DE BILT HERINGA WUTHRICH bloembollencultuur, VELDKIJKERS De Donderdagmiddagsluiting voor kappers. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 13 JULI 1932 PHILIPS' RADIO «TOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 765.7 m.M. tc Thorshavn. Laagste barometerstand 755.5 m.M. te Marseille. en voorspelt: Zwakken veranderlijken wind, betrokken tot zwaar- of halfbewoikt, waarschijnlijk nog regen- of onweersbuien, iets koeler des nachts. Uit het buitenland Van Finland tot het Kanaal ligt een uitge breid depressiegebied met verschillende ker nen die over ee ngroot gebied het weer een onweerachtig karakter geven. De hocge druk in het Noord-Westen verloor zijn samen hang met het groote gebied van hoogen lucht druk bij de Azoren en ligt als een geïsoleerde kern over de Noorsche Zee. Terwijl in het Westen allerwege afkoeling intrad blijft het in het Oosten nog zeer warm. In Polen was de morgentemperatuur boven 25 gr. C. In ons land en in Zuid-Frankrijk vielen zware on weersregens hier en daar met hagel. Uit Brabant en Noord-Holland worden hoeveelheden regen boven 40 m.M. gemeld. Uit het buitenland was de grootst hoeveel heid 23 m.M. te Toulouse. Barometer Stand van heden 757 m.M. (Veranderlijk) Vorige stand 761 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Groote Houtstraat (naast Luxor) Telefoon No. 11640. Thermometer I-Ioogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 86 F. 68 F. 75 F. INGEZONDEN RIEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. Alléén Zijlstraat 97 Opticiens klop, veeg stofz. VAN 1175.— VOOR 1138.- Vraagt demonstratie bij BRAKEL JrBotermarkt 17, Tel. 12897 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 13 Juli. Ondertrouwd 12 Juli; K. de Waal en J. M. v. d. Maal; C. J. van Dam en C. W. Bastings. Bevallen 10 Juli: W. de Looze—Hessend.; G. C. Edel—Koorman, z.; 11 Juli: A. H. M. KalesVollaerts d.; B. L. Roder—v. d. Klaauw, d.; 12 Juli: M. C. EichhornSehra- ma, d. Overleden 10 Juli: G., 2 j., d. v G. Ramp, Pres. Steijnstraat; 11 Juli: C. J. Pijpers, 68 j., Gen Joubertstraal; E. van Voorthuijsen, 56 jGasthuis vest; W.. 15 mnd„ z. v. W. Meetselaar, Houtvaart; 12 Juli: H. G., 3 j z. v. D. de Jong, Slachhuisstraat. Voor den Kantonrechter. OVERTREDING TARWE WET. Voor den kantonrechter had zich een Haarlemsch meelfabrikant te verantwoorden terzake dat hij in strijd met de bepalingen der tarwewet alleen buitenlandsche tarwe laad vermalen. Bij de controle op 20 Juni wer don 387 balen meel aangetroffen waarin in 't geheel geen. inheemsche tarwe was vermalen. In verband hiermee had de fabrikant een onderhoud gehad met de ambtenaren, belast met de handhaving van genoemde wet en had hij zich bereid verklaard f 5000 te beta len. hetgeen het verschil zou vormen van den prijs dor buitenlandsche tarwe en de-r dure Inheemsche, waaruit afgeleid zou kunnen worden, dat 'de fabrikant zich voor dat be drag bevoordeeld zou hebben, indien de fraude niet was ontdekt. Als zoodanig vatte de ambtenaar van het O. M. het op en deze wees er op, dat de fabrikant zich dan zou be voordeeld hebben ten nadeele van het Ne- derlandsche volk. Hij eisch'te f 1000 boete en publicatie van het vonnis in eenigc dag bladen o.a. Haarlem's Dagblad. De verdediger Mr. v. Ree weersprak de be doeling van wederrechtelijke bevoordeeling, hij toonde met cijfers aan, dat de prijs, wel ken de kleine fabrikanten waartoe verdachte berekend moet worden voor hun product ma ken, zoodanig is, dat zij er zoo goed als niets op verdienen en dat hij. door alleen bi'tenlandsche tarwe te vermalen, slechts een i zeer geringe winst maakte. Dit was ech ter niet de eigenlijke reden, hij was er toe gekomen, doordat hij met de inheemsche tarwe een onverkoopbaar product had gekre gen en het lag in zijn bedoeling hierover mot de autoriteiten te spreken. De toestanden in den tarwehandel zijn zoo. dat bij verdachte van overmacht kon gesproken worden, waar om verdediger vrijspraak vroeg. Met O. M. persisteerde bij zijn eisch. De Kantonrechter Mr. Bijl de Vroe, was van oordeel, dat geen bevoordeeling had voor gezeten, waarom hij publicatie van het. ven niet noodig achtte; overmacht achtte hij echter ook niet aanwezig en veroordeelde den fabrikant tot f 500 boete. INFORMAT1EKOERSEN. Londen 8.798.85. Berlijn 58.77 1 2 58.97 1 2. Parijs 9.719.77. Brussel 34.40—34.55. Zurich 48 2548.40. Rome 12.3012.75. New-York 2 47 7 8—2.48 1 '2. Kopenhagen 47 1 4—48 3/4. .Oslo 43—44 1/4, Stockholm 44 3/4—46. E. H. KRELAGE OVER VERLEDEN EN TOEKOMST. De heer E. H. Krelage, voorzitter van de Algemeene vereeniging van bloembollencul tuur schrijft in het orgaan een belangrijk artikel Daaraan ontleenen wij: Een overzicht van de exportcijfers naar de waarde na den oorlog leert het volgende: 1919 17.495.000.— 1920 19.547.000.— 1921 22.437.000.— 1922 22.640.000.— 1923 26.382.000.— 1924 29.985 000.— 1925 44.800.000.- 1926 39 166.000.- 1927 39.918.000.- 1928 42.718.000.- 1929 40.365.000.- 1930 46.419.000.- 1931 29.100.000.— Men zal zich herinneren, dat 1914 in den zomer een zeer veel belovend jaar scheen te zullen zijn; dit is wegens den inmiddels uit gebroken oorlog niet verwezenlijkt, maar het eindresultaat viel in de gegeven om standigheden nog mee, en eerst ln 1917 en '13 werd de toestand bepaald ongunstig. Na het zeer ongunstige jaar 1918, waarin dc export tot f 8.000.000.— inkromp, kwam onmiddellijk de opleving in 1919, dio zich regelmatig voortzette tot en met 1924. Uit de bovenvermelde cijfers blijkt een zeer ge leidelijke normale vermeerdering. Van 1924 op '25 doet de export plotseling een sprong van rond 30 tot rond 45 millioen gulden. Hierin zit weliswaar de groote Nar cissen-uitvoer naar Amerika aan den voor avond van het invoerverbod, maar daar mee is niet verklaard dc gedurende 6 jaar op vrijwel gelijk peil gehandhaafde buiten gewoon groote uitvoer. Deze is te verklaren uit de schijnwelvaart, die in die jaren vrijwel in de geheele wereld heeft geheerscht en ten onrechte voor een biijvend herstel is aangezien. In October 1929 begon reeds de ontgoocheling, maar eerst in 1931 deed de inmiddels algemeen als wereldcrisis erkende toestand haren in vloed op den bloembollenexport gelden, door het sterk verlaagde prijsniveau en wat in het exportcijfer niet tot uitdrukking komt het op 5 millioen gulden tc schatten valu- taverlies in Engeland en Scandinavië. Om derhalve een nuchteren kijk te heb ben op de toekomstige ontwikkeling van het Bloembollenbedrijf, zal men goed doen. de jaren 1925—1930 geheel buiten beschouwing te laten, de in die jaren behaalde winsten te vergeten en alle in die jaren gemaakte prijzen voor bloembollen, zoowel als voor landerijen en andere goedren als volkomen abnormaal uit te schakelen voor vergelijking. Het is uit den treurc betoogd en herhaald dat terugkeer tot een lager levenspeil alom in de wereld en over de geheele linie on vermijdelijk is. Hierop kan hot bloembollen- bedrijf geen uitzondering zijn. Daar ditzelfde ook voor alle andere be drijven geldt en ook voor hen. die niet uit 't bedrijfsleven hun inkomsten trekken is dit vooruitzicht minder erg dan het lijkt. Wie zich daarentegen blijft blind staren op de abnormale jaren volgt een struisvogel politiek, die slechts op de bitterste teleur stelling kan neerkomen. De toekomst behoeft mits men de te rugkeer tot een veel lager levenspeil als onvermijdelijk aanvaardt geenszins donker tc worden ingezien voor het bollenvpk. EXAMENS. KENNEMER LYCEUM. Geslaagd voor eindexamen H. B. S. B.: Mej. H. Manhoudt. en de heeren: R. Beukenkamp, J. Dietz, D Donk, A. ter Haar Romeny, W. Hekkema, E. Heyning, F. Hiemstra. H. Hocke. I. Tjassens Keïser, K. Kout. J. v. Miihlen. P. Petrie, L. de Roos, G. J. Schipper. K. Schönit- zer, J. van Straalen, W. van Troostenburgh de Bruyn. A. Riem Vis. Geslaagd voor diploma A: Mej. L. Kroon. Mej. Ch. Soeters, Mej. A. Terwey. Mej. J.- Kroes en de heeren: N. v. Esveld, A. Hofland. W. de Keizer, H. van Rijswijk, W. Schaper, P. Schmal en W. Westra. Geslaagd voor de Litterair Historische af- deeüng: Mej. S. Gorter, mej. H. Kettnor, mej. A. Meijer, Mej. N. Slis en Mej. T. Stokkink. EINDEXAMEN HANDENARBEID. Op de Rijkskweekschool voor onderwij - zers(essen) te Haarlem, zijn 11 en 12 Juli geëxamineerd 12 Candidatcn. Geslaagd de dames: C. A. Adriaanse. Haarlem. J. W. Andréa, Haarlem, I. A. J. Doeksen, Haarlem, E. J. Hogenkamp. Haarlem, L. E. Lanzius. Heemstede. P. C. Riphagcn, Heemstede. M. A. Schol. IJmuiden. E. W. v. d. Vliet, Zandvoort. W. M. Vreenegoor, Haarlem. A. de Waal, IJmuiden, H. Wildeboer, Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote Kerk te Haarlem, op Donderdag 14 Juli a.s., van 3—4 uur, door den lieer Piet Halsema. Programma: 1. Vater unser ,m Himmelreich, J. Pachelbel. 2. Praeludïum en Fuga in c kl. t., J. S. Bach. 3. Fuga 3 over B. A. C. H.. Schumann. 4. Ach bleib mit- deiner Gnade, S. Karg-Elert. 5a. Chant du Soir. E. Bossi.. b. La Crèche. A. Guilmant. 6. Suite Gothique. L. Boëllmann. Introduction-Choral, Menuet Gothique, Prière a notre Dame, Toccata. ST. RAPHAëL. Werkplaatspersoneel Dinsdagavond hield bovengenoemde af- deeling een vergadering in „St. Bavo". De heer Tervoert bracht verslag uit van de vergadering van Vakafdeeling V in Utrecht. De heer Veltman besprak de laatst ge houden vergadering van het klein Overleg op de Werkplaats. Over de overplaatsingen ontwikkelde zich een levendige discussie. Nog steeds Js deze kwestie loopende. Zooals men weet is de bedoeling, dat het herstel dei- locomotieven geleidelijk van de wei-kplaats te Haarlem zal verplaatst worden naar Zwolle en Tilburg: Haarlem blijft ccn her stelplaat-s voor rijtuigen). Dc vergadering keurde dc houding door het bestuur van St. Raphael aangenomen, goed. Dc heer Janzen werd aangewezen als ver tegenwoordiger in het kleine overleg indien dc eerste vertegenwoordiger verhinderd is. De Haarlemsche verordening nog van kracht? De Kant-onrechter te Haarlem heeft dezer dagen uitspraak gedaan in een bekeuring betreffende overtreding der Haarlemsche ver ordening, waarbij bepaald is, dat ae kappers zaken op Donderdagmiddag gesloten moeten blijven. Het betrof hier een dameskapper die in de eerste week van die Donderdagmiddag- sluiting aan zijn personeel op Maandagmid dag vrij gegeven had. Hij had, in de veron derstelling dat, er voor den Donderdag, val lende in de week voor Pinkster dispensatie zou worden gegeven, afspraken gemaakt met zijn klanten. De Kantonrechter heeft aan den bedoelden kapper geen straf opgelegd. De heer N. J. Vos, voorzitter van den Ned. Kappersbond, deelde ons mede: De veronder stelling ,dat door deze uitspraak de Haarlem sche verordening niet meer geldig is, acht ik onjuist. De uitspraak geldt alleen voor dit bijzondere geval. De kapperszaken moeten op Donderdagmiddag gesloten blijven. De Commissaris van Politie te Haarlem ver klaarde: Het is hier een uitspraak in één geval. Er is geen jurisprudentie over deze zaak. Zij komt in dit geval ook niet, want- nu de kapper niet veroordeeld is en de Ambte naar van het Openbaar Ministerie ook geen straf had gevraagd, is er geen partij, die in hooger beroep kan gaan. De politie steil zich op het standpunt, dat als er weer een kapper is die niet op Donderdagmiddag sluit, er op nieuw procesverbaal zal worden opgemaakt. Op het parket van den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie kon men zich niet uit laten over de vraag of nieuwe vervolgingen zullen orden ingesteld. Alleen kon men be vestigen, dat de Kantonrechter in het eene bedoelde geval de verordening niet bindend verklaard had. De overwegingen van het vonnis. Het vonnis, waarom het in deze zaak gaat, is geveld door den waarnemend kantonrech ter Mr. J. van der Vegt. Het betrof een kap per die op Donderdag zijn zaak had geopend endaar een bediende had laten werken. Het vonnis luidt: Overwegende dat, weliswaar artikel 1 der Verordening steunt op artikel 6 der Winkel- sluitinsgwet 1930, Overwegende evenwel, dat deze verordening evenzeer dient te voldoen aan den eisch van art. 168 der Gemeentewet, inhoudende een der fundamenteele beginselen van ons ge meenterecht, namelijk dat de verordening is gemaakt in het belang der openbare orde, enz. Overwegende, dat deze eisch naar onze meening niet aanwezig is ten aanzien van deze verordening. Overwegende, dat immers klaarblijkelijk deze verordening is gemaakt met geen an dere bedoeling dan aan alle kappers en hunne bedienden in de gemeente Haarlem op den Donderdagmiddag een vacantie te geven; dat dit tengevolge heeft, dat nergens in deze gemeente de inwoners zich aldaar kun nen laten bedienen en wel in geen enkele kapperszaak: Overwegende, dat naar onze meening het belang der openbare orde niet wordt gediend, doch zelfs wordt geschaad, Overwegende, dat derhalve deze verorde ning in strijd is met art. 168 der Gemeente wet; Verklaren op grond van het bovenstaande de verordening van 15 April 1932 der ge meente Haarlem onverbindend; Verklaren het ten laste gelegde feit niet strafbaar, ontslaan den verdachte van alle rechtsvervolging. Een correspondentie met het gemeentebestuur. Aan deze uitspraak is nog een correspon dentie voorafgegaan. Mr. B. van den Burg, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, verzocht aan den Com missaris van Politie om bij het gemeentebe stuur van Haarlem te willen ïnformeeren met welk motief het artikel 1 der verordening van 15 April is tot stand gebracht en of bij de tot stand koming van deze verordening reke ning gehouden is met het feit, dat een hoofd en bestuurder van een onderneming krach tens de bepalingen van de arbeidswet niet gehouden is aan een door den gemeenteraad voorgeschreven vrijen middag, doch zelfstan dig mag beslissen of hij zijn personeel een vrijen vóór- of een vrijen namiddag zal geven onder dc bij en krachtens de arbeidswet be paalde voorwaarden. Daar hier vermoedelijk tot hoogste instan tie zal gevonnist moeten worden, is het wen- schelijk het werkelijk motief, waardoor de verordening is tot stand gebracht, te kennen. B. cn W. van Haarlem hebben daarop ge antwoord. dat het artikel is tot stand geko men door eenvoudige gebruikmaking, over eenkomstig de bedoeling van den rijkswetge ver. van de uitdrukkelijke bevoegdheid op hit punt in art. 6 der Winkelsluitingswet aan den gemeenteraad gegeven. Gewezen kan nog worden op het feit. dat het artikel in kwestie slechts een verplichting oplegt om de winkelzaak voor het publiek te sluiten, of tijdens het gesloten zijn van den winkel al of niet arbeid zal worden verricht door het personeel, is een zaak, die aan bet hoofd of den bestuurder wordt overgelaten en door dezen beslist zal moeten worden aan dc hand van de bepalingen van de Arbeids wet. gelet op de interne behoeften van het bedrijf. De meening van het gemeentebestuur. Wij hadden een kort onderhoud met den heer W. Roodenburg, den wethouder, die de verordening heeft voorbereid. Hij zei, dat de zaak nog niet in B. en W. besproken was. maar zijn persoonlijke meening is, dat het vonnis van den Kantonrechter niet mede brengt. dat de kapperszaken nu op Donder dag geopend kunnen worden. Elke agent kan immers als een kapper op Donderdagmiddag open is, weer procesverbaal opmaken. Iets anders is het als over een aangelegenheid een vonnis in hoogste instantie geveld is. Als dit vonnis niet aan het oordeel van den hoogsten rechter onderworpen kan worde, zal in een andere zaak een beslissing, afgewacht moeten worden. DE DOOD VAN BAT'A. Thomas Bat'a, de Tsjechische schoenen ■si wnidöuouda ufiz poxu dip 'dunton Naar Reuter uit Praag meldt, heeft de dood van Bat'a groote beroering verwekt. Alle bladen gaven bulletins uit. Daaraan valt nog tc ontleenen, dat men voor het vertrek gunstige weerberichten had ontvan gen, hoewel er een dichte mist kwam op zetten. Even na het vertrek stortte het vlieg tuig van geringe hoogte aan een boschrand omlaag. Het drong met zoo'n kracht in den grond, dat het totaal verplinterd werd. Brouch. de vlieger, was op slag dood. Bat'a had ernstige inwendige kneuzingen opgc- loopen. waaraan hij spoedig oveleed. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vast gesteld. Den Cechischen Ford. heeft men, aldus dc Tel., den schoenenfabrikant uit Cechosolvkije genoemd, cn de snelle ontwikkeling van zijn enorm bedrijf, de frabricage-methoden, die hij toepaste en de sociale maatregelen, die hij in vei'band met zijn bedrijf heeft ge nomen, rechtvaardigen die betiteling alles zins. In 1876 werd hij geboren te Zlin, een provinciestadje in Oost-Moravië, dat voor den oorlog ruim 4000 inwoners telde, doch waar de schoenfabrieken van Bat'a thans alleen al meer dan 10.000 arbeiders in dienst hebben. Thomas was de zoon van een arm schoenmaker, die evenals zoovelen een karig bestaan vond in het vervaardigen van leeren schoenen en schoenen uit dik weefsel, „Pa pltschen" genaamd, waarmede hij van markt tot markt trok. De jonge Thomas kreeg, een uitzondering in Zlin, gelegenheid naar school te gaan; immers de vader wilde een leeraar van he mmaken. Doch de jonge dacht alleen maar aan schoenen. Hij leerde het vak bij zijn vader, ging zelfstandig Paputschen maken, die hij ook op de markten verkocht. De drang naar zelfstandigheid en bedrijfs- rationafceering deed zich al spoedig bij hem gelden; het duurde niet lang of hij nam een aantal arbeiders in dienst: de grondslag voor het latere bedrijf. Geleidelijk voerde hij allerlei machines in. die de productie vergrootten en later reisde hij ook naar Dpuitschland. om daar de mordene bedrijfs- methodes te leeren. De resultaten van zfjll onderzoekingen bracht hij te pas in een ge heel nieuwe fabriek, die hij in 1904 stichtte, doch ook toen was Bat'a niet voldaan over het bereikte. En hij besloot den oceaan over te steken om met eenige van zijn medewer kers te zien, hoe daar gefabriceerd werd. Daar hij het vak grondig wilde leeren, ging hij ale gewoon arbeider werken in verschillende fa brieken, hetgeen zijn metgezellen eveneens deden. In het vaderland teruggekeerd richtte bij allereerst zijn aandacht op de vervaardiging van linnen schoenen, die voor het 'grootste deel in Oostenrijk-Hongarije van de hand werden gedaan, doch later ook verkocht wer den in andere landen. Zoo was voor den oor log al de Bat't-fabriek in Zlin de grootste van Oostenrij k-Hongarij e. De oorlog noopte hem over te gaan tot dc fabricage van leeren schoenen; het bedrijf groeide, zoodat hij in 1917 al 4000 man in dienst had, met een dagelijksche productie van 10.000 paar schoenen. Na den oorlog volgden nieuwe reorganisaties. Zlin, vroeger een armzalig plaatsje in een armzalige bergachtige omgeving, is door het Bat'a-bedrijf geheel van karakter veranderd. De halve stad verdwijnt te midden van de glazen fabrieksgebouwen, sportvelden, plant soenen, die Bat'a voor zijn „medewerkers', zooals hij zijn ondergeschikten noemt, heeft ingericht. Hij heeft restaurant, hotels, bios copen, leerzaal, een eigen krant-, slagerij, keu ken. banketbakkerij, boerderijen, ja wat niet al in en om Zlin gevestigd. UIT DE OMSTREKEN HILLECOM PERSONALIA Onze plaatsgenoot de heer Q. J. Smit, slaagde voor het examen Fransohe handels correspondentie der Vereeniging van Leeraren. Dc heer B. M. Hulkenberg slaagde voor het examen Engelsche handelscorrespondentie der zelfde vereeniging. Mej. C. Pre'enen slaagde voor het M. U. L. O. diploma A. J. GRANNEMAN f De heer Granneman, die eenige maanden geleden bij het ernstige automobiel-ongeluk aan de Leidschestraat een hersenschudding bekwam en oogenschijnlijk daarvan geheel genezen was is na een kort doch hevig lijden plotseling overleden. Naar men vermoedt zou dit nog te wijten zijn aan dit ongeluk. ZWEMWEDSTRIJDEN. Aanstaanden Zaterdagmiddag organiseert de I-Iillegomsche Sportvereeniging H. Z. V. In de gemeentelijke zweminrichting ter ge legenheid van haar eerste lustruim school- en onderlinge zwemwedstrijden. BEROEPEN De heer C. Smits, candidaat te Hillegom is beroepen bij de Chr. Geref. Kerk te Maassluis. PERSONALIA. Dc heer C. Smits, candidaat te Hillegom komt voor op een tweetal voor de Chr. Geref. Kerk te Arnhem. ZANDVOORT GER. KERK IN H. V. Bij de Ger. Kerk in H. V. alhier is be roepen Ds. P. van der Vloed te Arnhem. VELSEN BLIKSEM IN DE SPOORBRUG GESLAGEN. TREINVERKEER GESTREMD. Het hevige onweder. dat zich gisteravond boven onze gemeente ontlastte, heeft e'en ernstige storing in het treinverkeer ten ge volge gehad, doordat onder Santpoort de leiding door den bliksem werd getroffen en daardoor defect werd. Gedurende het ver dere deel van den avond was het treinver keer in de war. De wagens der electrische tractie werden door een stoomlocomotief voortgetrokken. Op de Velserspoorbrug is Dinsdag de blik sem ingeslagen. Het koppelstuk van de leiding is niet minder dan vier maal getroffen. Hier door was het treinverkeer gedurende drie kwartier gestremd. De schade is in den af- geloopen nacht hersteld. BURGERLJKE STAND. Bevallen: G. C. LipsWerink d.. E. Peil— Weber d., J. PeperkoornPolak z., P. Boon Wooning z., J. MengerPost z., C, J. Kra mersv, d. Moor d„ T. SchoonHas d., D. Schroeversde Vos d N K. PluimVerburg d„ C. M. den: Dunnenv. Zantvliet d., G. RoosienSmit z. OVERNAME VAN EEN GEDEELTE VAN DE TULPENSTRAAT TE SANTPOORT. Bij Raadsbesluit van 30 Juli 1929, no. 12, werd aan H. F. Paradijs te Haarlem vergun ning verleend tot het aanleggen van een ge deelte van de Tulpenstraat te Santpoort, zulks onder voorwaarden. Door de tegenwoordige eigenaren van het bovenbedoelde straatgedeelte, is thans ver zocht, dit van hen in eigendom over te ne men. Aangezien aan de gestelde voorwaar den is voldaan, bestaat hiertegen bij B. en W. ge'en bezwaar. Zij stellen daarom voor, het besluit te nemen, dat in concept is afge drukt. IJMUIDEN TOERISTENBOOT VERWACHT. Het 17000 ton metend stoomschip Lan- castria zal een toeristenreis maken naar Schotland, Noorwegen, Denemarken en Zweden en daarbij onze haven aanloopen tot het opnemen van reizigers. Het zal den 31en van deze maand van hier vertrekken en 12 Augustus in Antwerpen de passagiers weer ontschepen. ERTS AANVOER. Het Fransche stoomschip Borée Is van Caen aangekomen met een lading ijzererts voor de Hoogovens, OPGELEGD. De stoomtrawler Zeehond IJm. 70 is op gelegd. BEVERWIJK AANRIJDING. Op den Velserweg werd een jongen, ge naamd H. K. en wonende alhier, die op een transportfiets reed, aangeraden door een vrachtauto, bestuurd door E. J. M. de W., eveneens te Beverwijk woonachtig. Het onge val ontstond doordat de jongen, die achter op gereden werd door eenige vrachtauto's, zich bij het passeeren zenuwachtig maakte en het beheer over zijn stuur verloor. Hij kwam met zijn fiets te vallen juist voor een vrachtauto, doch doordat deze met zeer kal- men gang reed, wist de chauffeur een ernstig ongeval te vermijden. De transportfiets werd echter geheel vernield. De politie heeft een onderzoek ingesteld waarbij bleek, dat het ongeval moest worden toegeschreven aan de ernstige verkeersbelem mering, die veroorzaakt wordt door de lange rij van wagens met aardbeien, die aan den linkerkant van den weg worden opgesteld1. TWIST OVER UITKEERING WERKLOOZENSTEUN Hedenmorgen (Woensdag) ontstond tus- schen een tweetal bestuurders van de mo derne vakorganisatie en een werkloozen ar beider in de C. Amsestraat een ernstig ver schil van meening over de uitbetaling van steungelden. De oorzaak van het conflict was, dat de werklofrze arbeiders verzuimd had. ip een bepaalden dag zijn stempelplicht te ver vullen. zoodat de bondspenningmeester geen uitbetaling van steungelden kon doen. Hier over ontstond een woordenwisseling, waarbij de steuntrekkende zich zoo opwond, dat hij den voorzitter van den modernen bond. den heer L. S. te lijf ging, en hem een hevi- gen slag in het gelaat toebracht. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd, die den aanvaller naar het politiebureau overbracht en procesverbaal van het voorgevallene op maakte. BEVERWIJK, 11 Juli 1932. Spinazie, per kist f 0.36f 0,56 Postelein per kist f 0,30f 0.40 Andijvie, per kist f0,50f0,80 Wortelen, per KG. f0,06—f0,09 Komkommers, per 100 f 4f 9 Aardappelen, klei, per K.G. f 0.03f 0,06 ld. zand, per K.G. f 0,07 Peulen, per Kilo f 0.24 Doppers, per Kilo f 0,08f0.14 Capucijners, per Kilo f 0,08f0,14 Raspers, per Kilo f 0,08f 0,14 Tuinboonen, per 1000 f 0.03f 0,09 Snijboonen, per K.G. f 0,32 Heerenboonen, p. K.G. f 0.36f 0,40 Bloemkool, per 100 f 1f 3 Sla. per kist f 0.20f 0.46 Rabarber, per 100 bos f7 Pieterselie, per bos f 0.04 Selderie per bos f0.05 Aardbeien, per slof f 0.30f 0,55 Bessen, per Kilo f 0,24—f 0,30

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2