Weer mis(s). TWEE INBRAKEN IN DE ANECANC. Het Belangrijkste. Kindermoord 49e Jaargang No. 15036 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 4 Juli 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENp<>r week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72y*. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: llk, r,,., meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-, Wijsvinger f 1 50.-. Elke andere vinger f 1 50.-. Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 4 Juli. Kampioenen De hoogtepunten der glorieuze zomersport worden in deze warme dagen van stralenden, blijden zonneschijn bereikt. Zaterdag bracht de beslissingen van twee groote klassieke sportfeesten in Engeland: Wimbledon en Henley. Lang is dc tijd voorbij waarin de Engelschen de uitblinkers in de meeste tak ken van sport waren, maar hun pioniers werk heeft hen het „domicilie" van vele klassieke sportgebeurtenissen doen behouden. In Engeland worden de twee belangrijkste wedstrijden op het gebied der hippische sport gehouden Derby en Grand National. In Engeland ook de belangrijkste voetbalwed strijd ter wereld: de Cup Final. En eveneens in Engeland die beide glories der roeisport: de Boat Race en Henley, en het voornaam ste aller tennis-tournaments: Wimbledon. De wedstrijden om de Davis Cup gelden welis waar als het wereldkampioenschap der na ties. maar Wimbledon geeft de persoonlijke wereldtitels, al heeten zij niet officiëel zoo. Van Engeland's suprematie op tennisge bied is al sinds ettelijke jaren niets meer over. De strijd om de Davis Cup is een duel tusschen Frankrijk en Amerika geworden, dat in de laatste jaren telkens ten voordeele van Frankrijk is beslist. Dit jaar schijnt een groote kans te bestaan dat Amerika weer eens zal winnen. Wimbledon levert ook met hardnekkigen regelmaat overwinningen voor de buiten- landsche bezoekers op. Dit jaar waren de Engelschen vol hoop. Eindelijk hebben zij weer eens een paar enkelspelers van extra klasse: Austin en Perry. En de Fransche sterren beginnen in het enkelspel te ver- bleeken. Nu blijken de Amerikanen evenwel weer aan den top te zijn, en tot groote te leurstelling van de Britten is hun beste spe ler Austin, die de finale van het enkelspel haalde (hetgeen in tien jaar tijds geen en kelen Engelschman gelukt was) daarin „ver pletterd" door den 20-jarigen Amerikaan Ellsworth Vines. De score 64, 62, 60 geeft geen kans op napraten, en geen hoop op een spoedige revanche. Natuurlijk won mrs Wills-Moody, die eigen lijk mrs. Moody heet, maar haar vaders naam belangrijker dan die van haar man,vindt, en den ouden dokter derhalve voorop zet, weer niet gemak het dames-enkelspel. Zij heeft nog steeds geen rivale. Het zou pas belang wekkend worden als Suzanne Lenglen heusch terug mocht keeren op de tennisbaan. De heeren-double werd gewonnen door de Franschen Borotra-Brugnon, de dames-dou- be door mile Metaxa (Frankrijk)mile. Si- gart (België), de mixed door Maier (Spanje) Miss Ryan (Amerika). Van de acht geluk kigen aan wie titels ten deel vielen waren er dus drie Amerikanen, drie Franschen, een Spanjaard en een Belgische. De Engelschen haalden weer heelemaal niets. Ook hun heeren-double, PerryHughes, had den eindstrijd bereikt, en. legde het daarin af. Degenen die „Borotra's einde" en ..Borotra's afscheid" al hadden uitgebazuind, hebben zich daarin wel heel sterk vergist. De populairste aller tennissers, de man die met een vroolijken lach een nederlaag slikt, die mooie slagen van zijn tegenstanders toe juicht met een luidkeels ..Oui!", en wiens eigen lenigheid, vlugheid en balcontröle op zijn 35ste jaar nog een wonder zijn, overwel digde het veel jongere Engelsehe Davis Cup- paar dermate, dat de Franschen de eerste set met 60 wonnen. Daarna werd het een harde strijd (de volgende sets waren 46. 75, 75) maar Borotra won. En het Wi-m- bledon-publiek, dat hem sinds jaren tot zijn lieveling heeft uitverkoren, ofschoon er aan dezen beweeglijken, levendigen, emotioneelen, ten-geren Franschman nu ook letterlijk niets Engelsch is, was verrukt met de nederlaag van zijn eigen landgenooten en bracht Boro tra en Brugnon een langdurige ovatie! Als de internationale sport geen uitingen van nationalistisch chauvinisme geeft zooals gewoonlijk wèl het geval is werkt zij in dex-daad veredelend. Henley brengt veel minder buitenland- sche concurrentie dan Wimbledon, omdat het bootenvervoer zoo peperduur is. In de meeste nummers komen maar zelden niet-Engelsche ploegen uit. Overigens moet erkend worden dat in de roeisport dc Engelschen altijd tot de allerbesten zijn blijven behooren. Dit geldt niet voor het skiff-nummer. De Dia mond Sculls verliezen zij haast elk jaar aan buitenlanders, en ditmaal was de pil wel bit ter, want voor het eerst gebeurde het dat twee vreemdelingen de finale bereikten. Beiden waren Duitsqhers, ook in ons land welbekend. Buhtz, een skiffeur van buiten gewone klasse, sloeg in den eindstrijd zijn clubgenoot Boetzelen. In de stuurmanlooze vier bracht de Berliner Ruder Klub het ook tot den eindstrijd, maar werd daarin geklopt. De Engelsehe pers slikt de vele buiten- landsche overwinningen tegenwoordig beter dan vroeger, hetgeen een verheugend teeken is. Naar uitvluchten wordt niet meer gezocht, de superioriteit van de overwinnaars royaal erkend. Zoowel den tennissers als den skif- feurs heeft het niet aan hulde en erken ning ontbroken. Misschien is dat toch wel weer een reden om te constateeren, ondanks alles: er ver andert toch wat in de wereld.Er is toch minder haat den vroeger, minder bekrom penheid binnen landsgrenzen R. P. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES MET 5 J. CURSUS. Voor het eindexamen der Middelbare school voor meisjes met 5.-j. cursus alhier is nog geslaagd mej. W. A. M. Velthuijs te Hillegom. Tragisch ongeval op de Joh. van Oldenbarnevelf. Negenjarig jongetje uit een patrijs poort gevallen. Nog niets gevonden. MEDAN, 2 Juli, (Aneta). Het 9-jarig zoon tje van de familie J. van Druten passagier aan boord van de op weg naar Holland zijnde Joh. van Oldebarnevelt is op 1 Juli tusschen Singapore en Medan uit een patrijspoort ge vallen. Het schip heeft geruimen tijd gezocht, doch niets gevonden. Alle schepen zijn gewaarschuwd. REMBRANDT-TENTOONSTEL- LING NOG UITGEBREID. SCHILDERIJ UIT DUBLIN AANGEKOMEN. De Rembrandt-tentoonstelling is nog met een nieuwe inzending aangevuld. De direc teur van de National Gallery of Ireland, Mr. Thomas Bodkin, bracht persoonlijk naar Amsterdam" over 't landschap met de „Rust op de vlucht naar Egypte", afkomstig uit het Museum te Dublin. Dit schilderij kon bij de opening der tentoonstelling nog niet aan wezig zijn, omdat het in Dublin moest blij ven tot na den afloop van het daar ge houden Eucharistisch Congres. Tijdens dit Congres bleef het museum te Dublin, ook 's avonds open en duizenden bezoekers hebben dit prachtige werk be wonderd. PERSONALIA. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het prop. examen in de theo logie de heer H. De Wit, te Haarlem. (Mej. Corrie Geel uit Den Haag is Zaterdag uitgeroepen tot Miss Holland 1932.) Hè gelukkig, nu is Holland Weer gerehabiliteerd, "t Liet sinds al te vele maanden Eigen schoonheid ongeëerd. Sedert negentien en dertig Hadden w' onze Miss ontbeerd. Tevergeefs moesten wij vragen Aan het spiegeltje aan den wand, Zeg ons toch, wie is de schoonste In ons schoone vaderland. Maar ziet, met dit brandend vraagstuk. Zijn we nu weer uit den brand! Aan den wereldschoonheidswedkamp Neemt ook ons land nu weer deel, Dat is goed, want zonder "t holle, Is ons Holland niet geheel, Dus ik groet met jubeltonen Onze schoonheid Corrie Geel. In den kring der andre volken Bleef het steeds een misse.- .boel, Nu zijn wij weer toegetreden En dat geeft een trotsch gevoel, Holland leeft weer, Holland streeft weer Naar het misselijke doel. P. GASUS. Bij de firma Holt en Mesa. Bij de firma Mesa f 2000 ontvreemd. Zondagmiddag heeft in de Anegang een uiterst brutale inbraak plaats gehad. Op klaarlichten dag, tusschen 2 en 7 uur hebben tot nog toe onbekenden in het portiek van het schoenenmagazijn op no. 28 van den heer Mesa de ruit in de voordeur gebroken en daarna het slot van die deur aan den bin nenkant geopend. De winkel heeft een groote hal aan de straat, waarin aan weerszijden vooruit springende etalages staan. Achter de recht- sche etalagekast is nóg een klein portiekje, onzichtbaar dus van de straat door de ge kleurde glas-in-lood achterruit van die eta lage. In dat portiekje komt de deur uit, die toegang geeft tot het bovenhuis. De filiaalhouder heeft met zijn gezin dien Zondagmiddag een autotochtje naar Katwijk gemaakt-. Om 2 uur verliet hij de woning en om 7 uur kwam hij terug. Toen ontdekte hij, dat- dc groote ruit in de voordeur gebroken was. De daders hadden een groot stuk eruit gesneden en netjes tegen den muur gezet. Met een beitel was het kozijn stukgestooten. Door het ontstane gat- kon men het slot be reiken en aldus de deur openen. Op de eerste etage was alles overhoop ge haald. Kasten stonden open, papieren in la den lagen door elkaar. Alle kamers had men doorzocht. Tenslotte nam men uit een geldkistje en andere doos jes een bedrag aan geld ongeveer f2000 be- loopende weg, van de zaak zoowel als eenig privé-geld. De daders hebben alleen een beitel achter gelaten, die op de bovenverdieping in een der kamers is gevonden, en vingerafdrukken op de matglazen deurruit. De inbrekers moeten op de hoogte geweest zijn van de gedragingen van den filiaalhou der. In de eerste plaats moeten ze geweten hebben dat. het geld pas den volgenden dag naar de bank gebracht zou worden. En voorts, dat de bewoners geregeld Zondags middags een tochtje 'daken. Er is ook nog een ruitje in lood naast net slot van de voordeur ingedrukt. Vermoedelijk hebben de daders gedacht, hierdoor het slot te kunnen openen. Echter komt dat- ruitje in den winkel uit en stootten de daders dus op den muur tusschen winkel en gang naar het bovenhuis. Dit wijst er weer op, dat de in brekers onbekend waren met- de inrichting van het huis. In den winkel zijn ze niet'ge weest. Men is verzekerd tegen inbraak. Het is vermoedelijk te wijten aan het prachtige weer. dat de stadsmenschen naar buiten heeft gedreven, naar Zandvoort en aan het zwemfeest, dat het 's middags zeer stil was in de straat. In verband met deze inbraak worden die genen. die in het portiek Zondagmiddag ver dachte personen gezien hebben, verzocht zich te vervoegen bij de recherche. Bij Holt niets vermist. Ook bij de firma Holt. Anegang 35 is in gebroken. Hier werd niets ontvreemd, daar de heer Holt bijtijds onraad bespeurde. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 3 uur, schrok de heer Holt wakker door vreemde mannenstemmen in het ver trek dat- zich naast zijn slaapkamer bevindt. Onmiddellijk stond hij op, begaf zich naar de deur en zag op den overloop een man met een wit masker loopen. De heer Holt som meerde hem weg te gaan. De man voldeed niet aan dat bevel, doch liep op den heer Holt toe en zeide: „Wij moeten geld hebben". De heer Holt. drukte de slaapkamerdeur dicht aan den binnenkant-, terwijl aan de andere zijde dc inbreker geholpen door een ander tegen de deur duwde. Toen mevr. Holt om hulp begon te roepen, gaven de dieven hun pogingen op. Een hunner er waren 3 inbrekers ont vluchtte langs den brandladder. De beide an deren wisten door de voordeur te ontkomen. De heer Holt heeft hierop de politie ge waarschuwd. Er bleek niets vermist te zijn. De dieven zijn binnengedrongen aan de achterzijde van het perceel door een onge sloten poortje, over een platje cn tenslotte door een dakraam. Door de politie is aangehouden In den loop van Zondag een 19-jarigen los werkman, ex-loopjongen bij de firma. Deze is eenige maanden geleden wegens fraude ontslagen en te dier zake voorwaardelijk veroordeeld Dit vonnis had hij bij zijn aanhouding in den zak. Bij het onderzoek had zijn vader mede gedeeld dat de jongen dien nacht niet thuis geweest was. Aangehouden in den loop van den Zondag bekende hij de inbraak gepleegd to hebben. Hij gaf de namen van de medeplichtigen op. die bleken te zijn een 21-jarige varensgezel en een 23-jarige opperman. Deze twee zijn later aangehouden en in bewaring gesteld Zij hebben tot dusver nog niet bekend. De inbrekers hebben eerst pogingen ge daan door d<? voordeur binnen te komen. Toen dat niet lukte, zijn ze aan de achter zijde geslaagd. Schade is berokkend aan een lichtraam, waardoor ze zich wilden laten zakken. Toen ze een dakraam ontdekten kro pen ze daardoor. Dat ze hardop spreken durfden In dc woonkamer die vlak naast het slaapvertrek ligt, spruit voort uit hun nxeenlng, dat de heer Holt met vacantie zou zijn. Deze was echter, met het oog op den Zaterdag een dag tevoren thuis gekomen. In verband hiermede verzoekt de commis saris van politie te Haarlem aan de twee oer- sonen, die Zaterdagavond omstreeks 12 uur of iets later in de Anegang op en neer heb ben loopen praten, zich bij hem aan te mel den. omdat zij waarschijnlijk personen gc zien hebben, die poogden aan den voorkant binnen te komen DE BOOTTOCHT VOOR GEBREKKIGE KINDEREN. HEEFT A S. DONDERDAG PLAATS. Nu de eeïste boottocht, zoo gunstig verloo- pen is. tot volle tevredenheid van allen die hieraan medegewerkt hebben of van de par tij geweest zijn, zijn bij „Snelverband" de voorbereidingen voor den tweeden tocht weer volop aan den gang. Er gaan 73 kinderen mee. Het is te hopen dat het weer even schitte rend Ls als Donderdag jl.» want al mag d" bootcommissie alles in het werk stellen om het hun zoo aangenaam mogelijk to maken, de zon doet het genot met 100 net. toenemen De kinderen vertrekken Donderdag even eens van dc Kikkert. Precies acht uur worder. de trossen losgegooid. Een ieder zorge er voor vroegtijdig gereed te zijn. Aankomst des avonds ongeveer kwart over zeven. Het ver trek geschiedt eveneens van dc Kikkert. Het Haariemsche Politiemuziekcorps ver leent weer zijn welwillende muzikale mede werking evenals het vorige jaar. Na afloop van de lunch in Alkmaar in het versierde veilingsgebouw wacht den kinderen een attractie vóór dat zij scheep gaan. Louis Contran die Donderdag jl. op zulk een uitnemende wijze de stemming er in heeft gehouden, zal ook as. Donderdag met een programma, bestemd voor kinderen weer de bekclxdc prettige sfeer weten te scheppen, terwijl Mr. Conradi ter afwisseling hen zal amuseeren met. goochelen en poppenkast. De voor dit doel buitengewoon geschikte boot der Alkmaar Packet zal de kinderen be schutten tegen lastigen wind of eventueel slechte weersgesteldheden. Ook de kinderen wacht een schitterende ontvangst in Alkmaar. NEGENTIG HUTZEN EN OOGST VERNIETIGD. GROOTE OVERSTROOMINGEN OP TIMOR BUITENZORG. 2 Juli (Aneta) Een officieel telegram uit Koepang meldt, dat in de kampong Losina. ten Zuiden van Beloe. zware overstroomingen zijn voorgevallen. 90 huizen, vele cocospalmen, de tweede mais- oogst en vee zijn hierbij verloren gegaan. Tot nu toe werden geen persoonlijke onge lukken gerapporteerd. De autoriteiten van het Binncnlandsch Bestuur, die zich naar de plaats des onheils begaven tot. vaststelling van de schade toegebracht door de onlangs plaats gevonden eruptie ten Oosten van Hokeng, melden, dat de lavastroom heeft opgehouden. Te Moskou hebben terecht gestaan beambten van het distributiekantoor te Gum-Gort. De leiders hadden op alle verantwoordelijke posten speculanten benoemd die door voort durende bedriegerijen en verduisteringen van waren de staatstrust voor ongeveer een millioen benadeelden en die de in de winkels werkzame arbeiders te kort deden. Vijf doodvojinissen werden geveld en de andere, tesamen tot 150 jaar jaar gevangen- straf veroordeeld. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Te Duivcndrecht is een motorrijder Bos man uit Amsterdam bij net uitwijken voor een troep A. J. C.'ers, waarbij hij er hoogst waarschijnlijk een met het stuur heeft ge raakt. in aanraking gekomen met een andere motorfiets. De bestuurder en zijn broeder, cie op de duo zat. werden ernstig gewond naar Amsterdam overgebracht, waar Bosman aan de gevolgen van een schedelbreuk Ls over leden. De duorijder Bosman bleef ter verple ging in het ziekenhuis. De bestuurder van het andere motorrijwiel en diens echtgenoot- d:e op de duo meereed, werden licht gewond. Moord op een kind te Zandvoort? de blad. Ie pag.) Twee inhaken in dc Aengang. (ie blad. le pag.) Fe?: de ,Johan van Oldenbarnevelt" is m Indiè een jongetje over boord gevallen. (le blad. Ie pag.) Duitschland verwerpt het voorstel der credi teur stat en te Lausanne. (2e blad. le pag.) Curtis schuldig bevonden in dc zaak Lind bergh. (2e blad. le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Kampioenen. (le blad. le pag.) J. B. Schuil: Het StadionspclScientia ..Lumen Pacis. (2e blad, 3e pag.) LettingaFinancicele Kroniek. (2e blad. 3e pag.) A. K v. r.: Een kolossale financicele ope ratie. (2c blad. le pag.) ZWEEFVLIEGTUIG TE EGMOND VERONGELUKT. Duitsche instructeur, vlieger ongedeerd gebleven DEMONSTRATIES MISLUKT. Nadat Zaterdagmiddag te Egmond aan Zee net Zweefviiegkamp van de Kon Ned Ver- eeniging voor Luchtvaart officieel was ge opend, zou de instructeur van het kamp. de heer YVenallng, leeraar In het zweefvliegen te Stuttgart een demonstratie geven. Rondom de startplaats op twee duintoppen had zich veel publiek verzameld toen de heer Wendling vlot Startte. Het vliegtuig werd getrokken door Delftschc studenten, cursisten voor het zweef kamp. Nadat dc heer W zeewaarts was gestart en in een sierlijke bocht noord waarts zweefde wilde hU koeren. Di: lukte goed. doch toen hij weer landwaarts wilcie zweven botste zijn toestel met kracht tegen een duintop. De neus drong een halve Meter in het zand, de linkervleugel brak. terwijl de rechtervleugel zwaar werd beschadigd. De heer Wendling bleef ongedeerd Het ongeval is toe te schrijven aan de onbekendheid van den Instructeur met het terrein. In Duitsch land is de instructeur een geoefend zweef vlieger, die reeds menig succes boekte. Het tweede toestel kon niet zoo spoedig worden gemonteerd zoodat geen verdere demonstra ties werden gegeven. ZANDVOORT Een vader aangehouden, verdacht zijn kind gedood te hebben. De Zandvoortsche politic heeft een onder zoek ingesteld naar een verdacht sterfgeval in een huls aan de Haarlemmerstraat. Nabij den Tol woont een echtpaar. Een der laat ste dagen van de vorige week ls een dok ter bij een kind van 6 maanden geroepen, dat ernstige wonden aan het hoofd ver toonde. die naar de dokter verklaarde, den dood ten gevolge hebben gehad. De vader verklaarde, dat hij met zijn kind, dat hij op den arm had gestruikeld is. Dc politie vond evenwel reden om een nader onderzoek in tc stellen, daar vermoed werd, dat de verwon dingen met opzet waren toegebracht. Dit werd door den vader evenwel ontkend. Dc moeder was tijdens het gebeurde niet in de kamer. Toen zij kwam, heeft zij het kind dood gevonden. De politie waarschuwde het parket te Haarlem, dat eenige keeren naar Zandvoort. is gekomen om een breedvoerig onderzoek in te stellen. Dit leverde termen op om den vader in hechtenis te stellen en naar Haarlem over te brengen. liet onder zoek wordt nog steeds voortgezet, daarom kunnen nog slechts enkele mededcelingen over de zaak gedaan worden. Het gebeurde heeft te Zandvoort opschudding verwekt. Het gezin woonde reeds een Jaar te Zand voort. maar de vader en de moeder zijn geen Zandvoorters van geboorte. De man is al eenigszins op Jaren, terwijl zijn vrouw aan zienlijk jonger ls. Naar de cventuecle reden van het mis drijf worden verschillende veronderstellingen gedaan, die vooral samenhangen met huise lijke omstandigheden. Het lijkje van het kind is ter gerechtelijke schouwing in beslag genomen. Nader kunnen wij nog mededeclen. dat het sectie-onderzoek uitgewezen heeft, dat het kind is gestorven door dc verwondingen aan het hoofd. Aanvankelijk had de politic aanleiding gevonden om zoowel den man als dc vrouw in hechtenis te nemen. Het onder zoek heeft evenwel alleen voor den man be zwarende omstandigheden aan het, licht ge bracht, zoodat dc vrouw spoedig op vrije voeten werd gesteld. De man Ls 57 jaar en dc vrouw 24. De justitie heeft toestemming gegeven om het lijkje ter aarde te bestellen, hetgeen Zaterdag dan ook heeft plaats ge had. In het huis is wel vergif gevonden, maar het onderzoek heeft uitgewezen, dat dit met de doodsoorzaak niets uitstaande heeft ge had. Alleen de verwondingen aan het hoofd hebben tot den dood geleid. Die verwon dingen waren zoo, dat zij niet door een val veroorzaakt kunnen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1