DE HERSTELCONFERENTIE. FONGERS ƒ58: BUITENLAND. Schatten van Schoonheid Amerika's Ontwapeningsinitiatief. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 25 JUNI 1932 De Fransch-Duitsche onderhandelingen. Uit voerig verslag van den Duitschen minister van financiën. Hervatting der besprekingen op Maandag. Von Papen naar Duitschland voor een conferentie met Hindenburg. Revolutie in Siam. De koninklijke familie gevangen genomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. T Volkspartij, terwijl de militairen cn matrozen zich bij de beweging hebben aangesloten. De officieren van den generalen staf zijn met alle leden der regeering gearresteerd, de opperbevelhebber van het leger is doodge schoten, toen hij zich verzette. De revolutie kwam geheel onverwacht. Tot op het oogen- blik dat deze mededeejing werd gedaan, was nog niet eens de naam van den leider der in- ïsurgenten bekend. Volgens een nader bericht der Berlijnsche bladen uit Bangkok vindt de revolution- naire beweging haar oorzaak in het slechter worden der economische verhoudingen in het land, tengevolge van het verlaten van den gouden standaard en in de ontevredenheid onder de ambtenaren en officieren wegens het invoeren van een belangrijke loonsverla ging. Men is voornemens een grondwettige re geering in te stellen met afschaffing van de prinsenheerschappij. Hedenmiddag is de constitutioneele monarchie uitgeroepen. De eerste gemeenschappelijke zitting der Duitsche en Fransche ministers te Lausanne duurde tot Vrijdagmiddag ongeveer één uur. Rijkskanselier Von Papen en minister-presi dent Herriot verlieten het eerst de zitting zaal en werden van alle kanten door journa listen bestormd, doch zij weigerden eenige mededeeling te doen. Korten tijd later werd het volgende officieele communiqué gepubli ceerd De Duitsche en de Fransche delegaties zijn hedenmorgen voor de eerste maal in geza menlijke zitting bijeen geweest, waarin de Duitsche Rijksminister van Financiën, graaf Schwerin Krosigk uitvoerig rapport heeft uitgebracht over den algemeenen economi- schen en financieelen toestand van Duitsch land. Een tweede zitting wordt hedenmiddag van 17.30 uur tot 19 uur gehouden". De bespreking was geheel in beslag geno men door het uitvoerige verslag van graaf Schwerin Krosigk, zoodat geen der andere ministers het woord hebben gevoerd. De tweede bespreking der Fransche en Duitsche ministers ving Vrijdagavond tegen zes uur aan. Aan de zitting werd opnieuw deel genomen door de Duitsche en Fransche kabinetsleden en de financieele experts. De beraadslaging volgde onmiddellijk na dat door den Duitschen minister van Finan ciën een uitvoerig rapport was uitgebracht. Rijkskanselier von Papen die bij den aan vang der zitting aanwezig was, verliet de bijeenkomst tegen half zeven. Hij begaf zich direct naar het station ten einde naar Ber lijn te vertrekken. De Rijkskanselier zal heden nog in den loop van den dag aan Rijkspresident von Hindenburg rapport uitbrengen over de on derhandelingen te Lausanne en nog Zater dagavond naar Lausanne terugkeeren. Tijdens de afwezigheid van den Rijkskan selier zijn talrijke besprekingen vastgesteld. De Rijksminster van Buitenlandsche Zaken zal zoo o.m. een bespreking voeren met Mac Donald en Grandi. De tweede gemeenschappelijke zitting der Duitsche en Fransche ministers, welke om half zes is aangevangen, werd om half acht beëindigd. Betreffende haar verloop wordt het volgend communiqué uitgegeven: „De Duitsche en Fransche onderhandelin gen zijn Vrijdagmiddag voortgezet met een bespreking over het rapport van den Fran- schen minister van Financiën, Germain Mar tin. Hierna had een gedachtenwisseling plaats, welke aan beide zijden werd gedragen door den wensch alle elementen van het ge stelde probleem grondig te bestudeeren. De volgende gemeenschappelijke Duitsch-Fran- sche zitting is voorloopig vastgesteld op Maandagmiddag half vijf". Er is overeengekomen, dat thans onver wijld beraadslagingen zullen plaats vinden van de financieele experts der Duitsche en Fransche delegaties, die de zitting van Maandag moeten voorbereiden. Betreffende de huidige twee Fransch-Duit sche zittingen, wordt van welingelichte Duit sche zijde verklaard dat de onderhandelin gen in het algemeen in vTiendschappelijken geest zijn gevoerd. Zij bestonden voor het voornaamste gedeelte uit de uiteenzettingen der Duitsche en Fransche ministers van financiën, die den totaaltoestand in het her- steLvraagstuk hebben besproken. De rijksminister van financiën heeft in zijn verklaringen uiteengezet, hoezeer de huidi- gen toestand van Duitschland vergeleken met hetgeen door de deskundigen rapporten van Bazel van December 1931 vaststelden, slechter is geworden. De Rijksminister van financiën vond hiertoe aanleiding in het feit dat Herriot er op gewezen had, dat het rap port van de deskundigen van Bazel den grondslag vormde van alle conferentie- onderhandeüngen. Daartegenover heeft graaf Sehwering Krosigk aangevoerd, dat op alle economische gebieden in Duitschland een be langrijke verslechtering is ingetreden. De onderhandelingen werden spoedig, na dat slechts korte besprekingen waren gevoerd tot Maandag verdaagd. Dan zal getracht worden de hoofdkwestie der principieele te genstellingen tusschen de Duitsche en Fran sche herstel-opvattingen op te helderen, nl. het feit, dat de Fransche regeering verdere herstelbetalingen verlangt, terwijl de Duit sche regeering verklaart dat geen verdere herstelbetalingen meer kunnen worden ver richt. Nauwkeurige eischen zijn heden van Fran sche zijde niet gesteld. De verklaringen van Germain Marthin droegen een algemeen karakter. De verdere onderhandelingen zul len thans tot Maandag tusschen de weder- zijdsche financieele deskundigen worden ge voerd. Men heeft afgezien van het instellen van een speciale studiecommissie voor het herstclvraagstuk. De Duitsche pilote Marga von Etzdorf heeft Vrijdag uit de hoofdstad van Siam, Bangkok, de Vossische Zeitung" opgebeld en medege deeld dat in den afgeloopen nacht in Siam een revolutie is uitgebroken. De koninklijke familie is gevangen genomen en wordt in het koninklijk paleis in gijzeling gehouden voor het geval dat daden van geweld zullen wor den gepleegd op revolutionairen en him lei ders. Later zal de koninklijke familie aan boord van een oorlogsschip worden ge bracht. In de straten van Bangkok juicht men de muitende soldaten en matrozen toe. Overal zijn tanks en machinegeweren opgesteld. De Jeiding der revolutie berust blijkbaar bij de Duitschland. Pruisische Landdag besluit tot opheffing van het demonstratieverbod Reeds bij den aanvang van de zitting van Vrijdag van den Pruisïschen Landdag ont stond. naar Wolff meldt, een zenuwachtige en opgewonden stemming. Er kwam een voorstel in behandeling om in ongeveer vijftig gevallen de goedkeuring tot gerechte lijke vervolging van nat.-soc. afgevaardigden niet te verleenen. Tusschen centrum en soc.-dem. eenerzijds en D.-nat. en nat.-soc. anderzijds ontstond een scherpe woordenwisseling, waarbij voor al de nazi's felle aanvallen op de Pruisische justitie deden. Het voorstel werd ten slotte aangenomen. Op voorstel van de nat.-soc. werd een com missie van onderzoek onder de aanduiding „Chicago-commissie Bernhard Weiss" inge steld, welke een onderzoek zal instellen naar aanleiding van beschuldigingen aan het adres van den Berlijnschen vice-president van politie dr. Weiss, volgens welke hij fi nancieel aandeel in speelclubs zou hebben en zelf een verwoed speler zou zijn. Tevens stellen de nazi's verbod van alle speelclubs voor. Aangenomen werd voorts het amnestie ontwerp. Tegen stemden het Centrum en de Sociaal-Democraten. In den afgeloopen nacht om 1 uur heeft de Pruisische Landdag na opgewonden debatten het nationaal socialistische voorstel tot op heffing van het verbod van politieke op tochten en vergaderingen aangenomen. Voor stemden de nat. soc., de Duitsch nationalen en de communisten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. THANS COMPLEET ONVERMINDERDE KWALITEIT DEZELFDE SUPERIEURE EIGENSCHAPPEN MEN'SCHEN MET VERZWAKTE WERKING VAK HET HART verschaft ccn glas natuurlijk „Franz-Jo»ef"-hittcr\vatcr, dagelijks 's ochtends op dc nuchtere maag genomen, zonder forcecren gc- makkclijken stoelgang. Vcrkr. bij Apoth. cn Drog. Nieuwe noodverordening inzake het uniformverbod? Zaterdag zal, naar de „Deutsch Alg. Ztg. verneemt", een kabinetszitting worden ge houden waarin de antwoorden der landen, die men dan verwacht te zullen hebben ontvangen, behandeld zullen worden. De voorgenomen nieuwe noodverordening betreffende de nieuwe regeling der politie- bevoegdheden in de uniform- en demonstra tie-aangelegenheid, zal volgens den „Lokal- anzeiger" zeer kort zijn en in drie para- graphen bepalen, dat de landen in den ver volge nog slechts het recht zullen hebben om bij een bijzondere aanleiding voor zeer korten tijd, bijv. voor één dag een uni formverbod uit te vaardigen. De plaatselijke politie-autoritejten zullen voor bijzondere gevallen eveneens tot dergelijke maatrege len bevoegd zijn. Nationaal-socialisten eischen opheffing van de comm. partij. De „Nat. Soz. Korrespondenz". bespreekt in een artikel, dat het opschrift „Sturmzeichen" draagt, de relletjes in Berlijn en zegt, dat, nu het de politie in 24 uur niet gelukt is de rust te herstellen, het hoog tijd voor „in grijpen" wordt. Geëischt wordt dat de nat.-socialisten het recht zullen hebben om zich zelf te bescher men, het verbieden van de communistische partij, en de organisaties, waarachter zij zich verschuilen en het ontslag van alle partijbeambten bij de politie met name in Pruisen. Veldslag in den Wiirtemberg- schen Landdag. De zitting van den Würtembergschen Land dag, die wegens hevige tumultscènes na een half uur moest worden afgebroken is Vrij dagmorgen voortgezet. De discussies hadden betrekking op de vraag, of het kon worden toegestaan, dat leden van den Landdag in uniform de zit tingen konden bijwonen. De communistische afgevaardigde Kohier verweet den nationaal socialisten, dat hun partijuniform het sym bool van den arbeidersmoord was, waarop de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Pnrol" wekt rc tot nieuw leven. Een handlei ding voor gelaatsmassagc ontvangt U gratis bij koop van Purol (doos 30 ct., tube 80 et-). Alleen bij Apoth. en Drogisten. geheele natlonaal-socialistische fractie de communisten te lijf ging. Door het ingrijpen van eenige afgevaardigden, slaagde men er in de beide groepen te scheiden. Een voorstel om de zitting te schorsen werd door den voorzitter Mergenthaler afgewezen, aangezien het buiten de orde was en hij weigerde het in stemming te brengen. Er ontstond een geweldig tumult cn communistische, sociaal democratische, democratische en centrum- afgevaardigden verlieten uit protest geza menlijk de zaal. Aangezien het quorum niet meer aanwezig was. besloot voorzitter Mer genthaler de zitting wederom te verdagen. Frankrijk. Poincaré weer candidaat voor den Senaat. Uit Parijs meldt. V.D. dat Poincaré beslo ten heeft zich bij de a.s. Senaatsverkiezin gen opnieuw candidaat te stellen. In de omgeving van Poincaré wordt ver klaard, dat de gezondheidtoestand van den oud-president uitstekend is. Hij is druk be zig met het schrijven zijner memoires. Engeland. De Valera's voorstel betref fende de annuïteiten onaanvaardbaar. Te Dublin werd, naar Reuter meldt giste ren bekend gemaakt, dat de nieuwe Britsche nota aan den Ierschen Vrijstaat inzake de grondannuïteiten duidelijk aangeeft, dat de Valera's voorstel behelzend dat de finan cieele quaesties, waarover verschil van mee ning heerscht, aan het oordeel van een hof van vertegenwoordigers van buiten het ge- meenebest zal worden onderworpen, niet kan worden aanvaard Japan. Hoofddader hij den aanslag op Inoekai gearresteerd? Tasjibana, de leider van een geheime Ja- pansche organisatie, die na den moord op den Japanschen minister-president Inoekai naar Moekden was gevlucht-, heeft zich vrij willig ter beschikking van de Japansche po litie gesteld. Hij verklaarde dat hij bereid was de verantwoordelijkheid voor den moord op zich te nemen. Tasjibana is naar Tokio overgebracht. Ch ina. Generaal Ma gedood? Volgens Japansche persberichten zou de Chineesche generaal Ma-Tsjang-tsjen bij het opblazen van een huis, waarin hij zich op hield. zijn gedood Weer een incident met de Mandsjoeriische douane. Sir Frederick Maze, inspecteur-generaal der zeedouane, maakt het ontslag bekend van Foe koemoto, Japansch commissaris voor de zeedouane te Dairen, wegens „grove insubor dinatie". Hij verklaart dat indien de impasse wat betreft de douane in Mandsjoerije voort duurt, de Chineesche schadevergoedingsdienst en de leeningsverplichtingen tegenover het buitenland ernstig zullen worden getroffen. Maze zette tegenover Reuter uiteen dat Foe- koemoto had geweigerd, zijn orders op te vol gen om de plaatselijke inkomsten aan Sjang hai af te dragen. Nader wordt gemeld dat Foekoemoto heeft verklaard dat hij van zijn regeering opdracht had ontvangen de overdracht der ontvang sten op te schorten in afwachting van de op lossing van bepaalde moeilijkheden. Waarom Herriot niet te vinden was. Groote vreugde over Hoover's voorstellen. Grandi's spontane instemming verwekt geestdriftigen bijval. Maar de groote mogend heden moeten eerst „zorgvuldig bestudeeren!" GENèVE, 23 Juni 1932 Maandagavond om 10 uur verliet Herriot met eenige leden der Fransche delegatie van de herstelbetalingen-conferentie van Lausan ne plotseling het hotel Lausanne-Palace. De FYanschen stapten in. twee gereedstaande auto's, die de richting van het hotel Beau- Rivage insloegen, waar MacDonald en de Engelsche gedelegeerden wonen. Blijkbaar een hoogst belangrijk gesprek, zoo laat nog in den avond! dachten de journalisten, die in Lausanne-Palace het gaan en komen van alle belangrijke gedelegeerden bespieden, cn zij spoedden zich in taxi's eveneens naar het Engelsche ihotel. Daar aangekomen vonden zij echter nog slechts één Fransche auto en het bleek, dat Herriot daar niet was uitge stapt. Onderweg was Herriot's auto blijkbaar een andere richting ingeslagen. Mysterie! Waar was Herriot? Naspeuringen leerden, dat hij ook niet bij Von Papen in het Savoy Hotel was. Herriot was plotseling verdwenen en niet meer terug te vinden. Eerst den volgenden ochtend werd bekend, wat 't doel van Herriot's geheimzinnige avond uitstapje was geweest. Hij was naar Morges, een aardig oud stadje op den weg van Lau sanne naar Genève gegaan, naar een beschei den hotel, dat hier bekend staat, omdat men er zoo uitstekend .gebakken visohjes, versoh uit het meer gevangen, te eten krijgt. Dit maal was het echter niet die visch, die den hoogen gast op zulk een laat uur naar het hotel lokte, doch de leider der Amerikaansche delegatie ter Ontwapeningsconferentie Gib son, die daar op Herriot wachtte en 'hem de mededeeling kwam doen, dat President Hoover zich weidra met- nieuwe ontwapening., voorstellen tot de wereld zou wenden en dat Europa niet aan financieele tegemoetkomin gen van Amerikaansche zijde in de kwestie der internationale schulden te denken had, indien niet door de aanneming der Ameri kaansche ontwapeningsvoorstellen aanzien lijke verminderingen der militaire uitgaven zouden verzekerd worden! Dit was het voorspel van de belangrijke bijeenkomst van de Algemeene Commissie der Ontwapeningsconferentie, die gisteren plotseling werd bijeengeroepen om door den mond van Gibson de nieuwe Amerikaansche ontwapeningsvoorstellen te vernemen. Zelden is het zoo vol geweest in de verga derzaal der Algemeene Commissie, ais gis terenmiddag! Het was verwonderlijk te zien, hoeveel gedelegeerden ter Ontwapenings conferentie -toch nog te Genève gebleven wa ren. al waren de commissiebesprekingen in de laatste week schaarsoh. Niet alle landen zijn blijkbaar zoo zuinig, als onze regeering die met het oog op het weinig belangrijke werk, dat hier in den laatsten tijd te doen was, slechts het strikt noodige aantal gedele geerden en deskundigen te Genève had be houden. Ook de journalisten waren weder .au grand complet" tegenwoordig; allen hadden zich gehaast voor deze bijeenkomst van Lau sanne naar Genève terug te keeren. Verder was de openbare tribune overvol met belang stellenden, die. in strijd met alle regelen die applaus van publiek en pers verbieden, giste ren niet nalieten hun vreugde over President Hoover's stoutmoedig initiatief tot een bewa peningsvermindering van niet minder dan 30 pet. te verkondigen en die vooral een onge ëvenaarde ovatie aan Grandi brachten., toen deze in een even korte, als kernachtige rede Italië's voorbehoudlooze aanvaarding van Hoover's voorstellen bekend maakte. Meer nog dan voor Gibson en door Gibson voor President Hoover, was het succes van den dag voor Grandi. Hoovers voorstellen zijn sympathiek en verdienen stellig ons aller on dersteuning. Vooral ook hierom, omdat wij nu eens niet voorstellen gekregen hebben, die erop uit zijn de ontwapening der andere staten te verkrijgen en de eigen staat op zoo min mogelijk bewapeningsvermindering te staan komen. Hoover's voorstel de bewape ning terstond door de geheele wereld met 1 '3 ie verminderen geldt ook voor de zeemacht. Amerika's sterkste wapen. De Amerikaansche vloot zal bij aanneming van 'het nieuwe Amerikaansche initiatief niet minder dan 300.000 ton verliezen, verzekerde'Gibson Doch hoe sympathiek Hoover's voorstellen ook zijn, door niets werden wij meer getrof fen dan door Grandi's kloeke, korte woord van een voorbehoudlooze aanneming van de voor stellen in al hun onderdeelen. Grandi bleek te beseffen, hoe de volkeren na zoovele jaren van grondig overwegen en overleggen van politieke en technische besprekingen snakken naar één kort woordje: „Ja!" Men kan alles kritiseeren, men kan alles nog willen verbete ren, 2elfs ook de verdienstelijke voorstellen van Hoover. Doch is het niet beter nu eens eindelijk met praten, met bestudeeren, met verbeteringspogingen op te houden en iets te doen? Zulk een daad zou zijn de onmiddel lijke onvoorwaardelijke aanneming van Hoover's voorstellen in hun geheel! Vandaar Grandi's kort, maar krachtig: ,,Ja!" en van daar ook die uitbarsting van geestdrift, ook op de tribunes van de pers en van de toehoor ders, toen Grandi deze duidelijke taal had doen hooren. Wij verstonden elkander, Gran di en de te Genève aanwezige „vertegenwoor digers der openbare meening". Helaas, ook het warmste applaus der tri bunes heeft niet kunnen verhinderen, dat Hoover's voorstellen, in plaats van met geest drift aanvaard te worden, onderwerp van de aan den gang zijnde vertrouwelijke bespre kingen tusschen de groote mogendheden ge worden zijn. In die vergaderingen zullen Sir John Simon en Paul-Boncour. door hun des kundigen voorgelicht. Hoover's voorstellen met het vergrootglas bekijken, zullen zij ontdek ken dat punt A niet geheel dn overeenstem ming is met de zoo vee 1ste resolutie der Vol kenbondsvergadering, dat punt B niet ver genoeg en dat punt C al te ver gaat en zullen zij het geheele plan weder uit elkander halen, totdat niets meer is overgebleven van de hoop, die gisteren door Hoover's taal bij de volkeren weder is opgewekt. Natuurlijk zullen de Franschen weder op het ontbreken van veiligheidswaarborgen wijzen, zullen de Duitschens klagen dat ook de Hooversche voorstellen Duitschland nog geen gelijkheid brengen, zullen de Engel- sohen verklaren dat voor hun uitgebreide Britsche Rijk een vermindering van hun aan tal slagschepen niet mogelijk is. En geen dezer groote Europeesohe mogend'heder (Italië natuurlijk uitgezonderd!) zal zich kunnen opwerken tot hert. besef, dat een enthousiaste, vertrouwensvolle aanvaarding van Hoover's voorstel tot een bewapenings vermindering met 30 pet. het wantrouwen onder de volkeren zou breken en dat dan daarna geen behoefte meer nóch aan nieuwe veiligheidswaarborgen, nóch aan gelijkheid - van-bewapeningsrecht, nóch aan slagschepen zal bestaan. Een geestdriftige aanvaarding van Hoover's voorsteilen zou beteekenen de redding van de Ontwapeningsconferentie van Genève. de redding van de Conferentie van Lausanne, de bevrijding der wereld van haar tegenwoordige financieele en economische zorgen. Zullen de volkeren eindelijk nog inzien welke hoop voor de gansche wereld Hoover's initiatief inhoudt en zullen zij Simon en Boncour, Matsudeira en Nadolny dwingen hun „zorgvuldige bestudeering" van de Ame rikaansche voorstellen te doen uitloopen op het volmondige „Ja!", dat Grandi gisteren onder een onbeschrijflijken jubel der aan wezigen reeds hooren liet? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK SJEIK-TERRORIST GEVAT. PLUNDERAAR EN BRANDSTICHTER. BAGDAD, 24 Juni. (Reuter). De Koerdische Sjeik Ahmad dc Barzah. die langen tijd op het platteland in Irak een terreur heeft uit geoefend en dorpen heeft geplunderd en in brandgestoken. heeft zich aan Turksche troe- brar.d gestoken, heeft zich aan Turksche troc leger, dat met Britsche militaire vliegtuigen samenwerkte, over de Turksche grens was gejaagd. CANADA DOOR BOSCHBRAND GETEISTERD. SCHADE ANDERHALF MILLIOEN DOLLAR. QUEBEC, 24 Juni. (Reuter). In de laatste weken zijn In do boschrljke streken van Quebec een honderdtal woningen door boseh- branden verwoest. De schade in de regee- ringsbosschcn wordt geraamd op 1 1 2 mll- lioen dollar. De regens van de afgeloopen paar dagen hebben het vuur thans ge- bluscht. CHOLERA IN ZUID-CHINA. 1000 ZIEKTEGEVALLEN. SJANGHAI. 24 Juni (V. D.) De cholera- epidemle heeft zich thans uitgebreid tot Kanton en andere steden van Zuid-China. In het bizonder wordt Amoy geteisterd, waar ongeveer 200 ziektegevallen z(jn geconsta teerd. Het aantal ziektegevallen bedraagt thans ongeveer 1000. TREINOVERVAL BIJ CnARBIN. MOEKDEN 24 Juni (V. D.) Ongeveer 70 K M. ten Oosten van Charbin is Vrijdag een expresstrein van den Chineeschen Ooster- spoorweg door ongeregelde troepen overval len en geheel uitgeplunderd. Talrijke passa giers. o.w. vrouwen en kinderen, werden ge vangen genomen. Japansche troepen ach tervolgen de ongeregelde troepen. ELLY BF.1NHORN DOOR ASCHREGENS GEHINDERD BUENOS AIRES. 24 Juni (ReuterL De Duitsche aviatrlce Elly Beinhorn. die een vlucht over Zulri-Amerika maakt, moest op haar tocht van Mcndoza naar Buenos-Aires terugkeeren, aangezien ze in haar vlucht door aschregens werd gehinderd. DE DOUANE-OVEREENKOMST MET BELGIë EN LUXEMBURG. nET OORDEEL VAN MINISTER BRAADLAND OSLO. 24 Juni. (V. D.) De Noorsche mi nister van buitenlandsche zaken. Braadland die uit Zwitserland weer In Oslo is aangeko men. verklaarde inzake' het douaneverdrag tusschen Nederland. België, en Luxemburg, dat dc Noorsche reegering al dergelijke maat regelen toejuicht. Een nieuwe conferentie van Oslostaten staat voorloopig niet op het pro gram. Van Zwitserschc zijde beschouwt men het voorstel sceptisch, van Deensche zijde be toont men evenals van Noorsche zijde, groo te belangstelling. Toetreden zou in ieder ge val een breuk mot het beginsel der meestbe- gur.stiging beteekenen. Men moet alle Noor wegen betreffende loopende handelsverdra gen opzeggen, of wol door onderhandelingen met de overige staten zekerheid verkrijgen, dat ook deze staten toetreden tot het Bcl- gLsch-Nederlandsche verdrag, dan wel geen hinderpalen in den weg zullen leggen. DE AMBTENAREN DER PROVINCIE GELDERLAND. SALARISVERMINDERING. In de zomervergadering van de Staten van Gelderland komt., zoo meldt het Handelsblad, aan de orde een voorstel van Ged. Staten betreffende het doorvoeren van een salaris verlaging voor het provinciaal personeel. Tel kens met tusschenpoozen van drie maanden willen Ged. Staten invoeren: lo. de voor het Rijk toegepaste korting op salarissen per 1 Aug. '32 tot 31 Juli 1935: 2o. ccn korting van 3 pet. voor eigen pen sioen per 1 November: 3o. een korting van 5 1/2 pet. voor weduwen en weezenpensioen per 1 Februari 1933 In gaande. Voorts zal op de jaarwedden van Gedepu teerde Staten gedurende het tijdvak Aug. 1932—Aug. 1935 een korting worden toegepast van f 200 per jaar. HONDERDJARIGE DAME TE RIJSWIJK. „IK KAN BEST TEGEN EEN BEETJE DRUKTE!" In de Wilhelmlnalaan te Rijswijk wordt huis aan huls gevlagd ter cere van mevr. de weduwe M. de Liefde, geboren Overakker, die Vrijdag 100 jaar geworden is. In den tuin van nummer 30, het huis van den heer Hage, schoonzoon van de krasse oude dame, bij wien zij inwoont, ls een aardige verslering van vlaggen en lampions aangebracht. De correspondent van de Tel. is de Jarige dame even dc hand gaan drukken. In een gemakkelijke stoel, omringd door een vroo- lijke schaar van familie en kennissen en te midden van een schat van bloemen en plan ten trof hij haar aan. Zij Ls nog kerngezond, ziet nog best en hoort alles nog wat men haar zegt. zonder dat men zijn stem behoeft te verheffen. Hoe gevoelt U zich nu op dezen dag? vroeg de correspondent. Elrg gelukkig, meneer! Moet U niet wat rusten vanmiddag? Geen sprake van hoor. Ik ben nog zoo sterk; ik heb altijd een arbeidzaam leven gehad. Wij hadden vroeger een hotel en ik kan best tegen een beetje drukte. Het is niet iedereen beschoren om een dag als deze te beleven. Erg vereerd was ik toen de burge meester en secretaris mij kwamen gchrk- wenschen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9