Deze buis PUROL BUITENLAND. De nieuwe Duitsche noodverordeningen, ontsluiert het geheim Zonnebrand HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 14 JUNI 1932 fWEEDE BLAD Verhooging en uitbreiding der belastingen. Opbrengst financieele verordening op 680 miliioen geschat. Opheffing van het S. A. en S. S. verbod. Verzachting van de nood verordening voor de pers. Beiersche stem men over de conferentie der Zuid-Duitsche premiers met Hindenburg. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar wordt vernomen, zal de tekst der nieuwe noodverordeningen 'hedenavond ge publiceerd worden. Het voornaamste doel daarvan is de nieuwe begrooting in even wicht te brengen. Een Wolff telegram aan de Tel. geeft de volgende bijzonderheden Door de geweldige stijging van de werk loosheid zijn de sociale uitgaven ontzettend toegenomen. Voor de omzetbelasting wordt daarom in de financieele verordening be paald, dat deze van alle bedragen zal worden geheven, terwijl vroeger bedragen beneden 5000 mark vrijgesteld waren. De opbrengst die in 1931 995 miliioen mark bedroeg, wordt in 1932 op 1322 miliioen geraamd. Voor de hoogere salarissen zal de belasting verhoogd worden. De noodverordening stelt verder weer de zou tbelasting in, die evenals vroeger zes pfennig per pond zal bedragen en waarvan de opbrengst, op 60 tot 70 miliioen wordt ge raamd, zoodat per hoofd der bevolking een mark voor de zou tbe lasting moet worden op gebracht. Door de zoufcbelasting zal het mogelijk zijn «en bedrag van 50 miliioen mark voor de kolonisatie op de begrooting uit te trek ken. Verder is rekening gehouden met de fi nancieele positie der gemeenten. Men ver wacht dat de belastingen ingevolge de nieuwe verordening 680 miliioen zullen opbrengen en dat de gemeenten hiervan 670 miliioen zullen ontvangen; het rijk heeft reeds 70 miliioen aan kasvoorschotten verleend, zoo dat onder de gemeenten nog 600 miliioen verdeeld moet worden. Anderzijds verwacht het rijk van de gemeenten echter een zoo zuinig mogelijk beheer. Daarom zullen im het vervolg slechts uitkeeringen worden ge daan aan gemeenten, die orde op haar zaken hebben gesteld, hetgeen in de lijn ligt van de door het kabinet-Brüning gevolgde poli tiek Omtrent de 'begrooting voor 1932—1933 wordt nog vermeld, dat deze eerst aan den rijksraad zal worden voorgelegd, aangezien de vertegenwoordigers der staten wenschen, dat de gebruikelijke weg zal worden gevolgd. De voorloopige regeling voor de inkomsten en uitgaven loopt op 30 Juni a.s. af, zoodat de rijksraad twee weken tijd heeft voor de behandeling der begroeting. Men verwacht, dat de geheele begrooting op Zaterdag 25 Juni of uiterlijk Maandag 27 Juni in een openbare plenaire zitting van den rijksraad afgehandeld zal worden en daarna door een noodverordening van kracht wordt verklaard en wel op 1 Juli a.s. Naar voorts gemeld wordt, zal de begroeting !n evenwicht zijn en afsluiten in uitgaven en inkomsten met een bedrag van circa 8.2 milliard mark, hetgeen 12 milliard lager is daar ee begrooting van 19311932. Het be- grootiingsjaar loopt van 1 April 1932 tot 31 Maart 1933. Betreffende den inhoud der a.s. nood verordening inzake de binnenlandsche poli tiek verneemt de „Deutsohe Zeitung" de volgende De nieuwe noodverordening zal gebaseerd zijn op de noodverordening inzake de ,.op militaire leest geschoeide organisaties" d.d. 5 Mei. waarbij dergelijke organisaties en hun statuten onderworpen worden aa,n een zekere controle vanwege het Rijksminister ie van Bmnenlandcsehe Zaken, dat gemachtigd wordt overeenkomstige vcorsi'hriften uit te vaardigen. De nieuwe verordening zou als essentieele punten inhouden: 1. Intrekking van het verbod der SA. SS en de overige verboden nationaal socialistische organisaties. 2. Intrekking van het umifornwerbod. 3. Onderwerking van de afweerorganisaties met inbegrip der SA enz., aan het toezicht van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken. Uit het laatste en uit. de verordening d.d. 5 Mei blijkt, dat. de leiders der SA eerst de statuten moeten voorleggen aan het Rijks ministerie van Binnenlandsche Zaken. Daar bij zouden dan de noodige afspraken kunnen worden gemaakt inzake alle bijzonderheden speciaal betreffende de toekomstige orga nisatie en werkwijze der SA. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken von Gayl heeft in een Maandag ge houden bespreking meegedeeld, dat hij voor nemens is in de as. noodverordening voor het binnenland de noodverordening voor de pers weliswaar niet op te heffen, doch be langrijk te verzachten. Beslagneming van kranten zal in de toekomst niet meer plaats hebben. Voor de toekomst zullen de kranten ook niet meer verboden kunnen worden we gens het in gevaar brengen van de open- hare veiligheid en de orde. In de plaats daar van zal als reden t.ot verbod gelden wan neer kranten of tijdschriften de levensbe langen van het Rijk door publicatie of verspreiding van onjuiste of verdraaide be richten in gevaar brengen. Deze bepaling heeft vooral ten doel de buitenlandsche be langen van het Rijk en die van de lands- verdediging te behartigen. Do verbodstermijnen zullen met de helft verminderd worden. De ..Regensburger Anzeigcr". welk blad goede betrekkingen onderhoudt met den Beierschen Minister-president Dr. Held bevat een uitvoerig bericht over de besprekingen der Ministers te Berlijn. De samenwerking der landen tegenover de Rijksregeering, al dus dit blad. is duidlijk tot uiting gekomen. De vertegenwoordigers der landen hebben de Rijksregeering duidelijk en met klem gewaar schuwd voor oen eventueel ingrijpen in de rechten dor landen en zij hebben op de ge- jraren gewezen, die daaruit moeten ontstaan. De politieke besprekingen tusschen den Rijkskanselier en de Minister-Presidenten liepen over drie groepen van vraagstukken en wel ten eerste het Rijk en de landen met bijzondere inachtneming van de Pruisische kwestie, ten tweede het financieele en eco nomische vraagstuk en ten derde de kwesties van binnenlandsche politiek, in het bijzon der wat betreft de voorgenomen opheffing, resp. wijziging van het verbod van de S A. De in alle kwesties door de Rijksregeering afgelegde verklaringen hebben, zooals met nadruk moest worden vastgesteld, in geenen deele de vrees van de meerderheid der lan den ongedaan kunnen maken. Met betrekking tot de ontvangst van de Minister-Presidenten bij den Rijkspresident meent de ..Regehsburger Anzeiger" te weten, dat de Zuid-Duitsche heeren met allen na druk en zeer openlijk den Rijkspresident hun opvattingen hebben doen kennen. In ieder geval, schrijft het blad. weet men thans te bevoegder plaatse hoe men in Zuid-Duitsch- land den geheelen toestand ziet, en dat het thans niet de tijd is gevaarlijke experimen ten te ondernemen. Uit de toekomstige dadén van de Rijksregeering zal moeten blijken of de waarschuwingen uit Zuid-Duitsohland te Berlijn in vruchtbaren bodem gevallen zijn. De ..Munchener Zeitung" schrijft; ..De besprekingen schijnen er toe geleid te hebben dat vele misverstanden uit den weg zijn geruimd, zij het dan ook dat geen vol ledige overeenstemming werd bereikt. Na deze conferentie is het te hopen, dat ook in Zuid-Duitschland de zaak rustig zal worden opgevat en dat in Noord-Duitschland niet langer het vermoeden wordt uitgesproken, dat men in Zuid-Duitschland en in de eerste plaats in Beieren separatisch te werk wil gaan". De „Bayerische Kurier" geeft zijn meening als volgt weer: Geenerlei resultaat hebben de onderhande lingen over de opheffing van het verbod der nationaal-socialistische stormtroepen opge leverd. De Zuid-Duitscfhe premiers koester den de vrees, dat het opnieuw in het openbaar verschijnen van uniformen tot ernstige orde verstoringen zal leiden. Zij wenschten een algemeen verbod van alle nog bestaande or ganisaties. Dat de rijksregeering hiertoe zal overgaan, kan echter vrijwel als uitgesloten worden beschouwd. Onder deze omstandig heden zou het mogelijk kunnen zijn, dat de Zuid-Duitsche landen eigen verordeningen uitvaardigen. De officieele „Bayerische Staatszeitung" verklaart, dat de Zuid-Duitsche landen, Beie ren in de eerste plaats, elke verantwoorde lijkheid voor de nieuwe noodverordening van de hand wijzen. Van een zichtbare ontspan ning der betrekkingen tusschen het rijk en de landen is, aldus het blad, geen sprake. Genèv* Henderson over de resultaten van de Ontwapenings conferentie Henderson. De president der Ontwapeningsconferentie Henderson heeft Maandag voor een aantal gedelegeerden van particuliere organisaties die ontwapening propageeren een redevoe ring gehouden over den stand der onderhan delingen ter Ontwapeningsconferentie. Hij zeide daarbij o.m.: De Ontwapeningsconfe rentie is op groote moeilijkheden gestuit. Niettemin is zij nog niet dood. Zij heeft ten deele zelfs haar taak volbracht, aangezien thans geen verantwoordelijk staatsman het meer waagt te verklaren dat zijn land vol komen ontwapend heeft. Een eenvoudige be strijding der bewapeningen is thans volko men onaanvaardbaar. Een essentieele en al- gemeene verlaging der bewapeningen wordt thans steeds heftiger door de publieke opinie ter wereld geëischt. Het oogenblik der on vermijdelijk geworden groote beslissingen is thans gekomen De regeeringen der groote mogendheden alleen kunnen de ontwape ningsonderhandelingen in de goede richting leiden. Gelijktijdige behandeling van herstel- en veiligheidskwestie? In internationale kringen heet men thans na den aanaankomst van MacDonald en Herriot. sterk den indruk, dat bij de Pa- rijsche besprekingen in groote trekken een compromis zou zijn overwogen, waarbij het herstelvraagstukken nauw met het veilig heidsvraagstuk zou worden verbonden. Ter wijl tot dusverre de Fransche regeering de ontwapeningskwestie van de oplossing van het veiligheidsprobleem afhankelijk stelde, zouden thans van Engelsch zijde pogingen worden gedaan de oplossing van het herstel- vraagstuk van een gelijktijdige behandeling van de veiligheidskwestie afhankelijk te maken. Naar verluidt, zouden de te Parijs besproken plannen in die richting gaan, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Cu. per regel- van het succes der Palmolive zeep! Zij bevat de juiste hoeveelheid olijf olie, welke bij de bereiding van elk stuk Palmolive zeep wordt gebruikt. Reeds eeuwen is olijf olie de belangrijk ste natuurlijke schoonheidsolie geweest: zij verzacht en beschermt de huid. Elke schoonheidsexpert weet dit; daar om hebben meer dan 20.000 specia listen sedert vele jaren uitsluitend Palmolive aanbevolen voor het behoud van een frissche teint op de ontwapeningsconferentie als totaal resultaat behalve het verlagen der bewape ningsuitgaven. het verbod van bommenwer pers en grof geschut ook een politieke vei ligheidsovereenkomst moet worden ge sloten. Duitsehland. Stichting van de nieuwe Burgerpartij. De uitnoodlglngen voor de stlchtingsver- gadering van de nieuwe Burgerpartij bevat ten een oproep voor Dinsdag 14 Juni des avonds. Zij zijh geteekend door Dr. Eckener, Geheimrat Wilcfhagen uit Leipzig, den vroe- geren ambassadeur dr. Solf en den eerevoor zitter van de Nijverheidskamer Plate. Voor de stichting van de nieuwe partij ko men nog slechts in aanmerking de leden van de Volkspartij, de Economische Partij, de Volksconservatieven' en de vleugel-Schlange van het landvolk. De vleugel-Weber van de Staatspartijdie oorspronkelijk zou meedoen heeft onder invloed van Dietrich zijn toezeg ging ingetrokken. Oostenrijk. Dr. Seipel's toestand achteruitgaande. In den toestand van dr. Selpel, die de laat ste wegen aan de beterende hand was, is thans een ernstige achteruitgang te bespeu ren. ofschoon er nog geen heden tot. onmid dellijke ongerustheid zou zijn. De patiënt lijdt aan hevige koortsen en hoestbuien. Engeland, Referendum over staking in de katoenindustrie. De textielfederatie voor de noordelijke graafschappen heeft, naar aan de Tel. gemeld wordt, besloten tot een nieuw referendum in de katoenindustrie om te beslissen over de quaestie van staking of onderhandeling. Vredespropaganda van MacDonald te Lausanne. Bevestigd wordt, volgens het B.TA., dat MacDonald pogingen schijnt te doen. alle landen, welke te Lausanne zijn vertegenwoor digd. een verklaring te doen teekenen, waar in zij beloven, den vrede te zullen handha- Griekenland. Naar een militaire dictatuur? De minister van Buitenlandsche Zaken, Michalakopoulos en de Grieksche gezant te Berlijn. Politis, zijn naar Genève vertrekken. Venizelos zal waarschijnlijk einde dezer week volgen. Tijdens zijn afwezigheid zan gene raal Gonatas het premierschap en het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken waar nemen. In dit feit ziet men het gevaar voor een toekomstige militaire dictatuur, welke Venizelos door zijn afwezigheid zou begun stigen. In verband hiermede staat ook het optreden in strijd met de discipline der viiegerofficieren. die den minister een me morandum hebben overhandgd. waarin wij zigingen voor den minister een memoran dum hebben overhandigd, waarin wijzigin gen voor den vliegdienst worden geëischt. Gonatas is de vertegenwoordiger der mili taire kringen in de regeering Venizelos. Frankrijk. Optimistische meeningen over de Fransch-Engelsche besprekingen. De Parijsche avondbladen behandelen uit voerig de bespreking der Fransche en Engel- sche ministers. Temps" meent te mogen constateeren. dat de debatten de gedachten van een nauwe samenwerking in hoogo mat" hebben bevorderd. Frankrijk en Engeland kunnen op internationalen bodem een op wederzijdsch vertrouwen berustende werk zaamheid ontplooien. Aan het begin der be langrijke besprekingen staat een goede over eenstemming tusschen Londen en Parijs. „Paris Soir" meent dat de besprekingen een graad van hartelijkheid hebben bereikt, zooals men in langen tijd niet heeft kunnen constateeren. Al is de „entente cordiale" niet hersteld, zoo is toch een „vóór-entente" geschapen. Geen voortzetting van het onderzoek in de zaak-Gorgoelof Naar Reuter meldt, heeft de desbetref fende kamer van de rechtbank het verzoek van de verdedigers van Gorgoelof den moor denaar van president Doumer, om hot voor onderzoek nog verder voert- te zetten, afge wezen en zij heeft Gorgoeloff verwezen naar het Hof van Assisen, onder beschuldiging van moord. Roemenië. Senaat en Kamer ontbonden verklaard. Het decreet, waarbij de Senaat en de Ka mer worden ontbonden, is Maandag gepu bliceerd. De nieuwe verkiezingen voor de Ka mer worden gehouden op 17 Juli, die voor den Senaat op 20 Juli. Het nieuwe parlement moet op 30 Juli bijeenkomen. Zweden. Resolutie aan de Ontwapeningsconferentie. Het Zwcedschc comité van actie inzake de ontwapeningsconferentie heeft aan den voorzitter der ontwapeningsconferentie een resolutie toegezonden waarin de stellige ver wachting wordt uitgesproken dat de confe rentie zal leiden tot een algemeene conven tie waarin geconstateerd wordt, dat de volle dige ontwapening het doel is waarnaar de staten thans moeten streven. De Staten, zoo wordt in de resolutie gezegd, moeten zich verbinden den eersten stap to zetten op den weg naar een werkelijke vermindering van het gereed zijn voor den oorlog. Deze ver mindering zou de afschaffing omvatten van die categorie wapenen, welke bij de vredes verdragen aan Duitsehland. Oostenrijk, Hon garije en Bulgarije verbóden zijn. ina. Chi Gespannen toestand te Peiping. Uit Nanking wordt gemeld, dat de toe stand te Peiping tengevolge van de staking der studenten steeds meer gespannen wordt. Een vergadering van studenten heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de ..instructies in fascistische geest". De studenten bekogelden de politie met. steenen. De dekens van alle colleges hebben hun ontslag ingediend. lapan. Zal de regeering Mandsjoerije erkennen? Ministerpresident Saito heeft graaf Oesji- da. die uit Mandsjoerije is teruggekeerd, de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan geboden. Oesjida heeft zich zijn antwoord nog voorbehouden, doch algemeen wordt er op gerekend, dat hij de opdracht zal aan vaarden. Naar verluidt wil hij allereerst volkomen overeenstemming bereiken met de militaire kringen inzake politieke kwesties. In verband met de mogelijke benoeming van graaf Oesjida verwacht men in bepaalde kringen, dat Japan Mandsjoerije zal erkennen. Heden zal. naar Reuter uit Tokio meldt, door de Seijoekai en Minseito-partijen aan den Landdag een petitie worden overhan digd. waarin gevraagd wordt zoo spoedig mogelijk den nieuwen staat Mandsjoerije tc erkennen. Dc regccring schijnt dc petitie INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 98- gunstig gezind, maar in officieele kringen geeft men te verstaan, dat waarschijnlijk geen definitieve stappen zullen worden ge daan. alvorens het rapport der Lytton-com- missie in September bekend is. Chili. Marmaduke Grove neemt de leiding der Junta op zich Naar uit Santiago de Chili wordt gemeld, heeft dc overste van het vliegercorps Mar maduke Grove, in plaats van ür. Davila. dc leiding op zich genomen van de Chilecnsche junta. De Chileensche regeering heeft een de creet uitgevaardigd, dat de eerste stan be- toekent voor onderwijs van staatswege. Voorts voorziet de verordening in dc instel ling eener commissie, welke toezich zal hebben uit te oefenen op de geheele binnen- en buitenlandsche Chileensche pers. DE GEVLUCHTE EX-KEIZER LIZJ JASSOE. WEER GEVAT. ADDIS ABEBA. 13 Juni (Reuter). De cx- keizer Lizj Jassoe. die onlangs als vrouw vor kleed uit zijn gevangenschap wist te ont vluchten, is naar officieel wordt medegedeeld weer gevat. VALLENDE BOOMTAK VEROORZAAKT EEN DOODE EN NEGEN GEWONDEN. HAMBURG, 13 Juni. (V. D Op dc binnen plaats van een middelbare school maakten Maandagmiddag steuntrekkenden queu om hun uitkeering in ontvangst te nemen. Plot seling viel een groote boomtak op deze me nigte. Een kindje van acht maanden dat door een vrouw op don arm word gedragen, word aan het hoofdje getroffen en op slag gedood. Negen personen werden gewond en moesten naar het. ziekenhuis worden <vt toe bracht. Eenigen hunner konden na verbon den tc zijn. huiswaarts keeren. DE DOOD VAN DF. VLIEG STER LENA BERNSTEIN. Het onderzoek naar het overlijden van de bekende Fransche vlicgster en voormalig wereldrecordhoudster Lena Bernstein, die op een afgelegen weg nabij het vliegveld van Biskra dood was gevonden, heeft uitgewezen, dat zij is overleden door het gebruik van vergif, dat zij zelf in haar champagne had gemengd. Lena Bernstein, die 26 jaar oud was. had zich naar Algiers begeven, om te trachten het wereldrecord lange afstandsvlucht, dat inmiddels was veroverd door haar landgc- noote Maryze Baslie. weer op haar naam te brengen. Aangezien haar papieren echter niet in orde waren, was haar toestel tijdelijk door de autoriteiten in beslag genomen. EEN UUR PER DAG POLITIEK DOOR DE RADIO. BERLIJN. 13 Juni (W.B.) De rijksminis ter van binnenlandsche zaken heeft oen ver ordening over het beschikken door de rijks regeering over de radio afgekondigd De rijksregeering zal dagelijks een uur, van' 18.50 tot. 19.50. de beschikking krijgen om haar plannen uiteen te zetten en te verduidelijken. Deze uiteenzettingen zullen door de Djiitsche stations en ook alle andere stations uitge zonden worden VONNIS IN HET PROCES ABEL'. MUNCHEN, 13 Juni (V. D.) Hedenavond even over 11 uur is vonnis gewezen in het proces Abel, waarin, zooals men weet, o.m. Hitler als getuige is opgetreden. Abel is wegens meineed veroordeeld tot een straf van in totaal 3 jaar tuchthuis, met aftrek van vier maanden voorloopige hech tenis. en tot 10 jaar eerverlies. Verzwarend werkte het feit. dat dc beklaagde reeds voor een dergelijk feit vroeger was gestraft en zijn meineed heftige aanvallen van dc pers op Hitler ten gevolge heeft gehad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wiolrijden verzacht en geneest Don» JO-60. TuSf 80 cl. Bi| ApoiS »n Dcoc»!"» AGENDA. DINSDAG 14 JUNI Schouwburg Janswcg: Don Kozakkcnkoor Platoff. 8.15 uur. Lion d'Or: Algem. Vergadering Kon. Nod. Maatsch. voor tuinbouw en plantkunde, afd. Haarlem. Groote Kerk: Orgelconcert 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Es wlrd schon wie der Bcsser". Op het tooncel: Vernier en Ri- cart. Parijsche straatzangers. 7 en 9.15 uur. Palace: „De Spaanschc Vlieg". Op het tooncel: „Barandini" met zijn pop August- 8-15 uur. Luxor Theater: Richard Tauber Dc groote Attractie. Op het tooncel: eerste klas variété attractie. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Kunstzaal Ree kor. Wagenweg 102. Tentoon stelling va» werken van Ilaarlemschc beel dende kunstenaars. 107.30 uur. WOENSDAG 14 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling va» werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. APOTHEKEN (AVOND- FN NACHTDIENST) Firma Grijseels en Van Hoes, Lange Voor straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl. Fr. Halsplcin 1. Tel. 11180. Bosch- en Vaart-Apotheek. Bosch- cn Vaartstraat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5