hier BLUE BAND verrassend nieuws nog altijd 25 ct. per half ponds pakje FINANCIEELE KRONIEK. Hef Mysterie der Eeuwige Jeugd HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 18 JULI 1932 Financieele reconstructie in enkele landen. De Nederl. Staatsfondsen. De aan- deelen-markt in reactie. Sprekende cijfers. De onzekerheid inzake de herstelbetalingen is nog nirt cfficiëei wegegenoraen en blijft vooral in Duitschland bij den verkiezings strijd een gevaarlijk wapen in de hand van de oppositie. Practisch kan men er wel op rekenen dat zij, die geen geld hebben, niet betalen Van meer betrekenis lijkt ons daarom het initiatief van Engeland om met Frankrijk tot economische samenwerking te ko-men. Maar tusschen het initiatief en de verwerkelijking van hetgeen men zich als doel heeft ge steld ligt een lange weg. Het is vermoede lijk nog niet zoo ver, dat we van interna tionale samensprekingen een verbetering van den toestand kunnen verwachten. Allicht dat de kleinere landen liet eerst tot samen werking geraken. Wat dit betreft is er misschien eenige re den tot voorzichtig optimisme. Na Engeland, begint thans ook Frankrijk orde op zijn financiën te stellen. Ook in Duitschland is men daaraan bezig, wat de reden is, waarom voor Duitsche fondsen de laatste weken zoo veel hoogere koersen zijn betaald. Men weet In welk een mate de Engelsche staatsfond sen gestegen zijn, na de aankondiging van I de conversie der 5 pet. Oorlogsleening. Voor I zoover thans bekend, zal bijna de gehsele leening worden geccciverteerd. De Ponden- koers was de laatste dagen wel wat zwakker daarover maakt men zich te Londsn niet bezorgd. Een gelukkig verschijnsel is de vaste stem ming, die ook te Amsterdam voor Nederland- sche staatsfondsen is ingetreden en die zich dusver kan handhaven. Ongetwijfeld heeft de willigte aan de Londensohe beurs ook hier eenige psychologisch effect. Het is maar de vraag of het meerdere vertrouwen in het crediet van den Nederl a ndschen Staat zal gehandhaafd blijven. Is dat het geval, dan staat ons een verdere koersstijging van Ne derlanders te wachten. Want, gelijk we meer mal?n hebben aangetoond, zit in het huidige rendement een beduidende risico-ipreimie. Kan die er uit verdwijnen, dan is er geen reden waarom ook het Nederlandsche staats- crediet nie,t weer op een basis van 3 a 3 1/2 pet. zal komen te staan. Er wordt reeds op gewezen, dat het tijd is de 4 1/2 en 5 pet. leeningen, die den pari- koers naderen of overschrijden, om te zet ten in obligaties van lager rentetype, die een grootere speling hebben tus/schen beurs koers en pari. Inderdaad, houdt het ver trouwen aan en blijft de geldmarkt ruim. waarop wel mag worden gerekend, dan heb ben laatstgenoemde obligaties weer kan* op koerswinst. Niemand, d:e hier echter den weg kan kijzen. Ook beleggingstactiek is speculatie. Op dé aandeelenmarkt was het zoowel te Amsterdam, als te Berlijn en te New York deze week allesbehalve opgewekt. De eco nomische verschijnselen duiden -in de V. S. op een verscherping der crisis. De wereld handel krimpt bij den dag in. De nood van de bedrijven wordt steeds grooter. De Ameri- kaansche ijzer- en staalindustrie employeert nog slechts ld a 12 pCt. van haar fabrieken. In het eerste halfjaar van 1932 is in de V.S. aan dividend uitgekeerd 1650 millioen dol lar tegen 2500 millioen dollar in het eerste semester van 1930. Voor ons land heeft men becijferd, dat 426 ondernemingen, die in 1929 een netto-winst maakten van 396 millioen, in 1931 nog slechts 13 millioen verdienden. Voor 1932 staan ons nog geheel andere en slechtere cijfers te wachten. Van een ople ving in de bedrijven is nog geen sprake. De goederenprijzen zijn deze week over het al gemeen iets lager geweest. Productiebeper king is blijkbaar nog steeds geen voldoend tegenwicht van de consumptievermindering. Men ziet dat ook in Brazilië, waar groote hoeveelheden verbrande koffie de koffie producenten niet uit den brand helpen. De economische toestand heeft daar ongetwij feld tot het uitbreken van een nieuwe revo lutie bijgedragen. Nu zijn er in de wereld weliswaar erger dingen dan revoluties in Zuid-Amerika, maar houders van schuldbrie ven gaan er toch doorgaans weer mee ach teruit. Voorloopig heeft Brazilië de rentebe taling op al zijn schulden opgeschort. Geen wonder dat men op de beurzen moei te heeft den moed er in te houden. Ook in ons land gaat de handel zienderoogen ach- FEUILLETON („LUZIFERS' ENDE") Een emotioneele roman door WALTHER KLOEPFFER. 29) „Morning, Lux. Over twee uur vertrekt de -Condor"; zeg dat maar aan Mr. Devil Daarna een kort sluitsignaal. Klaus zette den koptelefoon af en verwijderde een der kleine krukken. Het toestel zou dus in de eerstvolgende uren niet functioneren. Hij schakelde den stroom uit en verliet de ka mer. Hij haalde een paar maal diep adem: een moeilijk en gevaarlijk werk was achter den rug. Hoe de zaken nu verder in de kliniek zouden verloopen, moest kalm afgewacht worden. 's Middags haalde hij Gussy af. Terwijl ze naar de Kenslngstreet wandelde yertelde hij zijn schoonzuster wat er in de Matste uren was voorgevallen. Inez maakte zelf epen. Ze vloog Klaus WH den hals. Eerst daarna zag ze de dame die hem vergezelde en werd vuurrood. Klaus stelde voor: miss de Castro mijn schoon zuster Gussy. Inez was een weinig verlegen en vroeg ..of mevrouw en mijnheer wilde binnenkomen". Toen allen in de woonkamer plaats geno- men hadden, vroeg Klaus, söhelmsch lachend: teruit. De cijfers over het eerste halfjaar 1932 zijn in vergelijking met die van 1931 en 1930 als volgt: 1932 1931 1930 Invoer (tons) 11.736,892 14.280.043 15.693.159 Uitvoer ctons) 6.857.593 8.272.905 8.048.997 Invoersaldo 4.879.299 6.007.138 7.649.172 Invoer 1000) ƒ677.139 987.773 1.276.824 Uitvoer 1000 418 054 677.17 1 96U.409 Invoersaldo ƒ259.085 ƒ310.602 316.415 Hierbij valt op te merken, dat de invoer ge durende het eerste halfjaar van 1930 tot 1932 met ca. 47 pCt., de uitvoer met 56 pCt. ge daald is. Het invoersaldo van het eerste se mester 1932 is in vergelijking met 1930 nog veel te groot, terwijl uit de jongste berichten over den uitvoerhandel blijkt, dat deze in het tweede halfjaar nog verder zal dalen. Een en ander voorspelt voor den komenden winter, wat de werkloosheid betreft, weinig goeds. „Zeg eens, Inez; houd je heel veel van me?" „Maar, Klaus!" Inez bloosde zoo mogelijk nog sterker. ,,Je 'behoeft je .voor Gussy niet te geneeren. lieveling. Gussy is nog te kort getrouwd cm dergelijke dingen ontgroeid te zijn, nietwaar Gussy?" Ze lachten alle drie. Klaus hernam: „De dames moeten het mij niet kwalijk nemen, doch als men voor een biecht staat als de mijne, heeft mij een kort aanloopje noodigè Schrik niet, Inez; ik ben een huichelaar! Ik ben namelijk nieten nu verhaalde hij Inez den geheelen avontuurlijken roman, welke hem genoodzaakt had, z!ch onder een valsclien naam in haar vertrouwen te drin gen. Inez de Castro was zeer bleek. Ze staarde naar den grond. Met een leugen had Klaus haar vertrouwen gewonnen en dat drukte haar vreeselijk. Sander streelde haar hand: „Luister. Inez; er bleef mij geen andere mogelijkheid. Ik zou nooit tot mijn doel zijn gekomen en ik zou vandaag nog niet we'.eu, waar mijn broer w-as. Dat zui je toch zelf wel inzien, niet waar? Heb je me nu heelemaal niet meer lief?" Ze keek hem met haar prachtige, donkere oogen aan: „Hoe kun je zooiets vragen. Klaus? Maar die heeie geschiedenis komt zoo onverwacht.je moet me een oogen- blik tijd geven". In haar oogen blonken waarachtig een paar tranen. Gussy trok het jonge meisje naar zich toe en gaf haar den zusterlijken kus. „Denk eens aan, liefste: dat alles heeft hij voor mij ge daan. voor mij, mijn kinderen en.... voor zijn broer". Gussy's ongekunstelde hartelijk heid bracht Inez weer op haar gemak. Weldra was een gesprek in vollen gang. Op een ge geven oogenbldk vroeg Inez: „Zeg eens, Klaus. Jij was dus ook die senor Pereira, niet waar?" „Om u te dienen, sigmora Lantadiiial Scncr UIT DE STAATSCOURANT. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Op verzoek is eervol ontslag verleend met ingang van 7 Sept. as. aan J. J. Oosterveen, als commies bij de Rijksverzekeringsbank. BEZUINIGING BIJ P. T. T. Met ingang van 16 Juli wordt het P.T.T - kantoor te Grave opgaheven en vervangen door een hulpkantoor voor de drie diensten dat zal ressorteeren onder het hoofdkantoor te Nijmegen. Op l Aug. a.s. wordt het P.T.T.-kantoor te Borculo opgeheven, eveneens met vervan ging door een hulpkanoor voor de drie dien sten. dat voor den postdienst zal ressorteeren onder het P.T.T.-kantoor te Zutphen en voor den telegraaf- en telefoondienst onder het P.T.T.-kantoor te Groenlo. TOPOGRAFISCHE DIENST. Met 1 Sept. is P. M. Oversluys. directeur van de vroegere Topografische Inrichting, thans werkzaam bij Topografischen Dienst, eervol ontslagen uit 's Rijks dienst wegens verandering in inrichting van dienstvak waarbij hij werkzaam is. NA DE RELLETJES TE OVERSCHIE. Te Delft zijn na. de ongeregeldheden te Överschie, volgens het Handelsblad, twee jeug dige communisten gearresteerd. Zij worden verdacht te hebben deelgenomen aan den overval op de auto met fascisten. Diego Pereira, Johannes Jacob Bunzen, Klas Hinrichsen. „Houd op! Je bent een heel gevaarlijk mensen. Weet je wel, jongmensch, dat men voor jou op z'n hoede moet zijn?" Ze laohte Een weinig ernstiger liet ze er op volgen: „Je hebt me dus al dien tijd verdacht mede plichtig te zijn aan de ontvoering van je broer nietwaar?" „Ja Inez, dat is zoo. Maar ik heb er nog d'it voordeel mee bereikt, dat iik de liefste, mooiste vrouw van Amerika ,.Mag ik mijnheer verzoeken, over al deze goede eigenschappen te zwijgen?" vroeg ze lachend. Klaus, je hebt me nu zoo een en ander ver teld wat je bij Angel hebt gevonden. Ik zie in, dat dit dingen zijn, die tegen hem ge tuigen. doch ik kan me niet voorstellen, dat hij een slecht mensch is. Hier ben je op een verkeerd spoor. Waren ook niet tegen mij ontelbare bezwarende omstandigheden in het midden te brengen? Geloof me. Klaus. Angel, die eerbiedwaardige door tienduizen den aangebeden grijsaard, is geen misdadi ger!" ..Dat beweer ik ook niet. lieve Inez. En bij de aanstaande ontknooping van het drama zal ik Tommy Angel zooveel mogelijk ont zien Misschien is hij een slachtoffer van dien Devil; mogelijk: geheel onschuldig". En met deze woorden nam Klaus afscheid van de beide dames, die elkaar nog heel wa' geheimpjes hadden te vertellen; geheimpje totaal ongeschikt voor onbescheiden manr.en- ooren. HOOFDSTUK XVI. Klaus riep een taxi aan. „Chauffeur? Mulberystreet!" Klaus stopte zijn pijp en sloot de oogen. Hij zag niets van het leven op straat, van de voorbijgangers of van de schreeuwerige rc-ciames der groote warenhuizen. Hij zag OPNIEUW EEN MOERDIJKBRUG GEVRAAGD. Twaalf kamers van Koophandel uit de be trokken gebieden hebben tot den Minister van Waterstaat het verzoek gericht, dat op korten termijn met de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Mcerdijk za'. worden be gonnen. VLELSCHCONTINGENTEERING VERLENGD Bij Kon. besluiten van 7 Juli. is de beper king van den invoer van versch- of gekoeld rund- en kalfsvleesch en van bevroren rund en kalfsvleesch met zes maanden verlengd, dus tot 16 Januari 1933. De toegestane invoer uit ieder land blijft gesteld op 60 ten honderd van hetgeen ge middeld per 6 maanden in de jaren 1929. 1930 en 1931 uit dat land is Ingevoerd, naar de hoeveelheid berekend. MEISJE AANGEREDEN EN BEROOFD. Een meisje van ongeveer zestien jaar. een jeugdige kantoorbediende te Amsterdam, is Zaterdagmorgen zeshonderd gulden kwijt ge raakt. Zij had dit geld voor haar patroon van het girokantoor gehaald en in een tasch achter op haar fiets gebonden. Op het Rokin werd zij aangereden en miste zij haar tasch met het geld. Of de tasch is weggenomen of verloren kon nog niet worden uitgemaakt slechts één punt, een punt dat grootor werd. al naar mate de taxi het doel der reis na derde: de ontknooping. En deze ontknooping heette: Archibald Kellog, chef der New Yorksche politie. Klaus dacht na. Nu de fopperij met Peter g:\tkt was, kan ieder oogenblik de ontdek king komen. Inderdaad: ieder oogenblik. Mr. Hangman behoefde slechts naar New York te telefoneeren of Lux kan een of andere bood schap voor den gouverneur hebben. Beide groepen zouden gewaarschuwd en op hun hoede wezen. Als hij naar het hospitaal terug keerde was bet onheil misohien al gebeurd... De remmen schuurden. Sander betrad het hoofdbureau van politie. „Waar vind ik Mr. Kellog?" vroeg hij. ..Centralbuilding, le verdieping, kamer 25. Is het bureau waar ge u moet aanmelden". Maar Mr. Kellog gaat in den regel om klok slag zeven uur naar huis, sir". Klaus wierp een blik op zijn horlcge; tien vcor zeven. Hij vloog de trappen op. Drie minuten later stond hij voor den ohef der New Yorksche recherche. Hy maakte een beleefde buiging ..Klaus Sander, uit Münohen". Gelijktijdig overhandigde hij Kellog zijn legitimaUe- papieren'. ..Wat kan ik voor u doen, mister San- der?" Mister Kellog was een gladgeschoren veer tiger. met een typisch Yankeegezicht, koei- bükkende schelvischocgen en dunne lippen Bi' de jongste presidentsverkiezing had hij zijn ambt veroverd: zijn bewijs van bekwaam heid moest hij echter nog leveren. O, Klaus was uitstekend geïnformeerd. Hij vertrouwde op het gezegde, dat nieuwe bezems sohoon vegen en was van plan. dezen .Kellog bezem" aan het werk te zetten. „Mr. Kellog. de zaak waarvoor Ik uw be langstelling -erzoek. laat zich moeilijk met ■*en Paar voorden omschrijven. Het is een aiïiilc van op internationale leect gescaot.de LANCS DE STRAAT. T echniek. De techniek wordt overschat. Zeker, zij is vèrgevorderd. Mr. Jones, die het geluk heeft minder dan 16 mijlen van Epsom af te wonen en het on geluk had door een bezoek van een onge trouwde nicht verhinderd te zijn de Derby op het terrein zelf te zien. kon de paarden rennen televisional In huis halen, zooals hij zijn hond binnen zou laten Toen gij gister avond merkte geen belegging van uw avond broodje te hebben, bood gij den automaat een kwartje aan en de knakworstjes waren U. Wanneer gij den tuinbouw-expert in Daventry vervelend vindt, dan kunt ge in een handomdraai Kovacs Lajos hooren. Vèrgevorderd Is de techniek. Maar ze wordt overschat. Ik weet bet. Er bestaat een meneer, die een kastje dirigeert In plaats van een orkest, en die door zijn magnetiseurbewegingen muziek uit dat kastje toovert. Maar dit houdt niet in, dat. als onze kaasmah tegen zijn melk pre velt, daar een volvet kaasje 40 uit opduikt. Onze kaasboer zou het trouwens niet doen. Hij kent zijn melk. De juffrouw deed het wel. niet tegen melk, doch tegen een auto maat. Want dien kende zo niet. En ze over schatte hem en dus de techniek. Wie die juffrouw is? Gij hebt haar vaak gezien. Zij is het, die nauwelijks in de coupé gezeten, gij al driemaal hebt hooren vragen of dit de goeie trein is. Want dat ze bijna nooit reist, een enkele maal naar haar doch ter in Rotterdam, getrouwd met een netten jongen, ze vieren nu hun koperen bruiloft, nog niet werkloos, gelukkig, haar zoon wel, die loopt al drie jaar zonder, daar gaan we, wat- schudt drie trein. Gij kent haar. Dat zij ditmaal haar dochter gaat bezoeken raad lk. Kan nu ook wel haar zoon zijn, met drie aardige kinderen, vooral die jongen. Maar dat ze naar Rotterdam ging, weet ik pertinent zeker. Want ze liep naar den automaat, die in de kille, holle hal van het station stond als een verlepte, verbleekte muurbloem. Als een mummie. Als een Ja, als de automaat- enkele-rels-Den-Haag-één gulden-vyf-en- twintig. Zij drukte voorzichtig éen gulden en drie kwartjes ln de gleuf. En toen sprak ze beleefd-uitnoodigend tot den automaat dit eene woord: „Rotterdam". Dit ls overschatting. A. J. C. VI. SAMENWERKING OP WETENSCHAPPELIJK GEBIED MET NEDERLAND. De Zuid-Afrikaansche Medische Raad heeft besloten de registratie in de Unie van ver pleegsters met diploma f certificaat, erkend boor de Nederlandsche regeering, toe te laten. De regeling is wederkeerlg. WAT DOET DE REGEERING VOOR DE MIJNEN? Het Tweede-Kamerlid de heer Hermans heeft den ministers van Waterstaat en van Economische Zaken en Arbeid gevraagd, welke maatregelen de regeering denkt te ne men om het mijnbedrijf te steunen. NIEUW ONTSLAG BIJ DE STAATSMIJNEN. Officieel wordt medegedeeld dat met in gang van 1 Augustus by de verschillende staatsmijnen 150 arbeiders, voor het meeren- dce! buitenlanders, zullen worden ontslagen wegens den slechten gang van zaken in be' bedrijf. De meeste mannnen zijn ongehuwd. Nieuws uit Indië. GEVONDEN GOUDADER ZEER RIJK. MAAR NIET IN ZAANDAM.... Naar Aneta-Holland verneemt, ontving de Minister van Koloniën een telegrafische me- dedeeling omtrent het bezoek van den gou verneur van Suriname aan cle reeds in tie bladen vermelde goudvondst. Inderdaad bleek het een zeer bijzondere goudhoudende kwarts vondst te zijn; de opbrengst vah het reeds uitgegraven en gedeeltelijk verwerkt kwarts wordt op 40 K G. goud geschat. Voorts wordt verwacht, dat de goudader zich nog verder voortzet, daar ook In het nog niet uitgegra ven kwart-s goud voorkomt, dat met het bloote oog zichtbaar is. De particuliere be richten echter gaven daaromtrent een over dreven voorstelling. OVERTREDING VAN DE PERSWET. BATAVLA, 15 Juli. (Aneta). De Raad van Justitie alhier heeft uitspraak gedaan ln de zaak tegen den oud-secretaris van het Ned - Indisch Onderwijzers Genootschap, den heer Roorda, die wegens het schrijven van een artikel getiteld „Beulswerk" veroordeeld wordt tpt een boete van f 200 subsidiair een maand gevangenisstraf. mensohenroof. Doch voor jk vorder ga. ver zoek ik u het aanbevellngsschryvcn van sig- nor Vittore Zuzzl, evenals cenLge getuig schriften van de Miïnohener politieautori teiten door te willen zien. Kellog wierp een blik in de papleren. „Gaat u zitten. Mr. Sander". En nu zette Klaus de zaak uiteen, waar voor hij de hulp der politie inriep. Ander half uur lang sprak hU als Demosthenes cn met een overredingskracht, dat zelfs de scep tische politiegeweldlge van New York warm liep. HU eindigde zUn bericht met de woor den: „Hoe het ook zij: düc geschiedenis met het Lsla del diabolo ls geen alledaagseh ge val, Ik denk, dat de arrestatie van Mr. Devil de moeite waard ls!". zijn keel was als uitgedroogd. AI naar mate Klaus met zijn verhaal vor derde, groeide de belangstelling van Mr. Kellog. Toen hot bericht ten eince was, stond hU op en reikte Klaus de hand ..Prachtig gedaan. Mr. Sander. Mijn meest gewiekste speurder zou het u niet verbete ren". Kellog was diplomaat. Maar hU was even eens een jachthond. HU kreeg hier lucht van een geval, waarmede hU zUn sporen kon verdienen. HU wilde, echter zeker van zijn zaak zUn en zich ln ieder geval dekken. Dat deed hy als volgt: ..Mr. Sander, ik zou nog eenmaal de voor naamste punten van het geval met u willen bespreken. Want als :k u goed begrepen heb. wenscht u, dat ik u de ofLcieele politie ge heel ter beschikking stel. Dit is een zoo buitengewoon verzoek, dat ik absolute zeker heid moet hebben om geen stommiteit te begaan". Kellog speelde zenuwachtig met zyn vulpen. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN MF.DEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ter voldoening aan de wet op het menggebod wordt Blue Band voortaan gemengd met 25°/o allerfijnste Roomboter onder rijkscontrole. Ondanks deze toevoeging van dure natuurboter BLIJFT DE PRIJS van Blue Band ONVERANDERD. BLUE BAND

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7