M TT toman-Lectuur in uw vacantie la' IMMER Zn. Kenaupark 26 A Typen in 1 /Vla a nel Muziekonderwijs HAARLEM'S DAGBLAD AARLEM'S dagblad MAANDAG 18 JULI 1932 Wat anderen geboeid heeft. Dames en heeren, u gaat dezer dagen met can'ie. Waarschijnlijk, hoogstwaarschijn- i zelfs, hebt u met vrouw en kroost, en snoods ook nog in overleg met bloedver - nten. vrienden en kennissen, al besloten, ik oord van de wereld u ditmaal met uw poezigheid vergeeft u mij het woord iUiblieft onjveiliig zult maken. U hebt ge- ijfeld tussohen IJsland, waar in Augustus hooi nog binnengehaald moet worden en sohen de Canariscihe eilanden, waar in Juli kokosnoten al overrijp van de boomen slen; u hebt gekozen tussohen Finland, jar de vrouwen met de Mongoolsohe hooge tbeenderen en de Hollandsche blonde ren en bloaende kleuren vandaan komen, Sicilië, waar de Etna en zijn grauwe lava- Hingen met niets dan wolfsklauw erop al n Maart af in de zon hebben liggen bla ren. De kans is ook groot, dat u het dichterbij bt gezocht; de keus is tegenwoordig ver- irikkeldjik moeilijk. Staan in deze tijden van triottdsme de kranten niet vol met aan- veiingen van Nederland zelf: „Blijft toch Nederland! Nederland is toch ook mooi!" [ver teer en België, Doiitsohland. Engeland, lorwegen en Zweden daar niet koppig en nijnig tegen in met de triomfantelijk ertreffende woorden: „maar wij zijn toch ig mooier! Kom bij ons". Én heeft in den grond van de zaak de nnis van mij niet gelijk, die van begin aart af nijver alle ideeën voor zijn vacantie hem zoo kwasie belangeloos aan de hand «ien gedaan, in den vorm van kranten- tijdsohriften-uitknipsels, al of niet met LMe hand geïllustreerd, verzamelde in een van zijn schrijftafel, en die. nu nog geen ie dagen geleden, met zijn handen in zijn »ofd en volkomen over zijn zenuwen heen, fen vrouw en kroost zei: „Mammie! Kinde- n' Zien jullie dit?" En hij hield het gan- p.e pakket pampieren, ter dikte van drie kke boekdeelen. in de hoogte. Mammie en ede ren knikten ijverig van ja, en wachtten inieuwd af, wat pappie nu weer in den zin id. „Als jullie nu met de vacantie uit wil- zei pappie onheilspellend vriendelijk, an gaan jullie maar. Je kiest zelf maar lar je naar toe wilt. Ik doe het niet meer. bovendien blijf ik thuis. Ik ben sdert aart in den geest zoowat in driehonderd vijftig verschillende oorden van de wereld veest en ik ben verzadigd. Ik blijf al mijn ertien dagen vacantie hier en ik koop er gemakkelijke stoelen in den tuin bij en het regent, ben ik ook wel tevreden met zitkamer en dan kunnen al die idioten ;sttg naar de pomp loopen". Dit was geen heelemaal gedistingeerde tdrukking van pappie, maar pappie was ook os. Hij zwaaide met den bundel papieren, keek zijn gezin dreigend aan. En het ge- zei zoet: „Nou pappie, dan blijven we emaal lekker bij je .thuis en je krijgt leren morgen een heerlijk kopje koffie n mij en je mag iederen keer om twaalf r iets bestellen dat je lekker vlindt, en middags krijg je je lievelingskoekjes bij theeEn toen begroeven ze allemaal et mekaar de paperassen in de asehibak, odat de vuilnisman onbehoorlijke dingen 1, toen hij hem leeg moest gooien, en op it oogenblik zitten ze allemaal zielsver- moegd bij elkaar thuis en kijken elkaar n de minuut tevreden aan. en zeggen be- onderdend: „Die pappie toch! Zoon ge- eldig idee!" Dus dames en heeren. deze korte inleiding lent er alleen toe om u te doen begrijpen, .t u natuurlijk nog lang niet begrepen ac: u doet van den zomer twee dingen: gaat uit, of u blijft tliuls. U haalt dezer agen een paar koffers van den zolder en aat die pakken met alles wat u noodig ebt. óf u koopt voor het geld, dat u uit- aart, er nog een paar luie stoelen bij. asteert u met een sigaret of uw geliefde lip in net hoekje van den tuin tusschen blauwe, bloeiende ridderspoor, die uw rots is, en de rose rozenstruik, die de ots van uw vrouw is en dan zegt u. zonder lankeeren: ..Ontbreekt er nu nog iets aan lijn koffer? Ontbreekt er nu nog iets aan lijn geluk? NeeJa! Een boek! Ik moet o? een paar boeken hebben om mee te amen! Ik moet een boek hebben om hier e lezen in mijn kostelijke hoekje! Een linkrijk voor een boek!" U wilt natuurlijk een boek hebben, waar- an u van te voren weet, dat het een beetje moeite waard is, dat u niet op bladzij en er boven in slaap zult vallen, om het la uw ontwaken vertoornd van u. af te Üingeren; u zult dus uiw vriend Jonas maar jens opbellen en hem te vragen, hoe dat Joek heette, waar hij het laatst over had, in dat hij zoo goed, zoo boeiend, zoo echt de loeite waard vond. Helaas, als u naar Jonas raagt, blijkt hij uit te zijn, en morgen as thuis te kamen en Jonas' vrouw heeft geen notitie van, welk boek het kan zijn. et Is niet zoo heel erg, denkt ge -vergoe dend bij u zelf, u hebt laatst in een tijd- thrtft, dat nog in 'huis moet zijn welk Ijdschrift was het ook weer, en was het niet ngevecr een maand of twee geleden? elezen van een boek, dat aanbevolen werd an ieder die nu eens een werkelijk goed boek tënschte. Waar is het tijdschrift? Mammie, aapje, Saibina, waar is het tijdschrift? Het Ijdsohrift is natuurlijk nergens meer te "inden. Wat nu? Ge gaat op reis zonder boek, n er zijn oogenblikken, waarop ge de voor- ienigheid verwensölït, omdat de anderhalve tngelsche roman, die uw pension- of hotel- irecties tot uw beschikking heeft gesteld, gloeiend vervelend is. Of wel. gegaat woe- en terug naar uw kostelijk hoekje in den um en kijkt boos naar de ridderspoor, en indt de mooie roos een misbaksel, de koffie Sn uw vrouw een mislukking, en uw sigaret 1 Pijp een sof. Zorg in 's hemelsnaam bij tijds voor een en voor een boek, dat naar uw smaak s! Maar hoe? Voila. Het probleem van het boek. dat ge Gve moet hebben voor uw vacantie en dat ge ■•et vinden kunt is niet nieuw. Het komt tóere vacantie bij duizenden voor. Bijna fcier weet ervan mee te praten, en bijna ieder b bereid het zijne bij te dragen tot een ge lige oplossing van het- brandend vraag- tos. Moeders, vaders, neven, nichten, vrien den en vijanden legden onmiddellijk hun vingers aan hun zich rimpelende voorhoof den, als ik tegen hen maar kikte van deze vraag: „Welk boek, dat ge den laatsten tijd gelezen hebt, zou u vacantiiegangers aanra den om mee te nemen op hun reis naar IJsland of het schoonste hoekje van hun 'yin? Welk boek. dat ge den laatsten tijd gelezen hebt en dat niet al te oud is, zoödat de meesten het kennen, heeft u het meest gefrappeerd, den diepsten indruk op u ge maakt, de meeste bewondering in u ge wekt?" En dan moet er mij, niet zonder dat een tikje tevreden voldoening mij het Hollamd- sdhe hart een beetje sneller doet kloppen, het eerst van alles de mededeeling van het hart, dat van de ongeveer vijftien mensohen, die ik het bovenstaande vroeg, er volmondige zeiden: „Zeg in 's hemelsnaam dat ze De Druivenpluikkers (door A. den Doolaard) mee nemen!" „Waarom?", zei ik. natuurlijk nog niet tevreden. „Een verrukkelijk boek!" ze: de één. „Een boek met stijging, met tempo, met blijheid, en een slot waarvan je niet weet of het een goed, of een slecht eind? is, maar dat in allen gevalle een oplossing is. en de eenige, die Je voelde als mogelijk" „O!", zei de tweede met gebaren, of hij in de lucht iets heel moois teekende, „die tv-e figuren van die And ré en die markies de Saporta tegenover elkaar! Twee kerels! Twee prachtstukken! Die eerste ontmoeting bij dat veld met druiven Die tweede, in de kamer van den markies! Alles even fijn!" „Ik weet het eigenlijk niet", zei de derde, „maar zooals ik me opgelucht heb gevoeld door het lezen van dat boek! Geen afschuwelijke, zwaar wegende moralen, geen psychologische uitéénrafelingen, alleen maar de conclusie dat er alleen maar één ding is, waar naar je in de wereld leven kunt, en dat is je eigen persoonlijkheid. Mensch, durf te leven!" U hoort het, Als u het nog niet gelezen hebt. dan kunt u niet beéer doen dan te koopen dit boek van den Hollandschen zwerver den Doolaard, die in werkelijkheid C. Spoelstra heet. en wiens geloofsbelijdenis hier toevallig voor me ligt: „Man soli in keiner Stadt laenger bleiben als ein halbes Jahr", zingt Klabund; wanneer het mogelijk is, blijf ik nergens langer dan 'n haive week". Een boek van blijheid, dwars doof alle tragiek heen; een boek over het internationale, rare volkje, dat tegen den tijd, dat in Zuid Frankrijk de druivenpluk begint, bij elkaar komt in Nimes en Arles er zich van daar uit verdeelt over de verschillende wijngaarden, en waarin de ééne figuur na de andere een kostelijk tijpe is, vol van schilderachtige eigenaardig heden en een zich aan conventie noch mo raal storende levenswijze. En doe ik na het noemen van dit gran dioze Hollandsche succes onder Hollanders dat volk, dat altijd zoo tuk op producten uit het buitenland heet te zijn maar niet beter met mijn lijstje af te maken in de zelfde bonte volgorde, waarin het mij ge werd? Wat ried bijvoorbeeld mijn intellectueele, veeleisc-hende, alles behalve makkelijke vrien din mij aan? Feldwege nach Chicago, door Heinrich* Hauser. „Waarom?", zei ik natuurlijk weer. „Daarom", zei ze. „Ik weet het heusch niet. Het boeide me, van het begin tot het eind. en 'het is niets dan het simpele reisverhaal van een journalist, die uit Duitsöhland oversteekt naar New York, daar een tweede handsch Fordje koopt, en dan dwars door Amer.ka naar Chicago tuft, achter het eenigszin^ gam mele stuur van zijn dierbaarder wordende Fordje. Werkelijk, ik kan er niet anders van zeg gen. Ik heb er geen woord, geen letter van overgeslagen en dat doe ik anders eigenlijk bij bijna alle boeken, omdat ik anders het eind heelemaal niet meer zou bereiken. Je buut het ze gerust aanraden en voor menschen met een parti pris voor reisver halen is hetHet gebaar, dat deze woorden vergezelde, maakt verder commen taar van mijn kant overbodig. Houdt u van reisverhalen? Koopt u dan Feldwege nach Chicago van Hemrich Hauser. Na haar informeerde ik, eigenlijk 'n beetje weifelend, bij mijn vriend, den man met den knobbel voor historische gevallen. Zijn advies was uit den aard van de zaak eigenlijk alleen geschikt, voor menschen die ók een histori- schen knobbel hadden, overlegde ik net bij mijzelven. terwijl ik hem schuchter mijn vraag stelde zijn enthousiasme evenwel liet mij niet eens den tijd tot verder weife len. „Het beste boek, dat ik den laatsten tijd gelezen heb? Hier, een stukje papier! Een potlood! Schrijf op! Napoleon, van Pacques Ba in vuile. Buitengewoon goed. Ik had er jaren op gewacht. Eindelijk eens Napoleon als mensoh, niet als volmaakte schurk, niet als halfgod, maar als gewoon mensch. zooals hij natuurlijk was, met wat goed en wat kwaad, en wat geniaals. Geweldig goed ge schreven. En ook, heusdh, geloof me nou maar, van liet begin tot het einde boeiend en interessant voor iedereen. Wat wil je toch? Was Napoleon een praoh.tflig.uur of niet? Doet het er iets toe, dat hij werkelijk be staan heeft? O zoo! Dat zou ik ook zeggen' Het maakt het juist veel echter, veel waar der. En wensch zc een prettige vacantie van me!" Van hem ben ik gegaan naar mijn twee vrienden, de schilders, die jonge en de oude. „Ik", zei de jongen, ..weet een buitenge woon goed boek voor je. Hèt boek, dat je hebben moet. O. vraag je het aan nog meer menschen ook? Dat is jammer, want ze deden veel beter met allemaal te koopen. wat ik ze aanraad, Kamipf der Tertia, door Wilhelm Speyer. Ja. die schrijver van ..C'nar- lott- etwas verrückt". Daar was :k al dol op. hier ben :k nog veel doller op. Ec geloof, dat het eigenlijk half en half als jongensboek bedoeld is, maar mijn complimenten aan Wilhelm Speyer. dat hij veel te bescheiden is Het verhaal van de opstand van de derde klas van een soort van moderne Duitsche schoolstad, de Tertia, tegen de inwoners van een naburig stadje, waar een velienhandelaar •.fcin plan is om alle losloopènde katten zonder aanzien des persoons neer te knuppelen. Er komt een complete oorlog van, en het ~s allemaal zoo kostelijk beschreven, en het slot isEn wat zoudt u me aanraden?" zei ik :oen maar tegen den ouden schilder. ,Jkzei hij. „Ik ben veel te oud. Wa: :k lees, leest niemand meer, of ze vinden he: niet mooi meer ,Jk wil weten, wat u den latasten tijd mooi gevonden hebt", zei ik dreigend. En de dreiging hielp. Het was „Waar mensch en tijger buren zijn", dooi* L. C. Westenenk. En het speelt op Sumatra, en het vertelt heel simpel weg van wat oude Sumatraansehe sagen en bijgelooven, van inlanders er. wilde beesten, van de jacht op een solitaire olifant en is, hij zei het er speciaal bij. buitengewoon goed geïllustreerd door den beeldhouwer L. S. W. van der Noorden. Toen ving ik opeens, vlak achter eikaar. na al dit Duitsch en Hollandsch. twee Fran- sche boeken. „Ariane", „Jeune Fille Russe", door Claude Anet, den pas overleden Fran- sohen romanschrij ver. „Wakrom?" zei ik maar weer uit ten treure. „Ik", zed ze peizend, „heb nog nooit een vrouw, zoo mooi beschreven en zoo volmaakt beschreven gezien. En dan nog wel door een man. Blij toe, dat ik hem nooit tegen ge komen ben. De inhoud? O. niets eigenlijk. Zoo maar, een ldefdesgesciiiedenis. Een van de duizenden. Maar prachtig is het, prach tig!" Het tweede boek was „Climats", door André Maurois. „Eigenlijk heelemaal geen boek voor menschen die met vacantie gaan", zei de man die het me opgaf. ,,Je bent dol", zei zijn vrouw, „natuurlijk wel". „Ja", zei hij, „maar eigenlijk alleen een boek voor fijnproevers". „Heelemaal niets van waar", zei zijn vrouw. „Die en die en die. zijn allesbehalve fijn- proeivers, en ze hebben het over en over en over gelezen". „Ook waar", zei hij toen maar met een zucht. „Weet je wat het eigenlijk is? Een prachtboek. En een boek. dat iedereen ge lezen moet. hebben. Maurois is een kunstenaar De stijl van die man! De personen! Je moet niets dan voortdurend jezelf erin terug vin den. En dat is toch het eeruge. dat een mensch óp den duur van een boek ver langt?" ..Ja", zei ik en heb het maar meteen ge kocht. „Die twee weten het nogal goed. ziet u. En ik hoop alleen, dat ze dit niet lezen, want dat is niet goed voor hen". <Ook ver schenen in een uitstekende Hollandsche ver taling van mevrouw Premsela—de Boer, on der den titel Atmosferen). Toen kwam er een Ameriikaansch..Ameri can Beauty" door Edna Ferber. „Zoo heerlijk frisch en ongecompliceerd", zei zij, die het me noemde. „Ken je Edna Ferber?" „Ja", zei ik. ,Boe vind je haar?" „Ook zoo", zei ik. „Nou", zuchtte ze. „en dit is net zoo maar weer heelemaal anders en zoo heerlijk hiohtig amusant, en toch ook weer zoo van top tot teen goed en waar, enenfin, zeg ze maar. dat ze het heusch moesten koopen en zelf zien. „O zoo",, zei ik, ik zal ze er nog maar bij vertellen, dat het heerlijk frisch en onge compliceerd en toch goed is, hè? Anders mochten ze je eens verkeerd begrijpen". „Want, ziet u, dat is 'hem nu werkelijk juist de kwestie met Edna Ferber: het is zoo heer lijk frisch enenHet ruikt zoo naar hooi en zon, en het is zoo juist, dat, wat wij allemaal, serieuze, veeleischende, zwaar wichtige critici ten spijt, zoo graag eens willen hebben; een kinderboek voor groote men sohen. Ach lieve hemel, hoe vaak willen wij groote menschen niet eens een tijdje vrij af hebben van ons groot^mensöh-zijn en ons kinderlijk aanstellen zonder er ons voor te hoeven geneeren? Edina Ferber geeft u de kans. pak hem!" Toen kwam mijn vriend, die altijd andere ringen heeft dan een ander, en hij ihad weer wat anders dan een ander. „Je houdt er van", zei hij. „of je houdt er niet van. Ik hou er nu van. Maar heb je er wel eens over nagedacht, dat er nu in den loop van de laatste jaren niets dan oorlogsboeken ver schenen zijn. en dat natuurlijk weer niemand op het idee kwam, dat we hier in Holland ook boeiende dingen beleefd hebben in den oorlog? Broodkaarten? Distributie? Bemoei lijkingen van in- en uitvoer? Smokkelarij? En de heele rest? Is dat interessant of niet? Is dat de moeite waard of niet. Weet je wat je ze moet laten lezen, als ze, na hun zevende buitenlandsche oorlogsboek, ooit zijn gaan denken: Waarom beschrijft er nu eens nie mand. hoe het in Holland in d:en tijd was? ..De donkere poort", door Dr. Ph. RStfcer. Eindelijk niets dan nuchter feitenmateriaal, maar verzameld op een manier! Walt and see!" Ik heb noch gewacht, noch gezien, maar het. hem onmiddellijk ts leen ge vraagd. Je moet er van houden, dat is waar. Ik hou er ook van. En tot slot lest best kwam toen de laatste van mijn slachtoffers aandragen met den tweeden EngelschmanThe Grasshoppers Come, door David Garaett, den modernen Engelschen schrijver, die zijn ouders, beide letterkundigen, plechtig be loofd had zich nooit of te nimmer in te laten met de litteratuur, en nog minder met uitgevers en die toch bezweek eenvoudig omdat hij het niet laten kon. Met een sereene kalmte, waarvoor alles wijkt, vertelt hij van de wonderlijkste dingen, en een ieder vliegt erin en pas eenige dagen na lezing komt de vxaag in het hoofd van den argeloozen lezer op: „Hoe komt de man er in 's hemelsnaam aan?" Hoe komt David Garnett aan deze historie van de rijke weduwe en haar vriend en de piloot, die met zijn drieën een recopdviuoht ondernemen, die spaak loopt boven het Altai-gebied in Mid den Azië? Het vliegtuig bezwijkt, de weduwe en de vriend verdwijnen spoorloos, Jimmy de piloot blijft achter in gezelschap van de sprinkhanen. Troepen, legers, horden sprinkhanen, die hem wanhopig maken en hem het leven redden. Grootsche bladzijden vol van kostelijken humor! En als u nu na dit alles,, na wat tien menschen u aanrieden in termen van tot het toppunt gestegein enthousiasme over hun eigen beste boek. dat ze lazen, kort geleden, en dat ze ook zoo graag wilden, dat u las. nog tot geen besluit kunt komen, ja wat dan? Als u geen fidutie meer hebt in nieuwe nieuwigheden, omdat ze u al zoo dikwijls te leurstelden en u niet de moed hebt om. niettegenstaande al het bovenstaande, weer van voren af aan te beginnen, weet u. wat u dan doet? Dat graaft u uw oude Jean Christophe van Romain Rolland nog eens op uit uw kast. en leest hem over voor den tienden keer. Het ts niet nieuw, en niet modem, en nog een heeie hoop dingen meer niet, maar het is ontroerend mooi. WILLY VAN DER TAK. Algcinccne kennis geving Heden overleed onze geliefde Vader. Behuwd- en Grootvader, de Heer P1ETER KLAP in den ouderdom van 70 jaar. Haarlem. 16 Juli 1932 Byxantlumstraat 27 Namens de Familie. J. KLAP tlAVEBC#T£F( TWEEMAAL ZOO LANG DRAAGT U UW COSTUUMS als U deze door ons laat stoomen en op persen. Ze komen dan weer keurig in de vouw en zien er weer uit als nieuw. VOOR KUNSTTANDEN, GEBITTEN en moderne tandheelkunde, ook voor moeilijke gevallen JANSWEG 6 Kliniek spreekuur: 9-10. Maand en Donderd-avond 78. Fart. spr.uur 13 beh. Zaterd. Advies en onderzoek kosteloos. Begrafenis Vereen. KOUDENHORN t6 KOKSTRAAT 21 Tel. 10610 BEGRAFENISSEN CREMATIES TRANSPORTEN S. J. van Slooten Arts voor longziekten weder te consulteeren F. A. van der Breggen Arts AFWEZIG era de artsen DUster- beck. Floor, Menalda van Schou wenburg, de Vries en vorder zoo lang nog aanwezig: Dr. Land. Lóyh, Dr. Sluyterman (g. z.f.). Tervooren. Voor opnamen Park- herstellingsoord Dr. Floor. Uitbreidingsplan „Noord", Detail 17 Ter gemeente-secretarie (7de Afdeeling) is van 19 Juli a.s. af tot en met 3 Augustus d.a.v. voor oen leder ter Inzage nedorgelegd het Raadsbesluit d d. 13 Juli 1932 no. 14 met toelichtende be schrijving en bebouvvliigsvoor- schrlften. tot vaststelling van hot mede ter visie gelegd uitbrei dingsplan detail 17 van het plan „Noord", voor gronden ge legen ten Noorden van de z.g .Vogelenbuurt", ten oosten van den Rijksstraatweg, ten zuiden •an de voor „Landbouw" aan gewezen gronden en ten westen van de z.g. verboden kringen van de verdedigingswerken t< voormalig Spaarndam. Haarlem, 16 Juli. 1932 Het hoofd van het gemeente bestuur van Haarlem: MAARSCHALK CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK HAARLEM Telefoon 12644 SPREEKUREN van 9 tot 11 en 1 tot 2 Dinsdagavond van 6.30tot8.30 Zaterdagsmiddags GEEN spreekuur WIJ HEBBEN NOG eenige 2do handsch rijwielen w.o. lste klas merken zooals Simplex, Raleigh, Rover, Humber, Gazelle onz. enz. Deze rijwielen zijn als nieuw en wordon onder garantie geleverd. (Verlaagde prijzen). A. KOELKMEIJER, Broeatrnat 3 Verhuren, Verrullen. Keivarccren gjj Deze cn volg. wk. aanv. jP ÏIO I,-J Inl. en aanm. dagelijks INSTITUUT PONT O. GRACHT 71 Tentoonstelling te Heemstede WEGENS ENORM SUCCES VER- LENGP TOT ZONDAG 24 JULI DINSDAG BALLONNENWEDSTRIJD WOENSDAC PRIJSDANSEN DONDERDAG CONCERT ALLE DAGEN CABARET ENTREE )0 cent. Kinderen 15 cent I>e gewone Jaarlljksehe Algemeene Vergadering van Aandeelhondert der N.V. D. Hogenbirk en Zoon's Ijzer- en Staalindustrie te Uloe- nicndanl, zal plaats hebben op Vrijdag 20 .Juli 1032. des na middags te 4 ti. in de Iudustricelo Club te Amsterdam Aandeelhouders, die toelating tot do vergadering wenschen. wor den er aan herinnerd, dat zij hun aandoelen uiterlijk 25 Juli a.s moeten hebben .gedeponeerd ten kantore der Vennootschap ol aan de Twentsche Bank N.V. te Amsterdam DB DIRECTIE Haarl. Wudehp. Ver. „Dudok de Wit" vraagt betrouwbare en sportieve leden. Inl. en voorwaarden aan het aecretariuat J. Willemse. J. F. Hclmcrsiraat 26. HET BESTUUR Piano- cn vloolonderwljs aan geboden door gediplomeerd leerares. ook bij leerling aan huls. Cond. 25 per kwartartl. een lesuur per week. Ook in om streken en Aordonhout-H'stcd-'. Br. no. 3539 bur. v. d. blad. Te Blocmendaal wordt gevraagd voor zoo spoedig mogelijk v. d dag (tijdelijk) een flink Holl. Keuken-W erkmeis j'e P.G.. zelfstandig, smakelijk k k. Loon naar bekwaamheid. Brie ven lett, P aan DriJ. TIMMER. Blocmendaal. Wegens teleurstelling direct gevraagd NET MEISJE voor dag en nacht, boven 20 j. V..g. g. v. Loon 30.Mejuffr. NEUS, Lange Lakenstraat 22. Direct gevraagd een NET MEISJE •oor dag en nacht. Jansstrnal GEVRAAGD een Jongedame voor lichte k.in- toorwerkzaaniheden. Bekendheid mot de Engelsche taal vercischt Brieven met opgaaf van verlangd salaris no. 3535 bur. v. d. blad Gevraagd flln DIENSTBODE I.aan ran Rozenburg 11. Heemst. 1 Aug. of later zelfstandig TWEEDE-MEISJE gevraagd, kunnende stoppon, strijken en naaien en tafeldie nen. Zonder goede getuigen on- noodig zich aan te bieden Wee- ter'.aan 15. Aerdenhout. GEVRAAGD net 2c meisje, v. g. g. v., van tot 4. Aanmelden na 7 u. n.n Platanenlaan 37. Bloemenduul. Woningbureau „Het Centrum" Nieuwe Gracht 31 Telef. 16010 BENEDENHUIS Maarten V. HottlikffkWr. 30 pe m. Benedenhuis Kcnnemeratr. ƒ7 p. w. Bovenhuis AI. v. Hcema- kerkatr. f 30 p. m. Bovenhuizen b. d. Zijl weg 37.50 en 3'. p m. Vrije hulzen van.tf 32.30 p, mnd. TÊ HUUR IN Inkel. steenen vloer. Bovenwo ning en Kelder. Adres te vern- bur. van dit. blad. i TE HUUR itehecl vrljo étuge best. uit tWH groote. 1 kleine kamer cn keu ken. 2 groote ba Icons. Huurpr. 30 p. m. 2 m, v. d. Boot. Br. no. 3538 bur. van dit blad. WEGGEL00PEN Holl. smousje. ruwhurig, zw met bruin, luisterende naar d naam Huns. Tegen belooning rug Turfmarkt 16. TE KOOP frlssche groenten- en frultzaak. teer geschikt voor Jongelui, we gens dubb. zaken. Br. no. 3530 bur. van dit blad. 6 WIE WIL MIJ HELPEN aan 175? .Mndel. terug brt. van 30 plus rente. Br. no. 3529 bu reau van dit blad. 5 TE KOOP Morris Cabriolet ln prijs 300. Ba VERMIST geelbruine Belg. llerdcr ge naamd Wolf (Vr.) met zw.irt baardje. A.lr.-s: Heussensstr. 46. (H. N Ruime belooning. Te koop aangeboden oen autokoffer met '2 prima lee- ren blnncnkoffors. Heorcnweg 68, Heemstede. Wegens plaatsgebrek te koop oen O: u-u lolor «hel Hloten bak CO. Te bevragen na G uur ItpflUehestraat G2, li. Nrd. MOTOR Triumph, 3P.K., zijklep 1931, compleet uitgerust, u!« nieuw. Billijke prijs. Er. no. 3536 bur. van dit blad. NETTE JONGEN gevraagd, 16 a 17 jaar. Aanmel den bij A. J. v. d. Berg, J. W. isotaan 15, Ovcrveen. GEVR* ~D een nette Jongen, pl.m. 15 Jaar, voor tuin en andere werkzaam heden. loon 5.p. w. Br. no. 3533 bur. van dit blad. 6 Gedipt. Zennwyerpleegster b. z. a. voor dag verpleging bij particulieren. Br. G 3531 bur. van dit blad. Gevraagd voor llohte admi nistratie voor de morgenuren een Vr. Bediende ongeveer 15 Jaar. Br. met opg. leoftijd en verl. salaris no. 3340 bur. van dit blad. Hiermede berichten w dat de duinaardappeb H Augt. 'N lerst ong. i niet zijn. Augustus lever en wij dus tot de vele aanvra van dlonat kun Hoogachtend, JAN VAN SCHIE SANTPOORT IS DE COURANT WAARIN GIJ MET HET-MEESTE SUCCES ADVERTEERT 3ioe vexzotq. ik ntiqt JUdmen est andexe Jiamecplanten? txa antwoord op deze cn andere vragen vindt U in de uitgave KAMERPLANTEN, ken Interessant boekwerkje voor eiken bloemenliefhebber. Het bevat vele nuttige wenken voor: Palmen - Clivia's - Gera niums - Begonia's - Azalea's - Snijbloemen, enz. U ontvangt het GRATIS bij aankoop van een carton Plantenvoedscl „Nieuw Leven" (Wettig gedeponeerd). Verrassende rcsuttatetitl Prijs per carton 35 cent met g ra lis Boekwerkje. Tc HAARLEM b.d. DROGISTEN: K. van Eden, Spaarnc 3J» .T. Kuipers, 35. A- J. v. d. Piggc, Gicrstr. 5 J. II. Dniidcy. Knil^tmat 31. Joh. Pctric KI. Houtetr. 4, K. v. Kdcn. Gr.Ilout-trnat 1«l J.H.Flscher, Paul Krn™er--tr.20 1'. de Leen, Hoogerwnerd- htraat 2"; K. van Eden, Gen. Cronjéntraat 49, (Schoten)

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 3