Eton versus Harrow. BUITENLAND. MacDonalds rede in het Lagerhuis. VICTORIA-WATER HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 13 JULI 1932 TWEEDE BLAD Toenadering bereikt tusschen Frankrijk, Duitschland en Engeland. De schade vergoedingen moesten verdwijnen. „Zoolang er geen herstel was in Duitsch land als wereldfactor, kon er geen enkel herstel zijn". Het zoogenaamde „gent lemen's agreement". Het valt mee. Vertrouwen op Amerika's bereidheid tot medewerking.— (Van onzen Londenschen correspondent) Eton en Harrow zijn de duurste kostscho len van Engeland en worden daarom als de deftigste beschouwd. De duurte en de deftig heid gaan hier wel samen. Hoewel er wel jongens schoolgaan, wier wiegen niet hebben gestaan in de nobele huizen van het land, is toch in het algemeen het kind in Harrow of dat in Eton een adellijk kind. Soms is zijn adel ontleend aan de industrie, soms aan den handel, meestal aan geboorte. De jongens van Harrow dragen winter en zomer platte stroohoeden; de jongens van Eton vinden die hoeden bespottelijk. De leerlingen van Eton dragen altijd hooge hoeden en de leer lingen van Harrow achten dit hoofddeksel een ding van twijfelachtige glorie Op een zeker tijdstip van het jaar. op een belangrij ken dag van de school, werpen de Harrovia- nen hun lichte hoeden hoog in de lucht. Dit is de eenige dag van het jaar waarin het in Engeland, en waarschijnlijk in de wereld, stroohoeden regent. De hoeden vallen ontdaan op het aardrijk terug en ze worden meestal dan vervangen door nieuwe. De hooge zijden van Eton leent zich niet tot luchtvaart en het hoogste niveau van dit stuk blijft zeer verre beneden de stratosfeer, wordt bepaald door den langsten Etoniaan en blijft dus aan de aarde gekluisterd. Bij wijze van compen satie wordt de hooge hoed van Eton elk jaar door het strijkijzer vernieuwd. Men vertelt dat Eton-eer gebiedt dat een jongen de hee- le vijf of zes jaren van zijn verblijf op 'de illustere school het met eén hoed doet. Ik weet niet of „men" het bij het rechte einde heeft. Maar er zijn symptomen, welke de juistheid van „men" 's bewering schijnen te bevestigen. De hoed van den novice in Eton is altijd een paar maten te groot. En de hoed van den senior van Eton is in gedaan te en tint en glas gemeenlijk dermate ont daan van aanblik dat een Nederlandsche polderwerker hem bij zijn trouwen niet op zijn hoofd zou kunnen dulden. „Shabbiness" is trouwens een beetje een cultc in Eton, evenals in Oxford en Cambridge. Het fameu- se Eton-jasje is slechts luttele dagen nieuw: daarna is het vettig en groenig. Maar er zijn in elk geval twee dagen in het jaar, waarin Eton allerminst ..shabby" verschijnt Dat zijn de twee dagen van den cricket wedstrijd op Lord's Ground, in St. John's Wood, Londen. Dan is het vermaarde Eton- jasje van de Junioren, waarop zij een lig gend stijf boord dragen, nieuw of gestoomd. En de Senioren, voor zoover zij niet aan den wedstrijd deelnemen en hun zusters moeten begeleiden, dragen dan de beste hooge hoe den. de keurigste jaquet-jassen en de meest elegant gestreepte fantasie-broeken, welke het West End van Londen te koop heeft. Ik sprak van de zusters. Zij zweven en dartelen over het terrein, het groene terrein, als tee- dere vlinders, wit en primrose. Of zij zijn op de blanke tribunes; en in de verte lijken zij rozen in lieflijke tinten, die er zijn ontbloeid tegen het witte hout werp, ware kinderen van Flora, een lust voor de oogen, triomfen der gecultiveerde natuur. Ik heb een half dozijn maal de jaarlijk- sche cricketdagen van Eton en Harrow gade geslagen, niet van nabij, maar van het dak van de nieuwe flat-blokken, die om Lords zijn verrezen in den loop der laatste tien jaren. Men kan voor 3 shilling op de goed koopste rangen verblijven, maar men voelt er zich afgezonderd, bijna een paria, die in de verte het even feestelijk als voornaam gewemeld afgunstig gadeslaat. De wedstrijd kan er wel goed worden gezien. Maar de wedstrijd is nimmer de aanschouwing waard Het peil van het spel is zoodanig dat een sportsmaster van elke andere „public school" in schaamte en zelfverwijt in een hoek zou kruipen indien zijn jongens het er zoo afbrachten. De half vogelvluchtige aanschouwing van Eton versus Harrow en de aardige toonee- len welke het vergezellen, is veel prettiger dan die van de goedkoopste zitplaatsen waar men trouwens ook veelal moederziel alleen zit. Van het platte dak van de Katblokken af aanziet men. door dien afstand welke extra bekoring verleent aan een ook van nabij allerbekoorlijkst schouwspel. Engeland op zijn best. In de thee-pauze komen de zusters en de broers, de moeders en de vaders over de pitch zwermen. Wanneer men door half gesloten oogen kijkt lijkt het of het veld plotseling wordt bevolkt met duizenden witte muisjes. Dat zijn de smetteloos-wltte slob kousen van de vader en de zoons. Eton versus Harrow is het keurigste, het klcurlg- ste en het geurigste van Engelsch leven dat men zich kan denken. Het cricket van Eton en Harrow Is kinder spel. en. zelfs zóó weinig Intelligent en niet veelbelovend. Maar de twee beroemde scholen hebben het historisch recht twee dagen in het midden van den zomer op Lord s te spe len. De grond is te goed en te vermaard als cricket-Mekka voor zulk spel als de knapen te zien geven. Als exponenten van het na tionale spel zouden de Jongens er beter aan doen, wellicht, niet in de openbaarheid van het fameuse veld van St. Johns Wood te ver schijnen. Maar waar zou het heen moeten met de Engelsche traditie indien Eton versus Harrow plaats had in de omgeving van Eton of in de schaduw van den grooten gashouder op den heuvel van Harrow? Het vertrouwen in het seizoen en dat in de stabiliteit van Engeland zou bij de Engelschen een gevoeli ger klap krijgen dan het ooit door het prijs geven van den gouden standaard is toege diend. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Lagerhuis was Dinsdag dichtbezet voor het aanhooren van de verklaring van MacDonald over de conferentie van Lausan ne. MacDonald verklaarde dat de conferentie can Lausanne heeft geleid tot een regeling j van het 'herst-eivraaigstuk hetwelk de groot ste economische moeilijkheid was die sedert I den oorlog in de wereld was gerezen. Zooals de schadevergoedingen voortduurden was een volledig economisch herstel onmogelijk. Zoo lang er geen herstel was in Duitschland als wereldfactor, kon er geen enkel herstel zijn. De positie der landen was als volgt: Duitschland betaalde schadevergoedingen en j alleen schadevergoedingen. Frankrijk, Groot- Brittannië en andere betaalden oorlogsschul- I den en ontvingen ook betaling van oorlogs schulden en Amerika ontving schuldenbeta lingen. Eik der drie groepen weigerde heel natuurlijk haar contractueele verplichtingen zoodanig te behandelen dat zij met een der andere groepen vermengd werd. Het eerste probleem dat de conferentie te I regelen had was te zien hoe de drie partijen tot elkaar konden gebracht worden. Veel is reeds geschreven over een „gentle men's agreement". Blijkbaar is dit het ge volg van het antwoord, door MacDonald in de plenaire zitting van Vrijdag j.l. gegeven, naar aanleiding van een vraag van rijks kanselier von Papen, of, wanneer het plan zou falen, men aan Duitschland den waar borg kon geven, dat een nieuwe conferentie zou volgen. Hierop gaf MacDonald ten ant- woord, dat dit zeker het geval zou zijn. In plaats dat Duitschland weer van het i YoungpLan zou hebben uit te gaan, kwamen wij, aldus de Britsohe premier overesen, dat wij in dat geval het probleem opnieuw onder I ihet oog zouden zien. om te onderzoeken of een andere methode kon worden ge volgd. Echter waren wij er van overtuigd. dat het plan geen schipbreuk kon lijden. De quintessence van het „gentlemen's agreement" is Vrijdag is het open-baar aange kondigd. Bij het ontbreken ervan, zouden de Britsche gedelegeerden in een moeilijke po sitie hebben verkeerd, wanneer de Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers zouden hebben gezegd: „U zult uw agreement krij- gern, wanneer u ons thans al onze schulden kwijtscheldt". De Britsche delegatie had hierop geantwoord: „U zult moeten afwach- ten, De Britsche regeering is er niet op uit. eenigerlei voordeel te trekken uit hetgeen zij op grond van reparatieverplichtingen en oorlogsschulden ontvangt en dit standpunt zal zij handhaven." Over de Vereenigde Staten sprekend' zeide MacDonald dat hij zeer duidelijk wenschte te zeggen dat niemand het recht heeft Amerika te laken wegens de houding die het aange nomen heeft. Voor zoover ik weet (aldus MacDonald) hééft Amerika nooit een ver plichting aangegaan noch op eenigerlei wijze aangegeven hoe het bereid was een re geling met ons te treffen, maar ik geloof dat geen enkele natie der wereld meer dan Amerika en zijn volk bereid is de hand uit te steken voor het uit de moeilijkheden geraken die ons omringen. (Toejuichingen). Ik wensch heel duidelijk te doen uitkomen dat alles wat Lausanne deed was het uit den weg ruimen der inwendige moeilijkheden van Europa en het aanvaarden van voorstellen welke de te Lausanne vertegenwoordigde naties noodzakelijk en mogelijk achtten'. Artikel 1 van het accoord maakt een eind aan de schadevergoedingen hetgeen een groot voordeel is. Mac-Donaid zeide dat hij niet voor Genève was als plaats van samen komst voor de internationale economische conferentie en dat wanneer een of andere regeering Europa naar het herstel wil lel den, zij het kwaad in zijn wortel moet aan tasten. Dat is het wat te Lausanne is ge daan. Voor een of ander land zich tot Amerika kon wenden moesten de Europeesche naties haar eigen zaken onderzoeken die nooit te voren onderzocht waren. Als Europa zijn economische en finan- cieele problemen wil oplossen moet het zijn politieke problemen oplossen die afhangen van den staat der politieke mentaliteit. Duitschland moet weer binnen den kring der gewone internationale betrekkingen gebracht worden en zijn stem moet worden gehoord zooals dit gebeurt met de stemmen der an dere naties wanneer het verstandige stem men zijn; zijn ze onverstandig dan moet er niet naar geluisterd worden. Het doet mij genoegen te kunnen verkla ren, zoo vervolgde MacDonald, dat Lausanne ons nader bracht tot Frankrijk, dat het Frankrijk nader bracht tot Duitschland en Frankrijk en Duitschland nader bracht tot ons. Wij moeten er naar streven de huidige moeilijkheden op te heffen. De Britsche re- geering zal zeker blijven samenwerken en haar goede voor den vrede blijven bezigen. De te Lausanne begonnen taak opent nieu we wegen, wellicht zeer breede wegen. Ik vraag een zoo warm mogelijke goedkeu ring van het Lagerhuis voor een arbeid, dien mijn collega's en ik te Lausanne verrichten. (Toejuichingen). Neville Chamberlain zette nog het Brit sche standpunt in de schuldenquaestie als volgt uiteen: Indien een algemeene schrapping kan wor den verwezenlijkt, zullen wij daartoe over gaan. Is zij niet mogelijk, dan moeten wij afwachten en zien wat Amerika oens kan voorstellen alvorens wij beslissen omtrent hetgeen wij kunnen voorstellen aan onze ge allieerden (toejuichingen van de regeerings- partijem. Het zou hoogst onredelijk zijn. zoo ging Chamberlain voort, van ons te verlan gen, dat wij weten vat Amerika doet, onze vorderingen op onze Europeesche debiteuren annuleeren. Men kan er op rekenen, dat Amerika bereid zal zijn, zijn medewerking te verleenen, wan neer de tijd daarvoor is aangebroken. De conferentie van Lausanne heeft met medewerking van de Ver Staten en Frankrijk een groote stap gedaan op weg naar het her stel van het vertrouwen. Frankrijk. Bezuinigingsvoorstellen aangenomen. Met 385 tegen 201 stemmen heeft naar de N. R. Ct. uit Parijs verneemt. Herriot in de Kamer een overwinning behaald inzake het financieele ontwerp. De socialisten scheidden zich van hem af en de gematigden, schakee ring Reynaud, stemden blanco. De rechter vleugel van het centrum, schakeering Flan- din, steunde daarentegen de regeering. Zoo deden ook het gros van de radicalen en aan verwante groepén. Blijkbaar bleven nog eenige radicalen van den uitersten vleugel buiten de meerderheid. De socialisten had den besloten tegen te stemmen, zoo deden natuurlijk ook de communisten. Het debat is onbeschrijfelijk rumoerig ge weest. De Kamer vergaderoe aan één stuk van Maandagmiddag drie uur tot Dinsdag ochtend half twaalf. Tardieu is niet aan het woord gekomen. De inzichten van de minder heid werden bepleit door oud-minister Lasteyrie. Duitschland. De botsingen met de nat.-socialisten. De rijksminister van Binnenlandsohe Zaken Von Gayl, ontving Dinsdag 'bezoek van de leiders der sociaal-democratische partij, Olto Wels en dr. Breitscheid. die den minister het materiaal voorlegden, dat invet betrek king tot de excessen en het optreden der nationaal-socialistische stormtroepen door de sociaal-democratische partij is verzameld. Wels en Breibsöheid vestigen er de aandacht van den minister op, dat de situatie in Duitschland als zeer ernstig moet worden beschouwd en zij eischten maatregelen der rijks regeering tot herstel van orde en veilig heid. Speciaal achtten zij de weder-afkondi ging van een uniform-verbod noodig. Von Gayi gaf hun ten antwoord, dat hij steeds een open oor zou hebben voor ieder verzoek, van welken kant dit ook mocht komen. De bloedige botsingen van den laat- sten tijd waren hem bekend, dooh deze mochten z.i. niet aan de opheffing van het uniform verbod of van dat der nationaal- socialistische stormtroepen worden geweten. Hij wees er op. dat de handhaving van rust en orde in de eerste plaats tot. taak der po li tioneele en gemeentelijke autoriteiten be hoort. De minister zegde toe, dat het kabinet nu de rijkskanselier te Berlijn is terugge keerd, spoedig zijn standpoint ten aanzien van de situatie op het gebied der binr.en- landcshe politiek zal bepalen. Een herafkondiging van het uniformver bod wees von Gayl van de hand. Voorts vond heden een conferentie plaats tusschen den leider der Duitsch-nationale fractie in den Pruisischen Landdag, von Winterfeid en rijkskanselier von Papen. Naar het bureau der vereenigïng van Duit- sohe dagbladuitgevers in verband hiermede verneemt, wees von Winterfeid op de nood zakelijkheid van een krachtige leiding in Pruisen, zulks eveneens wegens de bloedige botsingen van den jongsten tijd. Heden. Woensdag, zou von Papen een con ferentie met von Gayl hebben, bij welke ge legenheid de betreffende kwesties ter sprake zullen worden gebracht. Genève. Schorsing der ontwapenings conferentie? Het Handelsblad verneemt uit Genève: De schorsing van de ontwapeningsconfe rentie is thans in zicht. Sommigen spreken van deze week, doch over het algemeen acht men het niet mogelijk dat men tot overeen stemming over de resolutie-Simon zal kun nen komen voor het midden van de volgende week. In de eerste plaats schijnt alleen tusschen Frankrijk, Engeland en Amerika overeen stemming over het ontwerp-resolutie-Simon te bestaan. Duitschland moet er niets van hebben, en evenmin de acht kleine staten, waaronder Nederland. Deze laatste groep zou. naar wij vernomen, een eigen resolutie heb ben samengesteld en nu zullen beide ont werp-resoluties waarschijnlijk Woensdag of Donderdag door het bureau samengesmolten moeten worden; tenminste men zal het pro- beeren. De bezwaren van Duitschland zijn reeds vanouds bekend. Wat het. niet in Lausanne heeft kunnen bereiken, daarop zal het thans hier met dubbele kracht aandringen: het uit het ontwerp-conventie-Loudon schrappen van de erkennig van de oude verdragen in zake bewapening, met uitzondering van de verdragen van Washingon en Londen, dus de quaestie van de „Gleichberechtigung". Wanneer men hoort dat de resolutle-Simon ten eerste het bommen werpen uit de lucht tijdens den oorlog binnen zekere grenzen zou toelaten, tanks beneden zeker gewicht zou willen laten voortbestaan en de zware ver- LN GEZONDEN MEDEDEELDÏGEN. a 60 Cts. per regel. Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstraat 16 Tel. No. 10756 Alle merken Stofzuigers plaatsbare artillerie evenmin zou willen af schaffen. dan is het duidelijk dat dit geheel In strijd Is met het gemeenschappelijk pro gram der 8 kleine staten. Buitendien word: zooals reeds eerder gemeld het bureau een buitengewone bevoegdheid gegeven. Dit or gaan zou, naar verluidt, tijdens de vacantie alle cijfers moeten invullen die in het ont werp-resolutie-Simon zijn opengelaten: de quaestie van de effectieven tot een oplossing moeten trachten te brengen en het werk der technische commissies moeten coördineeren, en tenslotte een maand vóór de bijeenroeping der conferentie een heele ontwerpconventie moeten klaar hebben! De Amerikanen zouden er vooral op heb ben aangedrongen dat de vlootbesprekingen tusschen de vijf belanghebbende mogend heden tijdens de vacantie langs diplomatle- ken weg worden gevoerd. Het eenige punt, waarop vrijwel overeen stemming schijnt to bestaan, is de quaestie van de afschaffing van den chemischen en bacteriologischen oorlog, terwijl het meeren- deel van de conferentieleden zich eveneens bij de oprichting van een internationaal permanent controle-orgaan, zooals dit reeds in het ontwerp-conventie-Loudon is voor zien, zou kunnen aansluiten. De economische wereldconferentie. De secretaris-generaal van don Volkenbond heeft van den secretaris-generaal van de con ferentie te Lausanne het verzoek ontvangen de noodige stappen voor de bijeenroeping van een economische- en valuta-conferentie te doen. De bijeenroeping van deze conferentie, die hoofdzakelijk door heit Volkenbondssecreta riaat wordt voorbereid, zal in een zitting van den Volkenbondsraad waarvan de datum nog niet is vastgesteld, geschieden. Amerika. Een verklaring van Stimson. In verband met de berichten, volgens welke Frankrijk, Engeland en Italië een ..gentle men's agreement" zouden hebben gesloten, volgens hetwelk geen ratificatie van het ver drag van Lausanne za! plaats vinden, al vorens met de Vereenigde Staten nieuwe re gelingen zijn getroffen legde de Amerikaan- sohe minister van Bui tenia ndsche Zaken Stimson. een korte officieele verklaring af. waarin hij de volgende drie punten onder streepte: 1. De regeering der Vereenigde Sta ten draagt geen officieele kennis van een ..gentlemen's agreement". 2. Geen bui ten- landsche diplomaat heeft de Amerikaansche regeering in dit verband gepolst. 3. Geen vertegenwoordiger van Amerika h?ef: aan be raadslagingen over een „gentlemen's agree ment" deelgenomen. Stimson voegde hieraan toe, dat de Ameri kaansche r?geering van geen harer Euro peesche debiteuren een voorstel inzake her ziening der schuldenregelingen heeft ont vangen. Noorwegen. Nieuw gebied van Oost- Groenland bezet. Het Noorsche telegraafbureau meldt, dat de Noorsche regeenng het gebied van Oost- Groenland tusschen 63 gr. 40' en 60 gr. 30' N.B. heeft bezet. Het hier bedoelde gebied is gelegen aan de Z O. kust van Groenland en ligt een heel eind zuidelijker dan het gebied, dat de Noor sche regeering juist een jaar geleden in bezit nam en dat zich ongeveer tusschen 72 gr. en 74 gr. N.B. uitstrekt. Die inbezitneming van verleden jaar volgde naar men zich herinnert op het feit, dat eenige Noren, deel uitmakende van een expjeditie. er de Noorsche vlag plant ten en er den naam aan gaven van Eirik Raudes (Erik de Roode's) land naar den eer sten man. die er omstreeks het jaar 1000 op Groenland voet aan land zette. HET GENTLEMEN'S AGREEMENT VAN LAUSANNE. VOLLEDIGE PUBLICATIE? Aan het einde van het debat in het La gerhuis over Lausanne heeft Sir John Simon, na uitbundigen lof te hebben toegezwaaid aan het persoonlijke werk van MacDonald aldaar, gezegd, dat er alles te winnen was bij net wegnemen van elke denkbare verdenking en dat hij daarom, mits de andere regeeringen daarmee instemden, elke aanvullende afspraak wilde publiceeren. Hij had dienaangaande al aan de betrokken regeeringen laten seinen of zij geen bezwaar tegen die publicatie hadden. DE PAUS EN LAUSANNE. ROME. 12 Juli (Reuter) Duidelijk doe lend op het resultaat van de conferentie van Lausanne, heeft Paus XI Zondagmorgen in een toespraak verklaard dezen dag het ge voel te hebben gehad, niet voor zijn taak op gewassen te zijn indien hij niet Gods goed heid zou danken voor het eerste opklaren van betere dagen, die heden aan den hori zon schijnen op te dagen. „Men moet blijven bidden", zoo zei de Paus. „en wel met des te meer vertrouwen, naar mate Gods goedheid onze smeekbeden schijnt te verhooren. ZWAAR WEER BOVEN LONDEN. De Londensche correspondent van de Tel. meldt: Terwijl de temperatuur Maandag tot 82 graden was gestegen, brak plotseling op ver schillende punten van de stad een zwaar onweer los. gepaard aan een hevigen plas regen. die verscheidene straten overstroom de. Nabij Wilesden werd een autobus, die naar Londen Bridge reed, door het water opgehouden, terwijl in andere deeleft van de stad de trams niet verder konden rijden. Nabij Harlesden Station waren in een oogen- blik de straten in een stroomende rivier ver- veranderd en de winkeliers moesten in al lerijl hun deuren sluiten om het binnen dringen van het water te voorkomen. Het tennisveld te Wimbledon was binnen enkele minuten een klein meer geworden. De regen bracht ge errverkoeling en verschillende per sonen met een zonnesteek naar het zieken huis moesten worden ondergebracht. DE DOOD VAN THOMAS BAT'A. Over het vliegtuigongeval dat den beken den Tsjechischen industrieel Thomas Bat'a het, leven heeft gekost, zijn nog slechts on volledige particuliere mededeelingen ontvan gen. Vast staat dat het vliegtuig waarmee hij tegen 6 uur vertrokken was voor een reis naar Zwitserland nog boven Bata's particuliere vliegveld -uit een hoogte van ongeveer 700 Meter plotseling omlaag geval len is. De bestuurder was op slag dood; Bat'a gaf nog teekenen van leven maar is op weg naar het ziekenhuis overleden. De ooi-zaak ligt nog volkomen in het duister. AANSLAG OP LORD LYTTON BERAAMD? Uit Tokio wordt gemeld: Te Dairen zijn twee Koreanen gearresteerd onder verdenking dat zij een aanslag wilden plegen op het leven van den leider van de V olk e nbondscomimiss ie voor Mandsjoerije, lord Lytton. Ook op andere leden der com missie zouden aanslagen gepleegd worden. WERKLOOSHEID IN ENGELAND WEER VERMEERDERD. Het totaal aantal werkloozen bedroeg per 27 Juni 2.747.343, hetgeen een vermeerdering beteekent van 6037 vergeleken met 23 Mei ji. OVERSTROOMINGSGEVAAR BIJ DEN INDUS. BREUK IN IJSBARRIèRE DER SHYOK Een wilde waterstroom bruist omlaag door het dal van den Indus, tengevolge van een breuk in de groote ijsbarrière in de zijrivier de Shyok. Op het punt. waar Shyok en Indus samenvloeien nabij Skardo (Noord-Kasjmir) is het ririerpeil reeds meer dan 5 M. getsegen Men verwacht, dat de schiet.srt.room morgen ochtend de spoorbrug bij Attock zal bereiken den belangrijksten toegangsweg naar de N.W. grensprovincie en men vreest, dat de over stroomingen die zich dan zullen voordoen even geducht zullen blijken als die van 1929. NOG STEEDS POLITIEKE GEVECHTEN L\ DUITSCHLAND. BERLIJN, 12 Juli (Wolffbureau) Blij kens nadere berichten uit verschillende plaat sen zijn in Duitschland Zondag nog meer slachtoffers van de politieke botsingen ge vallen. Nabij Plauen werd een communist dood geschoten. te Kiel en te Dessau zijn twee le den van de Reichbanner aan hun wonden bezweken. Verder zijn veel personen zwaar gekwetst, o.a. te Aken. Oels. Keulen, Hagenow. Het bestuur der sociaal-democratische partij heeft naar aanleiding van de bloedige gebeurtenissen van Zondag den rijksminis ter van binnenlandsche zaken van Gayl te gen Dinsdag om een onderhoud verzocht. In den gemeenteraad van Gassel beleedlg- de een nazi een lid der S.D.A.P. De socialis ten stormden op hem toe en ranselden hem af, evenals een anderen nationaalsocialist, die zijn partijgenoot wilde helpen. Beiden wer den vrij zwaar gekwetst. Gisteren heeft Dr. Goebbels te Hagen en Dusseldorf het woord gevoerd. In eerstgenoemde plaats gaf de nationaal-socialistlsche betooging aanleiding tot botsingen, waarbij 20 personen werden gewond. EXPLOSIE IN EEN BRIQUF.TTENFABRIKK OBERHAUSEN. 12 Juli (V.D.) Heden morgen vroeg heeft in de briquettenfabriek van de mijn Alstaden een explosie plaats ge vonden, die waarschijnlijk veroorzaakt is door de ontbranding van kolenstof. Vijf ar beiders werden gewond, waarvan er vier naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. De materieele schade is niet groot De ontstane brand kon in korten tijd gebluscht worden. DE FRANSCHE MANOEUVRES. PARIJS. 12 Juli (Reuter). De Kamer verwierp met. 360 tegen 179 stemmen een door de Socialisten ingediend amendement, om de perioden, die voor het houden der groote manoeuvres zijn gereserveerd, te laten vervallen. De regeering had de kwestie van vertrouwen gesteld. DE GROOTE BEZUINIGING WORDT VOORBEREID Naar de Tel. verneemt, worden op ver schillende departementen reeds voorberei dingen getroffen om ingevolge de voorstellen der commisslc-Welter de personeclformatics met 12 pet. te verminderen. MET HET HOOFD IN DE MODDER GEDOKEN Dinsdagmiddag is mej F. die aan het Wy- lermeer achter Beck-Ubbergen aan het zwemmen was. met haar hoofd in de modder terecht gekomen, toen zij van den dulktoren sprong, meldt de Msb. Zij kreeg bij het on geval een halswervelfractuur. Haar toestand Is zeer ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. NATUURLIJK BRONWATER In kwaliteit en smaak onovertroffen. AGENDA Heden: WOENSDAG 13 JULI Palace: „Mlllionair tegen wil en dank". Op het tooneel; The 4 Kobe.s. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Ik heb een mensch gedood." Op het tooneel: „Diodattes". 7 en 9 15 uur. Luxor Sound Theater: „Casanova tegen wil en dank". 8-15 uur. Voorhelmplein: Concert Haarl. Polittictfin- fare o. 1. v. B. D. Peters. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102 Tentoon stelling van werken van Haarlcmsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling Mcnto, Heerenweg. Bloemcndaal: Concert Harmonie Euphonia in het BloemendaaLsche Bosch o. 1- v. J. W. Lefcber en Dubbel Manncnkwar- tet „Inter Nos" o. L v. Nico Hoogerwerf. 8.15 u. DONDERDAG 14 JULI Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 10—7.30 uur Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Heemstede: Tentoonstelling Mento, Heerenweg. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST P. Th A. van Rijn, Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomcijcr en Zn„ Zljlweg 34- Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. T/»l

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5