STA TEN- GENERAAL. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAC 25 JUNI 1932 TWEEDE BLAD TWEEDE KAMER. Het ontwerp tot steun aan de varkenshouderij aangenomen. De uitvoer van varkensvleesch wordt geconcentreerd. Verlengde hulp voor den tuinbouw in West-Friesland. 24 Juni. De Kamer ging vanmiddag om zes uur met vacantie. Wanneer er zich geen bijzondere gebeur tenissen afspelen in den zomer, dan komt de Kamer eerst weer op den derden Dinsdag in September bijeen. De Kamer heeft zoo schreven we in den titel haar werk voor dit zittingsjaar ge ëindigd metzwijnerij. Zij heeft het wets ontwerp n.l. behandeld, dat aan de varkens houderij crisissteun wilde verleenen. Zij heeft dat ontwerp ook aangenomen met 50 26 stemmen. Tegen waren de s.d.a.p.. de com munisten, de heer Peereboom, de r k. Dr. Kortenhorst en de meerderheid der liberale fractie, n.l. de heeren Boon, Eerdmans, v. d. Bilt, Knottenbelt en Dr. Vos. Mej. Wester man stemde met de heeren Bierema en van Rappard vóór het ontwerp. Het ontwerp heeft heel veel steun uit de Kamer gekregen, van de sprekers. Heel de sprekersrij was vrijwel voor. En de minister zou zelfs den steun van de sociaal-democra tische fractie hebben kunnen lncasseeren, wanneer het ontwerp nu ook maar niet, wat op den export zal worden verloren, op den binnenlandschen consument wilde verhalen. Ware dat op andere wijze in het ontwerp op gelost, door b.v. directen regeeringssteun, dan zouden ook de sociaal-democraten heb ben voorgestemd. Dr. Kortenhorst is tegen geweest, omdat de minister het ontwerp zóó spoedig wilde behandeld hebben, dat het aan de orde kwam op den laatsten dag voor AGENDA. Heden: ZATERDAG 25 JUNI Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Tro- penadel" 8-15 uur. Palace: ..Een vrouw van slechte reputatie Op het tooneel: Henry Wallig en Liddy Berg- mann. 2-30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zijn terugkomst Op het tooneel: eerste klas variété. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Monte Carlo". Op het tooneel: The Paetzold's. het komische ensemble op rijwielen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Tentoonstelling van cacteeen en vetplanten. 1010 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. ZONDAG 26 JUNI Muziektent in den Hout: Concert door de H. O. V. Schouwburg Jansweg: Opvoermg van ,Tro- penadel". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. m Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Zandvoort: Thé Dansant in 't Groot Badhuis, des middags. Noorderbad: Tweede Tweka-concert, 2 uur. MAANDAG 27 JUNI Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043. 1 het recès, waardoor naar zijn inzicht de Kamer niet de gelegenheid heeft gehad, het geheel van het moeilijke en ingewikkelde ontwerp aan alle kanten te bezien. Dit ver wijt werd echter verkeerdelijk tot den be windsman gericht het had tot de Kamer zelf gericht moeten wezen. Er kon immers geen bezwaar tegen geweest zijn. om b.v. in de volgende week nog eens bijeen te komen. De bedoeling van het ontwerp is geweest een voorname bron van bestaan voor den landbouw op vooral de lichtere gronden voor den ondergang te behoeden. Dit doel wilde het ontwerp bereiken door dep uitvoer van varkensvleesch te concentreeren en door de productie te ordenen. Een stel van ingewikkelde bepalingen moet dit bereiken, mee door middel van vele nieuwe instellingen (een varkenscentrale, waarin wat de naam zou kunnen doen vermoeden geen vax-kens zitting hebben, een centrale, welke de uitvoer van varkens en varkensvleesch heeft te regelen, een sta bilisatiefonds, gewestelijke organisaties enz.). De regeering wil voor dit alles een prijs voor het varkensvleesch bereiken, welke „overeen stemt met den prijs van de mais, het hoofd voeder der varkens. Dit alles ondervond veel instemming van de plattelanders, de boeren en de Kamer. Dit alles ontlokte juichtonen aan de heeren van Voorst tot Voorst, van Rappard, Weit- kamp, Ebels, Bierema, Ament, Dr. Lovink en v. d. Heuvel. De minister heeft het ontwerp moeten ver dedigen, vooral tegen den heer v. d. Sluis, die nog. om de regeling van uitvoer en pro ductie wel had willen meegaan, wanneer maar niet in het ontwerp opgenomen was geworden het drukken op den consument, wat de exporteur, dus het buitenland toebe deeld kreeg. Ook had de minister zich te ver dedigen tegen den heer Wijnkoop. De heer Loerakker komt steeds op voor de loonen der landarbeiders in de gesteunde bedrijven. Ook nu. Al zal de minister niet steeds de loonen uit de collectieve contrac ten aanhouden, toch zal de minister een In vloed ten goede daarop uitoefenen. Het ontwerp wil den export concentreeren in de Varkenscentrale. Dat doende wil het tevens zorgen voor een goed product en daar op controle oefenen ten bate van den ex port, zooals de Overheid op zoovele produc ten controle uitoefent in het belang van heel het land en zijn goeden naam. Dat Dr. Lo vink deze goede kant van het ontwerp on derstreepte, laat zich wel denken. Eerste doel is daarbij de baconproductie goed te doen zijn. Door de sterke concentra tie kunnen nu adviezen (en meer dan dat) gegeven worden t. a. v. de varkensvoeding, t. a. v. de beste varkensrassen enz. Tevens hoopt men de positie op de binnenlandsche markt te verbeteren. Toch is deze uitvoercon centratie voor den minister een bijkomstig heid eerste doel is de positie van het be drijf te redden, mee door verhooging van den export en die is niet anders mogelijk dan door concentrade. De heeren v. d. Heuvel en Bierema vroegen of in het varkensvoer niet het overtollige aardappelmeel zou kunnen worden opgeno men. Dat zou nu toch wel een economische dwaasheid zijn. antwoordde de minister Het dure aardappelmeel voor te schrijven in de plaats van de goedkoopere mais! Door de ordening van de productie zal on getwijfeld de varkensstapel worden gestabi liseerd wat een goed ding was, ook vol gens den v. d. v. d: Sluis, wien het nog al scherp fluctueeren van de varkensprijs, ook in normale jaren, een doorn in het oog was. Maar nu de heer v. d. Sluis erover klaagde, dat ook nu weer de consument de hulp aan het bedreigde bedryf heeft te betalen, daar antwoordde de minister, dat door de stabili satie van den varkensstapel ook de varkens- prijs wordt gestabiliseerd, wat voor den con sument in ieder geval een goede kant van de INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 60 Ct*. r refet zaak is. Ook de minister zag een nadeel in het betalen door den consument van wat op den export aan verlies geleden wordt. Maar vervolgde hij zonder den export te sti- muleeren, is geen goede regeling mogelijk en bovendien ook wanneer de consument den toeslag aan den export betaalt ontvangt hij toch het product tegen lager prijs dan in normale jaren. De stabilisatie van den varkensstapel hoopt de minister te bereiken door toezicht en lei ding der gewestelijke organiaties, maar ook door een hooger telkens hooger recht, bij aanwezigheid van meer varkens "den de'toe gestane hoeveelheid. Die varkens noemde de bewindsman de boventallige of surnume- raire varkens. De prijs voor het binnenland heeft de mi nister in de hand op twee manieren: a. door dat de varkenscentrale in staat zal zijn als kooper op te treden (bij die mogelijkheid zal de boer zijn waar nooit te laag afleveren)b. doordat de regeering als gevolg van haar pro ductie-order. ing den aanvoer naar de markt in de hand heeft. De heer Kortenhorst had gevraagd of het geen aanbeveling verdiende het ontwerp nog wat aan te houden, wijl immers de prijzen van varkensvleesch weer gestegen waren. De minister bleek 't volledig met den heer Bie rema eens, dat deze stijging eenvoudig een gevolg was van de indiening van het ont werp. De heer v. d. Sluis had een motie ingediend om de toelage aan den export uit het sta bilisatie fonds te betalen, maar de gelden daarvoor niet te vinden op de binnenlandsche consumptie, doch uit in het fonds direct door den Staat te storten gelden. Deze motie werd door de Kamer verwor pen met 5323 stemmen. Nadat nog een amendement-Lockefeer was aanvaard z.h st. hetwelk het varken, dat voor eigen gebruik wordt gemest en ge slacht, onbelast zou laten, werd het ont werp in stemming gebracht met de in den aanvang genoemden uitslag Ook werd vrijwel zonder discussie het ont werp aanvaard, dat de rentelooze voorschot ten voortzet ten behoeve van den .groven tuinbouw in West-Friesland. En toen was het einde van de zitting ge komen, het officieuse einde. De Kamer heeft thans 12 weken aaneengezeten. Het aantal vergaderingen was dit jaar grooter dan ooit. Tengevolge van de crisis. De voorzitter wenschte de Kamer en de genen, die de werkzaamheden der Kamer van zoo nabij volgen (dat zijn de journalis ten) een extra parlementaire rust. Nu moet de Senaat nog in de wei gestuurd. Maar dat zal nog wel een drietal weken duren. INTIMUS. HET STUCADOORSCONFLICT. ONGEREGELDHEDEN IN DE STAD. Vergierdeweg. Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur hadden zich op den Verglordeweg ongeveer 250 sta kers verzameld, die samenschoolden tegen de werkwillige stucadoors en tegen de politie Deze dreef de menigte uiteen met behulp van gummistok en sabel Hierbij zijn flinke klap pen uitgedeeld. Ook is er met politiehonden gewerkt. Nie. v. d. Laanstraat. In den afgeloopen nacht is bij een werkwil lig st.ucadoor in do Nie. v. d. Laanstraat wo nende een ruit vernield. De politie stelt een onderzoek in. Garenkokerskade. Door de politie is aangehouden en in be waring gesteld een 34-Jarigc stucadoor, ver dacht van openlijke geweldpleging tijdens de relletjes aan de Garenkokerskade. HEEMSTEDE. PERSON ALIA. Geslaagd te Delft voor het propaedeutisch examen civiel ingenieur de heer G. H. Meyer te Heemstede. e® I*I De schoonheidskoninginnen. Engel- sche loedstrijden .,en détail". Mejuffrouw Selbach, oud dertien. Waarom mag zij niet naar Los Angeles? Praat-herinneringen, en de groote gevaren van oorspronke lijke gedachten. De tijd der schoonheidskoninginnen schijnt een beetje voorbij te zijn, althans in ons land. Misschien komt het doordat nog nooit een Miss Holland ook maar de geringste kans heeft gemaakt om het tot „Miss Univex^se" te brengen. Een rare titel overigens, waarbij het heele fixmament maar kalmweg wordt genegeerd, en ons armzalige kleine planeetje, dat ze misschien op Mars pas hebben ontdekt en op Jupiter nog als een twijfel-geval be- schouwexx, zich dwazelijk den naam „Heelal" aanmatigt. Jufrouw Heelalhet mocht was! Juffrouw Aardbol, en meer niets. Hoe weten die opsnijders met hun schoonheids wedstrijden, dat de millioenen andere pla neten onbevolkt zijn? En als ze bevolkt zijn, is het dan niet zeer aannemelijk dat er op Venus veel mooiere meisjes zitten dan hier bij ons? Enfin, de schoonheidskoninginnen-rage is vrijwel voorbij, en ik ben de laatste om het te betreuren. Goedkooper narigheid is zelden vertoond. In Engeland doen ze het nog, volgens anatomische détails. Een zekere juf frouw Billie Schofield heeft daar beide prij zen voor de mooiste beenen en de mooiste armen gewonnen. Maar wat had ze er aan? Een andere juffrouw kreeg den prijs voor de mooiste oogen, en weer een andere dien voor het mooiste gezicht, en nog een andere dien voor de mooiste „permanent wave". Wat is nu belangrijker, in dezen tijd: de mooiste beenen of de mooiste ..permanent"? Als man zijnde aarzelt ge al bij de beantwoording van deze vraag, wel beseffende dat ge er niets van weet en dat vrouwen het moeten uitmaken. Ik heb er haar naar gevraagd, maar zij spraken elkaar lijnrecht tegen. De schoonheidskoninginnen mogen uit de mode zijn; de athletische vrouwen zijn er evenwel meer dan ooit in. Marietje Baron is door 't huwelijk aan de verdediging van onze „nationale zwem-eer" ontvallen, maar ons rest Zus Braun, thans mevrouw Philipsen Braun, hetgeen haar niet belet sneller dan ooit te zijn. Zij gaat naar Los Angeles,, ver gezeld door de nog veel beroemder Ma Braun voor wie, als zij in dezen vex-heven tijd nog mocht komen te sterven (hetgeen Neptunus, Triton en andere natte goden verhoeden mogen!) zeker een standbeeld opgei-icht zou worden. Ma Braun ixi brons, geknield bij een bronzen keex-punt, met de handen trompetvormig aan den mond, Zus aanmoedigend, van wie slechts een rij tandjes en een bos haar boven het bronzen watex-vlak, zacht gerimpeld, uitkomt Welk een opdracht voor een waarlijk be zield kixnstenaar! Wel is de heer Philipsen, bij al zijn ken nissen thans natuurlijk bekend als „de man van Zus-met-de-wereldrecords" een bege nadigd man! Ex- zijn nog meer beroemde zwem-dames, waaronder mejuffrouw Selbach. Mejuffrouw Selbach is pas dertien, maar wat doet dat ertoe! Ik weet niet of zij haar toelatingsexa men voor de Middelbare School al gedaan heeft, maar wat hindert dat? Wie let er op? Zij zwemt hard, en derhalve is zij het eenige dertienjarige hummel in Nederland dat als „mejuffrouw" en niet als kleine Sientje of kleine Catootje wordt aangeduid. De sport- rubrieken van vele krantexx staan vol van haar. De Telegraaf wijdt „groote koppen" aan haar. Want zij is gepasseerd voor Los Angeles, ofschoon zij minstens een seconde sneller is op de 100 M. dan Marie Vierdag, die door den Ned. Zwembond is uitverkoren „omdat zij meer wedstrijdroutine" heeft. Een schandaal, meneer! Ik heb er. ook alweer in de Telegraaf, een ingezonden stuk over ge lezen van mevrouw de DoodKoenen pre sidente van de Amsterdamsche Dames Zwem- club. Mevrouw de Dood is vreeselijfc boos op den Nederlandschen Zwembond. Zij zegt ronduit: „De keuze van den N. Z. B. is fou tief en behoeft, neen eischt herziening!" O zoo! Dat is mannen-neen, neen. ik be doel natuurlijk: vrouwentaal! „Waarom heeft men mejuffrouw Selbach aan de se lectiewedstrijden mee laten doen?" roept mevrouw de Dood uit. „Waarom heeft men haar in Utrecht gezegd, dat zij maar pasfoto's moest laten maken?," argumenteert me vrouw de Dood met snijdende kracht ver der. Enzoovoorts. O zoo! Zit die, of zit-ie niet? Op ditzelfde moment druppen misschien de traantjes van Mejuffrouw Selbach in haar rekenboekje en op haar lei, omdat ze toch al dertien is en nóg niet eens mee naar Los Angeles mag van dien naren meneer Kellenbach. die zeker bang is da: de Amerikanen om hem lachen zullen als hij met Mejuffrouw de nationale eer vaxx Nederland komt verdedigen! Een spook die meneer Kellenbach 'Onze juffrouw op school is veel aardiger. Moederrrü Is het niet verschrikkelijk? Op deze ma- nier wordt door mannen bah. mannen! met onze nationale sporteer gesold- Zou het niet veel beter zijn als al die besturende mannen in dexx N. Z. B. maar naar huis gin gen. en plaats maakten voor de Ma's van de vele athletische dochtertjes, die ons vader land thans oplevert? Doen zij het niet uit eigen beweging, dan krijgen we wellicht Kel- lenbachs ondergang in de Selbach-crisis. Wat achter dit alles zit, is weer heel dui delijk. De kif De kif van ons mannen. Wij kunnen nu natuurlijk weer niet velen dat de vrouw ook in pootigheid gelijkstelling met ons verwerft. Wat zeg ik gelijkstelling? Dat zij ons overtreft! Dat zij meer wereld kampioenschappen wint dan wijwant waar is onze dertienjarige Selbach. de Heer Selbach, die snel genoeg is om naar Los An geles te gaan? ,sr Welk een tijd! En wat snappen wij ervan? Daar zitten we nou. en leuteren antiek over vrouwelijke charme en zachtheid en de jour nalist Schroder is kinderlijk blij met de ten toonstelling Moeder en Kind, omdat hij dat „beter vindt dan het meer moderne Moeder en Hond. exx Moeder en Tennisracket....'' Maar als-ie Ma Braun tegenkomt, wed ik dat de held een zijstraatje inschiet. Man nen!. bah. mannen! Juffrouw Frida Kalz moest maar eens in de Tweede Kamer interpelleeren over de zaak-Selbach. Wie zijn nou eigenlijk de baas? Nu dan! Het eindelooze gepraat in Genève en Lau sanne maakt iedereen op zijn tijd wel eens boos. en sommige menschen zijn er door'.oo- pend kwaad over. Dat geeft niet veel. Zij vergeten dat niets moeilijker en tijdroovender is, dan groote veranderingen in deze wereld tot stand te brengen- En deze plannetjes zijn laat ons het erkennen werkelijk nogal erg groote dingen. Er zijn er van minder omvang geweest, waarover niet minde, ge praat is, en als journalist met meer dan twin tigjarige ervaring ril ik nog als ik terugdenk aan den strijd om het Vrouwenkiesrecht in Nederland. Als jong verslaggever was ik ge doemd tallooze vergaderingen van den Bond van Vrouwenkiesrecht, de Vereenlging voor Vrouwenkiesrecht en den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht (deze laatste .prijkt nog in de historie als een beeld van onze edelmoe digheid) bij te wonen. In mijn eerste jaar ging het. Daarna werd het verschrikkelijk. Niemand was er toen al meer die nog een enkel nieuw argument pro of contra Vrou wenkiesrecht kon aanvoeren- Het heele ar senaal was vol en compleet Het onderwerp was doorgezaagd in alle richtingen. Het was bovendien uitgekauwd Het werd alleen nog maar herkauwd, uit den treure. gelijktijdig met het vraagstuk van den Bakkersnacht- arbeid, dat in denzelfden tijd in denzelfden toestand was geraakt. Het is onlangs zwak jes herleefd onder den titel: „Het versche kadetje." De toestand van den vrouwenkiesrecht strijd was dusdanig, dat iedere verslaggever op iedere vergadering over dat onderwerp zoowel de redevoeringen pro als de redevoe ringen contra had kunnen houden. Wij ken den, of wij wilden of niet, het heele onder werp uit ons hoofd. Ik heb dan ook in dien tijd een collega gekend die van zoo'n verga dering wegbleef en er den volgenden morgen een keurig verslag van maakte, waarop nie mand de geringste aanmerking kon hebben. Het eenige origineele geval dat ik mij van dien tijd kan herinneren, bevrijdde mij tevens van het verder bijwonen van de ver gaderingen van den Bond. of de Vereeniging (ze wilden allebei hetzelfde, werden beide door dames bestuurd, maar hadden ergens ruzie over. zooals dat gaat). In een vergadering van den Bond (of de Vereenlging) te Utrecht waren ook „de man nen" uitgenoodigd. De mannen zaten achter in de zaal allemaal bij elkaar. Er waren er zoowat twintig. In de pauze werden thee en taartjes uitgedeeld, maar alleen aan de vrou wen. Toen vatte een der mannen moed, verhief zich en riep: „Waarom krijgen wij niks?" Op het podium verrees daarop de spreek ster van den avond, mejuffrouw Martina Kramers, en riep terug: „Jullie hebben het kiesrecht Laat ons nu tenminste de thee en de taartjes!" Dit was het eerste origineele argument dat ik sinds een jaar (minstens) omtrent vrou wenkiesrecht gehoord had, en dus zette ik het verheugd in mijn verslag. Dit bleek geheel mis Twee dagen later werd ik bij mijn hoofdredacteur ontboden, en daar zat, tegenover zijn bureau, au grand complet, het afdeellngsbestuur van den Bond tof de Vereenlging Als blikken doo- den konden, zou ik toen ter plaatse ontzield zijn neergestort. Zij doorpriemden mi). Ik huiverde. Mijn hoofdredacteur vroeg op gestrengen toon. of ik volhield dat dat „incident" zich precies zoo had afgespeeld. „Zeker", zei ik. „Ontkennen de dames het?" vroeg hij. Neen. ze ontkenden het niet. „Dan heb ik dezen verslaggever niets te verwijten", zei mijn hoofdredacteur, die een dapper man was. en hij greep zijn vouwbeen en hief het bijna dreigend op. Het trilde maar een heel klein beetje. Toen praatten alle vijf dames tegelijk, en ik begreep er uit dat ik het niet had mogen vermelden, en dat ik den Bond (of de Vereenl ging) hiermee bespot had, en dat zij mij nooit meer op haar vergaderingen wenschten te zien. Vreugde rees in mij. Een ongedacht buiten kansje! „Heb Je dat gehoord?" vroeg mijn hoofd redacteur. „Ja? Dan weet je het. Ga maar weer aan Je werk, i k heb niets aan te mer ken". Een uur later zag ik hem naar huis gaan. Hij was wat bleek, maar ongedeerd. Een dap per man was hij. U ziet uit dit geval natuurlijk ook, hoe ontstellend het werkt als er een nieuw punt in zulke dierbare jarenlange disputen wordt geworpen. Dit verklaart meteen de geweldi ge opschudding en verontwaardiging, te Ge nève gewekt door het voorstel van Amerika. Immers, de oorspronkelijkheid daarvan ligt er dik op. Amerika wil hcusch ontwapenen! Heusch! Niet heelemdal natuurlijk, maar dan toch voor een derde. Het is verschrikkelijk. Het is „simplistisch", het is „populair", het is bestemd om „de kiezers te lijmen". En wie moeten een oorlog uitvechten? De kiezers dacht u? Het mocht wat! Meneer MacDonald heeft tegen meneer Herriot gezegd: „Van ons tweeën hangt alles af". Nou dan! Waar bemoeien wij ons mee? Dit is het gevaar van oorspronkelijke ideeën.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5