BRIEVENBUS. Nieuwsgierige Dieren. (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jon gens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot.) AFDEEL ING L (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Rozekroontje.) Strikvragen a. Hoeveel eieren kan men eten op zijn nuchtere maag? b. Waarom kijkt de molenaar altijd door zijn raampje? c. (Ingez- door Mickey Mouse). Waar wordt het water het duurst ver kocht? d. Welk bier schuimt het meest? 2. «Ingez. door Weospermop.) Verborgen Ned^rlandsche plaatsen. a. Waar woont Alma Kar? b. Waar woont Lea Harm? c. Waar woont W. R Overmeer? d. Waar woont Ru Loer? e. Waar woont C. Hagens? 3- (Ingez. door W. B. Z-) Wat krijg je als je den kop neemt van een hond. de middenmoot van een kat. het 3de deel van een rat. het 4e deel van een gier, hel kopstuk van een lam. de kop van een eend en de kop van een muis. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ken iemand, Die liep niet. Die reed niet, Die voer niet, Die zwom niet, Die vloog niet. Die sprong niet. Toch kwam hij ook zonder boenen vooruit, Wie legt me eens gauw dit raadseltje uit? 5 (Ingez. door W. B. Z.) Hij is de hoogste van de stad. Hij groet noch man, noch vrouw, noch kind. Hij gaat op zij voor droog noch nat. Hij stoort alleen zich aan den wind- Hij kan nifet gaan, blijft daarom staan. Hij kijk naar zon, naar maan, noch ster. Hij komt in huis. noch hut noch kerk. •En doet reeds eeuwenlang zijn werk. 6. (Ingez. door W p. Z.) Begraven steden a. In Gelderland zijn dichte bosschen met velerlei dennen. b. De jongens van den postbode graven een diepe kuil op het strand c. Willem m ging oorlog voeren tegen Frankrijk. d. Wie mag oesters eten van tante? e. Voor Burgemeesters huis was een groot plein. f. In December genieten we zelden van het ijs. g. Ik zodht naar den bekenden weg. AFDEELING IT (Leeftijd 9 Jaar en Jonger.) 1. (Ingez. door W. B. Z.) U Is een ijvrig wevertje Hij weeft zijn huisje o zoo fijn. Hij is een zeldzaam kunstenaar. Wie zou het zijn? 2. (Ingez. door W. B- Z.) Je vindt mij in den hagel. Doch nimmer in de sneeuw. Wel altijd bij een luipaard. Doch nimmer bij een leeuw. Nooit in den frisschen regen. Wel bij de frissche dauw. En de arend voert mij mede Naar 's hemels diepste blauw. 3. (Ingez. door W. B. Z.) x o een jongensnaam, x o een geliefd familielid x o - groente x o een jongens- zoowel als mcis- naam. x o een kip. De kruisjes noemen iets, waar veel boo- men zijn. De cirkeltjes noemen een mooie plaats in *t Gooi, die veel kruisjes heeft. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Jan liep op houten beenen. Heel vlug mijn huis voorbij Een heusch hij had geen krukken. Hij liep zoo flink en vrij. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Welke stad staat hier te lezen? V 1 6. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een vogel o zoo vlug. Maar neem je een veertje uit mijn rug, Dan snijd ik keurig vleesch en brood. Maar maak ook wonden, bloedig rood. RAADSELOPLOSSINGEN. De raadseloplossingen der vorige week rijn: AFDEELING L 1. Als de kat van huis is. dansen do muizen 2. Het. oog van den meester maakt het paard vet. 3. Haastrecht. 4. Ernest Schackleton. 5. Batavia- 6. Bandoeng. Rembang, DjokjakArta. AFDEELING U 1. Alkmaar. 2. Als is een huisje nog zoo klein, toch kan het pr gezellig zijn. 3. Zandkevertje. 4. Baard, zwaard, gaard, haard, paard. 5. Kraai. 6. Den Haag. Goede oplossingen onüvangen van- Roze kroontje 5 De klcJne Timmerman 5 Hcrmicn Janssen 6 Nevada 6 Elzenhaantje 5 Boerinnetje 5 Nikkertje 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Oeverkevertje 5 Zandkevertje 6 De kleine Vogelvriend 6 Seringenknopje 6 Gelukspop 6 Kerstroosje 6 Schrikkelkindje 6 Acaciatakje 6 Vaders Hulp 6 Mickey Mouse 5 Nachte gaaltje 5 Slaapmutsje 6 Avrovink 6 Concor- diaan 6 Gouden regen 5 Zilverschoon 5 An- sepans 6 Ballonbreistertjc 6 Boertje 5 Alba 6 Orgelist 4 Iris 5 RUIL-RUBRIEK. H. KRAMER. Nobletstr. 3 heeft 20 Voet bal. 11 Elftallen, 12 Batco. 4 Vlaggen, 30 Wapens, bloemen, vlinders, 28 Erdal. 10 Hoe heet die vogel? 9 Gelderland. 7 Utrecht. 15 Karnemelk. 1 Cactus, 1 Filmster, Hiervoor vraagt hij postzegels, munten en Kyrlazi- bonnen G. DE BIE. Nijlstraat 12. Slachthuisbuurt. heeft. Sneeuwwit. Gruno. Coelingh, Pleines, Hagenbeek, Haus-t. Rakker en zijn makker. Piet Guit, Droste, Zeewater, Lincoln, Hille, Franken. Pelicancn, Haust. Tik-tak. Victo ria, Soholten, Haas, Brood- cn Meelfabriek, Dik Trom, Samson, Postzegels. New-Pin, D. E., Amstel. Voetbal, Verdel. Roodband, Miss Blanche, 1ste, 2de. 3de cn 4de serie, Film sterren, v. d. Linden. Hoe heet die Vogel? Funke. Karnemelk, Kamerplanten. Bussink Bobbie's, Indiaantjes. Meco, Rademaker, Weegschaaltjes. Hiervoor vraagt, hij Sickesz. Kwatta. Cactusscn-Verkade. Miss Blanche. 3de serie. S. S. C. Steenwijk en R. F. C. Roer mond en Leupen Serie A. MEJ. A P. dank ik hartelijk voor de ont vangen bons cn plaatjes. KERSTROOSJE, Kleverlaan 44 heeft 4 Witje en Gitje, 4 Vlaggen W. Indie, 22 Ky- riazi, 4 Sickesz-wapcns, 107 Kwatta, 2 Cac tus. 41 Weegschaaltjes, 8 Zeewater Kamer planten, 1 Paddestoel, 2 Bobbie. 19 Haas 1 Turmac, 21 Xanthia. 20 Miss Blanche, 3 Pelikaan, 2 Amstcl, 9 Elftallen. 4 Haust, 1 Pleines, 2 Bussink. 11 Kaziam Enim, 1 Her mes. 2 Meco, Voor dit ailes vraagt ze Haka en Hilles boeken bons. BOERINNETJE. Tempelierstraat 26 rood heeft v. d Linden. Timmerman-cassa 2 Brood- en Meelfabriek, 2 Everfine, 2 Zee water. 1 Franken, 1 Franken-Spaax-kaart, Langs de Zuiderzee. Friesland. Naardermeer, IJsel, Vecht. Roode Ster, Maas-Thee, D E„ Hag. Scholten. Bloemen en Vlinder, Hille (Utrecht) Meco. Erdal, Weegschaaltjes. Lux, Kwatta, Droste, Hiervoor vraagt ze Cactus, Leupen (A.), Carlton, Elftal, Sickesz. Ruil- tijd 10—11.30. ALI VAN NORDEN, Olycanstr. 11 heeft 812 D. E.. 2 Voetbal, nrs. 59 en 155 10 Tur mac. 17 Kiazim, 18 Miss blanche. 53 Hille- Utrecht. 8 Cactus. Hiervoor vraagt ze: Sun light. Vim enz. Ook heeft ze nog: 2 Haas, 3 pl Deel I. 3 pl. Deel n, 2 pl. Deel m, 6 Schol ten. 4 Taminiau, 15 v. Dijk. 32 Donzelman. 8 Cactus. 3 Haka, 1 v. Nelle, 20 Bataaf, 36 Zee water, 10 Hille-Utrecht, 4 Turmac, 13 Sickesz, 11 Weegschaaltjes. 2 Bussink-Limburg, 1 pl. Z. H l Pette. Hiervoor vraagt ze Erdal en Amstel. Ruiltijd 67. AVROVINK, v. Marumstraat 24r. heeft 3 Dubec, 2 Gold Cup. 2 Roodiband. 2 Kiazim- Emin, 6 v. Houten K. L. M., 1 Bobby, 1 Louis Dobbebnan, l Wij bert, 4 Mickey Mouse, 5 Elftallen, l Elftalboekje 3 Caravellis, Jubi leum '32'33. 1 Leven der Zee nr. 95. 3 Ka reis Thee, 6 Voetbal 4de serie, 3 Voetbal 5de Serie (dubbele). Wat de voetbalpl- aangaat, wil hij ruilen, dubbele nrs. voor 5de seriepl. Voor het andere vraagt hij Weegschalen, V. S. en Miss Blanche 1932, Dan heeft hij voor liefhebbers 7 Sickesz-lijsten. C. K. dank ik vriendelijk voor de ontvan gen bonnen en plaatjes. DE GROOTSTE WOUDEN In Europa bestaan eigenlijk geen reuzen wouden meer die zich over duizende kilo meters u trekken. Ook de beroemde Rus sische wouden, de z.g. ..Taiga in Siberië" mo gen er geen aanspraak meer op maken, de grootste wouden van de wereld te zijn. Want door het voortdurend kappen heeft het houtbestand van deze wouden danig geleden. Hetzelfde kan van de eens onmetelijke wou den van de Verecnigde Staten van Noord- Amerika gezegd worden. Ook daar heeft men door winstbejag geleid, slechts gekapt, zon der er aan te denken, om weer jonge boom pjes in de plaats van de ouden te planten. Het grootste woud van dit werelddeel ligt tusschen Quebeck en Ontario en beslaat een oppervlakte van 1500 KM. breed en 2500 K.M. lang. Het grootste woud van Afrika strekt zich uit van den Congo tot den Nijl. In Azië is nog een reuzenwoud, dat wel het grootste ter wereld genoemd mag worden. Het ligt tus schen do rivieren „Ob" cn „Jana" en be slaat een-totale oppervlakte van 4800 K.M. lang cn 300 K.M. breed. Dat zijn afstanden, waarvan wij ons in ons klein landje moei lijk een begrip kunnen vormen. Brieven aan de Redactie van de Klnder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, Marnix- straat 20. ROZEKROONTJE. Gefeliciteerd met je verhooging. Na de vacantie gaat de nieuwe actetasch zeker mee naar school- Ik wensch Je heel veel genoegen in IJmuiden. Zit je er al? DE KLEINE TIMMERMAN. De rugzak is zeker al ingewijd- Nu kunnen we Je wel den kleinen reiziger noemen. W. L. Als Je dit leest, ben ik ook uit de stad. Waarschijnlijk voor 14 dagen. Ik hoop, dat jij nog eens naar Bussum zult gaan. Als 't nu maar fietsweer wordt, hè? Ik wil graag geloovcn, dat je straks druk werk wacht voor O. B. Fijn. dat je die stencil hebt. Op 3 Sep tember hoop ik bij de opening tegenwoor dig te zijn. Die grootsche opening behoeft heclemaal geen geld te kosten. Daar zullen we het nog wel eens over hebben. W. v. d. L. Ik merk wel. dat jij ook over de vacantie vervuld bent. Nu. dat geeft vroolijke gedachten. Verandering van om geving werkt vaak verfrisschend. Ik hoop, dat je een heerlijk weekje zult hebben op de Ernst Sillemhocvc. 't Primitieve heeft zooveel aantrekkelijks. Prettig, dat je al bericht hebt gehad, dat je welkom bent. NEVADA, 't Deed me genoegen weer eens iets van je te hooren. Verloopt de vacantie naar je zin? Ga je nog uit de stad? UITLOOPERNaar welken oom en tante ga je? Hoe is 't met vader? Ik hoop, dat hij spoedig weer naar buiten mag Is va der al lang ziek? Gefeliciteerd met je over gang naar de 4de klas. Wat had je een prachtig rapport. ELZENHAANTJE. Dat schocnsmcermerk was Era Knap zoo. dat jij ook naar de 4de klas gaat. Wat heb je al veel gereisd. Je bent een echte wereldreiziger. Ook veel groeten voor moeder. A. B. C. Wel Jammer, dat het water tochtje figuurlijk en letterlijk in 't water is gevallen. Je moet maar denken aan 't oude spreekwoord' Uitstel is geen afstel. MADELIEFJE. Is broertje weer thuis? Wat zal dan de vacantie voor jullie allen heerlijk zijn. Is 't met grootvaders voet in orde gekomen? Schrijf je me nog eens naar Enter? IRIS. 't Deed me genoegen weer eens wat van je te hooren. Blijf je me nu trouw schrijven? Wat zal oma dat gezellig hebben gevonden, dat jullie haar allemaal kwamen feliciteercn En je nichtje vond het natuurlijk ook leuk. Kan de kapotte pop niet meer ge maakt worden? Als je dit leest, is het mis schien weer echt zomerweertje. Ik hoop voor Jacob, dat hij 't fijn treft in Wassenaar. Ge feliciteerd met je overgang. ALBA. Dat was nog eens een flinke auto tocht Zondag. Ik ben nooit in 's Hertogen bosch geweest. Maar ik weet wel, dat de ker ken in Brabant bijzonder mooi zijn. Leuk. dat je nu ook een voorstelling hebt van het Philipsdorp. MAGNOLIA. Dit is een mooie bloemen- HONDENTROUW. Onlangs las ik een aardige honden geschie denis, die ik jullie toch even vertellen wil, omdat er weer eens zoo duidelijk uit blijkt, wat een goede moeder een hond is en ook, dat de hond niet ten onrechte den naam heeft, onze beste vriend te zijn. Een heer die buiten woonde en een groot liefhebber van de jacht was, had op onge veer zeven kilometer afstand van zijn woning, een klein jachthuisje staan, waarin hij bij slecht weer verbleef. Als jager had hij natuurlijk ook een jachthond en wel een mooie, Iersche setter. Op zekeren dag had Herta, zoo heette de hond. drie gezonde kin dertjes in haar mand, waarop ze zichtbaar trotsch was. Haar baas moest nu alleen gaan jagen, want Hertha moest natuurlijk bij haar lastige kindertjes blijven. Toen Herta de voorbereidingen zag, die haar baas maakte om naar het jachthuisje te gaan. was ze dol van vreugde, omdat ze niet anders dacht, of ze zou, zooals gewoonlijk, meegaan. Maar de baas had anders besloten en de teleur stelling van Herta was groot. Herta werd secuur opgesloten en het personeel kreeg op dracht, goed op haar en haar kindertjes te letten. Het personeel paste dan ook inder daad goed op Overdag bleef de honden fa milie in de kamer en 's nachts werd ze opge sloten. Den eersten den tweeden en ook nog den derden dag ging dit goed en het scheen al, alsof Herta haar baas zoo'n beetje vergeten had. Langzamerhand verslapte dan ook de bewaking en den vierden dag zag Herta haar kans schoon. Plotseling was ze verdwenen en hoe men ook zocht en riep, het was alles nutteloos. Toen ging men kijken naar de hondenkinderen en tot ieders ver bazing waren ook deze verdwenen! Eerst dacht men aan de mogelijkheid, dat de heele hondenfamilie op een of andere manier was gestolen en iemand van het personeel ging op weg naar het jachthuisje, om den heer mededeeling te- doen van het gebeurde. Hij ging. over heel moeilijk terrein, den zeven Kilometer langen weg en kwam eindelijk bij het huisje aan. Je kunt je zijn verbazing voorstellen, toen hij, het huisje binnenko mende, Herta met alle drie haar kindertjes zag liggen op een oud jachtlbuis van den baas! De slimme hond had haar baas niet ver geten, al deed zij ook zoo. En toen zij zag. dat er niet meer zoo streng op haar werd gelet toesloot ze kort en goed haar baas te gaan opzoeken, mèt haar kindertjes. En aange zien ze maar één hondenkind tegelijk in haar bek kon vervoeren, moest zU driemaal den moeilijken weg heen en weer, om de heele familie over te brengen. Het grappige was, dat ze dit kunststukje had klaargespeeld, zonder dat het personeel er ook maar iets van had bemerkt! Zoo zijn er altijd weer nieuwe staaltjes van hondentrouw te vertellen en wie van jullie een hond heeft, zal ook wel eens een of ander hebben meegemaakt, is het niet? W. MAZUR. naam. Hebben jullie deze bloemen in de kas sen? Ik wil wel gelooven, dat jij goed op de hoogte bent met allerlei planten. WIM TEN H. Was jij nu eens Gerards secretaris? Je hebt het er knap afgebracht. Hoe heeft hij het in 't kamp? Natuurlijk toch plezier gehad ondanks regen en wind. Zoo is 't altijd. MARIETJE. Jij zult zeker nooit meer aan puistjes krabbelen. Gelukkig, dat 't nog met een sissertje is afgeloopen. Heb je er nu meer zweertjes bïjgekregen? De koorts is ze ker weg0 En moeders angst ook, hoop ik. BOERINNETJE. Wat had ik langen tijd niets van jou gehoord. Ik kan me best be grijpen, dat je het te druk had. Gefeliciteerd met je overgang. Dus dit wordt dan je laatste schooljaartje. Hoe gaat 't nu met moeder? Wanneer ga je naar Delft? Als je dezen ontvangt, zit ik in Enter. Van de neven hoor ik af en toe wat. Tij ge rk at treft 't niet best met kampeeren. Je raadsels zijn goed. NIKKERTJE. Knap zoo, dat je ook bent overgegaan. Ik kan met begrijpen, dat je 't prettig" vindt nu eens toij een onderwijzer te komen. Je hebt 31 Augustus zeker ook nog vacantie. Ik hoop, dat je gisteren veel ple zier bij Miep hebt gehad. Is 't Zandpoort ge worden of Groenendaal? EX-WILGENROOSJE. Hartelijk dank voor je prachtige kaart uit Heidelberg. Ben je er met vader en moeder? Heb je die ge- sprengte Turm beklommen? Maak nog maar veel plezier. ZANDKEVERTJE. Heb jij een prettige vacantie? Ook gefeliciteerd met je overgang. Wat had je een prachtig rapport- Jammer, dat je me niet eens gevraagd had over die letters van den kofferwedstrijd. Doe nu voor al met een der vacantïe-wedstrijden mee. DE KLEINE VOGELVRIEND. Als nu Zaterdag het- zonnetje maar schijnen wil, hè? 't Is prettig, dat je vriend zoo goed be kend is in Frieslarrd. 't Kan zeker een heer lijk weekje worden. Heel veel plezier toege- wenscht. GELUKSPOP EN SERINGENKNOPJE. Deze week heb jullie zeker niet eiken dag gezwommen. Voor de vacantie om is. zal Gelukspop zeker los kunnen zwemmen. Wat jammer, dat 1 Juli zoo'n regendag was. Wat heeft Seringenknopje voor haar verjaardag gekregen? KAPSTERTJE. Ik heb van zoo veel kin deren gehoord, dat het zoo prettig is in de kolonie. Houd je niet van rijst? "t Is juist zoo gezond. En vroeg naar bed is ook gezond. Je raadsels zijn goed. KERSTROOSJWas t een gezellige verjaarsvisite bij je tanten? Als 't nu maar g»u wmooi weer wordt voor de dagreisjes. Ik ga een paar weken naar Enter. Zoek maar eens op de kaart, waar dat ligt. Ja. de tee- kening mag ook met kleurpotlood gekleurd worden. Doe jij daaraan mee? Heb je ook foabv-kleertjes voor je pop0 ANSEPANS. Hoe gaat 't met het rood vonk-patientje? Hij ligt zeker in de barak. Wat heerlijk, dat je overgaat. Die zuurtjes smaakten natuurlijk extra lekker. En was je in je schik met je koffertje? ZILVERSCHOON. Nu breek' er een nieuw leven voor je aan. Heb je al iets op 't oog? Wou je graag in een manufacturen- DE MENSCH EN HET VUUR. Door alle eeuwen heen is het vuur 's men- schen grootste bondgenoot, maar tevens ge vaarlijkste vijand geweest. Zonder vuur zou den wij menschen niet kunnen leven, maar eenmaal vrij gelaten, niet in toom gehouden door het menschelijk vernuft, kan het dood en verderf brengen. Reeds de oer-menschen beseften de macht van het vuur en schepten behagen in oen aanblik ervan. Eigenlijk is dit altijd zoo gebleven, al is het dan ook in eenigszins anderen vorm. Want ook wij. moderne men schen, ontkomen niet aan de bekoring, die uitgaat van een fantastische illuminatie, van een mooi vuurwerk of een fakkeloptocht. En zoo vinden we in de geschiedenis der menschheid altijd het vuur weer terug, dat daarop dikwijls van grooten invloed was. Nu eens was het vuur onze redder, onze helper, dan weer was het onze onverzoenlijke vijand. Menige trotsche stad werd in den loop der eeuwen door het vuur verteerd en we den ken daarbij aan Moskou, dat door de Russen werd aangestoken om Napoleon te verjagen. Ook Hamburg werd grootendeels door vuur verwoest. Hoe klein, zwak en weerloos is ook de mensch, als het vuur dat in het binnenste der aarde bloeit, zich een weg naar de op pervlakte baant, alles op zijn weg vernieti gend. De mensch leeft in eeuwigen strijd met het vuur, maar leert het gelukkig steeds be ter aan banden leggen en bedwingen. De goed geoefende brandweer zorgt er voor, dat onze huizen of steden niet meer een prooi van de vlammen worden, dat geen menschen- ievens in den greep van het vuur blijven. De brandweer zorgt er voor, dat onze huizen of steden niet meer een prooi van de vlammen worden, dat geen menschenlevens in den greep van het vuur blijven. De brandweer mannen zijn de helden van onzen tijd, omdat zij ieder oogenblik van den dag bereid staan om hun leven te wagen bij hun pogingen, om dat van hun medemenschen te redden. En misschien is er geen ander beroep, dat zoo de achting- en waardeering heeft van ieder burger, zonder onderscheid. Als we op straat de brandweerbei hooren, dan weten we dat een schaar moedige mannen weer winkel werken? Wat raadsels en wedstrijden betreft, mag je tc! 17 jaar meedoen. Je mag me natuurlijk altijd blijven schrijven. AVROVINK. Hartelijk gefeliciteerd met je overgang naar de 7de klas. Jij bent een knap vinkje. Nu maar heerlijk genieten van je vacantie. Heb je al een fietstoent gemaakt? Hoor ik nog eens wat van je? SLAAPMUTSJE. Dat is dus een heerlijk schoolreisje geweest. Gezellig voor je. dat je nichtje bij je logeert. Maken jullie veel ple zier? Zijn jullie al eens naar Zandvoort ge weest? Ik zou me maar niet al te veel aan den regen storen. NACHTEGAALTJE. Nachtegalen zingen ook niet altijd. Als ze beginnen, beginnen ze goed. Gelukkig, dat je drukte beloond is ge worden. In de 7de klas zul je nog wel harder moeten werken. Krijgen jullie goede berich ten van Thea? Naar welke vacantie-kolonie is ze gegaan? DRAAITOL. Ik heb in de krant gelezen, dat grootmoeder is overleden. Natuurlijk is dat een heel gemis voor jullie, 'k Heb jaren geleden eens een bezoek bij haar gebracht en vond het zoo'n lieve vrouw. Gefeliciteerd met je overgang. Nu de laatste loodjes hè? En wat wou je dan gaan doen? Rust je heerlijk uit in de Haarlemmermeer? MICKEY MOUSE. Fietsen de vriendin nen nog dikwijls? Wat meer zon is zeker ge- wenscht. Gelukkig maar, dat je niet weet. wat vervelen is. Woont je vriendin dicht bij je? BOERTJE. Ben je blij met je prijs? Ik hoop. dat je er in de vacantie veel plezier van zult hebben. Hartelijk dank voor je mooie bloemen. Wat aardig, dat ze uit je eigen tuintje komen BALLEN BREISTERTJE. Die Gijs is nog eens een geluksvogel. Ik zou maar met den wedstrijd beginnen, dan drogen de bloemen en bladen des te beter. De bloemen moeten op een afzonderlijk vel geplakt worden. Hartelijk dank voor je mooie bloemen. Hee- ten die rolb Clarkia's? Je raadsels en die van Boertje zijn goed. VADERS HULP. Gefeliciteerd met de overgang. Wat een schitterend rapport, had je. Voortaan goed op je krantje passen. Ga je nog uit de stad? Of wacht je soms op mooi weer? ACACIATAKJE. Neen, ik had niet kun nen denken, datje heel naar Den Haag was overgewaaid. Logeer je gezellig bij je zuster? Ik hoop, dat- het sooedig weer voor Scheveningen zal zijn. Niets veranderlijker dan het weer, hè! Heb je dat meisje nog bij je gehad? Ik wensch jc nog een heel prettige vacantie SCHRIKKELKINDJE. Hoe gaat het nu? Kun je al beter slikken? Was 't leed gauw geleden0 Gelukkig, dat je weer buiten mag. Zijn er al goede berichten van Bep gekomen? Wat fijn, dat jij met moeder nog naar Zut- fen gaat. En dan ook nog naar Artis! Dat wordt vast een heerlijke vacantie. 29 JuU 1932 W. BLOMBERG—ZEEMAN Doktershuis j Enter: (Overfjsel) den strijd gaat aanbinden met het vuur, eri in gedachten heb ik ze wel eeiis verge'.eken met die andere redders, die bij vliegend stormweer het in nood verkeerend schip te gemoet gaan Eens zal er een tijd komen, dat we in onze huizen geen vuur meer hebben, tenminste riet in den ouden, gevaarlijken vorm. Licht, ver warming en kracht, ontvangen we door mid del van het minder gevaarlijke gas en den electrischen stroom, zoodat we eigenlijk een open. flakkerende vlam, nog maar weinig to zien krijgen. En tóch houden we van dien geheimzin- nigen rooden vuurgloed. Een houtvuur, dat zoo gezellig knapt in den haard, kan ons in een prettige stemming brengen, beter dan de electrische- of gaskachel, al zijn die dan ook practischer en minder gevaarlijk. De hoofd zaak is, dat we met vuur altijd voorzichtig omgaan. Daaraan moeten we vooral ook denken als we straks van de natuur gaan genieten, in bosch en hei wandelen en er misschien kampeeren. Eén onvoorzichtig weg geworpen brandende cigaret of lucifer, kan een hei- en boschbrand veroorzaken, die vele hectaren mooie natuur vernielt. Veiliger la het, om op die plaatsen heelemaal geen open vuur te gebruiken, dan kan er zeker niets gebeuren. W. MAZUR. VERKEERD BEGREPEN Moeder: Henk, ga nu met dit koude weer niet visschen. Je zult het te pakken krijgen. Henk: Was dat maar waar. moeder. Ik krijg anders nooit wat te pakken, als ik visch. WEL VRIENDELIJK Reiziger tot spoorbeambte: Is de trein naar den Haag al vertrokken? Spoorbeambte: Ja, komt u gauw hier, dan kunt u hem juist nog zien. VREDESTICHTER Heer tegen twee vechtende jongens: Foei, jullie mogen niet vechten. Jan: Maar hij zei tegen mij uilskuiken. Piet: En hij zei tegen mij ezel. Heer: Jullie moeten niet dadelijk mekaar in 't haar vliegen. Jullie kunt immers allebei gelijk hebben. We zouden toch kunnen zeggen dat alle dieren nieuwsgierig zijn, hoe kalm en suf ze zich soms ook schijnen te gedragen, Maar een ondeugd, te grodte nieuwsgierigheid is het van hen toch niet! Want reeds in, hun prille jeugd hebben ze geleerd om heel scherp met ooren, oogen en neus waar te ne men en alles wat ze nog niet kennen, kan vaak van het grootste belang zijn. Soms le vert het een lekker hapje op. mogelijk.is er gevaar aan vertoonden, in ieder geval prik kelt iets nieuws hem tot deugdelijk onder zoek, meestal in een houding, welke klaar is tot de vlucht en om toe te tasten 'tegelijk. Vreemde geluiden doen de gehoororganen scherp instellen, oogen spieden strak en fel, voetje voor voetje of kruipend trach'te het dier het vreemde in z'n leven te naderen, te besnuffelen desnoods en het rust niet voor er zekerheid verkregen is. Juist door die nieuwsgierigheid geboeid, vergeten jonge dieren vaak de waakzaamheid, ze loopen in den val of worden een prooi van roofdieren. Apen weten heel goed dat jaguar en lui paard hun doodsvijanden zijn en toch! als ze zulk een dier slapend vinden, vluch ten ze niet, maar kijken nieuwsgierig, roepen andere apen erbij en onder elkaar redekavelend over het vreemde geval, ko men ze steeds dichterbij tot het roofdier wakker wordt en dan gemakkelijk een goede vangst onder de van schrik verstijfd staan de apenfamilie uitpikken. Geiten, herten en lama's zijn ook bijzon der nieuwsgierig, zooals je voor hun hok of weideplaats sit aan, gauw merken kunt. Ze bekijken je van hoofd tot voeten, geen vinger- of handbeweging ontgaat hun blik. Het is gebeurd, dat losgeraakte gei;ten een huis binnengingen, zelfs de trap opliepen en boven in kasten en koffers rondsnuffel den, enkel uit pure nieuwsgierigheid. Weet je hoe de Indianen in Peru lama's bemachtigen? Te paard inhalen en in een strik van lasso of slingertouw vangen is de manier, maar wie geen paard heeft en lama's op de vlakte ontdekt, werpt zich op den rug en spartelt met armen en beenen in de lucht. Daar kan geen lama tegen! Hij wil weten wat daar voor raar ding zich in het veld zoo zonderling beweegt. Onweerstaan baar trekt, zijn nieuwsgierigheid hem daar steeds dichter heen tot eensklaps een mensch op de beenen rijst. Een lasso suist door de lucht en gevangen is de lama! Knaagdieren zijn ook bar nieuwsgierig. Er zijn muizen- en rattenvallen zonder aas om er die dieren in te lokken, doch het vreemde voorwerp zelf, desnoods met een rood of blauwgekleurd stokje erin. is vol doende om ze te vangen, als op een gege ven oogenblik de val maar dichtslaat achter de onderzoekers. Allerlei wild gedierte vlucht als het zich ontdekt ziet. Maar nauwelijks hebben ze dekking gevonden, of de nieuwsgierigheid dwingt wezels, eekhoorns, hagedissen of slangen, om nader vast. te stellen waarvoor ze eigenlijk de vlucht namen. Een opge schrikte eekhoorn is nog geen drie mctei in een boom gevlucht of hij kijkt gauw eenl om een hoekje van den boomstam naar ja Sta je doodstil, dan begint er een spelletj.4 van opletten zijnerzijds: terugkeeren som) om je te naderen zoolang jc daar z,o< vreemd stil staat. Een haas kwam tot drie maal toe op korten afstand luisteren naar het. koorzang van eenige rustig in het bosch liggende mannen, voor hij voorgoed a'e vlucht nam. Een hagedis kun je met een in beweging gehouden lintje of touwtje vlak voor zijn schuilhok weer naar buiten lokken. En vogels! er zouden heel wat minder zan gers gevangen worden als ze wat minder nieuwsgierig waxen, hoor! G. de Gr,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 16