DE BILT Nieuwe Uitgaven. H.D. VERTELLING HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 15 JULI 1932 Heringa Wuthrich, Haarlem CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv Ingez. Med.» meldt: Hoogste barometerstand 761.4 m.M. tc Jan Mayen. Laagste barometerstand 751 m.M. te Danzig. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Westelijke richtingen. betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, weinig verande ring in temperatuur. Uit het buitenland Het depressiegebied nam nog in omvang toe en heeft thans zijn kernen in Polen. Scandinavië ten N.W. van Ierland en in de omgeving der Pyreneeën. Allerwege zijn de barometers nog dalende behalve op IJsland. Ver in het Westen ligt een gebied van hoo- gen luchtdruk, dat zich tot Groenland uit strekt. Het gebied van groote warmte trekt zich langzaam naar het Oosten terug In Zuid- en Oost-Frankrijk en in Zuid-West Duitschlanci vielen nog zware onweerregens. Een uitgebreid regengebied ligt thins over Noord-Dultschland Do luchtdrukverdeeling wijst op het aan houden van een matig warmen en vochtigen luchtstroom uit het Westen of Noord-Westen en bewolkt weer -met nu en dan regen. Barometer Stand van heden 754 m.M. 'Regen of win) Vorige stand 756 m.M. Neiging: Stilstand Opgave van: Fa. KEIP, Groote Houtstraat (naa^t. Luxor) Telefoon No. 11640- Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 67 F. 60 F. 66 F. BURGERLIJKE STAND HA A RLEMM ERM EER Bevallen: E. Geerlings—A rink z.; D. Weij Bokhorst, z.: H. J. Middelkoopvan Breë- nen. z Th. Do!Vis. d M G. Nijssen Baars, d M. Arraehar.--van Oosten d.: C. van ZoolingenEik:!enboom, z.: J. P. Bol- luijtv d. WIcle, z.; ,11 HuiberstPerdaan. d H. M. M. Schram aRuhe d.; J. P. Tiche laarGrabowsky, z C. Noorloosvan Vuu- ren. d C. A. Wesseling—Kreike, d.; A E. v. d. Ham—van Gils, d c A BiesheuvelBos. d C. Bootvan der Stelt, z.; G. Dol Baak, z. Ondertrouwd: P. J. Lamers en J. Kwaak; G. M Diepcndaal en E. Nuijten; A. van 't Zelfde en G. Visser; C. van Marsbergen en C. Kuiken. Gehuwd: J. van der Hoof cn A Schaap. Overleden; Aletta Verboom. 50 j., geh. met B. van der Heijden; Johannes Fcike, 5 mnd zoon van G. Gerbrandy en J. N. Goossen; Al- bertus van Veen, 62 j„ geh. met G. dc Grauw; Bverdina Veldkamp, 43 j.. geh. met K. Vinkc; Christina Hendrik Prlmowees, 66 j., geh. met M. J. Kippcnbroek. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Geboren Bcrnardina Wilhelmjna. d. van G. J. VerbruggenVan Veen; Johanna Ma ria, d. van 6. J Hulbertsvan der Putte: Hermanus Jacobus, z. van H. J. van Eg- mond— Buijs; Wilhelmus Johannes Maria. z. van C. W. J. van der Bijlde Koning: Maria Louisa, d. van J. W. L BogaertMahu. Ondertrouwd: Johannes Frederik van Nieuwenhuljzen en Griet Haaijer. Gehuwd: Johannes Cornells Kramers en Alida Allegonda Maria Lageweg. SPORT EN SPEL ROEIEN DE NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Donderdagavond zijn op de roeibaan bij Sloten de nationale roeikampioenschappen aangevangen. De belangrijkste race van den avond werd de strijd tusschen Ir. van Dongen iLaga) cn P, Timmermans 'Het. Spaarne) in de skiff. Timmermans roeide een prachtige race. Hij verdedigde zich bijzonder taai cn fel. Hij sloeg voortdurend een zeer hoog tempo en wist den DeVftenaar tot de 1500 Meter achter zich tc houden. Op dit punt bracht een lange spurt aan van Dongen een zeer geringen voorsprong maar Timmermans gaf zich nog allerminst gewonnen cn de laatste 500 Meter gaven een buitengewoon spannenden boord aan boord strijd te zien. Met de alleruiterste krachtsinspanning wist de Laga-roeier tenslotte een paar deci meter eerder door de finish te gaan. Laga won den eindstrijd van de stuurman- looze vier in een. .row over. Maar de ploeg gaf een uitstekende demonstratie te zien en maakte den mooicn tijd van 6 min. 53 sec., of slechts 1 seconde boven Nederlandsch re cord. Waarlijk een bijzondere prestatie als men geen tegenpartij heeft. In de le heat van de gestuurde vieren toonde Njord zijn verwachte superioriteit over Willem III. dat weinig te vertellen had tegen dit technisch bijna volmaakte roeien. Njord won met ruim twee lengten, zonder 7.ich al te veel in te spannen. Tijd 7 min. 15 sec. SERIEWEDSTRIJDEN „HEEMSTEDE" Programma voor Zondag: Demi-finale, le Afdeeling. Schoten m—Schoten II a 10 uur Zeemeeuwen IIV.S V. III 12 uur 3e Afdeeling. Spaarndam-nVI. Vogels II 2 uur 4e Afdeeling. E.D.O. VI—D.C.O. II 4 uur Tuinen in Holland „Tuinen in Holland" door ir. J. P. Fokker, architect B. N. A. en tuinarchitect B. N. T. heet het boek, dat in de serie Moderne Schoonheid bij de N.V. Uitgevers Mij. Kos mos te Amsterdam verschenen is. Schr. ver telt in dit bijzonder fraai uitgevoerd werkje, wat de vereischten zijn voor goeden tuin aanleg en waar men daarbij van uit moet gaan. En hij wekt de belangstelling op voor tuinarchitectuur. Ruim 60 uitmuntende foto's met uitvoerige onderschriften zijn opgenomen. waarbij foto's van ontwerpers in Santpoort, Aerden- hout en Haarlem wonende en afbeeldingen uit deze omgeving. Twee menschen. Van de bekende roman van Richard Vosz Zwei Menschen, in de vertaling van J. P. Wes- selink-van Rossum is de vijfde druk ver schenen. het 20e—25e duizendtal. Dc roman verscheen in de serie Irisboe ken. bibliotheek voor moderne litteratuur bij Meulenhoff te Amsterdam. Het Nederlandsche Boekhuis te Tilburg deed de tweede druk van de Heilige Proleta riër het licht. zien. een legende van Franz Herwig. vertaling van het Boekhuis, met een inleiding van Cor Hesseling en teekeningen van H. Schoonbrood. Duczika Verschenen is bij de N.V. Em. Querido's uitgevers mij. te Amsterdam de vijfde, goed- koope druk van dit nagelaten meesterwerk van Herman Heyermans, de roman, die in Berlijn speelt. Het boek bezit een inleiding van J. F, Ankersmit. en een voorwoord van Annie Heyermans-Jurgens. net eene noodige Twaalf preeken van ds. A. Binnertsz Sr., zijn door hem gebundeld en uitgegeven bij TT. D- Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haar lem. De schrijver bedoelt met anders dan trouwen toehoorders een herinnering aan te bieden aan zijn prediking. Dc wetenschap en het onzienlijke N V. Tjeenk Willink te Haarlem gaf een vertaling uit van Science and the Unseen World door Sir Arthur Stanley Eddington, n.l. Do wetenschap cn het onzienlijke door dr. J. C. Proost-Thoden van Velsen. Dr. J. H. Oort, conservator aan de Loïdsche Sterren wacht schreef een inleidend woord. Deze zegt dat het boek in de eerste plaats geschreven is voor leeken op natuurkundig (en philo- sophisch) gebied; het is wellicht van belang iets over het wetenschappelijk werk van den schrijver te weten. Want het is juist om den persoon van den schrijver, dat deze uitla tingen speciale belangstelling waard zijn. Na feilen strijd. Joan Sutherland vertelt in dezen roman van Alex Carlyon. den man wiens vrouw hem niet begrijpt en d:e hem niet kan geren, wat hij verlangt en verwacht, en van Philippa, dochter van Alex' vriend. En Sutherland ver telt van hun strijd tegen de groeiende liefde oor elkander, totdat tenslotte na dien feilen s'rijd en nieuwe dag gloort. J. Philip Krusem-an te Den Haag gaf dit boek, door L. D. A. P. van Son vertaald, uit. Indische levens. Bij Meulenhoff te Amsterdam Is de derde druk uitgekomen van het boek door Marie C. van Zeggelen: Indische Levens Het is een bundel van 15 Indische schetsen. Het boek is voorzien van een portret van de schrijfster. En toen het berouw kwam. Dc moeder van Virginia is vroeger een jaar lang verloofd gewedst met Gaunt. Toen zij een betere partij kon doen. gaf ze Gaun.t op. Door haar oppervlakkigheid en egoisme heeft- zij het geluk vian haar gezin geheel verwoest. Haar man is gestorven. Gaunt ontmoet Vir ginia. uiterlijk het evenbeeld van haar moe der. Om zich uit financieele zorgen te red den zorgt zij. dat Gaunt Virginia trouwt. Gaunt wil zich wreken op de moeder door de dochter. Wanneer hij eohter tot het besef komt dat Virginia niet oppervlakkig is cn geheel anders als de moeder, komt het be rouw. Tenslotte wordt alles In goede banen geleid. Mrs. Barilley Reynolds geeft een boeiende beschrijving van deze geschiedenis. De ver taling is van L. Thomson-Thomson. J, Philips Kruseman in Den Haag gaf dezen goeden roman uit. Zal ik medicus worden? Een nieuwe serie werkjes zal uitkomen bij de N V. Hollandia Drukkerij te Baarn, ge titeld: Wat zal ik worden? Het eerste deel is al verschenen en behandelt de vraag: zal ik medicus worden? Het is een verzameling van uitspraken van medici en medicae op ieder gebied, van den uiteenloopendsten aard. De lezer zal zelf uit die stukjes halen, wat erin zit. Van de schrijvers noemen we o.a dr. P. H. v. d. Hoog. dr. Wiardl Beekman, H. Ber- kelbach v. d Sprenkel, dr. Zcylmans v Em- michoven, dr. Joh. Soewarno, v. d. K., ar. M. Soewarno SCHEEPVAARTBERICHTEN Achilles 13 van Amsterdam naar Rotter dam. 14 te Rotterdam Barneveld 13 12 u. Fastnet gep n. Liver pool. Boskoop 12 van Antofagasta naar Ilo. Baarn 13 te San Juan. Ceres 13 24 u. 170 M.Nè van Terelra (uitg.) Crijnssen 13 12 u. van Barbados naar Ply mouth. Euterpe 13 van Amsterdam naar Kopenha gen. Fauna 13 te Barcelona. Iris 13 17 u. 30 van Hamburg naar Am sterdam. Merope, 13 van Amsterdam naar Ham burg Perseus 12 Juli 19 u. van Danzig naar Stet tin. 13 te Stettin. Pluto 13 van Oporto naar Vigo. Ulysses 13 te en van Constantinopel naar Rod os to. Bodegraven 13 17 u. van Hamburg naar Antwerpen. HOLLAND—AUSTRALIë MJN. Tanimbar 14 v. Amsterdam te Rotter dam SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den in gang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.3CL uur. Avonddienst te 10.06 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Donderdag 17 Tammoez, 8 uur. Middag- en avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur in het gemeijtegebouw Lange Wenngaardstraat 14. Werdagen; 's avonds te 7.30 uur te Syna goge. Zondagavond te 7.15. Donderdag niet. De Synagogendiensten vinden plaats ter Sy nagoge L. Begijnastraat 11. VOOR HET NATIONAAL CRISISCOMITé. Het personeel van het gebouw „Petrolea" heeft weder een gift, groot 175. aan het Nationaal Crisis-comité doen toekomen. V.A.R.A.-UITZENDING VERBODEN. Woensdagavond zou het Groot Volkstooneel voor dc V.A.R.A. opvoeren een satyre in één bedrijf, getiteld „Overgeschake.ld op Genève". Deze uitzending is echter niet doorgegaan, daar, zooals de omroeper mededeelde, de Om- roep-Controle-Commissie haar had verboden LUCHTVAARTBERICHTEN Uil: 14 Juli te Bangkok van Rangoon. Uitreis. Ibis. 14 Juli te Gazal van Boesjir. Thuisreis. Havik: 14 Juli te Boedapest van Am sterdam. Uitreis. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. WELDADIGHEÏDSVERLOTING KLEVERPARK. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u om eenige plaatsruimte teneinde onzen hartelijken dank te brengen aan allent die medewerkten aan de verloting d:r Kleverparkvereeniging. waardoor een bedrag van f 750 in onze kas vloeide. In de eerste plaats komt bier dank toe aan de Kleverpark-Vereeniging, welke ver een i ging haar bestaan is -begonnen m?t een daad, waaruit blijkt, dat van het bestuur dezer vereeniging een krachtig initiatief uit gaat, zoowel op zakelijk gebied, als op het gebied van weldadigheid. Tevens een woord van dank aan de be woners van het Kleverpark, die door hun contant koopen ons zoo'n mooi bedrag bezorgden. Wij hopen bij voortduring op aller steun te mogen blijven rekenen; een steun, welken wij bij de thans heersohende tijdsomstan digheden, dubbel noodig hebben. Namens het (bestuur der Ver. t. bestr. der tuberculose G. VAN WAARD. Atimimstra teur Haarlem, 15 Juni 1932. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Bij het plaatselijk orgaan der arbeidsbe middeling kwamen in den loop dezer week 199 aanbiedingen in van werkzoekenden t.w. (15) 23 grondwerkers; (15) 10 metselaars; (ló) 8 schilders; (20) 14 timmerlieden; (9) 12 opperlieden: '29) 38 bloemistarbeiders; 6047 losse werklieden; (64) 47 werkzaam in andere beroepen. De tusschen geplaatste getallen zijn die van de opgaven der vorigen week. „DE MENTO" Nu de hitte verminderd is. waardoor strand en bosch minder bezoek krijgen neemt tic belangstelling op de Mento toe. Vooral Donderdag was het bezoek der schoolkinderen die gratis een bezoek moch ten brengen, zeer groot. Voor de jeugd was onder gode leiding wel iets te leeren. Prof. Antoninie vertoonde ook voor hen zijn han digheid in de goochelkunst. Donderdagavond gaf het Heemsteedsche Mannenkoor ..Exelsior" een concert in de hal van het hoofdgebouw. Ook het cabaret had veel belangstelling. Als bijzonder attracti is voor Zaterdag avond inglast, namelijk een concert van de Harmonie „Voorwaarts" uit Haarlem, direc teur den heer Henry Schulpzand. Zondagmiddag van 3—5 uur geeft de har monie „St. Michaël", directeur de heer H. W. Hofmeester, een concert. VIERING KONINGINNEDAG. Koninginnedag is hier in Heemstede al tijd breed-opgezet geweest. De ..Kinderfeesten in Groenendaal" waren de voorloopers van de volksspelen, corso's of wedstrijden, concer.ten en muzikale wande lingen en het „vuurwerk", die het overige van den dag vulde. Maar gezien de moeilijke tijdsomstandig heden heeft de commissie tot viering van Koninginnefeesten gemeend dit Jaar in ieder geval het feest op meer bescheiden wijze te vieren. De kinderfeesten in. Groenendaal zullen in ieder geval gehandhaafd blijven. Dan zijn er plannen in bewerking om in de middaguren een bloemencorso te houden van versierde parapluies, met. al zijn daar aan geen groote kosten gepaard, bij ge noegzame deelneming toch een aardige at tractie kan worden. Voor de meest fraaie, aardige of origlneele versiering zullen prij zen beschikbaar gesteld worden. Voor het vuurwerk wil de commissie in de plaats stellen een herhaling van het corso, maar dan met lampions en fakkelverlich ting. VERGADERING COMMISSIE HEEM STEEDSCHE WINKELIERS Woensdagavond hield bovengenoemde commissie een vergadering In hotel v. Ree. om de op 1 Mei in werking getreden wet op de Winkelsluiting, de naleving daarvan en een eventueel verzoek aan B. en W. tot op heffing van de Zofcdagsluiting voor 21 Zon dagen te bespreken, ïn zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het feit dat de wet nu iy2 maand werkt, zeker tot veler genoegen, maar ook tot groote financieele schade van vele winkeliers. En daar b.v. Nijmegen voorloopig aan Koek en banketbakkersbedrijf en aanverwante za ken 8 uur cn aan sigarenwinkeliers 4 uur per Zondag voor den verkoop toestaat, zou het ook hier mogelijk wezen, vooral voor hen die werkelijk groote schade lijden, te trachten eenige faciliteiten te verkrijgen. De leden werden in de gelegenheid gesteld zich uit te spreken. Er was nogal verschil van meening. Enkelen zijn dankbaar gestemd voor de nieuwe wet. maar velen en dan voor al koek- en banketbakkers, handelaars in koek en suikerwerken, sigarenwinkeliers en vischhandclaren, zijn blijkbaar ernstig getrof fen en er bleek een sterk verlangen om zoo niet den geheelen Zondag, dan toch tot een gedeeltelijke openstelling der winkels op Zondag te komen. In dien geest kreeg het bestuur dan ook opdracht een request aan den Raad te zenden. Een 2de punt was een eventueel verzoek aan B. en W. tot ontheffing van de Zondag sluiting voor 21 Zondagen. Slechts enkele leden verklaarden zich daar tegen. En omdat men over het algemeen van oordeel was. dat het voetbalseizoen de meest gewenschte tijd is, mede ook in verband met het feit dat in den Zomer velen juist Heem stede verlaten om zich ergens anders te ver pozen, zal getracht worden die uitzonderings dagen tijdens het voetbalseizoen te krijgen. Afgescheiden daarvan zal ontheffing ver zocht worden op 21 en 28 Augustus, de dagen van de opening van het Nieuwe Sportpark. Een streven tot algeheele opheffing der wet kon geen meerderheid vinden. HILLECOM BEZOEK VAN EX-KEIZER Donderdagmorgen bracht de Duitsche ex- keizer een bezoek aan de kweekerijen der N.V A. C. van der Schoot's Bloembollenkwee- kerij en -handel met. het speciaal doel de uitgebreide en wereldbekende collectie Del phinium, waarmede de firma op de bloemen keuring van 4 Juli te Haarlem een diploma voor gouden medaille behaalde, te (bezichti gen. Behalve het gewone gevolg was hij ver gezeld van zijn zoon Prins Oscar, diens echt- genoote en twee kinderen benevens Baronesse von Pannwitz van Bennebroek. Het gezel schap werd ontvangen en rondgeleid door den directeur den heer A. C. van der Schoot Jr. Met groote belangstelling werden de verschillende nieuwigheden en zaailingen be zichtigd, terwijl een paar naamloozen door den ex-keizer gedoopt werden. Het bezoek duurde ruim een uur. PERSONALIA Van de Chr. Burgerschool alhier slaagde de leerling W. Marijnes voor het M. U. L O. examen B. DE S. D. A. P. EN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE De Hillegomsche afdeeling der S. D. A. P. had aan de Ontwapeningsconferentie te Ge nève een sympathie-betuiging gezonden met het voorstel-Hoover en heeft nu, in antwoord daarop, van den voorzitter dier conferentie Arthur Henderson een schrijven ontvangen van den volgenden inhoud: „Ik dank u voor de resolutie, waarin U en uw leden de voorstellen van de Vereenigde Staten voor ontwapening welkom heeten en aandringen op steun voor deze en andere drastische maatregelen voor vermindering. Ik hoop dat belangrijke besluiten gedu rende de eerstvolgende weken mogen wor den genomen en ik zou er daarom bij alle vredesvrienden op willen aandringen hun uiterste best te doen om aan hun regeerin gen bekend te maken dat hun burgers hen zullen steunen in alle maatregelen om ver mindering van /bewapening te bereiken Ik heb verzocht uw resolutie in de Cou rant van de Conferentie te vermelden, zoodat zij onder de aandacht van de delegaties kan worden gebracht." (w.g.) Arthur Henderson, President. HAARLEMMERMEER INBRAKEN In Haarlemmermeer loopen weder personen rond, die er op uit zijn om hier en daar zoo wel overdag als 's nachts hun slag te slaan. Van dit ongewenschte bezoek zijn reeds eeni ge inwoners de dupe geworden. Bij den heer V. nabij Sloten werd het geheele huis, terwijl de bewoners afwezig waren, doorsnuffeld en een bedrag van ongeveer 300 ontvreemd. De heer P. aan den Spaarnwouderweg kwam 's morgens tot de ontdekking dat de ongenoo- de gasten 's nachts in z'n huis waren ge weest en eenig geld hadden meegenomen. Bij een bewoner van den Hoofdweg werden de dieven 's nachts door het aanhoudend geblaf van een hond in hun werk gestoord, zoodat ze zonder buit het hazenpad kozen. PERSONALIA De heer D. C. Lub Pz„ onderwijzer aan de bijzondere school te Nieuwvennep alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Rotterdam. HET TOONEELCONCOURS GAAT NIET DOOR Naar wij vernemen gaat het tooneelcon- cours, hetwelk bij gelegenheid van de viering van het 12^-jarig bestaan van de tooneel- vereeniging „Gezellig samenzijn" in dc maand Juli zou worden gehouden, niet door, omdat een tweetal vereenigingen, dat zich aanvan kelijk voor deelneming had aangemeld, zich weder heeft teruggetrokken. Teneinde het jubileum toch niet geheel on opgemerkt te laten voorbijgaan wordt nu door „Gezellig samenzijn' een feestavond georga niseerd voor donateurs, leden en genoodigden en wel op Dinsdag 19 Juli a.s. GRAANBEURS. Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden graanbeurs werden voor de rogge, gerst (chevalier), haver en kanarlezaal prijzen genoteerd, die varieerden tusschen f 6.25 a f 6.75; duiveboonen plm. f 10; groene ewten f 10 a 1 12; karwijzaad plm. f 18, blauwmaanzaad f 30 a f 32. Alles per 100 K.G. INTREEPREDIKATIE. Ds. J. Verkuyl te NIeuw-Vennep alhier, die het beroep naar Laren heeft aangenomen, hoopt op Zondag 28 Augustus a.s. in de Ge reformeerde kerk aldaar zijn in treepredi katie te houden. BRAND. Te Nieuw-Vennep ontstond gisteren brand in het houten stempellokaal staande op den hoek van de Gelevïnkstraat en de Vennep straat. De brandweer werd direct gewaar schuwd. doch behoefde geen dienst te doen. wijl men er intusschen in geslaagd was het vuur meester te worden. Oorzaak onbekend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. Storm. door E. TEMPLE THURSTON. De wind dwarrelde langs het stadhuis en zwiepte als een danseres, die bloemen op gooit in de lucht, stukken papier omhoog in de open ruimte voor de beurs. De menschen hielden hun hoeden vast op hun hoofden. Een krantenjongen leverde een heel gevecht met zijn dun aanplakbil jet „Vreeselijke storm op de Oostkust" stond er op, maar hij slaagde er niet in het zoo uitgespreid te houden, dat de voorbijgan gers het konden lezen. Het interesseerde hen ook in het minst niet. Storm op de Oostkust! Er was al lang storm genoeg hier in de buurt van het stadhuis. En toen de wind hem on deugend en wel het papier ontrukte en het als een wapperende sjaal met zich meenam keken ze er geamuseerd naar, en drukten hun hoeden nog een beetje vaster op hun hoofden terwijl ze voorbijgingen. In het raam van een kantoor in Fenchurch Street zat een kleine man, met een gelukzalig gezicht, een vroolijk twin keltje in zijn oogen en een geamuseerd glimlachje om zijn roode lippen te kijken naar de pogingen van de voorbijgangers, die op het trottoir aan den anderen kant probeerden hun bureaux heel huids te be-eiken. Als de wind een loopje nam met de één of andere paraplue, en de dunne baleinen be lachelijk hulpeloos naar boven omklapten, kwam er een grinnikend gorgeltje uit zijn keel. Als een meisje probeerde van het ééne kantoor naar het andere ie komen, en zenuw achtig haar rokken naar beneden trok om haar knieën te bedekken, dan leunde hij zoo ver mogelijk voorover in het raam, terwijl zijn rug schokte van het ingehouden lachen over haar agitatie een lachen, dat leek te beginnen bij zijn maag en dat eindigde in een krampachtige stuiptrekking van zijn schouders. Het leek wel, of hij dien ochtend niets an ders te doen had dan dat. Een typiste bracht hem een paar brieven binnen, die geteekend moesten worden. Met een wuif van zijn hand beduidde hij, dat ze maar op zijn bureau ge legd moesten worden. Hij had het veel te druk om iets te teekenen of zich ergens mee te kunnen bemoeien. Ergens in het gebouw in Fenchurch Street sloegen een paar deuren. Hij zat te luisteren naar de geweldige knallen, die wel leken op het. afschieten van zware artillerie, zonder dat hij zich ook maar een enkelen keer er gerde. „Zal ik niet even naar beneden gaan, me neer", vroeg de typiste, „en vragen, of ze die deur op slot willen doen, als ze haar niet be hoorlijk dicht kunnen houden?" ..Nee nee!" zei hij „Ga nu maar door met je werk. Als je je aandacht houdt bij je werk, zal die deur je heusch niet hinderen". Niets kon zijn opgewektheid verstoren. Zijn roode lippen leken dien morgen nog rooder, alsof de wind zelf. dwars door de ramen en deuren heen, het bloed er in in beweging ge bracht had. Zijn oogen stonden sterk en glanzend, en als hij glimlachte, schitterden ze. Zijn zachte, ronde wangen straalden van gezondheid en opgewektheid. Zelfs zijn li chaam, onder jas en vest, leek veel meer wel gedaan van gezondheid en plezier, dan van een goed leven alleen. Toen hij ruim een half uur uit het raam had zitten kijken stond hij op met een glimlach van opperste voldoening, en dwars door de kamer naar zijn bureau loopende, drukte hij op een electrische bel. De typiste kwam aan de deur. „Ga eens", zei hij, „voor me naar den si garenwinkel aan den overkant, en haal me een doos van honderd van die Ramon Allones sigaren. Zeg dat ze voor mij zijn. De beste die ze hebben. Ze weten wel welke ik bedoel. Ze kunnen ze op mijn rekening zetten". Hij zei het net, of hij vond, dat hij ze' ver diend had. Dien heelen morgen, tot laat in den middag had het ss. Hildebrand uit Liverpool, met be stemming naar Hamburg, zich een weg door het Kanaal en door de loodkleurige, woeden de golven van de Noordzee gezocht. Het dek werd van voor tot achter overstroomd met massa's groen water, dat in geweldige hoe veelheden van de boeg af tot over de brug sprongen, en daarachter als een spiegel uit eenvielen in myriaden glinsterende scherven, die het gezicht van den man aan het stuur geeselden als met duizend zweepen. De hemel was zwart Om twaalf uur midden op den dag was er geen glimpje van licht te bekennen in den duisteren, dreigenden storm Regen en een gillende wind, het gedonder van de zee, het gestamp van de machines als de zware voetstappen van een vermoeiden man in een onbegaanbaar stuk land. en die golven, met hun gebeuk op de flanken van het schip, die het van alle kanten ranselden en het deden schudden en zwaaien tot bin nen in. met hun duivelsch geweld, beukende, beukende, weer beukende Er is geen uitweg op zee Men kan niet te rug gaan noch links of rechts een schuil plaats zoeken. Men moet maar voort, den wilden storm in. tot de duisternis breekt en de wind en de golven zich leggen. Om vier uur zag de kapitein een licht aan stuurboord en veranderde zijn koers. Hij boog zich voorover naar het oor van den stuurman en schreeuwde uit al zijn macht, maar de wind en het water sloegen de woorden van zijn lippen als scheurpapier. Om half zes ging in het kantoor in Fen church Street de telefoon, en met den glim lach om zijn roode lippen, nam de kleine man de haak van het toestel. Drie minuten lang was er stilte, terwijl hij luisterde naar den spreker aan den anderen kant. knikte met zijn hoofd speelde met zijn potlood op zijn bureau, en ten slotte: „Uitstekend', zei, en den haak weer neer legde. Toen greep hij een papier, dat op zijn vloei blad lag. waar al een half dozijn namen op stond ingevuld, en nadat hij het potlood nat gemaakt had in zijn mond. zette hij er nog één bij ss. Hildebrand. bij de Godwin eilanden. Toen stond hij op. belde om de typiste, vroeg zijn hoed en jas. en draaide, voor hij weg ging. zorgvuldig en tevreden het elec- trisch licht uit.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 2