De opening der P.E.N.-centrale Een der grootste electriciteitsbedrij ven in ons land. SPORT EN SPEL STADSNIEUWS ARR. RECHTBANK: HEEMSTEDE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 JUNI 1932 De nieuwe cerubraJo van het PE.N., waar van heden de officieele opening geschiedde, Is zeker een der grootste electrdcI te 1 asbedr Ij - ven in ons land, zoo niet het grootste. Ge legen op een terrein van ongeveer 11 H.A. omringd door een aantal bijgebouwen en hier en daar nog eenige bosschages, overblijfsel van het eens aar. natuurschoon zoo rijke gebied, verheft zioh het monumentale hoofd gebouw, geflankeerd door de 70 M. hooge «choarsteenen. Een reusachtig ketelhuis. Het hoofdgebouw ls het ketelhuis, 42 x 45 M. en 24.70 M. hoog. Op den stookvloer, die 8 M. boven den be gan en grond ligt. zijn zes ketels gebouwd waarvan elke ketel normaal 50.000 K.G. stoom per uur kan produceeren, welke stoom een temperatuur van 110 gr. Celsius en een druk van 35 atm. heeft. De constructie dezer ketels is zeer modem. De uit de bunkers aangevoerde kolen vallen automatisch op een even vóór de ketels uitstekend rooster dat onder de ketels door draait en de kolen naar de verbrandingskamer voert: als de weg onder de ketels ls afgelegd, draait het rooster om en de asoh valt cr af. De ketels werken met geforceerden trek. Een der ketels wordt niet met steenkool, doch met hoogovengas gestookt. Deze ketel heeft echter een reserve oliestookinrichting; hij kan 50.000 M3. gas per uur verslinden De aanvoer van het hoogovengas geschiedt langs de boven-grondsohe buisleiding, die een doorsnede heeft van 1.75 M. waarin dus een flink gebouwde man rechtop kan staan. De schoorstenen zijn vllegasoh-vrij. De vliegasch (onverbrande deeltjes kool), die in fabrieksoentra aan de omgeving zooveel hinder veroorzaakt, wordt voor ze de schoor steen verlaat, in het verwijde benedenge deelte met daarin gevoerd stroomend water meegenomen en naar bezinkbakken gevoerd, die van tijd tot tijd uitgebaggerd worden. De turbo-generatoren. In de machinekamer, 114 M. lang en 15 M. breed staan de twee turbo-generatoren, stoomturbines die oen generator aandrijven, opgesteld. Deze machines zijn gebouwd in Engeland cn. zooaLs men weet op Engelsch spoorwegmaterieel vla Zecbrugge naar Velsen gerold. Deze turbogeneratoren hebben een lengte van 22 M. en kunnen elk max. 40.000 P.K. leveren. Er is plaats gereserveerd voor een derde machine en Juist dezer dagen hebben Gedeputeerde Staten een suppletoire be groeting voor het P. E. N. ingediend, waar op is uitgetrokken voor „aankoop en opstel ling van een derde tur bine -ins taMatte met toebehooren f 1.250.000". Er ls, naar wij ver namen, kans dat dit nieuwe turbine-aggre gaat in ons land zal worden besteld. De turbines maken 1500 omwentelingen per minuut. De generatoren leveren draaistroom met een spawning van 6000 V. welke door trans formatoren op 50.000 V. wordt gebracht. De stroom wordt me-t kabels naar het 50.000 V. schakelhuis gebracht, een gebouw van 123 M. lang én 10.75 M. breed. Tusschen de machinekamer en het 50.000 V. Schakelhuls ligt het 10.000 V. schakel huis waarin aanwezig de „electrlsche wacht" die dcor een telegraaf met de ,-stoomwacht" in het ketelhuis verbonden is. Enorme massa's water. Het spreekt vanzelf, dat het bedrijf enor me mdssa's water noodig heeft voor red water, speciaal voor het condenseeren van den door de turbun-es gebruikten stoom. Het water wordt door een betonnen kanaal uit de Oostelijke binnenhaven naar de fabiek ge voerd. Een ander kanaal voert het gebruikte water af naar de Westelijke haven. Bij de fabriek behooren nog verschillende groote gebouwen, ais magazijnen., werkplaat sen enz. verder een kolenpark met bergruimte voor 25.000 ton kolen. Vermelden we tenslotte nog, dat de fa briek reeds 16 Augustus 1931 gedeeltelijk in bedrijf is genomen. DE OPENINGSPLECHTIGHEID. Ter gelegenheid van de opening der nieuwe Centrale van het P.E.N. te Velsen zouden hedenmiddag de volgende redevoeringen worden uitgesproken: Rede van den Commissaris der Koningin. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin, zou ongeveer als volgt spreken: Gaarne wil ik uiting geven aan mijn erken telijkheid voor het feit, dat u aan de uit- noodiglng van Ged. Staten hebt willen ge volg geven om de officieele ingebruikne ming van de Centrale van het Provinciaal Electriciteitsbedrij f met uw tegenwoordig heid te vereeren. Vooral stelt het College op hooge-n prijs dat uw Excellence zich heeft bereid ver klaard om persoonlijk de handeling te ver- xiohten, die de officieele inbedrijfneming ook naar buiten tot een voddongen feit zal maken. Het schijnt, op het eerste gezicht in strijd inet het tegenwoordig op allerlei manieren te pas gebrachte begrip van -efficiency" om tot de oprichting van een eigen Provinciale Centrale over te gaan, terwijl Amsterdam en Haarlem reeds goed toegeruste electdcl- teitsfabrieken bezitten en de energie, althans naar het inzicht van den leek, zoo bijzonder gemakkelijk te vervoeren is. Een koperdraad- je en een paar palen, of nog beter: een kabeltje is slechts noodig! Een schakelaar wordt ingezetde eleotrische energie plant zich met een snelheid van ongeveer 300.000 K.M. in de seconde voort naar de plaats waar men haar wenscht te bezitten en te gebrui ken. Zoo eenvoudig is echter de zaak niet meer. De groote hoeveelheden energie, waarom het in den tegenwoordigen tijd gaat, maken wil men economisoh transpor toeren, het ge bruik van hooge en ultra-hoage spanningen noodig. Het Jioperdiaadje" da uitgegroeid bot een zware geleiding, die dikwijls belang rijke en kostbare constructies vereischt. het „kabeltje" is vaak een .kabel" van een arm dik te geworden, die zells thans nog ondamks de lage koperprijzen, veel geld kost. De hooge spanning dwingt er toe de vernuftige, kost bare apparaten, die de ontwikkeling der techniek nauwelijks kunnen bijhouden en daarom vaak spoedig verouderd zijn en ver vangen moeten worden, te manipuieeren in ruimten, die gelijk u straks zien zult, tot imposante bouwwerken uitdijen. Indien u straks buiten komende, den blik laat wijden over het omringende landschap, dan zult u in de naaste omgeving veel groote complexen opmerken, waarin belang rijke industrieën gevestigd zijn. Nog grootere terreinen, dan die reeds in genomen zijr), liggen beschikbaar voor vesti ging van groote bedrijven, en het is waar lijk niet aan de schuld der met zulk een be wonderenswaardiger! ijver naar hooger strevende Directie der Hoogovens te wijten, dat reeds thans nog niet méér van die ter reinen gebruikt worden. Zoo wijst alles er op, dat deze voor de vestiging eener centrale gunstig gelegen plek een middelpunt zal worden van groot industrie. wier bloei in hooge mate gediend zal worden door de beschikbaarstelling van in de onmiddellijke omgeving en goedkoop opgewekten stroom. Dat er dus een centrale komen moest, dat zij in deze omgeving moest worden ge sticht, daarover bestond geen meeningsver- schil tusschen de tot oordee'.en geroepenen. Dat die centrale een provinciale is geworden heeft de Provincie voor een groot gedeelte te danken aan wijlen den heer J. N. Hendrix die als lid van Ged. Staten tot haar oprich ting den directen stoot gegeven heeft. Nu wij hem hier moeten missen, kunnen wij sleohts mc-t weemoed, maar ook met groote erken telijkheid gedenken, wat hij ten behoeve van de Provincie heeft gedaan, meer In het bijzonder, welk een geharnast strijder hij was voor de belangen der hem zoo na aan het hart liggende Provinciale Bedrijven en zeer speciaal hoe groot het aandeel is ge weest. dat hij in de tot standkoming dezer centrale gehad heeft. Meer dan ergens anders is het hier de plaats en is het thans het oogenblik ook tegenover zijn weduwe en zijn oudsten zoon, wier aanwezigheid ik op bijzon deren prijs stel, te getuigen van de groote waardeering zijner verdiensten en aan zijn nagedachtenis hulde te brengen. Dank zij de toewijding van vele anderen is in kor teren tijd dan' wij hadden durven hopen de Centrale verrezen en te werk ge steld. Gaarne breng ik den dank der Provincie aan allen, die hun beste krachten daartoe hebben ingespannen. In de eerste plaats aan de Staten voor het vertrouwen, waarmede zij het zeer belangrijk orediet van f 12.000.000 voor den bouw en de inrichting hebben be schikbaar gesteld. Niet anders dan lof kunnen wij (hebben voor de welwillendheid, die door verschil lende autoriteiten van Rijk en Gemeente werd betoond en waaronder vooral de Rijks waterstaat met eere mag worden genoemd. In het bijzonder tot u, mijnheer Van Olden- boreh, die van die allen de onvolprezen leider waart, richt zich onze dank. Ik hoop, dat ge nog menig jaar met voldoening zult mogen terug zien op het grootsche werk, dat onder uw bekwame en energieke leiding is tot stand gebracht. Thans zij het mij veroorloofd het woord te verieenen aan onzen Directeur voor het geven eener korte uiteensetting van. (hetgeen hier werd tot stand gebracht". Rede van den heer J. van Oldenborgh. Aan de rede van den heer J. van Olden borgh, directeur der Provinciale Bedrijven, ontleenen we het volgende: „Voor de voorbereiding van den bouw van de Centrale werd door Commissarissen van de P.E.G.E.M. oen commissie benoemd, be staande uit de heeren: J. N. Hendrix (voor zitter). Prof. Ir. D. Dresden, Ir. C. Noome, Dr. W. Lulofs en F. A. Smit Kleine, welke op 5 Januari 1928 heer eerste vergadering hield. Deze Commissie heeft zich gedurende de circa 6 maanden van haar bestaan voorna melijk bezig gehouden met de keuze van een terrein en het bepalen van het gewenschte vermogen der Centrale. Men kwam tot de conclusie, dat het bezit van een eigen Centrale van voldoende capa citeit voor de provinciale electriclteitsvoor- zienlng van overwegend belang te achten was en dat, daar de bestaande Centrales te Naarden en die te IJmuiden hiervoor niet In aanmerking kwamen wegens de absoluut on voldoende capaciteit en de voor het groot ste deel verouderde installaties, deze oplos sing het best bereikt kon worden door oprich ting van een centrale nabij de Hoogovens en overneming van het contract inzake het be trekken van gassen van en het leveren van electriciteit aan Hoogovens, welk contract thans niet door de P.E.G.EM. kon worden af gesloten. De onderhandelingen tusschen het P.E.N. en Hoogovens over het af te sluiten con tract. leidden tot een bevredigend resultaat, zoodat Gedeputeerde Staten in November 1928 de voorstellen, om over te gaan tot den bouw van de Centrale, waarvan de kosten op 12.000.000.werden geraamd, aan Pro vinciale Staten konden doen. In hun verga dering van 18 December 1928 vereenigden de Provinciale Staten zich met deze voorstellen. Met grooten spoed werd met de voorberei ding begonnen. Er werden verschillende glo bale plannen opgezet, bestudeerd en geschift, tofcd t ten -'otte tot het project is gekomen dat tot uitvoering is gebracht." Spreker deelde daarna eenige technische bijzonderheden mede en vervolgde daarna' De geheele ketelinstallatie, geleverd door de firma Gebr. Stork en Co., beantwoordt in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen. In de machinekamer staan twee machines van 24000 K.W. normaal en 30000 K W. maxi maal vermogen opgesteld. De machines be staan uit één hoogen en een dubbelen lage- drukcylinder en maken 1500 omwentelingen per minuut. De kosten zijn rond f 400.000.— onder de begrooting gebleven." Spreker dankte allen voor de medewerking, van zoovee! zijden ontvangen. „Zoo staat daar dus tot onze groote blijd schap en dankbaarheid onze nieuwe Cen trale. Zij heft ons. met. betrekking tot de, stroomo.wekking, op uit den toestand van afhankelijkheid van anderen." Rede van den Minister van Waterstaat. De Minister van Waterstaat mr. P. J. Rey- mer zou als volgt spreken: „Allereerst is het mij een behoefte u, mijnheer de Commissaris, hartelijk dank te zeggen voor de buitengewoon welwillende woorden, die u wel tot mij hebt willen rich ten. Ik geef ti de verzekering, dat lk die woor den op hoogen prijs stel en dat ik van mijn kant met onverdeeld genoegen terug denk aan den tijd, dat ik onder uwe leiding mijne krachten rechtstreeks aan de belangen van Noord-Holland mocht wijden. Het ls mij zeer aangenaam gevolg te kun nen géven aan de vriendelijke uitnoodiging. die ik van het provinciaal bestuur mocht ontvangen, om de handeling te verrichten, die zal leiden tot de ingebruikstelling van de nieuwe provinciale centrale. Het gereed zijn van deze centrale is een gebeurtenis van groot gewicht. Immers met dit werk is wederom en op nieuw een getuigenis afgelegd van het om vermoeid streven der provincie om aan de electriciteitsvoorziening die ontwikkeling te verzekeren, welke alleen in staat en bij machte Is, om aan de wassende behoeften der maatschappij in haar verschillende ge ledingen bevrediging te geven. Dit streven geldt niet alleen dit gewest, maar indirect ook het geheele land. Ik voel mij daarom gedrongen uiting te geven aan mijn groote belangstelling voor wat hier Is verricht en hulde te brengen aan ontwerpers en bouwers en om aan het pro vinciaal bestuur mijn hartelijke gelukwen schen aan te bieden. Ik weet dat het bedrijf, dat dit alles heeft ?ewrocht, niet steeds or> ro^er. heeft gewan deld. dat het moeizamen arbeid heeft moeten verrichten, harden strijd heeft moeten voe ren. Hebben de ondervonden moeilijkheden den wil van de directie van de vorige en de tegenwoordige en van het personeel wel licht gestaald? Dan zouden die moeilijkhe den, althans, op dit oogenblik niet al te zeer meer behoeven te worden betreurd, dan zou een de bezwaren, die ook in het vervolg wel niet zullen uitblijven, niet al te zeer behoe ven te worden gevreesd Want een krachtige en onverzwakte wil om de opgedragen taak naar eisch te vol brengen zal, naast een kloek beleid, aan het bedrijf te stade komen. De tijdsomstandigheden immers zijn bij uitstek moeilijk en de verlangens en behoef ten. die om vervulling vragen, zijn vele en verscheidene. De centrale dankt haar bestaan mede aan de samenwerking met het Hoogoven bedrijf Er is zeer in het bijzonder reden om zich over (e samenwerking, die over en weer vrijwillig kon worden verleend, te verheugen. De groot-Industrie, de industrie in het al gemeen, kan de electriciteit niet. missen, maar daartegenover kan geen electriciteits bedrij f zich behoorlijk ontplooien, als de in dustrie zich van aansluiting zou onthouden; dus kan ook het electriciteitsbedrij f, van zijn kant, de industrie niet missen. Naar mate dit wordt beseft, wordt de toe stand bereikt, die voor een blijvende en vruchtbare samenwerking daarop komt het immers aan een volstrekte voorwaar de is. Nu bijna twintig Jaar geleden was met de provincie Groningen de Kennemer Electriciteit-Maatschappij. de rechtsvoor- ;angster van de provincie Noord-Holland, de eerste, die een concessie van het Rijk aan vaardde; en thans is de provincie'Noord-Hol land de eerste, die mét de industrie de han den ineensloeg. Dat ook dit voorbeeld moge worden gevolgd hier en in andere gewesten! Maar ook verder nog verdient de wijze van handelen van Noord-Holland navolging. Zij ging overeenkomsten met de gemeen ten Amsterdam en Haarlem aan ik stip dit slechts met een enkel woord aan om de algemeene electriciteitsvoorziening van de provincie, met inbegrip ook van die der tractie, zoo economisch en daarbij zoo veilig en zoo zeker als mogelijk te doen zijn. Van welke geweldige beteekenis dit is voor de algemeene welvaart, heb ik reeds vroeger bij andere gelegenheden en op andere plaat sen mogen uiteenzetten. Maar de zaak is van zooveel belang, zij gaat mij daarbij zoo zeer ter harte, dat ik de gelegenheid, die mij hier wordt geboden om mij nogmaals in dien zin uit te spreken een mogelijk verwijt van herhaling, ten spijt niet ongebruikt kan laten. Ik wacht thans gaarne van u, mijnheer de Commissaris, het teeken om de ceremonieele handeling te verrichten, die voor dit ener gieke bedrijf een nieuwe phase zal inwij den". VOETBAL. EEN FRAAI RESULTAAT VAN IJMU1DEN- WEST. Onder groote belangstelling had Dinsdag jj. de ontmoeting plaats tusschen R.C.H.- comb.IJmuiden-West-. De Haarlemmers, die op Krom na volledig verschenen hebben met het noodige geluk een 4-t3-overwinning weten te behalen. Direct zit „West" vinnig op het doel, doch het binnentrio kan den weg niet vinden, R. C. H. laat zich echter ook niet onbetuigd, zoodat de strijd snel op en neer golft. Als er een kwartier gespeeld is, schiet Zwaan bij verrassing in eigen doel 10. De „Westelijke" aanvallen worden steeds veelvuldiger, Schoorl gooit met zijn bekende harde centers het- spel open en menig mooie voorzet van de Jong komt voor doel doch de keeper Js in prima vorm. Eindelijk het succes, een voorzet van J. van Es, Snoeks, wringt zich door de verde diging heen en brengt den stand gelijk 11. Na de thee, aangeboden door den heer Th ijs- sen wordt er weer direct hard aangepakt. De R. C. H.'ers moeten alle zeilen bijzetten. Er wordt gespeeld of het een competitiewed strijd geldt. Bij een corner op het ,,West"-doel maakt een der achterspelers een fout en ten tweeden male neemt R.CJT. de leiding door dezelfde fout. Even later veroorzaakt Zwaan een penalty en de stand is 31. Onstuimig komen de Westelijken terug en eindelijk heeft de hardwerkende Aptroot succes als de bal met een boogschot onder den legger ver dwijnt. 32. Er wordt, in een snel tempo gespeeld. De voorhoede van R. C. H. gaat er vandoor en Verkerk slaagt er eindelijk in op normale wijze een doelpunt te maken. 4^—2. Nog geeft „West" zich niet gewonnen, de linksbuiten krijgt den bal, kan juist fraai voorzetten en het binnentrio benut de mooie kans en de stand is 43. Nog even is er te spelen, gehee! ..West" valt aan. maar als scheidsrechter Dalmeijer. die uitstekend floot, het einde blaast heeft IJmuiden West een zeer eervolle nederlaag tegen deze sterke Racingcomb. geleden. Het geheele elftal heeft prachtig gewerkt HANDBAL. NEDERLANDDUITSCHLAND. Naar wij vernemen zal tijdens de Bonds- feesten van het K. N. G. V., welke het vol gend Jaar te Rotterdam zullen worden gehou den, een officieele lan den wedstrijd plaats vinden in het handbalspel tusschen Neder land en Duitschland. CRICKET ROOD EN WIT-COMB.—BOSCH EN VAART - COMB. Bosch en Vaart verliest den toss en moet eerst batten. Hartog en Mulder die er gced het o:g op hebben brengen samen den stand op 59 waar de laatste run out gaat. Hiema wordt het een kernen en gaan en als de stand 113 is wordt de laatste man van B. en V. gebowlcd. Muller met 19, Hartog met 35 en der Kin deren met 16 komen in de dubbele cijfers. Extra's 20. Bowlingcijfers R. en W.: Kruit Sr., 0 voor 11. Kruif Jr. 0 voor 18. Reus 4 voor 39. v. c. Land 1 voor 17. Hierna gaat Rood en Wit batten: Kam- minga is de eenige die met 16 in de dubbele cijfers k:ant. Het totaal van R. en W. wordt 42 waarna captain der Kinderen R. en W. voor innings instuurt. Met het verlies van 3 wickets voor 39 runs verstrijkt de tijd. Bowlingcijfers B. en V. over beide innings: Hartog 7 voor 24. Woiters 4 voor 25, der Kin deren 1 voor 15. Wlchers 0 voor 2, Hoyer 0 voor 8. Extra's 17. HAARLEM-COMB—R.C.H.-COMB. Het elftal van R.C.H., meest uit jonge spe lers bestaande, weet 55 runs bij elkaar te krij gen, waarvan J. Siegerist 10, J. Hellingman 24. De bowlingcijfers van de Haarlem-combi- natie luiden als volgt: F. van Dalsum 34, Spruit 220. H. de la Mar 319 en Kleefstra 38. Het Haarlem-totaal wordt dan 110 voor het verlies van 8 wickets. F. van Dalsum 13 A. van den Bergh 14, H. J. van Vreeden 10, A. Heimig Jr. 16. H. de la Mar 16 not out, terwijl er 15 extra's waren. Voor R.C.H. bowlden: Kien 113, Helling man Sr. 124, H. Zonneveld 434, J. Kedde 112 en C. Hellingman 112. Haarlem wint dus met 55 runs. KENNEMER LYCEUM—THE BUFFOONS. Het elftal van het Kennemer Lyceum bat eerst en brengt het tot een totaal van 74. waarvan W. Kramer 34, F. Crommelin 17 en Brandeler 16. Voor „the Buffoons" bowlden: H. Boeree 521, M. Slingenberg 222, J. J. de la Mar l20. B. Schmeink 411. Het totaal van „the Buffoons" wordt dan 162, waartoe bijdroegen: H. Boeree 19, B. Schmeink 47 en M. Slingenberg 43. Bowlingcijfers van het Kennemer Lvceum: W. Kramer 241, T. Crommelin 0—32, Buck 1—21, Nülle 3—20, Volmers 0—17 en Kauffma 1—0. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET L. O. Er wordt een vergadering van de Commis sie van Toezicht op het L.O. gehouden op Woensdag 22 Juni aa. des avonds 8 uur tea Stadhuize. De agenda vermeldt o.m. advies B. en W, inzake inschrijving leerlingen en klassenfor matie cursus 19321933 van de scholen voor Lager Onderwijs. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN, Assendelft, Kruistochtstraat 16, badpak met handdoek. Bouman, Mariaschool Ko ningstraat 24, Engelsch boek. schrift. Hee- riklume, Heerenweg 122 Heemstede, baL Holzapfel, Gasthuislaan 127, badpak me* handdoek. Kops, Kennemerstraat 97, film- plaatjes. Hulstman, Leidschestraat 50, hond je, Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, honden. Bark, Preangerstraat 10, hond. Decossaux, v. Keulenstraat 22, portemon- naie. Heuffels, Kloppersingel 41, idem. Hale wijn, Minahassastraat 17, idem. Luite, Mr. Cornelisstraat 50, kinderschoen, v. d Pol, Linschotenstraat 11, sok. v. Veen, Pladella- straat 46, voetbal. NIEUWE BEPALINGEN DRANKWET. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons onder de aandacht van de houders eener vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klem te brengen, dat vóór 1 Juli a.s. de aanduidingen boven of terzijde van elke buitendeur, die toegang geeft tot de vergunningslocallteitrén) moe ten worden aangebracht. Deze verplichting geldt voor de houders van een verlof voor den verkoop van alco holhoudenden anderen dan sterken drank en van een verlof voor den verkoop van alco holvrijen drank binnen een maand, nadat op de acte en het afschrift de aanteekening is gesteld, dat het verlof is geworden respec- tevelijk een verlof A of een verlof B. HOOIBRANDJE. In den afgeloopen nacht te één uur werd brand gemeld in perceel Zomervaart 4, be woond door den veehouder Vrolijk. Het bleek dat een hooischelf door broei in brand was geraakt. Het vuur werd door de brand weer met één straal water van de motor spuit gebluscht. Het hooi werd door de brandweer uit elkaar gehaald. DAMMEN. IIET 25-JARIG BESTAAN DER HAARL. DAMCLUB. Zooals wij reeds eerder vermeldden, zal op 1 Juli a.s. de H. D. C. haar 25-jarig be staan vieren. Dit feit zal op „grootsche" wijze herdacht worden. Het bestuur heeft een groot aantal wedstrijden georganiseerd waar voor ook de Damclub IJmuiden heeft inge schreven met haar twee tientallen. Voor de .sterren" is een zeskamp georganiseerd die in Juli aa. zal aanvangen. De volgende spe- Ters nemen aan dezen kamp deel: Meester J. H. Vos (Amsterdam) kampioen van Neder land; Meester B. Dukel, kampioen Groot- IJmuiden 1931 en H. D. C. 1931; J. W. van Dartelen (Heemstede), H. C. Teunisse, J. v. d. Glessen en J. P. v. Eyk allen te Haarlem. Naar wij nog vernemen heeft ZKJL Prins Hendrik voor deze wedstrijden een aantal medailles be'schikbaar gesteld. KAMPIOENSCHAP „GROOT IJMUIDEN". ZooaLs wij reeds hebben gemeld, heeft de 18-jarige' A. Ligthart op fraaie wijze het kam pioenschap van „Groot IJmuiden" behaald. Hieronder volgt de volledige uitslag van den wedstrijd: Namen gesp. gew. rem. verl. put. A. Ligthart 9 7 1 1 15 (kampioen) F. Basstra 9 7 0 2 14 (2e prijs) W. Dledenks 9 6 1 2 13 i3e prijs) C. Bais 9 3 3 3 9 D. Ott 9 3 2 4 8 J. Smit 9 2 4 3 8 L. Koetsier 9 14 4 6 J. Kramer 9 14 4 6 A. Post 9 14 4 6 K. de Jong 9 2 16 5 DE DRIEKAMP DUKEL—LIGTHART. Zooals reeds eerder vermeldt was heeft Du kei. den kampioen van Groot-Umuiden 1932 uitgedaagd tot een driekamp Vrijdag avond jl. vond onder groote belangstelling de eerste ontmoeting plaats die door Dukel na 51 zetten werd gewonnen. Dinsdagavond werd de tweede partij gespeeld die in een gelijkopgaanden strijd remise werd. De stand luidt nu Dukel 3 p. Ligthart 1 p. Vrijdag avond as. wordt de derde en laatste partij gespeeld. DE ÏÏEER J. VERHAGEN OVERLEDEN. Op bijnit 79-jarigen leeftijd is hier ter stede na een ongesteldheid van slechts enkele dagen, overleden de heer J. Verhagen. De overledene heeft gedurende veel jaren het aannemersbedrijf te Haarlem uitgeoefend Sinds een 15-tal jaren had hij zich uit deze zaken teruggetrokken. Gedurende een reeks van jaren was hij lid van den Ned. Aan- nemersbond en bestuurslid van de Vereen- v. Industrieelen en Aanverwante Vakken .Eendracht Sterk". Vele jaren maakte hij deel uit van de Diaconie der Gereform. Kerk alhier. In deze functie was hij. door zijn oprechtheid en gemoedelijkheid een gaarne geziene en bemin de persoonlij kheid. Hoewei hij zioh uit de zaken terugge trokken had, volgde hij steeds met groote belangstelling al datgene, wat in de bouw wereld plaats had, inzonderheid in zijn ge liefde stad Haarlem, waar hij een 60-tal jaren woonde. In dien tijd heeft hij, mede door zijn eenvoudigen en hartelijken omgang een breed en kring van vrienden om zich ver worven. Nog vóór enkele weken mocht hij eijn 52-jarig huwelijk herdenken. temidden ran een grooten familiekring, waarin zijn venscheiden zeer zwaar zal vallen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 17 Juni des n.m. 12.15 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaaru CHR. MILITAIR TEHUIS. Men schrijft ons: Het Comité van oud-bezoekers van het Chr. Mil. Tehuis, gevormd ter gelegenheid der viering van den 50-jarigen arbeid onder de militairen door middel van een Christel. Tehuis, heeft Woensdagavond in het tehuis aan den Jansweg een feestavond gegeven. Onderscheiden oud-bezoekers en vele solda ten op heden in garnizoen, hebben geluisterd naar de feestrede van Ds. Petersen, em. leger-predikant, gevolgd door declamatie van den heer Deurloo en muzikale medewer king van het echtpaar Pool en Fabel. De clou van den avond, die onder leiding stond van Mr. P. v. Driel, was de aanbieding der jubileumgift, door het comité bijeengeza meld. De secr.-penningm., de heer P. J. Hoo- gendonk deed dit met een speech, die werd beantwoord door Ds Waardenburg, den voor zitter van het bestuur. Spr. kon mededeelen, dat door veler medewerking het aanvankelijk tekort van 2800 was geslonken tot ca. 1300. Het bestuur is daar zeer dankbaar voor en hoopt dat de belangstelling eenmaal gewekt nu bij velen zal blijven. UITSPRAKEN, Oplichting, De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den koopman die in November en December 1931 in eenige winkels hier ter stede getracht heeft den winkelier op te lich ten voor f 10 door een briefje van 10 gulden te laten wisselen en dan zoowel het wissel geld als het briefje weer in zijn zak te steken. De officier had 9 maanden gevangenisstraf gevraagd. De rechtbank veroordeelde ver dachte overeenkomstig dezen eisch. KLEINE DIEYEN. Door een dame werd bij de politie aangifte gedaan, dat door een paar jongens haar portemonnaie uit een tasch van een fiets die aan den Heerenweg stond was ontvreemd. Het gelukte de politie bedoelde jongens op den Bronsteeweg aan te houden. Het waren de 11-jarige P. S. en de 14-jarige F. v. R„ bel den wonende te Haarlem. Zij bekenden de portemonnaie te hebben ontvreemd. Ook bleek dat zij nog meer soortgelijke diefstallen te Heemstede hadden gepleegd. Het geld werd nog in hun bezit gevonden, doch de portemonnaies hadden zij weggeworpen. FEESTAVOND VAN „EXCELSIOR". Woensdagavond waren de leden van de Mannenzangvereeniging „Excelsior" en vele genoodigden in café-restaurant „De Oude Beuk" bijeen, om uiting te geven aan hun vreugde over het succes, dat op het le con cours, waaraan was deelgenomen (n m.) op Hemelvaartsdag in Nijkerkh Ln den concert wedstrijd een le en in de Eereafd. een 2e prijs was behaald. Tevens was deze gelegenheid te baat geno men om het éénjarig bestaan te vieren en een verloting te houden, die georganiseerd was ten bate der vereeniging De voorzitter, de heer Jansen, toonde zich verheugd over de groote belangstelling voor dezen avond en sprak woorden van dank tot den directeur, den heer Bak. Nadat een aardig strijkje er de stemming had ingebracht en een jeugdig accordeon bespeler, de heer Geluk Jr. blijken had ge geven van zijn capaciteiten, had de verloting plaats, waarna de avond in feestelijke stem ming werd doorgebracht. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: R. H. v. Strien en J. Fort- gens, J. W. Daudey en G. P. Oosterhoorn. M. Vervloed en M. M. Krielen, G. J. Sprokke- lenburg en E. J. Diependaal. Getrouwd: W. E. Prins en M. Rollmann, G. v. d. Reep en A. H. Waasdorp, H. Meijer cn L. de Jong. C. Groenendaal en G. Sondorp, F. H. Platering en B. v. d. Zee. Bevallen: W. A. C. Lammersev. Turn hout, z. Overleden: M. Barends, 50 j„ echt. J. B, Roos. C. Leuven, 61 j., echt. D. Gielen,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10