BUITENLAND. - Lausanne op het doode punt? HET ENCELSCH-IERSCH DISPUUT. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 8 JULI 1932 rWEEDE BLAD f De politieke kwesties geven de grootste moeilijk heid. Volgens de Franschen vorderen de be sprekingen. Het consultatieve pact weer op den voorgrond. Verdaging van de conterentie D te wachten? Het jongste Engelsche voorstel inzake ontwapening. Hierbij is o. m.: vol komen afschaffing van het duikbootwapen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Over het resultaat der onderhandelingen tusschen Von Papen en Herriot wordt van Dutotsche zijde medegedeeld, dat alleen de politieke kwesties ter sprake zijn gekomen. De definitieve vaststelling van de hoogte der slotbetaling is voorloopig sterk op den aohter- i grond gedrongen. Eöhter kon ook over de politieke kwesties nog geen overeenstemming bereikt worden. Bij de bespreking werd ge constateerd, dat alle politieke kwesties wegens het gebrek aan tijd nauwelijks meer kunnen worden behandeld. Welken invloed dit zal hebben op de verde ren gang der conferentie is op het oogen- bflik noig niet te overzienBij de onderhande lingen is verder duidelijk geworden dat thans van Fransohe zijde zekere politieke eiscfhen in verband met de houding van Duitschland in de toekomst gesteld zijn. Deze eischen moeten in verband staan (met het van de andere zijde voorgestelde consultatieve verdrag volgens hetwelk de mogendheden zioh zouden verplichten zich in de toekomst te ver staan over de principieele internationale -kwesties. De moeilijkheden die in dit verband bij het begin van de conferentie waren ontstaan, zijn thans opnieuw opgedoken. Van geallieer de zijde is de eisoh gesteld, dat in dit con sultatieve verdrag een regeling wordt getrof fen die voor Duitschland een vastlegging van van den huidgen toestand zou beteekenen en die derhalve afgewezen is. De Duitsche en Fransöhe delegaties heb ben zich onmiddellijk na het onderhoud tus schen den Rijkskanselier en Herriot terug getrokken tot het houden van interne bespre kingen. Op het oogenblik wordt aan beide kanten overwogen op welke manier toch nog een gunstig slot van de Conferen'tie kan bereikt worden en of met het oog op de politieke tegenstellingen de verdaging der Conferentie tot een later tijdstip noodzakeljk kan worden. De médedeeling die hedenmiddag van Fransche zijde worden gedaan over den. toe stand ter Conferentie staan in het algemeen tegenover de Duitsche beoordeelingen. Van Fransche zijde wordt verklaard dat de be sprekingen vorderden en dat de ontwikkeling thans in kalmte moet worden afgewacht. Men onderzoekt thans nader de verschil lende voorstellen en documenten en tracht op deze basis tot overeenstemming te gera ken. Als vaststaand kan echter worden aange nomen, dat van Fransche zijde als tegen wicht tegen de Duitsche politieke eischen weer de gedachte van het consultatieve pact op den voorgrond is gebracht. Dit pact werd reeds vóór het begin der conferentie langs diplomatieken weg aan deDuitsche regeering voorgesteld' en zou inhouden dat de groote Europeesche mogendheden zich zouden vei- plichten niet zonder onderling overleg strijd vragen op te werpen die den huidigen toe stand in Europa in beroering zouden, kunnen brengen. Van Duitsche zijde verklaart men dat deze verplichting die wordt opgevat als een vastlegging van de bepalingen van Ver sailles reeds sedert het begin van. de confe rentie in dezen vorm door de Duitsche regee- ring is afgewezen. Onderwerp van behande ling was tot nu toe alleen het Engelsche denkbeeld over de voorloopige toekomst der groote mogendheden. Het schijnt nu dat de Franschen een uitbreiding van dit consulta tieve verdrag hebben gevorderd als tegen wicht tegen de Duitsche politieke voorstellen. Daar over deze kwestie tot nu toe geen over eenstemming is bereikt, moet naar Duitsche meening de invloed hiervan op den verderen gang der conferentie overwogen worden. De waarnemende Britsohe premier, Bald win, heeft in het Lagerhuis een uiteenzet ting gegeven van de Britsohe Ontwapenings voorstellen. Engeland wil op 7 punten de Amerikaan- sche voorstellen uitbreiden of wijzigen: 1) Vaststelling der maximumtonnage van linieschepen op 22.000 tonnen *net geschut van ten hoogste 30 c.M. 2) Vaststelling der maximumtonnage van kruisers op 7000 tonnen met geschut van ten hoogste 15.5 c.M. 3 Ingeval over punt 2 geen overeenstem ming zal kunnen worden bereikt, worde be paald dat de maximumtonnage van linie schepen 25.000 tonnen en het te gebruiken geschut van ten hoogste 32 c.M. zijn. 4). De maximumtonnage voor vliegtuig- moederschepen worde beperkt tot 22.000 ton nen met geschut van ten hoogste 15.5 c.M. 5) Volkomen afschaffing van het duikboot wapen. 6) Verlaging der tonnage van torpedoja gers met ongeveer 1/3 voor het geval dat de duikbooten zullen worden afgeschaft. 7) Indien de duikbooten niet geheel zul len worden verboden, moet de maximumton nage worden vastgesteld op 250 tonnen per schip. Ten aanzien van de bewapeningsbeoerking voor de luchtmacht wordt voorgesteld: 1) Volkomen afschaffing var. het bombar dementsvliegtuigen met uitzondering van bijzondere gevallen, vast te stellen bij in ternationaal verdrag. 2) Beperking van het gewicht van alle mi litaire land- en watervliegtuigen. 3. Verlaging der contingenten voor de mi litaire land- en watervliegtuigen der ver schillende typen. Duitschland. Een nieuw schandaal? De Pruisische Landdag heeft Donderdag op voorstel van de nationaal-socialisten en de Duitsch Nationalen een parlementaire T commissie, bestaande uit 29 leden, ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de be trekkingen tusschen den huidigen Pruisi- schen minister van financien dr. Klepper en de Duitsche Pachters Credietbank en de Domeinon Industrieonderneming. De broodvoorziening. De Duitsche Rijksminister voor Volksvoe ding en Landbouw Freiherr Von Braun heeft een radiorede gehouden, waarin hij er op wees. dat volgens de huidige vooruitzichten de graanoogst boven het gemiddelde zal ko men. Voor de eerste maal na den oorlog zal Duitschland dit jaar in zijn broodvoorzie ning vrij en onafhankelijk van het buiten land zijn. De voornaamste etenswaren: brood, aardappelen, vleesch en vet zijn in voldoende mate uit eigen productie aan wezig. Het gevaar bestaat, dat de landbou wers door hun schulden aan het begin van het seizoen met groote hoeveelheden aan de markt zullen komen. De regeering moet daarom zorg dragen voor een zeker even wicht bij de prijsvorming van de granen. De landbouwer moet aan den eenen kant in staat worden gesteld zijn oogst niet on middellijk na het binnenhalen te behoeven verkoopen, aan den anderen kant moeten voor allen, die de laatste maanden meer graan dan gevraagd werd op de markt heb ben gebracht, afzetmogelijkheden geschapen worden. De Rijksregecring heeft het daar om haar plicht geacht allereerst den druk der crediteuren op den landbouw zooveel mogelijk te verzachten en ten tweede maat regelen te treffen, welke den landbouw de mogelijkheid geven in zijn geldbehoeften te voorzien, zonder de goederen terstond te be hoeven verkoopen. Voor het nieuwe oogstjaar, ging de minis ter voort, is wederom het ma algebod op 97 pCt. bepaald. Ten gunste van de rogge- markt zal een verhooging van het roggever- bruik met verscheiden 100.000 tonnen door opheffing van de verlaging van het maal- quotum van 70 pCt. bereikt worden. Pluim veehouders. die zich verplichten de eieren te standaardiseeren. kunnen goedkooper mais krijgen. De rijksregeering heeft verder nog een taak, besloot de minister, op het gebied der veeteelt en op het gebied fruit, groenten en hout. Braun's onschendbaarheid niet opgeheven? Donderdagmiddag heeft de Centrum fractie van den Pruisischen Landdag ver gaderd. Aanwezig was o.a. de president van den Pruisischen Staatsraad Adenauer die mededeelingen deed over de kwestie der amnestie. Het resultaat van de besprekingen was, dat het Centrum blijft staan op het standpunt, dat het tot nu toe heeft inge nomen. Na een uiteenzetting door den advo caat Frank uit München in verband met de eventueele opheffing van de afgevaardigden- immuniteit van den Ministerpresident die ten doel zou hebben een strafvervolging wegens smaad en beleediging van Hitier mogelijk te maken kwam de fractie tot het besluit dat zij tegen de opheffing der on- schendbaarheid zou stemmen vooral, wan neer de betreffende voorstellen niet door de justitieele autoriteiten worden gedaan. Derhalve kan aangomen worden dat het besluit van het Comité van ord, de on schendbaarheid van den Ministerpresident op te heffen, niet door den Landdag zal worden bekrachtigd daar wan neer de andere fracties bij hun houding volharden, zonder de stemmen van het Centrum geen meerderheid kan bereikt worden Politieke botsingen te Essen. Onmiddellijk na de begrafenis van een partijgenoot, die bij een politiek handge meen om het leven was gekomen, is hier een groep van dertig nationaal-socialisten op nieuw met tegenstanders in botsing gekomen. Zij verwondden twee personen met revolver schoten en namen daarop de vlucht. De po litie heeft 28 hunner echter weten op te spo ren en in hechtenis genomen, waarbij en kele wapens werden gevonden. Zij geven voor door een groep van 100 communisten te zijn beschoten en met steenen bekogeld en uit noodweer het vuur te heiben beantwoord. Ook in een andere stadswijk werd door nationaal-socialisten. die op een vrachtauto van de begrafenis terugkeerden geschoten. De politie wist den auto te achterhalen en nam de 57 nationaal-socialistische inzittenden in hechtenis. Bü het doorzoeken van den auto werden vuurwapens, dolken en ploer- tendooders gevonden. De regeering van Thuringen afgetreden De regeering van Thuringen heeft na een zitting welke eenige uren duurde, besloten af te treden. In dit verband wordt officieel medege deeld: Bij de behandeling van het ontwerp- staatsbegrooting zijn door den Landdag be sluiten genomen welke door de landsregee- ring niet kunnen worden ten uitvoer gelegd. De leden der regeering van Thuringen treden derhalve af. Universiteit te Leipzig gesloten Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Leipzig, dat het Woensdagmiddag in de uni versiteit aldaar tot ordeverstoringen is ge komen. Toen bekend werd, dat het Saksische ministerie van Onderwijs het nieuwe stu dentenreglement, waartoe door een nat.-so- cialistische meerderheid was besloten, van de hand had gewezen, kwamen de nat.-so- cialistische studenten bijeen. Gedurende het zingen van het Horst-Wesscl-lied verscheen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 - Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS 98.- de rector van de universiteit, prof. dr. Litt, die hen aanried zich rustig te houden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, gaf de rector bevel de universiteit te ontruimen en de ijzeren deuren te sluiten. PLANNEN VAN EEN TROON PRETENDENT. ILLUSIES VAN KONINGSCHAP. Een correspondent van de „Daily Express" heeft een onderhoud gehad met den hertog Duarte Nuno van Braganza, die na den dood van ex-koning Manoel van Portugal, preten dent naar den troon van Portugal is gewor den en op het kasteel Seebenstein in Oosten rijk vertoeft. Duarte Nuno deelde den jour nalist mede, dat hij besloten heeft te trach ten de kroon van Portugal te veroveren, dus koning te worden. Door den dood van Manoel, zoo zegt hij, heeft de zaak der mo narchie aan kracht gewonnen, want er waren vele Portugeezen, die nooit Manoel's aanspraken hebben erkend, doch de voor keur gaven aan een afstammeling van don Miguel van Braganza, den vader van den tegenwoordigen troonpretendent. „Ofschoon ik het grootste deel van mijn leven in Oosterijk heb doorgebracht, aldus de hertog, heb ik toch nooit Portugal, mijn geboorteland, vergeten. Op het oogenblik wacht mij de dood, als ik naar Portugal zou willen teruggaan, omdat nog altijd de wet van kracht is, die ieder het recht geeft een lid van de verbannen koninklijke familie dood te schieten. Doch ik heb reden aan te nemen, dat deze wet spoedig zal verdwijnen". Volgens den hertog neemt het monarchis me in Portugal snel toe en zou zelfs een der republikeinsche ministers feitelijk de zaak van Duarte Nuno zijn toegedaan. Ten slotte vertelde de hertog, dat hij veel studie heeft gemaakt van landbouwkwesties en dat hij, in Portugal teruggekeerd, den Port-u - geeschen landbouw hoopt te reorganiseer en en moderniseeren. Honderden Portugeesche monarchisten zijn op weg naar Londen om een laatsten groet te brengen aan hun vorst. Een aantal mo narchisten is voornemens een hoeveelheid Portugeesche aarde mee te nemen, opdat de kist daarop geplaatst kan worden, en ook zijn er pogingen in het werk gesteld om het stoffelijk overschot van den vorst in Portu gal zelf te mogen begraven. In een brief, dien Manoel korten tijd vóór zijn dood heeft geschreven aan zijn secre taris en vriend, komen de woorden voor: Ik ben vreeselijk vermoeid, maar bezit den troost te weten, dat ik mijn plicht heb ge daan". Hieruit wordt de conclusie getrokken, dat Manoel een voorgevoel had, dat zijn leven spoedig geëindigd zou zijn EEN WARME VALLEI IN CANADA ONTDEKT. Een avontuurlijk reisverfhaal vormde het onderwerp van een door dr. Norman Henry, directeur van den openbaren gezondheids dienst in Philadelphia, voor de Royal Empire Society in Mon treal gehouden lezing. Dr. Henry bezocht met zijn vrouiw en vier kin deren in Noordelijk Britsen Columbië een warme vabeel, welker bestaan men tct durver alleen te mogen aannemen in het brein van fantastische trappers. Verhalen van verloren gegane goudmijnen en tropische valleien in Noordelijk Britsch Coluan'bië zijn langzamerhand legendarisch geworden, zoodat dr. Henry, die reeds vele malen het Canadeesche Noordwesten had doorkruist, besloot zelf een onderzoek naar deze geheimzinnige vallei in te stellen. Een expeditie, bestaande uit dr. Henry en familie met zestig paarden, vertrok in den afgeloopen zomer van het eindpunt der Canadeesche Nationale Spoorwegen achter Edmonton in de provincie Alberta, naar het punt van samen komst der Toad en Liard rivieren in Britsch Columbië. 800 mijlen verder naar het Noor den gelegen. Na een moeizame tocht over heuvelen en bergen, bereikte de expeditie een vallei met heete bronnen en met een temperatuur welke veel hooger was dan gewoonlijk op die breedte voorkomt. Planten werden verzameld, waar onder verschillende onbekende soorten. On derweg zag men veel wild. Tijdens de reis opgenomen en in Montreal vertoonde films lieten duidelijk uitkomen, dat men door een dicht begroeid gebied was getrokken rijk aan rivieren, prachtige meren en met sneeuw bedekte bergen. Verschillende planten zijn gezonden naar de Koninklijke Botanische tuinen te Edinburg, om daar ge determineerd te worden. 1N.R.C.) EEN MEESTER IN HET VERVALSCHEN. Men schrijft uit Boedapest aan de N R.Ct.: Dezer dagen is te Boedapest een leeraar van het gymnasium. die reeds jaren als zoodanig werkzaam was. in zeer goede kringen verkeerde en op het punt was tot rector te worden benoemd, gearresteerd .De man bleek indertijd tot leeraar benoemld op grond van louter vervalschte universitaire di ploma's. hij had het nooit verder gebracht dan een jaar studie en was voor het eerste examen reeds gezakt. Verder ging hij door voor reservemajoor, hoewel hij het. in militair opzicht nooit verder had gebracht dan tot korporaal en toen gedeserteerd was Hij nam aan alle Poolsch-Hongaarsche feestelijkhe den deel. aangezien hij zgn. in het Poolsche legioen gedurende den oorlog had gediend eri door Pilsudski tot kapitein zou zijn benoemd. Verder blijkt, dat hij ook als geestelijke en godsdienstleeraar aan een klooster heeft les gegeven, waarschijnlijk ook op grond van vervalsche documenten, terwijl het niet on waarschijnlijk is. dat ook de naam, dien hij voert, niet de zijne is. Het ergste is echter, dat hij zich als leeraar op groote schaal door ouders van kinderen, die examen moesten doen, liet omkoopen. Kinderen, wier ouders niet wilden of konden betalen, zakten bij de examens, terwijl zich ook een geval voor deed van een armen joodschen koopman, die met moeite 100 pengo bijeenbracht en wiens zoon desondanks twee onvoldoens ontving, zoodat hij werd afgewezen. Represailles of Arbitrage? 5 Juli. In het debat over het Iersóhe dispuut in het Lagerhuis zerce minister Thomas dat de Britsohe regeering nog een vreedzame regeling wenscht en dat iedereen een vreed zame regeling wensoht. De Iersohe regeering aan den anderen kant vindt het. blijkens haar jongste schrijven aan de regeering in Londen, diep betreurenswaardig dat haar voorstellen voor arbitrage zijn verworpen en hoopt dat deze alsnog zullen worden aan genomen. Bij zulke betuigingen van redelijkheid en zin voor schikking kan het niet moeilijk zijn voor de partijen om tot elkaar te komen Maar mtusschen is de Britsohe regeering bezig in het Lage muis bevoegdheden te zoe ken voor krachtige economische maatregelen waarmede Engeland's Schatkist moet worden schadeloos gesteld voor het achterwege bl.j- ven der Iersche betalingen voor landbezit uit Engelsche credieten verkregen, en bij voorbaat voor het achterwege blijven van een reeks andere Iersche betalingen aan Engeland, die deel zijn van een in den loop der laatste jaren geleidelijk tusschen de twee landen tot stand gekomen financieeie rege ling, plechtigiijk onderschreven door de be voegde vertegenwoordigers eer twee regee ringen. Door het doorzetten dezer repre sailles of zachter gezegd haar Schat kist beschermende maatregelen, maakt de Britsohe regeering de kloof wijder. Trouwens de Valera werkt aan zijn kant aam dit on vruchtbaar werk even 'hard mee, hoewel hij juist heeft doen blijken dat hij niet 100 per cent onverbiddeliijk is door te doen weten dat hij de ingehouden gelden niet gebruikt maar ze in een fonds deponeert, hangende een arbitrale beslissing over het dispuut. De Valera verklaart zich bereid arbitrage te aan vaarden, houdt inmiddels de betalingen in welke de vroegere Iersche regeering als geldig had erkend, en weigert den vorm van arbi trage (door een college, samengesteld uit rechtsgeleerden van het Britsohe rijk) welken de Rijksconferentie van 1930 waaraan ook Ierland deelnam voor het Britsohe Rijk heeft aanvaard. Het zal moeilijk zijn in de politieke ge schiedenis een naarstlger zoeker van spij kers op laag water te vimden dan de Valera. In het diepst van zijn hart wenscht hij mets liever dan een Vereenlgd Ierland, dat zich volledig van het Britsohe Rijk heeft afge scheiden en dat als republiek een eenkennig, heerlijk geïsoleerd en in de gedaohte van dit merkwaardig staatshoofd in Dublin met dat ai een welvarend bestaan leidt. Het moet de laatste maanden tot hem zijn door gedrongen dat een aanzienlijk deel van zijn volk deze toekomst niet rooskleurig acht of niet voor verwezenlijking vatbaar Iersolie nationalisme is een sterke macht. Maar het begint te kwijnen wanneer het in onzachte aanraking komt met economische feiten en naar thans door zooveien wordt ingezien slechts in zijn uiterste idealen kan be staan naast hard zwoegen in armoede en gebrek, althans gedurende lange jaren in de toekomst. Het is een vooruitzicht dat af schrikt. Het schrikt De Valera echter niet. af. En indien hij Iensch nationalisme op kan zweepen door een vinnigen econonnschen oorlog met Engeland te ontketenen en zijn volk zioh te doen zien. strijdend in de ont bering en daarom des te heldhaftiger legen den onderdrukker, dan zal hij dit niet nalaten. Zoo alleen kan de Valera's optreden worden verklaard. Hij heeft beseft- dat het sterice nationalisme niet sterk genoeg is voor zijn plannen. Zijn Senaat heeft zijn eedsontwerp praktisch gesproken vernietigd. Boeren en arbeiders leven in zorg en ongerustheid om zijn tarievenpolitiek en zijn twist met Enge land. die hun de voordeden van de saam- hoorigiheid met het Britsohe geaneenobest dreigt te ontnemen. De verkiezingen, waar mede hij den Senaat had gedreigd, gaan niet door. Blijkbaar ia De Valera op het oogen blik zelf huiverig van het idee zijn volk van de voordeelen van den band met het Rijk te berooven. De Engelsche regeering schijnt den toestand goed in te zien. Vandaar haar geduld en haar streven om dwang on allen schijn ervan te vermijden. Zij wil niet in de Valera's kaart spelen door haar verzoenende houding prijs te geven. Zij vraagt het Lager huis volmacht voor represailles. Maar wan neer zü er gebruik van zal maken moet wor den afgewacht. DE LEIDER VAN EEN BOEVEN- BENDE GEWROKEN. De pistooloverval welke eenige dagen ge leden werd gepleegd op een tapperij in Ber lijn-Noord is thans opgehelderd. De president van een vereeniging uit de onderwereld „Arcona" mocht van den waard niet meer in de localiteit komen. Woedend besloot hij zich te wreken. Telefonisch ont bood hij zijn acht mede-leden, die met pisto len bewapend aanrukten. Enkele minuten later werd bevel gegeven te vuren. Twee gasten werden door kogels getroffen en ernstig gewond De politie is er thans in ge slaagd alle clubleden te arresteeren. MIJNONGELUK IN PENNSYLVANIë. TIEN MIJNWERKERS GEDOOD EN TIEN BEDOLVEN. Uit New-York wordt gemeld: In Adamsburg (Pennsylvania) heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de hoofd schacht der John Carr-kolenmijnen. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn tien mijnwerkers gedood, terwijl voorts tien ar beiders werden bedolven. Do staatspolitie heeft de mijn gesloten. Reddingscolonnes zijn onderweg. SCHOTEN VAN EEN KERK TOREN. VIJF DOODEN, ACHT GEWONDEN. Naar uit Mexico City wordt gemeld, wer den te Agua Caliente van een kerktoren schoten gelost op een demonstratieven op tocht der nationale revolutionnaire partij, waarbij vijf personen werden gedood en acht ernstig gewond. De regeering heeft troepen gezonden om de orde te herstellen. GRIFFIN EN MATTERN. NOG STEEDS GEEN BERICHT. Het Persbureau Vaz Dias verneemt uit Moskou: Tot Donderdagmiddag half vier A.Z. tijd was bij de maatschappij Ossoaviachlm nog geen enkele mededeeling ontvangen betref fende de beide piloten Griffin en Mattern. Russische vliegtuigen hebben het traject af gezocht, doch geen enkel spoor van de „Century of Progress" gevonden. Het uitblijven van de vliegers heeft te Moskou groote nervositeit teweeg gebracht. Op instigatie der Ossoaviachim zijn inlich tingen gevraagd in Polen en Letland. Men gelooft dat de vliegers den koers hebben verloren en zich buiten Russisch gebied be vinden. Het vliegveld te Moskou is extra verlicht ten einde den vliegers voor het geval zij al daar nog zullen aankomen de landing te vergemakkelij ken. BRAND OP DE ..DEMPO" NOG NIET GEBLUSCHT. De Rotterdamsche Lloyd deelde aan het Handelsblad mede. dat luik IV van de „Dempo" Vrijdagavond zal worden geopend. Indien de brand dan nog niet is gebluscht wordt het met water geprobeerd. MEER HANDELSTOENADERING TOT ONZE KOLONIëN? Naar vernomen wordt, overweegt de re geering de instelling van een commissie ter bestudeering van de economische toenade ring tusschen Nederland en de gebiedsdeelen van het rijk in andere werelddeeien. CADEAUTJE, DAT ONWELKOM GEVONDEN WORDT. PLATEN VAN DE ZUIDERZEEWERKEN VOOR DE KAMERLEDEN. Het Eerste Kamerlid Blomjous heeft den minister van Waterstaat vragen gesteld over de toezending van een portefeuille, o.a. aan de leden van de beide Kamers der Staten- Generaal, betreffen de afsluiting en gedeel telijke droogmaking van de Zuiderzee, in houdende twaalf reproducties van aquarellen van H. Heuff, Roeland Koning. J. H. van Mastenbroek, C. Vreedenburgh en Ype Wenning. Hij vindt dit van geen technisch nut en derhalve een overbodige luxe. DE SCHEEPSKOK DIE ZIJN VROUW DOODDE. Het O.M. bij de Rechtbank te Rotterdam heeft een gevangenisstraf van vijf jaar gc- escht tegen een 38-jarigen scheepskok. d:e in een logement aan de Delftsohe Vaart te Rotterdam op 29 April zijn vrouiw. van wie hij gescheiden leefde, met een mes heeft doodgestoken. Het O.M nam ln aanmerking, dat verdachte zeer gunstig bekend staat en dat de vrouw door haar gedrag aanleiding tot de daad die in een oogenblik ran onbeheersöhtheid gepleegd werd, had gegeven. De verdediger vroeg o.a. een voorwaarde lijke straf. REGEERINGSSTEUN AAN DE NIEUWE TEXTIELFABRIEK? Over de plannen tot oprichting eener textielfabriek in Ned.-Indië verneemt Aneta Holland, dat de Internationale Crcdiet- en Handelsvereenlging te Rotterdam zich tot de Indihche regeering heeft gewend met verzoek aan het nieuwe bedrijf steun te vcr- leenen. De .Jnternatio" heeft verzocht de Invoer rechten op garens af te schaffen. AGENDA VRIJDAG 8 JULI Palace: „Millionair tegen wil en dank" Op het tooneel: The 4 Kobes. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ik heb een mensch gedood." Op het tooneel: „Diodattes". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Casanova tegen wil en dank". 8-15 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Opening Tentoonstelling Mento. Heerenweg. Zandvoort: Soirée Dansante ln Groot Badhuis. ZATERDAG 9 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Heemstede: Tentoonstelling Mcnto, Heerenweg. Zandvoort: Soirée Dansante in Groot Badhuis. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST^ Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteijoris» straat 13. Tel. 10175. ^Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5