Geen meerderheid voor de Nationaal Socialisten. Absorbine Jr, Ook niet tezamen met de andere rechtsche partijen. Sociaal-Democraten gaan slechts weinig achteruit Verlicht rheumatische pijn! \^s HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAAND AC 1 AUGUSTUS 1932 Succes voor de Communisten. Vele slachtoffers van den verkiezingsstrijd. BERLIJN, 1 Aug. (V.D.) Volgens de niet- officieele berekening zijn bij een totaal aan tal stemmen van rond 36-687.000 voor den nieuwen Rijksdag te verdeelen 607 zetels. Weliswaar zijn de cijfers nog niet officieel, doch men neemt aan, dat de nieuwe Rijksdag als volgt zal zijn samengesteld: Sociaal-Democraten 133 (136) Nationaal-Socialisten 229 (110) Communisten 89 78) Centrum 76 69) Duitsch-Nationalen 36 42) Duitsche Volkspartij 8 27) Economische Partij 2 21) Staatspartij (waarschijnlijk) 4 16) Beiersche Volkspartij 20 19) Landvolk 2 16) Chr. Sociale Volksdienst 4 14) Duitsche Boerenpartij 2 4) Wijnbouwers 2 3) De opkomst der kiezers was nagenoeg ge lijk aan die bij de laatste Presidentsverkie zing en bedroeg 83.2 pet. Een rechtsche coaütie, bestaande uit Na- tionaal-Socialisten, Duitsch-Nationalen, Eco nomische Partij, Landvolk, Christelijk So cialen en Wijnbouwers zou dus slechts be schikken over 283 stemmen tegenover een oppositie van 324 stemmen. De partijen van de coalitie van Weimar met inbegrip van de Beiersche Volkspartij zouden te zamen 235 stemmen kunnen uitbrengen. Volgens de voorloopig-officieele telling zijn uitgebracht 36.845.279 stemmen, als volgt over de partijen verdeeld: Sociaal-Democraten 7.951.245 (24.3 pet.) Nationaal-Socialisten 13.732.777 (37.4 pet.) Communisten 5.278.094 (14.3 pet.) Centrum 4.586.501 (12.2 pet.) Duitsch-Nationalen 2.172.941 6 pet.) Duitsche Volkspartij 434.548 1.1 pet.) Economische Partij 146.061 Ö.4 pet.) Staatspartij 371.378 1 pet.) Beiersche Volkspartij 1.190.453 2.8 pet.) Landvolk 91.284 Chr. Soc. Volksdienst 364.749 Volksrechtpartij 40887 Duitsche Boerenpartij 137.081 Landbond 96.859 Duitsche Harmoverancn 46-873 Soc. Arb. Partij 72.169 Rad. Middenstand 87.333 Andere partijen 122.240 BERLIJN, 1 A-ug. (V.D.) In de kringen der Rijksregeering beoordeelt men den uit slag zeer rustig. Dit blijkt reeds hieruit, dat bijna alle le den van het Rijkskabinet van den Godsvi-e- de, die voor de verkiezingen was afgekon digd gebruik willen maken om een kort verlof te nemen. In politieke kringen ver klaart men, dat de verkiezingsuitslag het voortbestaan der huidige Rijksregeering min of meer heeft bevestigd, aangezien een linksche noch een rechtsche meerderheids- regeering kan worden gevormd. Het staat nog niet vast, of de regeering voornemens is in nauwere samenwerking te treden met eenige parlementaire groep. De eenige mogelijkheid om een tot regeeren in staat zijnde meerderheid in den Rijksdag tot stand te brengen zou bestaan in een samenwerking tusschen nationaal-socialis- ten en Centrum. In politieke kringen wordt reeds verklaard, dat de Beiersche Volkspartij bereid zou zijn een coalitie met de rechter zijde te vormen, doch zelfs dan blijft de mogelijkheid om een parlementaire meer derheid te vormen in handen van het Cen trum. 26 gewonden te Berlijn. BERLIJN, 31 Juli (V.D.) Uit alle deel en van het Rijk komen berichten binnen dat zeer druk gestemd is. Ook te Berlijn is de op komst der kiezers voor den nieuwen Rijks dag zeer groot. Terwijl, naar tot nu toe bekend is, het Zondag overdag nergens tot noemenswaar dige incidenten is gekomen, is het in den nacht op Zondag, zoowel te Berlijn als in het Rijk tot bloedige botsingen gekomen, waarbij talrijke personen werden gedood. Te Berlijn werden zes personen ernstig gewond en 18 licht gewond. De politie heeft 287 personen gearresteerd. Reuter meldt nog uit Berlijn: In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een Commu nist door een politiebeambte uit noodweer doodgeschoten. Dit geschiedde toen de politie 17 Communisten wilde fouilleeren en een hunner een geladen revolver op de beambten afschoot, die echter miste. Een doode te Essen. In de steden van het Roergebied is het hedenmorgen rustig gebleven. In den nacht op Zondag echter hebben te Essen botsingen plaats gehad. In een der buitenwijken ont stond door tot nu toe onbekende oorzaak een schietpartij, waarbij een 34-jarige commu nist en een 20-jarige nationaal socialist ernstig gewond werden. Twee Schupo's, die in de nabijheid woonden en zich in verband met de schietpartij op straat begaven, wer den eveneens getroffen. Zij beantwoordden het vuur, waardoor een 18-jarige nationaal socialist een doodelijk schot in het hoofd kreeg. Eerst toen de politie versterking had gekregen, kon de orde worden hersteld. In een andere straat te Essen werden nationaal socialisten door communisten overvallen, waarbij eenige nationaal socialis ten gewond werden. Twee communisten wer den in arrest gesteld. Te Essen-Berbeck had in den vroegen ochtend een botsing plaats tusschen com munisten, sociaal democraten en nationaal socialisten. Ook hier werd een aantal per sonen gewond en hadden eenige arrestaties plaats. Ook in het Roergebied is zeer druk ge stemd. Bij Hoyersbach kwam het in een klein dorp Zaterdagavond voor den aanvang van verkiezingsvergaderingen van nationaal so cialisten en communisten tot een hevige vechtpartij. Er werden vele schoten gelost. In totaal werden 29 mannen en drie vrou wen allen communisten gearresteerd. In een communistisch huis had een huiszoeking plaats, doch wapens werden niet gevonden. Noodlottige vechtpartij in Hasselfeld. Ook in verschillende andere plaatsen had den botsingen plaats waarbij een aantal per sonen gewond werd. Vele arrestaties moesten worden verricht. Uit Brunswijk wordt ge meld, dat tot Zaterdagmiddag in het ge- heele land rust heerschte behalve eenige kleine incidenten. In Hasselfelde echter kwam het tot een vechtpartij tusschen so ciaal democraten en nationaal socialisten, waarbij geschoten werd. Ook de communis ten namen aan den strijd deel. Een commu nist werd gedood, een andere kreeg een schot in het hoofd; vier nationaal socialisten kre gen vrij ernstige kwetsuren. In Sleeswijk-Holstein had de verkiezings dag behalve te Itzehoc, waar een ernstige vechtpartij heeft plaats gehad, een rustig verloop. Bloedige incidenten te Gocrlitz en Itzehoe. Te Goerlitz had nog een ernstige botsing plaats tusschen Communisten en Nazis, waarbij een S.A -man ernstig werd gewond en tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. In Hamburg werd reeds des morgens vroeg zeer druk gestemd. Te Itzehoe trachtten in den -nacht van Zaterdag op Zondag personen van de link sche groepen van een huis een Hakenkreuz- vlag naar beneden te halen. Het gevolg was, dat er een hevige schietpartij ontstond. Hier bij werd een S.A.-man gedood. Volgens de berichten uit Opper-Silezië wordt- ook daar druk gestemd. Te Schoene- wald bij Gleiwitz is door onbekenden een bom tot explosie gebracht. Er werd echter niemand gewond. Te Gleiwitz zelf kwam het tot onbeteeke- nende incidenten waarbij de politie den toe stand meester bleef. In Oost-Pruisen is het voor zoover tot dus verre bekend, rustig gebleven. Tc Konings bergen en Stettin werd druk gestemd. Nationaal-socialist te Koningsbergen gedood. Zaterdagavond is het te Koningsbergen tot een botsing gekomen tusschen nationaal socialisten en communisten. Een communist haalde uit een actentasch een mes te voor schijn en sneed een nationaal-socialist den halsslagader door met het gevolg dat deze spoedig tengevolge van bloedverlies over leed. Eenige communisten kregen vervolgens van S.A.-mannen zulk een pak slaag, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Maagdenburg toonde vandaag het gewone Zondagsche beeld. In den nacht had een bot sing plaats tusschen nationaal-socialisten en Rijksbanier. Van laatstgenoemden werd een persoon ernstig en een persoon licht gewond. Verdere vechtpartijen konden door de po litie in de kiem gesmoord worden. Hannover, Hildesheim, Luneburg, Stade, Göttingen en Kwetzlar melden een vrij rustig verloop met drukke deelneming aan de stemming. Te Leipzig was de deelneming niet zoo druk. Zaterdagavond hebben te Stade eenige botsingen plaats gehad tusschen nationaal socialisten en communisten. Toen de politie ingreep keerden de communisten zich tegen haar. Eenige politiebeambten werden ge wond. Te Bremen, waar waarschijnlijk 80 pet. der kiezers is opgekomen, hebben hoewel er een groote propaganda door alle partijen is ge voerd, geen ernstige incidenten plaats ge had. Ernstige botsing in Chemnitz. Te Chemnitz werd in den morgen reeds druk gestemd, omdat de kiezers in den mid dag wilden profiteeren van het mooie weder. In de Annabergstrasse heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig inci dent plaats gehad. Twee politie-bcambten werden door een groot aantal onbekenden overvallen. Uit zelfverdedigeing losten de be ambten eenige schoten, waardoor een per soon werd gedood. Ook de beide politie beambten werden gewond. Te München is de verkiezingsdag tot den middag zonder ernstigge incidenten verloopen In München was het heerlijk zomerweer een der warmste dagen van den zomer en de stad vertoonde het gewone beeld van een verkiezingsdag. Von Hindenburg stemt. NEUDECK: Rijkspresident Von Hinden burg heeft zich Zondagmorgen om negen uur per auto naar Heinrichau begeven, waar hij met zijn zoon en Oberregierungsrat van Riedel zijn"9tem heeft uitgebracht. Vergiftigingsverschijnselen bij 60 nazi-leiders. HANNOVER. 30 Juli V.D.) Na een ge meenschappelijke maaltijd, die bestond uit gebakken visch en aardappelensalade, zijn zestig vooraanstaande Nationaal-socialisten uit de omgeving van Hannover ongesteld ge worden. De gasten hadden last van misselijk heid terwijl bovendien de hartswerking werd gestoord, zoodat zij naar verschillende zie kenhuizen moesten worden overgebracht, waar meer dan dc helft hunner ter verple ging moest worden opgenomen. Vermoed wordt dat opzet in het spel is aangezien uit het onderzoek der spijsresten is gebleken dat dc visch van goede kwaliteit was, maar dat de salade misschien bestanddeelen heeft bevat welke tot vergiftiging hebben geleid. Het onderzoek duurt voort. Aanslag op den zender te Breslau. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een aanslag gepleegd op den radio-zender van Breslau. De daders hebben nl. gepoogd den zender in brand te steken, en hem daar door buiten werking te stellen. Dank zij het snelle ingrijpen van het per soneel en van der brandweer was ce brand spoedig gebluscht. De daders zijn echter in de duisternis ontkomen. Aan de achterzijde van het uitzend stat ion waren in het zwart een sikkel en een hamer geschildérd. Reclamevliegtuig verongelukt. Zaterdagmiddag te ongeveer 2 uur is een tweedekker een Engelsche .Moth" genum merd D 2298 op het vliegveld Tempelhof neer gestort. Het vliegtuig werd gebruikt voor re clame-doeleinden en maakte gewoonlijk vluchten voor een cigarettenfabrikant, doch werd thans gebruikt om propaganda te ma ken voor de morgen plaats te hebben verkie zingen. Het ongeluk had plaats in het zuid oostelijk gedeelte van net vliegveld. De piloot en zij n met gezel werden ernstig gewond naar het Urban-ziekenhuis vervoerd waar de bege leider bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Verkiezingsoproep van den Rijkskanselier Zaterdagavond, den vooravond van de Rijksdag'verkiezingen heeft Rijkskanselier Von Papen een laatste dringende oproep tot de kiezers gericht in een radioredevoering welke door alle Duitsch zenders werd ver spreid. In zijn inleiding schetste hij de be- kenia van de verkiezingen welke morgen plaats zullen hebben in den zin der reeds gepubli ceerde verklaring der Rijksregeering en wees hij nog in het kort op de wijze waarop de huidige Rijksregeering tot stand kwam. waar bij hij er aan herinnerde dat de regeering geweigerd had beloften te doen. daar het volk zijn regeering aan haar optreden moet herkennen. Het is thans de tijd rekenschap te geven van dit handelen en de richting aan te geven, waarin verder moet worden ge handeld. Wij hebben geen reden het in moeilijken verantwoordelijken strijd bereikte resultaat te bejubelen doch de eindstreep onder het systeem der herstelbetalingen van het ver leden is thans getrokken om de basis te vor men voor een economischen wederopbouw, aldus zeide Von Papen o.m. Wij zijn direct bereid nadat te Lausanne de slotstreep was getrokken, onder de herstel overeenkomst den weg naar de voortzetting der Duitsche bevrijdingspolitie verder te ver volgen. Het begin moest gedaan worden ter Ontwapeningsconferentie. Welke onverdra- gelijke onbillijkheid der huidige toestand voor Duitschland beteekent hebben wij on langs gehoord uit de woorden van den Rijks weerminister. De Rijksregeering heeft ge- ëischt als voorwaarde voor een medewerking aan de werkzaamheden ter bespreking van de bewapeningen de rechtsgelijkheid van Duitschland en zij zal onder geen beding af gaan van dezen weg De Rijkskanselier besprak de grondge- dacht van welke de Rijksregeering uitgaat bij haar in de toekomst te nemen maatregelen. De beslissing over twee principieele kwesties geeft dc richting aan. Ten eerste. Zal men bij het herstel van het bedrijfsleven de moed hebben over te gaan tot het invoeren van hervormingen in het bedrijfsleven. Ten tweede zal men bij liet voeren van den economischen politiek den moed hebben te beslissen tot een beslissing welke een bres slaat in de tegenstrijdige belangen en zal men hiermede overgaan van dc keten der kleine noodmaatregelen tot een planmatige opbouw? Wij moeten ons vrij maken van het onvruchtbare theoretische geredeneer over de begrippen kapitalisme en socialisme en terugkeeren tot de eenvoudige oude stelregel: Gemeenschappelijk belang gaat voor eigen belang. De Rijksregeering, aldus vervolgde Von Papen heeft haar beslissing genomen na diepgaande beraadslaging in de afge- loopen weken in den zin dat het er aller eerst beslissend op aan komt de productie van den Duitschen landbouw te behouden en op te voeren tot zij de binnenlandsche be hoefte dekt. Indien mijn ambtsvoorganger gewezen heeft op de programmataak aan welker doorvoering hij slechts verhinderd is door zijn aftreden, dan zou ik willen beken nen dat de Rijksregeering niet ideeën en plannen slechts afwijst omdat ande ren daarom deze plannen en ideeën hebben geopperd. Er zijn slechts weinigen in Duitschland die niet de grootte kennis van mij voorganger erkennen. Morgen, aldus besloot de Rijkskanselier, zei beslissend zijn voor de toekomst van ons vaderland. Het Duitsche volk heeft reeds sinds lang begrepen dat het noodgebouw van Weimar niet berekend is om de rijke krach ten en capaciteiten van het Duitsche volk te ontplooien. Het moet den weg vinden zijn grondwet organisch op te bouwen op de wijze zooals deze weg het zelf wijst. Het leven kan niet verstarren tot een doode letter. Het eischt ontwikkeling, vooruitgang en eischt gebiedend de verzameling der beste krachten van de natie om tot nieuwe vor ming te komen. Te dien einde wilde de Rijks regeering leider zijn en gij die morgen kiest., kiest dit nieuwe groote Duitschland, dit Duitschland, dat wij allen zoo naarstig wcnschen. Duitschland. Belangrijke bezuinigingen in Pruisen. Het Conti-persbureau is naar Wolff mededeelt in staat een nauwkeurig en vol ledig overzicht te geven over dc bczumigings- en reorganisatemaatregelen. wa? toe he: Pruisische ministerie op grond van de twee de bezuinigingsverordening van 23 Decem ber 1931 heeft besloten. Deze besluiten hou den in: De samensmelting van 105 provinciale districten, en wel aldus, dat telkens twee dezer districten tot één district worden ver- eenigd, met uitzondering van één geval, waarin één nieuw district uit drie oude dis tricten wordt gevormd. Voorts zullen nog vier andere districten In reeds bestaande districten opgaan, terwijl het eiland Helgoland administratief bij het district Pinneberg (provincie Sleeswijk) zal worden getrokken. Verder zullen 60 kantongerechten worden opgeheven. Ten slotte zullen diverse wijzigingen in het centrale 'beheer worden voltrokken, waar over echter nog geen détails bekend zijn, of waaromtrent nog besprekingen tusschen Pruisen en het rij'k plaats vinden. Zuid-Amerika. Botsingen aan de grens van Bolivia en Paraguay. Uit La Paz wordt gemeld, dat op verschil lende plaatsen aan de grens botsingen zijn ontstaan tusschen Boliviaansche en Para- gueesche troepen. De Paragueesche bezetting heeft het Fort Corrales ontruimd. Een groote INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Ct*. per regel. Stekende, krampachtige rheumatische pijnen worden spoedig verlicht door de pijnlijke plek met een weinig Absorbine Jr. in te wrij ven. Absorbine Jr. is een rachtwerkend, ma» krachtig antiseptisch smeerseL Absorbine Jr. dringt diep in dc spieren, die gespannen en verwrongen rijn door de pijn. Het brengt nieuw bloed naar de pijnlijke plekken en neemt de pijnen weg. Wrijf bet regelmatig op dc spieren, op de pijnlijke plek. Het middel werkt direct verzachtend en neemt de pijnen en prikkeling spoedig weg. Absorbine Jr. prikkelt niet en laat geen vlekken achter. Het is aangenaam om te gebruiken. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Co., Beu- ligstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. HET MIDDEL BIJ UITNEMENDHEID TEGEN: PIJ NL IJ KE SPIEREN, BRANDWONDEN EN HUIDSMETTEN Pas op voor teenen met ring worm. Roodc tecncn met barst jes en kleine Jeukende blaas jes. die het vel tusschen de teenen wit en pappig ma ken. of misschien droog en schilferachtig, zijn de kenteekenen. Ab sorbine bestrijdt de gevaarlijke ring worm k Lom en crlicht pijn cn geneest Uw voeten Boliviaansche troepenafdeeling is met vlieg tuigen en tanks op weg naar Villamonte. een knooppunt dicht bij de grens. In de nabijheid van het Fort Boqueron heb ben Boliviaansche vliegtuigen een luchtaan val op Paragueesche troepen gedaan. Op verscheidene andere plaatsen zijn voor hoedes en verkcnningspatrouilies van het Bo liviaansche en het Paragueesche leger met elkaar in gevecht geraakt. Amerika. Officiëele uitnoodiging voor de economische wereld conferentie. Het departement van buitenlandse he zaken heeft naar Reuter uit Washington meldt van den Volkenbond een officieele uitnoodi ging ontvangen om dee! te nemen aan dc economische wereldconferentie. Oudstrijders vormen een leger. Het grootste deel der oud-strijders, die uit Washington verdreven zijn. hebben op parti culier terrein een nieuw kamp opgericht. Zij schijnen over een hoeveelheid gesmokkelde geweren en munitie te beschikken en dreigen met harder, strijd, wanneer zij opnieuw wor den aangevallen. De leider der oud-strijders. Waters, ver klaart voornemens te zijn een nieuw leger van drie millioen „Khaki-hemden" te zullen organiseeren voor een nieuwen marsch naar Washington. Spanje. Pachtersstaking uitgebroken. Door de pachters is een staking uitgeroe pen in het district Panadez, waarbij inciden ten ontstonden. De politie heeft krachtige maatregelen genomen. Noorwegen. Aansluiting bij het consultatieve pact. Noorwegen heeft zich volgens Reuter be reid verklaard tot een Europeesch consulta tief pact toe te treden. Engeland. Splitsing in de Labour Party. Het congres van de Independent Labour Party te Bradford heef: naar Reuier ver neemt met 241 tegen 142 stemmen besloten zich onmiddellijk af te scheiden van de La bour Party. Ch'ina. Mandsjoekwo's erkenning door Japan. De Japansche regeer ins heeft Ihaar am bassadeur te Moskou opdracht gegeven, de Sovjet-regiering er van op de hoogte te stel len dat de benoeming van den JapansChen buitengewoon govolmachtigde te Tsjantsjoen beschouwd moet worden als een erkenning de facto van dc Mandsjoerijsühe regeering. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdenkt mej. J. Heiloo den dag waarop zij vóór 25 jaar bij de familie Tcves Brcaerodcstraat alhier, in betrekking kwam. Het feest zou hedenmiddag in intiemen kring worden gevierd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJORISSTRAAT 16 TEL. No. 10756 PHILIPS' RADIOTOESTELLEN AGENDA AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 1 AUGUSTUS Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning". 8.15 uur. Gem. Concertzaal Revue: 'n Geel Bandje Meneer". 8 uur. Luxor Sound Theater: ..Achter slot cn grendel" cn „Cowboy tegen wil cn dank Op het toon eel: eerste klasse variété-at: rac- tie. 2.30 en 8.15 uur- Palace: „Van je familie moet je 't heb ben!" Op het toonccl: Rodi Rocters met zijn goochel-repertoire- 2.30 cn 8.15 uur Rembrand: Theater: ,.Es war einmal cin Walzer". 2.30. 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102. Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars, 10—7.30 uur. DINSDAG 2 AUGUSTUS. St. Bavo: Orgelconcert 8 15 uur. Stadsschouwburg: Variété Bouwmeester. 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Revue „Pak de Leuning". 8.15 uur. Gem. Concertzaal Revue: ,.'n Geel Bandje Meneer". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Kunstzaal Reeker, Wagenweg 102, Tentoon stelling van werken van Haarlemsche beel dende kunstenaars, 107.30 uur. Zandvoort. Groot Badhuis: Opera Con cert. 8.30 uur. Bloem endaal: Kantoor N.V. Mij. tot- Exploitatie van bebouwde eigendommen 11 uur aandeelhoudersvergadering. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. Fa. Bcgemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5