VOOR DE FORENSEN. CRÈME 1 STADSNIEUWS HAARLEMS DAGBLAD DONDERDAG 16 JUNI 1932 Wat „Santpoort's bloei" doet voor de forensen. In enkele gemeenten bestaan afzonder lijke forensenvereen igingen of afaeelingen van den Alg. Bond van Forensen. Die wij den zich natuurlijk uitsluitend aan de belan gen van forensen. In Santpoort waar de forensenwijken onder Driehuis-Westerveld en in de omgeving van het oude Dorp veel forensen wonen, bestaat geen afzonderlijke vereeniging. Alleen zijn er eenige buurtver- eenlgingen die zich bezig houden met de be langen van de bewoners van zoo n wijk. Als er dan veel forensen in zoo'n buurt zitten, is het van zelf sprekend, dat meteen rekening gehouden wordt met de kleine plaatselijke belangen der forensen. Bovendien houd de vereeniging ..Santpoort's Bloei'' een wakend oog over de belangen van alle forensen uit die gemeente. Als gevraagd wordt wat deze nuttige ver eeniging reeds in het algemeen belang deed dan kan daarop geantwoord worden: Op haar initiatief werd een brandmeld- systeem ingesteld via telefoonabonné's. Op haar aandringen werd op meer plaat sen de straatverlichting verbeterd door het aanbrengen van sterkere lampen of het bij plaatsen van lichtpunten. Op haar aandringen» werd vaker tot uit baggering en opruiming van vuilnisbelten overgegaan dan voorheen, het geval was. Op haar verzoek werd een brievenbus ge plaatst Hagelingerweg hoek Biezenweg. Geregeld werd bij de inspectie van de Pos terijen. Telegrafie en Telefonie aangedron gen op verbetering inzake buslichting en brieven bestelling. Op haar verzoek werd de bestelkring der Spoorwegen uitgebreid. Op grond eener gehouden enquete werd aangedrongen op de stichting van een spoor weghalte aan den Middenduinerweg. Bij den spoorstationsuitgang te Santpoort werd een aanwijsbord geplaatst. Een Gids van Santpoort werd verspreid over het geheele land. bij de stoomvaartmaat schappijen, de reisbureaux. de vereeniging voor vreemdelingenverkeer, de pers. enz. Een bureau voor vreemdelingenverkeer an nex pensionbureau werd opgericht als onder deel van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer. Een actie werd gevoerd voor het verbeteren van de hoofdstraat. Voortdurend werd aangedrongen op verbe tering van den Brederoodschenweg. Een actie werd gevoerd voor de stichting van een badhuis. Eén adres werd gericht tot den gemeente raad inzake de winkelsluitingswet, ten einde ook Santpoort te doen deelen in de voordee- ONDERWIJS EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. WELKE TAAK HEEFT DE ARBEIDS BEMIDDELING DAARBIJ? Het Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad geeft de zes praeadviezen uitgebracht voor de Vereen, van Nederland sche Arbeidsbeurzen, over het onderwerp: „Op welke wijze kan in tijden van groote werkloosheid het doelmatigst worden be vorderd, dat de door werkloosheid getroffe nen, in het bijzonder de jeugdige werkloo- zen, hun geschiktheid om aan het bedrijfs leven deel te nemen, behouden, resp. ver- grooten? Welke taak rust daarbij op de or ganen der arbeidsbemiddeling? De heer C. van der Lende, secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen. meent dat de grens tusschen jeugdige en oudere werkloozen op den 24-jarigen leeftijd valt. en pleit verder voor wettelijke verze kering van alle werkloozen in Nederland tegen de gevolgen van werkloosheid: het verplicht deelnemen aan cursussen ge durende een werkloosheidsperiode tot het 17e levensjaar: het geven van theoretisch en practisch vak- of nijverheids- en alge meen vormend onderwijs, onderwijs in licha melijke opvoeding en ontspanning en werk loozen tusschen 17 en 25 jaar. Voort-s moeten gedurende den tijd van werkloosheid, cursus sen voor volwassenen worden inge steld door de plaatselijke vakcentralen, met overheidssteun. Ir. J. H. Müller. te Utrecht, zegt o.m zoo mogelijk worde door het afwisselend laten werken in groepen het nadeelig gevolg der langdurige werkloosheid ten opzichte van de geschiktheid voor het beroep voor den en keling beperkt. Ook deze praeadviseur gevoelt voor het zooveel mogelijk bevorderen van het aan brengen van theoretische kennis en van maatregelen om de geschiktheid voor het beroep te behouden. Door wettelijke bepa lingen dient hierin zoo spoedig mogelijk te worden voorzien. Aan de organen der ar beidsbemiddeling worde bij een en ander een organiseerende en controleerende taak opge dragen. Hierna volgt het praeadvies van Prof- Dr. G A. van Poelje, Hoofd der afd- Onderwijs der gemeente 's Gravenhage, buitengewoon hoogleeraaar aan de Ned. Handelsschool. Prof. van Poelje meent te moeten uitgaan van de stelling, dat op het oogenblik de werkloosheid als een normale en duurzame maatschappelijke last dient te worden aan vaard. De praeadviseur vindt het verkeerd, op jeugdige werkloozen dwang te oefenen tot het volgen van onderwijs- Bestaat er geen dwang, dan zal in het algemeen slechts een zekere élite zich vrijwillig aanmelden. De op zet van het arbeldsonderwijs, zooals Prof. van Poelje het voorstaat, brengt met zich. dat. de jeugdigen daardoor niet dc geheele week in beslag zouden worden genomen. De taak van de organen der arbeidsbe middeling kan volgens Prof. van Poelje om- zijn: het beschikbaar stellen en uitwisselen van gegevens en het. actief propaganda ma ken voor het vakonderwijs onder de jon geren. De heer J. E. van Riet, Directeur der Ge meentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam, is van oordeel dat vakonderwijs aan werklooze vakarbeiders moet beschouwd worden als eenonderdeel van de steunregeling al kan het op den weg der Arbeidsbeurzen liggen dit- onderwijs-zooveel mogelijk te bevorderen, en verder dat hot vakonderwijs aan werk loozen zich uitsluitend moet bepalen :ot len van de uitzonderingsbepalingen met be trekking tot het vreemdelingenverkeer. Zij organiseerde des winters feestavonden voor zijn leden. Zij organiseerde een excursie naar de Hoogovens. Wat heeft ..Santpoort's Bloei" momenteel weer op zijn program staan, behalve voort- werken aan reeds ingezette acties? De stichting van een muziektent in het Burgemeester Rijkens-Park. Het plaatsen van wegwijzers. Het plaatsen langs de mooie wandelwegen van zitbanken. De oprichting van een leesportefeuille. Het houden van een zomerexcursie. De stichting van een sportpark. Het orgar.iseeren van enkele feestavon den. Het organiseeren van winterlezingen. Zooals men ziet zijn bij zeer veel van deze bemoeiingen de belangen, der forensen ge moeid. In een circulaire wordt o.a. gezegd: Wat heeft ..Santpoort's Bloei noodig om nog meer te kunnen nastreven en bereiken? Moreelen steun door het aantal. Geldel ijken steun door de contributies. De minimum-contributie is slechts op een gulden gesteld. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren: J. Th. N. van Boem, voorzitter. J. A. Dalmeijer, secretaris, I. C J. Budde. pen ningmeester. D. Verbeek, vice-voorzitter, W. van den Ban. vice-secretaris. J. H. Visse. vice- penningmeester. G J. Bremerkamp. A. A. Cornegge en L. H. Rings, commissarissen. Wij willen er voorts op wijzen, dat het be stuur van Santpoort's Bloei er goed aan doen zal. om ook haar aandacht te wijden aan de belastingen. Deze zijn den laatsten tijd iri de gemeente Velsen opgeloopen tot 80 opcenten op de fondsbelasting, terwijl de ge meente bovendien nog in de tweede klasse geplaatst is. De lasten zijn te zwaar om met succes veel nieuwe forensen naar deze ge meente te lokken. De concurrentie met Bloe- mendaal, dat geen opcenten heft en boven dien in de eerste klasse ingedeeld is, is te sterk. Nu de gemeente Velsen in financieele, zorgen verkeert tengevolge van het groot aantal werkloozen, is voorloopig aan belas tingverlaging geen denken. „Santpoort's Bloei" zal evenwel goed doen bij de Velsen- sche regeerders het besef te doen ontstaan (als het er nog" niet.is), dat in de toekomst de belastingen zoo spoedig mogelijk de laag te in moeten.wil Santpoort aantrekkelijk blij ven voor de forensen. hen. die zich in hun vak eenige bekwaam heid of routine hebben verworven. Het praeadvies van den heer J. Schipper, secretaris van het Chr. Nationaal Vakver bond in Nederland, gaat in de richting van het treffen van maatregelen tot: handha ving van een zoo hoog mogelijk welvaarts peil; behoud (eventueel vergrooting) van vakkennis of beroepsgeschiktheid: bevorde ring van algemeene ontwikkeling en het organiseeren var! goede ontspanning. Het particulier initiatief moet krachtig worden ontwikkeld, terwijl de overheid haar mede werking dient te verleenen met alle middelen welke haar ten dienste staan. De heer Jo.s. Veldman, te Utrecht, zou Centrale Leerling-Werkplaatsen willen stich ten. waarbij het schoolsch karakter zooveel mogelijk dient vermeden te worden, doch het karakter van werkplaats op den voor grond zou treden en waar aan de jeugdige werkloozen eenvoudige handenarbeid wordt gegeven in hout-, metaal- en leerbewerking, mandenarbeid enzmotor- en autorepara tie, betonwerk etc. afgewisseld door taal. rekenen en teekenen, benevens tuinarbeid en lichamelijke oefeningen. Wil het werk slagen, dan dient er volgens dezen praeadvieseur te komen: een gelde lijke ondersteuning voor jeugdige werkloozen die niet onder de werkloozen kassen vallen; de daaraan verbonden verplichting om zich te doen inschrijven bij de Arbeidsbeurzen en de verplichting voor de jeugdige werkloozen om het voor hen ingestelde onderwijs te volgen op straffe van verlies der ondersteu ning. DE H. O. V. PROEFSPELEN VOOR DE VACATURE VAN CONCERTMEESTER. Om te voorzien in de vacature van con certmeester bij de Haarlemsche Orkestver- eeniging zijn de volgende heeren uitgenoo- digd om proef te spelen. Vrijdag 17 Juni: B. Bleumers te Amster dam. D v. Baale te Rotterdam. IJ. Mossel te Utrecht, en J. v. d. Velde te Amsterdam. Zaterdag 18 Juni: G. Bcths te Santpoort. F. Eldert Bakker te Amsterdam en Th Emery te Rotterdam. EEN TENTOONSTELLING. Het Bureau voor ontspannings- en kunst avonden iBeveoka) opent Zaterdagmiddag 18 Juni in haar expositieruimte. Ridderstraat 6, een tentoonstelling Mevrouw Wou terse n van Doesburgh is bereid gevonden haar teekeningen te expo- seeren, die zij in opdracht van het Neder landsche Maandblad „De vrouw en haar Huls" gemaakt heeft van alle Nederlandsche vrouwen, die op kunstzinnig, wetenschappe lijke of politiek terrein een groote bekend heid hebben verworven. Onder deze „Vrouwen van verdienste, treft men o.m. aan: Ina Boudier Bakker: Else Mauhs: het Tweede Kamerlid: Johanna Westerman. de voordrachtskunstenares Mar guerite Couperus, de zangeres Mi a Pelten- burg en talrijke anderen. Daar Mevr. Woutersen van Doesburgh tevens de eenige schilderes in Nederland ge noemd mag worden, die op hoogst artistieke wijze het miniatuurschilderen beoefent zijn aan deze expositie ook eenige miniaturen toegevoegd. Er zijn er van de Koningin en van de Koningin-Moeder.-alsmede uit par ticuliere verzamelingen, in het bijzonder van bekende Haarlemsche Families. INGEZONDEN ME DE DEELING EN. a 60 Cts. per regel. beschermt Uw huid tegen felle Zon VERBOND VAN NATIONALISTEN „WAT HET VERBOND WIL" EN „ZIJN STRIJD TEGEN HET COMMUNISME". Woensdagavond is in hotel De Leeuwerik een vrij drukke vergadering gehouden door het Verbond van Nationalisten, onder leiding van dr. V a n der Myle, voorzitter van den Centralen Raad te Amsterdam. Deze liet eerst een protest hooren tegen het feit. dat enkele weken- geleden deze bij eenkomst door de Haarlemsche autoriteiten was onmogelijk gemaakt. Hierna ving hij zijn rede aan over „Wat het Verbond van Natio nalisten wil en wat noodig is ter bestrijding van de malaise". Men kan thans, aldus spr.. over het Roode Gevaar spreken, het commu nisme en het socialisme. Beide zijn ze van revolutlonnairen huize. Zoolang het de soc - democraten goed gaat, zijn ze reformist, an ders revoluticnnair. De regeering doet te wei nig tegen dit gevaar, ze is bang rood voor het hoofd te stooten en ze geeft er verschillende baantjes aan. waar de leder, ongeschikt voor zijn (hoogleeraren, burgemeesters-ambten). Zelfs was een communist bij het ministerie belast met het uitwenden van ambtenaren naar Indië. Het communisme wordt gevoed uit Mos kou. ook financieel, welke steun bij groote bankinstellingen worden belegd. Een krachtige regeering Is noodig. die zich niet leiden laat door allerlei partijen. Parle mentaire kabinetten, steunend op partijen, zijn volgens spr. uit den booze. Dit leidt tot part ij-regeering. terwijl wij een nationale regeering noodig hebben voor het geheele volk. van energieke, bekwame mannen boven alle partijen staande. Hiernaast hoort een volksvertegenwoordiging uit deskundigen bestaande voor de verschillende groepen van staatsbelang, voor handel, Industrie, Ind:ë. weermacht, onderwijs, e.d. met slechts advi see rende functie. Spr weidde uitvoerig uit over het nationa lisme communisme' m Indië. en de hou ding van de G.-G. de Graaff en de Jonghe. Als Indië los van Nederland komt. neemt Duitschland, Italië of Japan het. Want Indie kan niet op eigen beenen staan. Maar dan komen onze belangen, in Indië in de verdruk king, omdat die andere landen ook op eigen belang uit zijn. Het geheele regeersysteem moet worden opgebouwd op nationalen grondslag. De bui- tenlandsche politiek hoort te rusten op on aantastbaarheid van het territoriale Neder land, waaronder ook Indië valt. Nederland moet beschermd worden. En daar is een weermacht voor noodig. Oorlog is een gruwel, maar een- eeuwige vrede is on bestaanbaar, dat is een utopie. De mensch is egoïst. Over den vrijhandel zei sprdat. zonder te protectionistisch te zijn, er beperkende maatregelen getroffen hooren te worden om het Ned Fabrikaat te steunen. Ook wijziging van het kiesrecht staat ftp het program der Nationalisten. Er is een andere groep, die hetzelfde be oogt als het Verbond. n.I. de Bezemgroep. doch deze heeft toenadering afgewezen. Spr, wees nog op de organisatie tegen het roode gevaar, de nationalistische militie, waarna hij opwekte lid te worden om mee te werken aan het nationale herstèl, tot welzijn van allen. Hierop kreeg de heer C. J. M. van E y s- den Jr., secretaris, het woord over „Onze strijd tegen het Communisme". Het socialis tische gevaar wordt onderschat en daar wordt lauw tegen opgetreden. De organisa ties worden krachtig afgericht, voor al de jeugdgroepen. Spr. keurde het systeem van de regeering en gemeenteraden om daar aan subsidies te geven sterk af, want de wei naar revolutie wordt erdoor vergemakkelijkt. In Amsterdam wilde men het Panoramage bouw zelfs aan de A.J»C. afstaan. ..Laat het liever aan ons gegeven worden" (applaus). Over de radio sprekend, zeide hij, dat het Ned. volk geen politieke omroepen wil. doch slechts één nationalen omroep. Over het communisme wordt veel te licht zinnig gedacht. Dat heeft een groote en goede organisatie, kweekt tellen om de revo- lutionnaire gedachte te verbreiden, zoowel op scholen, in het leger als elders Spr. noem de namen van vooraanstaande mannen, die aangesloten zijn bij de C. P. De eindstrijd zal gaan tusschen de Natio nalisten en de Communisten. Want velen keeren de S.D.A.P. dén rug reeds toe om vla de O.S.P. tot het communisme over te gaan. Wat de financiën betreft, liet spr. een vlammend protest hooren tegen de roeke- looze wijze, waarop zoowel regeering als ge meenteraden omspringen met de belasting penningen. De Nationalisten willen een an dere regeering. omdat deze het niet. kan. Sa larisverlagingen moeten allereerst op de re geering worden toegepast. Als middel tot verbetering noemde spr. het ontslaan van de (gehuwde) vrouw en het geven van werk aan Nederlanders boven bui tenlanders. Hij spoorde tenslotte aan op het vormen van één nationaal front. Hierna was gelegenheid lot het-stellen van vragen. EXAMENS. Examen akte onderwijzeres. Nutskweek- school te Haarlem'. Geëxamineerd 3 candida- ben. Geslaagd dc dames:: Visser. J. C. "au Putten en G Wringer, Deze examens zijn afgeloopen. Van de 28 candidaten slaagden er 26. MARKTNIEUWS GROENTENMARKT TE HAARLEM Op dc op 15 Juni alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht- Spinazie f 0 30--f 1.10 per kist Postelein f 0.20—f 0.60 per kist Andijvie f 0,40—f 0.90 per kist Sla f 1—f 4 per 100 krop Raapstelen f 0.60f 1 per 100 bos Bloemkool f 0.03—f 0.12 per stuk Komkommers f 0.04f 0.14 per stuk Asperges f 0.20f 0.40 per bos Radijs f 0.02—f 0.03 per bos Wortelen f 0.12f 0.16 per bos Rabarber f 0 02—f 0 06 per bos Pieterselie f 0.05--f 0712 per' bos Selderij f 0.03- f 0.10 per bos Aardbeien f 1.40—f "1780 pér slof Peulen 12.50f 3.50 per zak Tomaten f 0,20—1 0,23 per K.G. Voor den Kantonrechter. Fuiken De man school het wat benauwde zaaltje binnen en met hem golfde figuurlijk eer. walm van olie en benzine mee. die uit zijn leeren jekker en bevlekte en vettige motor broekspijpen sloeg. Ik verdacht hem zoo op het eerste gezicht van een flinke overtreding der maximum-snelheid. Mijn geestelijke reukorganen vergisten zich. Zij hadden vlschluchi moeten ruiken. Want deze man had in een vijver ergens te Heems kerk fuiken geplaatst wat hij niet mocht doen. De politie had op haar beurt hem in èen fuik willen laten loopen en den geheelen nacht gewaakt.... Maar de fuikenzetter daagde niet op en de politie lichtte zelf de fuiken maar en nam ze mee. Eenige dagen later kwam de man. die nu voor het hekje stond, zijn fuiken bij de po litie terugvragen. Hij zei daarbij dat hij ze in den vijver gezet had en beloofde het nooit weer te doen als hU ze terugkreeg. Inplaats daarvan kreeg hU een dagvaarding. Voor den kantonrechter ontkende hij Maar wilde toch de fuiken terug. Tot groote ver wondering van den ambtenaar. Of de fuiken zijn van verdachte en dan heeft ie ze gezet. Of hij heeft ze niet gezet, maar dan zijn ze ook niet van hem. En dan krijgt hij ze ook niet. Niet gezet? Vrijspraak' Verdachte had niets In te brengen tegen deze logica. En hij ging. Met achterlating van zijn, neen, de fuiken. Doorloopen! Het is op 2 Juni rumoerig geweest in Umuiden in verband met stucadoorssta- kingen, en dc politie heeft verscheidene ma len tot doorloopen moeten manen. Ook ln dr Fasantenlaan. Een 19-jarig Jongmcnsch had aan dat bevel van de politie geen gevolg ge geven. waarvoor hij aan den kantonrechter verantwoording moest afleggen. Hij had een drietal getuigen a décharge meegebracht, die allen verklaarden en in dezen het relaas van den verdachte onderstreepten dat verdachte er „niets mee te maken" had ge had. Hij wilde naar huis om te eten. had den knop van een poortdeur al in de hand. toen hem „doorloopen" werd toegeroepen en hij even later mee moest naar 't politiebu reau. En dit ondanks het feit, dat hii vlak bij huis was en bovendien nog doorgcloopen had, niet schoorvoetend, maar zóó. En hij schreed langs de groene tafel ter demon stratie. De ambtenaar plaatste de opmerking, dat ingeval van relletjes iedereen erbij ls en nie mand er iets mee te maken heeft En als er klappen vallen dan zijn het bijna steeds de personen, die er niets mee te maken hebben. Reden, waarom hij den verdachte in "t bizon der en den anderen in 't algemeen adviseer de thuLs te blijven, als er weer oploopjes zijn. waar ze niets mee te maken hebben. Behalve dezen raad kreeg verdachte nog 12.boete subs. 12 dagen. Welk vonnis hij „in hooger beroep wilde gooien". Vuile boeven! De broer van hierboven genoemden ver dachte. op 2 Juni ook aanwezig, was niet tevreden geweest met het opbrengen van zijn jongeren broer. En had zij» misnoegen hierover te kennen gegeven door op weg naar 't bureau steeds om de agenten nvt hun arrestant heen te fietsen en te schreeu wen o.a van Vuile boeven! Aldus liet pioces- verbaal van twee agenten. Ook dezeverdachte had eenige getuigen ten zijnen gunste meegetJVacht. aan wie <Je ambtenaar mededeelde dat op meineed C jaar gevangenisstraf staat De getuigen ver klaarden daarop dat ze „vuile boeven!" niet gehoord hadden. Zij wilden groote verhalen afsteken die weinig met de zaak te maken hadden daar het alleen maar ging om de vraag of ze den bewusten uitroep gehoord hodden of niet. Verdachte ontkende. Hij had niet ge schreeuwd, alleen gezegd: Hij (zijn broer) wordt, als een boef opgebracht. „Als ze daar nou boeven van maken, nou ja. dat is meervoudig". Het ambtseedig proces-verbaal gaf den doorslag en kostte den verdachte een boete van 10.subs. 10 dagen hechtenis. Onverantwoordelijk jagen Dat er chauffeurs zijn. die zonder eenig ge voel van verantwoordelijkheid over den weg jakkeren, bewijst deze zaak. Op Hemelvaartsdag, den mooien bollendag. toen de weg één file automobielen en motor fietsen was. reed de opgeschoten jongen, omdat ie een vriend bij zich had. die wat vroeg thuis moest zijn. over den Heerenwon met een snelheid van 80. 90 K.M.! Terwijl alle andere wagens in de file moesten blij ven. om zich niet aan ongelukken bloot te stellen, veroorloofde deze chauffeur zich. op gevaar af. dooden te veroorzaken, naast en tusschen de wagens met een dergelijke snel heid voort te jagen. Voor dit onzinnig chauffeeren vroeg d-*1 ambtenaar een principale hechtenisstraf. die door den kantonrechter werd gegeven. Vijf dagen kan de chauffeur over zulk woest rij den nadenken, terwijl hij daarna nog 6 maanden lang geen motorrijtuig mag be sturen. SCHOUWBURG JANSWEG. Tournee Mevr. Esther de Boer van Rijk. Wegens het succes dat is behaald met dc vorige opvoeringen van ,J8uik«rfreulc". zal Zondag 19 Juni nog een opvoering van dit blijspel worden gegeven. RADICALE WIJZIGING VAN AMSTERDAM'S TRAMNET? LIJNEN IN TWEEeN GF.HAKT, EEN SECTIESYSTEEM. In het Handelsblad lezen wij, dat voor de saneering van de tram te Amsterdam een plan uitgevoerd zal worden, waarbij in de binnenstad slechts eenigé tramlijnen blijven rijden, en de meeste tramlijnen aan den rand der stad zullen ophouden Zoo zullen ln 'net Tweede Weteringplantsoen eindigen alle lij nen uit „Zuid" nl. 4, 16. 24 en 25 Zij zullen daar een kringlijntje krijgen oni te keeren en een „stamlijn" naar het station zal de passagiers overnemen. Deze zou dan in 1 12 a2 minuten naar het Centraal Station rijden (welke tijden wij niet begrijpen. Red. H.D.) De lijnen uit Oost. nl. 11 en 9 zouden hun keerpunt krijgen bij de Munt. waar de pas sagiers cp do stamlijn kunnen overstappen. Lijn 14. die van Oost naar West loopt, zou op den Dam in tweeën -gesplitst worden. Doorgaande reizigers moeter. dar. maar overstappen. Lijn 5, die van Zuid-Oost naar Noord-West gaat wordt bij het Stationsplein op die wijze in tweeën gehakt Door ceze veranderingen reker.t de waar nemend directeur dr. Lulofs: le. op een meer economisch gebruik van het wagenpark, wijl minder tramtreinen met zeer geringe bezetting zullen rijden: 2e op sneller vervoer var. het publiek waar door de populariteit van de tram bij het pu bliek zal winnen: 3e. op financieel betere resultaten waar door het belangrijke tramdeficit kan worden teruggedrongen. Met de lijnen over de Nieuwe Zijds Voor burgwal schijnt men niet dergelijke plan ner. te hebben. Het Rokin zal er aardig door ontlast wor den, maar of de populariteit van de tram zal winnen, wanneer men geen rit naar de buitenwijken meer kan maken zonder te moeten overstappen, meenen wij te mogen betwijfelen. DE POSTDIEFSTAL TE 's-GRAVENHAGE. Het Gerechtshof te 's-Gravenhagc wee» arrest in de zaak legen den 40-jarigen koop- mar. die voor de Rechtbank terzake van diefstal van een postzak uit een postauto voor het hulppost kantoor aan den Van Len- nepweg gepleegd in den avond van 29 Sep tember 1931. is veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis der Rechtbank vernietigd en op andere gronden verdachte veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Nieuws uit Indië. DE VOLKSRAADSZITTING GEOPEND. DE G.-G. OVER DEN TOESTAND. BATAVIA. 15 Juni. (Aneta). Hedenmorgen heeft de gouverneur-generaal. Jhr Mr, Dr. B C. de Jonge, de zitting van den Volksraad geopend Spr. memoreerde dat hij a lier we ge loyale medewerking ondervindt van goede krachten, die zich met onvolprezen ijver en toewijding aan de behartiging van de zaken des lands wijden, zoodat zijn kennismaking met de bestuursvoering niet de groote moei lijkheid vormde Spr. gewaagde van belangstelling ln den crisistoestand van het Moederland Bovendien kunnen wij voorshands den steun van het Moederland bij de financiering van onze geldbehoeften niet missen, zoo:iat het niet alleen een passende uiting van een heidsbesef maar ook practlsche politiek ls. te doen wat gedaan kan worden ter behartiging van de belangen van het Moederland zonder die van Ned -Indië schade te doen. Ook in Ned -Indië Ls beterschap nog niet ingetreden, hetgeen op zeer pijnlijke wijze wordt gevoeld bij onze Europee^ehe en in- heemsche exportbedrijven De goede oogsten doen den voedselvoorraad voorshands geen gevaar loopen. doch de marktwaarde van alle producten verzwakt de economische krachten var. de bevolking. Spr. memoreerde de w: looshcid onder alle groepen der bevolking D«* regeering is natuurlijk volledig bereid, het noodiee en mogelijke te doen. doch particu lier initiatief en onderling hulpbctébn ver dienen verre de voorkeur boven ambtelijke bemoeiingen. Spr. deed een beroep óp aller medewerking. Sprak spr 's ambtsvoorganger vcr.!c<ien iaar van het terugvallen var. de landsifiiddclcn tot 416 millioen gulden, thans wordt, op grond der uitkomsten van verleden jaar en de ver streken maanden van het loopende jaar er op gerekend, dat. deze raming nog 100 mil lioen te hoog ls Spr. stond stil bij de In krimping, de ontslagen en de afvloeiingen en sprak zijn oprechte sympathie en medegevoel .net de slachtoffers uit. Ik gevoel dit misschien meer dan Iemand anders omdat ik mij er voortdurend van be wust ben. dat mijn paraaf hier bcteekent een aantal werkloozen. door een gebroken car rière en elders een ontwricht gezin. In dc meeste gevallen teleurstelling leed en ellen - de". Spr. wees verwijten van partijdigheid if er beriep zich hierbij op het feit dat de af vloeiing in de jaren 1931 en 1932 bij het per soneel met een maandelijksche bezoldiging van minder dan f 800. 7 1 2 pet en bij hel oer-oneel met een hoogere bezoldiging dan t 800 per maand 11 pet bedroeg. Zijn wij. zooals de regeerlng hoopt, aan het einde van dit jaar door de grootste bezwaren heen. dan kan niet alleen een aanzienlijke bezuiniging worden verkregen, doch ook de basis zijn ge legd voor een stelselmatige, economische en doeltreffende verdere uitbreiding van hot on derwijs, zoodra de omstandigheden dat weer oelaten. Inzake de vraag: polltieleger of defensle- 'eger? zeide de G.-G.. dat afgescheiden van den defenslestaat van het leger, hoe breed ook opgevat, het legerbestuur ook voor hand having van rust en orde aan een kleiner de- fensieieger de voorkeur geeft boven een groo- ter polltieleger. Spr. verklaarde dat de financieele nota een volledig overzicht bevat, waaruit blijkt dat een benadering van het uitgaven-niveau Ad f 400.000 000 niet gemakkelijk zal zijn, doch hiermede Ls nog niet genoeg gedaan. Als de inkomsten beter worden, zullen wij verder terug moeten. Een vast plan voor die verdere maatregelen kon spr niet geven .Al kon ik het. dan zou ik u dat toch niet voorleg gen". TEKORT OP DE INDISCHE BEGROOTING. 246 MILLIOEN ONGEDEKT. BATAVIA. 15 Juni (Aneta) De eindcijfers van den geheelen gewonen en buitengewo nen dienst van de begrooting voor het dienst jaar 1933 zijn als volgt: Ontvangsten 561 148.309.— Uitgaven 659.811.612. De cijfers voor den gewonen dienst zijn hiervan: Ontvangsten 520.395.846. Uitgaven: 620.390.075.— De buitengewone dienst laat dus oen over schot van f 1.331.016. Uit de berekening van de saldi over 1922' 1923 blijkt dat uit. 1932 f 246.200 000 onge dekt zal zijn. aangezien het totaal tekort over deze reeks van dienstjaren f 482 600.000 be draagt. waarvoor uit dc opbrengst van de /erschillen.de Iccnlngen een bedrac van f 236.400.000 in mindering kan wörcleH ge bracht.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7