HOLLAND'S BESTE MERK VERSCH GEKARND Uil Haarlem's Gemeenteraad. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regeT. BLUE BAND aêkfOC psih, fiOncCsjuzJciz, B.B.44-B Zitting van Woensdag 13 Juli. (Vervolg), Onteigeningen. In verband met het voorstel van de meer derheid van B. en W. om een rechtsvordering in te stellen tot onteigening van pcrceelen in de Anthoniestraat, declde'Mr. S1 i n g e n- berg (V.D.), wethouder van financiën mee, dat hij de minderheid in het college vormt. De gemeentefinanclën zijn thans zoo, dat de gemeente voorloopig niet kan denken aan onteigeningen. Er zijn verschillende onteige ningen gaande; het zijn behalve de Antho niestraat, de Kamperlaan, de Noorderhout, de Raaks, de Rozenstraat, den grond tusschen de twee begraafplaatsen aan den Schoter- weg. de Slaperdijk, het Tuinlaantje cn de Zijlweg. Alle uitgaven die de gemeente doet moeten ;,n het vervolg d.oor den minister van financiën worden goedgekeurd en het is niet aan te nemen, da.t de minister uitgaven zal goedkeuren voor onteigeningen. Wij zouden nu wol een procedure kunnen instellen zon der gebonden te zijn. om het proces uit te voeren, maar dat kost in elk geval eenige duizenden guldens. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, was verwonderd over de rede van zijn collega wethouder. Er is te voren niet door hem in het college gezegd, dat hij tegen alle onteigeningen is. Er zijn er bij die wel nader bekeken kunnen worden, maar in het algemeen moet men vasthouden aan de voorgenomen onteigeningen. Het kan best zijn, dat wij over eenige jaren wel geld voor die onteigeningen hebben. Dat kunnen wij later bekijken. Het gaat nu alleen om voorbereidende maatregelen. De wethouder bekijkt onze financiën in dit opzicht wel.wat te somber. B. en W. hadden beslist, dat men de onteigening van den Noorderhout voorloo pig zou uitstellen. Dat is dus iets anders als afstellen. Na eenige discussie werd het voorstel van de meerderheid van B. en W. aangenomen met 7 stemmen tegen. Erfpacht. De heer Wolff (R.K.) stelde voor, in af wijking van het praeadvies van B. en W., om te voldoen aan het verzoek var. den heer M. G. Volmuller. om aan hem den grond te ver koop en waarop zij in huis staat en welke grond nu in erfpacht is uitgegeven. Mr. Gerritsz, wethouder (S.D.A.P.) ontraadde dit voorstel, omdat dit één perceel betreft in een complex erfpachtsgronden. De raad nam het voorstel van den heer Wolff aan met 19 tegen 12 stemmen. De Keuringsdienst en de gedupeerde ambte naren. B. en W. stelden voor over te gaan tot wijziging van de begroetingen dienst 1931 en 1932 van den Keuringsdienst, omdat de mi nister zich verzet heeft tegen de promotie van 3 ambtenaren bij dien dienst. De heer Peper (Communist) vond het verkeerd om de ambtenaren de dupe te doen worden. De gemeente kan de hoogere uitgaaf van f168 per jaar voor haar eigen rekening nemen. De heer de Braai (A. R.) wilde niet zoo ver gaan als de heer Peper, maar voelde er veel voor. om B. en W. uit te noodigen met de commissie voor arbeidszaken te overleggen, hoe de overgang voor de betrokken ambte naren zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt kan worden. De Voorzitter wees er op. dat B. en W. gedaan hebben wat zij kunnen. Als de raad de uitgaaf voor de gemeente zou willen ne men, krijgt men uit den Haag toch de bood schap dat die uitgaaf niet onvermijdelijk is en dus niet wordt goedgekeurd. De heer Peper i Communist) verwonder de zich over het beknotten van de gemeen telijke rechten. Als het zoo is. dat wij geen f 168 meer op eigen verantwoording mogen uitgeven, dan kunnen wij wed naar huis gaan! j De heer Re In aid a (S.D.A.P.): de raad weet van de Haagsche order niets. De heer J oos te n (S.D.A.P.)de raad had die mededeclingen al lang moeten weten, Tot nu toe wisten wc alleen, dat de regeering oordeelde over bepaalde kapitaalsuitgaven als daarvoor een lee'nlng aan het rijk werd gevraagd. Dat Is evenwel iets anders, Mr. SI in gen berg (V. DA wethouder, deelde mede, dat het hier een keuringsdienst betreft waarvoor verschillende gemeenten de kosten dragen. Doordat de begrootingen 1931 en 1932 niet goedgekeurd zijn, hebben de omliggend gemeenten nog geen bijdragen gegeven. Het gaat hier voor de gemeente Haarlem om. f 115.000. Dit geld hebben wij zoo gauw mogelijk noodig. Er zijn zoo ver volgde spreker plannen aanhangig om ver schillende keuringsraden samen te voegen. Hot is nu de vraag of de Keuringsdienst, te Haarlem of te Alkmaar zal worden opge heven. Als de raad nu tegen den wensch der regeering ingaat, dan is er kans, dat Haar lem den strijd met Alkmaar zal verliezen. Met 10 stemmen tegen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Winkelsluiting. B. en W. stelden voor niet in te gaan op het verzoek van eenige -belanghebbenden tot het vaststeken van afwijkende bepalingen ingevolge de' Winkelsluitingswet. De heer Peper (Communist") vond de Jicclc Zondagssluiting onsympathiek. De winkeliers worden benadeeld en de arbeiders worden ook belemmerd in hun vrijheid. Hij wilde daarom toestaan dat de winkeliers op Zondagavond geopend mogen zijn in plaats van Zondag morgen. De heer Van Kessel (R.K.) pleitte voor de inwilliging van 'het verzoek van de veree. nigingen „Onderling Belang" en „St. Mar. cus". Het gaat om de winkels voor verkoop van groente, fruit en aardappelen te ver plichten op Zondagavond een uur vroeger te sluiten. De groote meerderheid der belang hebbenden willen die vervroegde sluiting om wat meer te hebben aan hun Zondagavond. De heer Van Tetering (RK.) wees er op. dat de vereenigingen die de heer Van Kessel genoemd heeft, hoofdzakelijk bestaan uit venters. Dc winkeliers hebben meer be lang bij een latere sluiting op Zondagavond. De heer Rood en burg (C. H,), wethou der, onderschreef de verklaring van- den heer Van Tetering. Bovendien zijn er geen .bij zondere omstandigheden om een afwijking te rechtvaardigen en dat eischt de wet. De heer Van Kessel (R.K.) handhaafde zijn betoog. Er zijn bij de bedoelde vereeni gingen verschillende groote winkeliers. De heer Peper (Communist) diende een motie in om B. en W. uit te noodigen te vol doen aan de wenschen van adressanten. De heer S c h o 11 (S.D.A.P.) wilde over eenige of zes maanden, als er praktijk is, de quaesties nog eens onder oogen zien in de raadscommissie, opdat die een voorstel kan doen aan den raad. Mr. van Dam (V. D.) vroeg of B. en W. de zaak nog eens nader willen bekijken. Maar dan moet het uitstel geen half jaar duren. De heer Rood en burg (C. HA, wethou der. zei. dat er alleen wijziging te verkrij gen is als bijzo.ndcre omstandigheden aan gevoerd kunnen worden. Geen der pleiters is daarmee aangekomen. Het beste ls de adressen aan te houden en over een half jaar de aangelegenheid nog eens te bekijken. De heer Van Kessel (R.K.) vereenigde zich daarmee. De motie Peper werd verworpen met 4 stemmen voor. Werk voor werklooxen. B. en W. vroegen een orediet voor het openen van werkgelegenheid voor steuntrek- kenden om die 3 dagen per week aan het werk "te zetten. De heer Meljers (S.D.A.P.) zei. dat het voorstel van B. en W. eigenlijk inhoudt, dat in het vervolg twee arbeiders moeten lev.en van een inkomen. Er worden dus nieuwe arbeiders tot armoede gebracht. Zij zullen slechts f 1,50 meer ontvangen dan de ge wone steun. Er zijn arbeiders die in verband met hun groote gezinnen meer steun ont vangen dan hetgeen zij bij deze werkverrui ming in die 3 dagen zullen verdienen. Het is toch niet de bedoeling, dat die arbeiders in inkomen zullen achteruitgaan? Hoe zal het verder gaan met de aanwijzing der ar beiders. Hoe zal die geschieden? Verder vroeg spreker aan welke werken de arbeiders gezet zullen worden. De heer Peper (Communist) vondt het voorstel van B. en W. arbeiders-vijandig. Van bijverdienen in de overige drie dagen van de week kan in de meeste gevallen niets komen. I-Iet zou een goede oplossing zijn om al het gemeente-personeel te ontslaan en dan het dubbele aantal terug te nemen voor een hal ve week. Wij zijn er niet op tegen, dat de ar beiders 3 dagen in de week werken mits zij vooruitgaan in inkomen vergeleken bij de werkloozensteun. Al het werk dat men wil laten uitvoeren is gewoon werk, dat tot nu toe gemeentewerklieden deden. Het voorstel van B. en W. zal dus nieuwe werkloozen maken. Spreker stelde een motie voor cm den raad te laten uitspreken, dat over de 3 andere dagen de ondersteuning voor de helft wordt uitgekeerd. (Deze motie werd niet gesteund). De heer Visser (C.H.) betuigde zijn sympathie met het voorstel van B. en W, Het is evenwel de vraag, of men bij de aanwij zing der mensohen de voorkeur moet geven aan hen die het langst door -het Burgerlijk Armbestuur gesteund worden. De ervaring is immers, dat dit niet de beste arbeiders zijn. De heer Casitricuim 'R.K.) zei ook, dat het voorstel van B, en W. hem sympathiek is. Het kan een zegen voor de gemeente zijn. Zou het evenwel niet goed zijn als een kleine commissie werd ingesteld om B. en W. te adviseeren welke werkloozen mo?ten. aange wezen worden. Dit kan conflicten voorko men. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat door zijn verlof de uitwerking van het voorstel het werk is van zijn collega Mr. Gerritsz, Die kon het heden evenwel niet verdedigen, omdat 'hij heden op een departe ment in Den Haag moest zijn. Daarom zou spreker het verdedigen. Het voorstel van B. en W. is in het belang der werkloozen. Er zullen alleen werken uitgevoerd worden die niet beslist noodzakelijk zijn. alsook werken die men anders niet kon laten verrichten. Spreker vertrouwt dat er genoeg werkloozen zullen zijn die aich voor dit werk vrijwillig zullen opgeven. De loonen der 3 dagen werk zullen absoluut niet lager zijn dan de steun de nu genoten wordt. Overwegingen van bezuiniging hebben er bij het gemeente bestuur niet voorgezeten. B. en W. zullen het verzoek van den heer Castricum overwegen om een commissie van bijstand voor deze aangelegenheid te benoe men. De mensohen die 3 dagen bij de werk- i verruiming zullen werken, worden voor de 3 overige dagten vrijgesteld van stempelen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met de stesm van den heer Peper tegen. Reorganisatie Burgerlijk Armbestuur. Hierna kwam in behandeling het voorstel van B. en W. om te besluiten het Burgerlijk Armbestuur om te zetten in een düenst voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer-en Reinalda en Keer wolf (s.d.ajp.) stelden voor, in afwijking van het voorstel van B. en W., ook onJd'er het Maat schappelijk Hulpbetoon te brengen: verzorging van kinderen in dagverblijven, in de gevallen, dat wegens arbeid van de moe der de kinderen onverzorgd zijn; zorg en werkverschaffing voor onvolwaar dige arbeiders, zwakzinnigen, blinden en an dere invaliden; maatschappelijke hulp aan onvermogende zieken ('huisverzorging); Verpleging en hulp dn de huishouding voor onvermogende kraamvrouwen; verstrekken van genees- en versterkende middelen aan onvermogende zieken en kraamvrouwen. De heer Wolzak (A.R.) wees er op, dat door B. en W. voor den tweeden keer met hetzelfde gerecht komen. Maar ook dit tweede gerecht is spreker niet smakelijk. De argumenten die B. en W. voor de reorgani satie aanvoeren zijn niet alle steekhoudend. De aard van de gesteunden is niet veranderd, alleen het aantal is toegenomen. In wezen is de taak van het Armbestuur daardoor niet veranderd. Het persoonlijk contact dat er bestaat tusschen leden van het Armbestuur en de gesteund-en is van veel meer waarde dan B en W. betoogen. Elk lid van het Arm bestuur kent persoonlijk de gevallen die hij te behandelen krijgt B. en W. zijn eenigen tijd geleden blijk baar tot de meening gekomen, dat het Bur gerlijk Armbestuur meer steun heeft ge-geven dan de steunnormen door den minister en den raad vastgesteld toelaten. Die meening was gegrond op steekproeven van de 3e af- deeling. Uit het onderzoek is gebleken dat die klacht ongegrond was, alleen hebben eenige gesteunden in bijzondere gevallen eenige uitkeering in natura ontvangen, bij voorbeeld een pot in een kachel en een col bertjas. Denken B. en W.. dat de ontevredenheid bij een deel der gesteunden zal ophouden als het Armbestuur wordt omgezet in een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon? Daarvan gelooft niemand iets, In Gouda is gebleken, dat die omzetting zelfs de moeilijk heden doet toenemen. De voorstellen van B. en W. waren al in Mei in druk gereed-, terwijl de adviezen van het Armbestuur en den Armenraad pas in Juni zijn ingekomen. Dat teekent 't drijven van B. en W. in een bepaalde richting! De adviezen van beide colleges zijn door B. en W. in den wind geslagen. Het is goed, dat -het gemeentebestuur het oog houden wil op de financieele bemoeiin gen, maar spreker's overtuiging is, dat ambte lijke armenzorg veel duurder zal kosten. In het algemeen is spreker tegen het voor stel van B. en W. Het is mogelijk, dat hij van gedachten zal veranderen als door B. en W. wordt aangetoond, dat door de voorge stelde reorganisatie de belangen der gemeente en der getseunden gediend worden. (Geroep: de reuzenzwaai!) De he«r Castricum OrjkA stelde de vraag of de gemeente niet meer geld zal moeten opbrengen als het Armbestuur ver vangen wordt door Maatschappelijk Hulpbe toon. De voorzitter van dit Armbestuur is thans een wethouder, zoodat B. en W. reeds nu de overtuiging kunnen hebben, dat er niet onnoodig geld wordt uitgegeven. Als het Armbestuur het werk niet af kan in dezen drukken tijd, dan kan men het aantal leden uitbreiden. Het is toch aan te nemen, dat op den duur 't aantal gesteunden weei* zal ver minderen. Het voorstel der sd.a.p. om aan het Maat schappelijk Hulpbetoon, nog meer uitbrei ding te geven dan B. en W. hebben voorge steld, kan spreker in het geheel niet steu nen. De heer Reinalda (s.d.aip.) herinnerde er aan, dat de raad in 1930 al in begünsel heeift uitgesproken dat het Armbestuur moet omgezet worden in een dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon. Toen liet evenwel op een uitwerking der plannen kwam, spatte de raadsmeerderheid uiteen. Waaraan ont kenen B. en W. nu het recht om twee jaar later precies met hetzelfde voorstel te komen, dat de raad toen heeft afgewezen? Spreker Wil B, en W. waarschuwen, dat zij op weg zijn, om in de richting der soc.-dem. gemeen tepolitiek te gaan. Op dien weg wiil de s.d.a.p B. en W. steunen, maar men moet weten waar het dan heen gaat. Het is een feit, dat de eenige goede oplossing is, dat er een dienst komt voor de armenzorg, ambtenaren staande onder B. en W. en een bekwamen directeur. Maar wat B. en W. nu voorstellen is feitelijk niet anders, dan het Armbestuur handhaven onder een nieuwen naam. Daar om staat de s.d.a.p. precies hetzelfde tegen over het voorstel van B. en W. als twee jaar geleden. Bij de reorganisatie moeten ten minste de onderdeden onder het Maat schappelijk Hulpbetoon gebracht worden die genoemd- zijn in de amendementen van spre ker. B. en W. hebben zich bereid verklaard 1 later te overwegen welke zaken bij 't Maat schappelijk Hulpbetoon onder gebracht moe ten worden. Dit is evenwel een valletje waar wij niet invliegen. Als de raad die amendementen verwerpt, dan voelt spreker en de zijnen niets voor de reorganisatie en zullen daartegen stem men. Voor de toelichting van de amendementen is te verwijzen r.aar het raadsbesluit van 1930. De heer Visser (C.H.) vond de houding der sxLa.p. consequent. Spreker is tegen die amendementen en ook tegen het voorstel van B. en W. De reorganisatie die B. en W. willen, is niet in het belang van de .ondersteunden en zal ook duurder worden. Van de demo cratische werkwijze wil men overgaan tot een autocratische manier. Er is wel veel werk bij het Armbestuur, maar men kan het af. Het persoonlijk contact blijft behouden. Er zijn wel eens vergissingen door het Armbestuur gemaakt, maar zal dit niet gebeuren als er alleen ambtenaren zijn? Er is in den laateten tijd veel gedaan om den arbeid- van het Armbestuur te verbeteren. Daarvoor komt hulde toe aan den wethouder den heer Van Liemt. Op dien weg kan men vender gaan. De heer Loerakker (rjk.) kan in deze zaak geen beginselquaestie zien. Het is louter een quaesbie van doelmatigheid. Nu de ge meentelijke Armenzorg zoo afhankelijk is geworden van de rijksvoorsohriften, is het beter er een dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon van te maken. Spreker zal even wel stemmen tegen de s.d.-amendementen, omdat hij meent, dat hij daarvan de nood- zakelijkhed nog niet inziet. Misschien den ken wij er over eenige jaren andehs over. De heer Baas (A.R.) was het in hoofd zaak eens met den vorigen spreker. De S.D.A.P. doet denken aan iemand die jaren doof is geweest. Een specialist zegt ik kan je het gehoor gedeeltelijk teruggeven. Maar nu zegt die man: als ik mijn gehoor niet geheel terug krijg blijf ik liever doof. (Geroep: Wat een vergelijking!) De leden van het Armbestuur zijn zoo over laden met werk, dat zij het niet behoorlijk af kunnen,, als het wat duurder moet worden dan is daaraan niets te doen. Maar het is nog de vraag of het duurder wordt. Spreker hoopt dat tengevolge van de reoi*ganisatie alleen zij steun zullen krijgen- -d-ie daarop recht hebben, De controle kan veel intensiever worden. De heer Adrian (V.B.) wees er op, dat bij zijn fractie in 1930 bezwaren bestonden tegen het voorstel van B, en W. omdat toen de werkzaamheid van vereenigingen en In stellingen werd genegeerd. Dat is nu anders bij het nieuwe voorstel van B. en W. Het is g-oed, dat het Maatschappelijk Hulpbetoon er buitengehouden wordt. Daarom is spreker tegen de amendementen der S.D.A.P. Als die amendementen aangenomen zouden- worden, zou spreker tegen het geheele voorstel moe ten stemmen. De avondzitting. In de avondzitting voerde allereerst de heer Peper (communist) het woord. Hij was overtuigd dat het streven van B. en W. is om geld te sparen. De werkloozensteun moet verminderd worden. Spreker is overtuigd, dat de werkloozen reeds nu veel minder krijgen dan de vastgestelde steunnormen. Er zal massale actie moeten komen om een goede verandering voor de arbeiders te verkrijgen, maar die zullen on afhankelijk zijn vande vraag of het B. A. omgezet wordt in een dienst. Het kan spreker weinig schelen of de reorgani satie er komt. Alleen het voorstel van B. en W. om een commissie van bijstand te be noemen kan de balans voor spreker doen overslaan ten gunste van de omzetting. Dit moet dan een commissie zijn van werkloo zen. De wethouder van Armenzorg, -de heer Van Liemt (R K.) uitte allereerst een woord van lof aan allen waarmede hij sinds Sep tember in het Armbestuur heeft medege werkt. Als hij betoogt, dat het Armbestuur thans niet meer kan functionneeren zooals het behoort, dan moet men daaruit geen critiek op de leden van het B, A. zien. Hij is als frissche ma-n- daarin gekomen en dat heeft hem de overtuiging gegeven dat het Armbestuur niet meer van dezen tijd is. Door het vele werk dat er is, ontstaat een ongelijkheid in behandeling. De leden heb ben zooveel bezoeken te doen, dat het n-iet mogelijk is die allen af te werken. Het ge volg was, dat de beslissingen soms veel te lang uitgesteld moesten worden. Sommige le- j den gaven ondersteunden ledikanten-en klee- ren, terwijl andere leden dit afwezen. Dit gaf in de vergaderingen onaangename discussies. De 11 leden- van het Armbestuur denken niet allen hetzelfde. Die ongelijke behandelng gaf spreker dikwijls onaangename bezoeken op zijn spreekuur. Ook kwamen er vele klach ten op het kantoor van het Armbestuur. Zelfs waren er leden die zich niet hielden- aan de steunnormen, doordat zij teveel hun goede hart lieten spreken. Het armbestuur vergadert om de 14 da gen, maar daar moeten zooveel gevallen be slist worden, dat van een bespreking niet ge sproken kan worden. Er zijn zelfs leden, die zich niet houden aan de uitspraken van de vergadering van het Armbestuur. Er zij-u zelfs bedeelden die van de eene wijk naar de andere wijk verhuizen, om on der een goedgeefsch lid van het Armbestuur te komen. Spreker komt op tegen de uitlating van den heer Wolzak, dat hij het keukenmeisje van den kok. den wethouder van financiën is geweest, die een nieuw gerecht opdiende, want hij is zelfstandig tot zijn overtuiging- gekomen, dat de reorganisatie gewenscht is. De gesteunden zullen na de omzetting door de ambtenaren even goed behandeld worden als thans door -de leden van het Armbestuur. Het zullen geen stroeve ambtenaren zijn-. Dc .gemeente zal geen financieele schade hebben van de reorganisatie, maar het zal in het belang zijn van de gemeente en van de gesteunden. De heer Visser (C.H.)Waarvan moeten de ambtenaren betaald worden die meer aan gesteld moeten worden? De li-eer Van Liemt vervolgde, dat later beslist kan worden over een eventueelen uitbouw van het Maatschappelijk Hulpbe toon. die de S.D.A.P. nu met hun amende menten beoogen. B, en W, willen evenwel voorloopig blijven samenwerken met -de nut tige vereenigingen op dit gebied. Hoe later de boestand zal worden is nog niet te zeggen. Op dit mom-ent zijn B. en W. dus tegen de bedoelde amendementen. De dienst zal niet goedkooper werken als het Armbestuur, maar wel vlugger en gelijk- vormiger. Mr, Slingenberg (V.D.)wethouder van Financiën, herinnerde aan de vroegere po sitie van het Armbestuur. Het persoonlijke particuliere karakter is er steeds mee,r af gegaan, doordat de subsidie van de gemeente steeds toenam. In het vorige jaar bezat het Burgerlijk Armbestuur f 3000 uit eigen middelen, terwijl de gemeente er f 1.400.000 belegde. Het is niet verantwoordelijk die uit gaven langer toe te vertrouwen aan een col lege dat naast het gemeentebestuur staat. Het reorganisatie-voorstel beoogt geen bezuiniging, hoewel het ook zeker is, dat het niet duurder zal worden. Spreker betreurde het, dat de SD.A.P. het voorstel niet zal steunen, als de amendemen ten niet worden aangenomen. Wat de zaken betreft in de amendementen der SD.A.P. ge noemd, willen B. en W. de hulp blijven aan vaarden van de particuliere vereenigingen, die ook over belangrijke inkomsten beschik ken. 1400 werkloozen worden nu behandeld door de ambtenaren van den Werkloozendienst. Heeft, men daarover eenige klacht? Men be hoeft dus niet bang te zijn dat de werklooo- zen minder goed behandeld zullen worde». De financieele verantwoordelijkheid van B. en W. weegt zwaar. De begrooting voor 1933 zal groote gapingen vertoonen. B. en W. heb ben nu een nieuwe verantwoordelijkheid ge kregen, want zij hebben zich tegenover de regeering verbonden, dat de steunnormen trouw worden nagekomen, op gevaar dat an ders de rijkssubsidie wordt ingehouden. Hoe is dat na te komen als B. en W. niet precies weten hoe het geld besteed wordt. Elke week moeten B. en W. een mandaat van f 20.000 teekenen. B. en W. hebben -toen aan het Arm bestuur gevraagd, om in het vervolg als han- delsgeld, voorschotten en goederen in huur koop worden gegeven boven f 30, daarvoor toestemming te vragen aan B. en W. Het Burgerlijk Armbestuur heeft op prin-cipieel-e gronden geweigerd daaraan te voldoen. Geroep: Bij wijze van straf moet het Armbestuur dus opgeheven worden! De heer Slingenberg: Niet als straf, maar omdat het noodig is. De heer Wolzak (A.R.) betoogde, dat in deze zaak wel degelijk een principe schuilt, dit is duidelijk gebleken uit de rede van den heer Reinalda, die nu alles of niets wil heb ben. Als B. en W. via de ambtenaren contact wilen krijgen met de ondersteunden, dan zou den zeer veel nieuwe ambtenaren aangesteld moeten worden. Dat zou duur worden. Wat mankeert er aan de collectieve ver antwoordelijkheid nu de heer Van Liemt als wethouder voorzitter van het Armbestuur is. De heer Visser (C. H.) meende, dat de heer van Liemt niet aangetoond heeft, dat de reorganisatie noodig en gewenscht is. De brief van B. en W. aan het Armbestuur is in lijnrechten strijd met de Armenwet. De hou ding .van dr. Adrian verwonder-t spreker, want het voorstel van B. en W- is gelijk aan dat van 1930. Als er leden van het Armbe stuur zijn die geen voldoenden tijd voor huis Ibezoek hebben, dan moeten zij aftreden en door anderen vervangen worden. Als de reor ganisatie niet duurder mag worden, waar moet dan het geld voor de ambtenaren van daan komen? De heer Keer wolf (s. d. a. p.) noemde de verdediging van het voorstel door wet houder van Liemt pover (De voorzitter: hartelijkheid is maar alles) Bij de steekproeven door de 3de afdeeling is gevallen over bedragen van 5 cent. Het is klein daaraan argumenten te ontleenen voor de opheffing van het Armbestuur. Over den Werkloosheidsdienst zijn geen klachten, want daar gaat allies volgens normen. Als er las tige gevallen zijn, worden die overgeheveld naar het Armbestuur. Een armbestuur dat zich zelf respecteerde kon niet ingaan op den eisch van het college van B. en W. De heer Reinalda (s. d. a. p.): de wet houder van financiën is geweest de sergeant van het groote wapen die met de dikke Ber tha schoot en de heer van Liemt is de korpo raal geweest die alleen met losse flodders schoot. De heer van Liemt is met geen enkel steekhoudend argument gekomen. De brief van B. en W. was een uitvloeisel van bemoei zucht van B. en W-, iets wat het Armbestuur niet mocht aanvaarden. De heer Slingenberg wist hoe de houding der S. D. A. P. zou zijn. Zij willen de omzet ting als er een principe mee gemoeid is. Het moet niet alleen een quaestie van doelmatig heid zijn. Het is ons niet alleen om een naamsverandering te doen. Wat het Armbe stuur thans doet, doet het goed- Daarom is er geen reorganisatie noodig. Die heeft alleen zin als de geheele armenzorg gemeente zaak wordt. Daarbij zullen de particuliere vereenigingen, voor wier werk spreker overi gens hulde heeft, een taak behouden, maar alles zal dan gaan over den dienst. Het zal alleen niét, meer voorkomen, dat die ver eenigingen zelfstandig nog eens een onder zoek instellen. Dat is onaangenaam voor de betrokken armen. Het is bovendien in het bc lang der gemeentefinanciën als het ge- liefhebber op dat terrein ophoudt. Alleen wat de uitvoering betreft kunnen de vereenigingen hulp verleenen en dat is uit stekend. Er is slechts één kerkgenootschap hier ter stede dat geheel voor zijn armen zorgt. De hulp aan de armen van kerkgenootschappen is soms heel miniem. De amendementen der s. d. a- p. zijn door bestrijders afgemaakt met een Jantje van Leiden. Zij zijn principieel en moeten prin cipieel bestreden worden. Mr. Heerkens Thijs sen heeft indertijd het voorstel der s. d. a. p. principieel bestreden B en W. moeten deze voordracht terugne men tot verdere overdenking, of dc raad stemt die af. De heer Castricum (r. k.) meende dat

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6