HET JUBILEUM VAN „VOORWAARTS' Uil den Haarlemschen Raad. Hel Belangrijkste. DE RAMP VAN DE „NIOBE". 50e Jaargang No. 15057 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 28 Juli 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredectevr: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT EN P«r week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 125, franco per post f 3.35, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week /OjOÖ, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65. franco per post 0-72& Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 1S054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0-35. Reclames ItóO per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ015, buiten Arrondissement dubbele prijs. Ome Groentjes (iederen dag) 13 regels 0J0. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weeka'bonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-, Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Juli. Een Doodvonnis. De jury heeft het schuldig over Gorgoeloff, den moordenaar van president Doumer, uit gesproken en het Hof heeft daar, ingevolge de Fransche wet die in dit opzicht dezelfde is als de Engelsche het doodvonnis op laten volgen. Gorgoeloff heeft drie dagen tijd om cassatie aan 'te teekenen. Tenslotte be staat nog de mogelijkheid van een gratie verzoek aan den nieuwen president der Re publiek, Albert Lebrun. Voorzoover men de wartaal van den veroordeelde au sérieux kan nemen scheen hij evenwel in zijn lot te be rusten. Misschien brengen zijn verdedigers, mr. Géraud en mr. Roger, hem nog tot an dere gedachten, maar de vraag is of cassa tiepoging en gratieverzoek hem iets baten zouden. Uit de verslagen van de zaak, vooral uit de uitlatingen van den procureur-gene raal Donat-Guigue, krijgt men den indruk dat deze zaak in hooge mate door nationa listische hartstochten beheerscht is. Voor ons Hollandsch begrip van zuivere rechtspraak zijn de uitlatingen van dezen meneer Donat-Guigue wel buitengewoon vreemd en ontstellend. Dat hij uitroept: „Mr. Géraud is er indertijd in geslaagd, den moor denaar van Jaurès (Villain) vrijgesproken te krijgen, maar zooiets lukt niet voor de twee de maal" lijkt wel heel erg op demagogie. Het schijnt rechtstreeks tot de publieke tri bune gericht te zijn. .Met donderende stem en breede gebaren" betoogt de procureur-generaal: „De verdedi ging zal voor het dwangbuis pleiten, maar dat is niets dan een oratorisch succes". Hevige protesten van de aanwezige advo caten. En, zou men zoo zeggen: met reden. Komt het er niets op aan of men een man als schuldige guillotineert of hem als ontoe rekenbare, als krankzinnige, dus als onschul dig aan een afschuwelijk misdrijf, in een ge sticht plaatst? Een zonderlinge opvatting! Met vervaarlijk pathos heeft de procureur- generaal er zijn vreugde over uitgesproken dat de moordenaars van twee Fransche pre sidenten, Caserio (moordenaar van Sadi Carnot) en Gorgoeloff, geen van beiden Franschen waren. Men vraagt zich af wat dat nu eigenlijk te maken heeft met de vraag of deze man toerekenbaar is of niet Ook heeft de procureur-generaal uitgepakt over „de z.g. nieuwe school, die geen misda digers kent, maar alleen gekken, halve gek ken en fracties van gekken Inplaats van hen af te maken, wil men hen in krankzin nigen-gestichten met modern comfort plaat sen. Dezelfde moderne geest heeft het systeem van „de spons over de lei" uitge dacht. Bij de toepassing van dit systeem be talen misschien nog wel de particulieren, maar de staten betalen niet meer". Deze laatste uitweiding klinkt welhaast ongeloofelijk. Stel u een procureur-generaal voor, die midden in een strafzaak een poli tieke beschouwing over het schulden-vraag stuk gaat houden en een aanval op Duitsch- land doet dat in elk geval met deze zaak totaal niets uitstaande heeft, want de moor denaar is een Rus! Uit de verslagen van onzen Parijschen cor respondent blijkt, dat de officiëele deskundi gen al een zeer vreemden indruk gemaakt hebben. Heel mooi is het verhaal van den psychiater Perrin-Genil, die alles toeschrijft aan Gorgoeloff's „Kaukasischen geest", maar niet weet waar de Kaukasus ligt, terwijl de dader volstrekt niet uit dat gebied afkom stig is! Een roemrijke episode in de geschiedenis van de Fransche rechtspraak is het proces- Gorgoeloff allerminst. In de heele wereld heeft de moord op president Doumer diepen afschuw gewekt, en wij hebben allen de wreede tragedie gevoeld van den ouden man. die vier zoons in den beestachtigen oorlog verloren had en zelf tenslotte nog door moordenaarshand moest vallen. Maar de behandeling van het proces tegen den moordenaar, met een schreeuwenden, wraakzuchtig-gestemden procureur-generaal, die zelf moet toegeven dat de dader tot geen politieke richting behoort en geen politieke oogmerken gehad heeft, maar slechts „een blindelings verwaand mensch" wasdie behandeling kan geen verheffenden indruk op ons maken. De eenige reden voor de daad, die de openbare vervolger tenslotte nog wist te ontdekken, was „dat Gorgoeloff de scho ten loste om reclame te maken voor een door hem geschreven boek, dat te Berlijn in alle talen zou worden uitgegeven". Dit is nu toch wel een beetje heel dwaas. Juries kan men blijkbaar, in alle landen waar zij bestaan, zoowat alles voorpraten. Maar men zou toch zelfs van een jury niet ver wachten dat zij zoo'n argument aanvaarden zou: „dat een toerekenbaar man, zonder po litieke oogmerken, een staatshoofd neerschiet om reclame te maken voor de uitgave van een boek". Dit is de stelling van den heer Donat- Guigue. Gorgoeloff zelf heeft tijdens het proces al leen maar een hoeveelheid wartaal uitgesla gen. Volgens den procureur-generaal was dat simulatie. Maar wat bewijst dat? Er is niet gebleken waarom deze man den moord pleeg de. Er is niets gebleken van anderen die ach ter hem gestaan zouden hebben, van eenig complot, van een persoonlijke wraakneming of wat ook. Niets! De president van de Fran sche republiek is trouwens slechts een deco ratieve figuur en niet de leider van het staatsbewind al draagt hij den eeretitel „Chef d'Etat" en niemand zou politiek ooit iets kun nen bereiken met hem te vermoorden. De uitwerking van den moord was, in politiek opzicht, dan ook volkomen nihil. Dit alles beschouwende begrijpt men vol komen dat de beide verdedigers de jury ad viseerden tot de conclusie te komen dat men niet wist waarom deze man dien moord ge pleegd had. en hem ontoerekenbaar te ver klaren <d^ drie door de verdediging gedag vaarde experts hadden daartoe geconclu deerd). Maar hun pleidooien overtuigden slechts de minderheid van de jury. De meer derheid sprak het schuldig uit. Een droevig proces, met een droevigen gek als slachtoffer en een droevig figuur van het Openbaar Ministerie als herinnering. Meent de Fransche regeering het ernstig met de toenadering tot Duitschland, dan zou zij goed doen met de uitlating van den heer Donat- Guigue over het schuldenvraagstuk, die een ellendigen indruk aan de overzijde van den Rijn zal maken, te désavouceren en den man de bevoegdheid te ontzeggen, zich over zulke dingen in zijn functie uit te laten. R. P. DE GROOTE JUWEELEN- DIEFSTAL IN DEN HAAG. Voor twee ton geroofd. DIEVEN HEBBEN DEN WEG GEWETEN VROEGERE KNECHT GEARRESTEERD. Over den grooten juweelendiefstal, die in Den Haag gepleegd is. wordt nader gemeld: De benadeeld' is dr. ir. Ph.. wonende in het flatgebouw van Hogenhoucklaanis zeer gefortuneerd en toen de diefstal ontdekt werd heeft de familie met aen meesten aandrang verzocht, de zaak in alle stilte te behandelen en geen opgave aan de pers te doen. De huismeester en het verdere personeel van het flatgebouw hadden opdracht gekre gen. in geen geval bijzonderheden mee te deelen. Gezien het uitloven van een groote belooning door een assurantiemaatschappij heeft dc politie echter besloten, een kort bericht .te pnbheeeren. zonder vermelding van naam of woning. Verdere bijzonderheden -heeft zij niet verstrekt. De heer en mevrouw Ph. waren Zondag middag eenige oogenbiikken uitgegaan en dit moment heeft de dader afgewacht om bin nen te komen. Hij moet zich m (het flatge bouw bevonden hebben en in het bezit zijn geweest van een sleutel, welke past op de deur van de apaprtementen van de familie Ph. Toen hij eenmaal binnen was. vond hij de sleutels van de kasten waarin de sieraden geborgen waren. Zonder eenige moeite kon hij deze kasten openen en de sieraden er uit halen. Daarna sloot hij de appartementen weer af en moet hij kalm het flatgebouw uitgewandeld zijn. Naar ons bij geruchten ter oore kwam, had de heer Ph- voor een aanzienlijk bedrag aan sieraden en geldstukken in huis. omdat de waardepapieren in aen laatsten tijd zoo sterk gedaald zijn. De heer Ph. achtte hat veiliger een gedeelte van zijn vermogen in edelge steenten en goud te beleggen. Iemand, die die geweten moet hebben, heeft van die wetenschap gebruik gemaakt en is met een buit, welke niet ver onder de tiwee ton is, vertrokken. Ben uitgebreid onderzoek volgde dadelijk op de ontdekking. Echter heeft dit tot heden geen resultaat opgeleverd. Behalve het reeds genoemde kostbare paarlencollier van f 80.000 en de 1000 gouden pondstukken zijn nog tal van kostbare edel gesteenten, gouden en zilveren voorwerpen, briljanten in goud en platina gevat, gesto len. De waarde van de stukken (behalve van het collier) varieert van f 200 tot f 8090. Het Haagsch Corr. Bureau meldt: Als verdacht betrokken te zijn bij den be langrijken diefstal aan de Van Hogenhouch- laan ten nadeele van dr. ir. Philips Zondag middag gepleegd, heeft de politie aange;-,ou den een gewezen huisknecht van den heer Philips een 28-jra:ge Oo::nrijker. Deze per soon, die een paar maanden geleden uit den dienst bij de familie Philips is ontslagen, is in voorloopige politiebewaring gesteld. Want wel ontkent hij schuld maar \oor deuren, hn- nen welke de diefstal moet gepleegd zijn, kan hij geen alibi opgeven. De Harmonie Vereeniging Voorwaartsdirecteur A Vermeer. De Harmonie-muziekvereeniging „Voor waarts" jubileert. Zaterdag en Zondag 6 en 7 Augustus zal het 25-jarig bestaan her dacht worden op een grootsche wijze, de ver eeniging waardig We hebben Woensdag al het programma vermeld, dat- op genoemde data in en om het Brongebouw zal worden afgewerkt. Hier kunnen we nog aan toevoe gen dat. Zaterdagavond 6 Auz om half 7 de van buiten de stad komende deelnemen de vereenigingen in optocht met ont plooide banieren van het Kennemerplein naar het Brongebouw zullen trekken, ter wijl om 7 uur een stoet van muziekvereni gingen der Haarlemsche Federatie, uit 8 corpsen bestaande, zich naar het gebouw begeeft langs denzelfden weg. Dc geschiedenis. Het was einde Mei 1907. dat de heeren P. P. Wit Sr. en J. Wildschut plannen begon nen te maken tot oprrchUng eener muziek vereniging uit de arbeidersklasse. Er be stond een socialistische Jongelingenvereeni- ging, die met jeugdig idialisme propageerde. En toen dan ook op 2 Aug. 1907 „Voor waarts" werd opgericht, namen heel wat jongeren deel. Begonnen werd met 17 wer kende leden. De heer P. P. Wit- Sr. nam de leiding op zich. Na eenige maanden theorie werden de instrumenten besteld en begon men met de instudeering van eenige mar- schen voor het eerste optreden, dat een suc ces is geworden, op den 1-Meidag 1908. in de Soc. Vereeniging, nu het Gem. Concert gebouw. Sindsdien ging het crescendo, en h'j vele gelegenheden verleende „Voorwaarts" haar medewerking, op meetings, boottochten, ver gadering. De heer Wit, die 11 Jaar gediri geerd heeft, kan zich nog een jaar herin neren waarin Voorwaarts niet minder aan 37 maar buiten Haarlem optrad! Na het aftreden van den eersten directeur nam de heer v. d. Broeke de leiding op zich. Enkele jaren later ontviel deze echter door den .dood aan de vereeniging. Toén kwamen de heeren J. Post en W. J. van Tienen en daarna de heer A. Vermeer, die thans reeds 3 jaren directeur is. De vereeniging telt momenteel 30 werken de leden en zeer vele donateurs. Van de op richters is één persoon thans nog lid. hoe wel deze niet de volle 25 jaar lid geweest is, n.l. de secretaris van het Comité van Uitvoe ring, de heer H. F. van Bodengraven. De vereeniging „Voorwaarts" kan op een mooien staat van dienst bogen.. Zij behaalde 22 prijzen, waaronder in Alkmaar in 1927 een eersten prijs concertwedstrijd (gouden medaille) en eersten prijs Eerc-wedstrijd, een gouden krans Voorwaarts" speelt in de tweede afdeeling Harmonie. OCTROOI VOOR HAND GRANATEN. EEN VERDEDIGING. Onlangs heeft de Algemeene Nederlana- sche Vrouwen Vredebond verzet aangetee- kend bij den Octrooiraad tegen de verleening van een door Reinhard Ostermeyer aange vraagd octrooi op een uitvinding betreffende een nieuw model handgranaat met tijd- of verbrandingsontstekmg. Namens den uitvinder heeft thans het Bu reau Daendels. v. Hasselt en Van der Vliet, in genieurs en octrooibezorgers te 's-Gravenha- ge, den Octrooiraad een verweer tegen het verzetschrift, van den Alg Nederl. Vrouwen Vredebond doen toekomen, waarin o.a. wordt aangevoerd: ..Bij de beoordeeling van de octrooi-eer- baarheid van een uitvinding op het gebied van oorlogswapenen is de vraag of men vóór of tegen den oorlog is, van geen belang. Het bezwaarschrift van den Algemeenen Neder- landschen Vrouwen Vredebond dient be schouwd te worden als een propagandastuk tegen den oorlog en niet als een bezwaar schrift tegen een openbaar gemaakte octrooi aanvrage, immers het bedoelde stuk voert geen gronden aan. die den Octrooiraad zou den dwingen het octrooi te weigeren". Het verzetschrift van den Vrouwen Vrede bond beroept zich op artikel 5 der Octrooiwet De sterrenwacht te Nanking is verrijkt met een reusachtige telescoop van Duitsch fabri kaat. Dc plaats voor den waarnemer is draai- en bestuurbaar. waarin wordt bepaald, dat geen octrooi wordt verleend voor voortbrengselen of werkwijzen, welke, zelve of welker doel in strijd zijn met de wetten, de openbare orde of de goede ze den. De draagwijdte van dit artikel is echter geheel afhankelijk van hetgeen op een be paald oogenblik als openbare orde of goede zeden beschouwd wordt. Tot nogtoe zijn zoo wel aanvais- als verdedigingswapenen zoowel in Nederland als ln andere landen door oc trooien beschermd, zoodat adressanten den Octrooiraad verzoeken met voorbijgaan van het bezwaarschrift het gevraagde octrooi te willen verleenen. Bezuinigingsvoorstellen van B. en W. aangenomen. De Haarlemsche raad heeft Woensdag in twee langdurige zittingen de bezuinigings voorstellen van B. en W. aangenomen, dus die betreffende de reorganisatie van het Burgerlijk Armbestuur, de classificatie der Personeele Belasting, de wijziging in de hef fing van schoolgelden, de opheffing van scholen en van het ontslag aan onderwij zend personeel. Het voorstel van B. en W. betreffende wij ziging der regelingen voor het Voorberei dend Lager Onderwijs werden op verzoek ran mevrouw MaarschallKom in tot de volgende vergadering aangehouden. (Zie het verslag elders in dit nummer). ARRESTANT DOOR SCHOT GETROFFEN. PUBLIEK KEERDE ZICH TEGEN DE POLITIE. In een perceel aan de Kemperstraat te Den Haag. is Woensdagavond een familieruzie ontstaan O.m. was daar op bezoek de schoon vader van den bewoner. Deze heeft in zijn woede drie ruiten en een sponning van het oerceel vernield. Toen de politie er bij te pas kwam en zij den besteling arresteerde, ondervond zij op straat last van publiek, dat dermate opdrong, dat eenige waarschuwingsschoten gelast werden, waarvan één den arrestant trof. Deze is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, maar zijn toestand scheen niet direct levensgevaarlijk te zijn. De ramp tan dc Niobe. Alle maatregelen legen de weersgesteldheid waren ge nomen. Ge blad, le pag.) Een aanklacht van dc nationaal-socialisten tegen de landsrcgccringcn. (2e blad. le pag.) Broun richt verwijten tot Von Popen en Kerrl tot dc afgzette Pruisische ministers. (2e blad, le pag.) Corgoclof. dc moordenaar van president Doumer ter dood veroordeeld. (2e blad, le pag.) Dc Haarlemsche bezuinigingsvoorstellen aar- genomen. (le blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (2e blad, 2c pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een Doodvonnis. (le blad. le pag.) Henry A. Th LcsturgeonHet proces- Gorgoclo). (2e blad, 3e pag.) De Olympische spelen. (le blad. 3e Dag.) Voor de Forensen: Bronstvc en Haarlem merhout als forensenland (3e blad. 2e pag.) Alle maatregelen tegen de weersgesteldheid waren genomen. KIEL. 27 Juli. Wol ff bureau.) Het Oostzee- station Kic! deelt mede dat de ,,Niobc" gis teren om 14 uur het Fehmann-Belt-licht- schip passeerde in zuidoostelijke richting op een afstand van circa een halve zeemijl bij een windsterkte van 2 a 3. Daar in het zuiden donderwolken kwamen opzetten, liet do kapitein der „Niobe' de bo venste zeilen strijken. Plotseling kwam om 14.25 een zeer sterke wind opzetten, en wel een zoogenaamde B. S. E. die het schip in de flank green, het deed omslaan en na korten tijd de. d zinken. Alles was binnen vijf minuten afgeloopcn, zoodat het voor de manschappen, die onder dek onderricht ontvingen, niet meer moge lijk was naar boven te komen cn zij met het schip in de diepte verdwenen. De 40 overlevenden van de Nlobe zijn gisterochtend te Kiel aangekomen. Hun toe stand is bevredigend. Er bestaat nog hoop. dat Deensché vlsschersschepen nog eenige geredden aan boord hebben. Van de marinehaven Kiel zijn vertrokken de sleepbooten Hund on Sperber. die zich met duikers aan boord, begeven naar dc plaats waar de „Nlobe" is vergaan om te trachten in het schip te komen. Naar te Kiel verluidt, zou het gelukt zijn twee dooden uit het schip te bergen. Een officieele bevestiging van deze mede- deeling is nog niet ontvangen. Het onderzoek naar de vermisten wordt op de plaats van de ramp voortgezet door -en kruiser „Koeln" en andere vaartuigen. Naar uit Rudby ln Laaland wordt gete lefoneerd heeft men vandaar uit door alle reddingsstations langs de kust nasporingen laten doen naar de geredde overlevenden der „Niobe". doch tot nu toe heeft men nog geen enkel gunstig bericht ontvangen. Daar entegen is aan het strand van Laaland een kleine gekenterde sloep aangedreven, welke waarschijnlijk van de ..Nlobe" afkomstig is. De toestar.d van eenige matrozen die bij de ramp gewond werden, is naar omstandig heden gunstig. Verschillende deskundigen hebben hun oordeel gegeven over de mogelijke oorzaken van het vergaan van het opleidingsschip ..Niobe". Een der meest ervaren zeilschepen- kapiteins. kapitein Menche, die ook :n dienst bij de marine is geweest, verklaarde dat het kenteren van zeilschepen in dc zeilschcep- vaart van de laatste tientallen Jaren zeer zeldzaam is. Met de „Niobe" zijn nog korten tijd geleden bij het ombouwen van de ta- kelage van het schip op de marinewerf te Wilhelmshafen. proeven genomen, waarbij het schip afzonderlijk aan beide zijden is belast om kunstmatig slagzijde te veroorza ken. Een bewegelijke Ingebouwde ballast maakte, dat het schip zich zelfs bij grootere slagzijde dan in do practijk zou kunnen voorkomen en in geen geval zijn ovenwicht verloor. Men vermoedt dan ook dat de on dergang is veroorzaakt doordat, toen de ..Niobe" plotseling door de bui werd over vallen er door openstaande luiken en patrijs poorten zooveel water het schip binnen drong. dat het kenterde cn zonk. Officieel wordt medegedeeld dat het on derzoek heeft uitgewezen dat het vermoe den, dat het schip te veel zeil voerde, on juist is. Ree:"s te twee uur waren de boven- zeilen geborgen en door den commandant alle maatregelen die in verband met dc weersgesteldheid noodig waren, waren ge nomen. Naar aanleiding van de ramp van ..Niobe" zijn bij het ministerie voor Rijkswecr tot nu toe sympathiebetuigingen ontvangen van Engeland, Japan, Frankrijk. Vereenigde Sta ten. Bulgarije. Polen Spanje en Hongarije. De Noord-Duit sche zender in Hamburg heeft gisteravond om 20 uur een plechtige gedachtenisrede uitgezonden ter herdenking van ae 69 dooden van den „Niobe".

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1