MID-ZOMER IN HET NOORDEN. HET PROCES GORGOELOF. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 27 JULI 1932 De eerste zitting. iVan onzen Parijschen correspondent) 't Is heden de eerste dag van het gToote sensationeele proces: Gorgulof heeft zich te verantwoorden tegenover zijn rechters voor de onverklaarbare daad President Doumer te hebben vermoord. Proces dat héél kort zou kunnen zijn, ware het niet, dat de beklaagde van begin tot einde teekenen van krankzinnigheid had ge geven, hetgeen door de drie psychiaters die hem onderzochten als pure comedie wordt gekenmerkt. De moord op den President van de Repu bliek heeft in héél de wereld cn natuurlijk in het bijzonder in Parijs zoo'n ontsteltenis verwekt, dat niemand er zich over zal ver bazen dat de publieke opinie een voorbeel dige straf, d.w.z. de doodstraf eischt. Het is tien uur 's ochtends. Zoo juist vernemen we in de wandelgan gen van het statige Palals do Justice dat eerst om één uur beklaagde, die in een cel van de historische Conciergerie zit zal wor den voorgeleid. In de couloirs heerscht een geweldige spanning. Tientallen gendarmes houden er de wacht cn de controle is zoo ge weldig streng, dat men, zelfs voorzien van een speciale kaart van den Procureur van de Republiek, aanhoudend zich moet legiti- meeren. Magistraten, journalisten, ze wor den doorloopcnd tot circuleeren aangemaand Als we nog even naar buiten gaan. voor de zaal wordt geopend, zien we hoc 't pu bliek buiten zelfs op een afstand wordt ge houden. De plaats waar het proces zich zal voltrek ken is een lange zaal met hooge eikenhou ten lambrizeeringen en verguld plafond, waarin zich het motief van het Recht: Weeg schaal en Degen, eindeloos herhaalt. Voor de plaats van den President. Eugènc Drey fus. bevindt zich een vitrine, waarin ce materieele bewijsstukken, de zware revol ver waarmee de gruweldaad werd bedreven, de aanteekeningen, waaruit, duidelijk blijkt dat Gorguloff met voorbedachte rade te werk ging. zijn opgeborgen. Verrassend snel vult zich de zaal. In een vroolijk geroezemoes van stemmen dringt het publiek naar binnen, een hon derdtal burgers, van wie velen een heelen nacht lang hebben staan wachten in een plasregen, of anderen die voor twee honderd francs van enkele „clochards"' hun staan- glaatsje hebben opgekocht. Op het oogen- lik gesteld eens dat men onverwachts zou binnen komen zou niemand vermoe den tegenwoordig te zijn in een zaal waar zich binnen een kwartier tijds een groot historisch proces gaat voltrekken. Even een stilte wanneer de voornaamste verdediger, Mr. Géraud. een grijsaard met een impres- sionante grijze baard, binnen treedt.. Te klokslag één uur klinkt een bel. en de juryleden treden binnen en nemen plaats op de voor hen gereserveerde tribune. Dan klinkt de stem van den kamerbewaarder: Messieurs, la Cour. Eensklaps is het doodstil in de zaal ge worden. Iedereen is opgestaan. De President Eugene Dreyfus, wordt gevolgd door den ad vocaat-generaal. Donat-Guigine. prachtig in zijn helrooden mantel met hermelijnen kraag en grootkruis van het Legioen. De advocaat-generaal vraagt dadelijk toestem ming om aan de twaalf juryleden twee plaatsvervangers toe te voegen en het Hof trekt zich terug in raadkamer om daarover te beraadslagen. Vijf minuten later klinkt weer de bel en zoodra het Hof weer heeft plaats genomen gaat een siddering van emotie door de zaal. Door een zijdeur tus- schen twee gendarmes, wordt Gorguloff bin nengeleid, Hij is heel bleek, laat het hoofd hangen, maar hij hoeft toch de coquetterie gehad om zich met zorg te kleeden in een donker colbertcostuum Onder zijn arm draagt hij een zwaar dossier, De President begint dadelijk de identi teitsvragen te stellen, waarop Gorguloff tel kens antwoordt met een vaag: Oui, Monsieur. Plechtig oogenblik wanneer de President eerst van den officieelen tolk en vervolgens van de jury-leden, één voor één, de eed af neemt, Dadelijk daarop wordt de acte van 'beschuldiging, een document van twaalf pa gina's, voorgelezen In sobere termen wordt het wereldschokkende drama gereleveerd. Tijdens de lezing onderhoudt Gorguloff zich meermalen met zijn verdediger, hij zoekt in een volumineus dossier, doet alsof hem dit alles niets aangaat. En ondertusschen ver nemen we allo details van zijn leven. ..Auteur van verscheidene romans" zoo klinkt het; Gorguloff heft fier het hoofd op om dan weer in zijn papieren te snuffelen wanneer de verschillende aanduidingen volgen uit het politieonderzoek, dat hij crapuleus zijn duivelsche plan in elkaar zette. Pres.: Beklaagde, gc zult straks volop gelegenheid krijgen om te spreken. Begint vooreerst om op de vragen te antwoorden welke ik u zal stellen. Verdediger: Meneer de President, ver oorlooft me om eerbiedig een verzoek te doen. Er is in het rapport van de drie ex perts een zin welke me zeer heeft getroffen; er wordt in gezegd dat ..er een vluchtig on derzoek is ingesteld naar de geestesgesteld heid van beklaagde"' Daarom vraag ik dat drie andere experts zullen worden benoemd die vanmiddag en morgenochtend volop ge legenheid zullen hebben om met mijn cliënt te praten en hem te onderzoeken en tot zoo lang het proces op te schorten. Pres.: Artikel 316 verzet er zich for meel tegen dat na het sluiten van de in structie een getuige eentg contact heeft met een beklaagde. De wet is de wet cn daarom verzoek ik dadelijk de namen van alle ge tuigen af te roepen. Beweging in de zaal wanneer Claude Far- rère opstaat cn zich naar de getulgenkamer begeeft. Maar de emotie is vooral groot wan neer. zwaar gebogen, geheel In zwart ge kleed. madame Gorguloff zich aanmeldt. Pres.: Gorguloff. gc weet waarvan go wordt beschuldigd. We zullen nu eerst eens alvorens tot het tragische gebeuren to ko men, waarvoor ge u hier to verantwoorden hebt. de voornaamste gebeurtenissen in uw leven nagaan. Wc citecren hier de feiten welke ge zelf hebt verteld aan"den rechter van Instructie cn die van een getuige. La- zareff. met wien gc zeer bevriend waart. Ge hebt naar het schijnt een plaats bekleed als chef van de Tcheka. Gorguloff: Een groote leugen. Ik ben een groote vijand van de monarchie zoowel als van het bolsjewisme. Ik ben democraat. Ik wil niet trachten om mijn leven te redden. Ik herhaal ik ben democraat en idealist. Mijn levensprogramma, m'n idee pres Ja. dat zullen we straks wel zien. Gorguloff richt zich thans tot de zaal. Mijn idee, dat is mijn heele leven ge weest Ik heb nooit voor de communisten ge- jverkt- Mijn idee is groot, is mooi Pres.: Gorguloff, ik herhaal, straks zult ge ons dat kunnen vertellen. Laten we nu eerst eens uw huwelijksleven nagaan. U bent viermaal getrouwd geweest, zonder officieel gescheiden te zijn. Maar enfin, dat is een andere zaak: het gaat hier om moord en niet om bigamie. Uw eerste vrouw hebt ge in den steek gelaten Gorguloff: Dat is waar. Maar dat is omdat ik door mijn idee werd beziggehou den, door m'n roman, een groot werk van 700 pagina's waaraan ik drie jaren lang heb gewerkt. Men moet de psychologie van de oorlogspolitiek begrijpen. Alles is het re sultaat van een complot van de commu nisten. Pres.: Altijd weer hetzelfde. Gorguloff is eerst héél kalm geweest. Hij praat op een lijzig toontje met een sterk Russisch accent. Elk oogenblik. om iets te verzekeren, zegt hij ..je jourre" (je jure) Maar naarmate de president vaste en direc ter vragen stelt, zich baseerend op getuigen verklaringen uit Praag of Berlijn, wordt Gorguloff pathetischer en scherper. Hij heeft het eerste systeem van verdediging opgegeven om nu iedereen voor leugenaar uit te maken. De een is volgens hem mo narchist, de ander bolsjewist, volgens hem, alles hetzelfde: leugenaars en verraders, die 't op zijn verderf hebben aangelegd. Frankrijk, hoort mé. Ik kan voor m'n idee sterven als een apostel, als een soldaat. Pres.: Ja, dat oogenblik is nog niet aan gebrolfcen. De inlichtingen welke men omtrent hem heeft ingewonnen zijn verre van gunstig. Zijn eerste drie vrouwen hebben verteld dat hij haar sloeg en bestal. Alles, volgens Gor guloff. leugen en laster, punten in het com munistische programma om hem in 't ver derf te storten- Er heerscht zoo'n 'verstikkende atmosfeer in de zaal dat de President voor een half uur de seance opschort. Maar beter wordt het er niet op. want de advocaten hebben officieel geprotesteerd bij den batonnier dat ze niet tot de zitting worden toegelaten en de batonnier heeft hun gelijk gegeven en thans verdringen minstens duizend menschen zich in een zaal welke er nauwelijks de helft kan bevatten. Zoo vol is het zelfs dat de Presi dent een deel laat ontruimen. We naderen nu de noodlotsdatum. Gor guloff geeft toe dat hij den avond van 5 Mei aan de Gare de Lyon is gearriveerd en dat hij toen in gezelschap van een hem onbe kende juffrouw een deel van den nacht heeft doorgebracht in een hotelletje. Daarna, toen zijn bezoekster was vetrokken, heeft hij een soort „mémólre", een testament gemaakt waarin hij zegt dén President van de Fran- sche Republiek te hebben vermoord. Pres.: Waarom koos u juist Claude Farrère uit om een van zijn werken te la ten teekenen? U wist dat hij de voorzitter van de tentoonstelling was en u vermoedde dus dat de President van de Republiek zich in de naaste omgeving van Farrère zou be vinden. Gorguloff: Ik kende de werken van Far rère en bewonderde ze. Pres.: Hoeveel schoten hebt u gelast? Gorguloff: Ik herinner het me niet. Pres.:— Volgens getuigenverklaringen loste u vier schoten. Men heeft twee revol vers op u gevonden en zeven een twintig patronen; een heel arsenaar. Gorguloff: Ik geloof slechts één keer te hebben geschotenik herinner me niet Waarom, Gorguloff, hebt ge den Presi dent van de Republiek vermoord? Gorguloff: Ik las geregeld in de cou ranten dat de ministerraad bijeenkwam on der voorzitterschap van den Presidentin een paleis of in een kasteelDat strookte niet met mijn democratische ideeën.... Pres.: Men heeft in een aanteekening van u gelezen dat u Frankrijk haatte Gorguloff (tot de zaal): Franschen, luis tert naar me. Ik ben de chef van de Russi sche democraten. Ik ben op 't front geweest, gewond, gedecoreerd. Ik ben een democraat en wil voor mijn idee sterven. Ik haat de monarchisten. Tijdens den oorlog heeft de tsarin mijn land verraden aan Duitschland, terwijl mijn landgenooten bij duizenden sneuvelden. Daarom haat ik de monarchis ten. Evenzoo de communisten. Het commu nisme is alleen goed in boeken, in thearie. Maar er zijn in mijn land honderd millioen boeren die het communisme haten en ik ben hun leider. Frankrijk, ge zijt een groote na tie.... ge wilt ons onderdrukken, niet hel penge drijft zelfs handel met de com munisten.... daarom heb ik een voorbeeld willen stellen. Mijn aanslag is een machtig protest waarover héél de wereld praat, het welk de oogen opent aan ieder die niet de ellende van ons volk kent. Ik durf te ster ven voor mijn Idee, na een ellendig, zorgvol levenmaar ik protesteer tegen de dood straf. Pres,: Wanneer hebt ge uw revolver ge laden? Gorguloff: In Monaco. Pres.: En waarom had u een vergif bij u? Gorguloff: Voor me zelf. Pres.: U wilde dus zelfmoord plegen? Gorguloff: Ja. sterven op de eene ma nier of de andere dat is 't zelfde. Pres.: In uw aanteekenboek noemt ge u chef van het Russische fascisme. Gorguloff: Een opkomende gedachte. Ik haat het fascisme, want het leidt tot. monar chisme. Ik ben democraat en socialist. Pres.: In uw papieren, in Monaco in beslag genomen is een boek waarin precies staat aangeteekend de datum van het ster ven van admiraal Goltchak en vlak daar onder do datum van den moord op Presi dent Doumer. Wanneer heeft u die beide data opgerekend? Gorguloff: Op 1 Mei. Pres.: U had dus het vaste voornemen om op dien dag den President te vermoor den? U wist dat. hij dien dag op de tentoon stelling zou komen? Gorguloff: Jaik was al eerder met een geladen revolver in Parijs geweest met het doel om den sovjet-gezant neer te schieten. Pres.: Kende u het voorbeeldige leven van President Doumer? Wist u dat hij al vier van zijn zonen had verloren in den ge- zamenlijken strijd van de geallieerden, dus ook in dienst var. Rusland? En hebt u daar aan geen oogenblik gedacht? Gorguloff (de schouders ophalend)Ik ben al doodgestorven voor mijn Idee. Pres.: Welnu, Gorguloff. als dat zoo is dan geef ik u nu de gelegenheid om u uit te spreken, om ons uw Idee te vertellen. Gorguloff begint te verhalen. Telkens en telkens herhaalt hij 't zelfde: hij haat mo narchisten en communisten, hij is demo craat en beweert dat minstens honderd mil- 1 lioen menschen achter hem staan. Men heeft hem andere landen uitgezet, hier zijn papieren geweigerd, altijd omdat men overal bang was voor het geweldige van zijn de mocratische ideeën. Zijn dwaze uiteenzet ting, waaraan men geen touw kan vastknoo- pen. duurt al meer dan een half uur. Met geen woord heeft hij gerept van zijn mis daad, totdat de president hem eindelijk on derbreekt. Verdediger: Meneer de President, ik verzoek dat aan de juryleden een afschrift wordt gegeven van al hetgeen Gorguloff, om trent zijn politieke overtuigingen op schrift heeft gesteld. En zich dan tot zijn eigen cliënt wendend, begint hij hem aan te vallen om tot de con clusie te komen: Maar, Gorguloff, alles wat ge daar zegt wijst op vervolgingswaanzin. Uitroep welke met ontstemming wordt ontvangen: de opzet is te duidelijk: de ad vocaat wil de Jury ervan overtuigen dat zijn cliënt ontoerekenbaar is. De President maakt er een einde aan door de eerste getuigen op te roepen. Achtereenvolgens, na den eed te hebben afgelegd, komen oud-minister Paul Rey- naud. Claude Farrère, de schrijver Jacques Mortane, Paul Guichard, directeur van de politie en de geneesheer dr. Paul vertellen wat ze op dien noodlottigen dag hebben ge zien. Overbekende feiten, welke geen nieuw licht werpen. Dan schorst de President de zitting tot mor gen 1 uur. HENRY A. TH. LESTURGEON. CORCOELOF TOEREKENBAAR OF NIET? Voortzetting van het getuigenverhoor. Hedenavond wordt de eisch verwacht. PARIJS. 25 Juli (V. D.) Den tweeden dag van het proces tegen Gorgoelof werd het ge tuigengehoor voortgezet. Na het verhoor der ambtenaren van de recherche die belast waren met het onder zoek in de affaire-Gorgoelof, en van den vroegeren minister van Oorlog, Piétri, werd de vroegere kozak Lasarew gehoord. Getuige die heeft deelgenomen aan den strijd tus- schen het Wrangel-leger en de Roode Troe pen, verklaart in 1920 door de Gepeoe in de gevangenis te zijn geworpen en gedurende eenige dagen toen bezoek te hebben ont vangen van Gorgoelof, die indertijd leider der Gepeoe te Rostow is geweest. Gorgoelof die zich, aldus getuige van den naam Mongol heeft bediend, heeft niet alleen hem. doch ook andere lotgenoten onmenschelijk be handeld, door hen of met de kolf van den revolver neer te slaan of met gloeiend ge- maaket spijkerpunten onder de nagels der vingers te dwingen tot verklaringen betref fende de organisatie van het Witte Leger. Op de vraag van den president, of getuige er ook zeker van is in verdachte den vroegeren Gepeoeman Mongol te herkennen, verklaarde Lasarew dat Gorgoelof sindsdien niet ver anderd is en dat hij hem, zonder hem te zien, aan de stem zou herkennen. Gorgoelof bestrijdt de getuigenverklaring, die hij lasterpraat noemt. Vervolgens kwam de met spanning ver wachte psychater Prof. Perrin aan het woord. Hij verklaarde met alle beslistheid, dat Gor goelof, noch aan geestesstoringen leed. noch het geringste gebrek aan toerekeningsvat baarheid vertoonde. Gorgoelof is veeleer een dier Kaukasische Russen, die te snel tot een intellectueele cultuur zijn komen en die deze slecht hebben verteerd. Wanneer een reeks vrouwen, die in nauwe relatie tot Gorgoelof hebben gestaan, hebben verklaard, dat hij gek was, moet men dit niet opvatten in medischen zin, maar in de dagelijksche be- teekenis van het woord. Vervolgens weer legde spr, onder algemeene vroolijkheid de verklaringen van dep Russischen psychiater Loff, die door de verdediging is uitgenoodigd en die Gorgoelof ontoerekenbaar genoemd had. Ook de beide andere deskundigen bevestig den hoofdzaak de verklaringen van den eersten getuige, prof. Perrin en verklaarden Gorgoelof toerekenbaar. Hiermede was het verhoor der getuigen a charge geëindigd. Een merkbare spanning ontstond in de zaal, toen de eerste der drie door de ver dediging uitgenoodigde psychiaters ver klaarde, dat Gorgoelof tot die krankzinnigen behoorde, die zoolang mogelijk in een krank zinnigengesticht moeten worden opgesloten. Ook de beide andere deskundigen der ver dediging waren van opinie, dat Gorgoelof een geestelijk minderwaardig mensch was. Hij lijdt aan vervolgingswaanzin en is een van die individuen, die voor hun idee sterven ■willen. Hierna werd de behandeling verdaagd tot Woensdagmiddag. De avonds laat wordt de eisch verwacht. WAANZINNIGE DOODT DRIE VROUWEN EN EENIGE DIEREN. ZICHZELF OPGEHANGEN EN HET HUIS IN BRAND GESTOKEN. BRESLAU. 26 Juli (V. D.) In den afgeloo- pen nacht tegen drie uur werd de vrijwillige brandweer te Gross Elguth in het district Oels gealarmeerd voor een brand in een schuur en een kleine stal van den zadel maker Wilhelm Lindner. Aangezien geen van de bewoners van het nabij gelegen huis te vinden was, forceerde men de deur van de woning. In een vertrek vond men de vrouw van den zadelmaker Johanna Lindner en haar gehuwde dochter vrouw Aiborn badend in hun bloed, dood in bed liggen. In een nevenvertrek vond men de 80- jarige pleegmoeder van Lindner met gespleten schedel eveneens dood. Aanvankelijk zocht men vergeefs naar den moordenaar, doch weldra merkte men rook uit. de boven-etage. die op 15 verschillende plaatsen in brand bleek te zijn gestoken. Men slaagde erin den brand spoedig te blusschen en vond toen op den zolder den zadelmaker die zich had opgehangen. Hoe hevig de vlaag van waanzin, waarin de man gehandeld moet hebben, moet zijn geweest blykt wel uit het feit, dat hij de groote wolfs hond. die in de kamer van zijn vrouw cn dochter lag, eveneens had doodgeslagen, terwijl voorts een mand met jonge ganzen werd gevonden, die ln een kist in het achter huis hadden gestaan. Bij den brand kwamen eenige varkens en gelten om. De dochter van Lindner was sedert Pink steren met den RijksweersoTdaat Aiborn ge huwd en logeerde eenige dagen bij haar ouders. Het land Oldenburg. „ACHTUNC, SCHLACLöCHER." Toen de dagen lang waren en de de nachten licht, stuurde ik mijn Ford twee duizend vijj honderd kilometer door de Noord-Europee sche laagvlakte en de bergen van Scandinavië, een afstand zoo ver als van hier naar Gibraltar, om het feest van den mid-zomer te vieren in het Noorden, waar de zon niet onder gaat. De dag is warm en vredig. In de tuintjes aan den overkant- spelen de kinderen met den schommel: er wipt een blond hoofd telkens even boven de schutting uit. Bij de dame-alleen op den hoek luieren de poesen op het plat. De radio zingt, de werkster zingt. Zoo is het thuis. Zoo is het in elk dorp en elke kleine stad, waar het nu zomer is Er drijft een 'witte wolk voor mij uit op den Zuidwestenwind. Zij heeft maling aan kleine dorpen en kleine menschen met tui nen en radio. Zoo wijd als voor haar ce blauwe hemel zelf is. zoo wijd is voor haar de wereld. Haar gouden randen spelen met ce zon en haar uitgestoven kuif met den wind. Zoo schuift zij Noordoostwaarts, altijd verder naar het Noordoosten. Die wolk wil ik volgen. „Achtung, Schlaglöcher". Deze borden langs den weg ben ik dankbaar. „Schlaglöcher" zijn blijkbaar gaten in den weg, die de regen en het verval er in den loop der tijden ingeslagen hebben. De aarde is wijd, en rijk gezegend. Er bloeien roode klaprozen langs den weg en blauwe korenbloemen doorschieten de gele korenvelden, die uitgestrekt en vol be groeid zijn. De bruine hei ligt tusschen 't bouwland in slechts kleine vakken. Maar het Land Oldenburg is arm en de lange weg tusschen de boomen heeft een vreemd pro fiel. Op de strook bruin zand ter linkerzijde rijden de boerenwagens. In den keiweg rechts vielen de „Schlaglöcher" in den loop der jaren. De keien zijn van een vreemde bruine soort. Rond afgesleten en scheef weg gezakt. Eigenlijk een grof, heel grof soort kiezel. ,J>e kortste weg naar Bremen", staat er in mijn reisgids. De kortste weg, zeker, ik rijd 30 kilometer per uur. De wielen bonken over den weg, de veeren kraken bij ieder Schlagloch. Dertig is te veel: twintig. Ik zoek verlichting door met één voorwiel en één achterwiel in het zand. te rijden. Deze borden staan er al zes jaar. De Schlaglöcher zijn er misschien sinds de Middeleeuwen, toen deze weg primair kon heeten. Een afgewaaide boomtop is hier en daar op den weg blijven liggen. Auto's zijn hier zeldzaam, want niet alleen de benzine, maar ook reparaties zijn duur in Duitsch land. En waarom zou dan iemand een om- gewaaiden boom opruimen? De boeren sla pen op hun wagens en de paarden gaan er uit zich zelf voor uit den weg. Nimmer liet de gesteldheid van den bodem na haar stempel op de menschen te druk ken, maar nergens is het „Stof zijt gij" tast baarder werkelijkheid geworden dan op de zen zandgrond. De boeren zijn er-aschgrijs en verschrompeld en hun kleeren zonder kleuren. De grond in den Beemsteï of in West-Friesland werd met moeite aan het water onttrokken, maar toen de stugheid van zijn harde klei overwonnen was bracht hij een blinkend en stralend menschenras voort. Maar wat is er over van den trium- pheerenden mensch bij de boeren van- Ol denburg, die leven onder den eeuwigen ban vam de dorheid van den bodem? De dorpen zijn schaarsch en vervallen en de steden klein. De felle zon blakerde de huizen zwart en de armoe verfde ze niet op. Een nationaal-socialistische vlag is waar achtig de eenige kleur in het dorpsbeeld „De kortste weg van Oldenzaal naar Bremen" leidt over Lingen, Cloppenburg, Wildeshausen en Delmenhorst. Ik heb hem nu gereden en ik zal den Vrijen Staat Ol denburg verder mijden. Hoewel het chassis van een Ford sterk is, dat verzeker ik u. In Bremen wilde mijn metgezel de historie ontmoeten en hoewel Bremen zijn geschie denis neerschreef in de statigheid van zijn gildehuizen en den rijkdom van zijn kope ren dakspitsen en torens, beleefde hij er toch pas de grootste verrukking van in een stil straatje bij den Weser, waar Bremen al les bijieengaande, wat het sinds de vroeg- middeleeuwen wrocht aan stijlen van bouw en beeldhouwkunst, en edelsmeedwerk. Ik heb iets tegen op musea en de sfeer van de stad zelve is mij liever dam een „architect- tuurreservaat" als dit. Welnu, Bremen be hield binnen zijn groene singels de rust en de stemming van een provinciestad. Wat het als tweede koopstad van het Duitsche Rijk bezit aan bedrijvigheid, borg het weg, kilo meters ver in Bremerhaven.... De tweede stad van Duitschland is groot- scher. Hamburg is de eerste handelsstad van het continent, na Berlijn de tweede millioenenstad van het Rijk. Köln, dat noe men ze hier: „Provinz". Hamburg was drukker, dan Bremen, maar nu is net wel bijna zoo stil. De havens heb ben zich in Hamburg ingevreten, in het stadscomiplex, meer nog dan in Rotterdam. Hamburg leefde rondom en op de havens. En nu de kranen bewegingloos staan aan de kaden stierf het leven ook weg uit 'de stad. 's Avonds gloeit in de millioenenstad het leven nog na in de cafés en de tingeltangels van Sank* Pauli en de Altstadt en rauwer en realistischer nog in de kelderbars van Sankt Georg, aan de andere zijde van het Hauptbahnhof. Hamburgers vertellen mij, dat het in hun stad nog niet zoo slecht is als in andere steden van Duitschland. Ik kan het nauwelijks geiooven. In een haven stad! Toch: er varen nog jachten op een blan ken Alster en in de Stadthalle in het Stad- park speelt een uitgebreid orkest. Maar in de zaal is niemand dan de kellners en de sigarettenboys; en het etablissement, waar 's avonds gedanst wordt, sluit zijn deuren al om acht uur. ..Gar kein Interesse". „Gar kein Interesse". Zoo moeten er vijf en veertig danshuizen gesloten zijn in Ham burg. 1 Over de prachtige parken van Har- vestehude en Wlnterhude drupt de regen als wij weg rijden. Nooit zag ik Hamburg zonder regen en deze droefgeestige regen uit de grauwe lucht boven de laagvlakte is van de trooste loosheid der tijden voor deze handelsstad waarachtig geen slecht symbool. Deze vrije Hanzesteden gaan trotsch op haar afkomst. Zij schrijven het privilege barer handels- adel zelfs neer in de registratieteekens van haar automobielen: HB is HansaBremen, HH is HansaHamburg, HL is Hansa Liibeck. In de trits van prachtige koopsteden is Lübeck de derde. Ook Liibeck draagt het waarmerk van zijn rijkdom in zijn koperen dakspitsen en torens, groen geworden in de zeelucht. Zijn groote koopmanshuizen van roode en zwarten steen met den vreemden Noord-Duitschen trapgevel, die tot in De nemarken inheemsch is. spreken van den tijd. dat Lübeck de Oostzee beheerschte. Ge kunt u de macht van Lübeck zoo goed voor stellen, zooals het daar ligt aan de baai van ide Oostzee, hoog op een heuvel met de forsche baksteenen kerken foeheerschende al het land. dat tot haar eigen gebied van vrije stad behoort. „Weit ragte es über die Landen, bis an das blaue Meer". Hoewel elke vergelijking belachelijk is, deed Liibeck mij denken aan Hoorn, want Hansa-Lübeck was stil als een provincie stad, dien Zondagmiddag. Stiller dam Kiel, met zijn marine en zijn matrozen. Kiel, waar een heel andere historie spreekt De geschiedenis van den bloedigen en triomfantelijken negenden November 1918. K. Pk. WEER RELLETJES TE BERLIJN. COMMUNISTEN ROEREN ZICH. BERLIJN. 26 Juli (Wolfflbureau). Het is in Berlijn, nadat het eenige dagen tame lijk rustig gebleken was, gisteravond weer rumoerig geworden. Eenige Communisten wilden een,Swastika vlag van een huis afhalen. De politie kwam tusschenbeide en veegde de straat schoon. Zij werd uit de huizen beschoten en met aller lei voorwerpen bekogeld. Er ontstond een vuurgevecht en een vrouw liep een hoofd wonde op. In het Noorden van Berlijn werd een be tooging gehouden door oen duizendtal com munisten. De politie dreef de betoogers uit een, waarbij zij van de gummistok gebruik moest maken. Een agent moest in noodweer schieten, waarbij hij zijn aanvaller verwond de. Ook in andere straten Jawam het tot sa menscholingen waarbij de politie steeds moest ingrijpen. Op verscheidene plaatsen werden nat,-socialisten aangevallen en mishandeld. KEULEN, 26 Juli (Wolfflbureau)Een aantal partijlooze jonge mannen bespraken de politieke vraagstukken van den dag, toen zij plotseling door eenige geüniformeerde Nationaal Socialisten werden aangevallen. In de vechtpartij, welke volgde werd een van de aangevallenen door een schot in het 'hoofd gedcod. De dader is gearresteerd. VON GRONAU UIT LABRADOR VERTROKKEN. NEW-YORK. 26 Juli. De Duitsche vliè- ger von Gronau is heden te Carturight aan de kust van Labrador opgestegen, ten einde den tocht naar Montreal voort te zetten. (Reuter). DE OPSTAND IN RIO GRANDE ONDERDRUKT. IN SAO PAULO BLIJFT HIJ VOORTDUREN. RIO DE JANEIRO. 26 Juli (VD.l Volgens een bericht uit Fonte Alegre is de revolutie in den Braziliaanschen staat R:o Grande door de regeeringstroepen geheel onderdrukt Na een verbitterden slag bij Vaccaria. waar aan 4000 man regeeringstroepen deelnamen, gaven de opstandelingen zich over. Velen hunner trachtten naar den naburigen staat Santa Cat'harina te vluchten Inmiddels duurt de opstand in den Staat San Paulo voort. De autoriteiten zullen heden voor 6 millioen pond sterling schuldbrieven uitgeven, ten einde een veldtocht te kunnen organiseeren. VERKIEZINGSVRIJHEDEN MOGEN NIET WORDEN AANGETAST. BERLIJN. 26 Juli. (Wolff) De Pruisische minister van Binnenlandse!»© Zaken heeft aan de politiebeambten van den géheele staat medegedeeld, dat ae verordeningen in zake vergaderingen en pers zijn uitgevaar digd om misbruik van de politieke partijen tegen te gaan. Deze maatregelen mogen echter geen aanleiding zijn om de eerlijke politieke overtuiging van de burgers te be moeilijken. :n net bijzonder mogen de ver kiezingsvrijheden niet worden aangetast. Ingeval twijfel bestaat, of maatregelen ge nomen mcetrn worden mag niet gehandeld worden en moet men afwachten. GRETA GARBO TOCH NAAR ZWEDEN. KEW YORK. 26 Juli (Reutori. Greta Garbo zal 30 Juli scheep gaan naar haar geboorteland Zweden. Het schijnt, dat zij voornemens is, zich uat, de filmwereld terug tc trekken.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 6