BRIEVENBUS. (Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEELING L (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Rangeerdertje.) Ik ben een plaats in Italië van 7 letters. 3 7 3 woont in een klooster. 1 2 2 4 is een verkorte meisjesnaam. 4.5 6 zit aan een tram. 2. (Ingez. door Acaciatakje.) Verborgen plaatsen in Nederland. a. Waar woont E. K. Ovcndor? b. Waar woon Gre Ginnon? c. Waar woont D. Worsbla? d. Waar woont Bcp Ogrenmozo? e. Waar woont Kees Ier? f. Waar woont T. Zeunf? g. Waar woont Herman? 3. (Ingez. door den kleinen Vogelvriend.) Ik ben een plaats op Java van 10 letters. 6 7 9 wordt in oorlogstijd gebruikt. 4 2 3 4 is een versnapering. 9 10 8 1 is een meisjesnaam 1 5 9 2 1 is een eiland in de Egoesche Zee. 4. (Ingez. door Kapstertje.) Mijn geheel is een spreekwoord van 39 let ters. 17 18 19 wordt niet aan ieder bewezen. 35 36 37 38 is een Hollandsche rivier. 14 15 16 is niet verstandig 24 25 26 6 wordt 's Zomers veel gebruikt. 1 2 3 4 5 is de vergrootende trap van goed. 9 10 11 24 is een ander woord voor stop. 23 22 22 19 is niet prettig. 32 33 38 39 is wel gemakkelijk, maar maakt niet gelukkig. 27 28 29 30 31 is 't tegenovergestelde van halve. 12 13 7 zijn dieren van ft weiland. 7 8 is geen min. 8 22 22 38 21 is naaistersmateriaal. 20 is 21. 34 35 36 37 37 is de stam van dwalen. 5. (Ingez. door Schaatsenrijdstertje.) Ik ben een spreuk van 22 letters. 14 3 4 is lichaamsdeel. 20 21 22 is de schrik der muizen. 5 10 12 is een schadelijk insect. 8 18 is een lidwoord. 6 19 17 7 16 is een voorzetsel. 1 2 7 8 is een kleedingstuk. 19 7 4 18 19 is een getal. 13 21 17 7 16 toehoort bij het gezin. 9 10 11 behoort bij de waschtafel. 14 15 5 is een familielid. 1 7 19 9 is een lichaamsdeel. 6. (Ingez. door Zilverschoon). Ik ben een spreekwoord van 41 letters. 9 10 11 12 13 14 is een viervoetig dier. 1 35 3 28 zit aan ieder huis. 15 31 38 is een familielid 21 5 25 2 draagt men op den neus 4 2 3 is een boom. 16 15 26 is een slim dier. 24 15 23 19 is een edel metaal- 31 31 33 is een onmisbaar lichaamsdeel. 30 15 32 is niet leeg. 6 38 38 36 37 is keukengereedschap. 41 12 13 19 26 7 32 staat elke week in de courant. 2 39 40 29 is een jongensnaam. AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door W. B. Z.) Verborgen vier voeters. a- Ko en Jan gingen uit logeeren. b. Jet heeft van oma een paar dans schoentjes gekregen. c. Gezelligheid kent geen ijd. d. Haastigespoed is zelden goed. e. Ze bracht voor moeder bloemen mee. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een bloem, onthoofd me en ik word een hemellichaam. 3. (Ingez. door W. B. Z.) Kruisraadsel. x x X X X X X x X een klinker een schuurmiddel een prachtige tuin een lichaamsdeel een medeklinker 4. (Indgez. door Avrovink). Je schrijft met mij. Keer mij om en de lood gieter werkt met mij. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Driehoeksraadsel. A A B ABC A B C D A B C D E A is een klinker. A B. vind men in een kast. A. B. C. is een vrucht. A B C D is groente. A B O D is een meisjesnaam. A A A A A dient om foto's in te bewaren, soms ook om versjes in te schrijven. 6 (Ingez. door W. B. Z.) Met een a in 't midden toen ik wel aan een fiets. Met een e in t midden ben ik een dier lijk lichaamsdeel. Met een o in 't midden ben ik een dier. Met een ui In ft midden ben ik een lichaamsdeel. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I. 1. Sterappeltje. 2. Bedenk, dat gij een valschaard zijt, als gij uw vriend een val bereidt. 3. Gymnast. 4. Vredesgedachte. 5. a. Volle glazen, b. slagboomen. c. De kleinste visschcn. d. Men maait geen hooi. e. ioseotcn-poppen. f, luiwagen. 6. Wat in de sneeuw verborgen lag, komt in het voorjaar aan den dag. AFDEELING II 1. Heerhugowaard. 2. Een hark. 3. Een schaar. 4. Een appel. 5. Een auto. 6. Een fietsband. Goede oplossingen ontvangen van: Her- micn Janssen 6 Avrovink 6 Duikelaartje 5 Slaapmutsje 5 Vaders Hulp 6 Klein Duimpje 6 Elzenhaantje 6 Gouden regen 6 Ballenbrei- stertje 3 Boertje 4 Haakstertje 5 Zilverschoon 5 Schrikkelkindje 6 Zandkevertje 6 Oever kevertje 6 Rozekroontje 4 De kleine Timmer man 6 De kleine Vogelvriend 6 Kerstroosje 6 Moeders Kleinste 5 Wipneusje 5 Trambe stuurder 5 Vaders Jongen 5 Wim 6 Iris 5 A B C 6 Meiroosje 6 Zonnebloem 6 Morgenster 5 Madeliefje 5 WED STRIJD WERK Inzendingen ontvangen van: Boertje, oud 7jaar, Ballenbreistertje oud 10 jaar. RUIL-RUBRIEK. MOEDERS GROOTSTE EHULP, Molukken straat 20, heeft 2 A'ibert Hein, 1 Scholten, 3 Franken, 1 Theezakje, 9 Sterren, 56 Klokjes. 6 Filmsterren, 1 Spelregel, 2 Spelmomenten en Voetbalpl. 4de serie, 3de serie en 1ste serie. 11 Xanthia. 1 Hermes. 1 gratis Abonnemen. Hermes, 2 Virginia. 3 1 '2 Batschari, 5 Sluis, 3 Pette, 1 Droste, 2 Leupen, 9 Mijn aquarium 1 De Beukelaar, 2 Donselmann. 5 London Caramel, 1 Zwerftochten Gelderland. 1 Gouda theelicht, 1 Wajang. Voor dit alles vraagt ze Voetbadpl. lse Album de nrs. 3 5 6 19 22 26 35 40 69 97 98 102 108 112 119. Verder Turmac en Kwatta. AVROVINK. v. Marumstr. 24c, heeft 6 Kwatta, 4 Elftallen, 2 Micky Mouse. 2 Rood- band, 2 Kiazim, 1 Wijberfc. 2 Hille, 2 Dubec, 1 Droste, 3 Caravellls, 1 Bobbie. 1 Plelnes (nr. 88) 6 v. Houten, 2 Gold Cup, 1 D. E. Hiervoor vraagt hij Weegschaaltjes en V. S. ANNY v. LEEUWEN, Gasthuisvest 31z. heeft 18 Hille-spaarkaarten, 10 Cactussen, 55 Zeewater, 81 Paddestoelen, 25 Niemeyer, 22 Gooische Koek. 12 Roodband. 51/2 Tur mac 3 Sopla, 21/2 Kiazim, 1 Don José, 4 Cocktail, 6 Elftal, 2 Erdal, 1 Indiaantje, 1 Dobbelman 1 Lux, 1 Standaard-koek, 3 Leu pen, 8 Priora, 2 Droste 1 Coelingh, 1 Bus- sink, 2 Hoe heet die Vogel? en Sickesz Hier voor vraagt ze Kwatta en Weegschaaltjes. GERRIT OTTER, Leidsche straat 96 B heeft 9 Zeewater 2 Paddestoelen, 3 Karne melk, 12 Franken, 4 Friesland, 10 Dufbec. 15 Spaarkaarten Franken, 5 Haka, 13 Stoomzui- velfabriek, 6 Meco, 1 1/2 Batschari, 2 Pelika nen, 3 Kwatta, 2 Hagenbeek, 6 Haust, 10 Vic toria, 2 Bobbie, 1 V. S. Hiervoor vraagt hij Hille-boekenbons, Zwerftochten Gelderland, Utrecht. Turmac, Pirate, Kiazim Emin en Weegschaaltjes. EEN ONBEKENDE dank ik vriendelijk voor de ontvangen plaatjes en bonnen. UIT DE NATUUR. HET VLINDERLEVEN Voor velen is het vlinderleven een gesloten boek. Op onze wandelingen zien we op de planten rupsen in allerlei vorm en kleur, terwijl ons oog vaak geboeid wordt door vlin ders met de prachtigste kleurschakeeringen. Het verband te vinden bussohen rupsen en vlinders 'is lang niet gemakkelijk door het geweldig groote aantal soorten dat we hier aantreffen. Toch loont het de moeite, wan neer we gelegenheid scheppen het vlinder- leven meer van nabij te bekijken. Nu moet je geen vlinders gaan najagen, zooals wijlen Prikkebeen dat deed. Daar heb je niets aan. Wat je dan wel moet doen? Rupsen zoeken en van bepaalde soort-en enkele mee naar huis nemen, benevens de plant waarop je de rups hebt gevonden, welke hem tot voedsel dien de. Thuis gekomen kun je alles in een wijde flesch doen. doch wil je goede resultaten be reiken, maak dan een insectenkastje, waarin de rupsen ruim gelegenheid hebben zich dik te eten en te verpoppen. Dit geschiedt meest al boven den grond, doch sommige soorten kruipen in den grond om te verpoppen. Een eenvoudig kastje maken we van een kistje, waarvan -de korte zijkant als onderzij de wordt gebruikt. In de bovenzijde maken we een opening, die we met glas afdekken. Tegen de voorzijde wordt een deurtje ge maakt van muggengaas. Dit bestaat uit een open raam, dat we op half hout in elkaar timmeren en met scharnieren aan het kastje bevestigen. Tegen den bodem maken we aan de voorzijde een opstaand randje van onge veer 3 c.M. hoogte. We hebben dan gele- Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Mam be straat 20. MOEDERS GROOTSTE HULP. Nu hoop ik, dat je succes hebt met je Ruil-aanvraag. Wat jammer, dat het met moeder weer min der goed is. Daar is zeker moed voor noodig om niet te klagen. Broer zal de 12000 woor den nog wel niet uit zijn hoofd kennen. Nog wel gefeliciteerd met de beide verjaardagen. Zwem je nu alle dagen? Van harte 't beste met moeder. Veel groeten voor Droomkonink je en Poppenkind- DUIKELAARTJE. Als je niets weet schrijven, dan sla je maar eens over. Ben je al aan het wedstrijdopstel bezig? Dank voor die aardige Zaansche kaart. W v. d. L. Dat is een vereerende op dracht voor je- Deze stof ben je wel meester. Wanneer moet je die inleiding houden? Nu je de uitbeelding gezien hebt, spreekt alles des te duidelijker tot je. AVROVINK. Ben je Dinsdag met dc klas de boottocht wezen maken? Dan zul je zeker genoten hebben. Ook do bezichtiging van 't Muiderslot is de moeite waard. Je raad seis zijn goed. Een is er al geplaatst. BLOEMENKONINGIN. Ben jij daar ook weer? Er is nu anders heel wat te doen in je rijk. Hoeveel bloemen zouden er wel bloeien? Je drukke dagen hebben gelukkig succes gehad. Gefeliciteerd ermee. Met ijver kun je het vaak verder brengen dan met kennis. IRIS. Wat heb jij veel gekregen. Heb je leuke spelletjes gedaan met de drie vrien dinnen? Hoe heet. het boek. dat je gekregen heibt? De wedstrijd is heusch niet moeilijk. DE KLEINE TIMMERMAN. Nu zullen er wel meer knoppen aan je plant komen, want dat regentje doet alles opnieuw groeien en bloeien. ROZEKROONTJE. Dat is dus een heer- genheid den bodem met een laag zand te bedekken. Iets boven den bodem maken we een plankje met een opening, waarin een of andere vaas past om de planten in «te zet ten. Los op den bodem gezet heeft deze veel kans om te vallen. Van buiten wordt het kastje geverfd of gebeitst, terwijl we het van binnen laten zooals het is. Met behulp van een vlinderatlasje, dat je voor je verjaardag of van St. Nicolaas vraagt, kun je heel goed uitzoeken welke soorten je insectarium bevolken. ONS TUINHOEKJE. In een goed beplanten tuin kunnen we van af het vroege voorjaar tot in den laten herfst bloemen bewonderen. Om dit te verkrijgen moeten bolgewassen, vaste planten en één jarige zaaibloemen elkaar afwisselen. Over het algemeen zijn de bolgewassen er het eerst daarna vele overblijvende gewassen, terwijl de zaaibloemen later komen. Nu kunnen we met een beetje moeite in MeiJuni prachti ge éénjarige gewassen verkrijgen. Die moeten we dan echter in den vorigen zomer of herfst reeds zaaien. Ze moeten dus overwinteren. Lang niet alle planten zijn hiervoor geschikt, 't Gemakkelijkst te kweeken en de meest ge bruikte zijn vergeet-mij-nietjes, violen en si lenen. Zoo kunnen we thans zaaien: Driekleurig viooltje (viola tricolor), fam. Vioolachtigen (Violaceeën). Jullie kent allemaal wel het wilde drie kleurige viooltje, dat in onze duinstreken al gemeen voorkomt. Deze plantjes zijn door kweeking en kruising de prachtige groote violen geworden, die tegenwoordig zoo vele tuinen en tuintjes sieren. In 't wild vinden we slechts bloempjes, die nauwelijks 2 c.M. in doorsnede hebben, terwijl er onder de ge kweekte zijn van 8 a 9 c.M. Deze zijn nu eens éénkleurig, dan weer veelkleurig; vele zijn ge vlekt, gestreept of gemarmerd. Er is ln 't voorjaar geen bloemperk, dat aan den lief hebber meer genot verschaft dan één beplant met grootbloemige viooltjes. Viooltjes houden niet van warmte en brandende zonnestralen. Ze komen het best met koel, vochtig weer tot ontwikkeling. Om ze in Mei, Juni in volle pracht te hebben, moet je ze in Juli zaaien. In 't voorjaar gezaaide planten brengen in den nazomer pas bloemen voort. Als je wei nig werk van 't zaaien kunt maken, zoek dan een beschaduwd plekje achter zuidmuur of schutting uit. De aarde moet tot aan het ont kiemen geregeld matig vochtig blijven; als de grond eens heelemaal is uitgedroogd, dan komt van 't zaaisel weinig terecht. De plantjes moeten op een humusrijk bed worden ver plant en liefst niet later dan half October naar de bestemde plaats overgebracht. Dat bed moet vooraf flink bemest en diep gespit worden. Violen vragen veel voedsel. Je plant ze op 25 c.M. afstand en drukt ze stevig aan. De planten moeten vóór den winter goed zijn aangeworteld anders vriezen ze op, waar door vele planten verloren gaan. Het ver dient aanbeveling bij strenge kou de planten met dennetakken te bedekken. Deze mogen er echter niet te lang op blijven. Zoodra in 't voorjaar de natuur begint te werken, wordt de aarde tusschen de planten losgekrabd en begoten met een dunne oplossing van koe mest of met duim en vinger wat chili salpe ter er tusschen gestrooid. Deze bemesting kan later nog eenige keeren herhaald worden. Hoe krachtiger de planten groeien, des te grooter worden de bloemen. Reuzenbloemen verkrijgen we als er op elke scheut in den aanvang slechts één bloem wordt gelaten. Zaad van dergelijke planten komt in den handel voor onder den naam van Elite reu- zenbloemige. Door de zorgen die men er aan moet besteden en het "weinige zaad dat elke plant kan leveren, is het vrij hoog in prijs. Bekende verscheidenheden die standvastig uit zaad terugkomen zijn o.a. Schneewittchen (zuiver wit), Moorenkondng (koolzwart met satijnachtigen glans), Morgenrood (purper karmijn met witten rand), Kaiser Wilhelm (ultramarijnblauw), Gold Else (zuiver geel). Er bestaan ook overblijvende violen, die vooral in rotstuintjes zijn aan te bevelen, o.a. Viola odorata (welriekend Maartsch viooltje) en Viola cornuta. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT Een flink gebouw. In Amerika en wel te Brooklijn is men bezig een hotel te bouwen, dat niet minder dan 75 verdiepingen hebben zal. Een veelvraat. De veldmuis eet in 36 uur vier maal zijn eigen gewicht aan insec ten. Een groote pyramide. Onder de vele py- ramiden, die men nog in Egypte vindt, is er een die bestaat uit 2.300.000 blokken steen die ieder ongeveer 2500 K.G- wegen. Men zou van deze pyramide een muur kunnen bouwen van ruim 3000 mijlen lengte ter hoogte van 1 voet en 4 voet breed- Men zou er bijna de afstand van New-York naar San Francisco mee kunnen bedekken. lijk uitgaansdagje geweest. Zij er nog meer uitgaansplannen? GLADIOOLTJE. Hartelijk dank voor je kaart uit Schoorl. Wat een prachtige natuur hè? Zijn jullie naar zee wezen wandelen? ZANDKEVERTJE. Je raadsels zijn goed. SCHRIKKELKINDJE. Jij kunt al fiet sen als de beste. Ik hoop, dat je de koffer tjes van Jan en Mies op tijd hebt inge pakt. ZILVERSCHOON. Je was heelemaal niet laat. Met de warmte is een mensch nooit 100 procent waard. Hoe heb je het Donder dag gehad? Gelukkig, dat 't niet meer zoo warm was. En dan Maandag weer naar Ar- tis! 't Eind van het schooljaar eindigt voor jou wel feestelijk. Je raadsel is goed. LEZERESJE. 't Ls nu een goede tijd voor de Waterratten. Ik hoop, dat 't op 17 Juli heerlijk weer zal zijn.. Nog wel gefelici teerd met je verjaardag. Ik ken het boek niet, dat je van Seringenknopje en Gelukspop hebt gekregen. HAAKSTERTJE. Je hebt in de warme dagen het zwemmen zeker goed geleerd. Ge zellig voor je, dat je nichtje bij jullie lo geerde. Hoe. oud is ze? Wat eenig lijkt me die voetreis. Met hoevelen wandelen jullie dan? Wat heerlijk, dat jullie ook nog met grootmoeder mee gaan naar Scheveningen. Dat zal nog eens een vacantie worden. W. L. Ik denk wel. dat je aan dc boeken wat hebben zult. Ik heïb den I-Iecr P. met 't geval in kennis gesteld. Je zult er nu zeker spoedig meer van hooren. Je mag mijn Ba boe best aan jouw boek toevoegen. BOERTJE. Een bofje, dat 't bij jullie weer een 80 gr. was. Is de bok al verkocht? En de fiets gekocht? BALLENBREISTRTJE. De volgende week hoop ik den uitslag van deze wedstrij den te vermelden. Ik denk. dat de thermome ter op school nu wel aardig gedaald zal zijn. Zwem je nog alle dagen? Wat knap, dat je al koeien kunt melken. Je konijntje zal ook wel blij zijn. dat het wat frlsscher weer is. VADERS HULP-. Je raadsels zijn goed. Wat prettig, dat je straks naar den Haag en Wageningen gaat. :en armband van kersepitten. Straks komt de tijd van de kersen weer en jullie verheugen je natuurlijk al op de smulpartij. De kersen worden lekker opge geten en de pittenweggegooid. Maar weet je wel, dat je van kersepitten een aar- digen armband of halsketting kunt maken? De kersepitten worden in een beetje zeep sop goed schoongemaakt. Als ze goed droog zijn, dan neem je een klein vijltje en vijl de pitten op onder- en bovenkant voorzichtig zoover af. tot je de weeke kern uit de pit kunt peuteren. Je moet er wel aan denken, dat de pitten zoo moeten worden afgevijld dat ze er als de schakel van een ketting gaan uitzien, dus aan weerskanten wordt over den naad heen gevijld. Als alle pitten klaar zijn voor een armbandje hebben we er ongeveer dertig noódig dan maak je van de eerste heel, heel voorzichtig het naadje los met de punt van een mesje, en schuift daar de volgende schakel in. En zoo ga je verder, tot je ze alle maal aan elkaar hejbt geschakeld. Het zal wel eens gebeuren, dat er eentje breekt, maar oefening maakt sterk! JANNEKE VAN BEEK. POSTZECELRUBRIEK. ITALIë XX. /Q 2 5 Ó0C. /OZ6_~ JOC. Jtac. X/o c. Xtfro 6 o c. /Sx5~ 40 e~ óoc* /-{ IJ +- Ja c. Óoc- tax 6 In 1925 zag nog een portzegel het licht in het type 187094 groot waardecijfer in blanco ovaal) n.l. 60 c. (oranje-bruin waar decijfer). Grootte van het vakje 2.3 bij 2.8 cM. Ter herinnering aan den zevenhonderdsten sterfdag van Franciscus van Assisië op 4 Oc tober 1226 gaf de Italiaansche post in 1926 een serie van 6 waarden uit in groot for maat. Alle zegels dragen de opschriften „VII Centenario Francescano - Poste Italiane" en de jaartallen 1226 en 1926. De laatste waar de werd verkocht met een toeslag van 2 lire 50. De waarden zijn: 20 c. (groen een hei lige op weg naar Rome, waar hem boven de Eeuwige stad het heilig kruis verschijnt), 30 c. (donker grijs Franciscus, zooals hij zich in het Apenijnsch gebergte ophield), 40 c. (violet kerk van Sint Damianus), 60 c. (donkerrood Sacro Convento van Assisi), 1 lire 25 (blauw de heilige te midden van de Apenijnen, waar hij zich op den berg Alveri- no in eenzaamheid terug trok) en 5 lire plus 2 lire 50 donkerbruin zelfde voorstelling als 30 c.). Grootte van de vakjes 2.8 bij 4.3 c.M. behalve voor de 30 c. en 5 lire, die in staand formaat verschenen. De afmetingen hiervan zijn 4.3 bij 2.8 c.M. De stroom gelegenheidszegels houdt nog steeds aan. Mussolini grijpt elke gelegenheid aan de staatskas te spekken. Zoo verscheen in 1926 nog een serie in groot formaat ter gelegenheid van den vierden verjaardag van den opmarsch der Fascisten naar Rome. Ze werden met een toeslag verkocht, die ten goede kwam aan de vrijwillige fascistische militie. Uitgegeven werden: 40 c plus 20 c (bruin en zwart kasteel van den Heiligen Engel). 60 c plus 30 c. (karmijn en bruin aquaduc van Claudius), 1 lire 25 plus 60 c. 'blauwgroen en zwart het Kapitool) en 5 lire plus 2 1. 50 (blauw en zwart Porta del Popoio). Grootte van de vakjes 2.8 bij 4.3 c.M. Zie voor de indeeling het schetsje. KERSTROOSJE. Heb je prettig bij je vriendinnetje gespeeld? Niets erg hoor, dat je een keertje oversloeg met je briefje. DE KLEINE VIOLIST. Wat was dat een blijde tijding. Heel hartelijk gefeliciteerd met je succes. En wat een voldoening, dat je nog een pluimpje op den koop toe kreeg. Geniet nu maar heerlijk van je vrijheid. Tot 5 Sep tember kan er heel wat plezier gemaakt wor den. DE KLEINE VOGELVRIEND. Ja jongen de zomer heeft nu wel in volle glorie zijn intocht gedaan. We mogen eens eventjes zuchten over de warmte, maar laten we nu eens niet mopperen. Wat fijn, dat jullie een eigen tent hebben. En wat zullen vader en moeder in hun nopjes zijn met 't succes van Jan. WENDA. Wat een rustig gevoel hè, dat je nu van de boeken op zij kunt leggen. Je hebt wel een reuze-vacantie, maar zoo'n han dig meisje behoeft zich natuurlijk niet te vervelen. Zijn er nog meer klasgenootjes van je geslaagd? WIM. Jij hebt wel een dubbel prettigen verjaardag gehad. Wat is 't verschil tusschen een loopfiets en een autoped? Je vermaakt je er zeker alle dagen mee. VADERS JONGEN. Ben je vandaag met dc klas naar Alkmaar en Bergen geweest? En heb je genoten? Hadden jullie gereser veerde bussen? Zorgen jullie ook samen voor 't tuintje? WIPNEUSJE. Kom Woensdag Afkes Tiental maar ruilen. Heb je Zomerzotheid al uit? Je mag iedere week een Ruil-aanvraag insturen. DUINPIEFER. Als je Zondag naar Beek bergen gaat, wensch ik je heel veel genoe gen. Ben je er al eens meer geweest? 't Is er bijzonder mooi. Misschien wil moeder je de Rubriek wel opzenden. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Marnixstraat 20. i Haarlem 15 Juli 1932. JAN ACHTER-AN door W. B.—Z. Jan Ach ter an Heert. natuurlijk anders van zijn van. Maar wanneer je 'n bijnaam hebt gekregen. Wordt je echten naam liever verzwegen. Jan Achteran Heeft dien bijnaam heusch eerlijk verdiend. Want waar Jan moest zijn in huis, school straat, Daar kwam onze vriend immer telaat. Jan Achteran Op school komt hij geregeld te laat. Hij begint te laat uit bed te stappen Eet zijn ontbijt met groote happen. Jan Achteran Moet dan natuurlijk op school blijven. Maar zijn humeur (blijft onverstoorbaar goed Hij snapt niet, dat j' op tijd komen moet Jan Achteran Komt te laat hij voetbalspel en feest. Spottend klinkt 't dan: Kijk Jantje- Achter-an! Onze Jan trekt zich niets daar van aan. Jan Ach ter-an Zou met zijn ouders naar familie Daar was moet je weten een bruiloftsfeest, Toen is hij heusch Jan-Voor-an geweest. Ze moesten saam Met d'electrischen naa? Amsterdam, Daar overstappen op 't derde perron, Dat was eerst loopen zoo hard je kon. Jan Achteran Kwam bijna te laat op het station. Vader en moeder zaten in den trein, Maar Jan kwam nog mee en dat was fijn. In Amsterdam Moest overgestapt naar Hilversum Daar zou namelijk het bruiloftsfeest zijn. Moeder vroeg bang: „Zat Jan in den trein?* Jan Achteran Had dan eens hier, dan daar staan kijken, De locomotief begon te fluiten En Jan Achter-an nam de kuiten. Jongen maak voort! Jan sprong van schrik in de coupé. Waar waren zijn ouders nu gebleven? Eigenlijk zat Jan toch te beven. Jan Achterans Ouders waren ook ongerust en bang Moeder zei: ,,'k Blijf in Hilversum wachten, Want bij Jan zijn toch mijn gedachten." Jan Achter-an Kwam heusch behouden in Hilversum aan. 't Voorste deel van den trein rende voorbij Vader en moeder keken niet blij. Jan Achter-an Ging rustig op een ibank zitten wachten. Zijn ouders zouden straks zeker komen. Wie had nu zoo iets kunnen droomen? Het ouderpaar Hoorde nu van andere passagiers: Er was geroepen Amersfoort vooraan! 't Verdere deel bleef in Hilversum staan. Vader en Moes Keeren dadelijk naar Hilversum terug Jan wuift van verre hen tegemoet Dat doet ft ouderhart hartelijk goed. Nu samen vlug Naar ft groote, blijde bruilofsfeest Waar iedereen al zesmaal had gedacht, ft Komt door Jan, dat men vergeefs nu wacht J antje-Voor-aan Zoo kwamen ze samen blij aan. De gasten kwamen ft spoedig te weten. Dat Jan met recht Jan-Voor-an moet heeten. Wist je dat? Een bij slaat per seconde zijn vleugels 2 a 3000 maal op en neer. Wilde paarden kunnen 40 jaar oud worden Onze paarden worden zelden ouder dan 25 jaar. is, zullen weinigen op de gedachte komen, het op deze manier te doen. Het is een aardig grapje, waarbij veel gelachen zal worden. DE WONDERLUS. Goochelen is niets anders dan handigheid en zoo hebben we dan hier ook een kunstje, dat op het eerste gezicht onuitvoerbaar lijkt en toch met één handbeweging is te doen. Een touwtje, waaraan schijfjes zitten die grooter zijn dan het gaatje in het papier, daar uit te halen zonder eerst de schijfjes er af te nemen of het papier te scheuren, is niet zoo moeilijk, 't Is het weten maar! Men knipt in een vel papier twee rechte sneden en enkele centimeters daaronder een rond gaatje, precies zooals je dat op de tee- kening ziet. Achter den reep papier om, die ontstaan is door de twee rechte sneden, wordt een touwtje getrokken en vervolgens door het ronde gat. Aan de beide uiteinden van het touwtje worden nu schijfjes beves tigd, waarvoor ook oude knoopen kunnen worden gebruikt. Natuurlijk moeten de schijf jes grooter zijn dan het gaatje, zoodat ze er niet door kunnen. Nu gaat het er om, het touwtje weer vrij van het papier te maken, zonder iets te beschadigen. Daartoe wordt het papiertje door het gaatje geduwd, zooals op de onderste teekening, en de weg voor de schijfjes is dan vrij. Je ziet, het is heel een voudig, maar juist omdat het zoo eenvoudig

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16