Het afschuwelijke wapen. De hoofdprijs. Het Belangrijkste. 49e Jaargang No. 15040 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Vrijdag 8 Juli 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMLN 1 EN pCr Week ƒ0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0 22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72J-4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 1Z Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. ONVERWACHTE WENDING TE LAUSANNE. Overeenstemming aanstaande Tekst der overeenkomst zou zoo goed als vastgesteld zijn. LAUSANNE, 8 Juli (VD.) De toestand op de herstelconferentie te Lausanne heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een onverwachte wending genomen. Overeen stemming tusschen alle ter conferentie ver tegenwoordigde mogendheden en het tot stand komen eener definitieve regeling van het Duitsche herstelvraagstuk worden on middellijk aanstaande geacht. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Simon en de Engelsche kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, begaven zich nog om 2 uur in den afgeloopen nacht na het onderhoud met den Duitschen Rijks kanselier Von Papen en den Duitschen mi nister van buitenlandsche zaken, Von Neu- rath, eerst naar de Fransche en vervolgens naar de Italiaansche en Belgische delegatie. De conferentie duurde tot 4 uur in den ochtend. Naar gemeld wordt zou in deze conferenties de definitieve tekst van de her stelovereenkomst zoo goed als vastgesteld zijn. LAUSANNE. 8 Juli (Wolffbureau). Het bezoek van Rijkskanselier von Papen en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken von Neurath, bij de Britsche delegatie, duurde tot over eenen des nachts. De besprekingen werden tenslotte niet meer met MacDonald gevoerd, maar met den BritsOhen (minister van Financiën, Neville Chamberlain. Na afloop van de besprekingen kencsfhet- sten de Duitschers den inhoud als: Nieuwe formules, nieuwe probeersels. Na het bezoek "van de Duitschers gingen Sir John Simon en Neville Chamberlain van Ouohy naar Lausanne om weer met de Franschen te onderhandelen. De samenkomst begon om half twee en scheen een goed verloop te hebben. In Engelsche kringen verluidde, dat men het vrijwel eens was .geworden over een formuleering, die voor 'beide partijen aanvaar- baar was. (Zie ook pag. 2(. ERNSTIG ONGELUK BIJ VUURWERK. Monteur te Scheveningen gedood. Donderdagavond is 'bij het vuurwerk op het strand te Scheveningen een ernstig ongeiuk gebeurd. Tijdens het- afsteken van het vuur werk sprong te ongevier tien minuten voor elf een z,gn. donderbus uiteen. De monteur Baikiker, van de firma J. Kat te Leiden, werd door de scherven aan de borst zoodanig getroffen, dat hij oogcnblikkelijk dood ineen- zonk, aldus meldt de Msb. hierover. Het verder afsteken van het vuurwerk werd afgelast. De talrijke toeschouwers bemerkten wel dit ontijdig einde, doch slechts enkelen waren er zich van bewust, welk droevig ongeluk daar van de oorzaak was. Het stoffelijk overschot van den monteur werd door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwai gebracht Nader verneemt het blad: Omstreeks kwart voor elf stak zekere Hartevelt een mortier af van 20 cM. Door on bekende oorzaak sprong hiervan de ketel uiteen en trof Bakker, die naast Hartevelt stond ter 'hoogte van de hartstreek. Doodelijk getroffen stortte de man ter aarde. Twee doktoren, dr. Guljé uit Uitgeest en dr. Fun- kenberg uit Gravezande, snelden onmiddellijk toe. Zij konden slechts niets dan den dood oonstateeren. Het slachtoffer was ongeveer 60 jaar oud en woonde aan den Oude Rijn te Leiden. Van de Pier af konden wij waarnemen, dat een tiental strandstoelen in elkaar was ge slagen door de ontploffing. Nadat de ramp was geschied, werden on middellijk alle lichten ontstoken en moest de pier worden ontruimd. Nader vernemen wij nog in verband met het ongeval dat gisteravond op den boule vard te Scheveningen tijdens het afsteken van het vuurwerk heeft plaats gehad en waarbij ee'n monteur gedood werd, dat een dame, mevr. G. uit de Tomatenstraat, die op het wanaelhoofd dicht bij de rotonde stond te kijken, door een stuk ijzer in de linker borst werd getroffen. Gelukkig was de wond van weinig beteekenis. Ook eenige badstoelen, die op 60 M. af stand geplaatst waren, werden door het weg geslagen ijzer getroffen en beschadigd. De scherven van de gesprongen mortier zijn voor zooveel dit mogelijk was. door de politie in beslag genomen. Ook een der projectielen is ter besohikking yan de brandweer gesteld. DE BELASTINGEN IN 1933. EEN VERDUBBELING DER PROVINCIALE OPCENTEN. In het loopende belastingjaar worden door de provincie Noord-Holland 16 opcenten op de belasting geheven. Mr. J. B, Bomans, het lid van Gedeputeerde Staten, dat de finan ciën behandeld, heeft in de Prov. Staten, zit ting medegedeeld, dat te voorzien is dat in het jaar 1933 dcor de provincie meer dan 30 opcenten geheven zullen moeten worden. VOOR GEBREKKIGE KINDEREN. DE BOOTTOCHT VAN „SNELVERBAND'. Menigeen kwam onder den indruk bij het aanschouwen dier vele kleinen, door Moeder Natuur zoo misdeeld. Maar menig hart po pelde van dankbaarheid voor de overdeelde zorgen, besteed aan de jeugdige lijders die een dag naar Alkmaar gingen. Talrijke toeschouwers hadden zich bij de Kikkert verzameld. En toen om 8 uur het sein van vertrek was gegeven, deden hon derden fietsers de boot uitgeleide. Alls hens waren aan dek en mannelijk, zoowel als vrouwelijk personeel was druk in de weer om de jeugdige passagiers van ver snaperingen te voorzien. Het weer was en bleef buitengewoon goed. Er zal direct bij het vertrek stemming in. Wederom was Louis Contran aan boord om zijn jeugdige hoorders tot een lied en mede zingen op te wekken en hij liet zich voor deze gelegenheid „Oom Louis" noemen. De gebroeders Conradi brachten natuurlijk met hun goocheltoeren en grapjes de jeug dige toeschouwei's in extase. Een lachsalvo steeg herhaaldelijk op. Te Alkmaar stond wederom het maal gereed en gretig werd aangevallen, hetgeen na zulk een schit terende boottocht licht valt te begrijpen. Bij monde van den voorzitter, den heer Fortgens werd aan den heer Mak, van het veilinggebouw door mej. Bout een fraaie foto overhandigd van den maaltijd die de vorige week den oudere gebrekkigen was aangeboden. De heer Mak dankt en sprak waardeerende woorden voor de commissie en hen die steun verleend hadden. Na den maaltijd werd door alle kinderen een luchtballon opgelaten. waaraan een kaart bevestigd was, die ingevuld terug ver wacht wordt van de plaats van daling. Welgemoed werd de terugtocht aanvaard waarbij Louis Contran, de gebr. Conradi, Krab met zijn accordeon en zijn collega pistonnist en het Haarlemsch Politiemuziek- corps er op uitnemende wijze de stemming inhielden. Snelverband kan met voldoening terug zien op dezen boottocht en vele jonge pa tientjes zullen nog weken lang genieten van dezen enkelen dag die hen vreugde heeft gebracht. Maar ook de ouders zullen daar aan denken. Eenige Alkmaarsche gebrekkigen maakten op uitnoodiging van Snelverband de terug reis meer. waarna zij dank zij de zorgen van Snelverband weer per auto naar Alk maar werden teruggebracht. Na aankomst gingen alle kinderen, voor zien van diverse versnaperingen, een lucht ballon, een bloeiende plant en een leerzame album, voldaan huiswaarts, roodgebrand door de zon. COMMUNISTISCHE OPSTAND IN LIBERTAD De regeering van Peru maakt volgens een bericht uit Lima bekend, dat in Trujillo in den staat Libertad een communistische re volutie is uitgebroken. De regeering heeft onmiddellijk den staat van beleg voor een tijd van 30 dagen afgekondigd. De beweging is tot Libertad beperkt ge bleven. Troepen zijn derwaarts gezonden ter onderdrukking van den opstand. Noodlottig ook voor wie het hanteeren. Fransche duikboot vergaan. Vermoedelijk 64 dooden. Een der nieuwste Fransche onderzeeërs „Promethée"', welke Donderdag ter hoogte van Cherbourg eenige manoeuvres heeft uit gevoerd aan den zeespiegel, is door tot nu toe onbekende oorzaak onverwadht gezonken 66 opvarenden o.w. talrijke ingenieurs, zijn waarschijnlijk verdronken. De kapitein en eenige ingenieurs die zich in den toren bevonden, konden worden ge red. De onderzeeër ligt op 50 M. diepte op den bodem. Nader wordt gemeld: De „Promethée" is vergaan bij Kaap Lévi op 8 K.M. ten Oosten van Cherbourg. Een visschersboot heeft den commandant van den onderzeeër Du Mesnil. den luitenant ter Zee Bienvenu en vijf leden der bemanning opge pikt. Er werden alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om de opvarenden te redden. Het ministerie voor de Oorlogsmarine be vestigt het vergaan van de „Promethée". Het aantal dooden wordt officieel op 66 aange geven. Betreffende het vergaan worden de volgen de bijzonderheden bekend: De duikboot was Donderdag onder controle van een aantal ingenieurs der Sohneider- Creusotwerkcn uit Cherbourg vertrokken vcor e>en oefentocht, toen de „Promethée" plotse ling zonk. De commandant die zich met drie ingenieurs in den toren bevond, zoomede vier matrozen, die zich aan dek bevonden konden door een in de nabijheid kruisende visschersboot worden opgepikt. Zij werden direct naar het marinehospitaal te Cherbourg overgebracht. De oorzaak van de ramp zal eerst later bekend kunnen worden. Men heeft iedere hoop opgegeven ook maar een deel der be manning te kunnen redden, aangezien de boot ontzettend snel is gezonken en er geen mogelijkheid meer bestond de luiken te slui ten. In de maand October 1930 is de Promethée te Cherbourg van stapel geioopen. Het schip had een waterverplaatsing van ongeveer 1600 ton. De Tel meldt nog: Op het oogenblik, dat de boot zonk, werd van de opvarenden een aantal in zee geslin gerd. wat doet vermoeden, dat een ontplof fing heeft plaats gehad. Onmiddellijk nadat de catastrofe te Cher bourg was gerapporteerd, werden alle vaar tuigen, waarover de marine-basis beschikt, uitgezonden om zoo mogelijk hulp te ver- leenen. Admiraal Malavoy, de commandant van het tweede eskader der Cherbourg-basis, nam persoonlijk de leiding van de operaties in handen, waaraan ook de marine-luchtstrijd krachten haar medewerking verleenen. De hoop, dat- de vermisten opgespoord kunnen worden, wordt echter algemeen miniem ge acht. Bovendien wordt het werk bemoeilijkt In het prcces tegen John Curtis, de reeder. die de politie om den tuin geleid heeft in de zaak-Lindbergh, ziet men Lindbergh (xxj op deze foto op den voorgrond als getuige. Curtis (x) op den achtergrond. door de hevige stroomen, welke in deze wate ren heerschen. De ..Promethée" is een duikboot eerste klasse van het nieuwste type. Zij is ge bouwd door het arsenaal te Cherbourg en 23 October te water gelaten. Den laatsten tijd werden er reparaties aan de boot verricht, waartoe personeel van de Cherbourg fabrieken was overgekomen. Kans op redding voor een deel der bemanning? Naar Havas mededeelt, mag men hopen, dat dat deel van de bemanning van den on derzeeër „Promethée", hetwelk zich op het oogenblik van de ramp in het interieur van de boot bevond, tijd heeft gehad, de schotten te sluiten en aldus het binnendringen van het water te verhinderen, natuurlijk in de veronderstelling, dat de boot bij het zinken niet lek is gestooten. Onder deze omstandig heden zou voor de bemanning en de boot eventueel geen direct gevaar bestaan. De plaats, waar de duikboot zich precies be vindt, heeft men nog niet kunnen vast stellen. PARIJS, 8 Juli. (V. D.) De ondergang van de Fransche duikboot „Prométhée" heeft in geheel Frankrijk groote ontsteltenis ver wekt. De commandant van de duikboot, die met zes andere leden van de bemanning werd gered, verklaarde bij zijn aankomst te Cher bourg. dat voor hem het verlies van zijn schip een volkomen raadsel is. Hij bevond zich met eenige ingenieurs en matrozen op het dek, toen hij plotseling den bodem on der zijn voeten voelde wegzinken. Reeds eenige seconden later was de duikboot onder den waterspiegel verdwenen en waren hij en de andere zich op het dek bevindende personen in zee gevallen. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal personen, dat met de „Prométhée" gezonken is, 64. De havencommandant van Cherbourg heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ramp alle maatregelen genomen om te trachten en schip en de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. Nog Don derdagavond zijn eenige duikbooten en tor pedojagers vertrokken om de positie van de gezonken duikboot vast te stellen. Vrijdag ochtend werden bovendien eenige water vliegtuigen en een kabelballon uitgezonden. De minister van Marine Leygues heeft be volen, dat geen middel ongebruikt mag wor den gelaten om de misschien nog in leven zijnde opvarenden te redden. (De organisatoren van de Iersche sweepstakes. aandeelhouders der Hospital Trusts Ltd. te Dublin, hebben daaraan tot- nutoe ongeveer 4 millioen gul den verdiend). Zet een loterij op pooten Mei een wel gevulde pot. Bied aan heele drommen gokkers. Deelgenootschap in je lo: Toover gouden alpengroepen Voor hun gretig starend oog. Maak vooral de vetste kluiven Super-watertandig hoog. Laat wat paarden erom rennen, Maar geef zelf daar niets voor uit, Je bent zelf al te volhandig Met het tellen van de buit. Later zit je. zij 't figuurlijk. Toch het stevigste te paard. Zonder noodzaak om te rennen En dat is het meeste waard. Als de zaak is afgeioopen. Dan betaal je uit de pot. En je hebt een groepje winnaars. Opgetogen met hun lot. Zij die nietig zijn gebleven Zitten niet verslagen neer, De fortuin was hun ongunstig, Strakjes komt hun kans wel weer. Enklenzitten erdoor waampjes In. de rest blijft in de kou. Maar de permanente hoofdprijs Familiaar gezegd) is jou! En het is bij loterijen. Heel gewoon dat het zoo gaat, Vraag dat maar eens in vertrouwen Aan den Nederiandschen Staat. P. GASUS. Verrassende wending te Lausanne nadat men op een dood punt gekomen icas. Overeenstemming bereikt? de blad. 2e pag.) Engeland stelt volkomen afschaffing van het duikbootwapen voor. (2e blad, le pag.) Vrceselijke ramp met een Fransche duikboot. De Promethée gezonken. 64 menschen om gekomen; zeer weinig hoop op redding. (Ie b'.ad. le pag.) Grif fin at Mattern hebben 56 mijl van Minsk een noodlanding gedaan. Het vliegtuig is vernield, de vlieger gekwetst. (le blad. 2e pag.) Via den nieuwen in Luxemburg gebouwden zender zullen eens per week Ncdcrlandsche programma's worden uitgezonden. (2e blad, 2e pag.) Te Scheveningen is bij een ontploffing van vuurwerk een man gedood. (le blad. le pag.) Dc Twentsche Bank beperkt haar belangen bij B. IV. Blijdenstein <£- Co. tc Londen. (le blad, le pag.) Reorganisatie van het Burgerlijk Armbe stuur. Omzetting in een Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. (le blad. 2e pag.) ARTIKELEN. ENZ. A. K. v R Het EnqelschIersche dispuut. Repressailles of Arbitrage. (2e blad, le pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- 'SÖRANDSPIRITUS- b J1 (octïolian on -nikkolon thooiloofjet ii bP57( in '3 toorton. o R f JSI All° van Prima con«'ru«"#. du» ifl Voor xomor» buiten n M «n winter» thu:». Spirltuivorkoopkanl. „Borgon op Zoom-Detff Aan onze kwartaal- en maandabonne's. De administratie vindt het bijzon der prettig ais ceti groot aantal abonnés het verschuldigde abonne mentsgeld per post- of bankgiro vol doet. vooral nu dc vacanties het incasseer en per kwitantie moeilijk maken. Men bedenke evenwel dat het een nog grootere tijdsbesparing geeft als men gireert vóór de kwitanties bij de incasseerders zijn. Formulieren voor automatische giro verstrekken ivij gaarne en gratis. OORLOGSSCHULDEN EN ONTWAPENING. EEN VOORSTEL VAN SENATOR SHIPSTEAD. De Amerikaansche Senator Shipstead heeft in den Senaat een motie ingediend met het voorstel de oorlogsschulden te schrappen in dien alle landen toestemmen In een gelei delijke ontwapening van vijf percent 'sjaars gedurende tien achtereenvolgende jaren. De schrapping der schulden wordt verder af hankelijk gesteld van het opschorten van aanbouw voor militaire doeleinden geduren de dertig jaren en het schrappen van de oorlogsvergoedingen. WERKLOOSHEID IN DUITSCIILAND VERMINDERD. In de laatste helft van Juni ls het Duitsche werkloozencijfer gedaald met ongeveer 93000 zoo verneemt de Tel. uit Berlijn. Het aantal werkloozen bedroeg op 30 Juni ongeveer 5 476.000. Sedert den recordstand van midden Maart is het aantal met ongeveer 653.000 verminderd, hetgeen .hoofdzakelijk moet worden besohouwd als een seizoensvcrschijn- sel, dat nog niet op een blijvende verbete ring in den toestand wijst. B. W. BLIJDENSTEIN Co. TE LONDEN. TWENTSCHE BANK KRIMPT HAAR FILIAAL IN. Naar het Amsterd. Effectenblad verneemt, zal de Londensche vestiging van de Twent sche Bank: B. W. Blijdenstein Co. belang rijk worden ingekrompen. Het terrein der werkzaamheden dezer instelling bevat onder de bestaande omstandigheden risico's, die in strijd zijn met de uiterst conservatieve tradities der bank. Het kapitaal van 1 millioen. waarvoor dc Twentsche Bank aanspakelijk ls. zal geen vermindering ondergaan, wel echter het gestorte bedrag. DE BRITSCHE ONTWAPENINGS VOORSTELLEN. WASHINGTON 8 Juli (Reuter). Betref fende Baldwin's verklaring in het Lagerhuis over de ontwapening, zeid? Stimson: wij zul len de Britsche voorstellen onderzoeken met groote belangstelling en hebben goed ver trouwen. dat wij een gemeenschappelijk voorstel he boen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1