TOUR DE FRANCE. Het Belangrijkste. De Crisis in de V. S. Van den Duitschen Verkiezin gs-Zondag. 50c Jaargang No. 15060 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 1 Augustus 1932 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper weck 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden f. 3.25, franco per post 155, losse trrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand 0.22, per 3 rnnd. 0.65. franco per post 0.72)4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuïder Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0 35. Reclames 0/50 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regel» 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 1—3 regels ƒ030, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weeka'bonnês. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 150.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400— Verlies Duim f75-, Vetlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f 30— DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 Augustus; Geen Hitler-zege. Na al het lawaai, dat eraan vooraf is ge gaan, zal de uitslag van de Duitsche Rijks dag-verkiezingen voor velen wel erg ont nuchterend zijn. Er is niets geweldigs ge beurd, er is geen revolutie uitgebroken een week geleden wezen wij er nog op, dat revoluties nimmer op deze wijze, en op een vastgestelden datum, tot stand komen en van het heele spektakel over den fatalen 31sten Juli blijft eigenlijk niets over. Het eenige groote feit dat te constateeren valt is dat Hitler's geweldige stormloop naar de macht tot stilstand is gekomen. Verwacht werd dat hij 40 a 45 van de stemmen zou halen, en wellicht met de Duitsch Nationalen samen de volstrekte meerderheid in den nieuwen Rijksdag veroveren. Het is niet ge beurd. Ofschoon de cijfers nog niet alle pre cies vaststaan, is het zeker dat de Nationaal- Socialisten niet meer dan 37 van de stem men hebben gehaald en dat zij met de Duitsch-Nationalen (die terrein hebben ver loren) het tot niet meer dan 43 brengen. Weer beheerscht dus het R.K. Centrum, de eenige burgerlijke middenpartij wier kracht onaangetast is gebleven ('die- zelfs winst heeft gemaakt) den toestand. Zonder medewerking van het Centrum is geen be wind van rechts mogelijk. Zoodat er een groote kans bestaat op een voortgezet be wind van het kabinet-Von Papen-von Schleicher. Het oogenblik voor het „Derde Rijk" is dus nog niet gekomen, en de vraag is of het ooit komen zal. Er schijnt reden om te veronder stellen dat het met de glorie van Hitler's partij is afgeloopen, dat zij haar hoogtepunt al voorbij is, dat zij haar groote kans heeft gemist. Wellicht ware daartoe een staats greep noodig geweest. Hitier heeft dien niet beproefd en gemeend dat hij via zijn stij gende stembus-successen tot de macht zou kunnen geraken. Vergeleken met de vorige Rijksdagverkiezingen (1930) is hij enorm vooruitgegaan. Maar vergeleken bij de drie verkiezingen die in dit jaar al gehouden werden (twee voor het presidentschap en één voor de Landdagen) is zijn winst gering, ver beneden de verwachtingen die zoo kort gele den nog gekoesterd werden. Daarbij komt, dat zijn grootste tegen standers, de socialisten, niet verslagen zijn. Hun aantal zetels in den ouden Rijksdag (136) daalde met slechts drie, tot 133. Het Centrum won aanmerkelijk, steeg van 69 tot 76 zetels. De communisten gingen van 78 tot 89 omhoog, zonder dat dit eigenlijk eenige directe politieke beteeken is heeft. In deze omstandigheden brengt Hitler's enorme voor uitgang (van HO tot 230 zetels) geen beslis sende verandering. Alle groote partijen heb ben zich gehandhaafd of zijn vooruitgegaan. Alle winst, ook die van Hitier zelf. is ten koste der kleine partijen behaald. Die zijn vrijwel weggevaagd, en het meest volkomen is wel de nederlaag der Duitsche Volkspartij (Stresemann's oude partij) wier 27 zetels in den ouden Rijksdag nu zijn gereduceerd tot zes. Buiten Duitschland zal dit resultaat vrij wel algemeen met verlichting worden be groet. In Duitschland zelf zal men nu voor- loopig wel grondig genoeg hebben van het houden van verkiezingen. Omtrent een zuiver-parlementair bewind behoeft men zich blijkbaar nog geen illusies te maken. Een volledige samenwerking van Hitier, Hugenberg en Brüning schijnt uitge sloten. Linksche meerderheids-concentratie is onmogelijk geworden, zoodat het Centrum, dat een ordelijke ontwikkeling van zaken voorstaat, wel juist zooveel steun zal verlee- nen om het de regeering-Von Papen moge lijk te maken, aan het bewind te blijven. Het stelsel der noodverordeningen zal daarbij ze ker niet verlaten kunnen worden. Het is juist weer toegepast in het decreet, dat ge- moedereerd gedurende de eerste week na de verkiezingen alle openbare politieke verga deringen verbiedt. Dit decreet heeft meteen een kalmeerende uitwerking gehad, en men moet er wel uit afleiden dat de groote meer derheid der Duitschcrs nog altijd prefereert van boven af met de sterke hand „gemasz- regelt" te worden. De mentaliteit der volken toont nu eenmaal merkwaardige verschillen; in Nederland zou een dergelijk decreet juist hevig verzet uitlokken en een roekelooze daad zijn. Natuurlijk heeft Hitler's proclamatie, na de verkiezingen uitgevaardigd, het over een geweldige overwinning. Maar met deze sug gestie kan hij noch de buitenwereld, noch vermoedelijk zijn eigen menschen misleiden. De groote „coup" is mislukt, de beslissende zege der Nazis is niet behaald, de regeering- Von Papen, op merkwaardige wijze tot. stand gekomen in het vooruitzicht dat zij niet langer dan eenige weken zou leven, schijnt alle kans te hebben dat zij voorloopig de lei ding van zaken blijft houden. Bij de gratie van het Centrum.... R. P. nuchtere man slachtoffer van beschonkene. OUDE MAN VERMOORD IN ZIJN WONING. SAMEN OVER EEN BALUSTRADE GEVALLEN. Zondagavond is in een logement aan de Leuvehaven teRotterdam een ernstig ongeval gebeurd. De 38-jarige Finsche zeeman I. A. Lindroos, en de 40-jarige Est- landsche zeeman W. Maryku, begaven zich beiden langs de trap naar de tweede etage. De Estlander was in beschonken toestand en werd door den Fin die geheel nuchter was, gesteund. Halverwege de tweede etage zijn zij over de balustrade naar beneden gestort. De Fin was op slag dood de EstLander be kwam een schedelbreuk, aoodat zijn. toestand hoogst ernstig is. Gevonden in een bloedplas. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Onstwedde de 78-jarige arbeider E Hui- ting vermoord in zijn woning gevonden. Zaterdagmorgen bleven de luiken van de woning van den ouden man gesloten, het- ;een een melkrijder verdacht voorkwam. Hij stelde een onderzoek in en merkte dat de deur van de woning niet gesloten was. Toen hij de kamer betrad ontdekte hij op de vloer in een groote bloedplas het lijk van den ouden man. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, die de omgeving afzette en een voorloopig onderzoek instelde. Het in middels gewaarschuwde parket teWinsdhoten was 's middags ter plaatse tot het do?n van een nauwkeurig onderzoek. Ook de recher che uit Groningen was aanwezig. Het onder zoek nam meer dan vier uur in bsslag. Dr. Mieremet uit Groningen heeft de sectie verricht. De man woonde alleen. Hij stond bekend als ietwat zonderling. Van den dader is tot nu toe niets bekend. aangehouden als verdacht van heling. VERBAND MET DE SCHIETPARTIJ IN DE DUVENVOORDESTRAAT De recherche heeft aangehouden een 23- jarige Duitsche dienstbode en een 27-jarige Duitsche vrouw benevens een 27-jarigen winkelbediende als verdacht van heling. Men zal zich herinneren dat in de twee de helft van Mei uit een auto achter de Sociëteit op den Zijlweg twee koffers met damesmantels en -regenjassen ontvreemd werden door opensnijden van de kap ten nadeele van een bewoners van Zandvoort. Toen nu een der genoemde Duitsche vrou wen over de grens gezet zou worden, bleek zij in het bezit te zijn van twee regenjassen- De politie stelde naar aanleiding hiervan een nader onderzoek in. Hierbij is ten huize van den winkelbediende een gedeelte van het ontvreemde in beslag genomen. Bij den diefstal uit de auto is behalve de jassen ook nog een koffer met stalen ge stolen. En nu is het revolverfoudraal, dat op 16 Juli na de schietpartij in de Duven- voordestraat in een huis aan de Garenko- kerskade gevonden werd, toebehoorde aan den Duitscher A. L., gemaakt uit een van die gestolen stalen. Het vermoeden ligt voor de hand dat die thans in Duitschland aan gehouden L. betrokken is bij dezen diefstal. MAKKENGA MOET VRIJ'. Het Zaandamschc communistische raads lid D. Makkenga. dat op een bijeenkomst in de open lucht den Duitschen Rijkspresident Hindenburg voor „grootmoordenaar" heeft uitgescholden, is ter beschikking van de justitie gesteld en naar Haarlem overge bracht, meldt de N.R.C. 's Nachts is op verschillende plaatsen op de straten te Zaandam geschreven: Makken ga moet vrij. Tegen twee personen, die zich daarmee hebben bezig gehouden, heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. André Leducq van het begin tot het einde de man. (Van onzen Parijschen correspondent). Men moet de deelnemers aan de Tour de France onderweg hebben gezien en dan nog goed het terrein kennen, om ten volle te be seffen wat het zeggen wil dezen titanen wed strijd te winnen. Door een toeval waren wc in één week tijd getuige van drie „aankom sten": in Grenoble, in Aix les Bains en in Parijs. De laatste étappe AmiensParijs is kinderspel vergeleken bij de étappes welke we noemden, 't Ging over hooge bergen, langs diepe afgronden, langs kilometers-lange, steile hellingen, altijd maar klimmend en dat in een gietbui, door modderpoelen, over wegen vol keien waar elk oogenblik een bandje sprong, zoodat ze, nat tot op hun huid moesten repareeren, en ze hielden toch voi, arriveerden, onherkenbaar, onder dikke lagen modder, als negers. En als dan, on danks al die „bijkomstige" omstandigheden, één en dezelfde toch als nummer één aan komt, als deze reus elk oogenblik een étappe won en van het begin tot het einde ook de eerste van het algemeene klassement bleef, dan kunt ge gerust zeggen, dat hij de' sterk ste was en dat hij de zilveren palmtak ten volle heeft verdiend. We hoeven zijn naam eigenlijk niet meer te noemen: André Leducq is de held van den dag. Als tusschen Grenoble en Aix alle boe ren en alle herders, ook al waren ze urenlang verwijderd van het traject, waren toege stroomd om in een wervelwind de deelnemers van de Tour de France te zien voorbij stui ven, dan kunt ge nagaan hoe de Parijzenaars zijn toegestroomd om getuige te zijn van het einde van den wedstrijd. Van alle sportbij- e en komsten in het jaar is er géén zoo popu lair als deze. Van negen uur 's ochtends af. toen we een ritje maakten om het terrein te verkennen, stond reeds een lange file belang stellenden voor den ingang van het Pare des Princes om zich een goed plaatsje te verze keren. Als we den s ooten nationalen weg naar Saint-Germain volgen de deelnemers tegemoet, dan vorderen we nog slechts met een vaartje van 15 K M. per uur, in een ein- delooze file auto's, vol geladen met. menschen en manden proviand. De Cóte de Picardie, tusschen Versailles en Saint-Cloud, het hooge punt waarvan de deelnemers het eerst- het topje van den Eiffeltoren kunnen zien met een begrijpelijke zucht van verlichting lijkt meer op een jaarmarkt, dan op een landelijk tafereel. Heele volksstammen zijn er neergestreken in het gras. om straks de athle ten toe te juichen als nationale helden. LeducqLeducq en nog eens: Le ducq. Waar men komt. waar men gaat, men hoort slechts over hem praten. Naast spor tieve bewondering komt er nog een tikje na tionalisme, zoo niet chauvinisme bij. Als we om twee uur in het Pare des Princes komen, dan ls er geen plaatsje meer onbezet. Bij de rennerskwartieren treffen we de fami lie Leducq aan. Leducq père. een kwart-eeuw geleden een van de bekendste stayers, de moeder en broeder van ..Dédé". Ah, Dédé heeft 't wel verdiend", zoo zegt de vader trotsch. Al die maanden heeft hij getraind als de beste en 't is dus niet meer dan bil lijk dat hij wint". Maar wilt u wel gelooven dat we net zoo moe zijn als hijvanavond nog trokken we met ons allen naar buiten om uit te rusten. Vier duizend vijf honderd kilometers heeft Dédé in die twintig dagen afgelegd, maar wij hebben een reis om de wereld gemaakt zoo lang leek het ons De wedstrijden welke op het oogenblik wor den gehouden, nu ja, 't is alles heel mooi, en 't ls hoogst interessant om den jongen Scrès te zien uitkomen, maar 't ls even duidelijk dat 't maar is om het zenuwachtige publiek geduldig te houden. Elk oogenblik knettert ÏP' luidspreker om de menigte op de hoogte te houden waar de deelnemers zijn en naarmate ze Parijs nade ren wordt de stemming hoe langer hoe zenuw achtiger. Saint Germain is gepasseerdzoo klinkt de geheimzinnige stem Speicher. gevolgd door Leducq en Lapéble leiden De motoren knetteren, maar men spitst de ooren voor de mededcelingen omtrent het evenement waarvoor men speciaal is geko men. De poorten van het. sportpark zijn nu wijd geopend. Geweldige politiecordons bui ten hebben den weg vrijgehouden. Op de tri bunes, op de populaire rangen is iedereen op gestaan. En alle gesprekken zijn verstomd: er gaat iets geweldigs gebeuren. In de verte reeds, een steeds aangroeiend gejuich en ge il en applausdan één. twee. drie kleine figuurtjes in kleurige truitjes, voorovergebo gen over het stuur, die het sportpark bin nenrijden. De derde is in een geel shirt: Le ducq. Even houden de twee eersten, Lapéble en Speicher inde nationale ..Dédé" schiet vooruit zijn zegeror.de begint. Het en thousiasme is onbeschrijfelijk. Men zou hem wel van zijn rijwiel willen rukken en in triomf rond dragenbravo bravo En de overwinnaar bedekt door een laag stof, onherkenbaar bijna vangt in zijn armen een zilveren palmtak op en de eéreronde be gint. De anderen kunnen goed binnenstui venalle hulde gaat naar André Leducq Als het ons mag gelukken om een van de eersten te zijn om Leducq de hand te druk ken, dan zegt hij ons in enkele woorden zijn vreugde: Ik ben natuurlijk héél blij de Tour de France te hebben gewonnen en ik ben erg dankbaar voor de aanmoediging welke ik van het publiek heb gekregen. Mijn equipe heeft zich prachtig geweerd Maar de andere zijn niet minder tevreden. ..Nu al geëindigd, ik begin nauwelijks te rij den", zoo schertst Speicher Marcel Bidot mompelt: Frankrijk is mooi, maar ik ben blij weer thuis te zijn. Archambaud. dien we even te pakken krijgen, zegt; ik dacht dat als we eenmaal de bergen achter ons hadden alles voorbij was.... maar 't zwaarste komt dan pas. De Belgen Ronsse, Demuysère en Rebrv hebben geen tijd.vlug een taxi voor de Gare du Nordmen wacht hen in Vlaan deren Maar ze steken toch nog even gul een hand uit: jao, menierke.... 't volgend jaor kommen we weer, zulle De dagen van spanning zijn al weer voor bij mon cher. ik ga gauw naar huis. zoo zegt Desgranges. de directeur van l'Auto ons nog.... want ik moet beginnen om de Tour voor 1933 voor te bereiden H. A. TH. LESTURGON. in een zweminrichting verdronken. ONGELUK IN DE DRUKTE NIET BEMERKT. In het zwembad ..De Wilgenplas" te Schïe- broek is Zondagmiddag de 19-jarige kantoor bediende J. Hotke. woonachtig te Rotterdam, verdronken. Het ongeval ls gebeurd, terwijl het bad bezocht werd door 22000 menschen H. die vergezeld was van zijn familieleden, werd omstreeks drie uur vermist. Zij hebben hem toen gezocht en daarna om vijf uur, toen H. nog niet gevonden was. do directie van het geval in kennis gesteld. Het. bad werd daarop gedurende eenigen tijd ontruimd en er werd begonnen met dreggen Het slachtof fer werd hierbij na eenigen tijd opgehaald. Een dokter contateerde dat H. door een krampaanval moet zijn verdronken De Duitsche Rijksdagverkiczingen. Geen meerderchid voor de nationaal-socialisten. (2e blad. Ie pag.) Een heler te Haarlem aangehouden. Verband met de schietpartij in de Duvenioorde- (lc blad. lc pag.) Oude man te Onstwedde vermoord. (Ie blad, le pag.) De Olympische Spelen geopend. (3e blad. 2e pag.) AthlctiekNederland verliest te Haarlem van Wesl-Duitschland. (3e blad. 3e pag.) Tegen de voorstcllen-Weltcr. S.D.A.P. en N.V.V. demonstrcercn te Amsterdam. <le blad, 3c pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Geen Hitler-zege. (le blad, le pag.) Henry A. Th. Lesturgeon: Tour de France. (le blad, le pag.) Lettinga; Financieele Kroniek. (2e blad. 3e pag.) Ton Ruygrok. Langs de Straat. De Knetter- Jiets. (2e blad. 3e pag.) W. Eland: De Belgische Nationale Jecstdag. (2e blad. 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEELINC.EN CAFÉ RESTAURANT „DU COMMERCE" vanaf heden, iederen avond CONCERT van het quartet THE ROBINOS" Uitgebreid succesvol Repertoire zeventien betoogingen tegen de voorstellen- welter. In het geheele land zijn Zondag vanwege SJD.A.P. en N.V.V. bctoogingen tegen de voor stellen-Welter. zoo bijvoorbeeld te Hilver sum. te Middelharnis, tc Vlissingen. En schedé, Winterswijk. Hengelo. Groningen, Hoorn. Deventer. Heerlen, Alkmaar, Win schoten. Delfzijl. Assen, Franeker, Nijmegen, Den Haag. Aan de betoogingen gingen, naar wij in Het VOLK lezen, optochten vooraf. DIEFSTAL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in het huisje op het terrein van de R.K. Voetbal verecniging Vlctrix aan de Jan Gij- zenvaart ingebroken. Twee voetballen en 16 pakjes kauwgom zijn ontvreemd. Nieuwe economische voorstellen can Hoover. WASHINGTON. 1 Aug. (V.D.) President Hoover heeft plannen bekend gemaakt om de leiders der Amerikaansche industrie ertoe te brengen maatregelen te nemen om den handel te doen herleven en het vertrouwen van het publiek in de republlkeinsche regee ring te herstellen. In zijn verklaring zegt hij, dat- alle regeeringskrachten zullen moeten samenwerken met de particuliere onderne mingen voor een gezamcnlijken aanval op de economische depressie. Een omvangrijk eco nomisch program is aangekondigd, o.a. uit breiding van het crcdict en faciliteiten voor den landbouw en de industrie, bevordering van het spoorwegverkeer, verkorting van den werktijd, organlseerlng van het systeem van hypotheek- en leenbanken. Links: Rijkskanselier Von Papen volbracht zijn stemplicht in de Bcrlijnschc rcgccrings wijk. Rechts: Evenals in vele andere plaatsen was een gedeelte van het station in Anhalt ten behoeve van dc reizigers als stemlokaal ingericht.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1