DE VIERDE MAN EEN AARDIG SNAPSHOT van de vicrdaagsche afstandsmarschcn te Nijmegen. De Haagsche meisjes op weg. OP HET H.C.C.-TERREIN te Den Haag werd Dinsdag een cricketwedstrijd gespeeld tusschcn het Ned. Cricket Bondsclftal en een Engclsch elftal „Harrow Wanderers". FEUILLETON. (.Een geval uit de praktijk van Inspecteur üs, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. „Ga Je er zelf heen?" vroeg Adams terwijl de reporter reeds aan de telefoon, stond. ...Ta. ik heb de primeur, dus is het niet meer dan billijk, dat ik de zaak die me bovendien bijzonder interessant lijkt, ook verder behan del". ..Ik won. dat Ik met je mee kon", zei de procuratiehouder, wat spijtig. „Ik heb er geen enkel bezwaar tegen, maar Je zult morgen zeker wel op de bank moeten zijn, nu beide directeuren ontbreken?" .Helaas, ja. Ik zal toch in ieder geval hot overige personeel van het gebeurde in kennis moeten stellen". „Enfin, dan een andere maal misschien", troostte Wils. „Ik heb zoo'n Hauw vermoeden, dat met de oplossing van dit geval wel eeni- ge tijd gemoeid zal zijn en als van Doorn te rug ls, heb je misschien wat meer gelegen heid". „Ik hoop het", antwoordde Adams en zijn Jas dichtknoopend: Daar is je wagen al, zul len we gaan?" ..Ik ben klaar". Beiden drukten inspecteur Sanders de hand en twee minuten later reed een snelle wagen met de beide heeren door de nu vrijwel ge heel verlaten straten van de hoofdstad. De eerste schreden. Wils had zoo juist een stevig ontbijt genut tigd. Terwijl hij het bordje met de eene hand wat terzijde schoof een beweging, welke den opmerkzamen kellner niet ontging, want deze schoot direct toe om het tafeltje af te ruimen nam hij met de andere een van de naast hem liggende couranten en vouwde deze open. Het was het ochtendblad van .De Mercuur". Direct viel zijn oog op een geïnterlinieerd artikel, waar boven eenige groote koppen on middellijk de aandacht eischten. De reporter las: Geheimzinnige moord in den trein AmsterdamRotterdam. De Directeur der „TTolbmdsche Hypotheek - en Voorschotbank" het slachtoffer. Berooving van f 20.000. Naar wij vernemen heeft gisteravond in den stoom-sneltrein no. 216. welke om 7.10 uur van hier naar Antwerpen is vertrokken, een moordaanslag plaats gehad, waarvan de 48-jarige bankier. J. P. L. Leuvensteyn. lid der directie van de „Hollandsche Hvpotheek- en Voorschotbank", alhier het slachtoffer is geworden. Kort na aankomst van den trem in Rot terdam. om circa 9 uur vond de dienstdoende conducteur in een coupé le klasse het lijk van den heer Leuvensteyn. die blijkens door de politie ingewonnen inlichtingen naar Rotter dam was vertrokken om daar een cliënt een bedrag van f 20.000 te overhandigen. Daar de heer Leuvensteyn van alles beroofd bleek te zijn slechts eenige waardelooze papieren, waaruit later zijn identiteit kon worden vastgesteld, heeft men hem gelaten neemt dc politie aan. dat het hier een roof moord betreft. Van den dader was natuurlijk geen spoor meer te ontdekken. Volgens een verklaring van den conducteur bevonden zich bij het vertrek van den trein uit Amsterdam, in de bewuste coupé 4 personen, nl. de heer Leuvensteyn, een dame en twee heeren. Op het- oogenblik is ons nog niet bekend of de heer L. wellicht nog andere medereizigers heeft gehad, die eventueel op een der tus- schenliggende stations zijn ingestapt. Deze mogelijkheid is natuurlijk niet uitgesloten daar trein no. 216 ook te Haarlem en Den Haag stopt. Het politie-onderzoek duurt, ech ter nog voort, zoodat wij te dien opzichte wel spoedig nadere mededeelingen zullen kunnen doen. Zeer merkwaardig Ls het evenwel dat in het gebouw der Hollandsche Hypotheek- en Voor schotbank te ongeveer 8 uur, dus één uur, nadat de trein, waarmede de heer L. reisde, naar Rotterdam was vertrokken, een tele gram is ontvangeh van bovengenoe.mden Rotterdamschen cliënt., waarin deze meldde, dat. de komst van den heer L. niet meer nood zakelijk was. Getracht wordt thans dezen cliënt, den heer H handelsagent te Rotterdam, op te sporen. Het onderzoek in deze mysterieuze zaak, welke ongetwijfeld ernstiger is dan hier in jaren is voorgekomen, wordt geleid door den hoofdcommissaris van politie te Rotterdam in samenwerking met zijn Amsterdamschen collega. Wils glimlachte tevreden, keek nog even naar het rubriekje „Belangrijkste nieuws", waaronder het feit als eerste van een geheele reeks met een vette letter was vermeld en nam daarna de andere bladen ter hand Zijn gezicht werd nog tevredener toen hij be merkte. dat. slechts het. plaatselijk blad even eens een flink bericht had en hij de Amster- damsche collega's dus vóór was geweest. Een primeur, die „De Mercuur" in de hoofdstad weer op alter lippen zou brencerv! Hij wenkte den kellner om ai te rekenen. „Heeft, meneer al gehoord van den moord op den Amsterdamschen bankier?" infor meerde deze belangstellend, zorgvuldig gul dens neertellende, in de hoop. dat het overige klein bedrag hem zouden worden geschon ken. Jk lees het net in ,X>e Mercuur", antwoord de de reporter, de zilverstukken opnemend en den kellner met een knikje beduidend, dat hij zijn ijverig zoeken in een hand vol klein geld wel kon staken. „Dank u beleefd, meneer. Je zou zoo zeg gen. dat t op onze spoorwegen ook al niet veilig meer is. Begrijpt, u nou. dat zóó iets op een druk traject kan gebeuren?" ,.'t. Schijnt zoo", onderbrak Wils den praat- lust-igen kellner. die hem nu In zijn regenjas hielp en na eén korten groet verliet hij het restaurant. Buiten regende het. noe steeds. Een kille motregen was het, welke staag neerviel uit een grauwen Februariheme] die weinig hoop op een betere weersgesteldheid gaf. De reporter scheen van dit alles niets te bemerken. Haastig sloeg hij de Hoogstraat in. af en toe uitwijkend voor een druipende parapluie. wanneer derzeVver bezitter daar wat onhandig mee manoeuvreerde en een en kele maal een excuus mompelend, wanneer hij in zijn haast tegen iemand aanbotste. Twee uur nadat hi] met Adams het hoofd bureau te Amsterdam had verlaten, was hij op het stationsemplacement aan de Delftsche Poort aangekomen, waar hij de wagon, waar in de moord had plaats gehad nog in den- aelfden toestand vond als op het oogenblik, dat de conducteur het slachtoffer van de misdaad vond. De justitie had reeds een voor- loopig onderzoek ingesteld, doch wenschte di* <Vn vni-renden morgen, wanneer het licht wat gunstiger zou zijn. voort te zetten. Eerst na afloop c^arvan zou het UJk naar het zie kenhuis worden overgebracht^ totdat de fdr- de booéd- stad. vervuld zouden zijn en het door dc justi tie kon worden vrijgegeven. Het had Wils niet veel moeite gekost den bij den wagon geposteerden rechercheur te bewegen hem toestemming te geven de coupé wat nauwkeuriger te onderzoeken. Het ver- toonen van zijn perspenning en van een reeds vroeger voor. der polltic bewezen diensten verworven aanbevoling van den Amsterdam schen hoofdcommissaris waren voldoende om den weg voor hem vrij te maken. Maar daar mee was hij nog niet veel verder geweest, want het. onderzoek in de donkere coupé, waarin vóór de moord gepleegd werd. reeds zooveel menschen hadden plaats genomen, leverde tal van moeilijkheden op. Bovendien had hij het nadeel zich niets van de zoo op het oog zeer onschuldige attributen, welke misschien later van waarde zouden kunnen blijken t,e zijn te mogen toeëigenen. Alles moest blijven liegen, tot. de justitie» haar on derzoek zou hebben beëindigd Het resultaat van zijn inspectie was dan ook niet bijster groot geweest. De bankier bleek, zooals de arts. die de lijkschouwing had verricht, trou wens ook reeds had vastgesteld, te zijn ge dood door een slag tegen den rechterslaap, welke met een hard voorwerp misschien een hamer moest zijn toegebracht. De ge neesheer had eveneens reeds zijn verwonde ring te kennen gegeven over de zekerheid, waarmee de dader deze slag. welke absoluut doodelijk was. moest hebben toegebracht en Wils verwonderde zich hier opnieuw over. Zeer waarschijnlijk had het slachtoffer niets van de plannen van zijn belager(s) bemerkt, want ook niets in zijn houding duidde er op, dat hij getracht had zich te verdedigen. De overige voorwerpen, welke zich m het com partiment bevonden, gaven al evenmin na dere aanwijzingen omtrent de(n) dader Cs).

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9