinning, een beetje minder uitbundigheid, die bovendien niet immer ge heel uit eigen wezen voortkomt, zou het werk van sommige, overigens begaafde jongeren misschien vlugger vooruit helpen. Van Eg- mond. Wagemaker hebben qualiteiten die zij aan zich zelf verplicht zijn verder te ontwik kelen. Misschien door zich zelf te vereenvou digen. In kunst gold altijd een klein gebaar dat van Jezelf is. meer dan een groot gebaar dat eigenlijk van een ander is. Wagemaker. die zulk een prettig-vlotte schilderhand heeft, mocht eens een beetje uit do Jan-Sluyters-sfeer geraken. Drie aquarellisten hangen bij elkaar: Boot met een danseres. Verwey met een Bootachtig stilleven en Stern met drie paarden in een stal. In alle drie treffen opmerkelijke quali teiten van aquarelleer-techniek, die Verwey het verst doorvoert, Boot een beetje als grand-seigneur afzwaait en Stem in de paar den concentreert. Bloemen van mevrouw Dingemans cn van Kamp onder elkaar ge hangen zijn onbedoelde „praktische iibun- gen" voor den kunstkijker om twee wijzen van bloemen zien en beelden te leeren onder schelden. In elks soort niet zonder verdienste en toch hemelsbreed verschillend. J. H. DE BOIS. 11 Juni '32. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cl». per refel. ste en vooral in vroegere Jaren meest- ge wilde gedeelte weinig sporen van hoogere artistieke cultuur of van kunstzinnig stre ven. Pas met zijn laatste werek, de komische opera .,Lcs Contes d'Hoffmann", waarvan in 1881 te Parijs de première ging, heeft O- een anderen en beteren indruk van zijn talent gevestigd. De naam Offenbach wijst op zijn Duitsche afkomst. Inderdaad was hij, in 1819, te Keulen geboren, als zoon van den voorzan ger der Joodsche gemeente aldaar. Maar reeds als Jongen ging hij naar Parijs, om daar tot zijn dood toe (in 1880) metterwoon gevestigd te blijven. Daar was hij eenigen tijd leerling van de celloklasse van het Con servatorium. werd vervolgens cellist in het orkest der Opera-Comique en, in 1849, ka pelmeester aan het Theatre francais. Hier had hij met zijn „Chanson de Fortunlo", bij een stuk van A. de Musset gecomponeerd, zijn eerste tooneelsucces. In 1855 stichtte hij de „Bouffes parisiens", waar hij vele zijner bekende operettes ten tooneele bracht en waarvan hij elf jaren de leiding in handen hield. In 1872 trad hij weer als theateronder nemer op, n.l. in het „Theatre de la Gaité", dat in 1878 onder zijn opvolger den naam ,.The&tre lyrique" kreeg. De vele operettes van O. geven in zekeren zin een spiegelbeeld van de Parijsolie toe standen ten tijd van het tweede keizerrijk. In zooverre hebben ze cultuur-historische waarde, die echter nog geen artistieke waarde voorstelt. Zelfs kan men niet goed van sati res spreken. Parodieën bevatten zij wel, maar een satire is een gisping met het doel ver betering te brengen door den'vinger op won de plekken te leggen. De parodie gaat echter vaak niet verder dan een bespotting van het verhevene en schoone. O.'s operettes zijn bovendien, wat de handeling en den tekst betreft, meerendeels zeer gepeperd. Zijn stre ven was slechts op financieel succes gericht. Met de opera-comique „Les Contes d'Hoff mann" heeft O. echter laten zien welk een groote begaafdheid hij voor dit genre had, een begaafdheid, die des te meer doet betreu ren dat hij zijn talent voorheen aan een in ferieur genre had besteed. In dit werk is al les fantasie of fantasmagorie. Het is verdichting en onwaarschijnlijkheid ln de eerste en in de tweede macht, in zoo verre als het eerste de hoofdpersoon en dan zijn fantastische droombeelden en avon turen ten tooneele brengt. In het naspel komt dan weer de scène van het begin terug. (Dit procédé is in de onlangs vertoonde operette „Wenn die kleinen Veilchen blühen eenigszins, maar met heel wat minder talent, nagevolgd.) De teksdlehter Jules Bar bier heeft de vertellingen van den Duitschen fantast E. T. A. Hoffmann handig tot een libretto verwerkt, en de muziek van Offen bach tintelt van begin tot eind van leven, zonder één oogenblik in het platte te ver vallen. Dat wil niet zeggen dat ze overal ge heel oorspronkelijk is. Van tijd tot tijd wordt men aan succesvolle voorgangers, als Gounod, Verdi en Blzet, herinnerd en zelfs Mendels sohn's „Sommernaehtstraum -ouverture komt even om den hoek gluren. Maar het tintelt en onderhoudt cn is vaak van groote dramatische werking, zooals b.v. in het 4de bedri.jf. De diabolische verschijning Lindorf- Coppelius-Dapertutto-Le docteur Miracle is door een karakteristiek leidmotief geteekend. En niet alleen de melodische en dramatische structuur: ook de instrumenteerlng verraadt de hand van den ervaren meester. Geen wonder dan ook dat zijn muzikale béhande- ling ook op lateren niet geheel zonder invloed gebleven is. Wagenaar heeft ln zijn quasi- ernstige opera „De Doge van Venetië" wel licht niet minder op „Les Contes d'Hoff mann" dan op „Carrnen" gesteund. Vermel den mag ik hierbij nog, dat Busoni in zijn opera „Die Brautwahl", waarvan ik in April 1912 de première te Hamburg bijwoonde, ook een verhaal van E. T. A. Hoffmann bewerkt heeft. Een fantastische scène daaruit en de eerste scène van „Les C. d' H." toonden on miskenbare verwantschap. De opvoering door de Wagnervereeniging was natuurlijk van de bovenste plank. Verg- nes (Hoffmann) bleek een tenor van Ita- liaansche kracht en soepelheid, die alleen in het laatst van den avond, misschien door vermoeidheid, iets te laag zong: Singher (Nicklausse) een prachtige bariton; Pernet en Guenot waren voortreffelijke bassen. Een zeer bijzondere taak, waarvan zij zich op be wonderenswaardige wijze kweet, had Eidé Noréno: eerst als coloratuurzangeres, later als lyrische sopraan. Haar zoozeer verschil lende rollen en partijen voerde zij zóó uit, dat het- moeilijk viel dezelfde persoon er in te herkennen. Herent gaf vermakelijk spel bij goeden zang. Dit zijn de hoofdpersonen; ook de kleinere rollen waren goed bezet. Alleen het Studentenkoor klonk zeer middel matig. Maar de regie was uitstekend: alles liep vlot en er werd met volkomen vrije actie gespeeld. De automaat Olympia was wel een bijzonder meesterlijke creatie. Van de klankweelde van ons Concertge bouw-orkest behoef ik wel niets meer te zeg gen. De Barcarolle, de hoornsolo en zooveel meerdere fragmenten werden tot kabinet stukjes. De dirigent Monteux en de regisseur Johan de Meester hebben voortreffelijks ge leverd. den naam der Wagnervereeniging waardig. Er was een groot enthousiasme in de uit verkochte zaal, dat zich na afloop ontlaadde. En de aanblik van het publiek deed eer aan een gala- dan aan een volksvoorstelling denken. K. DE JONG. UIT DE OMSTREKEN INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Wagner-Vereeniging te Amsterdam. Les Confes d'Hoffmann. Het zal menigeen wel even verwonderd hebben toen bekend gem aak: werd dat de voornaamste en meest exclusieve opera-on derneming van ons land, die gedurende lange jaren slechts de kunst var. Wagner gepro pageerd heeft (en dat op voorbeeldige wijze!) een werk van Jacques Offenbach ten too neele zou brengen. In de ernstige muzikale kringen had Offenbachs naam een vrij du- bieuzen klank Hij gold a!s de verpcrsoonlij- k ng van het frivole, pla'.te ln de muziek. Niet geheel ten onrechte. Van Offenbachs artistieke werkzaamheid vertoont het groot- BABY HEEFT ZIJN ZIN.... goed verzorgd ligt hij in zijn wiegje. Ook Uw kind heeft geen last van roode plekken, doorliggen of schrijnen, wanneer U het tcere huidje dagelijks be handelt met Zwitsersche Balsem, de huidzalf met dc onbegrijpelijke geneeskracht, zooals moeders en verpleegsters verklaren. 30 cent per doos. HALVE MAATREGELEN DEUGEN NIET. Dan blijft het sukkelen. De eisehen, die tegen woordig aan lichaam cn geest gesteld worden, zijn te zwaar, dat onze gewone voeding deze voldoende kan aanvullen. Gevolg moeheid, matheid, zenuw achtigheid en overspanning. Maar neemt U dan eens OVOMALTINE. Dat versterkt. Bovendien, het smaakt goed. Werkelijk, OVOMALTINE behoort thuis op elke ontbijttafel. Het is de ochtenddrank bij uitnemendheid. Om U een cijfer te noemen. Ander halve dessertlepel OVO in een kop drinkwanne melk verhoogt de voedingswaarde der melk met SO Dat zegt toch wel iet<. OVO M.M.TIN" F. is een kraclttvoedsel, een extract uit de beste natuurproducten. OVOMALTINE versterkt iedereen. Voor 70 cent heeft .U. reeds een busje. HEEMSTEDE DE NIEUWE AUTOBUSLIJN. DE EXPLOITATIE BEGINT OP WOENSDAG. Naar wij vernemen zal met de exploitatie van de nieuwe autobuslijn van de Leidsche- vaart naar de Javalaan, morgen, Woensdag een begin worden gemaakt. Volgens de dienstregeling loopen er eerst eenige vroege bussen en daarna is er een ge regelde halfuursdienst tot ongeveer 21.45. De duur van den rit is 10 minuten. Aan de halte Leldschevaart (viaduct) is er aansluiting op de tramlijnen Haarlem Zandvoort, HaarlemAmsterdam en stads- lijn 4 naar het station en aan de halte Raad huisplein op sfadslljn 1 naar station en Haar lem-Noord. Ilie-rvoor worden overstapbiljetten verstrekt. De route is: Leldschevaart (viaduct), Zand- voortschebrug (Spoorweghalte)Zandvoort- schelaan (Clivialaan), Heerenweg (Koedief- laan, Kenncmerduin, Kerklaan en Van Mer- lenlaan). Van Merlenlaan (Waklcerkade) Raadhuisplein, Wilhelminaplein, Meerweg (Meer en Bosch), Javalaan (Slotlaan). TENTOONSTELLING VAN R.K. JEUGDWERK. Zaterdagmiddag had ln het R.K. Vereent gingsgeoouw de olllcieele opening plaats van de tentoonstelling van R.K. Jeugdwerk. Onder de zeer vele belangstellenden waren o.m. de gemeentesecretaris, de heer N, Vos en verschillende R,K. raadsleden. In zijn openingswoord zette de voorzitter van het- comité, Pastoor J. M. v. d. Tuyn, het doel der tentoonstelling uiteen, n.l. belang stelling wekken voor het werk der jeugd. Dit. zoo zeide spr. o.m. is slechts een begin. Het jeugdwerk in zijn geheel vraagt ons aller aandacht en men behoeft niet te twijfelen, of de verschillende jeugdgroepen zullen tot bloei zijn te brengen. Behalve aan de vele commissieleden die deze maanden hard gewerkt hebben aan de voorbereiding der tentoonstelling bracht spr. in 't bijzonder dank aan de heeren T. H. van Emmerik en P. C. van Gaart die zich op bij zondere wijze hebben onderschelden Namens het gemeentebestuur sprak de heer N. Vos, gemeentesecretaris. Spr. zeide er van overtuigd te wezen, dat willen wij heil zoeken van de gemeenschap in deze moeilijke tijden, ons oog gericht moes worden naar omhaag. De jeugd heeft thans vooral leiding noodig. Vervolgens werd de tentoonstelling bezich tigd. In talrijke stands zijn de verschillende, door de jeugd vervaardigde voorwerpen, ten toongesteld: van de meisjes fraai kunst- en ander brei- cn haakwerk, benevens schilder en borduurwerk, van de Jongens het meest kimstnijverhetdsvoorwerpen. zooals hout-, batik-, en tarsoarbeid, fijne en gewone hout- arbeid, waaronder veel sierlijke artikelen, die het interieur eener woning zoo gezellig kun nen maken. Ook is er een groote verschei denheid van lampen, waarbij aardige sche merlampjes. Verder hout- of linosnede, waar van zeer fraaie afdrukken. Het geheel trok zeer de aandacht der be- Ter opluistering zijn er eenlge stands voor vermakelijkheden, die al direct belangstel ling trokken. Ln het middengedeelte van de zaal is een gezellig zitje gemaakt; in de kleine buffet zaal een bar. De tentoonstelling, die een geheele week duurt, wordt de meeste avonden opgeluis terd door muziek, zang tooneel en uitvoerin gen van de Graal en zal zeker veel bezoekers trekken. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. Los, Javalaan 66, een medaille aan roodbruin lint. J. v. Brug gen, Kastanjelaan 37. een portemonnaie met inhoud. Schade van Westrum, Valkenburger laan 34, een muts. F. H. Hameling, Jan v. d. Bergstraat 11, een kussentje. A. Roozen, Bor- neostraat 30. een kindermuts. Hageman, Lin delaan 9, een voetbal. Bureau van Politie, Raadhuisstraat ,en alpeca beursje. Schuur man, Borneostraat 14 een rozenkrans in etui. C. Warmerdam, Boekenrodeweg 3, Aerden- hout een portemonnaie met inhoud. H. v. d. Ploeg, Wiekenplein 8. een waterpas. Kooren, Bankastraat 100, een bril met nikkel mon tuur. Boting, Jan v. d. Bergstraat 7, een bad pak, handdoek muts en kam. Gozeling, Iepenlaan 25 een zilveren broche, waarin ge vlochten haar. Kortenhoeve, Postlaan 11, een blauw-grijs kindermutsje, v. Zijl, Zand- voortsche laan 134, een gebloemde reticule. Bureau van Politie, Raadhuisstraaeen ring met sleutels, een werkschort, een paar pan toffels, een kerkboekje, een zakmes en een groene gummi ceintuur. BLOEMEN DAAL DE GEMEENTE-FINANCIëN. MEE- EN TEGENVALLERS. B. en W. bieden' aan den raad ter vaststel ling aan een 5de suppletoir© begrootteg dienst 1931. Om die sluitend te maken moest uit de reserve van vroegere jaren f 16.000 overgeboekt worden. Aan achterstallige ontvangsten van vroe gere dienstjaren werd f 51.000 ontvangen. Als bijdrage uit het rijkswegenfonds werd niet f 25.000 maar f 42.700 ontvangen. De post voor werkverschaffing aan werk- loozen moest van f 50.000 tot f 53.000 ver hoogd worden. Het onderhoud van plantsoenen en wan delplaatsen vorderde f 5500 boven de ra ming, het onderhoud van wegen en voetpa den f 79.000 boven de raming. (WIJ herinne ren aan de uiteenzetting van den afgetre den wethouder den heer J. R. Laan over de specificatie van deze posten). De uit-keering van het Rijk wegens 48 op centen op de liofdsom der dividend- en tan tièmebelasting kan verhoogd worden met f 14751. Geraamd werd een bedrag van f 6000. De opbrengst heeft echter f 20751 bedragen. 1 Als opbrengst plaatselijke inkomstenbelas ting over het tijdvak Januari tot en met April 1931, betreffende het belastingjaar 1930-1931 werd oorspronkelijk geraamd een bedrag van f 300.000. De totale opbrengst over gemeld tijdvak heeft echter bedragen f 406473,05, zoodat een bedrag van f 106473,05 meer werd ontvangen dan geraamd. Waar van deze meerdere ont vangst in de 3e cn 4e suppietoire begrootin gen reeds in totaal werd verwerkt een bedrag van f 99366.50, kan thans nog worden be schikt over een bedrag van rond f 7100. POSTERIJEN. Zooals we reeds eerder meldden, heeft de bezuiniging bij de posterijen meegebracht dat we teruggebracht zijn van 3 op 2 be stellingen per dag. Aerdenhout dat vroeger van Haarlem uit bediend werd, is nu een zelfstandige bestelkring geworden met eigen bestellers. De bestellers J. van den Klinken berg en C. Verschle uit Overveen en J. Ku- neman uit Bloemendaal zullen voortaan Aerdenhout bedienen. GEWEIGERDE VERBOUWING. B. en W. deelen den raad mede, dat de commissie van bijstand voor Publieke Wer ken adviseert oni te verwerpen het beroep van J. Postma tegen het besluit van B. en W„ waarbij hem geweigerd werd perceel Korte Kleverlaan no. 70 te mogen verande ren van een woon- in een winkelhuis. SCHOOLBIOSCOOP. Bij den raad is ingekomen een verzoek van. de Commissie van toezicht op het Lager On derwijs om het voor het jaar 1932 voor de schoolbioscoop toegestane bedrag van f 500 alsnog te brengen op f 1000. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken, daar in de vergadering van 22 December 1931 met het oog op de slechte tijdsomstan digheden het bedrag van f 1000 op f 500 is teruggebracht. Sindsdien is de economische toestand eer verslechterd dan verbeterd. DE BRUG IN DEN ZILKERWEG. Aangezien de houten beschoeiing van de brug in den Zilkerweg totaal vergaan is, moet deze noodzakelijk vernieuwd worden. Daar hout evenwel voor bruggen fronten min der duurzaam is, dient vervanging door steen te geschieden. Bij deze vernieuwing ware het tevens gewenscht een dek over heel de brug aan te brengen, waardoor het maken van een voetpad mogelijk wordt. Blijkens de begrooting vordert dit werk een uitgave van f 3500 voor welk bedrag B. en W. een crediet aanvrager,. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal Bloe mendaal gehouden op Donderdag 16 Juni 1932 te 14 uur Cs. nam. 2 uur) in het raad huis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming lid van de commissie voor onderwijszaken (vac. Kremer). 3. Benoeming lid van de commissie voor het gas- en waterbedrijf (vac. Kremer). 4. Benoeming leden van de commission tot wering van schoolverzuim; voorgesteld worden in dc: Commissie I: do heeren A. IJzerman, J. H. Hansen, S. A. Wilson (herben.); Commissie n de heeren Th. Remmerswaal, J. Bonkenburg (herben.) en J. H. Ca.ro. 5. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be - noemd raadslid. 6. Verhooging crediet voor schoolbioscoop. 7. Vaststelling 5de suppietoire begrooting 1931. 8. Ontheffing bepalingen der Bouwver verordening. 9. Aanvrage crediet voor herstel van de brug in den Zilkerweg. 10. Vaststelling besluit tot voorbereiding van een uitbreidingsplan voor die deelen der gemeente, waarvoor zulk een plan nog niet bestaat. 11. Overplaatsing van den onderwijzer J. A. van Rijswijk van school B naar school A. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. Nieuwmeijervan Gifffen z., J. NieuwenhuysDibbetz d.. Ondertrouwd: A. Faassen en H. A. Grunü- mann: B. Meurs en M. Dalen. Getrouwd: B. Wempe en H. Oh. Th. P. de Man. Overleden: T. Glezen 37 j.. overleden te Haarlem: A. van der Ma aren Jansen 89 j.. overleden te Haarlem; M. B. Proot 72 j„ over leden te Haarlem. IJMUIDEN MAKTPRIJZEN. Tarbot per K.G 0.75—0.45. Griet per 50 K.G. 36—14 Tongen per K.G. 1.20—/ 0.70. de buurtschap die deze minder gewenscht© gasten ontdekken, dit jaar eens met ernst de bestrijding ter hand moesten nemen. Groote schol per 50 K.G. f 28. Middelschol per 50 K.G. f 25. Zetschol per 50 K.G. f 20—13. Kleine schol per 50 K.G. 17.50—2.85. Schar per 50 K.G. 5.40—/ 3. Tongschar per 50 K.G. f 20—17.50. Pieterman en poon per 50 K.G. 181.60. Middelschelvisch per 50 K.G. 11.50—9. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 10 5.80. Kleine schelvisch per 50 K-G- f 94. Kabeljauw per 125 K.G. f 42—20 Gullen per 50 50 K G. 4.80—0.80. Leng per stuk f 0.70. Heilbot per K.G. 0.85—0.70 Wijting per 50 K.G. f 2.80—0.50. Koolvisch per stuk 0.08. Makreel per 50 K.G. 9—8. BESOMMINGEN: Manden Trawlers: 370 Carolina IJM. 26 2700. 120 Holland n IJm. 176 900. 243 Maria IJm. 95 160Ö. 90 Reiger IJm. 106 1300. Kotters: I<N 136 790, E 268 780, E 157 640, O 145 1 400, O 276 430, O 302 440, O 203 250, IJm 113 270. Loggers: SCI-I 374 J' 750, KW 178 f 350, KW 162 410, KW 96 450, KW 60 470, KW 130 610. VEREENIGING VAN BEWONERS IN DE DE BUURTSCHAP DRIEHUIS. Nu den geslaagden auto-tocht naar het Florapark te Noordwijk heeft het bestuur van bovengenoemde vereenïging het plan opgevat bij voldoende deelneming een auto tocht naar de Indische tentoonstelling te 's-Gravenhage te organisoeren. Voorts staat nog een bezoek aan het crematorium op het programma.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10