VOOR DE FORENSEN. ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING. DE 00LIJKE OESTERS. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 14 JULI 1932 Spoorweg- reizige rs. Snelle treinen. Er wordt wel eens geklaagd dat de treinen !n ons land langzaam rijden, vergeleken bij !het buitenland. Dit ls evenwel niet gerechtvaardigd. In het Spoorweg boek „Klaar achter", geeft „Nono" een afdoende weerlegging. Hij schrijft: Dat in Nederland niet sneller dan 90100 KJvi. per uur gereden wordt, houdt enkel en alleen verband met de gesteldheid van onzen bodem. Niettemin is deze snelheid een zeer behoorlijke, welke in het buitenland slechts op enkele trajecten overtroffen wordt. Het snelst wordt gereden op het traject LondenSwindon, waarop de gemiddelde snelheid 106.6 KM, is. Tussdhen Berlijn en Hamburg wordt 88.7 K.M. gereden. In België wordt tussohen Brussel en Gent de grootste snelheid (92 KM.) bereikt. Tussdhen Brus sel en Ostende 86 KM. In Frankrijk is de snélheid niet grooter en in het wonderland Amerika wordt de gTootete snelheid (102 KM.) op het .traject Columbus—Gallon ge reden. Wij maken dus nog niet aoo'n slecht figuur, als ons figuur tenminste afhankelijk is van de snelheden waarmee gereden wordt. Ook wordt nog wel eens geklaagd over de wagens en de inrichting. Wat een geluk voor die klagers, dat geen 100 jaar geleden geboren zijn. Wat zijn onze ouders en grootouders toch met veel minder tevreden geweest. Het com fort dat de rijtuigen vroeger boden is niet te vergelijken met de zoo uiterst gerieflijke coupé's van heden. Treiaverwarming bestond: eenvoudig niet. In 1844 werden veertig koperen flesschen aangeschaft, die met warm water gevuld en ton dienste van de le klasse reizigers ge steld werden (indien zij er om vroegen). Later kwam de verwarming door middel van stoven gevuld met een oplossing van azijnzure soda, of gevuld met briketten. De verlichting bestond aanvankelijk uit petroleum. Eerst veel later kwam gasver lichting (de zg.n. Vleermuisbranders) daarna werden de gloeikousjes gebruikt. Nu zijn vele rijtuigen voorzien van electrische verlichting. De stroom wordt opgewekt door op de assen gekoppelde dynamo's, die accumiulatorenbat- terijen vullen. Zouden geen accu's gebruikt worden, dan zou de stroom niet constant zijn en bij stil stand van den trein er geheel geen stroom en dus geen licht zijn. Wat het publiek vaak maakt tot lastige mensch en èn voor elkaar èn voor het spoor wegpersoneel is het egoïsme. Plaats of geen plaats, men dringt; brutaal verovert men de ibeste plaats, haast, of geen heest, imen jaagt; men wil het eerste instappen, men wil het eerste uitstappen en zoo spoedig moge lijk de controle passeeren ofschoon men in vele gevallen niet de minste haast heeft. Ook zijn er, die op hun dooie gemak, genoeglijk pratend een perron trap op- of afgaan er zich niet. om bekommerend of de reizigers, die achter hen loopen, door hun wijze van doen gedoemd zijn om even kalm de trap te be wandelen. Dikwijls komt het me voor dat moeders de perrontrappen uitzoeken als plaats om hun kinderen het traploopen te leeren. Er zijn reizigers, die door hun vele bagage den indruk wekken alsof ze aan de start zijn van een wereldreis. Ze veroveren een groot deel van het bagagenet, of -netten, bezetten nog zitplaatsen met koffeins, of maken (in electrische treinen) van de bal- cons bagagewagens. Als straks het treinpersoneel ook het tweede oogje dichit doet, kan de bagagewagen uit den trein genomen worden en uit de voor schriften het artikel geschrapt wordn waar bij bepaald is, dat iedere reiziger slechts zoo veel bagage met zich in de coupé mag mee nemen als geborgen kan worden in dat ge deelte van het bagagenet, dat boven zijn zit plaats is. Lastige reizigers. Daarover vertelt „Nono" nog het volgende „Als dc wijze lessen daarin benut worden, zullen de andere reizigers (dus ook de foren sen) daarvan profiteeren: Dat het in de praktijk -vaak anders is, be hoef Ik niet te zeggen. Het komt meer dan eens voor, dat een reiziger, gewapend met een citybag, dat valiesje op ziJh knieën moet houden omdat een medereiziger ©ven eerder het bagagenet „betrokken" heeft. In het algemeen gesproken: de ©ene reizi ger bekommert zich niet om den andere. Zoolang de mensch zoo egoïstisch bCijift zal ook de raampje open-raampje dldht-ruzae onverflauwd -voortgezet worden. Publiek is moeilijk iets te leeren. Het heeft dan ook veel van een (roep analphabeien, lezen doet het publiek uiterst slecht. Laten we even de handelingen volgen van een „doorsnee' reiziger. We slaan hom gade van het oogeniblik af, dat hij de vestibule van een situation wil binnengaan. Hij duwt uit alle macht togen een deur. waarop Vlak boven het handvat „trekken'' staat. Als hij eindelijk binnen is. gaat hij langs die zijde van het scheidingsihekje naar een loket waar een bordje „uit" geplaatst is. Niettegenstaande boven dit loket „alleen plaatskaar ten le en 2e klasse" aangegeven staat vraagt hij een biljet 3e klasje. Als hij «ian aan een loket 3e klasse een plaatsbewijs gekocht heeft, vraagt hij aan den contiV lc-beambte, dien hij passeert, hoe laat en x\'. welk perron een trein naar, laat ik zeggen Utrecht vertrekt. De eerste, dien u nu neimen kunt. ver trekt 17.20 van het 2e perron", wordt den reiziger ingelicht. D? reiziger heeft nog 5 minuten tijd. Staande vlak onder een bord waarop vermeld staat „naar het tweede per ron door de tunnel" vraagt hij aan een restaura tie-kellner op welke wijtze hij het 2e perron bereiken kan. Als hem den weg gewezen its. vraagt ha] voor alle zekerheid aan een ambtenaar dei- Poster ijen, of de trein naar Utrecht wel van het 2e perron vertrekt. Nadat de ..Post" hem die zekerheid gegeven heeft, begeef.'., hij zlc.h naar de tunncli-rap. in het midden waar van over de goheele lengte een hek staat, ter scheiding van de opgang en de afgang. De reiziger gaat dus via het linkergedce'.te naar beneden en kom't evenaoo hij het 2e perron de trap op. Nauwelijks ziet hij een. aanwij sin richting welke aangeeft „Utrecht vertrek 17.20", of hij stapt resoluut otp een kruier af en vraagt wijzend naar den aangegeven trein: .gaat deze trein naar Utreoh:?" De kruier knikt en geeft nog den raad Vlug te zijn omdat het bijna tijd voor vertrek is. De reiziger stapt vlug een ledige coupé binnen. Hij zit nauwelijks, of hij legt zijn voeten op de bank aan de overzijde. Het kan hem niet schelen, of straks iemand op de plaats gaat zitten, welke hij met zijn schoenen vuil ge maakt heeft, evenmin bekommert hij zich om de verf der bank. Een opzichter opent de coupèdeur, waarna de voeten van den reiziger direct van de bank gaan. „Waar moet u naar toe?" vraagt de op zichter. .Naar Utrecht, chef", wordt geantwoord. (Iemand met een roode pet half, of heel rood wordt door het publiek gewoonlijk voor den chef aangezien. Dat er b.v. op het Centraal Station te Amsterdam eenige men- sdhen met een roode pet gedekt rond. tippelen zegt het publiek blijkbaar niets. Toch heeft dat station maar één chef). lrDie trein is net weg. Dit rijtuig Mij ft hier". „Maar hoe kan ik weten, dat dit rijtuig niet mee gaat?" De reiziger staat weer op het perron. „Wel daar ginds staat oen bord, waarop duidelijk leesbaar: .Laatste voertuig van den voor vertrek gereeds taanden trein1". „Maar daar ben ik heelemaal niet ge weest. Hierkom hier, dat aanwijsbord met het woord „Utrecht" er op wijst toch naar dezen kant?" „Dat doet het ook mijnheer, maar hebt u dan niet het bordje gelezen dat er onder hangt?" „Wat bordje?" „Hier mijnheer, dit bordje. Kijk, daar staat op: ,aan het einde van dit perron". En waaroon hebt u dan niet even gevraagd?" ,,'k Moet niet behoeven te vragen, ik moet het kunnen lezen". .Daar hebt u gelijk ln mijnheer? Dat ver wachten we ook mijnheer?" „Ik wensch het klaahtenboek". VOOR STETUN AAN TUINBOUW. DEN GROOTE VERGADERING VAN DEN L. T. B BINNENLAND BEZOLDIGING GEMEENTE. PERSONEEL ONDER RIJKSTOEZICHT. Controle-ontwerp in voorbereiding. UITVOERING VAN WENSCH DER COMMISSIE-WELTER. Naar de NJR.Ct. verneemt is de regeering voornemens gevolg te geven aan het voor stel der Bezuinigingscommlssie-Welter, om art. 1,70 der Gemeentewet (dat den gemeen teraad de regeling opdraagt van de be zoldiging van het gemeentepersoneel) in dien zin te wijzigen, dat zoodanige regeling onder worpen wordt- aan de goedkeuring der Kroon en ls een daartoe strekkend wetsontwerp reeds in voorbereiding genomen. Op het oogenblik bestaat er ten deze, krachtens art. 126. 2de lirit, der Ambtenaren wet een repressief toezicht van gedeputeer de staten, die o.m. wijziging van de door den gemeenteraad vastgestelde regeling door een besluit van burgemeester en wethouders kunnen vorderen en zoo noodig zelf een rege ling kunnen, vaststellen onder goedkeuring van de Kroon. Dit toezicht heeft echter niet alleen betrekking op de bezoldiging, 'doch strekt zich uit tot de geheele rechtspositie. DE MALVERSATIES BIJ DEN PENSIOENRAAD. DE DRIE VONNISSEN BEVESTIGD. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage uit spraak doende in de zaak van de malver saties bij den Pensioenraad heeft de von nissen van de Rechtbank ten aanzien van edrie gewezen ambtenaren, verdacht van verduistering en valschheid in geschriften (te weten 2 1 2 "jaar voor de eerste twee ver dachten en twee voor den derden), bevestigd echter met dien verstande, dat voor alle ver dachten een aftrek van zeven maanden voorarrest zal plaats hebben. REGENRECORD IN ROTTERDAM. De filiaalinrichting te Rotterdam van hot Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut deelt mede. dat Dinsdag tussdhen 2 uur 15 en 3 uur over Rotterdam een onweer met buitenge woon harden regen viel, gemengd met hagel- steenen. De neerslag was het grootst van 2 uur 15 tot 2 uur 50. in welken tijd op het Poortgebouw 38.5 m.M werd waargenomen, of 1.10 m m. per minuut. Het record van ..meesten regen per mi nuut" staande te name van 28 Juni 1927 met 0.416 m M werd dus met meer dan het dub bele cijfer geslagen. Hoe plaatselijk deze onweders kunnen zijn blijkt o.a hieruit-, dat ten Noorden en N.W. van Rotterdam van ceze bul nagenoeg niets is bemerkt, bijv. te Vlaardingen en in Den Haag bleef het droog. EEN OUDE GETROUWE VAN „ARTIS". Op Zaterdag 30 Juli a.s. verlaat de heer Houtman, oppasser in de apenzaal van „Artis". na 49 3 4 dienstjaren, den dienst bij den Amsterdamschen Dierentuin. Woensdagmiddag hebben talrijke R.K. tuinders, aangesloten bij den L. T. B. getuigd van den nijpenden nood, die in hun bedrijf heerscht. De groote zaal van het St. Bavo- gebouw bleek bij verre na niet toereikend te zijn, waarom de ruim 1000 demonstranten naar het Concertgebouw moesten verhuizen De vergadering stond onder leiding van den voorzitter van den Tuindersvakbond van den L. T. B., den heer Jac. Groen Azn., uit Zuid-Scharwoude. Deze herinnerde aan de jaarvergadering op 4 Febr., waar de noodtoestand besproken is, een gevolg van de moeilijkheden met het bui tenland. Men vroeg om actieve handelspoli tiek, doch de Staat volhardde in zijn passivi teit. Met cijfers toonde hij den grooten nood aan. In den tuinbouw vielen de eerste en zwaarste klappen, men wilde van de regee ring een garantieprijsregeling, doch men klopte aan doovemansdeur. West Friesland kreeg iets, n.l. een renteloos voorschot. De helft daarvan is echter pas uitgereikt. Er is een adres gezonden met verzoek om garantiesteunregeling van den L. T. B., den Christ, en den Neutralen Bond. Op 1 Juli kwam het antwoord dat de regeering op de hoogte is van den nood en steeds overweegt of er steun zal komen. Maar de Kamer is met vacantie en de steun is er nog niet. Dat men in zoo grooten getale is opgeko men om te demonstreeren. een bewijs van den ernst van den toestand, is een laatste poging, een noodkreet om lijfsbehoud. Wordt de steun onthouden, dan beteekent dat ver grooting der werkloosheid, totaal verval in alle tuinbouwstreken en het verloren gaan van een tak van volkswelvaart. Verleden jaar liep het bestuur het verwijt op niet mee te doen aan demonstratie. Thans is dit uiterste middel aangegrepen. Bij alles echter, wat besproken wordt, moet men nooit vergeten, dat aan de regeering het aan God ontleende gezag in den Staat is gegeven. Op ordelijke wijze moet drang worden, uitge oefend. Hierop kwamen de vier uitgenoodigde spre kers uit verschillende takken aan het woord. Eerst sprak de heer T h. R o o s j e uit Groo tebroek over „de grove Tuinbouw". De nood dateert al van jaren terug. Tien jaar geleden verschenen reeds groote artikelen over het levensgevaar van den tuinbouw. De regeering deed echter niets, ook niet toen Duitschland met tarieven ging werken. Men zei, dat men daartegen machteloos stond. Sinds 1928 loopt de zaak echter huiveringwekkend achteruit, wat met sprekende cijfers aangetoond werd. Totdat verleden jaar door een aardappelziek te, een reden dus buiten de crisis om, aan West-Friesland een steun van 7 ton werd toegekend. Men blijft werken met den on dergang voor oogen. Afdoende en onmiddel lijke hulp is noodig. Spr. dringt aan op een spoedige centrale regeling, wat aan den mi nister kenbaar gemaakt moet worden. De heer R. Poelman uit Beverwijk sprak over de volle grondcultuur, speciaal over de aardbeien. Ook hij schilderde den hoogen nood van de laatste jaren, waarin de op brengsten voortdurend gedaald zijn. Het is onbegrijpelijk dat de regeering niets gedaan heeft voor die culturen. Straks zullen de oude bedrijven overgaan in andere handen voor een appel en een ei, omdat men het niet meer kan bolwerken. Ook hij haalde treffende cijfers aan, waaruit de sterke ach teruitgang bleek. De veensche cultuur was het onderwerp van den heer P. do Jong uit Roelofsarends- veen. De hoofdproducten daar zijn peultjes augurken en doperwten. Toen de invoer rechten in Duitschland kwamen, ging de ex port zeer achteruit, toen Engeland volgde was dit een zeer zware slag. Het bedrag van 7 cent per kilo heeft een funesten Invloed op den belangrijken uitvoer der laatste 6 jaar van versche augurken. Ook op vroege aard beien kwamen rechten. Door sommige expor teurs werd in de maand Mei tot voor 12000 aan transport betaald aan de K. L. M. Na de tarieven liep dat bedrag tot luttele honderden guldens terug. Op den bollenteelt hadden de tarieven eveneens een katastro- fale uitwerking. De prijzen der massa-artike len zijn gedaald tot beneden productieprijs. En het beroep op de regeering heeft nog steeds geen resultaat. De heer J. D. de Kok uit Westland sprak over de glascultuur. In een gloedvolle rede schetste hij den arbeid, die toch geen resul taat oplevert. Men zegt wel eens, dat het nog niet zoo slecht gaat in den tuinbouw. Zoo denkt Den Haag er over. Maar dan ls Den Haag niet op de hoogte. Met cijfers toonde hij den nijpenden toestand aan. Onrustba rend gaat alles achteruit, ook de prijzen, door de geweldige tarieven. Er zijn volgens spr. verkeerde adviseurs in* Den Haag. Men heeft daar geen inzicht in de beteekenis van de intensieve cultuur. Het is onverantwoor delijk die zoo diep te laten zinken. Als men de export ontneemt, is het gedaan met de volkswelvaart. Wij moeten ons verdedigen, zegt spr., al zijn we ook vrijhandelaren, en is het wapen der protcctionisten niet naar genoegen, toch moeten wij er naar grijpen. De algemeen voorzitter en Tweede-Kamer lid. de heer G. W. Kampschreur be strijdt. dat Den Haag niet overtuigd is van den ernst der toestanden. Maar het is moei lijk om steun te verleenen aan het tuinbouw bedrijf, omdat dat op export, berust. Spr. had 's morgens een onderhoud met den minister. Hij is op de hoogte en men kan hem vertrou wen schenken. Maar hij ziet geen mogelijk heid in een algemeene tuinbouwsteunwet. Wel in partieelen steun. Dinsdag zal de mi- nister gaarne een commissie ontvangen, die met voorstellen moet komen. De commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van den Christ, en den Neutralen Bond. van het Cen trale Bureau voor Veilingen en den L. T. B waarvoor hij de heeren Groen, Roosje, de Jong en de Kok candïdaat stelt. Hierop leest de voorzitter een stuk voor. dat na aanneming door de vergadering aan den minister zal worden gezonden. Dit stuk wekt nogal beroering. Meer dan 10 sprekers kregen gelegenheid erover het woord te voe ren. Er werd aangedrongen op scherper re dactie, men moest „eischen", er zou een be dreiging bij moeten van eenige weken sta ken bij verwerping. Men wilde steun krij gen van hooge salarissen niet crisisbelasting. Onmiddellijke bijeenroeping van de Tweede Kamer werd voorgesteld. Rector Kok, adviseur van den bond, drong aan op een ordelijke motie en be streed opneming van het woord „eischen". Tenslotte werd de candidaat-commissle be noemd en de volgende motie aangenomen. De massale demonstratie vergadering be sluit een laatste dringend beroep te doen op de regeering om te hulp te komen door: I. al het mogelijke te doen tot bevorde ring van den uitvoer; ET. met den meesten spoed steun te ver leenen, door middel van toeslagverleenlng boven den veilingprijs, zoodat een productie prijs verkregen wordt, waarin is verdiscon teerd een bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud van tuinder en gezin, met terug werkende kracht voor het campagnejaar. III. onmiddellijke uitbetaling van het res- teerend crediet voor West-Friesland. Hierop werd de langdurige vergadering ge sloten. ONWEER OVER EEN LUNA PARK. INRICHTINGEN VAN VERMAAK IN STUKKEN. Te Maartensdijk werd tijdens het onweer van Dinsdag, naar het U.D. meldt, het Lunapark niet gespaard. Plotseling zag men boven het feestterrein een windhoos nade ren die het dak van de „Swing" meenam en eenige meters vender neergooide. Het vlieg- bommen toestel werd eveneens door de kracht van den wind meegevoerd en, ongeveer twin tig meter verder in stukken gevonden, ter wijl het Championpaleis met den grond werd gelijk gemaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De materieele schade is aanzien lijk. Van. 12 uur viel aan één stuk, de hagel in groote stukken op Beukenburg en Voor- daan. Toen des avonds de burgemeester met het raadslid Meinen, een kweeker, enkele kwee- kerijen bezocht, zagen zij er een totaal ver nield en een ander voor een derde door den hagel verwoest. Alle moestuinen hebben groo te schade geleden. Op Beukenburg lagen de steenen 15 c M. hoog. TeSterksel bij Eindhoven is een boer derij door blikseminslag afgebrand. Te Ottersum (L.) ging een café in vlammen, op.. Te Weperpolder-Oosterwolde (Fr.) is de boerderij van J. van Rozen door den bliksem getroffen en afgebrand. Al het pas geoogste hooi ging verloren. Te Ambt Hardenberg en te B a t h m e n zijn boerderijen afgebrand. SCHEEPVAARTBERICKTEN MIJ NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde, van Port Said 12 en van Suez 13 Juli. Tarakan op uitreis, 12 Capetown gepas seerd. Tabian op thuisreis van Colombo 12. Saparoae Silver Java Pacific Lijn van San Francisco 11. Simaloer Java New-York te Port Said 13 K. N. S. M. Agamemnon, 12 te Livorno. Ajax 12 van Vigo naar Amsterdam. Aurora, 12 van Ceuta naar Genua. Brion 11 te Bordeaux. Ganymedes 12 16 u. Dun ge ness gepas seerd. Ganymedes 13 te Amsterdam. Hermes, 12, van Alexandrië naar Piraeus. Merope, 13, te Amsterdam. Oranje Nassau, 11 20 uur van Madeira naar Plymouth. Orestes, 12, van Cavalla naar Gythion. Orion, 10 van Poto. Barrios naar King ston. Van Rensselaer, 11 23 uur van Madeira naar Parimaribo. Simon Bolivar, 12 te Amsterdam. Tibrerius, 12 van Messina naar Lipari. Ulysses, 12, van Constanza naar Constan- tinopel. Venus, 12, van Genua naar Palermo. HOLLAND-AFRIKA LIJN Heemskerk thuisreis)12 te Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitreis), 12 v. Tanger. Kota Tjandi, 12 v. Rott. n. Batavia. KON. nOLLANDSCHE LLOYD. Orania, uitreis 12/7 7 u. Rio de Janeiro naar Montevideo. RADIO-PROCRAMMA VRIJDAG 15 JULI 1932. HILVERSUM 1875 AL VARA. 6.45 Lichaamsoefeningen oJ.v. G. Kleerekoper. 7.30 Idem. 8.Tijdsein en Gramofoonmuziek. 9.— Vara-septet oLv. Is. Eyl. VPRO. 10. Morgenwijding. VARA 10.15 Voordracht door Adolf Bouw meester. Een mensch. Top Naeff. 10.30 Septet 11.Adolf Bouwmeester. De twee slaven. Dr. J. L. Walch, 11,20 Septet. 12,Sluiting. AVRO 12.— Tijdsein. 12.01 Het AVRO- kamerorkst o.l.v. Louis Schmidt. Zangvoor dracht door Srege Smirnoff, vleugel: Egbert Veen: 2.Uitzending voor scholen. Luit.- vlieger A. Viruly: „Het bestuurbare lucht schip, zooals Jules Verne dat zich dacht en de moderne Zeppelin. 2.30 Het AVRO-klein-or kest o.l.v. Nico Treep, Intermezzo, Gramofoon muziek. VARA. 4.Gramofoonmuziek. 4.30 Na schooltijd. Knutselwerkjes voor kinderen 5Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot, afge wisseld door orgelspel van Joh. Jong en Gra mofoonmuziek. 7.L. Evertsen „Onze eisch tot huurverlaging der woningen, gebouwd met overheidssteun. 7.15 VARA-orkest. 8. Sluiting. AVRO: 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentieorkest oJ.v. CarlSchuricht m.m.v. Julie de Stuers, zang en een knapenkoor, 3de Symphonic van Gus- tav Mahler. VPRO. VPRO-nieuws. 9.Cursus: „Godsdienstig of ongodsdienstig?" Na af loop van het Kurhausprogramma (ZieAVRO- programma). Vrijz. Gods. Persbureau. Pers bureau Vaz Dias. Cursus Oud-testamentische figuren. VARA. 11.Gramofoonmuziek. 12 Tijd sein en sluiting. HUIZEN 29§ AL KRO. 8.— Morgenconcert. 10.— Gramo foonmuziek. 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. 12.— Tijdsein en politie berichten. 12,15 KRO-kwintet o.l.v. Piet Lustenhouwer. 1.45 Grfamofoonmuziek. 2. Verzorging van den zender. 2.30 Evert Haak bespeelt het orgel der St.-Dominicuskerk te Amsterdam. 3.30 Recital door Marie Andries- sen Bies, zang, en Joop Dito piano. 5. KRO-kunstensemble o.l.v. Piet Lustenhouwer Causerie over Esperanto. 7.10 A. D. See- man, De onderkoopman der 20ste eeuw in Ned.-Oost-Inddë. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.De Koninklijke mi litaire kapel o-l.v. kapt. C. L. Walther Boer. Pl.m. 9.Persbureau Vaz Dias. Kon. Mil. Kapel. 10.15 KRO salonorkest. oi.v. Marinus van 't Woud. BRUSSEL 509 AI. 12,20 Concert door het Radio- aricest o.I.v. Franz André. 1.30 Vervolg concert. 3.20 Uit de Kurzaal te Ostende. Concert o.l.v. Francois Rasse. 5.20 Concert door het omroeporkest oLv. Arthur Meulemans. 6.20 Gramofoon muziek. 9.05 Idem. 9.20 Uit de Kurzaal te Os tende. 11.Dansmuziek uit Ostende. KALUNDBORG 1153 AL 12,20 Uitzending uit het restaurant Wivex, 3.50 Het radio-harmonie-ensemble. 11,20 Dans muziek. HAAEBÜRG 372 M. 11.50 Canccrt. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.30 Idem. 4.50 Concert uit Leipzig. 9.50 Piano recital door Hans Neumark. KöNIGWUSTERHAUSEN 1535 AL 12.20 Gramofoonmuziek; 3.20 Idem. LANGENBERG 472 M. 12,20 Populair Concert. 1,20 Concert, o.l.v. Eysolt, 5.20 Vesperconcert. 9.50 Con cert. DAVENTRY 1554 M. 12,20 Concert door Stepherd's Bush Pa vilion orkest o.l.v. Harry Freyer. 1.05 Orgel recital door Walter. S. Vale. 4.20 Concert door het Schotsche studio-orkest o.l.v. Guy Daines. 7.50 Piano-recital door dr. Stanley Marchant. 9.55 Bach en Handel. PARIJS EIFFEL 1446 AI. 8.50 La Distribution de Prix ,3üjspel !n 1 acte. 9.25 Concert o.l.v. Ed. Fla ment. Ooster- sche muziek. PARIJS R. 1725 M. 12,50 Gramofoonmuziek. 750 Idem. 850 „Aïda" van Verdi. Gramofoonplaten. AIILAAN 331 AI. 8.20 Gromofoonmuziek. orkest. 9.05 Symphonie- ROME 441 AI. 9.05 Concert o.l.v. Alfredo Cacella. WEENEN 517 M. 8 25 „Zar und Zimmerman^" operacomique in drie bedrijven 10.Populair concert door de Robert Hügel-kapel. WARSCHAU 1411 5.20 Militair concert. 6.40 Dansmuziek. 850 Symphonieconcert door het symphonieorkest 10.20 dansmuziek. BEROAIUNSTER 460 AI. 8.50 Symphonieconcert orkest van Bern. door het stedelijk Maar als Oscar des avonds in zijn kooi boven 'die an Tlicodoor ligt, voelt hij zich toch niet zoo pret- tig. Overdag is het best werk. om op een groote boot uit logeeren zijn. maar 's nachts ga je a! gauw- naar huis verlangen. Het is ook zoo mistig in het Kanaal en je hoort zulke griezelige geluiden: het klotsen van het water, het geloei der misthoorns en het luiden der mistklokken. En dan opeenseen raar schurend geluid. De jongens houden den adem in.... Zou er eeü ongeluk gebeuren? Een aanvaring?,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10