DE BILT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per r«*el. Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Zngez. Med.) MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID. Vergadering Dan Vrijdagmorgen. (Zie ook elders in dit nummer). Hedenmorgen negen uur werd in de Ge meentelijke Concertzaal de jaarvergadering van de Maatschappij voor Nijverheid voort gezet. Nadat een voorstel tot wijziging van art. 33 der wet was goedgekeurd, kwam de ver kiezing van zeven leden van het hoofdbe stuur aan de crce. Herkozen is Mr. C. H. Guépln (bij accla matie). De heer G u p i n dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij neemt de herbenoe ming gaarne aan en belooft, dat hij al het mogelijke zal doen om zijn functie naar be- hooren te vervullen. De rekening over 1931 en de begrooting voor 1933 worden goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris-pen ningmeester, Mr. J. Bierens de Haan. werd goedgekeurd. We ontleenen er het volgende aan: Door de gevolgen van de crisis liep het aantal leden c'er departementen Zaltbommel en Meppel zóózeer terug, dat zij moesten worden opgegeven. Ook het aantal leden liep achteruit. Ge vreesd wordt, dat het nog meer zal achter uitgaan. Op 1 Januari van dit jaar bedroeg het aantal 3372 (vorig jaar 3429); het aan tal donateurs bedroeg 372 (vorige jaar 412). Herinnerd wordt aan de pogingen tot het totstandkomen van een nieuw Museum van KunstnJJverheid te Haarlem. De kans daar op is nu zeer gering geworden. Tusschen 1 Juni 1931 en 1 Jun4 1932 wer den aan werklieden van leden in verschil lende departementen 459 getuigschriften uit gereikt, waarvan vele vergezeld van een me daille. Door den afgevaardigde van Gelde rmalsen werd critlek geleverd tegen artikelen van den secretaris-penningmeester in het tijd schrift. der Maatschappij. Volgens spreker wordt de Nederlandsche industrie door deze artikelen niet gesteund, maar ondergraven. Het gebruik van het Nederlandsch fabrikaat wordt er niet door bevorderd. Andere afgevaardigden brachten daarente gen aan den secretaris-penningmeester lof voor zijn artikelen. Mr. H. F. van Leeuwen, lid van het hoofdbestuur achtte het een blamage voor Nederland, dat machines voor de nieuwe centrale te Velsen uit Engeland gekomen wa ren. Hij keurde het af. dat de overheid het slechte voorbeeld geeft met de buitenland se he Industrie te bevorderen. (Applaus). De Maatschappij moet daar met kracht tegen strijden De Voorzitter bracht ook lof aan den heer Bierens de Haan voor de wijze waarop hij zijn artikelen schrijft, maar merkte op. dat artikelen, die met initialen onderteekend zijn, niet geacht moeten worden uit te gaan van het hoofdbestuur. De heer Bierens de Haan verde digde zich tegen de op hem uitgebrachte critiek en zei. dat hij bij het schrijven van zijn artikelen rekening moest houden met de verschillende meeningen onder de leden; wat de één goedkeurt, keurt een ander af. Openingsrede algemeen voorzitter. De voorzitter, Mr. C. H. G u p i n sprak hierop de openingsrede uit, waaraan we het volgende, ontleenen „Ik wil mijn rede beginnen met een citaat van den groeten dichter der 19e eeuw, die dit jaar, in de geheelc wereld in het bijzon der wordt herdacht, In de laatste jaren van zijn leven heeft Goethe veel gesproken met Eekermann en deze heeft uitvoerige aan- teekeningen van die gesprekken achtergela ten. In één dier gesprekken, het was in 1824, zeidc Goethe hem, dat hij zich zoo bevoor deeld gevoelt boven degenen eener volgende generatie, omdar. hij heeft geleefd tijdens de meest belangrijke wereldgebeurtenissen; de levenswijsheid, die hij aldus heeft opgedaan moeten de anderen trachten te vinden in de boeken en dikwijls nog tevergeefs. Wat zou hij gezegd hebben, wanneer hij in onzen tijd geleefd had den grooten oor log had meegemaakt, de onderhandelingen over den vrede, de talrijke internationale conferenties, den econcmischen strijd op aarde, die thans alle volken terneer slaat. Bijkans hetzelfde, misschien in nog positiever vorm. „Egoismus und Neid werden immer als böse Diimonen ihr Spiel treiben und der Kampf der Partelcn wird kein Endc haben". Toch zijn na deze uitspraak reeksen van voorspoedige jaren gevolgd, maar de men- schclijke fouten zijn nog steeds bij de leiders der volken aanwezig gebleven. Als de crisis voorbij is, zal blijken, dat veel weer terecht komt, zooals het vroeger was, mits begrepen wordt dat „die Zeit ist in ewigem Fortschritte De pogingen om het economisch leven weer In een normaal spoor te krijgen, zullen ten slotte moeten gelukken. Maar wanneer en hoeveel ellende zal eerst moeten worden ge leden? Niet eerder is werkelijke verbetering te verwachten dan wanneer de „afbouw" nog veel verder zal zijn doorgevoerd. Hoe treurig het ons in de ooren klinkt, wij zullen ons moeten indenken, dat de toe stand, waarin wij, door het buitonland ge- gedwongen, zijn geraakt, kan duren totdat ook do zich sterk wanende, begrijpt, dat de tot nu toe gevolgde weg de verkeerde is. wij zullen het zoolang moeten uithouden. Wij moeten dan ock met een nog verderen te ruggang van onzen export rekening houden en wij zullen ontzettende verliezen lijden, doordat vele bedrijven noodlijdend worden. De kapitaalverliezen thans reeds aanzienlijk het zou mij niet verwonderen indien het belastbaar vermogen per 1 Mei 1932 zal blij ken niet veel meer dan een derde te bedra gen van dat per l Mei 1929 zullen dan ook nog in omvang toenemen. De kans. dat Ne- deriandsch-Indië zich spoedig* zal hersteller, en weer belangrijke baten zal opleveren als in d^ goede jaren is ock zeer gering. Aiie krachten zullen dus moeten worden ingespannen om een dragelijke basis voor ons economisch leven te behouden en daar voor wordt samenwerking van allen ver- elscht. Voor export Ls noodlg een zoo laag moge lijke kostprijs. Voorts moet gestreefd worden naar heropening van voor onze producten ge sloten grenzen door onderhandelingen, door aanbed van een soort ruilhandel en wellicht ook door crediet-faciliteiten, De dezer dagen te Lausanne geparapheerdc conventie tus schen België. Luxemburg en ons land tot wederkeerige verlaging van economische slagboomen is een eerste daad, die zeker har telijke toejuiching verdient. Op den duur zal zij zeker een goede uitwerking hebben. Hoever wij af zijn van óe beginselen van vrijhandel bewijst het z.g. deviezen-clearing- wetje, dat de Regeering o.m. de bevoegdheid geeft beperkende bepalingen te stellen be treffende de betaling van uit bepaalde lan den In te voeren goederen. Evenals b.v. Duitschland ons belet om de opbrengst van onze in Duitschland ge- importeerde boter geheel in geld te ontvan gen en daarvoor maar 25 pet vrij geeft, zoo zal nu de Nederlandsche Regeering eenzelf de bevoegdheid krijgen ten opzichte van den import van goederen uit andere landen. Ik beschouw de bevordering van den ver koop van het Nederlandsch fabrikaat niet als één der belangrijkste middelen ter verbe tering van onze huishouding. Primair moe ten wij onze aandacht blijven vestigen op de export-mogelijkheden. Door de belangrijke deflatie zijn de prijzen van de dagelijksche consumptie-arti kelen, evenals die van de andere producten, belangrijk gedaald. hoewel de kleinhan delsprijzen zich nog lang niet voldoende heb ben aangepast aan die van den groothandel. Die prijsdaling wordt in het algemeen niet betreurd. Teder gezin profiteert hiervan en meent zich hier wel bij te bevinden. Zij is echter volstrekt niet steeds een onverdeeld voordeel. De balans kan al leen' clan door slaan ten gunste van de verlaging van prij zen wanneer zij gepaard gaat met een al gemeens daling van het kosten-niveau. Ik erken dat het uiterst onaangenaam is loonsverlaging te moeten aankondigen. Zoo lang echter het indexcijfer aanwijst dat voor het verlaagde loon tenminste dezelfde hoeveelheid goederen kan worden aange schaft, als vroeger voor het hoogere, kunnen nog gevoel, noch verstand tegen zulk een aanpassing van het loon ernstige bezwaren inbrengen. Het gaat om de bestaansmogelijkheid van ons bedrijfsleven, om het aanpassen van het gehcele levenspeil aan de algemeen verlaag de welvaart Dat dit niet mogelijk is zonder aantasting van loonen en salarissen, behoeft toch wel geen betoog. Voor het welslagen dezer 155ste algemeene vergadering spreek is de beste wenschen uit." (Applaus). Lid van verdienste. De heer P. A. Haaxman, die nu al 62 jaar lang de jaarvergaderingen der Maatschap pij heeft bijgewoond, wordt onder luid ap plaus tot lid van verdienste benoemd. De Voorzitter wenscht hem onder vriendelijke bewoordingen met deze verdien de onderscheiding geluk. - De heer Haaxman dankt voor de hem gebrachte hulde Onderscheidingen. Aan den heer A. Spanjaard, die aftreedt als voorzitter van de Commissie voor Bezui niging en aan den heer G. Plate, die als zoo danig optreedt, wordt door den Voorzitter met èenigc vriendelijke woorden de kleine gouden medaille der Maatschappij overhan digd. De heer Plate dankt mede namens den heer Spanjaard voor deze onderscheiding. Hij geeft daarna een toelichting op het door hem uitgebrachte rapport van de Commissie voor Bezuiniging, waarbij hij lof brengt aan den heer Spanjaard, voor wat deze als voor zitter dezer commissie verricht heeft. De heer Plate merkt op, welke enorme bezuini gingen verkregen zouden kunnen worden, als de vele kleine gemeenten in ons land, die één of twee duizend zielen tellen, tot de grootere eenheden worden vereenigd. waartoe Fries land reeds het voorbeeld heeft gegeven. Rede Prof. Mr. Dr. G. W. J. Bruins. Thans wordt het woord gegeven aan Prof. Mr. Dr. G. W. J. Bruins voor een rede over het onderwerp: „De economische en fi- nancieele wereldcrisis". Hij merkte op, dat de tegenwoordige crisis de ernstigste is, die onze moderne economische samenleving ge troffen heeft. ZH duurt reeds bijna drie jaren en de dalende lijn heeft zich tot dus ver voortgezet. Een ongekende prijsverlaging, een catastrophale werkloosheid kenmerken haar. Geen land Is er verschoond van geble ven; het geheele economische bestel heeft zij in haar benauwden greep gevat. Op deze economische crisis heeft zich ruim een jaar geleden een niet minder ernstige financieele- en vertrouwenscrisis geënt. Het internatio nale kapitaalverkeer heeft voor een groot deel opgehouden te functioneeren; in tal van landen is het ruilmiddel van zijn ankers geslagen. De meest drastische beperkingen zijn ingevoerd. Toch moot men zich er voor hoeden, onder den indruk van de hevigheid der crisis in dit opzicht zeer te generaliseeren. De financieele crisis heeft den toestand zeer belangrijk verscherpt. De Ideale oplossing der crisis is, dat door toeneming der con sumptie het evenwicht wordt hersteld. Het aanpassingsproces zal ditmaal een veel ge compliceerder en tevens ingrijpender karak ter moeten dragen. Inkrimping van een deel van het productie-apparaat zal echter niet te vermijden zijn en het uiteindelijk even wichtsherstel kan slechts komen langs den weg van belangrijke structureele veranderin gen. die veel tijd vorderen en waarbij de ge bondenheid der tegenwoordige maatschappij een ernstig vertragend element kan vormen. Do hevigheid der crisis dwingt tot maatrege len van afweer. Aan dezen ongunstigen toestand kan enkel door herstel van vertrouwen een eind komen. Houdt de drang naar kapitaalvlucht op en is het vreemde kapitaal bereid, zoo mogelijk in meer geconsol'.deerden vorm. in het land te blijven, dan zijn de voorwaarden voor op heffing der belemmeringen vervuld. Het nauwe verband tusschen dit vertrou wen en de internationale politieke verhou dingen geeft aan Lausanne haar enorme be- tcekenis. Ten slotte wees spr. op de groote moeilijk heden waarvoor het verlaten van den gou den standaard door Engeland en een aan tal andere landen de nog overgebleven goud landen stelt. Alle goudlanden staan voor een onvermij delijk aanpassingsproces, dat voor een deel reeds in gang is, voor een ander deel door het voorbeeld der overheid alsmede door het besef van het gemeenschappelijk belang bij het in standhouden van het economische leven gedragen zal moeten worden. Spreker eindigde met de hoop uit te spre ken, dat de regeering in deze moeilijke tij den een goede leiding zal weten te geven. De Voorzitter dankte hem voor zijn be langrijke rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige afgevaardigden ge bruik gemaakt. Zij werden door prof. Bririns beantwoord. Verkiezing Hoofdbestuursleden. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren E. van Heek. te Enschedé Jhr. ir. O. C- A. van Lidth de Jeude, te Am sterdam: H. W. Reesink. Zutfen; Th. H. Bernsen, Breda; ir. B. A. Verhey. Amersfoort Prof. ir. J. Klopper, Velp. Daarna werd gepauzeerd tot half twee. Dan komt allereerst Prof. Dr. J. R. Slote- maker de Bruine aan het woord voor een rede over het onderwerp: „De moreele be- teekenis der crisis." Deze rede zou door de radio worden uit gezonden. meldt: Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Va lencia. Laagste barometerstand 753.7 m.M. te Sey- disfjord. en voorspelt: in het Noorden matigen, in het Zuiden zwak ken tot matigen Noord-Westelijken tot Wes telijken wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken; in het Zuiden weinig of geen in het Noorden meer kans op regen, weinig veran dering in temperatuur. Uit het buitenland De depressie in het Noord-Westen breidt zich naar het Zuid-Oosten uit en doet den luchtdruk op de Noorsche Zee sterk afnemen. Het gevolg hiervan zal zijn een vereeniging van deze depressie met die in het Oosten, die nog steeds aanwezig is. Daar de luchtdruk op IJsland en Groen land stijgt, vertoont de hooge druk in het Westen een neiging weder een uitlooper naai de Poolstreken te vormen en zullen de naar Noord-West gedraaide winden weder koele lucht uit de Poolgebieden aanvoeren, met koel weer en wellicht nu en dan een weinig regen. In Zwitserland vielen nog onweers regens. De Noord-Westelijke depressie bracht zwaren regen in de Noorsche zee en lichten regen in Schotland. In Engeland'en Frankrijk wordt weinig bewolkt, mooi weer gevonden doch voor den tijd van hét jaar koel. Barometer 766 m.M. 767 m.M. Stand van heden (Goed weer) Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. W. KUIPERS Zn., Opticiens Zijlstraat 97, Telefoon 12726 Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 69 F. 55 F. 65 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 Juni. Ondertrouwd 23 Juni: W. v. d. Heuvel en E. J. van Nimwegen; J. J. van Doorn en H. E. Berghaus; B. Weber en E. M. Bakker; C. van Cuijlenborg en D. Frazer; J. W. Hassel- meijer en G. Scherpenhuijzen; M. Smits en M. Smallegange: T. A. Weimar en C. D'hont; O. Z. van Sandick en B. M. Korremans. Getrouwd 23 Juni: J. Peperkamp en E. C. M. van Beek: H. N. v. d. Vlugt en J. Riet vink; J. J. Cavé en J. Zonneveld; L. Petri en H. Steffers; L. J. W. van Haaff en P. A. Radsma; K. T. J. Jungblut en W. J. Boeree. Bevallen 21 Juni: S. KooremanHarwljne, z.; C. J. MiskotteCladder, z.; G. van Oerle Noë. z.; H. Jongbloedvan Rooijen, z.; 22 Juni: H. van ZonneveldHasert, d.; F. H. van BerlooGeerink, z.; A. J. L. Lohmann Evers, d.: P. E. Warrenvan Tongeren, z.; J. C. KoningsHendriks, z S. GorterHee- rinpa, z.: 23 S. KooijVreugdenhil, z.; D. de JongWijnands, d M. A. M. Steinkamp Smit, 7..: R. M. RieffKraan, z Overleden 21 Juli; J. v. a. Pol, 87 j., Scho tersingel; J. H. Willemse, 74 j., K. Spaarne. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. C. Tolenaars—v. d Horst, dochter: G. G. BuckensVerhaar, dochter. F. de Snaijer—Bouwman, dochter; M. M. JanssensMichel, dochter; P. D. van Keu len—Baardse. dochter; L. LeijdingLulfee, dochter; E. M. v. d. RaadtDuivenvoorden, dochter. Ondertrouwd: O. W. Habbers en G. KoolJ. J. van Veen en A. Bliek. U. van Splunter en M. van den Berg. Gehuwd: K. Barendregt en M. D. v. d. Stroom. Th. J. Koek, wedr. en A. A. van Hetem wede. D. S. van Oudheusden en H. Roodenburg. W. C. Fraij en J. Krijgsman. Overleden: Elisabeth Boer, 80 j., wede van Jb. op den Brouw. HAARLEM'S SALON ORKEST Naar wij vernemen zal Haarlem's Salon Or kest, leider Jack Stoffer, wederom op Dins dag 28 Juni a.s. concerteeren voor de radio. De K. R. O. zendt dit concert uit van 5.30— 7.10 n.m. OPENLUCHTSAMENKOMST. Het Comité der Inwendige Zending, uit gaande van de Chr. Ger. Kerk te Haarlem zal Zaterdagavond 25 Juni 8 uur op het Soendaplein een openluchtsamenkomst te houden. Spreker is Ds. K. G. van Smeden ERNSTIGE AANRIJDING BIJ HET SOENDAPLEIN. WIELRIJDER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur reed de 24-jarige schilder J. H. wonende Soera- bajastraat 26 per rijwiel uit de Spaarnho- vens:raat naar het Soendaplein. Hij nam de bocht naar links niet groot, terwijl van het Soendaplein een benzineauto kwam. een tractor met volgwagcn. H. schrok blijkbaar van het geweldige gevaarte, weifelde even en werd aangereden en 8 M. meegesleurd. Nadat hij voorloopig verbonden was door epn lid van den Ongevallendienst, is hij per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis gebracht. Daar bleek, dat hem een rib in de long was gedrongen. Hoewel zijn toestand levensgevaarlijk is, heeft hij een goeden nacht gehad. De auto is in beslag genomen. AMSTERDAMSCHE BEURS. VRIJDAG 24 JUNI 1932 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANK VEREENIGING KANTOOR HAARLEM Staatslecn. Blnl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 6 pet. Ned. 1919 4 1/2 pet. Nederl. Indië 1930 II.. Staatslecn. Bnltl. 6 l/2pct.Dultschl, 1930 (Younglcen) 7 pet. Dultechl. 1924 (Dawesleen) Scbecpv. Mijen. Oude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned. Industrieën Bïnl. Accoustlek Als. Kdzijde Unie A.N.I.E.M. (Nat Bezit) v. Berkel's Patent Calvé Delft Nederl, Ford.... Ned. Ind, Gas (Nat. Bezit Gem. Bez. Philips Unilever N.V. Industrieën Bnltl. Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel Centr. Publ. Scrv, Cities Service General Aviation Intern, Nickel Nevada Copper.. North Amer. Cy. U. S. Steel Banken BLnnenL Koloniale Bank Cert, Handel Mij, Indische Bank Banken Bultenl. DeutscheRelchsb. 3 Fransche Ban- ken PctroL MiJ. Binl Kon. Petroleum Perlak Petroleum Bnitl Continental Oil.. Shell Union Cultuur Muutsch. EL V. A Java Cultuur N. L S. Vorstenlanden Mijnbouw Mij. Algr.Exploratle Billiton H Boeton Tabak Manisch. Dell Batavia Ta bak Dell Maatsch. Besoek) Senembah Rubber Maatsch. A'dam Rubber Dell Bat. Rubber Ned-Ind. Rubber Koffie Ver Ind. Cultuur Ondern. Spoorw. Bultenl .'omm.Milwaukee Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacific Proloncatiekocrs 97 101 353/8 46 A2H 41 2 23 158 15 4 3H 90 166 71H 93^ 9tf 2K 4 U 18H 26Va 50 57M 494* 92|* 289 122H 64 15H 159 116 83 42* 94 81 1073.* 36 10H 25 21 3* 254 «0 H DE AMERIKAANSCHE STAATSMIDDELEN. WASHINGTON, 24 Juni. (V-D.) Het tekort op de Amerikaansche staatsmiddelen is ae laatste weken wederom gestegen en 30 Juni zal het de drie milliard dollar overschrijden. De daling van de opbrengst der inkomsten belasting en de groote bedragen, die noodig waren voor steunverleening aan banken, be drijven en landbouw, hebben het tekort hooger doen stijgen dan men had voorzien. De inkomsten en uitgaven zouden slechts in evenwicht kunnen worden gebracht door bezuiniging van uiterst ingrijpenden aard, of door een inflatie-politiek, waardoor echter de financieele stabiliteit van de Vereenigde Staten in gevaar zou worden gebracht. SUCCULENTA. De jury heeft aan de deelnemers van de tentoonstelling van cacteeën, vetplanten, kastjes enz., die door den kring Haarlem van „Succulenta" in het KTelagehuis gehouden wordt, de volgende prijzen toegekend: I Cacteeën, n Vetplanten, III Kastjes, IV Gemengd. P. Dekker, Zaanenlaan 26, I, troostprijs; mevr. Wildschut, Clivialaan 24. I, troostpr.; H. J. v. d. Laan, Santpoort, I, 2e prijs; J. C. v. d. Bilt, Oost-Indiëstraat 52, I, le prijs; N. Mulder, KI. Houtstr. 6, I, 2e prijs met eerv. verm. kweekers; T. L. Sep, Molukken- straat 19. III troostprijs; mevr. J. F. Cramer, Tetterodes' r. 32. III, 2e prijs; J. C. Ari- tonisse. Gaelstr. 53, III, le prijs; mevrouw Laatsch, Ternatestr. 21, m, troostprijs; W. Kortekaas, Olmenstraat 80, IV, 2e prijs; T. Hasselmeijer, Plataanstraat 36, IV. troost prijs; P. Kalbfleisch, Coornhertstraat 17. IV, troostprijs; J. E. Post, Zeeweg 250 D, IJmui- den-Oost, IV, troostprijs; A. M. v. d. Velde, Iepenstraat 23, IV, troostprijs; L. J. Berk hout, Weltevredenplein 55, IV, 3e prijs; J. Hoppenbrouwer, Maasstraat 21, IV, 2e prijs met eerv. verm. kweekers; mevr. Grullcmans, Lisse, IV, le prijs; C. J. Phillippo, Teijler- plein 41, IV, 4e prijs; M. v. d. Erf, Banka- straat, IV, 7e prijs; D. Smit. Amsterdamsche vaart 146. IV. le prijs kweekers; H. Hoore- man, Leidschestraat 139, IV, troostprijs; mevr. van Baaien, Zaanenlaan 13, IV, 5e pr.; W. J. van Essen, J. Verhulstweg 34, Sant poort, n, le prijs, IV, troostprijs. DE HUURACTIE IN DE RIVIERENBUURT. De kantonrechter heeft hedenmorgen In de zaak van de firma Rozenstraten tegen een 10-tal huurders in de Rivierenbuurt, gemach tigde de heer M. Vischjager, bepaald, dat op Dinsdag 28 Juni des middags een verhoor zal plaats hebben van getuigen, door den ge machtigde voorgebracht om de nadere over eenkomst te bewijzen, waarbij de huuropzeg- ging door de firma Rozenstraten is ingetrok ken en het huurcontract verlengd. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 mir. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 1/2 uur. Avonddienst te 10.22 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7 1/2 uur. Middag- en avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 1/2 uur in het Gemeentege bouw L. Wijngaardstraat 14. Werkdagen; 's avonds te 7 1/2 uur. Zondag avond te 7.15 uur. De Synagogediensten, alsmede Talmoed Torah, op de werkdagen, vinden plaats ter Synagoge L. Begijnestraat 11. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven HET DUIKBOOT-FEEST. De Nederlandsche Onderzeedienst bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan organiseert men op 25 Juni a.s. een duikbootfeest. Een groote manoeuvre, diner met eerewijn, offi- cieele receptie, enz. alles opgeluisterd door de aanwezigheid van Prins Hendrik en een te gelijkertijd gehouden jaarvergadering van het Nederlandsche Roode Kruis, dat tevens tijdens de manoeuvres een demonstratie zal geven. Men feest, men fuift, men jubelt waarvoor? Ja, lezer, waarvoor! Welke nuttige mstel- llng is dat, over welks bestaan men zich zoo uitermate verheugt? Wij verplaatsen ons in gedachte naar den Wereldoorlog. Wij denken terug aan de on dergang van de „Lusitania", aan de torpe deering van tallooze oorlogs-. handels- en passagiersschepen, alles ten koste van dui zenden menschenlevens. Wij herinneren ons de golf van verontwaardiging en afschuw, die destijds over de beschaafde wereld ging en vragen ons af VTagen ons af. of men nu wel zooveel re den heeft te jubelen over het 25-jarig be slaan van oen wapen, dat in zijn misdadige geraffineerde sluipmoordmethoden een uiting is van de koude wreedheid van een gemecha- niseerden oorlog, een uiting die zijn waar- digen tegenhanger slechts vindt in de bar- baarschheid van den chemischen en bacte- riologischen oorlog. Er zijn menschen, die meenen. dat bewa pening en oorlogsvoorbereiding een noodza kelijk kwaad zijn. Die daarmede tevens alle wreedheid van duikboot en gifgas aanvaar den. Het is mogelijk zoo te denken. Het is moeilijk zich in die gedachtengang te ver plaatsen. Maar het is ons onmogelijk te begrijpen, hoe er menschen zijn. die zich verheugen in het bestaan van zulke misdadige uitingen van het ontaarde vernuft. Die er aanleiding in vinden een feest te organiseeren. En daar- egen meenen wij met klem ons protest te moeien laten hooren. Wij protesteeren tegen zulk een feest, gehouden terwijl de Ontwa peningsconferentie eindelijk om resultaten worstelt, in een tijd waarin de ellende van werkloosheid en honger in duizenden gezin nen heerscht. Om zulke heillooze verschijnselen jubelt men nie; men schaft ze af. JONGEREN VREDESACTIE. afdeeling Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2