DE HERSTELCONFERENTIE. Voorniemand verbergen wij BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 JUNI 1932 TWEEDE BLAD Verklaring van Von Papen. - Duitschland tot slot-betaling bereid, wanneer de veilig heid en gelijkgerechtigheid hersteld zijn. Op herziening van het verdrag van Versailles aangedrongen. Commissie ter voorbereiding der economische wereldconferentie ingesteld. MacDonald over het resultaat van Lausanne. Let steeds op de groene terpakking met den zwarten band! Iedere vrouw die zorg draagt voor haar teint, let in de allereerste plaats op de zuiverheid harer toiletzeep. Zij dient daarbij te bedenken, dat deze zuiverheid niet in de kleur of den vorm, doch in de samenstelling is te vinden 1 Vraagt u zich dus, voor u zeep koopt, af welke bestanddeelen deze bevat - want dat is uw grootste waarborg. Voor niemand verbergen wij, dat Palmolive zeep uit zuivere olijf- en palmoliën wordt be reid. Door de eeuwen heen hebben die oliën bekend gestaan om haar verzachtenden in vloed op de huid, waarom dan ook duizen den schoonheids-experts het regelmatig ge bruik van Palmolive zeep aanbevelen. <fy-eJxoudt de j>iZiöc(v2 tkLrJj dtA. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De correspondent van het Handelsblad meldde gisteren aan zijn blad: De Duitsche delegatie heeft vanmorgen een communiqué gepubliceerd, waarin het Duit sche standpunt inzake de schadeloosstelling nog eens wordt uiteengezet. Daarin heet het, dat von Papen, in antwoord op de vraag van MacDonald, of Duitschland nog niets kon doen voor een aantal staten, die nog een slot betaling eischen, het volgende heeft gezegd: „Het vertrouwen der wereld kan slechts dan worden hersteld, als de overwinnende mogendheden zouden besluiten de bepalingen' van het verdrag van Versailles, die Duitsch land ten achter stellen bij de andere mo gendheden, te verwijderen. Als daarmee de gelijkgerechtigdheid en de veiligheid van Duitschland werden hersteld, zou de rijks kanselier het mogelijk achten, dat Duitsch land aan de algemeene pogingen om het in ternationale economische leven weer op de been te brengen, zijn aandeel nam in den vorm van een bijdrage, die natuurlijk eerst betaald kan worden nadat het economisch evenwicht in Duitschland en de wereld zal zijn hersteld." Volgens hier in omloop zijnde geruchten zou Duitschland er aan denken een som van drie milliard als slotbetaling op deze wijze aan te bieden. Naar V. D. meldt spreekt de Duitsche de legatie deze geruchten echter ten stelligste "tegen. Het communiqué heeft bij de Fransche ge delegeerden een slechten indruk gemaakt, omdat de Duitschers nu de herziening van het verdrag van Versailles in de op.enbare discussie hebben geworpen. Ook het Engel- sche en Italiaansche kamp beschouwt het als een kardinale fout. De Duitschers motiveeren het publick maken van hun eischen met de verklaring, dat in de Fransche pers de voorstelling is gewekt, alsof von Papen zich tot een slotbe taling voor herstel bereid verklaart, zonder dat daarbij van de voorwaarde melding was gemaakt. De Duitsche delegatie achtte deze voorstelling met het oog op den binnenland- schen toestand in Duitschland onduldbaar. Daarom haar publicatie, die als een recht vaardiging tegenover de openbare meening in eigen land bestemd was- Op die manier is de binnenlandsche politiek bezig de confe rentie te vergiftigen en iedere mogelijkheid voor een overeenkomst te verijdelen. De zes uitnoodigende mogendheden ter conferentie van Lausanne hebben in de Woensdag gehouden bzitting besloten een blzondere commissie samen te stellen voor kwesties van economischen en commerci- eelen aard, bestaande uit de desbetreffende ministers der zes uitnoodigende mogend heden, welke onder voorzitterschap van den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken Hymans onverwijld zal bijeenkomen. Deze commissie zal geen nieuw plan uit werken, doch volgens Engelsche mededee- lingen de a.s. economische conferentie voor bereiden. In de officieele zitting der zes uitnoodi gende mogendheden is, naar eveneens van Britsche officieele zijde wordt medegedeeld, met geen woord gesproken van een onder breking of verdaging der conferentie. Alle delgatieleiders waren het er over eens dat de onderhandelingen met alle middelen moeten worden voortgezet. Als belangrijkste taak der conferentie is opnieuw de defini tieve regeling van het herstelvraagstuk ge noemd. Zoodra deze kwestie is geregeld, moeten onverwijld de werkzaamheden der conferentie worden gewijzigd in de richting eener algemeene principieele voorberedng van de a.s. economsche wereldconferentie. Voorts is men het er over eens geworden dat het bureau der conferentie, dat bestaat uit de chefs der zes uitnoodigende mogend heden in de toekomst als leidende commis sie alle conferentie-besprekingen in handen moet hebben. Betreffende de zittimg der zes uitnoodigen de mogendheden van Wcensdajgmiddag, wordt het volgende officieele communique uitgege ven: De leidens van de delegaties der zes uit noodigende mogendheden zijn hedenmiddag in Chateau d'Ouchy bijeengekomen. De president der conferentie bradht rapport uit over den huidigen stand der besprekingen ter conferentie. Besloten is een bureau siamen te stellen dat bestaan zal uit den president en één ver tegenwoordiger van elk der uitnoodigende mogendheden. Het bureau zal den huidigen toestand der herstelbesprekingen bestudeeren in het licht der tot nu toe gevoerde onderhandelingen Het heeft opdracht gekregen zoo spoedig mo gelijk een rapport uit te brengen met de aan bevelingen der leiders van de zes mogend heden. De leiders der delegaties van de zes mogend heden hebben voorts de ministers van han del der zes mogendheden verzocht bijeen 'te komen, teneinde de kwesties te onderzoeken welke met de tweede taak der conferentie van Lausanne, de maatregel ter overwinning van de financieele en economische moeilijk heden der wereldcrisis verband houden en wel in de voorbereiding eener verdergaande conferentie, welke deze kwesties nader zal bestudeeren. De president der conferentie is gemachtigd een vertegenwoordiger van de herstelbank aan te zoeken naar Lausanne te komen, indien de technische werkzaamheden de- conferentie zulks wenschelijk zouden doen schijnen. Bovendien is de president gemachtigd, in geval hij zulks gewensoht acht, vertegenwoor digers van Hongarije en Bulgarije op te roe pen. ij MacDonald zeide in zijn rede o.m.: De conferentie van Lausanne heeft twee taken, de definitieve oplossing van de her stelproblemen en de overwinning van de economische en financieele crisis. Deze tweede taak kan echter slechts ge meenschappelijk met de Amerikaansche re geering worden opgelost, De huidige confe rentie moet derhalve in de eerste plaats het herstelprobleem tot oplossing brengen en dan de noodige voorbereidingen maken voor ac as. economische wereldconferentie. Bij de ononderbroken reeks van persoonlijke be sprekingen der laatste twee weken is welis waar geen volledige overeenstemming bereikt maar er bestaat- een algemeene overeen stemming van alle mogendheden op een aan tal punten. MacDonald noemde de volgen den: 1 Het overmaken van betalingen van het eene land naar het andere voert tot een ver dere verscherping van de huidige crisis. 2. De bevrijding van een debiteurstaat van zijn betalingen, die hij zelf niet meer kan dragen voert alleen tot het afwentelen van den last op den crediteurstaat. 3 Het totaal der internationale schulden, de herstelbetalingen en de oorlogsschulden, moet zonder verwijl worden aangepast aan den huidigen in gevaar gebrachten econo mischen wereld toes tand, teneinde een verdere catastrophe te verhinderen. 4. Er moeten maatregelen genomen worden om de stabiliteit der valuta van Duitschland in stand te houden en de energieke maatre gelen van de Duitsche regeering op dit ge bied duurzaam te verzekeren. 5. De conferentie van Lausanne moet ein digen met een positieve, zoo mogelijk defini tieve oplossing en aangepast worden aan de algemeene regeling van het probleem te za- men met de Vereenigde Staten. 6. De ter conferentie van Lausanne te vin den oplossing moet leiden tot een herstel van het vertrouwen, dat onontbeerlijk is voor het doen herleven der credieten en van den in ternationalen handel. 7. Het punctueele overmaken van betalin gen. dat den internationalen betalingsbalans mede ondermijnt kan slechts geschieden langs den normalen weg van den internatio nalen handel en de hierdoor geschapen beta lingscapaciteit. 8. Duitschland is op het oogenblik niet in staat herstelbetalingen op te brengen. Naar een nader V. D. telegram meldt- wordt van Fransche zijde verklaard, dat volledige overeenstemming is verkregen op de volgen de punten: 1. Verlenging van het moratorium voor Duitschland. 2. Een Europeesche oplossing der urgente pro blemen kan slechts gevonden worden in het kader van de gezamenlijke internationale belangen en 3. Er mag geen oplossing worden gezocht, waardoor in een of andere richting den eco nomischen wereldtoestand gestoord zou kun nen worden. MacDonald heeft er op aangedrongen dat de conferentie zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden beëindigt, aangezien hij reeds den 5en Juli naar Londen wil terug- keeren. In leidende kringen der conferentie rekent men er derhalve op dat de conferentie be gin of midden volgende week zal uiteengaan. Voorloopig is een officieele slotzitting vast gesteld op midden volgende week. Duitschland. Von Gayl eischt verbod van „Vorwarts" en „Kölnische V olkszeitung" De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken Von Gayl heeft den Pruisischen Minis ter van Binnenlandsche Zaken Severing ver zocht de sociaal-democratische „Vorwaerts" en de Katholieke „Koelnisch Volksaeitung" elk voor vijf dagen te verbieden. In den brief, waarin de Rijksregeering van het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken het verbod voor vijf dagen van de „Kölnische Volkszeitung" verlangt, wordt als reden tot dit optreden genoemd een artikel in de „Kölnische Volkszeitung" van 26 Juni jl. onder het opschrift „Ernstige misgreep van den Rijkskanselier, „Is de heer Von Pa pen nog als delegatieleider te handhaven?" Den Rijkskanselier werd in dit artikel ver weten, dat hij het den buitenlandschen mo gendheden gemakkelijk had gemaakt de bin nenlandsche verhoudingen in Duitschland uit te buiten in hun eigen voordeel. In hetzelfde artikel wordt beweerd dat de Rijkskanselier tegenover Fransche journalis ten zou hebben verklaard, dat hij erkende, dat Frankrijk bij een z.g. liquidatie der her stelbetalingen recht op een compensatie zou hebben. Dit bericht is door den Rijkskanse lier inmiddels gedementeerd. Ook de bewe ringen van de ..Kölnische Volkszeitung" over den inhoud van het interview waren onwaar. Als bezwarend kan hieraan toegevoegd wor den, dat het blad zonder onderzoek naar de feiten de beweringen van de buitenlandsche verslaggevers zonder nader commentaar heeft nageschreven. Het verbod van de „Vorwarts" berust op de publicatie van een artikel in dit blad „Het volk moet betalen, opdat de S. A. kan para deeren". Er wordt in béweerd dat de mid delen. die op grond van de noodverordening voor het handhaven van de maatregelen voor werkloozensteun en sociale verzekering, als mede voor het verlichten van de crisislasten der gemeenten worden geëischt, dienen om de S. A. en de S. S. opnieuw in de kleeren te •steken. De nieuwe noodverordening. De nieuwe noodverordening van den Rijks president tegen politieke uitspattingen, ge dateerd 28 Juni 1932, is gisteren afgekondigd. Het volgende wordt o.m. verordend: Vergaderingen in de open lucht en optoch ten mogen door de landsautoriteiten wegens direct gevaar voor de openbare veiligheid verboden worden: 1. in het algemeen slechts voor bepaalde begrensde plaatsen; 2. overigens slechts in afzonderlijke geval len. Verder gaande algemeene verboden treden buiten werking. Het dragen van uniforme kleeding waaruit het lidmaatschap blijkt van een niet verbo den politieke vereeniging mag door de lands autoriteiten slechts in afzonderlijke gevallen bij direct gevaar voor de openbare veiligheid verboden worden. Bestaande algemeene ver boden, hierop betrekking hebbende, treden buiten werking. De Rijksminister van Binnenlandsche Za ken kan in het algemeen voor het geheele Rijksgebied of voor bepaalde deelen verga deringen in de openlucht en optochten als mede het dragen van uniformkleeding waar uit het lidmaatschap van een politieke ver eeniging blijkt, verbieden en voor overtreding van het verbod straf opleggen. Tegelijkertijd met de tweede verordening van den Rijkspresident wordt een verorde ning van den Rijksminister van Binnenland sche Zaken gepubliceerd inzake vergaderin gen en optochten. Volgens deze verordening moet van alle openbare vergaderingen 48 uur van tevoren opgave worden gedaan bij de plaatselijke politie. In afzonderlijke gevallen kunnen deze vergaderingen verboden worden indien zij gevaar voor de openbare veilig heid opleveren. Zij kunnen door de autoritei ten slechts ontbonden worden wanneer zij niet tijdig zijn aangemeld of zijn verboden of wanneer de opgaven bij de aanmelding op zettelijk in strijd met de waarheid waren. Genève. Persbijeenkomst voor moreele ontwapening der pers. De ondercommissie voor de moreele ont wapening heeft naar het Handelsblad ver neemt kermis genomen van een Poolsche re solutie, die ten doel heeft zoo spoedig moge lijk eer. internationale conferentie van pers vertegenwoordigers bijeen te roepen, welke de moreele ontwapening, voor zoover deze de pers betreft, zou bestudeeren. Met dit idee hebben zich in principe de directeur van de informatie-afdeeling van den Volkenbond, de Belgische, Deensche en Zuid-Slavische ge delegeerden accoord verklaard. Alvorens tot een beslissing te komen zullen de Poolsche en Belgische gedelegeerden de internationale vereeniging van bij den Volkenbond geaccre diteerde journalisten raadplegen. Ierland. Eed van trouw opnieuw in den Dail. Het staat thans vast. dat de Iersche regee ring na de verwerping van de wet tot af schaffing van den eed van trouw aan de En gelsche kroon door den Senaat het wetsont werp over achttien maanden opnieuw bij den Dail zal indienen. Indien het dan wederom wordt goedgekeurd, wat aan geen twijfel on derhevig is, treedt het na zestig dagen, on afhankelijk van den Senaat, automatisch in werking. Naar uit Londen wordt gemeld, verklaarde Baldwin in een rede voor conservatieve La gerhuisleden, dat Engeland na alles wat ge beurd was. te Ottawa niet met Ierland in onderhandeling zou treden. Joegoslavië. De regeering Marinkowitsj afgetreden. Woensdag is het Joego-Slavische kabi net afgetreden Minister-president Marinkowitsj begaf zich hedenmiddag naar het koninklijk slot te Dedinje, waar hij het collectief ontslag van het kabinet aanbood. Koning Alexander heeft het ontslag verleend. Vermoedelijk zal reeds heden in den loop van den dag de nieuwe rogeering worden samengesteld. Als kabinetsformateur wordt genoemd dr. Kramer, die tot nu toe minister van Handel was. terwijl voorts als minister van buiten landsche zaken de naam wordt genoemd van den vroegeren minister Jeftitsch. Frankrijk. Radicale partij blijft Herriot trouw. Het dagelijksch bestuur der Radicale Partij heetf in een telegram aan minister president Herriot zijn beste wenschen ten gunste van den vrede geuit en Herriot de verzekering van zijn trouwe aanhankelijk heid gegeven. Oostenrijk. Nationaliteitencongres te Weenen geopend. Te Weenen is, naar Reuter meldt, het achtste Europeesche nationaliteitencongrcs geopend. Drie-en-twintig nationaliteitengroepen, veertig millioen menschen uit veertien Euro peesche landen omvattend, zijn vertegen woordigd. Britsch'Indië. Weer onrust te Bombay. Den geheelen dag hebben gisteren te Bom bay ernstige botsingen plaats gehad, waar door de politie genoodzaakt was van de vuur wapenen gebruik te maken, met het gevolg dat een persoon werd gedood en dertig ernstig gewond. Amerika. Democratische partijconventie tegen schuldenschrapping. De commissie van de democratische par tijconventie die belast is met het opstellen van het democratische programma heeft naar Reuter seint een besluit aangenomen tegen schrapping van de oorlogsschulden. De commissie heeft met 35 tegen 18 stem men een besluit aangenomen ten gunste van totale en onmiddellijke afschaffing van het 18e amendement betreffende het drankver bod. Hierdoor wordt deze quaestie in de groote partij-conventie ter sprake gebracht en zal zij daar haar oordeel over moeten uitspreken. Japan, Marine-autoriteiten contra het Hoover-plan. De Japansche marine-autoriteiten zijn vol gens Reuter sterk gekant tegen alle mari tieme bewapeningsverminderingen, welke de voorstellen van president Hoover inhouden, daar deze. naar zij meenen, de nationale de fensie verzwakken. De Japansche marine delegatie te Genève is hiervan in kennis ge steld. Men doet bovendien opmerken dat de voor stellen van Hoover gedurende vier jaren de volledige staking van den aanbouw van sche pen met zich zouden brengen en aldus een toeneming der werkloosheid zouden veroor zaken. China. Japansche inval in Noord- China te wachten? Volgens te Moskou ontvangen berichten uit Shanghai zou de Chlneesche pers mede- deelingen bevatten over de voorbereiding van een Japansch plan voor een inval in Noord-China. Japan zou volgens deze berich ten voornemens zijn, troepen ter beschikking TWEE STEDEN GEÏSOLEERD. BOEKAREST, 29 Juni. Het aantal per sonen. dat tengevolge van de uitbreiding der overstroomingen in het Noorden van Molda vië en in Bessarabië dakloos is geworden, wordt op minstens 20.000 geschat. Verschei den steden, in de eerste plaats Jassy en Gernautl zijn door het water geheel geïso leerd, waarbij een groot aantal bewoners zou zijn gedood of gewond. De Roemeensche regeering heeft voorloopig tien millioen lei beschikbaar gesteld om den grootsten nood te kunnen lenigen. OOST-POLEN DOOR VOEDSELGEBREK GETROFFEN WARSCHAU. 29 Juni. (Reuter.'» In Ooste lijk Polen heerscht op het oogenblik gebrek aan voedsel in zulk een mate dat men feite lijk van een hongersnood kan spreken. De ministerraad heeft gisteren besloten om vangrijke hulp te organLseeren voor de be volking van dit district door het. uitdeclen van meel en andere voedingsmiddelen In het getroffen gebied worden ziektege vallen geconstateerd, welke een gevolg zijn van ondervoeding. „DE MAN, DIE KITCHENER DOODDE*', Naar Reuter uit New York meldt is de man. waarvan men dacht dat hij de inter nationale avonturier en gewezen Duitsche spion Duquesne was. die schuldig zou zijn aan het doen zinken van de .Hampshire", waarbij Kitchener omgekomen is, weer op vrije voeten gesteld. MACDONALD EN DE PRINS VAN WALES AAN BOORD VAN DE ZEPPELIN? Reuter meldt dat MacDonald voor Zaterdag as. een plaats heeft doen bespreken op de ..Zeppelin", die tegen zes uur "s middags uit Friedrichshafen op het vliegveld van Han- worth moet aankomen. MacDonald hoopt dat do werkzaamheden te Lausanne het hem mogelijk zullen maken mee te reizen. Volgens de „Evening Star" zou ook de mo gelijkheid bestaan dat de prins van Wales aan de vlucht van Friedrichshafen naar En geland deelneemt NOOIDWEER BOVEN STUTTGART. STUTTGART. 29 Juni 'V.D.l Gister avond woedde boven Stuttgart een hevig on weer. dat gepaard ging met lievige hagel buien en een wolkbreuk, waardoor tal van straten onder water kwamen te staan. Aan de oogst in de omgeving van de stad werd veel schade aangericht. COMMUNISTISCH CANDIDAAT WEER IN VRIJHEID. LOS ANGELES, 29 Juni (ReuterU -- Fas ter. de communistische candidaat voor het presidentschap der Ver Staten, die gisteren gearresteerd werd, is weer vrijgelaten. EEN SPRONG VAN 8000 M. HOOGTE. PARIJS. 29 Juni. (V. D." Heden heeft de jonge Fransche parachutist c Machenaud een nieuw wereldrecord gevestigd, door van een hoogte van 8000 M. te springen. De sprong had een vlot verloop. Na 25 minuten landde zij veilig en wel. AGENDA. Heden: DONDERDAG 30 JUNI Gem. Concertzaal: Concert H- O. V. Soliste Ankie yap Wickevoort^-Crommelin. sopraan 8.15 uur. Leger des Heils, Schagchelstraat 26: Moe ting. 8 uur. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Fototen toonstelling van dc Kennemer Fotokring. 8 uur v.m.6 uur nam. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur, Palace: ,.Een vrouw van slechte reputatie" Op het tooneel: Henri Wallig en Liddy Berg- mann. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: ..Zijn terugkomst". Op het tooneel: eerste klas variété. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Bommen op Montc Carlo". Op het tooneel: The Paetzold's. het komische ensemble op rijwielen. 7 en 9.15 u. Heemstede. Gemeenteraad. 8 unr. zand voort: Gemeenteraad. VRIJDAG 1 JULI Bioscopen. Nieuw programma. Tijdingzaal Haarlem's Dagblad: Fototen toonstelling van de Kennemer Fotokring. 8 uur v.m.6 uur nam. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Zandvoort: Pavilion RieheInterna tionaal Cabaret van Henri Wallig. 9 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Firma Begemann en Sneltjes, Jansetraat 27. Tel. 10043. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT10 TEL. No. 1075* PHILIPS' RADIOTOESTELLEN van de Mandsjoerijsche regeering te stellen om Shanghai-kwar. te bezetten en onlusten te Tientsien in Peking te organisecren. die als voorwendsel zouden kunnen dienen van Japansche troepen om in deze steden in te grijpen, ter bescherming van Japansche on derdanen. Op deze wijze zou de Japansche regeering de Volkenbondscommissie, na haar terugkeer, voor een voldongen feit willen stellen. UITBREIDING DER OVER STROOMINGEN IN ROEMENIë. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 CU. per regel. de samenstelling van Palmolive

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5