BUITENLAND Alle Pruisische ministers uit hun functies ontheven. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 21 JULI 1932 fWEEDE BLAD Severing met geweld bedreigd. Berlijnsche politie-autoriteiten gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Von Papen motiveert in een radiorede de interventie in Pruisen. Felle beschuldigingen tegen de communisten. Geruchten omtrent een algemeene staking. Een protest van Beieren. Juli van zijn hoogste reoht gebruik maakt. De voorbeeldige discipline van de Duitsche arbeiders, employés en ambtenaren moet ook in deze moeilijke dagen onder alle omstan digheden worden gehandhaafd. Wij laten ons het uur van handelen niet voorschrijven door tegenstanders der vak- vereenigingen. De Beiersche premier Dr. Held heeft den Rijkspresident een telegram gezonden, waar in hij mededeelt in de aangelegenheid van den Pruisischen regeeringscommissaris een uitspraak van het staatsgerechtshof over de juridische zijde hiervan te hebben aange vraagd. Aan den Rijkskanselier heeft Dr. Held even eens een telegram gezonden, waarin hij me dedeelt dat de aanstelling van den Rijkscom missaris en het uit hun functie ontheffen van landsministers volgens de opvatting van het geheeie Beiersche ministerie niet in overeen stemming kan worden gebracht met de Rijks grondwet. Namens de Beiersche staatsregee- ring eischt Held formeel een rechterlijke uit spraak. Tevens heeft Dr. Held een telegram gezonden aan het staatsgerechthof te Leip zig waarin hij uitspraak vraagt over de ju ridische ontoelaatbaarheid van de aanstel ling van een Rijkscommissaris in plaats van landsregeeringen en het ontheffen uit hun functies van landsministers. In de provincie worden extrabladen ver spreid, volgens dewelke de aanvrage van dc voormalige Pruisische regeering betreffende het uitvaardigen van een onmiddellijke be schikking tegen de rïjksregeering reeds he denavond door het staatsgerechtshof is afge wezen. Bovendien berichten deze bladen, dat het staatsgerechtshof zich eerst na de rijks dagverkiezingen zal bezighouden met de vraag of het optreden der rïjksregeering in overeenstemming is met den grondwet. In tegenstelling met deze berichten verluidt uit welingelichte bron. dat deze 'feiten niet in overeenstemming met de waarheid zijn.Het staatsgerechtshof welks leden voor een deel ver van Leipzig weg wonen en eerst bijeen geroepen moeten worden, kan op zijn vroegst Donderdagmiddag een beslissing nemen over de aanvrage betreffende een onmiddellijke beschikking tegen de rijksregeering. BERLIJN. 20 Juli. (V. DJ In de straten van de Rijkshoofdstad die overdag het gewone dagelijksche beeld vertoond hebben, was in de avonduren de opgewondenheid en span ning duidelijk merkbaar. In alle deelen van de stad schoolden in de straten en op dc plei nen de aanhangers der meestuiteenloopcnde politieke' partijen bijeen en bespraken harts tochtelijk de politieke gebeurtenissen in Pruisen. Vooral werd heftig gedebatteerd voor de aanplakbiljetten, waar de verkiezingsleu zen der partijen te lezen staan, zonder dat het hierbij echter tot eenigerlei incidenten is gekomen. In de omgeving der regeeringsge- bouwen waren veel nieuwsgierigen samen gestroomd. Er viel hier echter niets te bele ven. De politie doet met bijzondere terughou dendheid haar dienst en heeft geen aanlei ding gevonden in te grijpen. Gerieve. Prof. Moresco voorzitter der vloot commissie. De vlootcommissie van de ontwapenings conferentie heeft, naar het Handelsblad ver neemt. den Nederlandschen gedelegeerde, prof. Moresco. tot haar voorzitter gekozen, in plaats van den afgetreden Noor Colban. De candidatuur van prof. Moresco werd door den gedelegeerde van Noorwegen onder steund, alsmede door Duitschland en Ame rika, die alle de groote bekwaamheid en ge- rechtigheidszin van prof. Moresco in het licht stelden. De Amerikaansche vertegen woordiger voegde daaraan vriendelijke woor den toe aan het adres van Nederland. Prof. Moresco aanvaardde het voorzitter schap met een woord van dank voor de on derscheiding. die aldus aan Nederland en hem zelf bewezen was en kon daarna de bijeenkomst der vlootcommissie weder slui ten. De Duitschers eischen gelijke rechten De Duitsche ambassadeur Nadolny heeft den Franschen Minister-President Herriot een op schrift gesteld amendement van de Duitsche delegatie op de door de vier groote mogendheden Dinsdag opgestelde resolutie tot verdaging van de ontwapeningsconferen tie overhandigd. In het Duitsche voorstel wordt de principieele eisch gesteld tot erken ning van de Duitsche' gelijkgerechtigheid in zake de ontwapening. De Fransche Minister-President Herriot heeft zich zijn standpunt tegenover dit Duit sche voorstel voorbehouden. Het Duitsche voorstel is tegelijkertijd ter kennis van de andere mogendheden ge bracht. Inhoud der ontwapenings resolutie. Het vierde doe! bevat de z.g. overgangsbe palingen cn in het vijfde deel wordt voorge steld het op 29 September a.s. aflooper.de jaar van stilstand der bewapening met vier maanden te verlengen. Over eenige nog niet vastgestelde punten worden de onderhandelingen voortgezet De hoofdcommissie van die ontwapenings conferentie is Woensdag onder voorzitter schap van Henderson bijeengekomen om het door Benesj ingediende verdagingsbesluit te bespreken. Het verdagingsbesluit. dat ge dacht is als basis van het toekomstige ont wapen ingsaccoord regelt een reeks maatre gelen van de algemeene ontwapening op de finitieve wijze'. Aan de zittir.g namen o.a. Herriot. Simon. Litwinow en Nadolny deel. In een redevoering, die een uur duurde mo tiveerde Benesj zijn voorstel dat hij zelf eer. compromis noemde. Hij zette uiteen, dat de voorgestelde ontwaper.ingsmaatregelen de eerste definitieve besluiten beteekenen en dus een essentieel deel vormden van het komen de algemeene ontwapeningsaccoord. Hierop kwam het tot een incident tusschen den voorzitter. Henderson on den Russischen commissaris van Buitenlandsche Baken. Lit winow. Op de verklaring van den voorzitter Henderson, dat de debatten door beperking van den spreektijd en door het afzien van het Indienen van amendementen zouden kunnen worden bekort, verklaarde Litwinow. dat sedert weken en maanden onafgebroken de onderhandelingen slechts tusschen enkele weinige delegaties zijn gevoerd en dat oer. anderen was toegestaan af te wachten. Hij behield zich derhalve voor in een lange, prin cipieele uiteenzetting zijn standpunt tot het voorstel uiteen te zetten. Henderson onder brak de verklaringen van Litwinow op onge woon scherpen toon cn verbood hem derge lijke dingen te zeggen. Den Amcrikaanschen ambassadeur werd hierop als eenigen toegestaan een verklaring af te leggen over het standpunt van de Ame rikaansche regeering met betrekking tot het verdagingsbesluit. De uiteenzettingen van Gibson, die volgens de algemeene opvatting reeds sterk gekleurd waren door de a.s pre sidentsverkiezingen in Amerika, hielden in. dat het besluit het maximum bevatte van het bereikbare en uitging van het voorstel van president Hoover, dat aan de ontwapenings conferentie het groote doel had gegeven. Al gaat het besluit ook niet zoo ver als het Hoovervoorstel. het gaat toch in dezelfde richting en vormt het punt van overeenkomst en de basis voor de overwinning der moei lijkheden. De laatste debatten over het verdagings besluit van Benesj zijn verdaagd tot heden Donderdag teneinde den verschillenden de legaties gelegenheid te geven het voorstel te bestudeeren. De besprekingen zullen eindi gen met een stemming over het geheeie voor stel, waarschijnlijk op Vrijdag of Zaterdag. Italië. Wil Mussolini een sneller ver loop der internationale besprekingen? Ter aanvulling van het bericht betreffen de de ministerwisseling in Italië nog het volgende: Uit het Italiaansche Ministerie zijn ge-% treden de minister van Buitenlandsche Za ken Grandi, de minister van Financiën, Dr. Mosconi, de minister van Onderwijs Giulia- no, dc minister van Justitie Rocco en Bottai, minister voor de corporaties. Alle onder-staatsecretarissen zijn even eens afgetreden. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken neemt Mussolini zelf onder zich, minister van Justitie wordt de Francisl, minister van Onderwijs Ercole en minister van Financiën Guide Jung. Verder zijn er negen nieuwe onderstaatsecretarissen benoemd. Deze verandering in het Italiaansche ka binet is. zooals ook uit officieele mededee- lingen blijkt, de in Italië bestaande tendenz van „verandering van posten". De nieuwe minister van Justitie dc Francisi was tot dusver rector van de Universiteit te Rome. De nieuwe minister van Onderwijs vervulde deze functie aan de universiteit te Palermo. De vereeniging van de beide belangrijke ministeries van Buitenlandsche Zaken en corporaties onder Mussolini leidt tot de con clusie dat thans de buitenlandsche politiek weer nauw verbonden zal worden aan de binnenlandsche politiek. Het bezetten van het ministerie van Buitenlandsche Zaken door Mussolini zou er verder op wijzen, dat Mussolini er op wil aansturen dat de ont wapeningsconferentie en de economische wederopbouw van Europa een sneller verloop hebben. Dat Mussolini zelf buitenlandsche zaken heeft genomen, schrijft men verder toe aan het feit dat de overige Europeesche landen het ontwapeningsvraagst.uk en an dere belangrijke kwesties sleepende houden. Het- aftreden van Grandi beteekent geens zins dat hij in ongenade gevallen is. want hij heeft, naar ook te Rome erkend wordt, met de vertegenwoordigers van alle Euro peesche mogendheden op den besten voet gestaan. Mussolini wil door het bezetten van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken doen uitkomen, dat. Italië absoluut onafhan kelijk is van de overtee Europeesche mo gendheden Ierland. INGEZONDEN MEDEDEFT.INGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUICERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT16 - TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN heeft de Hongaarsche minister van buiten landsche zaken aan den Franschen gezant te Boedapest verklaard dat. Hongarije zich bij het Fransch-Engelsch vertrouwenspact gaarne aansluit. (Reuter. België. De staking in de mijnen. In het mijnbekken van Charleroi wordt, naar Reuter uit Brussel meldt, vrijwel overal gewerkt. In de bekkens van de Bonna se, het Centrum cn Limburg duurt de staking voort. In het bekken van Luik legden in een aantal mijnen de arbeiders het werk neer, terwijl zij in andere mijnen het werk her vatten. China. Conferentie over de grens- verdediging. PEKING, 20 Juli «V. DJ TsJ&üff Tsjoe Liang heeft telegrafisch uitnoodigingen ge zonden aan de generaals Han Foe Tsjoe in de provincie SJangtoeng. Soc Jocng Sjang uit de provincie Sjang-si. Foe Tseu uit de provincie Soei Joean om naar Peking te ko men ten einde een urgente conferentie te houden ter bespreking van het probleem van een gezamenlijke grensverdcdlglng. Aan het resultaat van deze conferentie wordt groot belang gehecht met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling, niet alleen van Noord China, maar ook van de Japansch Chineesche betrekkingen. Uruguay. President Terra afgetreden. De president van Urugua. dr. Gabriel Ter ra is in verband met het verbreken der di plomatieke betrekkingen tusschen Uruguay cn Argentinië afgetreden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN MEXICO. VIJFTIEN DOODEN, 20 GEWONDEN MEXICO (Stadie 20 Juli (Reuter). Bijeen botsing tusschen een trein en een tram zijn hier vijftien menschen gedood cn ongeveer 20 gewond. POLEN BIJ ÏIET VERTROUWENSPACT PARIJS. 20 Juli. Reuteri Polen heeft aan de Fransche regeering doen weten, dat het zich aansluit bij het Fransch-Britsche Ver trouwenspact. NOODWEER TEISTERT SPANJE MADRID, 20 Juli. (Reuter Uit alle dee len van Spanje komen berichten van steeds aanhoudend slecht weer waardoor de oog sten volkomen worden vernield- De straten van Valencia zijn letterlijk ri vieren. REGEEERINGSSUCCESSEN IN BIlAZlLIc RIO JANEIRO. 20 Juli. (Reuter.i Officieel wordt medegedeeld, dat dc regceringst roepen Itarare hebben bezet en de terugtrekkende rebellen blijven achtervolgen. RIO JANEIRO. 20 Juli. Reuter.i De be taling van buitenlandsche wissels in de na tionale munt Is bij decreet opgeschort tot 20 Augustus. G R AN AATO NTPLOFFIN G PARIJS. 20 Juli (Reuter). In de kruitfa briek te Bouchet (Dep. Seine et Olse) is een granaat ontploft waardoor twee mannen werden gedood en een ernstig gewond. LORD LYTTON NAAR EEN ZIEKENHUIS: PEKING. 20 Juli (Reuter.) Bij zijn aan komst is lord Lytton, de president van den Voikenbondsenquete-commissic in het Duit sche ziekenhuis alhier opgenomen. BOLIVIA—PARAG UAY. BUENOS-AIRES 19 Juli (Reuter). Uit La Paz wordt gemeld: Troepen van Para guay hebben het Boliviaanscho fort Santa Cruz aangevallen. Twee soldaten worden ge dood terwijl een officier werd gewond. AUNSION, 20 Juli (Reuter». De troe pen van Paraguay hebben het fort. dat twee dagen geleden door dc troepen van Bolivia werd bezet, hernomen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het Rijkskabinet is Woensdagavond om zes uur bijeengekomen. Op grond van het feit dat de Pruisische ministers collectief gewei gerd hébben verder te werken met von Pa pen, heeft de heer Von Papen in zijn kwali teit van Rijkscommissaris voor Pruisen alle Pruisische ministers van hun functies ont heven. Het commissariale bestuur van het Prui sische ministerie van Landbouw zal in han den worden gesteld van den staatssecretaris van het Rijksministerie voor Voedingswezen, Mussehl. Het ministerie van Handel zal door den commissaris voor het bankwezen, Ernst, en het ministerie van financiën door staats secretaris Schleusïnger worden bezet. Wat de overige ministeries betreft, zal heden Donderdag eerst- met de desbetreffen de staatssecretarissen worden onderhandeld. De staatssecretaris van het Pruisische mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Abegg, is eveneens van zijn functie ontheven. In het gebouw van het Pruisische minis terie van Binnenlandsche Zaken, Unter den Linden, verschenen hedenavond om 8 uur 10 de gevolmachtigde van Rijkscommissaris. Dr. Bracht, zoomede de Berlijnsche politie commissaris, Melcher. en een kapitein van politie. De heeren zochten den voormaligen minister van Binnenlandsche Zaken Seve ring op in zijn werkkamer. Dr. Bracht ver- rocht Severing zijn ambtsbezigheden neer te leggen. Hierop herhaalde Severing zijn bekende verklaring: dat hij tegen een der- gelijken maatregel moest protesteeren en overigens slechts voor dc bedreiging met ge weld zou wijken. Vervolgens werd hem met dit geweld gedreigd, waarna Severing zich in zijn appartement in het ministerie begaf- Op deze wijze is Severing uit zijn functie ontheven. In den namiddag tegen half vijf verscheen een afdeelin-g Rijksweer in het gebouw van het hoofdcommissariaat van politie te Ber- i lijn om de heeren Greszinsky en Dr. Weiss in verzekerde bewaring te nemen. De nieuwe door den Rijkscommissaris voor Pruisen benoemde hoofdcommissaris van Politie, Dr. Melcher, aanvaardde hierop zijn functie. Ook de vroegere commandant van de Ber lijnsche Schutzpolizei Heimannsberg. is voov- loopig in arrest gesteld. Greszinsky, Dr. Weiss en Heimannsberg werden na hun arrestatie te Moa'bit ingeslo ten in het officierenverblijf De nieuwe commissaris van politie, Mel cher, en de nieuwe commandant van de Schutzpolizei, Poten, begaven zich later naar de Prinz Friedrich Karlstrasse, waar Poten de leiding over de Schutzpolizei op zich nam. De arrestatie der vroegere politiecommis sarissen geschiedde door 12 man van de Rijksweer onder leiding van kapitein Hausse. In den loop van 'den avond zijn de drie bovengenoemde personen weer in vrijheid gesteld. Zij hebben zich direct naar hun ad vocaat prof. dr. Max Alsberg begeven, om met hem hun juridische positie te bespreken. Rijkskanselier von Papen heeft Woensdag avond voor de microfoon een redevoering gehouden, waarin hij de interventie van het Rijk in Pruisen motiveerde. Von Papen zei- de o.a.: Duitsche vrouwen en Duitsche mannen. Met ingang van heden ben ik door den heer Rijkspresident aangewezen tot Rijks commissaris voor Pruisen. In deze kwaliteit heb ik, uit hoofde van de mij verstrekte vol macht den Pruisischen minister president Braun en den Pruisischen minister van Bin nenlandsche Zaken. Severing, van hun functies ontheven. De Rijksregeering heeft na een minutieuse bestudeering van den toestand besloten den Rijkspresident dezen stap voor te stellen. Zij beperkt zich daarbij tot de noodzakelijkste maatregelen welke vereischt zijn voor het herstel van georden de rechtstoestanden in het Pruisische staats gebied. Laat mi; U tot begrip van den toe stand in het kort den politieken toestand in Pruisen, de motieven voor de getroffen maatregelen schilderen. De Pruisische st-aatsrêgeering is reeds den I9en Mei vrijwillig afgetreden en wikkelde sindsdien dc loopende zaken af, overeen komstig artikel 59 van de Pruisische grond wet. De nieuwe landdag was op grond van de door den ouden landdag en wel door de partijen van de coalitie van Weimar aange brachte wijzigingen in het reglement van orde. niet in staat een minister-president te kiezen. De op dit feit berustende parlemen taire basis van het kabinet dat de zaken af wikkelt is afhankelijk van de tactische hou ding der Communistische Partij. Want na de verkiezingen voor den Pruisischen Land dag verkregen N S.D.A P en dc Duitsch Nat-io nale Volkspartij 47 pet. de overige partijen 37 pet van het aantal uitgebrachte stem men. terwijl de resteerende 16 pet. werden utigebracht op de Communisten. Ik wil er hier niet op ingaan in hoeverre men nog kan spreken van geordendp politieke ver houdingen. ind'en door de houding der ver schillende partijen de communistische partij op de wip zit. Deze gebeurtenissen zouden de regeering in geen geval aanleiding hebben gegeven onmiddellijk invloed te nemen bij de gebeurtenissen in Pruisen' maar behalve de kwestie van den normalen politieken toe stand moet de vraag worden gesteld of wij bij een verantwoordelijk onderzoek naar de IBcnschen van het Duitsche volk het recht hebben de op de Communistitsche Partij uitgebrachte stemmen op de zelfde wijze te beoordeelen als de stemmen der andere par tijen. De Communistische Partij van Duitsch land streeft er. naar eigen erkentenis, en zooals herhaaldelijk is geconstateerd, naar de grondwet te schenden. Sinds jaar en dag werkt zij met alle middelen aan de ontbin ding van politie en weermacht Zij tracht met de meest verschillende methoden de religieus-zedelijke en cultureele grond slagen van ons volk te vernietigen, en ten slotte is het de K.P.D. welke door haar illegale terroristische groepen geweld en moord in den politieken strijd heeft gebracht. Er moet een duidelijke scheidings lijn worden getrokken tusschen den staat en de verwoesters van onze cultuur. De radicaliseering van den politieken strijd is van jaar tot jaar en van maand tot maand toegenomen. Omdat men in politieke kringen er niet toe kon besluiten de politieke en mo- reele gelijkstelling van communisten en na- tionaal-socialisten op te geven, is de onna tuurlijke frontvorming ontstaan welke de N. S. D. A. P. stelt De Rijksregeering is vrij van banden van partijpolitiek. Zij is evenwel niet bevrijd van den zedelijken plicht open lijk te contat-eeren, dat door een zoodanige gelijkgerechtigde inschakeling van staats- vijandige elementen in den politieken strijd de bases van den staat tot het uiterste in gevaar worden gebracht. De Rijksregeering heeft met ernstigen zorg deze ontwikkeling van de binnen landsche' politieke verhoudingen gadegesla gen. De Rijksregeering heeft moeten vaststellen dat de ontwikkeling der politieke gebeurte nissen in Pruisen een aantal vooraanstaan de persoonlijkheden aanleiding heeft gege ven maatregelen achterwege te laten ter be strijding van de staatsvijandige werkzaam heid der K. P. D. Indien bijv. hooge functio narissen van den Pruisischen staat zich er toe leenen leiders der communistische partij mogelijk te maken op illegale wijze op te tre den,, indien een Pruisische commissaris van politie zijn partij-genooten opwekt de com munisten niet te storen, dan wordt de autoriteit van den staat van boven af onder graven op een wijze welke onverdraaglijk is voor de veiligheid van het Rijk. De maatregelen der Rijksregeering zijn niet gericht tegen de zelfstandigheid van het land Pruisen, zij beperken zich er bewust toe te bases te scheppen voor het herstel van een ordelijken rechtstoestand. Deze basis moet evenwel zijn het herstel van een staatsauto- riteit welke volkomen vrij is van eenige staats vijandige communistische partij. De Rijksregeering wil door haar maatrege len een geordende doorvoering van den ver kiezingsstrijd garandeeren. Zij zal de vrije politieke bedrijvigheid slechts in zooverre beperken als vereischt wordt voor de hand having der openbare veiligheid. Zij gaat daar bij uit van de opvatting dat de ordeverstoor ders om het even tot welke groep zij behoo- ren op zoodanige wijze moeten worden te ruggedrongen dat het het volk mogelijk wordt de verkiezingen te houden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft verklaard slechts voor geweld te zullen wijken. Slechts om dezen reden heeft de Rijksregeering op machtiging van den Rijks president den uitzonderingstoestand moeten afkondigen voor Berlijn en Brandenburg. De militaire uitzonderingstoestand zal. zooals vaneelf spreekt, slechts zoo lang worden ge handhaafd als noodzakelijk wordt geacht voor het herstel van normale verhoudingen. Ik herhaal wat de Rijksregeering vanmiddag heeft verklaard. De zelfstandigheid van Prui sen zal niet worden aangetast. De Rijksre geering zal verder optreden op den door haar als juist erkenden weg. ESSEN. 20 Juli (VD.) De gebeurte nissen te Berlijn welke ten deele bekend werden gemaakt in speciale edities der bla den. worden in het industriegebied van Rijn land-West Phalen levendig besproken. Er doen zelfs geruchten de ronde over een te verwachten algemeene staking. In kringen der vrüe vakvereengiingen ziet men de morgen te houden zitting van de commissie van het Algemeene Duitsdhe Vakverbond met groote spanning tegemoet- en verklaart te voren geen stelling te kun nen nemen nopens de maatregelen der Rijks regeering. D= Christelijke vakvereenigïngen nemen eveneens een zekere terughoudend heid in acht. In het industriegebied van Rij n land - West- Phalen is het overigens rustig. De partijcommissi? van de Sociaal-Demo cratische Partij is tegen Donderdag bijeen geroepen. Reeds heden zullen voorbereidende besprekingen worden gehouden. Het Algemeene Duitsche Vakverbond pu bliceert de volgende verklaring: De recente politieke gebeurtenissen heb ben de Duitsche arbeiders, employés en amb tenaren in groote opwinding gebracht. Niettemin moeten zij hun bezonnenheid be waren. Dc toestand in Pruisen is nog niet defi nitief bepaald- Er is een beroep gedaan op het- staatsgerechtshof. Het beslissende antwoord zal het Duitsche Volk. in het bijzonder de Duitsche arbeiders klasse, den 31 Juli geven. Het is de plicht van alle vakvereenigingsorganisaties en van alle lagen der bevolking welke op dei basis van de grondwet staan, er met alle ter be schikking staande middelen voor te zorgen dat deze verkiezingen voor den Rijksdag zul len plaats hebben. Noch de terreur van de straat-, nooh een of andere met de grondwet in strijd zijnde dic tatuur mag verhinderen dat het Volk den 31 De door Benesj opgestelde resolutie tot ver daging van de Ontwapeningsconferentie, waarvan aan alle delegaties mededeeling is is gedaan bestaat uit vijf deelen. In het eerste gedeelte wordt met waar weering kennis genomen van de voorstellen van president Hoover. Het- t-weede deel bevat een samenvatting van de in de eerste phase der ontwapenings conferentie bereikte practische resultaten.. Het derde deel behandelt de voorbereiding van de toekomstige tweede phase der Ont wapeningsconferentie Tijdens de verdaging zal het presidium de onderhandelingen in het bijzonder over de uitvoering van het voorstel van president Hoover inzake de ver mindering van de sterkte der legers voortzet ten en de mogelijkheid van- een verlaging der uitgaven voor het leger onderzoeken. Ook de huishoudelijke commissie der conferentie za'. haar werken moeten voortzetten. Een bijzon dere commissie inzake de regeling der pro ductie van wapens door particulieren wordt voorgesteld. Wat betreft de bewapening ter zee zullen de onderteekenaars van de overeenkomsten van Londen en Washington nieuwe onder handelingen openen en rapport uitbrengen aan de hoofdcommissie. De overige zee-mo- gendheden worden uitgenoodigd intusschen haar standpunt bekend te maken. De bijeenroeping van- de Ontwapenings conferentie voor de tweede phase wordt aan het presidium der conferentie overgelaten. I die echter de conferentie binnen dc vier maanden zal bijeenroepen. Inwerkingtreding der tarieven op Britsche goederen. De nieuwe Ierse he douanetarieven op Brit sche goederen treden waarschijnlijk Vrijdag nacht in werking. Gisteren was er een groote toevloed van goederen in de haven van Liver pool om ze in den Ierschen Vrijstaat binnen te voeren nog voordat de tarieven van kracht worden. Uit Dublin meldt Reuter, dat een zekere ver andering in de algemeene sfeer valt waar te nemen en dat het niet zelden voorkomt, dat men kan hooren zeggen, dat wat men ook moge denken van de politiek van de Valera, alle loyale burgers van den Vrijstaat hem zouden moeten helpen om deze politiek voort te zetten. Aanplakbiljet ter., waarin wordt opgewekt tot boycot van Britsche goederen, verschenen hier weder op verschillende plaat sen. doch werden niet gelijk Zondag het ge val was door de politie weggenomen. Hongarije. Hongarije en Zuid-Slavië sluiten zich bij het Engelsch- Fransche verdrag aan. Naar van officieele zijde wordt medege deeld heeft de Zuid-Slavische regeering be sloten. zich bij het Fransch-Engelsch ver trouwenspact aan te sluiten. Volgens een Rcuterbencht uit Boedapest ACENDA. Heden: DONDERDAG 21 JULI Luxor Sound Theater: „Zeebonken" (Dc verliefde matroos). Uitgebreid voorprogram ma. 8.15 uur. Palace: „De Vrouwendiplomaat". Op het tooneel: Carman. Comedy Jongleur. 8 15 uur Rembrandt Theater: ..De trots van dc 3de Compagnie." Op het tooneel: Dumas, dc po pulaire humorist. 7 en 9,15 uur. Heemstede: Tentoonstelling Men to, Heerenweg. VRIJDAG 22 JULI Bioscopen, nieuw programma. Kunstzaal Reeker. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemschc beel dende kunstenaars, 10—7.30 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Heemstede: Tentoonstelling Mento, Heerenweg. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST» Fa. Grijseels en v. Hees, L. Vcerstraat 14. Tel 11000. L. Schoorl. Fr. Halsplein. 1 Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek. Bosch en Vaart straat 26. Tel. 18290,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5