FINANCIEELE KRONIEK. Het Mysterie der Eeuwige Jeugd fRFTEMEVER's H A A RI E'M'S DAGBLADMAANDAG 20 JUNI 1932 Betere weerberichten. Her stel van den dollarkoers. La gere koersen voor Hollandsche beleggingswaarden. De aan deden markt te Amsterdam niet ongunstig. Suiker en tabak hooger. Ook Industrieelen be ter. Het financieel-meteorologisch instituut op het Damrak rapporteert de laatste dagen afwisselende bewolking met kans op een langzame stijging van den politieken baro meter. En evenals die van De Bilt worden ook deze financieele weerberichten door velen graag geloofd. Waarbij natuurlijk de wensch ten nauwste geparenteerd is aan de gedachte. Wij voor ons constateeren dit feit zonder aan die berichten veel beteekehis te hechten, om dat naar onze meening de grondoorzaken van de economische depressie niet zijn verdwenen Zoo valt er bijv op te wijzen dat het pro bleem der werkloosheid nog in geen enkel land tot oplossing is gebracht, en dat het in de Vereenigde Staten zelfs grootere afmetin gen aanneemt; men spreekt daar van 10 a 12 millioen. Wanneer dan ook de New-Yorksche fondsenmarkt in het begin van deze week tamelijk vast gestemd is geweest en de koer sen der aandeelen daar zijn gestegen, is dat meer een gevolg van maatregelen, die zijn uitgebleven, dan van maatregelen, welke ge nomen zijn. Ondanks het feit dat er telkens economen opduiken, die de redding der we reld in de inflatie van het geld willen zoeken, begint men toch in de V. S. tot de overtuiging te komen, dat die weg met tal van voetangels en klemmen bezaaid ligt en nu ook de Ame- rikaansche regeering blijkbaar dien weg wil mijden, voelt men zich in Wallstreet opge lucht. Intusschen is het toch niet zonder beteeke- ■ftis dat de Amerikaansche dollar zich deze week verder heeft kunnen herstellen, want elke nieuwe ontwrichting op de deviezen markt brengt de wereld dich„ bij een ohaos. De psychologische uitwerking van den vas- teren dollarkoers is ook aan de goederen- Oblig. in guldens 4 1/2 pet. Neder!1926 4 pet. idem 1916 2 1/2 pet. N.WS. 6 pet. Ned.-Indië 1922 5 pet. N.-Indië 1915 4 1/2 pet, N.-Indië 1929 4 1/2 pet. idem 1931 4 1/2 pet. A'dam 1927/28 4 pet. idem 1931 4 1/2 pet. Haag 1926 4 pet. idem 1916 4 1/2 pet. Groningen 1914/15 4 pet. idem 1911/12 4 1/2 pet. Rotterdam 1926/1930 4 pet. Idem 1931 5 pet. Fr. Gron. Hypotheekb. 4 1/2 pet. idem 4 pet. idem 5 pet. Rott. Hyp .bank 4 1/2 pet. idem 4 pet. idem Op de aandeelen markt was in het algemeen de tendentie niet ongunstig, In sympathie met de betere stemming voor suike'r te New- York waren suikeraandeelen ook te Amster dam algemeen hooger en kwamen ook op de meeste andere afdeelingen iets betere koersen voor den dag. Dit gold in bijzondere mate van Tabaks- aandeelen, waarover de deskundigen heel wat beter te spreken zijn dan eenige maanden geleden. Weliswaar zullen de meeste tabaks maatschappijen ook dit jaar hun uitgaven niet kunnen dekken ,de jongste inschrijvin gen hebben op tamelijk bevredigende prijzm een levendigen handel gebracht, waarbij vooral van belang was, dat de Duitsche fa brikanten met nieuwen ondernemingsgeest bezield schenen te zijn en ook Amerika zich niet onbetuigd liet. De indruk bestaat, dat men op de Tabaksmarkt over het doode punt heen is en zoowel de Sumatra, als de Java- ondernemingen, mits zij den kostprijs nog iets weten te verlagen, een volgend jaar weer matige winsten zullen kunnen verkrijgen. Het spreekt wel vanzelf, dat de tabakscultuur wegens haar monopolistisch karakter op de andere Indische cultures ee"n voorsprong heeft. Maar hoe het ook zij. men is aan de beurs met dit klein symptoom van herstel zeer in zijn schik, zoodat voor Tabaksaandee- FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotionecle roman door WALTHER KLOEPFFER. 5) Van den kellner vernam ze. dat haar man reeds heel vroeg, hals over kop en zonder te ontbijten, het hotel had verlaten en als een bezetene naar de kade was gerend. De verblufte portier had hem nog nagestaard daar het toch hoogst zelden gebeurde, dat een gast cp een dergelijke wijze het. Cecil Palace verliet. Doch noch op zijn kamer, noch bij den portier was een brief van Peter waarin men ceen verklaring had kunnen vinden voor zijn zonderling gedrag. Nergens een aanknoopingspunt. Er bleef Cussy niets anders over dan kalm te wachten. Doch Peter kwam niet. Traag, als waren het eeuwen, verstreken de uren. Een eindelooze nacht ging voorbij Ben nacht, dien Gussy nooit in haar leven zou ver ze* en. 's Morgens begaf ze zich nat het hoofdbureau van pol"ie en verbelde de heer VItore Buzz: wat er gebeurd was. De commissaris hoorde haar aan. streel zich af en toe door de dichte zwarte lokken en dacht na. Het was geen alledaagsch ge val. Maar waarom direct aan ontvoering of moord denken! H?: kleine vrouwtje met het Madonnakopje zag de zaken te donker in. Vittore Buzzi lachte. .„.Permesso. signora. we zijn hier toch in Lugano! Misschien een ongelukje op Straat, markt te New-York niet voorbijgegaan, zoo dat bijv. de prijs van suiker te New-York deze week iets gestegen is. Gelet op de gun stige statistische positie van suiker is het mo gelijk dat de prijsverhooging niet enkel aan psychologische factoren behoeft te worden toegeschreven. Tenslotte zal. bij de voort gaande beperking der productie ook op de suikermarkt een evenwicht tusschen vraag en aanbod moeten ontstaan. Er zijn ook uit de Amerikaansche industrie enkele berichten over een geringe opleving, o.m. blijkend uit een teruggang van het aantal leegstaande spoorwagens, maar voorloopig heeft men hier aan nog weinig houvast. De spoorwegontvang sten wijzen voor de eerste vier maanden van het jaar meerendeels nog een beduidenden teruggang aan. Onder deze omstandigheden is het ver klaarbaar dat de beurzen hun richting nog niet kunnen bepalen, te minder omdat in de meeste landen de moeilijkheden der staats financiën nog hand over hand toenemen. Ondanks alle voorstellen die thans bij het Congres zijn ingediend, zou er op de Ameri kaansche beerooting nog een tekort zijn van 150 a 200 millioen doll Op de Amsterdamsche Beurs schijnen ook de financieele zorgen van Staat en Gemeen ten meerderen invloed uit te oefenen. Het feit dat de nieuwe Nederlandsche staatslee- ning slechts een matig succes had en de obli gaties deze week 112 pet beneden den emis- sikoers werden verhandeld, heeft in het al gemeen op de beleggingsmarkt een zeer on- gunstigen indruk gemaakt Niet alleen voor staatsfondsen, maar ook voor gemeentelee- ningen en pandbrieven zijn de koersen op nieuw gedaald, waardoor het natuurlijk voor geldbehoevende gemeenten moeilijker, zoo niet onmogelijk wordt nieuwe obligaties te plaatsen. Wij hebben hieronder een lijstje opgeno men van enkele obligaties en pandbrieven, waarin de jongste koersdalingen zichtbaar zijn. koers koers 31 Mei 1931 1931 1932 thans 104 18 93 1 2 101 99 1 2 103 5 8 85 1 8 95 92 3 4 70 1.4 51 12 63 1 4 59 18 102 73 3 4 87 5/8 82 7 8 101 7/8 80 97 3,4 95 1 4 99 5 8 65 80 757 8 98 1/2 65 79 7 8 75 1 2 102 3 4 72 83 7 8 80 1 4 98 3. 4 68 76 73 5 3 104 88 95 91 100 7/8 76 3 8 87 12 87 1 2 103 96 1/2 94 92 1 2 100 1/2 96 90 90 102 72 82 73 99 1 2 66 74 7,8 68 3 4 101 7 8 96 12 99 99 102 1/2 87 91 90 92 85 85 1'2 85 1 2 102 3 '4 94 95 3/4 86 102 5/8 75 86 75 1/2 100 72 78 74 len het koersherstel van vrij grootcn omvang was. Tenslotte hebben ook Industrieelen van de betere tendentie profijt getrokken. Geld op prolongatie 1 pet. LETTING A STADSNIEUWS OPENING GARAGE SONNEMANS. Zaterdag heeft de opening plaats gehad van een nieuwe garage en wel van die van den heer B. Sonnemans aan den Raamsin- gel 16a. De ruime zaak biedt gelegenheid voor stalling van vele auto's en motoren. Een reparatie-inrichting onder deskundige lei ding is aan de garage verbonden, terwijl ook wagens verhuurd worden. Achter de garage bevint zich ook een ruimte voor het schoonmaken. Onnoodig te zeggen dat de directie de beschikking heeft over de mo dernste apparaten voor reparaties enz. Ter gelegenheid van de opening van deze nieuwe zaak waren talrijke bloemen ge schonken. Wij wenschen den heer Sonne mans goed succes toe. alhoewel voor dew mogelijkheid in het on derhavige geval niet veel te zeggen is. Kan uw echtgenoot niet plotseling een dringende boodschap hebben ontvangen? Had hij mis schien een weinig last van zijn zenuwen? We moeten met alles rekening houden, Signo ra". Gussy dacht na. Ze gaf een nauwkeurig signalement van Peter. Ze verklaarde, dat ze geen enkel motief kon vinden voor Peters plotselinge verdwijning En ze ging heen Terwijl ze langs het portaal van de Santa Maria degli Angioli liep. kwam er een druk kend gevoel van verlatenheid over haar. In deze vreemde stad voelde ze zich zoo hulpe loos als een zwak kind. Het cosmopolitisch beeld der straten deed haar pijn. De vreug de en vroolijkheid van andere menschen voelde ze als een lichamelijke krenking. Was er dan niemand in deze vijandige omgeving wien zij haar leed kon vertellen? Zou ze haar familie te'egrafeeren? Doch papa was oud en ziekelijk en mama moes; bij de kleinkinderen blijven. Er bleef dus niemand anders over dan Klaus, Peter s broer. Eigenlijk stond ze op niet al goeden voet met hem. Vier jaar geleden had ze hem een blauwtje laten loopen en den stil len. ernstigen Peter de voorkeur gegeven boven. Klaus. Dat deze zich daarna zooveel mogelijk op den achtergrond had gehouden en de be zoeken aan zijn broeder tot het hoogst r-wrige had beperkt was eveneens beerij 7oo was men in den loop der laner een weinig van elkaar vervreemd. Toe eigenlijk jammer! Want ondanks zijn over moedigheid, die aan het lichtzinnige grensde was Klaus altijd een kerel uit één stuk ge bleven. een gentleman van top tot teen di- in zijn optreden nooit den vroegeren marine officier verloochende. Ja toch jammer, dat Peter nu te lijden zou hebben door die vroe gere geschiedenis tusschen haar cn Klaus. HET STUCADOORSCONFLICT. UITEENZETTING DOOR DEN HEER LUYKEN. De heer H. H Luyken. voorzitter van de plaatselijke af deeling van den Aigem Ned. Stucadoorsbond deelde ons het volgende over het conflict mede Er is al zooveel geschreven over het con flict aldus de heer Luyken, dat wij de zaak ook eens van onze rijde moeten belichten. De strijd, die nu al ongeveer 4 weken ge voerd wordt, is ontstaan doordat rie werkge vers een tariefverlaging van 10 pet. in wil den voeren op de gewone tarieven en van 30 tot 40 pet. op de cemenltaricven. benevens andere verslechteringen omtrent premie ziekteverzekering e. d. De patroons wilden de voorgestelde opperliedenregehng niet cn evenmin een 40-urige werkweek, door de stueadoors voorgesteld om de werkloozen aan het werk te helpen, door zelf 5 uur per week op te offeren, terwijl ook verschil van meening bestond over aangenomen werk >waar de stueadoors voor ijveren) of dag- geldwerk. Het voorstel der patroons komt op f 4 a f 5 verlaging per week vinbegrepen pre miebetaling) neer. Na eenige conferenties besloten de be sturen der werknemers de eischen niet te accepteeren en er met de leden over te zul len spreken. De hoofdbesturen van de Federatie van Bouwvakarbeiders en den Algem. Ned. Stu- Bond. ontvingen enkele dagen later een schrijven van den R. Kath. en Chris'.. Bouw- vakbond om nogmaaais te vergaderen met de patroons. Hoewel dit tegen de afspraak was. hebben de besturen toch aan deze con ferentie deelgenomen, ook om op de hoogte te blijven. Ter vergadering hoorden wij. dat de R. Katholieke en Christelijke organisa ties bereid waren de verlaging te aanvaar den. zonder dat de leden er in gekend wa ren. waarop de Federatie en Stuc. Bond de vergadering verlieten. De achterblijvende bonden hebben de eischen der patroons ongewijzigd geaccep teerd. Het eenige. wat deze bereikt hebben in het nieuwe contract, was. dat het tarief per M2. niet met 3 doch met 2 cent werd verlaaagd en op 28 cent is gebracht. Het oude contract liep tot 31 Maart en is tot 30 April verlengd geweest Toen schre ven de Haarlemsche patroons met over slaan van de organisatie der stueadoors de leden individueel aan of zij accoord gingen met ingang van 2 Mei het veranderde con tract te accepteeren Onmiddellijk is er toen een vergadering belegd, door de werkne mers, waarop besloten werd niet te accep teeren en in staking te gaan. Tot zooover de heer Luyken Wij meen den goed te doen. het standpunt der sta kers ook mede te deelen. Over de mislukte bemiddelingspoging van en heer Schuyt schreven we Zaterdag reeds. HEVIGE BRAND IN HET HAARLEMMERHOUTPARK. DOOR TACTISCH OPTREDEN VAN DE BRANDWEER BEPERKT. Zooals we in ons blad van Zaterdag al ge meld hebben heeft een hevige brand ge woed in het Haarlemmerhout park. De villa Oldehoeve. aan de Vijvérlaan 16. hoek Zon nebloemlaan was daar het tooneel van. Door tactisch optreden van de brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was. heeft de brand zich niet kunnen uitbreiden en is beperkt gebleven tot de. ruime hall. Het huis staat reeds een week lang onbe woond. Zaterdagmorgen hebben eenige werk lieden hun arbeid daar nog verricht waarop ze tegen elf uur het gebouw verlieten. Mis schien is de oorzaak van den brand gelegen in onvoorzichtigheid met pijp of sigaret, maar in elk geval zagen dc overburen eenigen tijd laten rookwolken uit het huis komen. Zij waarschuwden de brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was met een motorspuit en een gereedschapwagen. Onder leiding van den commandant, den heer C. J. van den Broek werd onmiddellijk met het blusschingswerk begonnen. Dit leverde in den beginne bezwaren op, daar men het huis niet kon binnentreden. Er' is toen een ruitje in een achterdeur verbrijzeld en op die wijze heeft de brandweer zich toegang verschaft. Het vuur bleek in de hall te zijn uitge broken; toen men de deuren, die daarheen leiden openden, had het vuur al met groote hevigheid om zich heen gegrepen en de wanden, trap en overloop zwaar aangetast. Met twee slangen op de waterleiding is het vuur toen krachtdadig bestreden. Men zorgde er voor. dat zooveel mogelijk alle deuren en ramen gesloten bleven zoodat de brand zich door gebrek aan luchttoevoer niet verder kon verbreiden. Tegen half een was men dan ook den ..Neen, Peter zal er niet onder te lijden hebben", dach Gussy en nam een moedig besluit. ..Ik zal den eersten sta-p doen. Wat is natuurlijker, dan Peters broer te verzoe ken hierheen te komen? Deze zorgen kunnen slechts gedragen worden door krachtige schouders, zooals slechts Klaus Sander heeft". Een klein, zwak glimpje van troost flik kerde in den nacht van haar verdriet. Maar dan plotseling kwam er zoo'n kinderachtige twijfel bij haar op. Zou Klaus gehoor geven aan haar opriep? Nonsens! Klaus is een gentleman Hij zal natuurlijk die oude ge schiedenis over boord werpen en direct komen helpen. Ze liep rechtstreeks naar het hotel en stuurde den groom weg met het volgende telegram Klaus Sander, Luitenant ter Zee. München Bavariaring. Peter sinds gisteren spoorloos verdwenen Verzoek je hulp Kom direct. GUSSY. De gedachte dat Peter haar vrijwillig ver laten kon hebben, was eenvoudig absurd. In dit geval zou hij op zijn mins: een briefje voor haar hebben achter gelaten. Neen, men had hem er toe gedwongen! Maar wie? Dag, Klaus. Dag. Gussy. Het was '•'e eerste ontmoeting ra vier jaar. t is zo? éven met de - Go ard-Expeesa aangekomen. Gussy, die hü telegrafisch van zijn afreis uit München verwittigd had. stord bij het station op hem te wachten. O. Klaus, ik ben zoo blij da: je gekomen bent. Ik, ik.... ik dank je. jullie bent toch eigenlijk broers en al sta ik cok tusschen jullie in, ik wee: heel goed', cat" Peter nc: zooveel van jou houdt als jij van Peter". brand geheel meester, waarna de ramen enz. werden geopend om den rook te laten ontsnappen. Door deze tactische bestrijding is ver meden, dat het geheele gebouw een prooi der vlammen is geworden, waar met de hevigheid van het vuur groote kans voor bestaan heeft. De hall en de naastbijllggende vertrek ken boden een treurigen aanblik. De geheele hall is uitgebrand terwijl van de trap en de overloop ook al het houtwerk is verkoold De commissaris van Politic, de heer Tenckinck was op het terrein van den brand aanwezig. Vele toeschouwers sloegen den brand gade. die voor hen echter alleen be stond in het uitbreken van rookwolken. VERGADERING „FABRIEKSARBEIDERS- BOND". Vrijdagavond hield de Bond van Fabrieks arbeiders een druk bezochte vergadering met de textielarbeiders uit Haarlem, in ..de Cen trale". Het ligt in de bedoeling om hier zoo spoe dig mogelijk een Bond van Tex'ieiarbeiders op te richten, waarvoor onder de arbeiders veel belangstelling bestaat DE REGEERING EN AMSTERDAM DE HOOFDSTAD KRIJGT STEUN. De N. R Crt verneemt dat het onderhoud, hetwelk de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Amsterdam met de fi nancieele commissie var. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben gehad en de toelichting, die zij hebben gegeven, een gun stig resultaat heeft opgeleverd. De regeering heeft haar al te starre houding ten aanzien van Amsterdam laten varen. De. steun, die noodig is. zal aan Amsterdam worden ver leend. In de eerste plaats geldt dit het ver strekken van kasvoorscho: ten aan de ge meente. en ten tweede zal de gemeentebe- grooting voor het loopende jaar binnenkort worden goedgekeurd. In hoeverre is afgezien van den eisch van sterke bezuiniging op de begrooting voor 1932. is nog niet bekend. Een officieele mededeeling heef: het gemeen tebestuur nog niet gekregen. GLASFABRIEK „LEERDAM". INGRIJPENDE BEZUINIGING. In verband met de geruchten over den toestand van de N.V. Glasfabriek „Leerdam" deelt, de directie thans mede. dat nu geen con tingen teerings- of steunmaatregelen van de Regeering te verwachten zijn, zij heeft moeten besluiten ingrijpende bezuini gingsmaatregelen te nemen. Het bedrijf zal tot kleinere proporties teruggebracht wor den Er blijven door de te nemen maatregelen circa 500 a 600 personen in het fabrieksver- band (het aantal werknemers is onder nor male omstandigheden circa 1400). Met dit aanzienlijk ingekrompen bedrijf zal de glas fabriek in bedrijf blijven. FELLE BRAND TE HELMOND. TWAALF PIANO'S VERNIELD. De Tel. verneemt uit Helmond: Vrijdagmiddag omrireeks vier uur werd brand ontdekt in het woonhu's van den heer J. Gorissen te Helmond, waarin een kappers zaak gevestigd is. De brand bleek ontstaan te zijn op de bovenverdiepingen, waar de vlammen al spoedig door het dak naar buiten sloegen. Hoewel de brandweer spoedig na het uitbreken van den "brand ter plaatse was. kon zij niet verhinderen, dat de boven verdiepingen en zolder geheel uitbrandden. Aanvankelijk dreigde ook ernstig gevaar voor de aangrenzende perceelen. doch onder leiding van den opperbrandmeester, den heer Konings, wist de brandweer dit gevaar te bezweren. Behalve genoemde kapperszaak is in hetzelfde pand de piano-showroom van den heer Th. v. Beeck gevestigd, terwijl in eenige kamers op de bovenverdieping ook nog praktijk wordt uitgeoefend door dr. Vul- •lin-ghs, tandarts. De piano's, twaalf in getale, en andere muziekinstrumenten werden geheel vernield, van de kamers met instrumenten van den heer Vullinghs bleef eveneens niets gespaard Het woonhuis van den heer Gorrissen brand de geheel u&t. Ook het nabijgelegen pand van den heer dr. Wingerhoets, liep ernstige waterschade op Om halfaoht kon men het blusschingswerk eindigen. Het gebouw ;s eigendom van den heer Van Beeok. Dc schade welke door verzekering wordt gedekt, is zeer aanzienlijk en loopt in de tienduizenden. De oorzaak van den brand is niet bekend Klaus voelde zich beschaamd. „Laat- die zaak rusten. Gussy. Dat is Peter en jou help is te vanzelf sprekend om er veel woorden aan te verspillen En wat aat andere aangaathm. hm, dat willen we dood en begraven laten. Jij bent met Peter gelukkig geworden en dat is het voor naamste. En nu: tot onze zaak. Wat is er eigenlijk gebeurd?" Gussy vertelde. Toen haar verhaal ten einde was, meende K'.aus: ..Het is in de eerste plaats noodzakelijk dat we jullie kamer nog eens grondig on derzoeken Vervolgens moet het hotelperso neel ondervraagd worden en dan kunnen we het spoor op de kade nagaan. Berst later ga ik naar den commissaris. Hoe nieuws gierig ik ook ben naar hetgeen de politie heef: ontdekt, wil ik de zaak toch eerst met eigen oogen bekijken". Gussy zag hem verbaasd aan. Lachend vertelde Klaus haar. wat hij de laatste vier jaar had uitgevoerd, n.l. dat hij zich gedurende dien tijd veel had bezig gehouden met de bestudeering van crimina- listische vraagstukken. Dus was hij thans vastbesloten, zoover de omstandigheden het veroorloofden, de zaak van zijn broer zelf ter hand te nemen „Vooropgesteld, dat jij he: goed vindt", liet hij cr op volgen. Ze knikte zonder een woord te spreker.. „Het hcofd niet laten hangen. Gussy' sprak hij bemoedigend. „Een man als Petc verdwijn* niet als een zeepbel" Ze keek hetm dankbaar aan Ziln wel'ui dende vaste stem deed hr.-r goe-1 He* vor.lri hoop 'n hr.ar 1 a.— werd dat ze in Klaus een grooten broost en no; grooteren steun had gevonden. HOOFDSTUK III Professor Sander had nauwelijks het dek van de „Tic.no" betreden, of het» schip ver wijderde zich van dc aanlegplaats. Sander ZIEN- EN SPREEKTELEFOON IN FRANKRIJK VERWEZENLIJKT. ONZICHTBARE AFTASTING MET INFRA- ROODE STRALEN. In tegenwoordiglieid van den Franschen Minister der Posterijen vond kortgeleden een interessante voordracht plaats, die nieuwe gebieden ln de vérzien-techniek toonde. Tusschen het warenhuis „Galeries La fayette" en het redactiebureau van het dag blad ..Matin" had de Baird-Nathan Co.. een zustervereenlglng der Baird-TelevUion Co. in Londen televisie-zend- en ontvangapparaten opgesteld, die door middel van gewone tele foonleidingen met elkander verbonden waren. Bij de ..Matin" kon men de spreker bij „Lafayette" duidelijk zien. Een bijzondere eigenschap bij de gebruikte apparaten was, dat de deelnemers zelf niet konden merken dat zij uitgezonden werd. daar het. aftas ten. waarvoor anders sterke lichtbronnen gebruikt worden, nu geschiedde door middel van infra-roode stralen, stralen die liggen tusschen de zichtbare lichtstralen en de warmteriralen Hiervoor worden ook speci aal gevoelige cellen gebruikt, Dc uitgezonden persoor. wordt dus door de onzichtbare infra-roode stralen ..afge tast". die precies dezelfde electrische pul seeringen geven als de licht-aftast methode. Dit aftasten in het donker wordt door Baird ..Noctovision" genoemd. Binnenkort zal een dergelijk experiment plaats vinden over den veel langeren afstand Parijs-Dyon. INGEZONDEN MFDFDFFI.INGEN a 60 Cts. per regel. of cr komen nieuwe verbruikers van (myeóauódi Weet U hoe dat komt 1 Koopt don zelf moor eens 'n ookje van 13 <t. per Yz ons DE „MARNIX VAN ST. ALDE- GONDE" NAAR IERLAND. MET PASSAGIERS VOOR HET EUCHARISTISCH CONGRES. In den loop van Vrijdagavond hebben zich aan boord van het motormailschip „Mariiix van St. Aldogonde" van de Stoomvaart Maat schappij „Nederland" een zeer groot aantal, hoofdzakelijk Katholieke passagiers inge scheept. o.m. vele leden van do geestelijkheid meisjes van .Do Graal" en tal van leden van andere Katholieke verccnigingcn, alle met hun leiders. Dit groote gezelschap zal zich met het schip naar Dublin begeven, waar het Eucha ristisch Congres wordt gehouden. Voor Du blin zal do „Marnlx" nog Cobln, ook Qucen- stown genoemd, in Zuid-Ierland aandoen. Hot vertrek van Amsterdam is bepaald op Zaterdagmorgen te zes uur. Naar wij vernemen maken o.a. als eerc- gasten de reis mede Z.E. Mgr. Jansen, aarts bisschop van Utrecht. Z.E Mgr. A. F. Die pen bisschop van 's Her ogenbosch. Z E. dr. J. Olaf Smit. dr. G. van Noort. deken van Amsterdam en prelaat H. Stacker. Financieele berichten. N.V. CULTUUR MIJ. „PAGOTTA.V. Verlies f 236.941, event, dividend 6 pet. Aan het verslag van de N.V. Cultuur Mij. „Pagottan" te Oveneen is ontleend dat in- ciusieff dc afschrijvingen ad f 208 095 het verlies f 236.941 if 104.303 bedraagt, -hetwelk op de statutaire reserve word* afgeco'.ireven Dosjc reserve komt daarna nog met f 1.611.256 in de boeker} voor. Met het oog op de nog zeer onzekere toe komst wordt thans geen voorstel gedaan om ten laste der Statutaire Reserve een divi- dend-uitkeering te doen. Wel wordt in over weging gegeven'den directeur te machtigen om. indien de omstandigheden zich beteren, ten laste dier reserve een matig d-vidend, tot ten hoogste 6 pet. uit te keer en. zocht op he: voordek een gemakkelijk plaats- Je en staarde in gedachten naar de golven, die zich als zilveren watervallen op den boeg van het kleine vaartuig stortten Hij lette cr nauwelijks op. dat af en toe een bijzonder onstuimige golf hem met spat tend .schuim bedekte en hem kletsnat maak te. Sedert het oogenblik, dat hij het schip betreden had. was de worgende angst man of moer van hem geweken. InpLaats daar van werd hij bestormd door gedachten, die zijn hersens pijnigden en hem geen oogen- blik met rust lieten. Peter verroerde zich niet Onbeweeglijk en als vastgenageld zat hij op zijn dekstoel. Morcote kwam in zicht. Als een stadje uit een speelgoeddoos hing het aan dc begroei de berghellingen, tusschen de blauwe wate ren van hot Lago Ceresio en de terrasvormige wijngaarden Het was nog steeds hr. antieke Morcote. met zijn eerbiedwaardige pa'.azz: en zijn. ln den lachenden blauwen hemel omboog rijzend? toren der Chiesa Jarrocchi- aie Morcote met zijn eeuwenoude cypres <en. he: heerlijke wonder van het Luganomeer, Jaarlijks door duizenden vreemdelingen be zocht. Peter zag het niet. Slechts de klank van oen naam. door een matroos geroepen, haakte zich in zijn bewustzijn en stuwde zijn gedachte in een bepaalde richting. „Als ik hier van boord ga en een moter boot neemt, kan ik binr.en dr* tawrtier weer te Luwano z'j »v ivoordv Gussy Pr behoef v Me- - ~n bo»: -e HIJ probeenda op te staan Het cv»' dete I em niet. ..Dat is allemaal veel te moeilijk", zuchtte hij.' •Wordt vervolgd)..

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7