PEL PB veilt HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 30 JULI 1932 TWEEDE BLAD m WIELRIJDEN. DE TOUR DE FRANCE Débry f Bclgic) wint de 19e étappe. De negentiende étappe van den Tour de France, van Charlesville naar Malo des Bains, 270 KM.. is gewonnen door den Belg Débry in den tijd van 8 uur 40 min., 15 sec. 2e was Domysere (België) in 8 uur 49 min 7 sec. 3e Di Paco (Italië) in 8 uur 55 min. 22 sec. 4 Speicher (Frankrijk) 5. Cornez. 6. Stöpol. 7. Bonduel. 8. Nouhard. 9. Marchisio. 10. Pancora. 11. Een peloton, o.w. Leducq, Camusso en Pesenti, allen in den tijd van den derden. Het weer was slecht en de eene regenbui volgde op de andere- Bovendien hadden de renners met een scherpen tegenwind te kampen. De eei'ste 66 K.M. had de Duitsche groep de leiding. Daarna trad een wijziging in, welke niet beslissend was. Na 77 KM., even voor het plaatsje Flamangerie gingen de Belgen er vandoor Een deel van hun mis ten de aansluiting, doch Débry en Ronsse wisten een beslissende voorsprong te verkrij gen. Bij Lille raakten de Belgen uit elkaar en tenslotte reed Débry de laatste 50 K.M. alleen verder. De toestand van Stöpel is ver beterd. De Italiaan Morelli heeft op advies van het wedstrijdbestuur opgegeven, daar hij anders zou worden gediskwalificeerd naar aanleiding van de minder prettige gebeurte nissen van den vorigen dag. Het totaal-klassement luidt: 1. Leducq 141 uur 10 min. 22 sec. 2. Stöpel 141 uur 27 min. 25 sec. 3. Camusso 141 uur 28 min. 43 sec. 4. Pesenti 141 uur 39 min. 30 sec. 5 Ronsse 141 uur 44 min. 26 sec. 6. Bon duel 141 uur 44 min. 49 sec. 7. Thierbach 141 uur 58 min. 20 sec. 8. Demuysere 142 uur 5 min. 46 sec. 9. Barral 142 uur 9 min. 19 sec. 10. Speicher 142 uur 10 min. 35 sec. He: landenklassement is: 1. Italië 425 uur 29 min. 20 sec. 2. België 425 uur 35 min. 1 sec. 3. Frankrijk 425 uur 38 min. 3 sec, 4. Duitschland 426 uur 3 min. 44 sec- 5- Zwitserland 429 imr 30 min. 17 sec. HANDBAL. AALSMEER—RAPIDITAS. Zondag as. speelt Rapiditas haar return match te Aalsmeer-Oost tegen „Aalsmeer". Vermoedelijk zal ze de smakelijke nederlaag van Zondag j.l. herstellen, hetgeen zeer goed mogelijk is, vooral nu dg ex-spil C. Roest voortaan weer van de partij is. LIJNDEN I—LIJNDEN II (10—1). Donderdagavond had deze wedstrijd te Lijnden plaats. In een zeer matigen wedstrijd heeft Lijn den I met dikke" cijfers gewonnen. DAMMEN. HET DAMTOIJRNOÖI TE HAARLEM Onder grootc belangstelling werd Donder dagavond bovengenoemd tournooi voortge zet. Dukcl moest op het laatste moment te gen den kampioen van Nederland spelen en verloor in een partij, gedreven door tijd nood, waardoor hij, twee stukken offerde en direct opgaf. Voorts werd nog gespeeld J. W. v. DartelenJ. v. Eik die door laatstge noemde werd gewonnen. De stand na de derde ronde luidt thans. gesp. gew. rem. verl pt J. H. Vos, Amsterdam 3 3 0 0 6 J. W. v. Dartelen, Heemstede 3 111 3 J. v. Eik, Haarlem 2 10 12 Dukel, IJmuiden 2 0 111 Looy, Haarlem 2*0 0 2 0 Fabel, Haarlem 1*0 0 1 0 Fabelv. Looy staat afgebroken. Voor a.s. Maandag is het program: B. Dukel—J. Looy, J. W. v DartelenJ. H. Vos, Joh. Fabel—^J. P. v. Eik. JUBILEUM HAARL. DAMCLUB. Donderdagavond werden de jubileum- nederlaagwedstrijden werden de jubileum- 25-jarig bestaan der Haarlemsche Damclub voortgezet. Voor de tweede-afdeeling speelde de Haar! Damclub II tegen Mutua Deiectatio n uit 's Gravenhage met het volgende resultaat: Haarl. Damclub II—Damvereen. Mutua Deiectatio II J. Poppen—C Breedijk W. van PeltW. Visser H. van Lunenburg Jr.—T. Bijk J Balk—N. v. d. Eist J. WielemgaJ. Meershoek A. KielTh. Meershoek J. OtterH. van Veen Th. WesselmanM. Sóholtes J. H. Reedijk—A. Scholtes P. J. Bijrij— J. A. Scholtees 1—1 0—2 1—1 xx 0—2 1—1 2—0 0—2 0—2 0—2 Totaal 5—13 De met een x gemerkte partij werd afge broken; die wordit arbitrair beslist. Dc Zeskamp. Donderdagavond werd ook de zeskamp voortgezet. De uitslagen der derde ronde luiden als volgt: J. H. Vos wint van B. Dukel. J. W. van Dartelen verliest van J. P. v. Eijk. ONZE DAMRUBRIEK. In onze laatst)? damrubriek werd verzuimd onder probleem Nr. 1815 motto „De Ster" Nr. 1 de vraag te stellen: Mag Zwart 30—35 spelen? Onze damspelende lezers willen hiervan zeker wel even goede nota nemen. KANO-SPORT HAARL. KANO-VEREENIGING. Zondag as organiseert de H K.V. onderlin ge wedstrijden te Penningsveer bij de haven der Haarl. Zeilvereeniging. Voor de lange afstandsrace wordt des morgens gestart t'er hoogte Kloppersinge'.. finish H.Z.V-haven. Een wisselbeker is beschikbaar gesteld. BILJARTEN OM DEN NOBELS-BEKER. Deze nederlaagwedstrijden zijn Vrij da; avond voortgezet. Ook „Sarphati" heeft het niet tot een overwinning gebracht. De uitslag der zes partijen was als volgt (De spelers van „Sarphati" bovenaan) VOETBAL. EJD.O.—ALPHEN. Met het volgende elftal speelt ED.O. heden avond tegen Alphen in Sasscnheim: J. van Roon, H. Swart. H. Boeree, H. Koppen, B. Vrenegoor, H. Oomen, A. v. Norde, J. Schultz, J. Goemaat. J. L. Perukel, J. Koene. CRICKET. OVERZICHT. Na de alleszins verdiende nederlaag tegen Rood en Wit, is de pasitie van Haarlem zeer precair geworden. Met een zeer zwaar programma voor den boeg zouden wij het zelfs als een verrassing beschouwen, indien de Haarlemmers nog zouden ontsnappen. A.s. Zondag zijn onze stadgenoofen, die in de Residentie de gasten der H C.C. reser ves zijn, geheel kansloos, zelfs zal er alles moeten worden opgezet om het verliespunt te voorkomen. Rood en Wit is nu geheel veilig en gaat met zelfvertrouwen de laatste matches tege moet. De Spanjaardslaanspelcrs kunnen a.s. Zondag P.Wdat op bezoek komt, slaan. Nu de Rood en Wit-batsmen den weg heb ben gevonden, achten wij dan ook een Enschedé-overwinning uitgesloten. Te Amsterdam krijgt hei reeds gedegra deerde A. C. C. bezoek van H.D.V.S. Ondanks de goede bowlerij van Oliver en Sanders mogen wij een Schietdamsdhe victorie ver wachten, waardoor de spanning in de onder ste regionen haar hoogtepivnt krijgt. Ten 'slotte zal V.R.A. weinig moeite hebben met de geheel gedemoraliseerde ploeg van V.V.V.; zelfs staat nog te bezien of Groot- meijer c.s. het fatale verliespunt weten te voorkomen Voor de Overgang hebben de Rood en Wit- reserves een zwaren uitwedstrijd tegen de as. Hilversumsche Kampioenen, terwijl de runnerscup (R.C.H.) het Leidsche Ajax ont vangen. Wij prognosticeercn voor beide ont vangende vereenigingen dan ook overwin ningen. C. V. H dat door de nederlaag tegen V.V.V. 2 een steek heeft laten vallen, kan rustig toekijken hoe haar concurrenten zich tegen D.V.C. zullen houden. De Haarlem-reserves hebben eveneens een vrijen Zondag. UMPIRE. K. Wcber 80 55 10 1.45 B. Bottelier 73 54 7 1.35 H. Vermolen 102 49 10 2.08 F. van Terwisga 125 49 10 2.55 L. Metz 126 33 26 3.81 J. de Vries 150 33 19 4.54 S. Wijnschenk 110 63 12 1.74 L. Vlug 125 63 8 1.98 H. Fastbender 76 44 9 1.72 C. J. Nobels 100 44 9 2.27 W. Schmidt 60 38 5 1.57 J. A. Roosen 45 37 5 1.21 Het resultaat luidt tSarphati 554 en DE.S. 618 caramboles, terwijl de totaal-uitslag was Sarphati 1114 en D.E.S. 1221 caramboles. LAWNTENNIS FRANKRIJK LEIDT MET 2—9 Uit Parijs: In het geheel uitverkochte Ro land-Garros Stadion is Vrijdagmiddag de eerste match gespeeld van de Challenge Round tuschen Borotra (Frankijk) en Vinos (Ver. Staten). In de eere-loge bevond zich o.m. de President der Fransche Republiek, Lebrun, temidden van een uitgebreid gevolg. De match werd in vier sets door den „vlie genden Bask" Borotra gewonnen, zoodat Frankrijk met 10 leidt. De eindstand luidde: 64, 62, 36, 64 Uit Parijs: De tweede match van de Chal- iengo-Round was eveneens voor Frankrijk, zoodat de Franschen thans met 2—0 leiden Cochet sloeg Allison met 57, 75. 62. Co- chet had het heel gemakkelijk tegen den Amerikaan. Het verloop van den strijd was weinig belangwekkend; Cochet won tenslotte zooals hij wilde. EEN RETURN VAN VINES Het. betreft in dit geval geen return van den Californiër met het racket in de hand bijv. in zijn strijd tegen Prenn om den Davis Cup, maar een slagvaardig antwoord, dat bewijst, zegt le Miroir des Sports, dat de kracht, van den Amerikaanschen kampioen niet uitsluitend in gespierdheid schuilt. Toen de Australische spelers na het tour nooi in Wimbledon niet zonder humor op merkten, dat dit toch eigenlijk niet in den haak was. dat Amerika zich liet vertegen woordigen door geweldige athleten en dat men 'bij tennis evenals bij boksen afdeelingen moest instellen licht- en zwaargewicht enz. toen antwoordde Vines rustig: „Groot zijn brengt niet alleen voordeelen met zich mee. Geven de kleine spelers zich wel goed rekenschap van de voortdurende krachtsinspanning, die wij aanwenden moe ten bij laaggespeelde ballen en bij het in be weging raken? Wij zijn minder vlug in actie en loop dan onze tegenstanders van kleinere gestalte." Niet kwaad opgemerkt, zegt het blad Vines is niet alleen dc „stoomhamer" der banen, zooals men hem wel eens genoemd heeft DE NATIONALE KAM PI OEN SC HAPPEN TE HILVERSUM Uit Hilversum: De morgen van Vrijdag verliep geheel zonder dat er gespeeld was. Eerst toen een felle, drogende wind de luch ten zuiverde, werd met de wedstrijden be gonnen. die daarna vlot worden afgewerkt. De uitslagen zijn: Damesenkelspel: le halve eindstrijd. Mej. M. Rolhn Couquerque sl. mevr. Straub- Jansen 6—1. 6—1. Mej. E. Bclzer sl. mevr. Boutmy 63, 64. Heerenenkelspel, 2e afd.. le ronde: O. Koop man sl. A. Knottenbelt 75, 68. 64. 1715. G. Leembruggen sl. H. van Berkel 6—1, 7—5. 6—0- le kwart eindstrijd H. Timmer slaat Mr. W. Marinkelle 7—5. 6—1, 6—4. 2e kwart eindstrijd: O. Koopman slaat M. Wctselaar 36. 63, 7—9, 6—4. 6—1. 3e kwart eindstrijd: T. Hughan sl. C. v. d- Hagen 62, 26, 6—2. 6—3. Damesdubbelspel 4e kw. eindstrijd: Mevr. Straub-Janscen en mej. Jurrcma w.o. Mevr. de Bruyn Kops en mevr. de Jong. le halve eindstrijd: Mevr. Boutmy en mevr. Jancquière sl. mevr. Straub Jansen en mevr. de Jong 86. 46 6—3. HeerendubbeLspel 2c afdeeling, le ronde: Mr. M C. Sigmond en H. G Eilers slaan Mr. M. Tieleman en B. Kerssemakers 62, 3—6, 6—4. 6—4. H. van Berkel en „Gewis" sl. D. Teschmacher en T. Leyenaar 75, 6—2 60. T. Hughan en W Karsten sl. Ir. J. W. Bartelds en J. G. van Manen 64. 60. 62. Wetselaar en Mr. A J. Feith sl. A. C. Lysen en L. J. Menaber 62, 86, 46, 97. le kwart eindstrijd: O. Koopman en J Knottenbelt slaan Mr. M. C. Sigmond en H. G. Eilers 63, 36, 6—3, 6—4. Gemengd dubbelspel 2e afd.. le ronde: Mej. Belzer en J. Knottenbel: sl- mej T. de Jong en Mr. M- C Sigmond 1210, 62. Mevr. Jonquière en H. Timmer sl. mevr. de Jong en Ir. J. H. Pennink 63, 63. Mej A. Kei'khoff en „Gewis" sl. mevr. De Bruyn Kops en H. G. Eilers 4—6, 6—0, 6—2. Mej. G. Terwindt en G. Leembruggen sl. mej. T. Groenewegen en J. v. d. Hagen 60. 6—4. Mej. Rollin Couquerque en G. R. Castendijk sl Mevr. Vleugels-Schutter en A. Knotten belt 2—6. 6—3. 6—2. HeerenduJbbelspel H Timmer en G. R. Castendijk slaan M Wetselaar en Mr. A. J Feith 7—5 5—7. 7—5, 3—6. 62. Deze partij was bijzonder span nend. WANDELSPORT. DE „VIERDAAGSCHE". Het einde. Uit Nijmegen: De vierde dag van de Vier- daagsche Afstandmarschen was verre van schitterend. Nadat het Donderdagavond reeds zwaar geregend had. viel er Vrijdagmorgen bij het vertrek der deelnemers een fiksch' regenbui en ook onderweg viel nog zeer vee! regen, zoodat d? tippelaars er van gelust hebben. De kleed In g der meesten was van daag dan ook niet zoo luchtig als de vorige dagen. Ondanks het slechte weer bleef de stemming er goed in. Maar het is voor de loopers een zware dag geweest, aangezien verschillende weggedeelten van het parcours moeilijk te begaan waren Toch lieten slechts drie deelnemers zich vanmorgen door het slechte weer afschrikken, zoodat door het sten dag 2181 deelnemers zijn gestart, waar van 2178 in de kazerne van de Koloniale Reserve zijn teruggekeerd, zoodat de laatste dag slechts drie uitvallers heeft gebracht. Het totaal aantal uitvallers gedurende de vier marschdagen heeft 79 bedragen, hetgeen per centsgewijze ongeveer overeenkomt met het vorige jaar. De belangstelling was onderweg niettegenstaande het slechte weer, zeer groo: en van het begin der gemeente aan den St. Annaweg af tot aan de kazerne stond het zwart van de menschen. en werden de bin nenkomenden luide toegejuicht. Zeer veel bloemen werden uitgedeeld. INGEZONDEN MFDEDEF.I.INGFN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. 1075* PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f165- Opmerkelijk was het dat de belangstelling van de hoogc militaire autoriteiten d;t jaar geringer was dan andere, hetgeen in verband .taai met de bezuiniging op leger en vloot. De prijsuitreiking had ditmaal, evenals het vorige Jaar. een eenvoudig karakter, cn vond direct na binnenkomst, plaats. Van de autoriteiten, die van hun belang stelling blijk gaven noemen we ZExc. Mi nister Deckers, die dc prijzen aan de Mili tairen uitreikte en die vergezeld was van zijn adjudant, Jhr. Rocll, commandant van het veldleger, d; burgemeester van Rotterdam en Nijmegen. Overste Hagdoorn. garnizocns- comanandani van Nijmegen, den Franschen attaché Espinares de Forse ign'.vo den Zweed- schen kolonel Maünbord en vele anderen. Over hot algemeen kan men zeggen, dat de marschen weer een groot succes zijn geworden. De meeste vereenigingen kwamen in aanmerking voor een corpsmedaille even als de meeste militaire groepen en de groe pen Noorsche cn Fransche deelnemers. Des avonds vond nog een gezellig samen zijn plaats. De Haarlemsche deelnemers. De Haarlemsche Wandelveteranen: A Ver- nout, J. Willemse en J. M. Jordan en twaalf andere Haarlemmers hebben aan den vicr- daagschen afstandsmarsch meegedaan. Niet tegenstaande het slechte weer liepen zij flink en kwamen steeds frisch binnen. A. Vernout liep 220 K.M. in vier dagen. Hij ontving voor zijn vereeniging een lauwerkrans van cenige vooraanstaande Haarlemsche burgers, die hem kwamen huldigen. AGENDA. ZATERDAG 30 JULI Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning". 8 15 uur. Luxor Sound Theater: „Achter slot en grendel" en „Cowboy tegen wil cn dank". Op het tooneel: eerste klasse variété-afrac tie. 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Van je familie moet Je 't heb ben!" Op het tooneel: Rodi Roeters met zijn goochel-repertoire- 2 30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Els war einmal eln WalzerOp het tooneel: The Largards. 230 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reekcr, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur Zandvoort: NoorderbadIntern. Zee mij lwedstrijd. Nachtfeest en Bal Champétre. 3.30 en 8 uur. ZONDAG 31 JULI Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Revue: ,,"n Geel Bandje Meneer". 8 uur. H. O. V. Concert in Den Hout. 2 30 uur. Brongebouw: Vrijd. Vereen. „De Dageraad" Gewestel. Landdag. 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Kunstzaal Reekcr. Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 24 uur. MAANDAG 1 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning". 8.15 uur. Gem. Concertzaal. Revue: ,,"n Geel Bandje Meneer". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reekcr. Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars. 107.30 uur Zandvoort. Groot Badhuis: Opera Con cert. 8 30 uur. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Thi A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043. De uniform als anti-oorlogs wapen. De voorzitter van de Bomi- kleeveront"(in oprichting) zet zijn plannen uiteen. Militair Kleedermaker", stond er op zijn kaartje. „Laat meneer binnen", zei ik, een beetje verwonderd, want sinds 1918 heeft geen mi litair kleedermaker meer een halve cent aan mij kunnen verdienen, en het zal zoo blijven. Hij trad binnen en boog. Ik wees hem, na een aarzelenden blik op mijn met paperassen overdekte tafel, maar een stoel. Onwennig ging hij erop zitten. „Wat is het doel van uw bezoek?" „Ik ben voor algeheele internationale ont wapening". „Zoo", zei ik. „Dat doet me plezier. Maar weet u het wel zeker? Er zijn generaals en admiraals ook die dat zeggen. Als je gene- Taal of admiraal bent. ga je gauw met i pen sioen. Er zijn ook kapitein-luitenants ter zee en majoors die het zeggen. Hm Enfin. Die zouden tenminste nog wachtgeld krijgen, of zooiets. Maar u? U raak; al uw klanten kwijt, en krijgt geen wachtgeld of pensioen, raai of admiraal bent, ga je gauw met pen- Enfin, het is nobel". .Dat alles heb ik ook wel bedacht, maar ik ben niet nobel", antwoordde hij rustig. „Om u de waarheid b? zeggen: tot voor veer tien dagen was ik tegen alle ontwapening. Dien Laats ten dag dat ik ertegen was heb 'k nog tegen m'n vtouw gezegd: ,A.ls die Hoover z'n zin krijgt en ze gaan voor één derde ont wapenen. kost mij dat één derde van m'n omzet. En wis bekommert zich over mij? Aan iedereen zullen ze denken, tot. aan de oppas sers-rustkamer en de hoornblazers toe. Maar aan mij? M'n vrouw werd boos en zef dat ik een gemeene oorlogsindustrieel was, en niét aan m'n kinderen dacht. „Wat moeten die beginnen als de firma op de flesch gaat?" vroeg ik. .Sukkel", zei ze. Je denkt niet na. Dan maken ze andere uniformen". De oorlog gaat de wereld uit. maar zoolang er vrouwen zijn zullen de uniformen bestaan, 't Is toch zeker niet alleen het leger dat nu in uniform steekt? De politie draagt uniform en vraag maar 'es aan Else of ze d'r diender niet veel liever heeft als-ie in uniform komt en de vrijwillige brandweer (waar doet die het om, daoht je?) en de post, en de conducteurs en wagenvoerders en stationschefs van treinen en trams, en een heeleboel muziek korpsen, de A.J.C.. de Graal, de sportclubs enne enne.„Da's allemaal goed en wel", zei ik, „maar in die branches zit ik nou een maal niet". „Dan uniform je de rest", zei ze vinnig. Nou. dat leek vrij mal. Maar ik heb er 'es op geslapen, en 's ochtends bij het scheren ging me een licht op. Hebt u dat ook wel 'es?" „Een belangrijk moment van den dag". „Nu dan. Ze hebben vaak gezegd dat we reldvrede voor elkaar zou wezen als ze de militaire uniform afschaffen. Meneer, geloof me. da's heel aardig, maar je lapt m dat nooit. Zoolang er vrouwen zijn zullen d'r uniformen wezen, zegt mijn vrouw, en waarachtig: ze heeft gelijk. Ik ben twintig jaar getrouwd, en ik zeg u: d? vrouwen heb ben altijd gelijk. Hebben ze het niet. dan krijgen ze het toch. Wij mannen kunnen allerlei dingen doen die de vrouwen niet kunnen schelen, maar als wij. met elkaar, iets willen invoeren of afschaffen waar zij met elkaar tegen zijn, dan lukt dat nooit. Waar of niet? Die dingen leer je wel als je wat ouder wordt". ..Hm", zei ik maar weer. „Nou dan. We moeten ontwapenen, want ik heb m'n jongens ook niet opgevoed om ze in een gaswolk te laten krepeeren. Daar heb ik m'n dubieuse debiteuren niet vijfentwintig jaar lang voor achterna gezeten ook. Dus zeg ik aan 't ontbijt tegen m'n vrouw: ik ben zoo gezegd van politieke richting ver anderd. Ik ga om. net ais meneer Borah en onze eigen politici, die 't ook vaak doen en dan zeggen dat 't niet zoo is. Ik ga ronduit om. Je hebt me op een idee gebracht. De militaire uniform afschaffen gaat niet. Goed. we zullen de burger-uniform invoeren, en mooier maken. Moeilijk is het heelemaal niet, want met eiken volgenden oorlog wordt de militair leelijker en is er minder aan z'n pakkie te verdienen. Dus gaan we hem over treffen tot-ie als een armoedige stumper tus- schen de burgers loopt. De tijden zijn er rijp voor, want je ziet elk jaar een grooter deel van de burgerij in uniformen van ver eenigingen en partijen loopen. Alleen: t is allemaal dilettantenwerk. Als wij vatemen- schen dat zakie aanpakken, wordt het wat anders. W? drukken het leger d'r eenvoudig uit, tot het met z'n vuile reseda-groen zich niet meer durft te vertoonencn in Enge land niet met z'n gore k'naki, in Frankrijk niet met z'n troebele blauw, in Duitschland niet met dat smerige grijs. Tot het eruit ziet. om zoo te zeggen, als een troep putjesschep pers en de menschen het uitlacht als het voor bij marcheert. „Vindt u de burger-heerenmode mooi?" „Neen. Leelijk. On,practisoh bovendien". .Nou dan! Kunt u u een beter antwoord op het feminisme indenken? De vrouwen kunnen babbelen over gelijkstelling zooveel ze willen, maar zet ze 'es tegenover een flink manspersoon in uniform? Waar is dan hun gelijkstelling? Nergens, meneer, en als ze het ooit voelen is het dan! Laatst zeg ik dat nog tegen generaal X cn hij draait z'n snor ren op en grinnikt. „Verduiveld? kaèrel, je hebt gelijk!" zegt-ie en kijkt in den spiegel. D'r zit nogal wat opvulsel in de schouders van z'n tuniek en zoo. maar dat moet je doen bij heeren die het noodig hebben. en daoht u dat de dames zooie^s niet snapten? zooals ik laatst nog tegen m'n vrouw zei toen ze al haar ap- en dependenties om zoo te zeegen had afgelegd en ik de uitstal ling op de toilettafel 'es even bekeek? Nou u had 'r moeten hooren! Enf-n, In mijn vak hoor je wel 'es meer harde taal. Het raakt je. om zoo te zeggen, niet meer. Om nou op de zaak terug te komen: het zou me aangenaam zijn als u dit Idéé van mij 'es in ce kran- wou ventileeren. Het is nieuw, en van mezelf voorzoover het niet van m'n vrouw is, die me d'r opbracht, zoo als ik al eerder zei. Zoo hoort het trouwens in een goed huwelijk te gaan. Zet u nou mijn idéé in de krant, en laten ze maar 'es er- ov?r beginnen te praten. Allerlei ontwerpen komen vanzelf in je op. D'r is- geen voldoen de respect voor de overheid meer. goed. laat öns dat maar 's eventjes veranderen. Als de burgemeester er als een maarschalk van Napoleon uitziet, met een gouden eeresabel op zij, en de wethouders als officieren van de Oude Garde, met bepluimde stee-ken, is dat respect gauw terug! Den Raad zou ik bij voorbeeld kleeden zooals de Engelsche rech tersin roodfluw?elen toga's met bont afgezet en desnoods staartpruiken erbij. Ik lees dat meneer Reudennk en meneer Van Burink in den Rotterdamsohen Raad een partijtje gebokst hebben Waardoor komen zulke dingen? Politiek, zegt u? Nee meneer, de oorzaak zit dieper. D? kleeren maken den man en wat is nou zonder dat ik meneer Lou de Visser wil beleedigen dien ik inder tijd nog 's een pelsjas geleverd heb in het algemeen de kleeding van den communist? Zegt u nou zelf. Daar zitten ze dan in zoo'n raadszaal, tusschen die beter gekleede ver tegenwoordigers van de andere pairtijen, en dat geeft ze een minderwaardigheids-compl?x. zooals dat tegenwoordig heet, geloof ik. In Amsterdam noemen ze dat, in de volksbuur ten. gewoonweg: de pest in. Nou, daarom vliegen ze mekaar aan, en soms anderen". „Hm", zei ik, deze krasse gevolgtrekking betwijfelend. „Waarachtig, zoo Is het. Geef ze fluweelen toga's met hermelijn, en d'r vecht er nooit meer een. Gaat u de geschiedenis maar na. Hoe eenvoudiger en leelijker de mannenklee- ding is geworden, hoe meer het gevoel van eigenwaarde, het ponteneur om zoo te zeggen, is gezakt. De beste defensie van de overheid zit m'n niet in de dienders, mar in hun uni formen". ..Da's een epigram", zei ik. „Schrijft u het dan op". „Maar de gummistokken?" „Als ze geen uniformen hadden, werden die hun toch zeker zóó uit de hand gerukt? Het begint met de uniform. Die wekt ai dadelijk ontzag en aarzeling. Welnu, geef de Overheid de prachtigste uniformen!" •Dn de overige burgers?" ..Meneer, u hebt geen fantasie Sn kleeding, er. dat mag Sk van een leek ook niet ver wachten. Maar gaat u nou 'es even na wat in Duitschland cn Italië al bereikt is, waar het haive volk al in uniform loopt. De fout is alleen, dat de opeet daar verkeerd :s. Je moet Juist beginnen met de vredelievendste partijen en vereenigingen. De Vrljz.-Domo- craten in vieux-rose. met gouden tressen en kuitbroek. De S.D A.P. in karmijnrood, met pas-anten en oplegsels, en Duitsche platte petten, merk Marx". „Droeg Marx „Nee. dat weet ik wel. maar je zet er het merk op De R.K. natuurlijk in het geel, zooiets als de uniform vanfcfeie Gele Rijders, maar nog prachtiger ..Maar ik nou bijvoorbeeld? Dit blad Ls neutraal in de politiek". .Meneer, wees blij. Bij u zijn we niet beperkt in onze keuze. Voor dc neutrale jour nalisten zullen wc een Juweel van 'n uni form van eigen vinding ontwerpen Den archi tecten geven wij iets zeer bijzonders, streng van lijn en rijk aan vlakoplosslngen. En voor de doktersah! Daar heb ik iets heel bizonders voor in m'n hoofd AJleen de belastingambtenaren en de rechercheurs laten we gewoon in burger, net als zc nu zijn Anders zou niemand ze meer herkennen. Ls dat misschien ook een „Epigram? Neen. Da's oud". „Nu. ik zal niet meer van uw kostbaren tijd in beslag nemen. Zooals ik zei: ik ben net als meneer Borah, Hang de huik naar den wind. en Je bent het best af in deze wereld. Die ontwapening komt. want ze scheiden niet uit met erover te boomen. Dan help ik maar liever een handje. En voor de firma zit er alles in. Je kunt beter de hecle burgerij fn uniform steken dan alleen dat grauw-groene leger". Na deze woorden verdween deze zonder linge cynicus. Vanmorgen berichtte hij mij per briefkaart dat-ie bezig is den „Bond van Militaire Kleedermakers tot Verwezenlijking der Ontwapening" ((Bomiklcoveront) op te richten. Alle collega's, met wie hij erover ge sproken heeft, zijn vol geestdrift. Het gekste van de zaak is dat ik niet kan ontkennen, dat hij een zekere mate van diep zinnige waarheid in zijn overigens wild, fan tastisch, overmoedig en cynisch betoog ten beste heeft gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5