STA TEN- GENERAAL. HAARLEM'S DACBLAD 21 Juni. Een vergadering van één tot half acht' De voorzitter bleek een doorzitten Hij wilde niet alleen de heele interpellatie afdoen, hij heeft meer op zijn program. Wanneer de geruchten waarheid bevatten, dan wil de heer van Schaik zelfs deze week met een ge weldig programma gereed komen, waarop voorkomen de hulp aan de scheepvaart, de steun aan de varkensmesterij enz. Zonder avondvergaderingen, zonder ..dauer"-zittin- gen kan dat niet. De voorzitter schijnt aan het einde van de week met groot zomerre ces te willen gaan De interpellatie-Kupers is vandaag dus beëindigd. Op de stemmingen na die morgen gehouden worden. Natuurlijk heeft ook de heer Wijnkoop twee moties gepleegd, maar die werden niet ondersteund en kwa men dus niet in behandeling. Een ervan vroeg schadeloosstelling aan de slachtoffers van de „politie-terreur". welke zich Donder dag weer in den Haag zou hebben geuit. Ook de eenlingen Braat en Peereboom heb ben zich uitgesproken. De eerste is zeer ra dicaal zooals we weten alle loonen moeten z.i. zonder pardon naar beneden en dan liefst niet een heel klein beetje. En de ambtenaarssalarissen niet minder, met b.v. 30 pet. De heer Peereboom wint het haast in radicalisme. De werkloozen moeten ge steund worden, dan moeten daarvoor de be zittingen der kloosters, de bezittingen ,.in de doode hand" maar aangepakt worden. Minister Ruys heeft op die suggestie geen antwoord gegeven dat kon hij ook heel moeilijk, wijl de heer Peereboom heel weinig doorzittend vermogen blijkt te hebben, el- ken middag gaat hij wel heel vroeg naar huis. Met deze opmerking van den heer Peere boom zijn we al reeds dadelijk gekomen mid den in het financieele vraagstuk, dat aan de werkloosheid is verbonden. Waar moeten alle bedragen vandaan komen om de gelden uit te betalen voor werkloozensteun, voor werk verschaffing, enz. De heer Peereboom zegt uit de kloostergoederen, die hij op 100 mil- lioen schat. Öf deze schatting Juist is of niet de Peereboomsche oplossing is zoo één, twee drie, niet mogelijk. Intusschen, werkloozensteun en werkver schaffing kosten veel geld. De inkomsten des Rijks voor 1933 zullen maar zeer.matig zijn. Er moeten dus nieuwe bronnen wor den aangeboord. Naast drastische bezuini gingen. Sijmen betaal kan er op rekenen, dat het volgend jaar zijn belastingbiljet er heel ellendig zal uitzien. De heer Albarda nu zegt hij zal wel gelijk hebben dat er behalve de bezuinigingen en nieuwe inkom stenheffingen veel meer zal noodig zijn en wil daarvoor een heffing in eens op het ka pitaal bezit opleggen. En daarnaast opcen ten op de vermogensbelasting, op de divi dend- en tantième-bel as ting en de succes siebelasting verzwaren. De heer Albarda zei we moeten het geld maar halen, waar *t is! De minister-president heeft zich scherp gekeerd tegen een heffing in eens. Hij wees dat middel volledig van de hand. Heffing in eens zou velen, zou talloozen dwingen (zei hij) hun kapitaal op het oogenblik te ver zilveren ver beneden de eigenlijke waarde: papieren, huizen, fabrieken. Het zou zei verder de bewindsman beteekenen een uitputten van het nationale vermogen, van wat er dan nog aan productief is overgeble ven. Maar dan! Hoe lang de werkloosheid duren kan wie zal 't zeggen? Moeten we dan elk jaar „een heffing ineens": dat strijdt tegen het begrip „heffing ineens". Nu wil de heer Albarda het waardeverlies door het verzilveren op een ongelegen oogen blik voorkomen, door de Staat crediet te doen verleenen. Of dit eigenlijk niet neerkomt op het eenvoudig uitschrijven van een gedwon gen leening? Intusschen: de heer Albarda liet de practische uitwerking der hefjing in eens over aan de regeering. Deze heeft er zich niet over uitgelaten, want zij was 't met de heeren Smeenk en Kortenhorst eens, dat men niet er over moest gaan praten hoe men een tekort wenschte te dekken, wanneer men nog niet eens wist, hoe groot het tekort zou zijn. Dat kon dus alles veel beer worden uitge steld tot September, October bij de begroo ting. De heer Albarda heeft ook gewezen op een weeldebelasting nu. daarmede zullen heel velen instemmen. Er ligt bovendien nog al tijd een ontwerp van minister De Geer. Hoeveel zal de dienst 1933 vragen? En hoe zullen we er dan economisch voorstaan*5 Zal het nog slechter zijn dan nu of zal er een vleugje verbetering te constateeren zijn. Ho pen we het laatste, maar de regeering is op alles voorbereid. Wel heeft zij. op verzoek van den heer Kupers. ondersteund door den heer Albarda no? eens duidelijk gezeed. dat er op het oogenblik door de regeering nog niet aan gedacht wordt de uitkeeringen aan steun, wegens werkloosheid, te verlagen. Er is ook op dat punt niets in overweging. Maar liet de minister volzen voor de toekomst kan ik natuurlijk n'ets beloven, de toestand zou zich dermate kunnen versomberen, dat zelfe zou moeten worden gegrepen, om het schio drijvende te houden, naar een verlagine van de steun-uifkeeringen, het uiterste middel. Er werd door verschillende sprekers gepleit voor incidenteele steun-verhooging of ver hooging over de geheele lijn van de steun bedragen, maar daartoe gaat de minister niet over. Hij blijft vasthouden aan de oude theo rie, dat de steun-uitkeeringen en de loonen in do werkverschaffing niet mfhdcr moeten blijven beneden dc loonen in het vrije bedrijf wil er geen tendon* ontstaan om te blijven bij de werkverschaffing, wat ten slotte toch ongezond is, De bewindsman noemde een voorbeeld van een gemeente waar alleen door het verlagen van het uurloon er een belang rijk aantal werklieden arbeid vond in het vrije bedrijf. Intusschen wist ook de regee ring. dat in speciale gevallen niet aan den algemecnen regel mag worden vastgehouden dat. goed sociaal inzicht meerderen steun noodzakelijk maakt. De heer Albarda niet alleen, ook de heer Bakker, ook de heeren Loerakker en Hermans, vogels dus van zeer diverse pluimase, ze heb ben allen aangedrongen on het uitvoeren door de werkloozen van productief werk. De heer Albarda sprak van woningbouw, van voortzetting der Zrrderzeewerken. de heer Bakker en de heer Hermars van den aanleg van tertiaire wegen en van bebossching Maar de minister zei: waar moet ik voor dat alles het geld vandaan halen? Doch de heer Bakker had reeds van te voren opgemerkt dat- er per jaar dan toch zeker (volgens 'smi- .WOENSDAC 22 JUNI 1932 TWEEDE KAMER. nisters cijfers) 150 millioen heengaat aan steun, werkloosheidsuitkeeringen en werkver schaffing. 1 5 in werkverschaffing. 4 5 in steun en uitkeeTing Welnu is die 4 5 ook niet productief te maken? De regeering ech ter is bevreesd, met het aanvatten van wo ningbouw, van werken, die toch uitgevoerd moeten worden, het terugkeeren van nor maal uitgevoerd werk tegen te houden wat de crisis langer dar. noodig zou doen voort duren. Met de objecten van werkverschaf fing moeten we zuinig zijn dat wil dus zeggen, dat de werkverschaffingen, welke voornamelijk grond cultuurrijp maken door de regeering het meest geëigend worden ge acht. Men weet 't. dat de heer Kupers een motie heeft, waarvan de voorsteller het gevolg wil doen zijn. dat het rijk 5 6 uitkeert en de ge meente 16 van wat door de gemeenten aan steun wordt uitgegeven. Daartoe gaat de re geering in geen enkel opzicht over. Zij is veel te bang. dat de gemeenten in dat geval in het geheel geen rem genoeg hebben om zuinig te zijn. Als voorbeeld wees de minister op Am sterdam. Nu zijn er enkele gemeenten voor welke het huidige maximale percentage van wat het Rijk helpt te laag is: de minister bleek bereid in bepaalde gevallen het maxi male percentage hooeer clan 75 pot. te maken En dan was een punt van groot verschil de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders Daar .is 40 pet. werkloosheid. En toch ver klaart de regeering, dat er geen crisis-werk loosheid is waardoor de kassen regeerings- hulp kunnen krijgen De oorzaak daarvan is, dat de regeering de loonen in het bouwbe drijf te hoog acht, tamelijk veel te hoog. Wanneer die zouden zakken, dan meende de regeering, komt er weer meer woningpro ductie en weer vermindering van werkloos heid. Maar tevens goecikoopere woningen, wat dan weer de huren dalen doet. Welnu deze houding van de regeering vindt maar heel weinig instemming meer. De heer De Vos, de heer Albarda, de heer Bakker, Dr. Kortenhorst, zij allen meenen dat de regeering" de toenemende werkloos heid maar niet zonder meer aan zch kan voorbij laten gaan. vooral niet, zei de heer Albarda, nu de regeering het bouwcrediet remt. De regeering wil lagere loonen de regeering heeft nog nooit gezegd, meent de heer Kortenhorst, hoever de loonen moe ten zakken. En hij diende een motie in, waar bij de regeering werd uitgenoodigd dat nu eens precies te zeggen. Zijn woorden maak ten eenigen indruk. Mr. Marchant sloot er zich dadelijk bij aan Minister Ruys heeft nu gezegd, dat voor eenige maanden nog de contractloonen als basisloonen moesten aanvaard worden, thans zou dat al niet meer gaan. Thans zullen de collectieve contrac ten moeten gewijzigd worden. Hij hoopte, en wil daartoe met de werkgevers en de werk nemers overleggen, dat de werknemers tot verlaging bereid zouden zijn. In ieder geval de regeering is tot overleg bereid. De minister drukte zich wat gereserveerd uit, wat betreft de ideeën, welke ook van daag weer ter sprake werden gebracht dooi de heeren Hermans en Bakker, de gedachten om door een 40-urige werkweek of door rou leering van werk (3 weken werken en 1 week niet) de ophooping van werkloosheid bij bepaalde menschen tegen te gaan. De minister drukte zich wat gereserveerd uit, t.a.v. het overleg, dat daartoe toch geopend moest worden: de minister zal overwegen or hier een overleg geopend moet worden of niet met de vakorganisaties. De werkloosheid is'een groote ellende. Het is van alle kanten noemen we voor al de heeren Hermans, De Vos en Loerakker betoogd. Ellendig vooral voor de jeugd, ellendig vooral voor het inkerven op het moreel. Vandaar een richten van alle kan ten van vragen tot de regeering om toch alles te doen wat'de werkloosheid kan doen terugloopen. De Kamerleden hebben veel detail-opmer kingen gemaakt betreffende bepaalde dee- len des lands, opmerkingen over de arbeids voorwaarden in werkverschaffingen Vooral de heer Hiemstra. Enkele meer algemeene adviezen moeten we nog vermelden ten slotte. De heer Hermans hoopte dat de regee ring, wanneer noodig niet zou aarzelen ge bruik te maken om zich van de radio te be dienen, teneinde zich in deze moeilijke tij den tot het volk te wenden. De heer Loerakker hoopte, dat het inzicht ten plattelande zou groeien, dat de steun maatregelen niet alleen voor de boerenzo nen waren maar ook om de land arbeiders te helpen. En last not least heeft de heer Albarda gevraagd of het niet in de wereld een goe den indruk zou maken, of het niet een voor beeld zou kunnen zijn wanneer ons land aan het buitenland de schulden kwijt schold, welk dat aan ons heeft Duitschland, Polen enz. De minister zal het overwegen. INTIMUS. felNNENLAND (Zie elders in dit nummer). GEZELSCHAP SAALBORN. Volgens ..De Tijd" zal in het komende sei zoen de Saalborn-groep van vroeger, die dc kern vormde van Royaards' gezelschap, weer bijeen zijn: Tourniaire, Elias van Praag. Magda Janssens. Marie Meunier, Flir.ck en Saalborn zelf. Bij hen voegen zich Frans Ecrcns, Louise Kooyman, Carla de Raat en nog eenige anderen RIJKSONTVANGER VEROORDEELD. De rechtbank te Maastricht veroordeelde den geschorsten 56-jarigen rijksontvanger te Geleen wegens verduistering tot twee maan den gevangenisstraf. Het O M. had ter zake van verduistering van rijksgeldcn zes maan den gevangenisstraf geëischt, zoo meldt de Tel. DE BRAND OP DE ..EFROOSKERK" BEDWONGEN. Naar het Handelsblad van de directie der reederij verneemt is de brand in de ruimen van bet s.s. ..Serooskerk" te Shanghai be dwongen. Omtrent den omvang van de gele den schade kon nog geen opgaaf worden ge- daar HERDENKINGSBIJEENKOMST BURGEMEESTER A. COLIJN. REDE VAN MR. A. BRUCH. Men schrijft aan de NJLCrt.: Vanwege de plaatselijke a. r. klesvereenl- ging is Dinsdagavond in de Nederl. Herv. Kerk te Amstelveen een bijeenkomst ge houden ter herdenking van wijlen burge meester A. Colijn. Zeer velen, van alle gezindten waren ge komen om deen overleden burgemeester, te eeren Talrijken moesten zich met een staan plaats tevreden stellen. Nadat de aanwezigen psalm 103 8 hadden gezongen, en de heer Groenharö. voorzitter van de a. r. kiesvereeniging in gebed was voorgegaan, heeft mr. A. Bruch het woord gevoerd Spr. wilde den heer Colijn als statenlid herdenken en aan den vooravond van de begrafenis een enkel woord te zijner nage dachtenis spreken. Colijn vatte den arbeid der Staten allerminst als een sinecure op; voor hem was Ook de arbeid voor het ge west een zaak van roeping en consciëntie. Op de fractievergaderingen heeft hij bijna 12 jaar. het tijdvak, waarin ik. aldus spr., met hem statenlid was. vrijwel nooit ont broken: duchtig en degelijk bereidde hij zich op al die vergaderingen voor. Hij was geen veelprater. redevoeringen waren hem nimmer doel. alleen middel tot het bereiken van een resultaat, Hij was geen figuur als Heems kerk. geen fontein van eloquentie als Die penhorst. geen met. citaten en tot de tanden gewapend „draufganger". als Fabius en toch vond zijn van alle uiterlijke franje gespeend woord immer belangstelling en menigmaal leidde het tot tastbaar resultaat. Zijn juiste begrip van wat behoort tot de taak van het vertegenwoordigend en die van het uitvoerende college was oorzaak, dat zijn redevoeringen nimmer uitliepen in wei nig belangwekkende details, doch zoogoed als steeds de interessante en wezenlijke hoofdpunten van het gewestelijke beleid be troffen Dat, was een van de redenen, waar om hij altijd het gehoor van de Staten had. Ook had Colijn op merkwaardige wijze de gave der kortheid en steeds wist hij zich bij het onderwerp te houden. Zijn crltiek wordt fel. wanneer men landbouw en bij zonder onderwijs aantastte, waaraan hij de liefde van zijn hart had verpand Hij was een bezuiniger, maar met verstand, en niet ten aanzien van wat hij zag als liggende binnen den kring van de provinciale over heidsbemoeiing en als werkelijk productief. Zijn hart- ging we! in het bijzonder uit naar den landbouw, waaraan hij zij beste krach ten gewijd heeft, Zjjn heengaan, besloot spr., beteekent voor de statenfractie een leegte. Tenslotte bracht spr. in herinnering, dat God. nadat Heemskerk. Diepenhorst en Fabius hun statenzetel hadden verlaten, hun nog zoovele jaren gelaten heeft den plicht- gterouwen ervaren en wijzen A. Colijn. Hierna hebben nog het woord mr. H. Bijle- veld en C. van Zuilen namens de a r. raads fractie. EEN AVONTUUR AAN DE GRENS HULPBRUGGEN GEBOUWD VOOR EEN AUTO. De Tel. verneemt uit Nijmegen: Zondagmorgen heeft zich aan de Ned.- Duitsche grens te Beek bij Nijmegen een incident voorgedaan, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een Haagsche familie wilde in een auto de grens bij Beek passeeren In gezelschap van haar bevond zich ook een Duitsche dienstbode, die haar verwanten in Duitschland een bezoek wilde brengen. Bui ten medeweten van de Haagsche familie echter, had het meisje eenige ..Liebesgaben" in een koffer gepakt, ten einde haar familie daarmede te verrassen. Op de vraag of er iets was aan te geven, antwoordde het hoord der familie ontkennend. Toch waren de douane-beambten niet overtuigd. Zij door zochten althans de auto nauwkeurig, ter wijl ook de bagage der inzittenden werd na gekeken. Wie schetst de verbazing der rei zigers. toen uit een koffer met kinderkleer- tjes, welke door de Duitsche dienstbode was gepakt, een hoeveelheid koffie, thee en vet te voorschijn werd gehaald. De doaune-amb- tenaren achtten dit een poging tot smokke larij. En of de auto-eigenaar al betoogde, dat. hij onschuldig was, dat de dienstbode buiten weten der familie de smokkelwaar in den koffer had gepakt, het hielp niets. Ter zake van smokkelarij werd de auto vast gehouden. De familie kon de reis voortzet ten. mits een cautie van 230 Mark werd ge deponeerd. Het slachtoffer voelde hiervoor niet veel: de stand van zaken zag er inder daad somber genoeg voor den Hagenaar uit. Het toeval echter zou de geheele situatie te zijnen gunste wijzigen. De aangehouden auto bevond zich n.l bij den tolboom ongeveer midden op den weg en versperde den doorgang Toen een groote autobus naderde, plaatste de Hagenaar zijn auto achteruit, bezijden den weg, om zoo doende de autobus ruimte tot passeeren te laten. Geheel onwetend had hij zijn auto op het erf van een huls gereden, dat op Ned. gebied ligt. De auto moet echter, om weer op den straatweg te komen, Duitsch gebied berijden. Daarop wachtten dc douane-beambten, de revolvers gereed, om desnoods op den wagen of zijn inzittenden te schieten. Intusschen vertoefde de Duitsche dienst bode voor verhoor op het douanekantoor, waar men haar dc 20 Mark, die zij bij zich had. afnam, doch haar later weer vrij Liet. De Haagsche auto bevond zich intusschen nog steeds op Ned. gebied. De Nederlandsche grensbevolking verklaarde zich echter soli dair met den Hagenaar. Wellicht zestig van die bewoners staken spontaan de handen uit de mouwen, flanken en balken werden aangesleept, enkele sloten in de nabijheid met. dit materiaal overbrugd, een deel van een omheining weggebroken en, in het ge zicht van de Duitsche douane zette de auto zich in beweging, om. ciwars door de wei landen, maar over Nederlandsch gebied, een elndweegs verder, den straatweg op Ne- derlandschen bodem weer te bereiken. De Duitsche douane was verschalkt De Hagenaar liet. zich niet onbetuigd en gaf zijn redders uit een hachelijke situatie een welverdiende belooning. STAND DER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Het aantal werkloozen in het Duitsche rijk bedroeg op 15 luni 5 5(39.000 tegen 5.583.000 op 31 Mei J.I.. aldus me kit Wolff. Derhalve is het aantal werkloozen in de eerste helft der lcopende maand mot 14.000 verminderd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN ONGEVAL TE AALSMEER. Op een der vele onbewaakte overwegen In Aalsmeer-Oost is een ernstig ongeluk ge beurd. waarbij Iemand vrij ernstig en een ander licht werd gekwetst. Twee zoons van den landbouwer A. kwamen met een hooi beladen wagen uit de richting Aalsmeer- Oost. Uit dezelfde richting naderde een trein, die om kwart na drie van Amsterdam naar Aalsmeer vertrekt. Voor hun woning geko men reden de zoons den wagen over den spoorweg, zonder er zich van te overtuigen of een trein naderde. De wagen werd gegre pen en vernield, terwijl het paard deerlijk werd verminkt en moest worden afgemaakt. H. A die op den wacen zat. werd er af ge worpen en vrij ernstig aan een der armen gekwetst. Zijn broer K. A die naast den wagen liep. kwam er met eenige schram men af. DUITSCH ZEILJACHT OPGEPIKT NA VIJF UUR ZWERVENS. De Tel. verneemt uit Oostmahorn: Maandag omstreeks middernacht werd het reddingsstation alhier opgebeld door de kustwacht van Schiermonnikoog. Medege deeld werd dat op zee bij den ingang van het Frlesche Gat een zeiljacht was gesigna leerd, dat vermoedelijk verdwaald was en zich in een gevaarlijke positie bevond. De dappere bemanning van de reddingsboot „Insulinde", onder leiding van schipper Toxopeus verliet kort daarna de reede van Oostmahorn. Het weer was zeer gunstig en de zee betrekkelijk kalm. Te ongeveer één uur zag schipper Toxopeus het zeiljacht op het water manoeuvreeren. Het bleek te zijn het Duitsche zeiljacht ..Freiheit". afkomstig van Danzig, met drie opvarenden aan booro. Deze verkeerden in ongerustheid en lieten zich gaarne op sleeptouw nemen Vroeg in den morgen kwam de „Insulinde" met het zeiljacht Oostmahorn binnen. De bemanning was uitgeput en waardeer de het zeer een veilige haven te hebben gevonden. Een van de opvarenden, kapitein Volk- mann, vertelde dat zij ruim vijf uur op zee hadden rondgezworven, met bestemming Rotterdam, doch ten slotte allerlei tegen- strubbelingen hadden gehad. De positie van het jacht, op het oogenblik dat er hulp kwam opdagen, was niet zonder gevaar De bemanning houdt voorloopig verblijf te Oost mahorn en wacht op een gunstige gelegen heid om weer onder zeil te gaan Het zeil jacht heeft geenerlel schade ondervonden. BEGRAFENIS A. COLIJN. Uit Amsterdam meldt men aan de N.R C: Groot was de belangstelling Dinsdag cp de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldljk. bij de teraardebestelling var. het stoffelijk overschot van den lieer A. Colijn, in leven burgemeester van Nieuwer-Aanstel. Tot de belangstellenden, behoorden mr. G C J. D Kropman, wethouder, en de heer J. J Roovers gemeen te-secretaris van Amsterdam. als vertegenwoordigers van het bestuur van de hoofdstad. Ook de besturen van de omlig gende gemeenten Ouder-AmsteL Haarlem mermeer. Leimudden, Uithoorn en Mijdrecht waren vertegenwoordigd, hetzij door hun burgemeesters en secretarissen of door een van beiden. Van zijn eigen gemeente Nieuwer-Amste! waren er de wethouders Altena. locoburge meester. F. van Wees. de gemeente-s tarls, de heer Van Stekelenburg en de ge heele gemeenteraad. Voorts gele hoofd ambtenaren en ambten are" der gemeente vertegenwoordigers van alle corporaties, waarin de overledene zitting had. van het Leger des Hells, dat in Amstelveen zijn nieuwe opleidingsschool bouwt; de he n Deilaert, havenmeester van Schiphol cn Thompson, chef van de KL.M. Deze lucht- vaartmij., had een grooten krans toegezonden versièrd met een strik in oranjc-blanje-bleu die op de kist was gelegd. In de aula voerden vele sprekers het woord De locoburgemeester. wethouder Altena bracht een woord van stille hulde namens de geheele gemeente. aan wijlen burge meester Colijn, dien hij een groot man noem de. die veel gedaan heeft voor Nieuwer- Amstel, een joviale, door velen geliefde fi guur. De heer G Baas Kzn.. sprak namen# de antirevolutionaire Statenfractie HU her dacht den heer Colijn als uitnemend be stuurder van de provincie, man van groote werkkracht, toewijding en trouw, een man ook van vaste beginselen. De gemeente-secretaris, de heer van Ste kelenburg. dankte den overledene namens het gemeente-personeel voor zijn goede zor gen. Mr. A Slob burgemeester van Hoofddorp sprak als oudste van de burgemeesters der omliggende gemeenten en ook namens den Vrij willigen Landstorm. Tot de rouwdragenden behoorde de oud minister dr. H. Colijn. broeder van den over ledene. STEUN AAN DE VARKENSHOUDERIJ. EEN REGEERINGSCOMMISSARIS. Men meldt aan de N R. Ct.: Naar verluidt zou. bij aanneming van het wetsontwerp tot steun aan de varkenshou derij, de heer S. van Zwanenberg te Nijmegen worden benoemd tot regeeringscommissarls om den minister bij te staan bij de uitvoe ring van de in de wet opgenomen regeling. DE TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF. "rN rONFFRFNTtE VAN BELANG HEBBENDEN MET nE RFCFERïNr Mnandagmiddag wordt on het departement -an Waterstaat te 's-Gravenhage een confe rentie eehouden tussehen den minister van Waterstaat eenerzijds en de mlindirecties. de vertegenwoordigers van de mijnwerkersbon den cn Importeurs anderzijds, teneinde geza menlijk overleg te plegen over <le huidige si tuatie van het Nederlandsche mijnbedrijf. HET RAPPORT-WELTER. DATUM VAN PUBLICATIE STAAT NOG NIET VAST. In aansluiting op het bericht uit Arnhem inzake de verschijning van het rapport-Wcl- ter kan de Tel. nog het volgende mededee- len: Het rapport is thans ter Landsdrukkerij In bewerking, doch do datum van verschijnen staat ln \erband met den omvang van het werk nog niet vast. Het :noet nog geenszins •oker ?:jn. dat het rapport nog deze week of n het begin van de volgende weck zal ver schijnen. hoewel in ieder geval de verschlj- T-.og sooedlg tegemoet gezien kan worden. Het werk zal verkrijgbaar zijn bij do Rijks- uitgeverij: de prijs is nog niet bepaald. Hoe wel het rappor: ongetwijfeld zeer omvangrijk zal zijn. moe: het toch geer. 400 vel <d.l. 1600 oagina's> groot zijn. doch zal het waarschijn lijk 300 a 400 pagina's beslaan. KON. ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN. MEDEDEELINGEN VAN PROF. DUBOIS. De afdeeling der Academie bestemd voor de Wis- en Natuurkundige Wetenschappen, zal oo Zaterdag 25 Juni in het gebouw der Academie (Trippenhuis) te Amsterdam haar gewone vergadering houden. Op dc agenda komt o.a. voor. mededeelingen door Prof. Eug. Dubois over: De afzonderlijke organisatie van Pithecanthropus, waarvan het femur getuigt, thans bevestigd door andere individuen van de beschreven soort en door don lieer L, S. Ornstein. mede namens den heer W A van Wijk. over: Optisch onderzoek van dc botsing van atomen met een vasten wand. DE FINAN^'-N DFR PROVINCIE GRONINGEN. EEN LEENING VAN ft MILLIOEN. Tn verband met het feit. dat de nrovlncle Groningen in de tweede li el ft van 1931 een bedrag van f 1.000*000 zal nood'g hebben voor de werken ten behoeve van he: nieuwe kanaal van Groningen naar de Zuiderzee f 1 500000 voor uitbreidingswerken van het Prov. Eleetrisch B«dr1)f en f3 500 000 voor de voorschotten voor de Waterleiding Mij. voor de watervoorz'enlng ln de Veenkolo niën stellen Ged. Staten van Groningen aan Prov Staten voor hen te machtigen een of meer geldleenlncen aan te gaan tot een maximum van f6 000 000 tegen een roëele rer.:e van ten hoogste 6 pet en met de be paling. dat van deze opgenomen bedraden te beginnen met het laar, volgende op dat. waarin d* leening is "'sloten 'aarli'k« ten minste 1 10 gedeelte zal worden afgelost. Voorts wordt voorgesteld een voorschot van ten hoogste f3 12 millioen aan de Water leiding Mij. te verstrekken onder dezelfde bepaling. UIT DE PERS. DE STEUN AAN DF NEDERLANDSCHE KEEPERS. Het Handelsblad schrijft inzake het wets ontwerp tot steun aan de Nederlandsche scheepvaart o.m.: De postie der regeering ls dat moet er kend worden niet gemakkelijk. Eenerzijds is subsidie, in welken vorm ook. moeilijk denkbaar zonder eenige controle over de be drijven. Anderzijds is de regeering niet vol doende deskundig om zulke controle zelf uit te oefenen, zooals zij trouwens in de M. v. A. toegeeft. Zij moet dus een beroep doen op deskundigen uitde scheepvaart zelf (zullen er geheel onpartljdlgcn te vinden zijn?) om de reorganisatie en rationalisatie te beoordeeien die de schcepvart uit eigen beweging naar het oordeel dor regeering althans nog niet of niet voldoende heeft tot stand weten te brengen. Wij geloovon niet dat het ontwerp zooals het er thans ligt. aan iemand geheel bevre diging zal geven. De geboden steun ls te duur. te onbepaald en te omslachtig om snel relief te kunnen brengen. Aan den anderen kant zou subsidieerlng-zonder-meer een last op de schatkist leggen, zonder eenigen wc r- borg betreffende een behoorlijke besteding van dit publiek geld. De vraag rijst dan ook of eer. tu&schen- oplossing alsnog mogelijk ware. met minder bezwarende en omslachtige stéunvoorwaar- den. niet aanvangend met het scheppen var. nieuwe hypothecaire- en rente-lasten, maar gaande bijv. ln de richting van later verhaal voor do regeering op een deel ran ©vcntueele toekomstige gunstige bedrijfsresultaten. Hoofdzaak blijft de Instandhouding van tenminste een kern van ons Nederlandsche scheepvaartbedrijf, natuurlijk prodpet van onze natuurlijke nationale economie. In hoe verre dit apparaat nog verder za! moeten worden verkleind of gewijzigd ln verband met de veranderde omstandigheden zal de toe komst loeren. Maar de kern ls noodzakelijk en van nationaal belang. Meeningsverschi over den aard cn den vorm van den steun zal dit doel niet moeten vertroebelen. Nieuws uit Indië. HET VERKOOPEN VAN DEFENSIE- GEHEIMEN. De officier van justitie te Batavia eischic tegen de beklaagden die worden beschuldigd resp. van het tegen betaling afstaan van stukken betrekking hebbende op defensiege heimen en omkooping daartoe ieder twee jaar gevangenisstraf. DE LEGEKIN KRIMPING IN INDIc. Het „Soer. Hbld." meldt, dat de plannen inzake de inkrimping van het Indische leger zijn: terugbrenging van het aantal esca- drons cavalerie tot vier, opheffing van een afdeeling artillerie en terugkeer tot de oude formatie der artillerie. Ten slotte wordt de Infanterie terugge bracht tot vier ree'.men ten elk van vier ba taljons, waarvan twee bestemd voor politie- en marechaussee-diensten. Gevolg hiervan zal zijn opheffing van een devlslestaf, waardoor overcompleet zullen worden een generaal, twee kolonels en twee luitenant-kolonels, benevens een luitenant - kolonel der artillerie, een overste der cava lerie. plus vele kapiteins en luitenants Mede wordt overwogen geen nieuwe officieren !n Nederland aan te stellen. De werhloosheidsinterpellatie-Kupers. Ir. Albarda pleit voor een heffing in ems, wat door de regeering verworpen wordt. Is het gewenscht, dat ons land het buitenland de schulden kwijtscheldt?

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7