DE moww De Vrouw in de XXe eeuw. linrveakad: TEGENSTRIJDIGHEDEN. ABR. MEIJER x HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 16 JUNI 1932 WhTE -pr^L- Het gebeurde, dat ons werd aangekondigd: „Kinderen, vanavond komt tante „Prul". „Tante Prul" dat klonk in de ooren van de familieleden even gewoon als tante Marie of tante Mien. Maar wij, die den naam voor het eerst hoorden, vonden hem nog al zonder ling. Wie tante Prul zou wezen? Zeker nog een heel Jong tantetje, een spring-in-'t-veld van amper twintig. Waarschijnlijk hadden haar nichtjes haar dit liefkoozende naam pje gegeven. Maar 's avonds arriveerde tante Prul en we hadden groote moeite ons goed te houden. Want tante Prul was den middel baren leeftijd al gepasseerd, ze was vrij groot en heel dik, ze droeg het haar in een voor historisch knoetje. We durfden elkaar niet aankijken als we haar met een dood-ernstig gezicht ..Prul" hoorden noemen. Toch was tante Prul een verstandige, ge zellige vrouw en niemand zou haar ook maar even belachelijk hebben gevonden, als ze bij voorbeeld Clara of Jeanne geheeten had. Mis schien heette ze ook wel zoo. Maar in haar eerste levensjaren was haar een bijnaam toegedacht. En dien bijnaam had ze behou den, als jong meisje, als getrouwde vrouw, als moeder. En als ze grootmoeder is Stel je voor: een grootmoeder, die Prul heet! Het is niet makkelijk iemand een passen den naam te geven. We worden als kleine wichtjes ten doop gehouden, niemand kent nog ons karakter, niemand ons toekomstig uiterlijk. Maar de gelukkige ouders denken een heeleboel te weten. Het pas geboren dochtertje is zoo'n prachtige baby.... ze moet Bella heeten. Maar snoezige baby's worden niet altijd mooie menschen. En het is niet prettig je als Bella voor te stellen, als je verre van mooi bent; Je weet. dat er grapjes over gemaakt worden. En dan het kleine, nietige jongetje, dat Rex heet! Zijn vader verwacht te alles van hem, daarom gaf hij hem dien koninklijken naam. De arme Rexje wordt er door zijn vrienden flink mee geplaagd. Nee, zoo'n bijzondere naam die bepaalde eigenschappen aangeeft, is gevaarlijk. We kunnen beter neutraal blijven: wat niet wil zeggen, dat we ons tot Jan, Piet en Klaas hoeven te beperken. Maar geen namen die het kind later belachelijk kunnen maken! Gelukkig bestaan er niet veel dergelijke namen. Elke naam heeft wel zijn beteekenis maar die beteekenis is niet zoo algemefn be kend, dat wo er bij het hooren van den naam dadelijk aan denken. We zien er een „Greet" niet op aan, dat ze als Margaretha een parel behoort te zijn en zelfs namen als Maja en Flora doen niet direct aan hun her komst denken. Maar daar zijn de bijnamen! Zoo begrij pelijk, dat ze gegeven worden. Kun je dien kleinen rosen baby in de wieg nu maar ge woon Karei of Anton of Louis noemen, net of hij al een groot mensch is? Nee je zegt Broertje of Puckie of Prulletje.Dat klinkt veel liever. Maar ouders vergeten wel eens op te merken, dat baby op een gegeven moment geen babi,' meer is, dat hij uitgela chen wordt om zijn „mallen naam". Soms schaft „baby" dien naam dan zelf af. „Ik heet geen Ven tie, ik heet Theo", verkon digt hij resoluut. Maar andere babys zijn minder doortastend en zoo ontstaan dan de veertigjarige Broertjes en Zusjes, de Puckies op leeftijd, de Oma's die Prul heeten. Voor de naaste omgeving is dat niet gek. een naam gaat nu eenmaal bij iemand hooren. Maar op vreemden maakt het al een heel lach- wekkenden indruk. Een lief, speciaal naampje voor de baby, goed. Maar dan ook alleen voor de baby, later moest de bijnaam afgeschaft, worden, tenzij hij werkelijk het uiterlijk of het ka rakter van het kind buitengewoon typeert. Dan kan het wel eens leuk zijn, als het ten minste geen spot inhoudt. Maar bewaar uw kinderen er voor om la ter als „tante Prul" den lachlust op te wek ken! BEP OTTEN. Leidraad voor Nederlandsche Meisjes. „Het Is zoo moeilijk", zuchten de ouders, „de meisjes weten zelf dikwijls niet wat ze willen, en als ze iets kiezen, latèn ze zich leiden door verkeerde beweegredenen, zoodat ze later berouw, krijgen, en als er inspanning wordt gevraagd veelal niet wordt afgemaakt, wat zij begonnen". En toch ontslaat dit de opvoeders niet van den plicht al, wat in hun vermogen is te doen, om het meisje in staat te stellen, zich niet te vergissen, of terecht te komen op de plaats, welke haar eenigszins kans biedt levensbevrediging te vinden. „Eenigszins" het volmaakte is niet voor ons onvolmaakte menschen. Dit moet de op voeding haar al vroeg doen begrijpen, maar daarnaast beproeven haar de beste gelegen heid te bieden tot ontplooiing van al haar gaven, tot harmonische ontwikkeling, d.w.z., dat haar fysiek niet groeit ten koste van haar geestelijk leven, dat haar verstand, haar gemoedswezen niet overheerscht, dat er niets in haar is. dat kunstmatig wordt onderdrukt., niets dat wordt geforceerd. Het is wel moeilijk en stelt den ouders wel hooge eischen, maar zij hebben immers hun ver antwoordelijkheid ten opzichte van hun kind, zij moeten leiding geven, volgens hun beste weten, met de inspanning van al hun krachten. Door steeds mee te leven, kunnen zij we ten, wat er sluimert in het jonge meisje, of de wensch verpleegster te worden voortkomt uit het verlangen zich te offeren of uit de stille verwachting met jonge dokters in aan raking te komen; of de droom, tooneelspeel- ster te worden te danken is aan een diepen kunstzin of voortvloeit uit zucht naar roem; of het meisje door modenavolging, voor spiegelingen van een vriendin, avontuurlij ken zin, ijdelheld of andere onbetrouwbare motieven wordt bewogen, è,ls zij zich voor stelt te studeeren, journaliste te worden, bij het onderwijs te gaan, of eeni^en anderen bekenden weg te volgen, waarvan zij intus- schen maar een paar rustpunten ziet en niet de bezwaren, niet de inspanning en vol harding, welke worden verlangd, om het doel te bereiken. Zoo mislukken er zoovclen, en de twijfel komt, of het niet beter is, dat. het meisje haar geluk zoekt in werken bij kinderen of in de huishouding, haar eigenlijke bestem ming immers. Inderdaad er zijn vele meisjes, die zich het gelukkigst voelen, als zij met- kleuters mogen spelen, en anderen, die graag 'iefhebberen in koken, of fraaie handwerken. Maar lang niet alle vrouwen zijn geboren moeders, al ontwaakt bij zeer velen het moedergevoel, als zij het eigen kindje in de armen koeste ren; lang niet alle vrouwen zijn geboren huisvrouwen, al redden zij zich, als zij voor man en kind een home moeten scheppen. Wat zij met meer of minder welbehagen doen uit liefde voor haar naaste omgeving, krijgt een anderen aanblik, als het moet ge schieden in afhankelijkheid, bij vreemden, waar zij wel de lasten van de huishoudelijke taak, of van het moederschap mogen dra gen. maar de lusten voor de eigen vrouw en moeder zijn. En daarom kan men niet vol houden, dat het beter zou zijn. als alle jonge meisjes alleen werk zochten in het gezin. Om "het meisje in den arbeid wezenlijk levensbevrediging te schenken, moet die ar beid met haar aanleg overeenstemmen, moet zij de ruimst mogelijke keuze hebben uit alle denkbare beroepen, waarvan vele ouders en dochters het bestaan niet kennen, laat staan de mogelijkheden. Vandaar de noodzakelijk heid van voorlichting bij de beroepskeuze door bevoegden, die op de hoogte zijn, van al wat er vast zit aan een beroep en in alle opzichten raad kunnen geven. Toe te juichen valt in verband hiermede een uitgave als de leidraad voor Nederland sche meisjes bij de keuze van een beroep, door Anna Polak, directrice van het Nat. Bureau voor Vrouwenarbeid. Al zou naast dit schriftelijk résumé van de voor meisjes openstaande beroepen, met de vooruitzichten en mogelijkheden van opleiding, een mon delinge persoonlijke voorlichting altijd ge- wenscht blijven, niet leder kan die in haar stad vinden, en in elk geval geeft dit boekje reeds de eerste aanwijzingen, welke de be trokkene een beetje wegwijs maken, om uit te maken, wat volstrekt ongeschikt is, wat in aanmerking komt. om nadere inlichtingen te vragen, bij de gestudeerde vrouwen: het Nat. Bureau zelf, de bureaux van beroeps keuze of comités der Soroptlmistclubs. „In verschillende opzichten moesten we wegens gebrek aan ruimte beknopter zijn, dan we ten behoeve der belanghebbenden wel hadden gcwenscht", lezen we in de inlei ding bij de leidraad. Omtrent de werkzaam heden aan het beroep verbonden moest men kort zijn. Wie reeds gedeeltelijk heeft beslo ten. wat haar het moest trekt, kan zich bij een vrouw, die het beroep door en door kent, door de Soroptimisten aan te wijzen, laten vertellen, wat van haar kan worden geëischt. Hoofdzaak is, dat zij meer inzicht krijgt in de beroepen, de eischen van opleiding, den duur daarvan, de kosten, de arbeidsvoor waarden. Alles kan tegenvallen, maar wie zoo degelijk mogelijk is voorgelicht zal eer der juist kiezen, dan wie op goed geluk be gint. Mislukking be teekent voor den mensch een verlies aan zelfvertrouwen, waarover de meesten niet of slechts langzaam heen komen. In een tijd, dat de markt zoo overla den is, mag dit zeker niet worden gewaagd In de leidraad worden achtereenvolgens behandeld; Beroepen van huishoudelljken aard waaronder zoowel huishoudster, als gezelschapsdame, directrice in een opvoe dingstehuis, hotelhoudster, buffetjuffrouw, etc. worden gerekend. Dan beroepen op het gebied van Opvoeding en Onderwijs, waarbij aan elk gebied van Onderwijs is gedacht. Ook de directrice van een Volkshuis is hier bij op genomen. Wij zouden dit eerder maatschap pelijk werk achten, maar over verschil in opvatting met betrekking tot de rubricee ring zullen we hier niet spreken. Vervolgens komen verpleging en verzorging; de beroepen in den handel en op kantoor: dan 1n- dustrieele beroepen: beroepen op het gebied van de nijverheidskunst; technische beroe pen; beroepen samenhangend met land- of tuinbouw-ambtelijke betrekkingen; maat schappelijke beroepen: beroepen waarvoor wetenschappelijke vorming wordt verelscht; beroepen op het gebied van letteren en kunst. Elk dezer rubrieken heeft een zeer ruime onderverdeeling, maar ook deze plaatsruimte laat niet toe. hierop nader in te gaan. We wilden slechts de aandacht vestigen op de uitgave, waarvan thans de 5e druk is ver schenen, welke tegen betal'ng bij het bureau van Speykstraat. 30 ls te verkrijgen. De ken nis van het. wijde arbeidsveld kan vele meis jes helpen bij de moeilijke beroepskeuze. EMMY J. B, ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Dit aardige strandjurkje is uit imprimé mousseline Het patroon Ls a f 0.75 ver krijgbaar In de maten 88, 86 en 104 cM- bij de Ui tg. Mij. „De Mijlpaal", Postbox 175. Amsterdam. Giro 41632. Lezeressen worden vriendelijk verzocht, bij bestelling tegelijk met het no. 7137, ook de maat op te geven. Betaling kan ook in postzegels of per post wissel geschieden. LcJp voor de Wie kent niet deze narigheid?nauwe lijks heeft men zijn pasgewasschen en ge streken ondergoed met moeite netjes op stapeltjes in de kast gelegd, men neemt zoo voorzichtig mogelijk een stuk van een sta peltje af, alles glijdt weer door elkaar en men kan van voren af aan beginnen. En al deze narigheid is volmaakt overbodig. Iedereen heeft wel een paar stukken oud karton en gebloemde lappen of iets derge lijks. Men snijdt uit het karton een aantal stukken van 25 a 35 c.M en overtrekt die met stof. De lappen knipt men dubbel, vouwt ze aan een smalle kant en zoo. dat ze overal 3 a 4 c.M. oversteken. In het midden der lengtekanten naait men bandjes of zijden linten, die ongeveer 50 c.M. lang moeten zijn Men legt het oude goed nu netjes soort, bij soort op stapeltje en elk stapeltje krijgt zijn eigen plankje, waarop het stevig vastge- strikt wordt. De linnenkast zal er nu zeker prettiger uitzien. Elk leven bestaat uit tegenstrijdigheden, die maken, dat het geheel in evenwicht blijft. Dikwijls is dat lang niet prettig, maar men kan toch meestal duidelijk opmerken, dat een al te eenzijdige levensbeschouwing uit zijn voegen raakt, omdat er te weinig wrij ving in is. Precies zoo is het met de verhouding van de menschen onderling: men waagt zich vaak af, hoe het mogelijk is. dat A met B omgaat, terwijl er zoo n enorm verschil in karakter en aanleg bestaat. Juist dat groote verschil maakt die omgang echter mogelijk, de karakters vullen elkander onwillekeurig aan. terwijl menschen die vrijwel gelijk ge stemd zijn (want iets verschillend is men natuurlijk altfjd), op den duur niets meer aan elkaar vinden omdat er al te weinig wrijving is. Zoo kunnen niet alleen goede bekenden elkaar uitstekend aanvullen en in even wicht houden, maar ook verschillende onder vindingen, die men zelf dagelijks opdoet, kunnen door hun tegenstrijdigheid opvallen, zelfs al hebben de betrokken personen niets met elkaar te maken. Voor mij ligt een brief van een bekende die aan een harer familieleden een cadeau wil geven ter gelegenheid van een twintig jarig huwelijksfeest. Maar ze is practisch. en dus overweegt ze: bloemen zijn in den zo mer gauw verlept, een taart wordt meestal door de visite opgegeten, mijn familielid heeft 't erg moeilijk in financieel opzich*. ze doet de wasch heelemaal zelf., dus geef ik haar een wringer. Maar een nieuwe is me te duur. en zoo zal het dan een goede tweede- li andsch worden. Dat is een vorm van proza, die wel zoo ver mogelijk van elke poëtische uiting staat, wel ke men toch bij een geschenk ook in beschei den vorm wel eenigszins verwachten mag. Maar de tegenhanger daarvan vormt een enthousiaste brief van een ander over een bundeltje gedichten, die haar getroffen nad- den, en zij meende nu, dat. alle menschen, die tegenwoordig in moeilijkheden zijn, dit bundeltje behoorden te lezen, om zich te ia- ten opheffen uit den nood, waarin zij geraakt waren. Dit is een macht toekennen aan de poëzie des levens, welke zij niet bezit, en het is een veronderstelling, die zeker niet zal opgaan. Een andere vrouw haalt, haar schouders op over een kennis, die haar bericht heeft, dat zij er eens „uit" moet voor een weekje, om weer op haar verhaal te komen. Dat kan zij zich niet begrijpen, de kennis is gelukkig getrouwd, heeft een klein gezin, en zou over vermoeid zijn? Waarvan. En zij schept wat op over alles, wat zij zelf kan doen zonder er iets noemenswaard van te bemerken, zij pro beert de andere wat van haar eigen vitaliteit te geven, je moet toch niet zoo gauw bU de pakken neerzitten. Totdat tenslotte blijkt, dat de zwakkere niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk oververmoeid is. en door een enkele week vol slagen rust geheel verfrischt weer kan begin nen aan 1-1 aar dagtaak. Ais die tegenstrijdigheid tusschen een zwakke en een sterke er niet was. zou de sterke al te zelfgenoegzaam en de zwakke al te verslagen worden; juist doordat do sterke de zwakheid ziet van een ander moet zU zich in haar toestand van hulpeloosheid prc- beeren te verplaatsen, terwijl de zwakke de krachtige niet louter als opschepperige ma terialist? mag beschouwen. Zoo zijn er in deze moeilijke tijden opge wekte en sombere vrouwen, en daarmee be doel ik dan niet, do opgewekte Zondagskin deren, wie nooit iets tegenloopt, noch de sombere, zwaarmoedige en ongelukkige %tou- wen, want voor haar is de opgewektheid aan de eene zijde, en de somberheid aan de an dere bijna een onontkoombaar iets. Maar onder de velen, die met moeilijkheden te kampen hebben ten wie zijn dat- niet) zijn er ook nog opgewekte en sombere, zelfs meer malen zijn de eerste in moeilijker omstandig heden dan de tweede. Zeker, ik ontmoet ook liever de eerste dan de laatste, maar zouden er niet omstandig heden kunnen zijn. die de buitenstaanders niet kennen, waarmee zij ook niets te maken hebben, en die toch een fatalen Invloed kun nen uitoefenen. Natuurlijk valt uit dit alles niet te 'conclu- deeren: dus Ik kan met iede.reen bevriend zijn, die een ander karakter heeft dan ikzelf; voor vriendschap zijn nog massa s andere eigenschappen en gevoelens noodig, die hier mee niets te maken hebben. Maar het kan ons wel leeren, om beter de beweegreden van de daden van anderen te doene begrijpen, en haar daardoor gemakke lijker dingen te vergeven, die ons persoonlijk onaangenaam zijn. E. E. J.—P. COSTUUMPJES VOOR KOELE DAGEN. In ons wisselvallig klimaat kunnen wc niet steeds volgens den kalender gekleed gaan en Juist voor die enkele koele dagen en avonden, zijn de costuumpjes, die we hier onder zien, wel bijzonder geschikt. Het eerste figuurtje toont ons een cleganten mantel uit soepele tweedstof met. hoocen afsta and en kraag en groote, in het midden vastpehou den manchetten. Op het middelste figuurtje zien we een kort. manteltje met opstaar.dcn kraag en een eenvoudig rokje me* twee voor- plooien. De Sehotsehgeruite sjaal is rondom door den kraag getrokken. Mutsje en hand schoenen zijn uit hetaelfdc materiaal ver vaardigd. Rechts zien wc eer eenvoud ieen tweedmantel met opgestikte zakken en rui me manchetten. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN. a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Eindelijk echt lekker zomerweer! En de tijd voor het baden is dus toeer aan gebroken. Hebt U onze bad-étalages al eens bekeken? Wat een keurcollcctie van kleuren brengt ons dit seizoen. De bekende Ribana badcostumes, de badmantels, mutsen en schoenen zijn fleuriger dan ooit. Daarbij hebben wij in al deze artikelen een zeer uitge breide sorteering. Ook in strandpyjama's voor dames en kinderen zult U bij ons uw keus kunnen maken. NIEUWE JURKJES. We toonen U hier enkele alleraardigste modelletjes. 7. Een mousselinen jurkje met ondergewerkt, wit vestje. 2. Is wel typisch landelijk. Rokje van dunne tweedstof en manteltje met klein schootje. 3. Dit man teltje is gemaakt van dunne wolcrêpe en kraag, revers en onderkant zijn geboord mete smal laklint. Ook op het hoedje dient laklint als garneering. 4. Een namiddag jurkje uit donkere, lichtgenopte stof, met pofmouwtjes, een eenvoudig klokrokje, ge- plooiden georgetten kraag. 5. Effen casa- que-blouse met pofmouwtjes en lmprlmc- rokje. Bijzonder aardig is hier het kraag- modelletje. 6. Jurkje van crêpe de Chine. De geplisseerde pelerine wordt door den kleinen iets-afstaanden kraag, die aan dc voorzijde tot een strik wordt geknoopt, vast gehouden. 7. Origineel costuumpje uit ge- nopje jersey. Groote revers aan de rechter zijde en een knoopjesgarneering. die tot ver onder de ceintuur doorloopt. Het rokje is van de knie af geplisseerd. Bij de veelzijdigheid, die dc zomermodc ons biedt, zal het werkelijk niet moeilijk zijn een keuze te doen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 11