De conventie van Oslo. HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 20 JUNI 1932 STADSNIEUWS OORLOGSINDUSTRIE? EENIGE LEVERANTIES DER HAARL. MACHINEFABRIEK. Wij herinneren er aan. dat eenigen tijd geledne door Mr. W. Eltnk Schuurman in de aandeelhoudersvergadering van de Haar- lemsche Machinefabriek voorheen gebroe ders Figee, de oorlogsindustrie ter sprake gebracht Is. In verband met de verklaringen die toen van de zijde der directie gegeven werden, heeft de heer W. A. van Sonsbeek, van 't Hoffstraat te Haarlem, aan Mr. Elink Schuurman medegedeeld, dat hij indertijd als christen an tl-militarist ontslag genomen heeft bij genoemde fabriek omdat hij niet wou werken aan het fabriceeren van oorlogs materiaal. Verder deelt hij mede, dat het z.i. moeilijk was om te constateeren. dat het werk op genoemde fabriek vervaardigd, aangemerkt moest worden als oorlogsmate riaal. Het waren vliegtuig-lieren voor tor pedojagers. die besteld waren door een scheepswerf die een torpedojager in opdracht van defensie moest bouwen. Verder kranen die door de genie uit defensie-doeleinden werden geplaatst bij sluizen der Ned. bin nenwateren, Ook is ingeschreven op de levering van 27 of 29 onderstukken voor zwaar geschut. In zijn antwoord heelt Mr. Elink Schuur man medegedeeld, dat hij ook de opvatting deelt, dat dit voorwerpen zijn „kennelijk" bestemd voor militaire doeleinden. Mr. W. Elink Schuurman heeft ook nog medegedeeld, dat de president-commissaris in de aandeelhoudersvergadering heeft toe gezegd, dat er wanneer in de toekomst een of andere order om haar verdacht karakter de aandacht trekt, het een zaak voor com missarissen en directie zal zijn, om te be slissen. of zij zal worden genomen. In de me' de hoogste militaire kringen meestal bevriende metaalindustrie is bij mijn weten tot dusverre deze vraag nog nooit ook maar aangeroerd! Het oantwoord van de president-commis saris noemt hij een gebeurtenis Hij zou daarop op dezelfde wijze geageerd hebben als hij precies geweten had. wat de leve ranties waren Door de min of meer talrijke bestellingen met. een onbetwistbaar militair doel mag Figée nog geen oorlogsindustrie genoemd worden. VERLOSKUNDIGE HULP. EEN LAGER TARIEF VOOR STADS- PATIëNTEN. Bij raadsbesluit van 19 Mei 1926 werd de vergoeding voor de vroedvrouwen, die ver loskundige hulp verleenen aan stads- patiöntcn. bepaald op f 17 50 per bevalling. In de vergadering van 16 Maart 1927 is deze belooning wederom ter sprake gekomen en werd daarbij de meening uitgesproken, dat in vergelijking met de bclooning gel dende in andere gemeenten, het hier vast gestelde bedrag reeds aan den hoogen kant was. Naar de meening van B. en W., welke wordt gedeeld door de Commisse van bij stand voor openbare Gezondheid, bestaat er daarom in de huidige omstandigheden aan leiding deze belooning te verminderen tot f 15 per bevalling. WERKLOOZEN-ACTIE. UITGAANDE VAN DE O. S. P. De leden der afdeeling Haarlem van de Onafhankelijke Socialistische Partij zijn he denavond ter vergadering oogeroepen in het gebouw ..De Centrale" aan het Spaarne. ter bespreking van de acties die gevoerd wor den. Ter ondersteuning van de eischen welke aan den Raad in een adres zijn toegezonden heeft het bestuur besloten aan verschillende vakcentrales en politieke partijen te Haar lem 'en wel: SDA.P.. H.B.B., N.A.S.. Synd Vakverbond, R.S.P., C.P.C., Christ. Bestiiur- dersbond. R.K.W.V., en Neutrale Timmerlie- denbond) het volgende schrijven te verzen den. met de mededeeling, dat de O. S. P. op Vrijdag 24 dezer een demonstratieve betoo ging houdt, waarvan het uur van vertrek, plaats en route nog nader zullen worden be kend gemaakt. Uitgcnoodigd wordt tot deelneming ter on dersteuning van de gestelde eischen in het adres. Thans kan het bestuur der O. S. P. nog mededeelen. dat verlof is ontvangen tot het houden van een demonstratieve betooging. Het ligt in de bedoeling de demonstratie te doen opstellen op Vrijdag 24 Juni as., des avonds 6.30 uur (vertrek 7 pur) op de Nas- saulaan. Na ontbinding van de betooging om pl.m. 8.15 uur in de omgeving van het gebouw „De Protestantenbond", vindt te 8.30 een groote openbare vergadering plaats in het gebouw van den Protestantenbond, waai- als spreker zal optreden het lid van het Partij bestuur der O. S. P. de heer P. J. Schmidt met als onderwerp: „De dreigende verlaging van de werkloosheids-uitkeeringen". Tevens zullen nader worden toegelicht de eischen. vermeld in het adres aan den Raad. Aan de Haarlemsche arbeiders zal een ma nifest huis aan huls worden bezorgd, waar in zij worden opgewekt deel te nemen aan de demonstratie. In een nader adres aan den Haarlemschen gemeenteraad heeft de O. S. P. nog nieuwe maatregelen en verbeteringen verzocht. Ge vraagd wordt aandacht en verbeteringen te schenken aan: 1. Verbetering der stcunnormen der werk- loozcn. 2. Verlaging der huren van gemeente- en vereenigingswoningen en bemiddeling van B. en W. tot huurverlaging van particuliere woningen. 3. Tijdige beschikbaar stelling van brand stoffen tegen inkoopsprijs voor arbeiders met lage loonen resp. gratis beschikbaarstelling daarvan voor de werkloozen. 4. Verlaging voor tarieven voor gas, elec- trlclteit en water, althans bereikbaarsteljln" hiervan. 5. Nagaan wat er inzake werkverrulmi"^ tc doen. vooral in den komenden winter. 6 Verbetering in de loonen der werkver schaffing. CABARET „MODERN" WEER NACHTVERGUNNINGEN? Naar aanleiding van een adres van M van Aken-Pisa, exploitante van cabaret „Modern", waarin wordt aangedrongen op horroeping van het raadsbesluit dat tot gevolg had in trekking van de haar verleende vergunning om des Zaterdags hare inrichting tot 3 uur 's nachts te mogen openhouden, brengen B. en W. in herinnering dat 22 December 1931 met 21 tegen 17 stemmen is aangenomen een motie van de heeren Van Kessel e.a., waarbij den Burgemeester werd verzocht, om met in gang van 1 Januari 1932 de vergunning cm café's of dancings later dan 12 uur n.m. te mogen sluiten, in te trekken. Daarna heeft de Burgemeester aan verzoekster, bij wijze van overgangsmaatregel alsnog tot en met 30 April 1932 vergunning verleend het cabaret „Modern" des Zaterdags tot des nachts 3 uur open te houden, om. onder bepaling, dat na des nachts 12 uur geen publiek meer wordt toegelaten. Na dien datum is zoodanige ver gunning niet meer verleend en is de inrich ting dan ook eiken nacht 12 uur gesloten. B en W. deelen naar aanleiding van het adres mede op genoemd besluit terug te ko men, daar zeer zeker de kans groot is dat, wanneer eventueel tot sluiting van de inrich ting zou moeten worden overgegaan, ver schillende aan die inrichting verbonden per sonen broodeloos worden en de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dan ook zij ten laste van de gemeenschap zullen komen. B. en W. zijn eveneens van meening. dat er geen overwegende bezwaren kunnen bestaar het cabaret. „Modern", hetwelk reeds eenige' jaren des Zaterdagsnachts tot 3 uur mocht openblijven.' welke omstandigheid nimmer aanleiding gaf tot klacTïten. eenmaal per week nachtvergunning te verleenen. daar h°t uitgaande publiek anders toch op andere plaatsen, hetzij in Amsterdam of 's zomers in Zandvoort. vermaak en ontspanning zoek' In verband met een en ander geven B. en W. den raad in overweging het meergenoemd besluit, waarbij de motie van de heeren Van Kessel e.a. werd aangenomen, oneedaan te maken. Een minderheid in het college kan zich met deze gedachte niet vereenigen. DE VERKEERSWEG AMSTERDAMSCHE VAART—ZUIDER BUITEN SPAARNE. In verband met de in voorbereiding zijnde wijziging van het uitbreidingsplan Zuid- Oost. ter plaatse waar de ontworpen breede verkeersweg op de Amsterdamsche Vaart zal moeten uitkomen, zijn door B. en W. met den heer H. Smolenaars te Bloemendaal on derhandelingen gevoerd omtrent den aan koop van het ten zuiden van de Amsterdam sche Vaart gelegen kadastrale perceel, sec tie P No 191, groot 82 A. 70 c.A. De eigenaar heeft zich bereid verklaard voormeld per ceel aan de gemeente in eigendom over te dragen voor een bedrag ad f 35000.te vol doen in schuldbekentenissen. Bij de beoordeeling van den bedongen prijs moet er rekening mede gehouden wor den, dat ten' behoeve van het als bouwter rein in exploitatie brengen van het aan te koopen terrein, bereids aan deze gemeente is voldaan een bedrag ad f3450.als bijdrage in de kosten van uit te voeren openbare werken, terwijl de aankoop mede te beschou wen is als de opheffing van een bezwaar te gen het nieuw vast. Ie stellen uitbreidings plan, omdat bij dat- plan 't terrein, door dc daarbij tc ontwerpen ombuiging van den verkeersweg, niet meer als bouwterrein zar worden aangewezen. Op grond van een en ander komt den ge- vraagden prijs aan B. en W. billijk voor. B. en W. stellen mitsdien voor tot aankoop van vorenbedoelden grond te besluiten. Ten slotte deelen B. en W. mede, dat de omlegging van de uitmonding van den in den aanhef genoemden verkeersweg nood zakelijk is, le. om, onverschillig welke wij ziging er ook in den aanleg der E S. M. baan mocht komen, het mogelijk te maken, dat dergewenscht de tram AmsterdamZand voort over den nieuwen verkeersweg kan worden gelegd en 2e. om los te komen van de oplossing met dc daaraan verbonden groote kosten welke zal moeten worden gevonden voor het verkeersknooppunt bij den spoorwegovergang over de Amsterdam sche Vaart. EIGEN HULP Zaterdagmiddag is in Hotel „Lion d'Or" de algemeene vergadering gehouden der Ver- eeniging „Eigen Hulp", onder leiding van den vice-voorzitter, den heer H. W. Schilt te Utrecht. Na een korte openingsrede, waarin de overleden voorzitter, de heer J. K. Jung van Amsterdam, werd herdacht, werd over gegaan tot behandeling der agenda. Het ver slag omtrent de werkzaamheden en den toe stand der vcreeniging in 1931 werd goedge keurd De rekening over 1931 en de begroo ting voor 1933 werden vastgesteld. Er waren drie vacatures in het hoofdbestuur. Inplaats van wijlen den heer Jung werd gekozen de heer J W Repellus te Amsterdam, terwijl dc heeren H. W. Schilt van Utrecht en dr. H Cannegietcr van Den Haag werden herkozen Mr. Jung van Den Haag was weer gekozen in de commissie voor het studiefonds. Onze stadgenoot, de heer W. C. van Daalen sprak als voorzitter van Haarlem woorden van dank over de goede leiding en sprak de hoop uit, dat de heer Schilt dit nog vele malen op dezelfde vlotte wijze zal doen. Na het officleele gedeelte bleef men nog eenige oogenblikken bijeen om daaiTia naar Noordwijk aan Zee te gaan in een touring car. Een gezellig diner in Lion d'Or sloot dit aangename samenzijn. DE SCHOOLARTSENDIENST. VOORTAAN AFDEELING VAN DEN GENEESKUNDIGEN DIENST. Zooals wij reeds mededeelden stellen B. en W. van Haarlem aan den raad voor den schoolartsendienst onder te brengen bij den geneeskundigen dienst. In hun toelichting schrijven B. en W. o.a.: Een van de conclusies van het rapport van de commissie ad hoe voor het ziekenhuiswe zen, behandeld op 19 Mei 1926, hield de wen- schelijkheid in van de samenvoeging van den schooiartsendienst met den gemeentelijken geneeskundigen dienst Bij do uitvoerige be- orcklngen daarover werd algemeen het stand punt ingenomen, dat de arbeidsterreinen van beide diensten aan elkaar raken of zelfs over elkaar heenschuiven, zoodat het onderbren gen van beider werkzaamheden in één dienst., voor de hand zou ligger, cn vanzelfsprekend ook zou zijn geschied, indien op het tijdstip van de instelling van een geneeskundigen dienst niet- reeds een schoolartsendienst had bestaan. Op deze laatste uit de historie voort komende overweging en mede. omdat, naar het algemeen oordeel, het werk van den schoolartsendienst alle reden tot tevreden heid gaf. werd door eenige leden uit den raad een voorstel ingediend om tot dc beoogde sa menvoeging niet over te gaan, met welk voor stel de meerderheid zich heeft vereenigd. Hoe wel dat historisch motief ook nu nog zou kun nen gelden cn ook thans nog met evenveel waardeering over den schoolartsendienst mag worden gesproken, zijn intusschen de beweeg redenen, die voor een samenvoeging pleiten, meer geaccentueerd Sinds 1926 immers is de geneeskundige dienst, door omvorming in een gemeentelij ken geneeskundigen- en gezondheidsdienst, meer van betèekenis geworden met betrek king tot de bestrijding van besmettelijke ziek ten, is zijn taak uitgebreid met de i nen tine van schoolkinderen tegen diphtherie en heeft hij, als gevolg van de bestaande verzekering tegen verhaal, de controle verkregen over de uitzending van kinderen naar vacantiekolo- nies, alle zaken voornamelijk betrekking heb bende op schoolkinderen. Het is duidelijk, dat, hoezeer ook naar goede samenwerking wordt gestreefd, de zelf standigheid van beide diensten, die zoowel controleerend als behandelend eenzelfde ca tegorie bestrijken, een werkelijke eenheid, die bij de bevordering van de volksgezondheid voor zoover deze' tot de taak der gemeente behoort noodzakelijk is. in den weg staat. Vooral nu de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst zich naast zijn taak voor de geneeskundige armenzorg en de con trole op den gezondheidstoestand van het ge- meentepersoneel, door de uitbreiding van de gemeente en van de bemoeiingen der ge meente op dit gebied meer en meer beweegt op het terrein van de algemeene volksgezond held. zal zich bet bezwaar dat een onder deel van die zorg voor de volksgezondheid in een afzonderlijken, zelfstandigen dienst is ondergebracht, immer duidelijker doen ge voelen. Dat zulks algemeen het geval is, mag wel worden opgemaakt uit de omstandigheid, dat successievelijk de vereeniging van beide dien sten in de groote gemeenten als Amsterdam. Rotterdam. Den Haag, Utrecht. Dordrecht is tot stand gekomen, baarbij komt nog, dat bij centralisatie van beide diensten onder één algemeene leiding, door uitwisseling van krachten, kennis en ervaring een meer nuttig effect kan worden bereikt in het beheer van dezen tak van dienst. Dat deze laatste factor, vooral in de tegenwoordige omstandigheden van groote beteekenis is. behoeven wij (zoo besluiten B. en W.) niet nader uiteen te zet ten. Wij meenen daarom dat met die sa menvoeging niet langer gewacht moet wor den en stellen den raad voor, dienovereen komstig te besluiten. De Commissie van bij stand voor openbare gezondheid heeft zich te dezer zake eenstemmig met deze zienswijze vereenigd. Tevens stellen B. en W. voor om mevrouw J. C. Op 't Eynde-Stolp. zoolang deze het geneeskundig toezicht bij het onderwijs uit oefent den titel van schoolarts te doen be houden. UIT DE OMSTREKEN SANTPOORT BEZOEK AAN DE RUÏNE VAN BREDERODE De Ruïne van Brederode werd in de afge- loopen week bezocht door 1790 personen. Hieronder waren clubs uit den Haag, Rot terdam, Akersloot, den Helder cn Amster dam, schoolkinderen uit Almelo, Amsterdam. Rotterdam, Haarlem, Schiedam en Soest, kinderen uit het Ned. Herv. Weeshuis Am sterdam, Gr aalmeisjes, enz. GUNNING Door de heeren architecten Mulder en van Asdonk tc Bloemendaal is opgedragen aan A. J. de Graaf, aannemer te Santpoort het verbouwen van de bewaarschool tot badhuis, vergaderzaal en bibliotheek. CONCERT Het R.K. muziekgezelschap „Soli Deo Glo ria", directeur de heer C. Oudendijk, geeft Dinsdag a s op een terrein aan de Dr Schaepman-laan te Driehuis een concert. Het volgend programma wordt uitgevoerd. 1. The Gladiator's Farewell, Blankenburg 2. „Marion", Ouverture, Sam Vlessing 3. „Les Dragons de Villars" Maillart 4. „Theresen" Kessels Pauze 5. „Vieux Camarades" Lareu 6. „Marlon" Ballet Sam Vlessing 7. Sons of The Brave" Bidgoor Met de nummers 2 en 3 behaalde „Soli Dec Gloria" Zondag j.l. in de afd. Uitmuntend heid te Haarlem-Noord een eersten prijs. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Pieter Cornells IJm. 146 f 2500 Adriate IJm. 18 f 1900. Amstelstroom IJm. 91 f 1000. Knikker IJm. 4 f 1400. Antje RO 15 f 1300. Kotters: E 26 f 550 F.N. 20 f 50 IJm. 113 f 250 MARKTPRIJZEN Tarbot per kilo f 0.70—f0.50 Griet per 50 kilo f 38—f 12 Tongen per kilo f 1.55f 0 90 Groote schol per 50 kilo f 30. Middelschol per 50 kilo f 28 Zetsohol per 50 kilo f 23f 16 50 Kleine sohol per 50 kilo f 20f 360. Schar per 50 kilo f 7. Tongschar per 50 kilo f 22f 9. Vleet per stuk f 2.20—f 0.50 Pieterman en poon per 50 kilo f 4f 0.80. Groote schelvisch per 50 kilo f 16.50. Middelschelvisch per 50 kilo f 17—f 13.50 KI. mlddelsohelvisch p. 50 kilo f 16f 8.50 KI. sohelviscih per 50 kilo f 9f 3.40, Kabeljauw per 125 kilo f .42—f 23.50. Gullen per 50 kilo f 11.50f 4.30. Leng per stuk f 0.43. TIe.lbot per kilo f 0.90—f Ü.40. Wijting per 50 kilo f 3.90—f 2. Makreel per 50 kiio I 8f 3.50. Tarief verlagingen tusschen Nederland en België verwacht. Brief van Koning Albert aan Renkin bevestigt de veronderstelling. De correspondent van de Meb. te Genève seinde Zaterdag aan zijn blad: De ministers van buitenlandsche zaken van Nederland, Belgie. Luxemburg, Dene marken. Noorwegen en Zweden, die deze week verschillende onderlinge besprekingen, eerst te Genève en daarna tenslotte Zater dag te Lausanne, gevoerd hebben, hebben na deze laatste bijeenkomst het volgende communiqué aan de pers verstrekt: De ministers van buitenlandso'ne zaken var- de staten, die door de Conventie van Oslo van 1930 overeengekomen zijn hiun weder- zijdsche belangen zooveel mogelijk te eer biedigen en gemeenschappelijk te handelen, teneinde het algemeene systeem van den in ternationalen ruilhandel te verbeteren, hebben in verschillende besprekingen van 15 tot 18 Juni den tegenwoord-igen econo- mischen toestand besproken Zij beschouwen de vermindering van het cijfer van het internationale ruilverkeer, als zeer ernstig en zijn het erover eens om te erkennen, dat de schepping van nieuwe tarief muren en van andere beperkende maatrege len in zeer groote mate ertoe heeft bijgedra gen de crisis te verscherpen. Zij erkennen, dat het noozakelijk is aan deze isoleeringspolitieik een einde te maken, voordat de economie der landen gewijzigd is op een wijze, die in strijd is met de funda- mejèteele beginselen van een gezonde en ra- tioneele arbeidsverdeeling tusschen de ver schillende volkeren. Zij hechten daarom de grootste beteekenis eraan, dat in een zeer nabije toekomst een algemeene tariefsvermindering zal tot stand komen. In denzelfden gedachtengang achten zij het noodzakelijk, dat maatregelen getroffen worden tot verbetering van de bestaande desorganisatie van de monetaire stelsels en tot verlevendiging van het internationale crediet. Zij vertrouwen, dat de door de Oslo-staten ondernomen stappen om een grootere vrij heid van het internationale ruilverkeer te verzekeren, stappen die zij vastbesloten zijn in samenwerking met alle staten, die de zelfde opvatting deelen. voort te zetten in de beslissingen van de tegenwoordige of toe komstige internationale conferenties, eea machtigen steun zullen vinden." Tot zoover het communiqué. Het spreekt wel vanzelf, dat de ministers in hun vier bijeenkomsten ook wel over andere zaken gesproken hebben dan over de formuleering van deze algemeene begin selen, waarover zij zooals algemeen bekend is steeds overtuigde voorstanders zijn ge weest en gebleven Naar ik uit goede bron vernam, zijn dan ook inderdaad verschillende zeer practische denkbeelden, om hun beginselen ïri dc prac- tijk toe te passen, onder dc oogen gezien. In de eerste plaats hebben de gedelegeer den van Nederland, België en Luxemburg de reeds in Holland en België gevoerde econo mische besprekingen over de nieuwe Neder- landsch-Belgische overeenkomst op econo misch gebied te Genève voortgezet. Deze besprekingen zijn. naar mij ran meer dan één zijde verzekerd werd uiterst be vredigend afgeloopen. Nederland en België zullen elkaar belang rijke tariefverlagingcn voor tal van artike len toestaan waarbij sommige tariefver lagingen zelfs tot vijftig procent gaan. Men had gehoopt, dat dit Nederlandsch- Belgische voorbeeld ook zou kunnen nage volgd worden in de economische betrekkin gen tusschen Nederland en België eenerzijds en de Scandinavische staten anderzijds. De hierop betrekking hebbende besprekingen zijn echter minder bevredigend geweest. Of schoon de hoop op een vergemakkelijking der handelsbetrekkingen tusschen Neder land en België eenerzijds en Denemarken, Noorwegen en Zweden anderzijds nog niet behoeft te worden opgegeven, schijnen de practische resultaten van de Geneefsche be sprekingen op dit gebied toch zeer gering te Vooral van Zweedsche zijde was men erg terughoudend en met het oog op de be- kefide solidariteit der Scandinaische staten, aarzelden toch ook de ministers van Dene marken en Noorwegen op de Nederlandsch- Belgische voorstellen van een wapenstil stand inzake de tarieven en van een geleide lijke vermindering van de contingentee- rings-quota tusschen deze landen onderling in te gaan. De winst der besprekingen te Genève blijkt dus de nieuwe vooruitgang in de onderhan delingen inzake de Nederlandsch-Belgische economische betrekkingen te zijn. Koning Albert heeft aan minister-presi dent Renkin, die als hoofd der Belgische delegatie te Lausanne vertoeft, een schrijven gezonden, waarin hij zijn denkbeelden uiteen zet, nopens den huidigen economischen toe stand. De koning herinnert er in dit schrijven al lereerst aan, dat sedert het einde van den oorlog alle deskundigen, die door de verschil lende regeeringen zij'n geraadpleegd, onver anderlijk als hun meening hebben te ken nen gegeven, dat de welvaart der volkeren en hun onderlinge vreedzame betrekkingen afhankelijk zijn van groote vrijheid van uit wisseling van goederen, kapitaal en arbeids krachten. Ongelukkigerwijze zijn deze ernstige waar schuwingen in den wind. geslagen. Door onophoudelijke verhooging der douane-rechten, door over-belasting, invoer verboden, contingenteeringen, djoor het in stellen van controle op den wisselhandel schijnt men overal den invoer te hebben wil len beperken, hetgeen echter een verminde ring van den uitvoer tevens tengevolge heeft gehad. De gevolgen van deze beperkingspol itiek waren noodlottig. Sedert drie jaar is het to taal bedrag van den internationalen handel tot de helft teruggebracht en dit is slechts ten deele toe te schrijven aan de lagere prij zen. De landen, die hun buitenlandsche afzet gebieden zagen verminderen, vonden op de binnenlandsche markt geen grooter afzetge bied, daar de verbruikscapaciteit der eigen bevolking eveneens kleiner geworden was. In deze periode is het aantal werkloozen ver dubbeld. Hierdoor is onomstootelijk het bewijs ge leverd. dat geen enkel land met eigen mid delen in staat is, de economische evolutie té zijnen gunste te wijzigen. Slechts een gemeenschappelijke actie vaui alle landen in den geest van internationale solidariteit, zou het heilmiddel kunnen bren gen voor de ernstige kwalen waaraan de we reld lijdt. De tijd is daar, diafc deze solidariteit op andere wijze tot uiting moet worden ge bracht, dan door redevoeringen alleen. Het schijnt mij toe, dat België met dit voOE oogen, niet zou moeten aarzelen het initia tief te nemen, dat door de omstandigheden zou worden voorgeschreven en zich te dien einde de medewerking moet verzekeren van landen, die als ons land. diep doordrongen zijn van de noodzakelijkheid de economische politiek te wijzigen. Buitengewone aandacht werd in krkigert der conferentie gewijd aan deze verklaring van den Belgischen koning, die in den vorm van een mededeeling aan den Belgischen mi nister-president, het initiatief van België var langt voor het herstel van de internationale solidariteit. De deskundigen hebben steeds verklaard, dat de politieke vrede slechts verwezenlijkt kan worden door geordende economische be trekkingen en dat de internationale solidari teit niet door redevoeringen alleen kan woc den verkregen. In kringen der conferentie ziet men de be teekenis van deze verklaring niet zoozeer in een duidelijke wenk aan de conferentie, aan wel als een bevestiging der berichten nopens een Nederlandscb-Belgische douane-overeen komst. Daar ook Luxemburg door een douane overeenkomst met België verbonden is, zou een politieke toenadering tusschen Neder land en België ook Luxemburg omvatten. LETTEREN EN KUNST Onderling Genoegen. Pietje en Arme Rijken. De vereeniging Onderling Genoegen, die weldra reeds 25 jaar bestaat, heeft zich onder leiding van den heer Post tot nu toe voorna melijk met succes bewogen op het terrein van de kinder-operettes. Thans is er ook een afdeeling „tooneel" opgericht, die Zaterdag voor het eerst een opvoering in den Schouw burg aan den Jansweg voor de leden heeft gegeven. Men heeft zich zeer verstandig nog niet aan een groot stuk gewaagd, maar het met kleine, onschuldige kluchtjes geprobeerd. Zulke stukjes verlangen minder van de spelenden en ook het publiek is spoediger te vreden, omdat er al gauw te lachen valt. On derling Genoegen trof het bij haar eerste tooneelexperiment niet, doordat 4 dagen vóór de opvoering één der medewerkenden ziek werd en hierdoor in beide stukjes op het laatste moment 2 hoofdrollen door andere krachten moesten worden bezet. Het is dan altijd heel moeilijk een billijk oordeel uit te spreken, vooral bij een vereeniging. waarvan ongeveer alle spelers zich voor de eerste maal op de planken wagen. Wij kregen bij deze opvoering meer den indruk van een reptitlc dan een opvoering bij te wonen, wat voor de variatie ook wel eens amusant kan zijn. Of er bij deze jonge krachten nog ta lenten in den dop schuilen, zou ik na deze eerste voorstelling niet durven zeggen. Het was alles nog erg in het allereerste stadium en van leiding viel niet veel te merken. En dat laatste zal bij deze beginnelingen toch het eerst noodig zijn, wil men tot voorstellin gen komen, die den toets van kritiek kunnen doorstaan. Ook meen ik. dat er wel wat geestiger stuk jes voor dilettanten zijn tc vinden dan Pietj? en Arme Rijken, de twee kluchten, waarmee nu gedebuteerd werd. Vooral Pietje, waar voor een zekere Frits van Duin verantwoor delijk is, was wel erg flauw. Maar het publiek heeft er zich toch wel mee vermaakt, zoo dat de spelers waarschijnlijk over deze eer ste proef tevreden zullen zijn. Zij hebben de leden dikwijls laten lachen en dat was toch het eerste doel van dezen tooneelavond met bal. Bij ernstiger leiding en wanneer geen ziekte als spelbreekster optreedt, zal Onder ling Genoegen ook op het terrein van Thalia misschien beter voor den dag treden. J. B. SCHUIL. AFD. II DER PARTIJ-FEDERATIE. OPENLUCHT-BIJEENKOMST IN HAARLEM NOORD. Zaterdagavond heeft de afd. II der Haar lemsche Partij-Federatie een openlucht samenkomst georganiseerd op het kruispunt Reitzstraat, Pres. Steynstraan en Kritsinger- straat. De voorzitter, de heer P. van Gessel sprak de weinig talrijke luisteraars toe. De crisis van thans Is een der periodieke ver schijnselen van het kapitalistische stelsel, dat als tweede verschijnsel de oorlog bezit. Het is een resultaat van de kapitalistische voortbrengingswijze en verdeeling. Hoe ge raffineerder die is, hoe meer en hoe dieper de crises worden. En het zou nog erger worden zonder de sociaal-democraten hier en in het buitenland. Echter kan het stelsel nog blijven voortdurend door de laksheid en verdeeldheid onder de arbeiders, waartegen spr. waarschuwde EXAMEN. Voor het eindexamen Litterair-Economi- sche afdeeling, Gemeentelijk Lyceum, Haar lem. zijn geslaagd; Petronella C. van Dalen, Maria Kleijn. Lodola E. H. Lodder. Johanna Marsman. Margarptha C. Meuffels. Elisabeth M. van Santé: Louise A. Scheffer. A. Rloe- mendaal. Louisa G. Bosschart, P. A. Crom- melin. M A. Rees. Elisabeth J. Smits, Petro nella J. van Vliet, H. van der Zee.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 8