AVONTUREN MET HAAIEN. Canadeesche Brieven. Verraste vacantie-gangers. Jacht op de menscheneters. Te Jeffreys Bay, een klein visschersdorpje aan de Zuid-Oostkust van de Unie van Zuid- Afrika, hangt boven de deur van een winkel een paar ontzaggelijke haaikaken, met groo- te blinkende driehoekige zaagtanden, afkom stig van een blauwen haai, circa vijf meter lang( die op het kantje af den dood van drie visschers veroorzaakt had. Hoe deze haai gevangen werd, hebben mij de visschers verteld. Zij waren bezig in hun bootje even buiten de branding te visschen, toen de haai, woedend geworden door het verlies van een visch, die door een van de visschers aan den haak was geslagen, onder het bootje dook. het greep bij de kiel en het zoo hevig schudde dat het bootje bijna om sloeg. Slechts de tegenwoordigheid van geest van een van de bemanning, die zijn roeispa nen uithaalde en zoo het evenwicht van het vaartuigje herstelde, redde hen van aan stuk ken gescheurd te worden. Toen het bootje aan wal gebracht werd en omgekeerd werd, bleek dat drie tanden van de kaak van den haai die afgebroken waren diep in de kiel vast zaten. Later werd de haai geharpoe neerd en zijn kaken waren zoo breed, dat ik gemakkelijk mijn lichaam er door heen kon laten gaan. Als een tropee werden de kaken uitgesneden en zij hangen nu boven de deur van den dorpswinkel, een expressieve waar schuwing voor bezoekers om bij het baden niet te ver in zee te gaan. Het had mij dikwijls verbaasd hoe qnacht- zaam de mensehen soms waren door in be trekkelijk diep water te baden, terwijl zij wisten dat er haaien in de nabijheid waren. Terwijl wij laat op een zomerdag bezig wa ren naar de zware deining te kijken, die tot dicht bij de kust kwam, daar springtij en een hevige wind in de richting van de kust het water zeer hoog had gemaakt, zag ik plotseling den langen vorm van 'n gelen haai van wel vier meter lengte. Deze soort is nog woester dan de blauwe haai. en heeft zeven rijen scherpe tanden. Dadelijk lieten wij ons tuig om haaien te vangen halen, bestaande uit een paar honderd meter lijn van een kwart duim dik, een stalen snoer en de groo te haaihaak. Nadat wij het aas er aan beves tigd hadden, wierpen wij de lijn uit zoo ver als wij konden. De onderstroom voerde do lijn ongeveer 40 Meter ver en daar lieten wij het. Terwijl wij wachtten tot de haai zou bijten, kwam een aantal menschen aan om te baden en wij waarschuwden hen, dat er een menschenetende haai in de nabijheid was dicht bij de kust. Het scheen dat zij vacantiegangers waren van het binnenland, wier kennis van haaien waarschijnlijk niet verder ging dan een illustratie in een dier- kundeboek. Hoe dan ook, zij gaven geen acht op onze waarschuwing en gingen in zee. Een van hen, blijkbaar meer durvend dan zijn metgezellen, ging nogal ver in zee en maak te zich juist gereed om zich neer te werpen op een brekende deining om zich zoo naar land te laten glijden, toen de haai plotseling naar ons aas hapte. Wanneer de gele haai den haak voelt, springt hij gewoonlijk geheel uit het water, en deze bleek geen uitzondering op den regel te zijn. Stelt u dus de schrik voor van den bader, toen hij plotseling den vier meter langen, woedenden haai over zijn hoofd zag springen. Toen zijn been de strakke lijn raakte, schreeuwde hij alsof hij werke lijk gebeten was en in een oogopslag was er geen enkele bader meer in het water. Onze waaghalzige vriend rende naar het strand met een snelheid die hem eer aan gedaan zou hebben als hij op land deelgenomen had aan een wedstrijd hardloopen over 100 meter. Op het strand aangekomen, zakte hij ineen en slechts door het toedienen van brande wijn. kon hij weer tot bewustzijn gebracht worden en tot de overtuiging, dat hij nog in het land van de levenden was. Wij hadden een half uur noodig om den haai aan land te brengen en hij gaf zich daarbij niet ge makkelijk gewonnen. Gedurende vele dagen daarna werd er niet !n diep water gebaad. Het zien van deze vree- selijke rijen tanden toen wij onze vangst aan wal getrokken hadden, was voldoende om zelfs den stoutmoedigste af te schrikken. De kracht van de kaak van een haai en de hardheid en scherpte van zijn tanden is bijna ongelooflijk. De gele haai heeft behalve de lange tanden voor in den bek, achter aan het kaakbeen een dubbele rij scherpe snijtanden. Deze zijn zoo scherp, dat toen ik eens achte loos mijn duim over den rand streek, ik mij zelf zoo fijn sneed alsof ik mij met een scheet mes gesneden had. Het is een feit, dat de in boorlingen langs de Oost-Afrikaansche kust de groote driehoekige haaitanden voor dit doel gebruiken. Door zoon tand in een ge spleten stokje vast te maken, krijgen zij een zeer bruikbaar scheermes. Het trekt wel wat en scheert niet zoo goed als 't beste product van Sheffield of Solingen, maar ik heb wel scheermesjes gebruikt, waarvan de voortref felijkheid prominent verkondigd wordt op de gekleurde etiketten, die mijn gezicht meer gehavend hebben dan een haaitand in een gespleten stokje. Wij hadden eens een haai aan den haak die de lijn brak en er met ons stalen snoer van door ging. Wij hadden er toen niets anders voor in de plaats dan koperdraad, dat wij tot een dikte van een kwart duim stren gelden. Hermee bleven wii visschen en kre gen den haai weer aan den haak maar een seconde later was hij weer los en toen wii '.ijn inhaalden zaeen wij dat het konerdraad door was juist boven den haak zoo net jes alsof het met een tang was doorgeknint. Den volgenden dag kwamen wij bij dezelfde plaats, gewapend met een nieuw stalen sneer én wij vingen den haai; wij vonden de beide haken en het snoer, die wij den vorigen dag verloren hadden, terug. Het snoer zat om den kop van den haai gewikkeld op een manier die het dier blijkbaar niet het minste onge mak veroorzaakt had. Het klinkt vreemd, maar deze visschen worden niet schuw wan neer zij herhaaldelijk aan den haak worden geslagen, integendeel zij schijnen woester en gretiger te worden dan tevoren. Wij kregen een grooten blauwen haai. die gedurende meer dan een week langs de baai heen en weer had getrokken, acht maal ach ter elkaar aan den haak, acht maal wist hij te ontkomen en slechts de negende maal slaagden wij er in hem aan land te krijgen. Het was een monster, dit heerschap, en hij was zoo vraatzuchtig, dat wij nooit langer dan een paar minuten behoefden te wachten of hij ging er al weer met het aas van door. Het is interessant om bij Saldanha Bay de haaien gade te slaan wanneer de walvisch- booten een walvisch aanbrengen. Lang voor de menschen op de kust het schip zien aan komen, schijnen de haaien al te voelen dat er een walvisch binnen gebracht zal worden, en men ziet hun groote driehoekige vinnen heen en weer door de oppervlakte snijden. Als de takels vastgemaakt worden aan de walvisch alvorens het karkas op de helling gebracht wordt, schijnen de haaien het meeste plezier te hebben. Zij schieten op het karkas af en scheuren groote stukken vleesch er af. dikwijls op een manier als van wilde honden. Het is amusant te zien hoe een haai dan nog tracht een laatste hap van de staart van de walvisch te krijgen als deze opgehe- schen wordt. De gevangen haai is voor een gewoon mensch van heel weinig waarde, ofschoon zij te Durban in groote aantallen gevangen worden en hun hulden tot schoenleer ver werkt worden. De visschers verkrijgen, ech ter, een zeer goede olie uit de lever, door die in een ijzeren pot te koken. De haai heeft een lever van enormen omvang en in een exemplaar van drie meter is de lever dikwijls een meter lang Als men de lever, zelfs als die nog geheel versch is, met een mes snijdt, kan men de olie er uit zien komen. Een lever van deze grootte geeft wel twee gallon olie, die de visschers gebruiken om hun schoenen en oliejassen mee in te smeren. Haaivinnen zijn niet alleen een lekkernij voor de Chineezen, want de Zuid-Afrikaansche visschers eten ze ook. Soms zouten en drogen zij die, maar gewoonlijk worden ze gekookt tot een dikke gelei, die abominabel ruikt en nog erger smaakt. De visschers schijnen er echter van te houden. De vitaliteit van een haai is enorm en ik heb er eens een gezien, die in verschillende UIT DE WERELD VAN DE FILM. Geboren te Philadelphia in 1907 had zij een gelukkige jeugd met een lieve, verstan dige moeder en een beminnelijken stiefvader. Janet koesterde g?en hoogere aspiraties, dan na voldoende handelsonderwijs genoten te hebben, eenmaal een „privé secretaresje" te worden. De familie trok van Philadelphia naar San Francisco en vandaar in 1924 naar Holly wood. De jeugd van Frisco, speciaal de vrouwelij ke jeugd, ondergaat sterk den invloed van het nabij gelegen Hollywood. De gesprekken draaien om de film en nog eens om de film en een meisje met een even passabel snuitje tracht haar geluk in Filmland te beproeven. Ook Janet ging het probeeren, alhoewel ze, gegeven haar stil, rustig wezen, niet geschikt scheen voor de filmcarrière. Het gelukte haar vooiioopig dan ook niet, om zich een plaats te veroveren. Van tijd tot tijd een figuratie rolletje, maar verder kwam het niet. Tot een der regisseurs op zekeren dag een heel gewoon bakvischje noodig had en men onder de stralende jeugd van de Hollywood- sche filmstudio's zoo een exemplaar juist niet vond. Janet stond in een hoekje te praten toen men haar plotseling kwam roepen. Zij scheen het bedoelde type te bezitten. Een fiimproef werd gemaakt en Janet Gaynor speelde haar eerste, nog onbeduiden de filmrol voor Fox in de Johnston Flood. Er volgden nog andere films, tot ze voo het eerst, werkelijk de aandacht trok in haar meisjesrol in „De terugkeer van Pole Grimm". Daarin gaf ze werkelijk verrassen de momenten. Haar naam begon een zeke ren klank te krijgen, tot de groote ve.ra sing kwam in ..Twee menschen'' 'Seventh Heaven; waarin ze voor het eerst onder re gie van Frank Borsage met Charles Farrell speelde. plekken geharpoeneerd was en wiens inge wanden er geheel uit hingen, maar die toch nog woest sloeg. Ik herinnerde mij Jack London's verhaal van het hart van een haai dat nog bleef kloppen nadat het uit het lichaam verwijderd en gedurende een half uur aan de zon was blootgesteld. Ik besloot de waarheid daarvan te toetsen. Nadat ik het hart van een haai. die pas gevangen was. had verkregen en go- zien had dat het krachtig klopte, plaatste ik het op een kist in de zon. Toen ik het een half uur later opnam kon ik het nog op mijn hand voelen slaan, terwijl de spiersamen- trekkingen van de punt nog duidelijk zicht baar waren Het is dan ook niet te verwon deren, dat de haai met zijn geweldige vitali teit, enorme kracht en woestheid, de schrik der zeeën is, en ook als vechter, want. zelfs zulke kwaadaardige visschen als de barra- cuta of de albecore of de machtige leervisch, kunnen niet vergeleken worden met een ge len haai van vier meter lang, die, zelfs wan neer aan den haak van een kwart duim lijn en staalsnoer, nog dikwijls weet weg te ko men door zijn kracht en dan terugkeert en weer in het aas bijt Kaapstad, Juni 1932 BEGRAVEN BOTER. Er bestaat een zeker soort kaas, die eerst een korten tijd begraven moet zijn geweest, voor ze haar speciale geur en smaak krijgt. Zoo werd vroeger ook gedaan met boter in het Schotsche Hoogland en Ierland. Een hou ten vaatje met boter werd dan begraven en één z>o'n vaatje is onlangs opgegraven in Skye. Het bevond zich op 'n diepte van onge veer 6 voet en de boter, die vermoe delijk honderden jaren oud is, smaakt als gesuikerde kaars! Ook in andere streken wordt boter, die lang begraven is geweest, als een lekkernij be schouwd en groote tonnen boter worden nog geregeld onder den grond gestopt en weer opgegraven als voldoende tijd is verstreken ELECTRISCHE TUINEN. Een der laatste uitvindingen op het gebied van tuinieren is wel dat sla-groei bevordderd kan worden door electrische schokken Ook tomaten zijn gevoelig voor electrici- teit. Experimenten van recenten datum in Engeland genomen hebben bewezen, dat nach telijke verwarming van den grond, waarin tomaten zijn geplant, door middel van elec trische leidingen, die een voet ongeveer on der den grond liggen, uitstekende resultaten opleveren. Men heeft gemerkt, dat ook be paalde wormen uit dien geëlectrificcerden grond worden gedreven. In Holland, zoo vinden we in een Engelsch blad, zijn zoowel kunstlicht als verwarming van den grond met succes in gebruik voor het doen groeien van groente. Of de electrische tuin ook economisch zou zijn, is natuurlijk een andere kwestie. De electrische boerderij schijnt in elk geval wel te voldoen. Hoe Ottawa hoofdstad van Canada werd. De geschiedenis van de Ri|ksconferenfie. Dezen zomer, waarschijnlijk in Augustus zal can eindelijk de conferentie van het Britsche Keizerrijk in Canada's hoofdstad Ottawa, worden gehouden. Zoowel voor Ca nada als voor het geheele rijk is dit. een. zeer belangrijk evenement. Voor Canada, omdat dit de eerste maal is, dat het. de zetel is van een belangrijk, politieke conferentie; en voor het rijk, omdat dit de eerste maal is dat deze conferentie buiten Londen wordt gehouden, wat als een precedent kan women be schouwd. De geschiedenis van de Rijksconfe rentie houdt gelijken tred met de ontwikke ling en de „vrijmaking" van de dominions, zooals die reeds in een der vorige brieven is uiteengezet Oorspronkelijk was het een conferentie voor koloniën, voorgezeten door den En- gelschen minister van koloniën, in naam van den koning. Toen was er nog geen ge dachte op. dat de bijeenkomst ooit ergens anders zou worden gehouden dan te Londen. Maar in 1907 werd de naam veranderd in Rijksconferentie. en niet alleen de naam' Voortaan zou de Engelsche regeering ter conferentie aan zitten te midden der regee ringen van de dominions als ..primus inter pares". Niet de Engelsche minister van ko loniën zou langer voorzitter zijn, maar de Engelsche premier, en het staat te voorzien, dat. nu men eenmaal gebroken heeft met de traditie om deze conferentie te Londen te houten, er ook n:g wel eens een andere traditie gebroken kan worden en we eerst daags eer. Australischen, een Canadeeschen. een Zuid-Afrikaanschen of een Ierschen pre mier als voorzitter van de Rijksconferentie zuilen zien. Sedert 1907 zijn er verschillende conferen ties gehouden op dezen voet van gelijkheid, de laatste In 1930 Deze leverde zoo weinig re sultaten op dat oogenblikkelijk besloten werd reeds het volgende jaar. weer bijeen te komen. Minister Bennett, de Canadeesche premier kwam toen met het voorstel om Ottawa als zetel uit te kiezen wat het prak tische voordeel had. dat de gedelegeerden op aanger.ante wijze met een der belangrijk ste domonions zouden kunnen kennis ma ken. Door verschillende omstandigheden kon de conferentie in 1931 niet doorgaan, zoodat ze een jaar werd uitgesteld, wat Canada niet. ongelegen kwam, daar ze nu samenvalt met de wereldgraan-tentoonstelling te Regina, die ook dezen zomer zal plaats hebben. Reeds ruim twee jaar is men bezig met de organi satie van deze tentoonstelling, die een beeld moet geven van de graanproductie van de heele wereld. Tot de belangrijke mededin gers op die tentoonstelling zal zonder twijfel Wat nu volgde, is bekend: „Zonsopgang" met George O'Brien, onder Murnau's regie, „De Straatengel" met Charles Farrell. „Ge lukskinderen". „Sunny side op", ..Vadertje Langbeen" met Warner Baxter en Zijn Te rugkomst met Charles Farrell. Haar volgende producties zijn ..Merely Mary Ann", naar een gegeven van den beroemden schrijver Zangwill en ..Delicious", waarin ze voor een Schotsch landverhuistertje speelt. Janet Gaynor is gelukkig in haar werk en in haar huwelijk. Haar echtgenoot., een jonge advocaat. Ly- dell Peck, heeft haar voor enkele maanden vergezeld op een reis naar Europa. Bij haar aankomst in Engeland werd zij begroet door pers en publiek. De indruk, dien zij maakte, werd o.a. in de „Daily Mail" op de volgende wijze beschreven. „Er zijn filmstars en filmstars. De eene soort!Publicity, geschreven met hoofd letters, mobilisatie van persfotografen en journalisten. Filmcamera's klinken, lunches, soupers, recepties, circulatie door eerste rangs hotels; kortom de groote Trom. Een andere soort: Kenmerk is hier een voud en charme en tot. deze behoort de ons allen bekende en sympathieke Janet Gaynor". Bij haar aankomst te Londen (ze was ver gezeld van haar moeder en echtgenoot was de directeur van het Londensche Fox-filiaal aan het Waterloo-station om haar te ont vangen. De heldin van „Twee menschen", „Vadertje Langbeen" enzwie zou het in onze da gen nog gelooven.... een verlegen, bijna schuw meisje. Ze is klein, zelfs heel klein, heeft groote bruine oogen. vol uitdrukking (wie kent ze niet van de film) prachtig rood haar en be zit een allerliefsten glimlach, ook bekend aan het filmpubliek van de geheele wereld!... Een bekend journalist zegt van haar: „Het natuurlijkste, eenvoudigste kind, dat men ooit heeft ontmoet, is Janet Gaynor. Ze doet geen enkele poging om zichzelf op den voor grond te brengen, noch zichzelf, noch haar films. En daarom heeft ze de harten van ons Engelschen stormenderhand veroverd. Het is in onzen tijd iets bijzonders, om een Jong meisje van zulk een verfrisschende natuur lijkheid te ontmoeten. Janet Gaynor's „Vadertje Langbeen" heeft in Engeland „filmgeschiedenis" gemaakt, He; zal de standaard-film blijven, waarheen men jong en oud zal brengen en waarheen de' Jongelui, zoowel als de ouderen van dagen ermee zullen dweepen. DE STERREN SPREKEN „Ik geloof niet in ware liefde". (Jeannette MacDonald). ,.Ik wou getrouwd zijn en veel kinderen hebben" (T'nelma Todd>. „Veel huwelijken worden verwoest door een schoonmoeder, maar in Hollywood is de heele wereld onze schoonmoeder". (Gloria Swanson). „Ik heb genoeg van Hollywood". (Gary Coopen „Ik haat den nacht." (Marion Davles) „Wat zou prettiger zijn dan in een Ohl- neesche jonk te springen en de rivieren van China od te varen?" (Clark Gablet), Australië beho:ren en het Is eer. gelukkig feit voor Canada dat het dus Jubbel gastheer kan spelen tegenover de grootste dominion. De conferentie zal dus gehouden worden- In Ottawa, de hoofdstad van Canada, waar de regeering zetelt, en de Gouverneur-Ge neraal zijn residentie heeft. Ottawa is bij lange na niet de groot>.o of belangrijkste stad van Canada. Eigenlijk is het „ge creëerd" als hoofdstad. Van de 150 duizend Inwoners is zeker de helft regeeringsambte- naar. Canada heeft nogal gesukkeld met hoofdsteden, en zeer veel plaatsen hebben het voorrecht gehad een tijdlang de re pee ring binnen haar muren te huisvesten. Van de ontdekking af is Quebeck, als eer ste aanlegplaats en als oudste en grootste nederzetting steeds Je hoofdstad geweest. De Fransche Gouverneurs-Generaal woon den altijd op het Chateau St.-Louis. dat als een trotsche burcht hoog boven de St.-Lau- renarivier te Quebec stond. Onder het En gelsche regiem werd dit voorloopig gehand haafd. maar door de verder doorgedron gen nederzettingen was het centrum meer en meer naar het Westen verplaatst Bij de splitsing in 1791 In Boven- en Bene Jen Ca nada werd voor Boven Canada Newark als hoofdstad aangewezen. In 1797 is dit echter reeds veranderd, en werd Toronto verkozen, dat in dien tUd nog York heette. In 1841 werden Boven- en Beneden-Cana da weer vereenigd. en verhuisde ce gezamen lijke regeering naar Kingston. Echter niet voor lang. Reeds drie jaar later was King ston uit de gratie en ging mem het te Moniireal probeeren Hoe lang Montreal de eer genoten zou hebben, ware hot parle mentsgebouw niet verbrand, laat zich slechts gissen. Bekend is dat na den brand een compromis werd ges! ten dat waarschijnlijk ineer de bedoeling had om ce eer dan om de praktijk te dienen. Volgens dit compromis zouden Toronto en Quebec om beurten vier Jaar hoofdstad en zetel der regeering zijn. Het was duidelijk dat bij toenemende over heidsbemoeiing en -administratie een derge lijke i est and niet lang kon duren Ln 1358 diende de regeering een wetsvoorstel in cm de stad Bytown tot hoofdstad uit te roe pen en het den naam Ottawa te geven. By town was een plaatsje gelegen in een schit terende omgeving aan de Ottawarlvier. en was in 1827 gesticht door generaal By. Het was een zeer onbelangrijke stad met. evenals het tegenoverliggende Huil eenigen hout handel. Geen wonder, dat Sir Edmund Head in naam der Koningin zijn veto over dit wets vo- rstel uitsprak. Na al dat gesol met de hoofdstoden moest er tenslotte nog een ka binetscrisis uit voortkomen De nieuwe regeering voreenigde zich ech ter met de oude over het hoofdstadsvoorstol. en zoo miest de G. G. wel toegeven. Ottawa werd uitgeroepen tot hoofdstad, en toen in 1860 de Prins van Wales (de latere koning Edward VII) een bezoek bracht aan Canada, legde hij tevens den eersten steen voor het parlementsgebouw -dat in 1865 in gebruik werd genomen. Nu kon Ottawa, dat zich naar het voor beeld van Washington als een tuinstad ont wikkelde. zeker zijn van haar zege en toen dan ln 1916 ook deze parlementsgebouwen in vlammen opgingen, werd oogenblikkelijk de bouw van eer. nieuw, waardig regeerings- palets in Ottawa begonnen. Op zijn reis naar Canada in 1919 mocht de tegenwoordige Prins van Wales het genoegen smaken, den eersten steen te leggen voor den toren die de sluitsteen vormt van een ln prachtige omgeving liggcr.dc gebouwencomplex. DE SCHILDPAD VAN COOK LEEFT NOG. Op het Togoe-elland leeft nog een schild pad, die van Engeland door den wereldreizi ger. kapitein Cook, op een van zijn reizen naar dit eiland werd overgebracht, om de daar regeerende Koningin als een vredestcc- ken bij de landing aan te bieden. Die schild pad Is thans ruim 150 jaar oud. Maar de schildpad van Cook is nog lang niet de oud ste. die er op de wereld te vinden is. Veel ouder is de schildpad Marmarduc in den Londenschen Dierentuin, die 200 jaar oud zou zijn. welken ouderdom, voorzoovcr be kend, nog nooit door een andere schildpad is bereikt. Jcazet Gaynor. met Werner Eetster m „Vadertje Langbeen". EEN NIEUW GEBRUIK VAN AARDBEIEN. Aardbeien en room zijn een luxe, die vooral aan deze maanden is verbonden. En toch beteckent de aardbei nog meer dan uitslui tend lekkernij voor velen. Eenigen tijd geleden vonden Parljsche schoonheids-experts Iets nieuws uit, en rie den hun klanten aardbeien-baden aan. Nog al een kostbare liefhebberij, deze baden, maar men kan een werkelijk geslaagde aard beien-behandeling veel goedkooper krijgen. Snijd een rijpe aardbei in tweeën en wrijf uw gezicht ermee in. Eén vrucht is al vol doende. doch het is aan te raden de behan deling dagelijks te doen. wat niet duur is in den echten aardbelentijd. Evenals vruchten zijn de bloemen e«l!efd oor schoonhNdsproce <=en. Onlange beweer de een Amerikaan dat baden van okte rozen en lel cs uitstekend waren tegen „den vermoeiden blik". Ook champagne-baden worden genoemd, doch in deze verhalen zit meer fanta ie dan waarheid. Toch kunnen baden duur zijn. Van een filmster werd vroeger eens gezegd, dat zij per jaar 500o pond sterling spendeer de aan baden van zeewater, melk en rozen olie.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 13