BEZUINIGT VERSTANDIG KOOPT VERSCH GEKARND STADSNIEUWS '<2r v« -.V u; v».,r v.^'V t. Vï-f? i" «r t ïiró.K* B 43-6 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regeL -iï blue band DE GEMEENTE EN DE AANNEMERS. OVER DEN AANLEG DER NIEUWE BEGRAAFPLAATS. De afdeeling Haarlem van den Nederland - schcn Aanncmersbond. de Algemccne Pa- troonsveveeniging voor de bouwbedrijven in Haarlem en aangrenzende gemeenten en de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond van Bouwpatroons hebben een uitvoe rig adres tot den Haarlemschcn gemeemeraad gericht, waarin zij de aandacht vestigen op het feit, dat de gemeentelijke bedrijven voor de verstrekking van Water. Gas. en Electriciteit aan de Inwoners van Haarlem, meer en meer er loc overgaan, hunne diensten uit te strek ken tot werkzaamheden, die zich niet meer bepalen tot de levering der producten, waar voor zij zijn in het leven geroepen, doch ge leidelijk ook overgaan tot het aanleggen van leidingen voor water, gas en electriciteit, cn het verrichten van aansluitingen op de ge meentelijke distributie-betten. Daarin wor den de belangen van particuliere werkgevers geschaad. De besturen hebban vernomen, dat deze uitbreiding van verrichtingen in dezen cri sistijd vjjJ. geschiedt om ontstane ledigen tijd van personeel der genoemde Bedrijven te kunnen vullen. Deze methode van werk- zoeken voor gemeente-personeel heeft slechts verplaatsing van werkloosheid naar de vrije bedrijven tengevolge. Verder vragen de besturen zeer in het bij zonder aandacht van den raad voor het reeds zeer ver doorgevoerde stelsel van uitvoering van werken ln eigen beheer door den dienst van Openbare Werken, die reeds, vóór nog van crisis sprake was, en zonder zich dus te kunnen beroepen op noodzakelijke crisis maatregelen, alle bestratings- en riolerings werken der Gemeente zelf uitvoerde, bene vens verschillende ophoogingen van terreinen en straten, alsmede het maken van terrein- afscheidingen, enz. Nu is vernomen, dat de raad heeft besloten, den aanleg der Nieuwe Begraafplaats, ofschoon ln het openbaar aanbesteed zijnde, niet aan een der inschrij vers te gunnen, doch dit eveneens in eigen beheer te doen uitvoeren, en dat dit thans is verdedigd, teneinde daardoor eveneens de gelegenheid te hebben, niet ten volle werk hebbend gemeentepersoneel, werkzaam te kunnen stellen. Ook hierdoor ontstaat slechts verplaatsing van werkloosheid naar werk gevers en werknemers uit het vrije bedrijf. Dat is in het nadeel der arbeiders. Dit kan worden aangetoond uit de cred iet-aan vraag aan den Raad ad 1' 169.000 voor de uitvoe ring van bedoeld werk, waarbij op 2100 man- weken werk is gerekend, en uit de gehouden aanbesteding voor dit werk, waarbij zich o-m. een inschrijver bevindt, die het werk voor den prijs van f 155.000 garandeert uit te voe ren, doch bovendien op zich neemt 3000 man- woken werk, zijnde 000 méér dan de gemeen te Haarlem, te zullen verschaffen. AJzoo een verschil van 900 man weken. Adressanten verzoeken aan den raad: lo. In het algemeen, maatregelen te wil- treffen, waardoor de gemeentelijke bedrijven zich zullen bepalen tot het slechts verrich ten van die diensten, waarvoor zij zijn in het leven geroepen; 2o. In het (bijzonder, de uitvoering van het werk: Aanleg Nieuwe Begraafplaats., nog maals aan een bespreking ln den Raad te onderwerpen, en te overwegen of het belang der gemeente en der Haarlemsche ingezete nen ln het onderhavige geval, over "t geheel, niet beter zal worden gediend door een uit voering door de particuliere beoefenaars van het bedrijf dan door die van den dienst van Openbare Werken der Gemeente. EEN LANGE WEG! Een onzer abonnés in Deventer kreeg deze week in handen een prentbriefkaart, die in 1921 m Santpoort en 7 Juli 1932 te Deventer door de post is afgestempeld en aldaar aan haar adres bezorgd, waar de afzender zelf tot zijn verrassing heeft mogen ervaren dat deze briefkaart elf jaren heeft noodlg gehad om den weg van Santpoort naar Deventer af te leggen. JUBILEUM AAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS Vrijdag 15 Juli hoopt de heer N. van Ophem halknecht aan het Openbaar Slachthuis al hier. den dag te herdenken, dat hij vóór 25 Jaren den dienst trad. OPENING ZAAK FF.RD. HOLZHAUS. Op den Schoterweg no. 45 hoek Vroom- straat, heeft de heer Ford. Holzhaus uit Am sterdam zich gevestigd. In het geheel ver bouwde en gemoderniseerde pand heeft, htf een zaak in bedryfskleeding. dames- en hee renmodeartikelen. kinderkleeding. ondergoed enz. meest eigen fabrikaat, gesticht. De lieer Hol&haus is geen vreemde in het bedrijf: een 25 jaar Is hij lid van het fa. Holzhaus. magazijn De Mof aan den Haar lommerd ijk te Amsterdam, waarvan verschil lende jaren directeur. Deze zaak bestaat reeds 48 jaar. Thans is liij in Haarlem gekomen, bij het begin Cromjóstraat. De zaak ziet er keurig uit. Grcote stofvrije étalages kunnen het belangstellende publiek de voorhanden ar tikelen toonen in ruime keus. Een aparte af- deelhvg is aan de dames-artikelen gewijd. Fraai uitgevoerd is het inwendige van de zaak met moderne ballonverlichting, donker roods beschildering, en handige schappen langs den wand. Woensdag wordt <ie za-ik geooerid. Wij wc .i;hen de fa Fcrd. Holzhaus u onze stad een goed succes toe. KAMPEEREN. ZOMERKAMP „HAEMSTEDERS" Men schrijft ons: Evenals vorige jaren organiseert de Haar lemsche Kampeerclub ,.De Haemsteders" voor haar jongensleden en eventueele ge nood igden een zomerkamp. Ditmaal van Zon dag 24 Juli tot en met Zaterdag 6 Augustus een Trek-kamp per fiets door Gelderland en Overysel. In deze veertien dagen worden de mooiste plekjes van Veluwe cn Achterhoek bezocht. Gemiddeld wordt per dag 4:) K.M. gefietst, zoodat er ruim voldoende tijd over blijft om ook in de omgeving van onze kampplaatsen kleine uitstapjes te maken. Het programma luidt als volgt: Zondag 24 Juli: vertrek per fiets uit Haar lem naar Amsterdam en vandaar per boot naar Harderwijk; van Harderwijk per fiets naar Nunspeet, met als kampplaats het Kampcentrum „Saxenheim". Maandag 25 Juli wordt op „Saxenheim" doorgebracht- Dinsdag 26 Juli: van „Saxenheim" via het Uddelermeer naar Uchelen (in de omgeving van Apeldoorn). Woensdag 27 Juli: Van Uchelen, via het Radiodorp Kootwijk naar Schaarsbergen (in de omgeving van Arnhem». Donderdag 28 Juli: Van Schaarsbergen via het Kasteel „Doorwerth" naar Beek bij Nij megen. Van Vrijdag 29 Juli tot en met Zondag 31 Juli wordt in de omgeving van Nijmegen door gebracht. Maandag 1 Augustus: Van Nijmegen naar Dieren. Dinsdag 2 Aug.: Van Dieren naar Goor. Woensdag 3 Aug: Van Goor naar Dene kamp aan het riviertje de „Dinkel", een van de mooiste plekjes in den Achterhoek. Donderdag 4 Aug.: van Denekamp naar Ommen. Vrijdag 5 Aug.: Van Ommen naar Kampen cn vandaar per boot naar Amsterdam, waar wij Zaterdagmorgen aankomen en dan ver der per fiets van Amsterdam terug naar Haarlem. De deelneming aan dit Trekkamp staat open voor jongens van 16 jaar en ouder. Op gave van deelneming vóór 15 Juli aan den kampleider, den heer Backx v. Wereld, Noor der Stationsweg 13, Bloem endaal. ORGELBESPELING in dc Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 12 Juli 1932, 's avonds van 8 1/4— 9 1/4 uur. door den heer George Robert. Programma: 1. Praeludiupi Es gr. t., J. S. Bach. 2. Tweede Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy'. Grave, Adagio, Allegro maestoso e viva ce, Fuga. 3. Prélude et Fugue (sur un chant de prière israëlite), Elsa Barraine. 4. Prière et berceuse, A. Gullmant. 5. Sonata da Chiesa, H. Andriessen. Nrs. 1, 2 en 4 op verzoek. DE DIRCK nALS IN nET FRANS HALS MUSEUM Over deze nieuwe aanwinst vernemen wij nog:. Het voorziet In een groote behoefte, daar Dirck Hals tot op heden slechts vertegen woordigd was door een drietal kleine schil derijen, waarvan alleen het miniatuur jongensportret eigendom der Gemeente Haarlem was: thans heeft het museum een alleszins representatief werk van den mees ter in zijn bezit gekregen en kan de bezoe ker van het Frans Halsmuseum zich overtui gen van de waarheid der regelen, welke Ampzing in „Het Lof der Stadt Haerlem in Hollandt" van 1628 aan de gebroeders Frans en Dirck Hals wijdt: Komt Halsen. Komt dan voord, Beslaet hier mee een plaetz, die u met recht behoord. Hoe wacker schilderd Franz de luyden naar het leven! Wat suyv're beeldekens weet Dirck ons niet te geven! Gebroeders in de Kunst, gebroeders in het bloed, Van eener Konsten-min en moeder opgevoed. Immers, dit schilderij toont ons. dat Dirck Hals in staat was, in den geest van Buyte- wech, doch atmospherischer. zijn kleine fi guren met bijzondere levendigheid te schil deren en een werk te scheppen van groote charme. FEDERATIE VAN HAARLEMSCHE MUZIEKVEREENIGINGEN. Bovengenoemde Federatie herdenkt dit jaar haar eerste lustrum feestelijk. Een marschwedstrijd is georganiseed. die gehouden zal worden op het H.F.C.-terrein, bij goedkeuring van het bestuur der voetbal club. Verder zal de dag als volgt worden inge deeld: Des namiddags een concert, uit te voeren door de aangesloten vereenigingen. Elke verecniging zal, naar keuze, twee nummers ten gehoore brengen. Des avonds zal wederom een concert wor den gegeven, volgens dezelfde regeling. Het geheel zal besloten worden met een bal. Aangesloten zijfi bij de Federatie: Harmo nie Johez. Harmonie Crescendo. Harmonie Voorwaarts. Kunstkring Spaarndam, Har monie Crescendo Spaarndam, Haarlem's Politie Fanfarecorps. Haarlemsche Tram- fanfare. R. K. Harmonie Utile Dulci, Excel sior. R.K. Harmonie St. Caecilia, Muziek vereniging Kunstgenot, en Harmonie Oos terspeeltuin. U .L. O. EEN DERDE SCHOOL VOOR DIT ONDERWIJS. B. en W. adviseeren aan den raad om niet in te willigen liet verzoek van de afd. Haarlem van den Bond van Ned Onderwij zers om oen derde school voor U. L. O. met Sept. 1932 te openen, maar in beginsel te besluiten om het aantal scholen voor U. L. O- met 1 Sept. 1933 met een te vermeerderen. In hun toelichting schrijven B. en W oa.: De regelmatige stijging van het aantal leerlingen waarvoor dit onderwijs wordt be geerd iieeft ih ons College een punt van ern stige overweging uitgemaakt. Wij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat bij een behoorlijke verzorging van dit onderwijs de oprichting van een derde school ln de naaste toekomst onvermijdelijk moet worden geacht. Bereids hbben wü daarom eenige voorbe reidende maatregelen getroffen en aan den Directeur van Openbare Werken opdracht gegeven in het oostelijk deel der gemeente om te zien naar geschikt terrein en schets- plannen voor den bouw eener school te ont werpen. Inmiddels hebben de omstandigheden zich zoodanig gewijzigd, dat wij nieuwbouw van een derde school voor U. L. O. meenen te moeten ontraden. De geleidelijke ontvolking van eenige weliswaar meer centraal gelegen scho len voor gewoon lager onderwijs, biedt de ge legenheid er een voor het beoogde doel te k."■stemmen, waardoor (het behoeft geen na der betoog) aanmerkelijke kosten kunnen worden bespaard. Zijn wij derhalve in principe voor uitbrei ding van het U. L. O. bij een beoordeeling van het tijdstip waarop hiertoe moet worden overgegaan, behooren bij behartiging der on- derwijsbelangen, die der financiën niet te worden verwaarloosd. De invloed eener splitsing van het aantal leerlingen der school voor U. L. O. letter A. laat zich te dien opzichte langer gelden dan één jaar. Uit berekeningen blijkt dat behalve nog een "besparing van kosten voor belooning van vakonderwijzend personeel en op die van ver lichting, verwarming en schoonhouden van lokalen, de baten der rijksvergoeding tot 1 Januari 1935, veilig f 3400 hooger kunnen worden gesteld bij splitsing op 1 September 1933, dan, (zooals gevraagd) op 1 Septem ber a.s. HET P. E. N. RESULTATEN OVER 1931. In druk is verschenen het verslag over 1931 van het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noord-Holland. Gewezen wordt op het in gebruik nemen van de nieuwe centrale te Velsen. Die voor ziet thans in de behoefte van het bedrijf, uit gezonder liet Gooi, dat nog door tusschen- komst van Amsterdam stroom krijgt- In 1931 werden door het P. E. N. verkocht 137.660.098 K.W.U., ln 1930 werden 115.101.099 K-W.U. geleverd, zoodat er een belangrijke vooruitgang is te constateeren. f 575.657 werd uit de winst besteed voor extra afschrijving op bulten bedrijf gestel de activa, f 200.000 werd weer aan de provin cie uitgekeerd voor dekking van het verlies in de oorlogsjaren, waarna nog f 592.579 over bleef voor reserveering. Bij het bedrijf is thans een personeel van 430 man werkzaam. TROMMELCORPS „HAARLEM" Bovengenoemd corps, dat 30 Maart j.l. werd opgericht, heeft een uitnoodiging ontvangen in September medewerking te verleenen aan een groot kinderfeest te Amsterdam. Op 28 Augustus brengt het corps een be zoek aan Zandvoort. Op 31 Augustus zal het feestelijkheden te Haarlem opluisteren. Verder worden in September en October be zoeken gebracht aan vereenigingen te Alk maar, Amsterdam en Leiden. De repetities zijn in vollen gang en er worden flinke vorderinge gemaakt. De bezetting, welke voorloopig bestaat uit 16 tamboers. 8 hoorn blazers en nog enkele andere instrumenten, wordt na verloop van tijd uitgebreid. Het corps stelt zich beschikbaar voor feestelijkheden, liefdadigheidsinstellingen, sportfeesten, enz.; uitgezonderd die met een uitgesproken politieke of godsdienstige strekking. ONDERSCHEIDINGEN. De Coop. Vereeniglng ..Eigen Tuin" te Haarlem, verwierf op de 5de Nationale La thyrus tentoonstelling te Bilthoven, den eersten prijs, een gouden medaille. De op J.l. Zaterdag en Zondag gehouden Lathyrus tentoonstelling op den tuin aan den Zomerweg was een groot succes. Heel mooie inzendingen waren aldaar geëxpo seerd en ondanks het zeer warme weer is er veel bezoek geweest. Do uitslag was: le prijs T. P. Beitsma, 2e pr. K. Bothof. 3e H. de Boer, 4e pr. F. Schip per. De Keuringscommissie bestond uit de hecren P. Kelderman, R. Halstein en H Spijker. DE VERMISTE GOLDEN TIENTJES. Door den officier van Justitie te Utrecht is een bedrag van f 1000 uitgeloofd voor hem of haar. die inlichtingen kan verstrekken, welke leiden tot opsporing van de uit <ie Rijksmunt vermiste 1646 gouden tientjes. INCEZCNDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET CONFLICT IN HET STUCADOORSBEDRIJF. Men zal zich herinneren dat in het num mer van dit blad van 15 Juni de Nederland- sche Stucadoors Patroons Bond. afdeeling Haarlem, door middel van een ingezonden stuk zijn standpunt ten opzichte van het conflict in het stucadoórsbedrijf heeft uit eengezet en het door dien Bond. in overleg met andere Patroonsbonden genomen be sluit tot tariefs- en loonsverlaging, hetwelk aanleiding is geweest van de onder de modern georganiseerde werknemers in het stucadoorsbedrijf uitgebroken staking, uit voerig heeft gemotiveerd. In dit stuk spreekt de Nederlandsche Stuc. Patr. Bond schande van de „terreur", die door de stakende arbeiders ten opzichte van de niet aan deze staking deelnemende, zoogenaamde werkwillige arbeiders wordt uitgeoefend cn menig lezer van dit inge zonden stuk, wiens rechtsgevoel door de plaats gehad hebbende mishandelingen be- leedigd is, zal instemmend geknikt hebben toen hij de zinsneden, waarin de Ned. Stuc. Patr. Bond de houding van de werkwilligen verdedigden las en welke woordelijk luiden: „Thans wordt dus te Haarlem alleen met R.K. en Chr. georganiseerde werknemers ge werkt wat volkomen hun goed recht is, daar zij niets anders doen dan het bestaansrecht hunner organisaties verdedigen. Zij volgen daartoe hun vrijwillig gekozen houding, waar zij toch minstens, in een land als het onze, het recht voor hemmen", en hij zal naar alle waarschijnlijkheid met zijn sympathie aan de zijde van den Bond staan. De Stuc. Patr. Bond heeft door dit inge zonden stuk blijk gegeven prijs te stellen de publieke opinie ten opzicht van de uitge broken staking te zijnen gunste te stemmen en hij schijnt daarin, dank zij de hierboven aangehaalde mooie zinsneden, wonderwel te zijn geslaagd. Maarzooals in het leven al meer malen waar is gebleken, bestaat er een groote afstand tusschen het in het publiek uiten van mooi klinkende principes en het naleven daarvan en de Ned. Stuc. Patr. Bond maakt, zooals blijken zal uit hetgeen hierna volgt, op dezen regel al geen uitzondering. Juist omdat de Ned. Stuc. Patr. Bond er prijs op stelde de publieke opinie te zijnen voordeele te stemmen achten inzenders het hun plicht onderstaande feiten ter kennis van het publiek te brengen. Sedert September 1931 oefenen inzenders te Haarlem het aannemersbedrijf van stuca- doorwerken uit onder den naam „Eerste Haarlemsche Stucadoorscombinatie". Toen door den Ned. Stuc. Patr. Bond tezamen met andere patroonsbonden het besluit werd ge nomen en uitgevoerd tot verlaging van de loonen en tarieven over te gaan, besloten inzenders tot een» zoodanige loons- en ta riefsverlaging niet over te gaan, in de eerste plaats niet, omdat de bonden zich niet de moeite hadden getroost met inzenders, die blijkbaar door hen niet voor „vol" wer den aangezien, overleg te plegen, in de tweede plaats niet omdat inzenders loon- en tariefsverlaging vooralsnog niet noodzakelijk achten. Het te voorziene gevolg hiervan was, dat toen onder de modern georganiseerde stu- cadoor-werknemers de bekende staking uit brak, inzenders, die de oude loonen en tarie ven handhaven, van deze staking niet den minsten last of hinder hadden en de voor de uitvoering van hun werken benoodigde arbeiders zonder eenige moeite konden verkrijgen. De Stuc. Patr. Bond kon dit blijkbaar niet verkroppen en men zocht naar middelen om inzenders het rustige uitvoeren van hun werken te belemmeren en die middelen vond men door aan de leveranciers van bouw materialen te verbieden aan inzenders de voor de uitvoering hunner werken benoodigde materialen te leveren, zulks op straffe van uitsluiting van de leveranciers, die zich niet aan dit verbod hielden, van de levering van materalen aan de leden van den bond, als mede door aan verschillende bouwonder nemers te Haarlem en Omstreken, die aan bestedingen van stucadoorwerk houden mede te deelen. dat zoo het werk aan inzenders zou worden gegund, de Bond er voor zou zorgen, dat inzenders de voor de uitvoering daarvan benoodigde materialen niet zou den kunnen verkrijgen, waarvan het gevolg is geweest, dat de leveranciers van bouw materialen geweigerd hebben en weigeren aan inzenders materialen te leveren, ter wijl geen stucadoorswerken meer aan inzen ders worden gegund, omdat men bevreesd is, dat inzenders voor een behoorlijke en vooral tijdige uitvoering niet zullen kunnen zorg dragen. Deze zijn de daden van den Ned. Stuc. Patr. Bond. afdeeling Haarlem, die zoo sterk met zijn „Vrijheidsprincipes' schermt en er zoozeer van overtuigd is, dat in een land als het onze. een ieder, ondanks door zijn mede-arbeiders gevoerden strijd, geheel vrij is zijn arbeidspraestaties te leveren voor dat loon of tegen dat tarief als hem zal goed dunken en dat iedere belemmering van die vrijheid in hooge mate onrechtmatig en onbillijk ls! Een onbevooroordeeld lezer zal echter tus schen de daden van den stakenden stuca- door-werknemer en die van den Bond alleen dit verschil constateeren, dat de eerstge- noemden openlijk de werkwillige arbeiders de uitoefening hunner werkzaamheden be moeilijken, terwijl de Ned. Stuc. Patr. Bond liever de rol speelt van den wolf in schaaps vel, immers het heeft aangedurfd om op een door inzenders aan den Bond gerichte sommatie om met voormelde handelingen op te houden, zonder meer te ontkennen zich aan deze handelingen te hebben schul dig gemaakt, en dit. terwijl, gelijk aan dezen Bond bekend is, de leverancier van inzenders schriftelijk, onder betuiging van zijn spijt, aan inzenders heeft medegedeeld, dat hij i tengevolge van voormeld verbod niet tot I levering van de door inzenders bestelde materialen kon overgaan. H. C. SALA. H. D. VAN LEUVEN. M. M. VAN LEUVEN. I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. co ferdan, HET NIEUWE BOEK VAN ALIE VAN WIJHE—SMEDING. EEN VERKLARING VAN DE SCHRIJFSTER. Mevr. Alle van WijheSmeding publi ceert in „Beveoka-Nieuws" de volgende ver klaring: De meeste Nederlandsche bladen hebben een bericht van het N. v. h. N. overgenomen, waarin dit blad mededeelde, dat het „uit goede bron"(!> vernomen had, dat mijn bin nenkort verschijnend boek: „Naakte Waar heid" volgens mijn eigen uitspraak nog meer stof zou doen opwaaien dan „de Zondaar" ooit had gedaan. Ik verzoek U thans te wil len vermelden dat ik van de hierboven be doelde, aan mij toegeschreven uiting geheel onkundig ben, met genoemd blad nooit in eenige relatie heb gestaan, en strekking en inhoud van dit sensationeele bericht perti nent afwijs". STEEDS MEFR ZWEEFCLUBS. Te Venlo is een aeroclub opgericht, op initiatief van de vereeniglng „Techniek en Ambacht". Binnenkort zal men proefvluchten organi- seeren met een lesvliegtuig, dat door de leden van de clufo is vervaardigd. HET NEDERLANDSCH- BELGISCH HANDELSVERDRAG. NOTA VAN HET VOLKENBONDS SECRETARIAAT. Het Volkenbondssecretariaat heeft een no ta van de economische afdeeling openbaar gemaakt, waarin o.m. gezegd wordt, dat de internationale goederenruil in Mei nog meer verminderd is. Maar er zijn ook eenige gunstige teekenen te vermelden. Uitvoerig wordt in dit ver band gesproken over de Nederlandsch-Belgi- sche conventie, die te Lausanne geparafeerd is. De nota wijst erop, dat het Nederlandsch- Belgische verdrag na toetreding van nog eenige staten, zal kunnen beschouwd worden als een van de collectieve verdragen tot ver mindering van de oeconomische handelsbe lemmeringen, ten gunste waarvan naar de meening van het oeconomisch volkenbonds comité. uitgesproken in de studie over de meestbegunstigingsclausule, deze clausule buiten werking zal kunnen worden gesteld. Door het toetreden van steeds meer Euro- peesche staten tot de Nederlandsch-Belgi sche conventie, zou daardoor geleidelijk die vrije Europeesche markt gevormd worden, die de oeconomische deskundigen van de Europeesche commissie als hoofddoel der commissie hebben beschouwd. EEN DERDE KAMPHUIS VOOR DE A. J. C. Zaterdagmiddag werd onder groote be langstelling in tegenwoordigheid van orga nen der S. D. A. P. en vakbeweging het derde kamphuis geopend van de A. J. C„ gelegen te Huizen, nabij de grens van Blaricum. De voorzitter der A. J. C„ de heer Vorrink, sprak een welkomst- en inleidend woord, waarna de voorzitter der S. D. A. P., de heer J. Oudegeest de officieele openingsrede uit sprak. Tal van autoriteiten voerden vervol gens nog het woord o.a. de heer v. d. Walle, secretaris van het N. V. V. en het eerste Ka merlid mr. M. Mendels. KRONIEK DER MOLENS. De groote watermolen van het waterschap Bombay te Doezum (prov. Gron.) zal gedeel telijk worden gesloopt omdat sedert eenigen tijd een motor wordt gebruikt. Deze molen is een der hoogste van ons land. (N-R.Ct.) EEN GEMENGD MELKBEDRIJF TE AMSTERDAM? Over de conclusies van de Amsterdamschc Commissie die een onderzoek Instelt naar de mogelijkheid der stichting en instandhou ding van een centraal gemengd melkbedrijf verneemt het Handelsblad, dat- de meerder heid de stichting van een centraal gemengd melkbedrijf mogelijk acht, ook de instand houding. Een minderheidsnota gaat niet tegen de meerderheidsconclusies in. doch maakt be zwaren tegen de wijze waarop de meerder heid het gemengde melkbedrijf wil doen functionneeren.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6